Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Architektura a design

Praha 6 je na cestě k dohodě ohledně Ledního medvěda

Praha - Vedení Prahy 6 je na cestě k mimosoudní dohodě s investory, kteří chtějí stavět na Vítězném náměstí v místě, kde měla stát kontroverzní budova s názvem Lední medvěd. Na zasedání zastupitelstva to dnes řekl starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Podmínkou radnice je, aby vlastník společnosti Vítězné náměstí, která je se sporným projektem spojena, uhradil asi dvacetimilionový dluh z minulosti. Podle starosty developer projevil vůli závazek uhradit.

Poznejte elegantní architekturu Letné

Pražský deník vám přináší vycházky Prahy neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Tento týden se pustíme za architektonickými poklady Letné.

Výjimečné, zvláštní, jiné. Stavby v Plzni, které zaslouží pozornost

Plzeň – Jaké domy se v posledních letech staví v západočeské metropoli? Stojí vůbec za to nebo jde o fádní architekturu?

Zenové domky z Liberce uchvátily architekty

Liberec - Nenápadná dřevěná stavba v duchu strohého japonského minimalismu libereckých architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové získala Srdce poroty i ostře sledovanou Hlavní cenu 1. ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA).

Soběstačný domek je první krok. Úspěšný stavitel má další plány

Choceň /FOTOGALERIE/ – „Když stavíte klasický dům, někam jdete, někdo ho nakreslí, pak ho někdo postaví a vy si v něm potom zvykáte. My jsme to udělali jinak," říká majitel energeticky soběstačné dřevostavby stojící nad Chocní Pavel Černý. Přiznává, že během stavby vzal projekt do ruky jen párkrát. Stavělo se intuitivně.

AKTUALIZOVÁNO

Soběstačný dům v Chocni zaujal odborníky

Choceň /FOTOGALERIE/- Pavel Černý si splnil sen, když postavil energeticky soběstačnou dřevostavbu v Chocni. Nevedou do ní žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Díky domu u lesa se stavitel vrátil do milované přírody.

Budoucí podobu Škodova paláce navrhne Jiřičná

Praha - O tom, co bude s budovou Škodova paláce poté, co se z něj vystěhují magistrátní úředníci, bude majitel budovy teprve rozhodovat. Majoritní vlastník paláce, firma Guyana Holding, se dohodla na spolupráci při vytváření vize budoucího využití objektu se známou architektkou Evou Jiřičnou.

Den architektury letos představí sklárny či Pragerovu kotelnu

Praha -Milovníci architektury mohou první říjnový víkend tradičně objevovat výjimečné architektonické stavby, areály, čtvrti či mimořádné interiéry. Letošní ročník festivalu Den architektury, který do českých a slovenských měst pošesté zamíří již tuto sobotu, láká návštěvníky například do skláren v Josefově Dole, historických vil v Prachaticích a Hořicích, do Slavonic, Frýdlantu, či po stopách architekta Karla Pragera. Program, který každoročně naláká tisíce lidí, je letos zaměřen na centra měst.

Porotci vybrali 15 finalistů soutěže Stavba roku 2016

Praha - Odborná porota vybrala 15 staveb na českém území, z nichž bude na slavnostním večeru 13. října vybrána Stavba roku 2016. Mezi nominovanými je například tunelový komplex Blanka, rekonstrukce Kuksu, výzkumné centrum v Dolních Břežanech, Stezka v oblacích v Dolní Moravě nebo modernizace železniční trati Tábor – Sudoměřice. Ve čtvrtek o tom informovali pořadatelé z Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Renesanční domy okouzlily pražské usedlíky

Dny evropského dědictví začaly na začátku týdne. Zájemcům se díky tomu otevřela řada krásných památek nejen v Praze. V úterý ve tři hodiny odpoledne začala komentovaná prohlídka dvou renesančních domů ve Valdštejnské ulici. Praha totiž spolu s dalšími českými městy, slaví Dny evropského dědictví.

Den architektury v Ostravě zpřístupní i uzavřené zóny

V pořadí šestý ročník festivalu Den architektury nabídne bohatý program: do něj se zapojí více než šedesát přihlášených měst, která nabídnou sto padesát programových bodů.

Výškové stavbě Šantovka Tower roste naděje. Úřady vycházejí vstříc

Dostaly se přípravy kontroverzní novostavby Šantovka Tower do cílové rovinky? Výšková stavba plánovaná v blízkosti historického centra Olomouce tentokrát zatím nenarazila na nesouhlas krajského úřadu. Národní památkový ústav se proto obrátil na ministerstvo kultury. To by také mělo znovu rozhodnout, zda má městská památková rezervace „nárazníkovou­ zónu".

Na Šumavě by za dva roky mohly vyrůst domy nezávislé na okolí

Dva vítěze má soutěž pro studenty architektury, v níž měli hledat podobu ostrovního domu, tedy stavby zcela nezávislé na připojení k inženýrským sítím. Snahou organizátorů soutěže je ukázat, jak je možné stavět šetrně a v souladu s přírodou. Dvě samostatné apartmánové jednotky by měly stát v šumavské obci Kramolín a měly by sloužit příležitostnému ubytování. "Pokud půjde vývoj podle plánu, na jaře 2018 začnou stavební práce prvních dvou prototypních staveb projektu Český ostrovní dům," sdělila za organizátory Dominika Janigová.

Na seznam UNESCO se dostaly stavby od Le Corbusiera a Niemeyera

Istanbul - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes na svůj seznam přírodního a kulturního dědictví zapsala stavby švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera v sedmi zemích světa. Učinila tak na své schůzi v Istanbulu, kterou po sobotním přerušení kvůli pokusu o vojenský převrat v Turecku, dnes na krátko znovu zahájila.

V Kataru postaví podle návrhu Hadidové věž ve tvaru hyacintu

Dauhá - V Kataru budou postaveny dvě budovy podle návrhu architektky iráckého původy Zahy Hadidové. Jednou z nich bude věž ve tvaru pouštního hyacintu, která vznikne poblíž místa, kde se bude v roce 2022 hrát finálový zápas fotbalového mistrovství světa. Oznámil to dnes bratr katarského emíra šajch Muhammad bin Hamad Sání. Hadidová, která byla Britkou iráckého původu, zemřela letos ve věku 65 let.

O vilu s vtipným nápisem pečuje tatáž rodina

Romantická stavba 
s novorenesančními prvky si díky rekonstrukci drží původní podobu.

Student architektury z Plzence sbírá úspěchy i ve světě

Za poslední rok získal student architektury Martin Stark ze Starého Plzence tolik ocenění, že by mu nejeden jeho kolega mohl závidět. Zvlášť když neboduje jen u nás, ale také ve světě.

Nová 'Masaryčka': zlatá věž, veřejné prostory či propojení Karlína s centrem

Praha - Největší developerský projekt, který Prahu v dohledné budoucnosti čeká, je na světě. Investiční skupina Penta oficiálně představila svoje plány na komplex kanceláří, obchodů a bytů, který by měl využít nevzhlednou oblast mezi Masarykovým nádražím a Florencí.

Primátorka Krnáčová: Praha potřebuje stavby světových architektů

Praha /FOTOGALERIE/ - Praha potřebuje stavby od současných světově uznávaných architektů. Jinak by se mohlo stát, že bude skanzenem pouze historických budov. Na čtvrteční prezentaci developerského projektu společnosti Penta u Masarykova nádraží to řekla primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO).

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Novou čtvrť v centru Prahy navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid

Praha /VIZUALIZACE, INFOGRAFIKA/ - Masarykovo nádraží v Praze se radikálně promění. Administrativní projekt Central Business District by měl být kompletně hotov v roce 2023. Ve hře je i zastřešení kolejiště, nad nímž by vznikl prostor se zelení i obchody.

OBRAZEM: Zahradníci vracejí Čapkovu vilu do původní podoby

Zahradníci vracejí okolí Čapkovy vily v desáté městské části do podoby, v jaké bylo ve 30. letech minulého století. Městská část, která budovu od dědiců odkoupila za 44 milionů korun, má také v plánu od letošního podzimu opravu domu, muzeum se v něm má otevřít v roce 2018.

Návrat blobu? Národní knihovna by chtěla stavět

Praha - Plán stavby nové budovy Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, přezdívané blob, skončil před osmi roky nezdarem. Ne však před tím, než se kolem něj rozvířila diskuze. Nyní se vize stavby nové budovy Národní knihovny vrací, alespoň podle slov Petra Kroupy, pověřeného ministrem kultury vedením instituce.

Architekt: Skleněné domy nemají vlastní tvář a vlastně jen zrcadlí své okolí

Mnoho nově vzniklých budov v Praze má místo omítky sklo, které se u lidí netěší příliš oblibě, alespoň to tak vypadá při pohledu na výsledky ankety Skleněné peklo, které byly tento týden představeny, a kde nelichotivé první místo obsadila budova Crystal na Vinohradech. Problémy skleněných fasád přiblížil architekt Petr Kučera.

Nejošklivějším domem v Praze je Crystal. Špatně si vedou i další skleněné budovy

Povzdechy z naštvání či z ohromení krásou se často ozývají u pražských budov, jejichž fasáda je z velké části ze skla. Zatímco u domů, které mají vnější podobu z běžné omítky, se lidé příliš nezastavují, „sklenění bratříčci" vyvolávají mnohdy protichůdné reakce.

Nejlepší administrativní budova ve střední a východní Evropě? Pražská Aviatica

Praha - Nejlepší stavbou a zároveň administrativní budovou roku v 18 zemích střední a východní Evropy je podle výsledků soutěže Central and Eastern European Real Estate Quality Awards (CEEQA) pražská Aviatica v areálu Waltrovky v Jinonicích. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webu soutěže.

Pražané vybrali jako nejošklivější stavbu Crystal na Vinohradech

Titul Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí dostala v anketě Pražanů budova Crystal na konci Vinohradské třídy. V těsném závěsu se umístil hotel Don Giovanni, který byl za nejošklivější moderní budovu v Praze často označován v minulosti, třetí příčka patří komplexu Quadrio ve Spálené ulici.

Rovněž v horách vznikají skvosty architektury

Praha - Desítky nových staveb, které sbírají ocenění v mezinárodních architektonických soutěžích, vznikají každoročně v těžce přístupných místech Alp. Přes pět desítek nejzdařilejších z posledních 20 let představuje až do neděle 15. května dvojice výstav v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.

V Dubaji se chystá nová rekordní výšková stavba

Dubaj - Dubaj plánuje výstavbu další věže, která výškou předčí dosavadní dominantu města a nejvyšší stavbu světa Burdž Chalífa, vysokou 828 metrů. Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls. 

Plzeň mimořádně otevře dosud nepřístupný Loosův byt

Kolem 13.000 lidí už vidělo v Plzni čtyři dosud zpřístupněné prvorepublikové interiéry navržené světoznámým architektem Adolfem Loosem. První dva okruhy se otevřely loni dubnu, v listopadu přibyl třetí. Letos město při výjimečných příležitostech a svátcích otevře také dosud nepřístupné a nerekonstruované interiéry v Klatovské ulici 19 a v Plachého 6, řekla ředitelka městské organizace Plzeň - TURISMUS Zuzana Koubíková.

Nenápadný dům uvnitř překvapí

Stojí uprostřed zeleně, obklopen krásnými vzrostlými stromy. Jeho krásu doceníte teprve, když vejdete dovnitř a uchvátí vás jednoduchá krása interiéru, kterou oživuje několik zvláštních prvků.

Zemřela architektka Hadidová, bylo jí 65 let

Londýn/Miami – Ve věku 65 let dnes zemřela uznávaná britská architektka a malířka iráckého původu Zaha Hadidová. Významná představitelka takzvaného dekonstruktivismu zemřela podle stanice BBC na infarkt v nemocnici v americkém Miami, kde se léčila se zánětem průdušek.

Nový majitel hodlá vdechnout vile dávný lesk

Dnes je Háskova vila dobře skryta za vysokými stromy. I v zahradě ztichl dětský smích, když ji loni opustila katolická škola. Co s ní?

Malé byty osázené „stromy"

Opravdu je minibyt prostor, kde nelze žít? A kde je hranice minimální velikosti bydlení? I tyto otázky si položili architekti pražského Atelieru SAEM. Jejich odpověď je velmi nekonvenční.

Rony Plesl: Česko je sklářskou velmocí

Patří mezi naše nejuznávanější sklářské designéry. Jeho skleněné objekty najdete v různých muzeích a galeriích. Přesto zůstává Rony Plesl nad věcí – žádné hvězdné manýry od něj nečekejte. Kromě skla a umění má rád černý humor a snad i díky tomu se sám na sebe umí dívat s nadhledem.

Bývalé ministerstvo paliv chce investor začít bourat už letos

Praha - Objekt bývalého federálního ministerstva paliv na Vinohradské třídě v Praze chce investor začít bourat letos. Místo něj by vedle Českého rozhlasu měla vyrůst až osmipatrová kancelářská budova. Vyplývá to z oznámení v systému posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Objekt ze sedmdesátých let minulého století je navržen na zařazení mezi kulturní památky.

PPF prodala problémové projekty Trojmezí a Lední medvěd

Praha – Skupina PPF prodala problémové velké developerské projekty Trojmezí a Lední medvěd v Praze. Uvedl to dnes deník E15. Údajně se chce PPF zbavit i projektu mrakodrapů na pražském Chodově. Mluvčí skupiny Radek Stavěl deníku pouze potvrdil prodej některých pozemků, ale podrobnosti nechtěl zveřejnit. Zmíněné tři projekty zatím narážely na spory developerů s radnicemi, kvůli Lednímu medvědovi padly i žaloby.

Domem roku se stal dům Iveta od firmy Thermo Plus

Absolutním vítězem 21. ročníku ankety Dům roku 2016 vyhlašované časopisem Můj dům se stal typový dům Iveta. Dům projektovala firma Thermo Plus a postavila ve spolupráci se společností Wienerberger cihlářský průmysl na Trutnovsku. Pořadatelé vyhlásili výsledky letošního ročníku ve středu. Vítězný dům je dvoupodlažní, energetický pasivní a má užitnou plochu zhruba 135 metrů čtverečních. Hlasující měli na výběr devět staveb.

Dům vzhůru nohama přitahuje na Tchaj-wanu davy turistů

Stovky návštěvníků již přitáhl na Tchaj-wanu dům, který byl postaven vzhůru nohama. Barevná stavba má tři patra i garáž a veškeré vybavení, od automobilu přes domácí spotřebiče až po hračky, je připevněno nad hlavami hostů.

Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čáslavi

Cenu Klubu za starou Prahu, která vyzdvihuje zdařilé novostavby v historickém prostředí, dostala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian-Křivinka. Podle pořadatelů ceny se moderní architektura s divadelním zázemím a kavárnou ohleduplně včlenila mezi historické divadelní budovy a středověký hradební pás.

Student ČVUT vyhrál mezinárodní soutěž mladých architektů

Student Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze Jakub Hoffmann vyhrál první ročník mezinárodní soutěže mladých architektů Inspireli Awards. V konkurenci 250 studentů z 45 univerzit v 25 zemích světa uspěl s projektem pro Muzeum finské architektury v Helsinkách. Informovala o tom mluvčí fakulty Kateřina Rottová.

Architekt Šantovky: Výšková budova je tam důležitá

Robert Bishop z architektonické kanceláře Benoy stojí za návrhy velkých obchodních center, která dnes stojí na různých místech Evropy i ve světě. Na Moravě je to Galerie Šantovka v Olomouci a Robert Bishop pracoval také na připravovaném projektu Galerie Prostějov.

Nanovo: Československý design s normalizací nespojujme

Když do obchodu NANOVO vejde pamětník druhé poloviny 20. století u nás, okamžitě se přenese v čase právě do této doby. Alespoň bude mít takový pocit. Možná tu najde židli, na které doma sedával, lampičku, kterou míval na psacím stole nebo třeba hodiny, které visely na základní škole, kam chodíval. Jiří Mrázek a Adam Karásek vracejí takovým předmětům lesk a dávají jim možnost ovlivnit svým nadčasovým designem i další generace.

Odborníci chtějí, aby stát více chránil poválečnou architekturu

Změnu v přístupu k architektuře druhé poloviny 20. století požadují po ministerstvu kultury (MK) odborníci z oblasti architektury i památkové péče. Stavby z let 1945 až 1989 stále častěji zanikají a ustupují novostavbám. Jde přitom o domy, které by měl podle expertů chránit statut kulturní památky. K aktuálně nejohroženějším patří pražské budovy Omnipolu v Nekázance a bývalého plynárenského dispečinku na Vinohradech. Ministr připravuje odpověď na dopis, jeho úřad ale říká, že k posuzování staveb přistupuje zodpovědně.

Vítejte v Semlerově rezidenci

Od listopadu je v Plzni veřejnosti přístupný další interiér, který navrhl slavný architekt Adolf Loos.

Loos láká turisty, bude mít i svůj plzeňský film

Na všechny prohlídkové trasy bude jedna levnější vstupenka, Loose oslaví koncert i film.

Architekt Tomáš Kočnar: Chceme přilákat lidi zpět k nábřeží Bečvy

Změna vzhledu Kropáčovy ulice je prozatím hudbou budoucnosti. Hranický architekt Tomáš Kočnar navrhl velmi důmyslné řešení tohoto nábřeží. V rámci studie řešil možnost využití celého prostoru.

Architekti by měli navrhovat domy s duší

Architektka Pavlína Drbálková nepochází z Třebíče. Narodila se v Jaroměři a žila v Náchodě, Hradci Králové, Brně či Praze. Třebíč poznala díky manželovi. Trvalý pobyt zde má teprve rok. I díky tomu se na město a jeho krásy i nešvary dokáže podívat pohledem bez klapek na očích, které nám ostatním nasazuje láska k rodnému městu.

Vlasta Burian má v Liberci svůj dům

Vzbuzuje rozporuplné pocity. Někteří jej považují za zbytečný projekt, který navíc podobou nezapadá do staré zástavby, jiní naopak oceňují, že ve čtvrti, která i přes nesporný genius loci nepatří právě k reprezentativním, vyrostlo něco nového. Centrum Vlasty Buriana. 

Čech získal prestižní britské ocenění za návrh interiéru vily ve Španělsku

Třiadvacetiletý Marek Plaček získal v Londýně hned dvě ocenění Design & Architecture Awards 2015. První získal v kategorii Inerior Design - Living Space a druhou v Europe Interior design - Residential £5 milion+. Šlo přitom o jeho první projekt, na kterém v Londýně pracoval.

Stavba roku: V soutěži zvítězilo okno do vesmíru

Přes výhrady poroty uspěla v architektonické soutěži také zrekonstruovaná cihelna ve Svobodných Dvorech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT