Po loňském zrušení tří stovek pošt ve velkých městech nyní státní podnik provozuje 2900 poboček, z nichž devět stovek už mají pod palcem soukromníci a samosprávy. A v nejbližších letech by se počet těchto partnerských pošt měl zvýšit o dalších šest stovek.

„Plán je takový, že venkov rovná se Pošta Partner. Chceme jít modelem, že tam, kde máme poštu, která má jednu, maximálně dvě přepážky, ji chceme překlopit do partnerského režimu,“ řekl Deníku.cz generální ředitel pošty.

Česká pošta rozjíždí pilotní projekt. Podrobnosti si můžete přečíst v článku:

Pošta kvůli tomu zvýší finanční odměnu, kterou obce či soukromníci za provozování pošty dostávají. Konkrétní návrh pošta představí v nejbližších dnech. „Dneska je motivační odměna složena ze dvou položek: fixní za otevírací dobu a variabilní za uskutečněné poštovní operace. Dlouhodobě ale počet operací klesá, jsme tedy připraveni přijít na příští rok s inovovaným finančním modelem, který bude atraktivní pro provozovatele,“ potvrdil Štěpán.

Ten si zatím pochvaluje reakce starostů, které jsou vesměs kladné. Z poloviny nynějších Pošt Partner jich polovinu provozují právě obce a města. Nově se například otevírala i větší městská pobočka v Brně-Orlí, a to v budově, která patří magistrátu.

Pošta rovněž zkouší zavádění mobilních pošt – dodávek, které na přání starostů mohou zajíždět i do míst, kde dnes pošta není. A to ve dnech a časech, na kterých se obce s poštou dohodnou. Podle Štěpána není mobilní pošta obyčejný doručovací vůz. Jde o plnohodnotnou pobočku, na které lze (třeba na rozdíl od partnerských pošt) využívat i služeb CzechPointu.

Zvýší se ceny za listovní zásilky a balíky? A jak bude fungovat největší novodobá změna, kdy se na konci letošního roku pošta rozdělí na dva samostatné podniky – Českou poštu a Balíkovnu? Aktuální vydání Tématu Deníku.cz sledujte od středy v podcastové sekci na Deník.cz. Moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.