Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Bydlení

Byty, domy, výstavba, nemovitosti

AKTUALIZOVÁNO

Ministerstvo dalo 60 miliard na sociální bydlení. Problém se jen zhoršil

Desítky miliard vynaložené v posledních pěti letech Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) na podporu bydlení pro chudé se minuly účinkem. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za to může špatně nastavený systém podpory a mizerné vyhodnocování jeho účinnosti.

Dostupnost bydlení? Češi jsou na tom spolu s Maďary nejhůř v regionu

/INFOGRAFIKA/ Ceny nemovitostí rostou v celé Evropě s výjimkou Itálie, která se stále nevymanila z následků finanční a fiskální krize. V České republice však rostou rychleji než jinde, což snižuje dostupnost bydlení. Jak si Češi stojí, pokud porovnáme průměrné příjmy s cenami nemovitostí? V rámci vyspělé Evropy nevalně. 

Ceny bytů v posledních letech stále rostou

Střední Čechy - Ceny bytů v posledních dvou letech raketově vzrostly, shodují se realitní makléři. „Stoupající ceny nejen v tomto sektoru musím potvrdit, v některých lokalitách jde o růst skutečně raketový, bez problémů to dělá třicet procent," řekl Petr Matějka z Mladé Boleslavi, který se na trhu s realitami pohybuje už téměř dvě desítky let, takže situaci sleduje opravdu dlouhodobě.

Rakovničané nemají o půjčku od města zájem

Rakovník - Zájem Rakovničanů o půjčku od města Rakovníka z Fondu rozvoje bydlení je v posledních letech velmi tristní. Vedení města tak na svém posledním zasedání schválilo změny, od kterých si slibuje, že zájem o půjčku znovu vzroste. Nově totiž můžete požádat o peníze na opravu plotu kolem svého rodinného domu.

Sociální bydlení má Marksová ještě probrat s koaličními experty

Praha - Návrh zákona o sociálním bydlení má ministerstvo práce ještě jednou co nejrychleji prodiskutovat s koaličními experty v připomínkovém řízení. Po dnešním jednání vládní koalice to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Hnutí ANO se nelíbí plán vzniku nového státního úřadu, který by měl sociální bydlení zajišťovat.

V lednu vydraží příbramští radní domy v Březnické ulici

Příbram - Vedení Příbrami se za několik týdnů zbaví zchátralých budov v Březnické ulici. Zájemci je mohou vydražit během lednové aukce v bývalé budově Rudných dolů. „Už jsme vybrali dražitele. Ono to mohlo být teoreticky i do konce roku, ale asi by to bylo nevhodné. My bychom rádi, aby to vešlo v co největší známost," dodal starosta Jindřich Vařeka.

Revizi kotle je třeba mít do konce prosince

Kladensko - Řada lidí nejen na Kladensku vyptápí své domácnosti pomocí kotlů na tuhá paliva. Ti, kterých se to týká, by však neměli zapomenout, že by si do konce roku 2016 měli nechat udělat jejich revizi. Vyplývá to ze zákona o ochraně ovzduší z roku 2012.

V Sadské doteď žili lidé jako v minulém století

Sadská /FOTOGALERIE/ - Záchod na chodbě pro tři byty, kamna na uhlí a několik desítek let protékající střecha. Tak vypadá dům čp. 78 z roku 1921 v Sadské na Nymbursku, kde ještě letos bydleli lidé v městských bytech v takových podmínkách, jako tomu bylo v polovině minulého století. Nové vedení radnice se ale rozhodlo k radikálnímu kroku.

Lidé ve Slaném se po letech možná dočkají levnějšího tepla

Slaný - Ceny tepla ve Slaném na Kladensku jsou výrazně vyšší než v jiných městech. To se má změnit. Vedení radnice chce, aby klesla cena tepla. Nyní investuje do modernizace kotelen, které mají pokračovat i v příštím roce. „Jejich provoz bude úspornější, proto by teplo do dvou let mohlo zlevnit," řekl starosta Martin Hrabánek.

Likvidace azbestu prodraží rekonstrukci bytového domu v Kolíně o tři miliony

Kolín - Měla to být obyčejná výměna oken a dveří. Když ale stavaři přebírali dům, aby začali s pracemi, čekalo na ně nepříjemné překvapení. „Šestnáctipatrák" v Tyršově ulici v Kolíně má zvenku azbestocementové desky, které byly překryty jiným materiálem.

Kralupy nad Vltavou investují miliony korun do oprav bytového fondu

Kralupy nad Vltavou - Peníze z privatizace velké části městského bytového fondu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, která byla terčem kritiky opozičních zastupitelů, nikam nezmizely. Město vytvořilo fond, z něhož nyní hradí opravy bytových domů, které si ve svém vlastnictví ponechá.

Přidělování sociálních bytů podle losování brněnského typu. Co na to v Kolíně?

Kolín - Změny v sociálním bydlení nově stanoví, jak se budou přidělovat byty potřebným. Hovoří se často o brněnském vzoru, kdy by se v celé republice mohly přidělovat formou losování. Co na takovou novinku říkají lidé v Kolíně?

Na kasárnách se pracuje šest dní v týdnu, v přední části začíná usazování oken

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - O tom, že v areálu kasáren na Jičínské ulici v Mladé Boleslavi jsou v plném proudu stavební práce, vědí všichni, kteří touto částí města v poslední době alespoň projížděli. V dlouho opuštěném objektu vznikají byty, které pro developera společnost Rezidence Jičínská staví firma TopDesign z Turnovska.

Privatizaci bytů v Benešově nejspíš přibrzdí jejich cena

Benešov - Prodejní cena majetku, kterého se chtějí města zbavit, nesmí být nižší, než je cena obvyklá. Právě to striktně nařizuje novela Zákona o obcích. A touto normou se musí také řídit benešovská radnice při prodeji městských bytů.

Moderní byty na náměstí v Bělé pod Bezdězem zvyšují zastupitelům tep

Bělá pod Bezdězem - Když starostka Bělé pod Bězdězem na Mladoboleslavsku Jitka Tošovská a místostarosta Lukáš Voleman seznamovali zastupitele s průběhem prací na rekonstruovaném domě č. 25 na Masarykově náměstí, opět se diskuse neobešla bez kritiky a značných připomínek.

Rodinné domy u kolínské vodárny? Pouze se zastavovací studií

Kolín - Nové výstavbě domů v lokalitě kolem kolínské vodárny by mohla v budoucnosti velet zastavovací studie. Město tak chce předejít další živelné výstavbě, jako tomu podle vedení radnice bylo v minulosti. Pokud tedy další expanze Kolína vůbec přijde. Stavění v lokalitě zahrádek totiž nemusí být vůbec jednoduché.

Petici proti výstavbě na Kavčích horách podepsalo 3272 lidí

Praha - Obyvatelé Prahy 4 sepsali petici proti zástavbě na Kavčích horách. Pod petici se podepsalo již 3272 lidí. Těm se nelíbí zejména rozsah zástavby, zhorší podle nich životní prostředí. Na jednání komise územního rozvoje radnice Prahy 4 to v pondělí řekli zástupci petentů.

Sílící trend: Lidé chtějí bydlet ve vlastním

Praha - Průměrné stáří bytu v Česku dosahuje podle posledních údajů 46,5 roku. Česko tak má ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie spíše starší bytový fond. Například v Irsku pochází většina bytových jednotek z let 1990 až 2002.

Místním se nelíbí nová výstavba v ulici Na Farkáně, kritizují úřady

Praha - Pochybení stavebního úřadu, úbytek zeleně i předimenzované stavby. To jsou hlavní body kritiky, která se ze strany místních občanů snesla na vedení radnice Prahy 5 a developerskou společnost Central Group, která začala s výstavbou projektu Viladomy na Farkáně. Původně klidnou lokalitu v Košířích teď podle místních ničí bagry.

Ruina v centru ožívá, oprava za sto milionů korun skončí za rok

Praha - V léta chátrajícím domě Na Kocandě na rohu ulic Kaprova a Křižovnická v historickém jádru Prahy začíná být opět živo. Chráněnou novorenesanční stavbu, které v minulosti hrozil zánik, už několik týdnů pokrývá lešení a konečně se zde začíná s opravami.

Čerčanské seniorky mají obavy z nuceného stěhování

Čerčany - Tři obyvatelky z domu s pečovatelskou službou (DPS) v Sukově ulici v Čerčanech na Benešovsku, které bydlí každá ve svém bytě, se obávají, že budou radnicí donucené se přestěhovat do obecního bytu 3+1 mimo objekt, kde mají zajištěné základní pečovatelské služby.

Nejvyšší soud se zastal obyvatel Zeleného údolí v Praze 4

Praha - Nejvyšší soud se zastal desítek lidí, kteří vlastní byty nebo domy na sídlišti Zelené údolí v Praze 4. Obyvatelé po letech sporů získají vlastnické právo k pozemkům, na kterých stojí jejich domovy. O rozsudku informoval Petr Novotný z právní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat. Rozsudek je definitivní.

Privatizace bytů v Benešově má prý vycházet z vůle lidu

Benešov - I když se viditelně, navenek, nic neděje, za zdmi benešovské radnice se připravuje další vlna privatizace bytového fondu města. Jeho vedení s pomocí většiny v zastupitelstvu rozpustilo privatizační výbor a místo něj sestavilo mnohem útlejší, jen čtyřčlenný poradní sbor složený pouze z členů a podporovatelů současného vedení radnice a města Benešova.

Hasiči, záchranáři i strážníci dostanou od města byty

Praha - Rada hlavního města rozhodla o přidělení dalších bytů pro zaměstnance příspěvkových organizací hlavního města a pro ty, kteří se často s nasazením života starají o chod pražské metropole. Pronájem budou moci získat pracovníci z oblasti zdravotnictví, příslušníci městské policie i hasiči. Uvolněna pro ně byla téměř stovka bytů.

Benešov neplatičům nájemného odpustil penále 300 tisíc korun

Benešov - Dva protichůdné názory na stejnou věc - oddlužení těch, kteří městu neplatí nájemné za užívání bytů, respektive na odpouštění všech poplatků z prodlení, se střetly i při posledním jednání benešovských politiků. Na tom se od doby, kdy se uvedený problém začal v demokraticky zvoleném zastupitelstvu řešit, nic nezměnilo.

Strašnická se dočká proměny, rozhodli o tom lidé na desítce

Praha - Desítka se v následujících týdnech stane první pražskou městskou částí, kde vzniknou projekty na základě takzvaného participativního rozpočtování. V praxi toto znamená, že radnice obce či městské části z rozpočtu určí částku, kterou vydá na projekty navržené a v hlasování schválené samotnými občany.

Benešov rozpustil privatizační výbor, prodej bytů ale nekončí

Benešov - Privatizace bytů v Benešově pokračuje. Tahle věta platí přes to, že nové vedení města, prostřednictvím většiny v zastupitelstvu, rozpustilo privatizační výbor. Tento poradní sbor měl za úkol navrhnout pravidla, díky nimž by se pak mohla skutečná privatizace bytového fondu města, rozeběhnout. Jenže se to nepovedlo.

Lidé mají strach, nedůvěřují záměrům izraelského investora

Kladensko - Komfortní moderní bydlení pro rodiny s dětmi 
s veškerou občanskou vybaveností, zelení, sportovišti 
i kulturním vyžitím chtějí vybudovat izraelští vlastníci 
v části někdejšího vojenského areálu v Drnově u Slaného na Kladensku. Místní mají z jejich záměru už delší dobu obavy.

Dvojka ustoupila tlaku nájemníků v bytových domech v ulici Na Slupi

Praha - Rekonstrukce bytových domů v ulici Na Slupi, kterou plánuje druhá městská část v Praze, se nakonec uskuteční bez nutnosti vystěhování nájemníků. Jak už v minulosti Pražský deník informoval, proti záměru se postavili nájemníci domů právě kvůli tomu, že by museli po dobu oprav bydlet jinde.

Žižkovští zastupitelé neodmítli kritizovanou výstavbu u Parukářky

Praha - Žižkovští zastupitelé po více než tříhodinovém jednání nepodpořili žádost stovek petentů a části opozice, aby radnice žádala zmenšení developerského projektu, který má vyrůst u zeleného vrchu Parukářka. Bouřlivé schůze se zúčastnily desítky lidí s transparenty.

Legionella ve velkých domech? Špinavý kohoutek může kontaminovat ostatní

Praha /ROZHOVOR/ - Černý most, Letňany, Prosek. Za poslední půlrok tři místa, kde se v Praze ve vodě objevila bakterie legionella. Zdravý člověk většinou vůbec nic nepozná. Člověku se sníženou imunitou ovšem hrozí těžký zápal plic. Prevence je přitom jednoduchá. Důsledně odtáčet horkou vodu a starat se o vodovodní baterie. 

Nový dům na Valech v Nymburce 'spolkl' sousedům parkoviště

Nymburk /VIZUALIZACE/ - Hynek. Tak se bude jmenovat nový bytový dům, jehož základy právě rostou 
v ulici Velké Valy v Nymburce. Projekt, který má být dokončen ještě letos, se od začátku vypořádává s námitkami sousedů. Zejména těch z vedlejšího činžáku, kteří si stěžovali nejméně na dva problémy.

Novostavby i hřiště pro psy: žižkovskou Parukářku čekají změny

Praha - Žižkovský park Parukářka čeká letos hned několik výrazných změn. Třetí městská část se rozhodla do oblíbené oblasti v letošním roce poměrně výrazně investovat a vybudovat zde například psí hřiště či místa pro grilování. Přes sedm milionů vloží radnice také do úpravy okolí biatlonového Klubu Kapslovna, které je už delší dobu poměrně zanedbané. Tam by mělo vzniknout například hřiště na pétanque.

Lidé na Malvazinkách se zapojí do územního plánování

Praha - Některé městské části by rády v budoucnu vytvořily na svých rozvojových územích takzvané regulační plány. Tento nástroj představuje jakési rozšíření územního plánu, který stanovuje pouze základní způsoby využití ploch, například pro obytnou zástavbu, průmyslové plochy či zeleň.

Lidé z čelákovických domků už nechtějí bydlet v ghettu

Čelákovice /FOTOGALERIE/ - Oblast dělnických domků v Křižíkově ulici v Čelákovicích bývá často předmětem kritiky, zejména kvůli svému zanedbanému vzhledu. Avšak místní obyvatelé nemají mnoho možností, jak současný stav změnit. Situaci jim komplikuje platný územní plán, díky němuž nelze v dané lokalitě provádět stavební úpravy.

Domy s pečovatelskou službou zažívají přetlak. Staví se nové

Praha - Počet seniorů v metropoli stoupá. S tím souvisí i poptávka po bytech, kam se staří lidé uchylují, když o sebe už nezvládají dostatečně pečovat. Domy s pečovatelskou službou, neboli domy s byty zvláštního určení, zažívají v některých částech Prahy přetlak.

Doplatky na bydlení: radní v Příbrami zamítli téměř čtvrtinu žádostí

Příbram - Rada města Příbram začala individuálně posuzovat jednotlivé žádosti příjemců dávek v hmotné nouzi - doplatku na bydlení. Úřad práce ke zhruba čtyřem stovkám dlouhodobě vyplácených dávek do ubytovacích zařízení řeší každý měsíc další nové žádosti týkající se právě doplatků na bydlení 
v ubytovnách.

Na třináctce vznikne domov pro seniory za čtvrt miliardy korun

Stodůlky - Po osmi letech čekání na podporu magistrátu se rozhodla Praha 13, že si pořídí domov pro seniory na vlastní náklady. Městskou část vyjde na zhruba 239 milionů korun bez DPH, což je okolo čtvrt miliardy. Proti pořízení na jednání zastupitelstva třináctky vystoupila opozice. Domov pro seniory by měl vzniknout v ulici Za Mototechnou ve Stodůlkách.

Místo bytů mají vzniknout jesle, nájemníci pryč nechtějí

Praha - Radní druhé městské části koncem října letošního roku rozhodli, že zrekonstruují dvojici historických bytových domů v ulici Na Slupi, které se nacházejí v Pražské památkové zóně poblíž Karlova náměstí a jsou v majetku Prahy 2. Oprava nosných konstrukcí objektu včetně pavlačí se podle názoru radnice neobejde bez vystěhování všech z třicítky nájemníků.

Bytovka u historické roubenky nedostala svolení Prahy 2

Praha - Přestože to vypadalo, že na jednání zastupitelstva Prahy 2 projde návrh, který dával kladné stanovisko k výstavbě bytového domu v zahradě památkově chráněné roubenky, v závěrečném hlasování zastupitelů se situace změnila. Ke schválení chyběl jeden zastupitelský hlas. Stavba bytového domu, jehož součástí má být 35 bytů a garáže pro 42 automobilů, vyvolala na Praze 2 už dříve nevoli.

Chátrající byty čeká další oprava. Město zaplatí miliony korun

Mladá Boelslav - Plesnivé zdi, netěsnící okna, zatékání do izolace, odmrzající dlažba, hnilobné procesy, voda v elektroinstalační skříni. To je jen namátkový výčet toho, co všechno připravuje svým obyvatelům bytový komplex Laurinova v Mladé Boleslavi. Zatímco první část „červených" bytů, bytové družstvo Laurinova I, už rekonstrukcí prochází, druhou část komplexu rekonstrukce teprve čeká.

Na desítce mají byty pro seniory i vozíčkáře

Praha - V nově otevřeném Malešickém penzionu na Praze 10 je k dispozici 99 nových sociálních bytů pro mladé lidi a seniory. Pět speciálně vybavených bytů je určeno i pro lidi, kteří nedávno prodělali úraz míchy. Vozíčkáři dostanou možnost si v bezbariérově zařízených bytech zvyknout na život s hendikepem.

Benešov chce získat objekt Pražských kasáren od vojáků

Benešov - Složitě a zdlouhavě se dostává město Benešov 
k hlavnímu objektu někdejších Pražských kasáren v samém centru sídla, kde žije přes šestnáct tisíci lidí. Nemovitost vlastní v současnosti Ministerstvo obrany ČR a to ji pro svou činnost nepotřebuje. Hodlá se jí proto zbavit. V hledáčku ji mimo ministerstva vnitra má ale právě také město Benešov.

Pražská sídliště se dočkají obnovy. Prace mají začít na Černém Mostě

Praha - Pražská sídliště by měla v budoucnu prokouknout. Zanedbané okolí panelových domů podle záměru stávajícího vedení hlavního města projde zásadní obnovou. Už na konci února příštího roku mají radní dostat na stůl celkovou koncepci revitalizace. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) uvedl, že pilotním projektem se stane oprava vnitrobloku ve Vybíralově ulici na Černém Mostě.

Mělník nájemníkům staré dluhy neodpustí, pohledávky prodá

Mělník - Město Mělník prodá pohledávky, které má už po léta u bývalých nájemníků. Odpuštění dávných dluhů zastupitelé města odmítli. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše má město u dlužníků, kteří kdysi bydleli v jeho bytech, asi čtyři sta tisíc korun. A naděje, že by své peníze dostalo zpátky, je mizivá.

Ohrožený architektonický skvost dostane novou šanci

Praha - Radnici Prahy 6 konečně došla trpělivost. V posledních letech stále častější přestavby unikátních funkcionalistických vil v osadě Baba v Dejvicích donutily vedení městské části k razantnímu kroku: požaduje překlasifikovat plošnou ochranu zdejšího souboru staveb na individuální ochranu jednotlivých objektů. Dosud má Baba status městské památkové zóny, která byla vyhlášena v roce 1993.

Trojka opraví paneláky, jiné městské části už je prodaly

Praha - Co se neopravilo v minulosti, už je na bytových družstvech. Převážná část pražských sídlišť ve vlnách privatizace v posledních letech rozprodala drtivou většinu svých panelových domů. Nedají se očekávat plošné veřejné investice do regenerací paneláků, které zatím zůstávají v původním stavu. Oprava jednoho domu přitom může vyjít na desítky milionů korun.

Kyje mají dalších pět bytových domů

Praha /ROZHOVOR/ - Další etapa výstavby bytových domů v městské části Praha Kyje skončila. Slavnostně bylo dokončeno v pěti bytových 221 bytů v dispozici od 1+kk až po 5+kk. Celkem tak v lokalitě vznikne v rámci projektu Panorama Kyje necelé tisícovka bytů. Byty zde staví přední český developer, společnost Ekospol.

Radnice soudně vystěhovala v září neplatiče nájemného

Sedlčany - Pět milionů korun je aktuální výše dluhů za nájemné a služby v městských bytech v Sedlčanech na Příbramsku. Z toho 3,9 milionu představují pohledávky v běžném bytovém fondu a neplatiči z ubytovny ve Strojírenské ulici dluží městu 1,25 milionu korun. Podle místostarosty Miroslava Hölzela výše pohledávek vždy naroste po ročním vyúčtování Městskou teplárenskou společností.

Na kolejích v Praze se zvyšuje komfort, univerzita vychází vstříc rodinám

Praha - Pražské vysoké školy se při rekonstrukcích kolejí zaměřují na zvýšení komfortu ubytování a vybudování menších pokojů, o které je mezi studenty čím dál větší zájem. Například Univerzita Karlova má k dispozici nejvíce ubytovacích zařízení, celkem nabízí přes 11,5 tisíce lůžek. Vychází vstříc rodinám s dětmi, pro něž byly na koleji Hvězda vybudovány takzvané manželské pokoje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT