Ale i přesto svítá na lepší zítřky, což si také uvědomili dva největší výrobci procesorů Intel a AMD a novými investicemi se pokusí znovu roztočit zaseklá kolečka výroby polovodičů. NVIDIA naopak se skloněnou hlavou bude čekat na další šanci, jelikož její pokus o získání společnosti Arm se nevydařil. 

Díky elektronizaci všech možných odvětví nedostatek čipů neovlivnil pouze byznys zaměřený na informační technologie, ale takřka celý světový trh. Například na nové auto si musíte počkat třeba i rok a cena počítačových grafických karet kvůli nedostatku čipů dosahuje astronomických výšek i u nižších a starších řad.

Nejnovější herní konzole PlayStation 5 a Xbox X jsou prodávány na příděl a na volném trhu může jejich cena být vyšší až o 50% než v autorizovaných prodejnách. Krize trvající od roku 2020 by se podle dosavadních prognóz měla příštím rokem narovnat, což také ukazují momentální akvizice firem vyrábějící a distribuující polovodiče. Zároveň se tím také vyostřuje konkurenční boj mezi dvěma největšími americkými výrobci mikroprocesorů Intelem a AMD.

Donald Trump
Donald Trump má vlastní Pravdu. Jeho nová sociální síť Truth Social startuje

AMD a Xilinx: 50 miliard dolarů

Fúze těchto dvou firem nebyla úplně jednoduchá. AMD možnost koupi Xilinxu oznámila již v říjnu roku 2020, ovšem kvůli pandemii coronaviru k jejímu dokončení došlo až skoro o dva roky později.

Původní cena měla dělat 35 miliard dolarů, ale nakonec se kvůli nárůstu cen akcií AMD vyšplhala až na 50 miliard dolarů (cca 1.07 biliónu korun) a znamená to, že každá jedna akcie Xilinx byla akcionářům vyměněna za 1,7 akcie AMD. Každá z firem momentálně vyvíjí rozdílný druh procesoru.

U AMD se jedná o procesory typu GPU a CPU, tedy typy, které se využívají v grafických kartách, počítačích, konzolích a telefonech. Na druhou stranu Xilinx vytváří typy FPGA. Ty obsahují programovatelný logický obvod (PLD) a umožňují být individuálně naprogramovány až u koncového zákazníka.

V tomto směru byl největším konkurentem Xilinxu samotný Intel, a to i přestože Xilinx produkuje čipy pro více jak polovinu celého trhu. Hlavní motivací AMD pro tuto akvizici je pak snaha nalézt nový způsob, jak vytvořit čip kombinující funkce GPU, CPU a FPGA. Krom toho dále bude chtít u čipů rozvíjet konektivitu 5G a jiné technologické vylepšení.

Samsung představil svoji novou vlajkovou loď S22
Samsung představil svoji novou vlajkovou loď S22

Intel a Tower Semiconductor: 5.4 miliardy dolarů

Nákup Tower Semiconductoru Intelem sice stál „pouhou“ desetinu výše zmíněné akvizice, ale pro Intel se jedná o strategicky podstatnou koupi. Izraelská Tower Semiconductor není architektem žádných konkrétních typů procesorů, je spíše výrobní společností vlastnící

fabriky v Japonsku, v Itálii, v USA a doma v Izraeli. Mezi jeho největší klienty patří Samsung nebo Panasonic. Tower Semiconductor je zároveň největším konkurentem taiwanské TSMC vyrábějící polovodiče pro firmy jako AMD, Apple, NVIDIA a další, které jsou vesměs všechny velkými konkurenty Intelu na technologickém poli.

Paradoxem ovšem zůstává, že Tower Semiconductor nevyrábí typy čipů, kterých využívá samotný Intel a ten naopak sám bude klientem TSMC. Manufakturu analogických čipů Tower Semiconductoru tak Intel otevře pro jiné světové zájemce a pokusí se tak získat monopol jak na výrobu a architekturu vlastních čipů, tak také následnou distribuci konkurenčních značek.

Rekord v nejdražším nákupu historie videoherního průmyslu překonal uprostřed ledna Microsoft svojí koupí velikána Blizzard Activision.
Tři velké lednové akvizice ve videoherním průmyslu šokovaly nejen fanoušky

Nezdařený obchod mezi NVIDIÍ a SoftBank

Na druhé straně stojí NVIDIA, které se nepodařilo odkoupit dceřinou firmu Arm společnosti SoftBank. Ta vyvíjí CPU a GPU procesory, které pohánějí IPhony a takřka všechny další smartphony.

Mohlo se jednat o jeden z největších obchodů na trhu s procesory a NVIDIA měla odkoupit Arm za 80 miliard dolarů (cca 1.7 biliónu korun), ale nakonec od fúze sama odstoupila. Podle jejich vyjádření tak společnost učinila, protože dohodám bránilo příliš mnoho okolností.

V roce 2020 zablokovala dohodu Americká federální komise pro obchod z údajného důvodu narušování komerční soutěže na trhnu s čipy. Podobně tomu bylo také v Británii, kdy mnozí upozorňovali na eventuální vytvoření monopolu na trhu s polovodiči.

I přesto bude muset NVIDIA zaplatit 1.25 miliardy dolarů (cca 26 miliard korun) společnosti SoftBank za narušení předkupní smlouvy. Ta se následně rozhodla nabídnout podíly Arm soukromým investorům. Na nepovedený obchod doplatil také dosavadní CEO Armu Rene Haas, kterého ve funkci nahradil Simon Segars.

Autor: Jan Bartošík