Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

50 let od okupace v roce 1968

Před 50 lety vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila hranice Československa. Začala okupace.

Postřeleného ho Rusové položili do křoví a čekali, až umře. Přežil

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi a po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Zásah policie v Moskvě? Akci kritizoval šéf zahraničního odboru Hradu i politici

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnes kritizoval zásah ruské policie proti demonstrantům, kteří si na moskevském Rudém náměstí připomínali protest z roku 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Kriticky se k zásahu postavili i zástupci TOP 09 a KDU-ČSL. 

V Moskvě proběhla akce k okupaci Československa. Policie zatkla tři lidi

Ruská policie v sobotu na Rudém náměstí v Moskvě nakrátko zadržela tři účastníky vzpomínkové akce na 50 let starý protest takzvaných osmi statečných proti invazi sovětských vojsk do Československa. Sobotní manifestace se zúčastnilo asi třicet lidí. Vzpomínkový happening se uskutečnil i na Václavském náměstí v Praze.

Výstava k výročí srpnové okupace je v Třebíči opět přístupná

Třebíč - Od pondělí 20. srpna bude po technické přestávce opět otevřena originální výstava fotografií a dokumentů, mapující události srpna 1968 v Třebíči. Autorem unikátních fotografií z průjezdu okupačních vojsk naším městem je bývalý redaktor a fotograf Horáckých novin Vladimír Brauner.

Tekly nám slzy, vzpomíná Josef Luňák na srpen 1968

Včelnička – Na srpen 1968 vzpomíná Josef Luňák ze Včelničky, jako by to bylo včera. Konkrétně 21. srpen si pamatuje do detailu. „Vojska Varšavské smlouvy překročila o půlnoci hranice bez povolení prezidenta republiky,“ dozvěděl se o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa pamětník, který v tu dobu zrovna snídal. Poslouchal totiž rádio. „V tom okamžiku mi spadla brada a přestal jsem jíst. Byla to pro mě neuvěřitelná zpráva,“ dodal Luňák.

Strejda měl v očích slzy, vzpomíná spisovatelka Markéta Hejkalová

Havlíčkův Brod – Srpen 1968 si pamatuji jen útržkovitě. Zapamatovala jsem si jen tři jména, Brežněv, Čierna při Čope a Dubček, říká spisovatelka Markéta Hejkalová z Havlíčkova Brodu.

Okupanti v Nových Syrovicích stříleli na školu

Třebíčsko - Zklamání, zlost, bezmoc. Obyvatelé měst a obcí na Třebíčsku prožívali v srpnu 1968 stejné pocity, jako lidé všude jinde v zemi. Invaze okupačních armád sama o sobě působila děsivě. Na několika místech v regionu došlo k dramatickým, dnes už téměř pozapomenutým konfliktům. V palebném postavení stály sovětské tanky před kasárnami v Jemnici, v Nových Syrovicích se dokonce střílelo.

Redaktor rozhlasu po drátě v Třebíči vysílal o okupaci. Skončil jako zedník

Třebíč - Zprávy a reportáže z prvních dnů srpnové okupace vysílal i městský rozhlas po drátě v Třebíči. Přímo u toho byl vedoucí redaktor rozhlasového studia Richard Paleček. „Pracovníci spojů po 21. srpnu okamžitě zařídili vysílání do státního rozhlasu přes rušičku v Domamili. To bylo od nich velmi odvážné,“ vzpomíná.

Badatel Vilém Wodák má události kolem 21. srpna 1968 stále v živé paměti

Jihlava – Datum 21. srpna je pevně v pamětích snad všech, kdo ho zažili. O své vzpomínky se podělil předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák.

Symbol revoluce Jaroslav Hutka vzpomněl i na okupaci

Polná - Folkový hudebník, skladatel a písničkář, zakladatel folkového sdružení Šafrán a pro mnohé symbol sametové revoluce Jaroslav Hutka navštívil v úterý Polnou na Jihlavsku. Před početným publikem na nádvoří Měšťanského pivovaru zazpíval u příležitosti vzpomínkového shromáždění k padesátiletému výročí okupace Československa. 

Ani gram uranu ruskému buranu, hlásal nápis na bráně šachty

Nové Město na Moravě – 21. srpen v Novém Městě na Moravě byl všechno jiné, jen ne poklidný. Vpád vojsk spojeneckých armád vzbudil mnoho vzpomínek na ne tak dávnou okupaci Hitlerovými vojsky. Tu měla spousta lidí ještě v živé paměti.

Letec Vladimír Chadalík by letos slavil jubileum. Dočká se zasloužených poct?

Havlíčkův Brod – Životního jubilea by se ve středu 22. srpna dožil podplukovník Vladimír Chadalík, který se do událostí srpna 1968 zapsal svým ojedinělým činem v době, kdy do Československa vtrhly sovětské tanky. Prostřednictvím vrtulníkové mise za hranice republiky chtěl zorganizovat odboj proti okupantům.

Kiska byl při výročí okupace ve Španělsku, projev předtočil, tvrdí média

Při příležitosti výročí okupace Československa přednesl slovenský prezident Andrej Kiska projev, který na sociálních sítích sklízel pozitivní reakce. Teď je za něj ale kritizován. Podle slovenských médií byl totiž Kiska 21. srpna na dovolené ve Španělsku a projev natočil dopředu. Prezidentská kancelář na dotazy o údajné dovolené zatím nereagovala.  

Sněmovna: Vtrhnutí vojsk v roce 1968 bylo aktem invaze a okupace

Vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem, konstatuje usnesení, které dnes přijala Sněmovna na popud předsedy klubu poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška. Má to podle něj mimo jiné bránit překrucování historie. Podle poslance KSČM Jiřího Valenty jde však o pokrytecký návrh a předvolebně načasovanou agitku.

Invaze. Druhá výstava fotografií Josefa Koudelky připomíná srpen 1968

Národní galerie otevřela Koudelkovu slavnou kolekci včera, symbolicky v den 50. výročí srpnové okupace. Je součástí tradičního konceptu několika souběžně otevřených výstav, jež budou ode dneška k vidění ve Veletržním paláci. „Jsou v naší historii okamžiky, kdy se dokážeme semknout. Tak to bylo i 21. srpna a ve dnech poté,“ řekl k projektu ředitel Národní galerie Jiří Fajt.  

Rožnov obsadili okupanti z papíru. Připomněli výročí invaze

Stovky papírových vojáčků na špejlích, footostěna s okupanty či armáda figurek vojáků na náměstí. To všechno bylo součástí včerejší netradiční vzpomínkové akce na srpnové události roku 1968, která se uskutečnila v Rožnově pod Radhoštěm.   

Babišova vypískání při projevu k 50. výročí okupace si všímá i zahraniční tisk

Český premiér Andrej Babiš byl v úterý v Praze vypískán, když vystoupil u příležitosti 50. výročí sovětské invaze do Československa, všímá si německá tisková agentura DPA. Babiš, kdysi člen Komunistické strany Československa, mluvil při pietním aktu, když se jeho slova utopila v pískotu a pokřiku "Hanba!" od demonstrantů v davu, píše DPA. 

Petr Pithart: Zklamání se přetavilo v cynismus a vzájemnou nedůvěru

/ROZHOVOR/ Petr Pithart prožíval srpnové dny roku 1968 jako 27letý asistent na katedře státu a práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V té době byl pátým rokem členem KSČ a plně se zapojoval do aktivit spojených s proměnou společnosti. Okupace ho zastihla v Izraeli, kde pobýval s dalšími mladými intelektuály.

AKTUALIZOVÁNO

Srpen 1968 byl jako hororový film. Politici musí bránit svobodu, řekl Kiska

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, VIDEO/ Slovenský prezident Andrej Kiska připomněl ve svém projevu k 50. výročí okupace Československa pěti armádami Varšavské smlouvy, že okupace vedla k převzetí moci becharakterními jedinci a k šikanování milionů lidí. Za povinnost dnešních politiků označil ochranu svobody. Samotnou okupaci přirovnal k hororovému filmu.

Výročí okupace v době normalizace? Dobový tisk vpád vojsk chválil

Podobně jako dnes Deník se kulatým výročím srpnové okupace věnoval regionální tisk i v dobách tuhé normalizace. Není překvapením, že tehdejší autoři přijímali vpád vojsk pozitivně. Podle Otakara Gardáše, který má na svědomí úvodník v týdeníku Českolipský nástup ze dne 18. srpna 1978, rozbila síla solidarity plány kontrarevoluce – odtržení ČSSR od zbytku socialistického bloku.  

Na Zemana se zlobím, říká Moučková. Nelíbí se jí, že veřejně nevystoupil

Hlasatelka Kamila Moučková, která v srpnu 1968 v televizním vysílání oznámila invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, kritizovala prezidenta Miloše Zemana za to, že v den 50. výročí této události veřejně nevystoupil. Moučková, která platí za jednu z výrazných osobností odporu proti okupaci, svou nespokojenost vyjádřila ve vzkazu, který dnes poslala z nemocnice na vernisáž výstavy k srpnu 1968.

Jakubským náměstím v Brně zněly protestní písně. Připomněly srpen 1968

Na přesně padesát let staré události upozornily v úterý odpoledne projevy, protestní písně a informační panely na brněnském Jakubském náměstí.

Poslali ho fotit okupaci, tak jel. Stal se z něj nepřítel státu

V noci na 21. srpna 1968 vyrazil na mopedu z České Lípy do Prahy, vyfotil průběh počínající okupace, ale nakonec téměř o všechno přišel. Snímky českolipského fotografa Ivana „Kelly“ Köhlera Státní bezpečnost zlikvidovala. Předal jim je jeho šéf. Köhler také zpětně zjistil, kdo všechno na něj v průběhu let donášel.

Na náměstí Kinských leží kus tanku. Dočasně jej tam umístil David Černý

Překvapení pro kolemjdoucí přichystal na náměstí Kinských na pražském Smíchově umělec a výtvarník David Černý. Dnes ráno tam instaloval torzo tanku. To je opatřeno bílým pruhem stejně jako byly označeny stroje invazních armád před padesáti lety a na místě by mělo být ještě zítra.

Slovenští politici: Je naší povinností chránit svobodu. Komunismus byl zločinný

Porušení Varšavské smlouvy se v srpnu 1968 týkalo celého Československa, proto se k němu dnes vyjadřují také slovenští politici. Prezident Andrej Kiska například uvedl, že povinností všech je ochrana svobody, poslanec Národní rady SR Miroslav Beblavý pak připomněl hrůzný zážitek, s nímž se tehdy musela vypořádat jeho matka.

SLEDUJEME ON-LINE

Pískot na Babiše. Lidé ukazují, že jim to není jedno, uvedl exministr Herman

/ON-LINE/ Pískotem během projevů představitelů hnutí ANO při dnešní pietě za oběti okupace v roce 1968 lidé podle opozičních politiků ukázali obavy z návratu komunistů k moci.

Václavským náměstím zněly písně 60. let. Tisíce lidí vzpomínaly na okupaci

Na Václavském náměstí v Praze se v úterý večer sešly tisíce lidí. Konal se zde totiž koncert připomínající, že přesně před padesáti lety započala invaze do Československa vojsky Varšavské smlouvy. S písní Modlitba pro Martu vystoupila zpěvačka Marta Kubišová, další známé písně diváci slyšeli v podání současných interpretů, mezi nimiž byla například Aneta Langerová, Jana Kirschner či Vojtěch Dyk.

Ulice Ostravy zaplavily nápisy v ulicích. Město si připomíná 50 let od okupace

/FOTOGALERIE/ Historický okamžik našich dějin, kdy přesně před padesáti lety - 21. srpna 1968 - naši tehdy socialistickou republiku obsadila vojska Varšavské smlouvy, aby u nás „nastolila klid a pořádek“, připomínají v ulicích Ostravy letáky a plakáty odsuzující sovětskou okupaci.  

Národní galerie zahájí tři výstavy k srpnovým událostem roku 1968

Národní galerie (NG) v Praze si připomíná 50. výročí událostí srpna 1968 trojicí výstav. Ve Veletržním paláci představí dnes večer cyklus fotografií Josefa Koudelky Invaze 68, malby Jiřího Petrboka Hořící srdce a výstavu Záhada Čapkova koberce. Součástí vernisáží v rámci takzvaného Openingu 68 bude i hudební doprovod nebo projekce filmu Pelíšky. Dnes o tom informoval generální ředitel galerie Jiří Fajt.

AKTUALIZOVÁNO

Štěch při pietě: Pokusy o diskreditaci Rozhlasu či ČT jsou nepřijatelné

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v souvislosti s 50. výročím srpna 1968 zdůraznil roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné, řekl Štěch při dnešní pietě za oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy před budovou Českého rozhlasu.

AKTUALIZOVÁNO

Estébáka ne! Hanba! Na Babiše a Vondráčka se před rozhlasem při pietě pískalo

Před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě se před pietním aktem k připomenutí události 21. srpnu 1968 shromáždilo několik stovek lidí. Skandovali hesla proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého při příchodu a při jeho proslovu vypískali. 

Během výročí dobový tisk okupaci chválil

Českolipsko – Podobně jako dnes Deník se kulatým výročím srpnové okupace věnoval regionální tisk i v dobách tuhé normalizace. Není překvapením, že tehdejší autoři přijímali vpád vojsk pozitivně.

V Boleslavi dodnes promlouvají němí svědci srpnových událostí

V ulicích Mladé Boleslavi lze dodnes na fasádách domů, či jiných objektů spatřit hesla, jejichž vznik lze přisuzovat tichému odporu proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Podobná hesla lze dohledat na dobových fotografiích z měst po celé zemi jako výraz tichého odporu obyvatel proti okupaci.

Malíř Karel Zeman: Bylo to dobrodružství, dokud nestřelili chlapa vedle mě

Malíř a ilustrátor Karel Zeman žije se svou rodinou v Jeviněvsi na Mělnicku už osmadvacet let. Srpnové události roku 1968 prožil na vlastní kůži jako osmnáctiletý kluk.

V Sadské na výročí okupace zavlály rudé trenky

Připomenutí 50. výročí okupace má různé podoby. Na sociálních sítích vznikla aktivita, která nesouhlasí s tím, že se k tak závažným a tragickým událostem před půl stoletím odmítá vyjádřit hlava státu. Iniciativa nese jméno Nepromluví prezident, promluví národ. Vyzývá všechny, aby proti Zemanovu postoji vyjádřili odpor vyvěšením červených trenýrek na veřejných místech.

Okupaci plánovali Sověti několik měsíců, říká politolog Vladimír Srb

/ROZHOVOR/ Události srpna 1968, kdy na území Československa vstoupila sovětská armáda, jsou dobře známé. Co ale říká na vojenskou stránku okupace politolog a historik Vladimír Srb, který je prorektorem Vysoké školy společenských věd v Kutné Hoře? Jak dlouho vznikaly plány na okupaci? Byla invaze finančně náročná pro Sovětský svaz? Nejen na to jsme se ho zeptali v našem rozhovoru.

Okupace? Matka začala usedavě plakat, jako když jí umřela dcera, říká pamětník

To krásné, zlo netušící, letní ráno vidím jako dnes. A je tomu už neuvěřitelných padesát let. Tak začíná vyprávění bývalý ředitel vyškovského gymnázia Ivan Pokorný. Vzpomínání to není lehké. „V marasmu lží, přetvářky a beznaděje jsme – tehdejší mladí lidé – postupně ztratili svá nejlepší léta,“ říká Pokorný. Psal se jednadvacátý srpen 1968.

Srpen 1968: Tanky zadupaly Pražské jaro. I na Litoměřicku

Litoměřicko /FOTO/ - Dnes je tomu 50 let, co republiku obsadila vojska Varšavské smlouvy. Na zemi, jež se nadechla ke svobodě, padla těžká normalizační deka.

Ruského velitele zkrotila při okupaci fotka lomnických myslivců

Zažil invazi sovětských vojsk z první ruky. Byl vojákem z povolání u 38. dělostřeleckého pluku v Sokolově. Vzpomíná, jak málo chybělo k tomu, aby došlo ke krvavému střetu. Byl vybrán jako překladatel na jednání mezi ruským velitelem pro oblast Sokolovska a starosty měst.

OBRAZEM: Srpnové události z roku 1968 v Karlových Varech

Nad ránem ve středu 21. srpna roku 1968 probudil Karlovy Vary rachot a dunění.

Srpen 1968: Tanky zadupaly Pražské jaro. Obsadily i Mostecko

Mostecko /FOTO/ - „Cítili jsme k Rusům absolutní nenávist,“ říká Mostečan Vlastimil Reiner, který se spolu s ostatními skauty před 50 lety postavil do cesty okupačnímu vojsku.

Srpen 1968: Letiště, tanky. Žatecko okupanty velmi zajímalo

Armády zemí Varšavské smlouvy při invazi v srpnu 1968 bleskově obsadily žateckou posádku i letiště.

OBRAZEM: Tanky zadupaly Pražské jaro. Šokovaly i Ústecko

V noci z 20. na 21. srpna 2018 je tomu přesně 50 let, co republiku obsadila vojska Varšavské smlouvy. Na zemi, jež se nadechla ke svobodě, padla těžká normalizační deka.

Srpen 1968: Tanky před 50 lety zadupaly Pražské jaro. I na Chomutovsku

Chomutov /FOTO/ - „Dodnes nevěřím Rusům. Kdyby ale nepřišli, měl bych je ještě léta za kamarády,“ vzpomíná chomutovský muzejník.

Srpen 1968: Letiště, tanky. Žatecko okupanty velmi zajímalo

Okres Louny - Armády zemí Varšavské smlouvy při invazi v srpnu 1968 bleskově obsadily žateckou posádku i letiště.

Nový film Jan Palach. Přináší záhadu i otázku

/TRAILER/ Po Agnieszce Holland je Robert Sedláček druhým filmařem, jenž splácí český dluh vůči této zjitřené kapitole našich novodobých dějin. Janem Palachem zároveň volně završuje své projekty České století a Bohéma. I když zásadní nové informace nepřináší, je jeho snímek v nenápadných detailech, jež dává do kontextu, poctivou snahou k tématu říci své. 

Před padesáti lety probudil lidi na Děčínsku rachot tanků a letadel

/FOTOGALERIE/ Přesně padesát let uplynulo v úterý 21. srpna 2018 nad ránem od vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy na Děčínsko.

Bývalý důstojník: Kdybychom stříleli, v Brně by nepřistálo ani jedno letadlo

/ROZHOVOR/ V armádě se podílel na protiletadlové obraně Brna a o možném vzdušném nebezpečí věděl, už když bylo ve vzdálenosti dva tisíce kilometrů. Přesto mohl jednadvacátého srpna před padesáti lety jen bezmocně sedět se založenýma rukama a na nálet letadel Varšavské smlouvy nedbat. 

Redaktor rozhlasu po drátě v Třebíči vysílal o okupaci. Skončil jako zedník

Třebíč - Zprávy a reportáže z prvních dnů srpnové okupace vysílal i městský rozhlas po drátě v Třebíči. Přímo u toho byl vedoucí redaktor rozhlasového studia Richard Paleček. „Pracovníci spojů po 21. srpnu okamžitě zařídili vysílání do státního rozhlasu přes rušičku v Domamili. To bylo od nich velmi odvážné,“ vzpomíná.

Den Ivana Hoffmana: Strach ze svobody

Důvodem okupace Československa byl strach Kremlu ze svobody. Svoboda je nakažlivá a nikdy se neví, co z ní vzejde. Ideálem mocných jsou proto občané poslušní, nikoli svobodní, a to i v případě, že by byli svobodně prorežimní. Moskva v Československu nezabránila kontrarevoluci, vzpouře proti socialismu. 

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT