Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Český poutník

Český poutník: Krajinou bez signálu

Na putování přírodním parkem Horní Střela a jeho okolím jsem si vyčlenil dva dny. Z rychlíku, který spojuje Plzeňsko s Mosteckem, vystupuji na zastávce Žihle.

Český poutník: Krajem velkého ucha

Čeká mě přibližně patnáctikilometrová trasa krajem dvou slavných českých osobností, spisovatele Jaroslava Haška malíře Jana Zrzavého. Prvně jmenovanému je z velké části „zasvěcena" Lipnice nad Sázavou, kde dnešní výlet začínám.

Český poutník: Krajem lidové architektury

Soubor lidových staveb Vysočina alias skanzen na Veselém Kopci není třeba představovat, každý rok ho navštíví tisíce turistů. Kolik z nich si ale najde čas také na „průzkum" blízkého okolí?

Český poutník: Koloběžkou kolem Vltavy

Využívám krásného počasí poslední květnové neděle, nasedám na koloběžku a vydávám se na putování ze Zlaté Koruny do Boršova nad Vltavou. Čeká na mě bývalý klášter, tajemná zřícenina a hlavně mnoho překrásných scenérií.

Český poutník: V zemi skal a trpaslíků

Majestátní přírodní útvary a pozoruhodná příroda, ale také stánky s trpaslíky, alkoholem a cigaretami. Těmito výjevy mě v polovině května přivítalo Hřensko.

Český poutník: Koloběhem k hradním bratrům

Dnešní putování je prvním ze šesti výletů, které letos absolvuji na koloběžce. Vracím se tak do dětských let, kdy jsem se na „kolobrndě" proháněl na šumperském sídlišti. Poprvé se za pomoci koloběhu vydávám k hradním bratrům Točníku a Žebráku.

Český poutník: Krajem hledačů zlata

Unikátní muzeum, středověká tvrz, romantický rybník, zlatá stezka i renovovaný zámek. To vše na mě čeká při dnešním putováním z obce Kamberk, přes osadu Roudný do vesnice Libouň. Přidejte se!

Český poutník: V kraji sklářů a skokanů

Čeká mě rušný den. Návštěva historické sklárny, cesta kolem slavných skokanských můstků, pohled na vodopády a řada dalších zajímavostí. Tak vzhůru do kopců!

Český poutník: Kolem bezedné propasti

Rychlík z Prahy do Žiliny mě přiváží na nádraží v Hranicích na Moravě krátce po poledni. Přesedám na pantograf, který tu jezdil už v dobách mého mládí, a mířím do zastávky Teplice nad Bečvou.

Český poutník: Vzhůru do nitra země

Krupka má dvojí atmosféru. Můžete zde obdivovat řadu památek a kochat se krásnými výhledy na Krušné hory. Zároveň z mnoha míst dýchá smutek a beznaděj opuštěné krajiny. Při dnešním putování jsem se setkal s obojím.

Český poutník: Krajem bratří Čapků

Jestřebí hory leží trochu ve stínu blízkých Krkonoš. Nejsou ani tak veliké ani tak známé, o to víc překvapí krásou a romantikou. Já se do jejich podhůří ale vydal ze zcela jiného důvodu.

Český poutník: Výlet do „zakázaného prostoru"

V podvědomí mám vyprávění svého otce, který zavítal do Nových Hradů začátkem 70. let minulého století.  První kontrolou prošel do čtyř minut po vystoupení z autobusu. Jak pořídím v pohraničním pásmu já?

Český poutník: Jak jsem juchal na Valašsku

Letošní způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným. Parafráze slavného výroku mě napadla, když jsem v polovině ledna mířil do Valašských Klobouků. Ani tady, na úpatí Bílých Karpat, nebylo po sněhové nadílce ani stopa. Přesto mě čekal úžasný zážitek.

Český poutník: Po stopách Popelky

Snad každý někdy zatoužil ocitnout se v pohádce. A já vás nyní do jedné zavedu. Vydáme se do míst, kde se před více než čtyřiceti lety natáčely Tři oříšky pro Popelku. Vítejte na vodním hradě Švihově a v jeho okolí.

Český poutník: Procházka městem času

Přemýšlel jsem, kam vás pozvat v přelomovém putování, které jsem absolvoval ještě v roce 2013, ale vy ho budete číst už v novém roce. Napadla mě jediná možnost. Zavedu vás do hlavního českého města hodin.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Krajem poustevníka Ivana

Dnes mě čeká cesta do Srbska, ale nebojte, na Balkán se nevydám. Cíl dnešní cesty leží jen kousek od hlavního města. Zvu vás na romantickou cestu z Vráže u Berouna, přes Svatého Jana pod Skalou do obce Srbsko.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Větrná cesta za anděly

Vánoce už jsou tady, se vším všudy.  V tomto zklidněném čase vás zvu na výlet do míst, kde se jakoby zastavil čas. V dobrém i zlém. Vítejte na cestě z Kyselky do Andělské Hory na Karlovarsku.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Krajem svaté Zdislavy z Lemberka

Za deštivého sobotního dopoledne vystupuji na nádraží v Jablonném v Podještědí.  Ještě než se stačím rozkoukat, stojí u mě paní v červené čepici. Na dnešní cestu mě pozvala výpravčí a velká bojovnice za záchranu zdejších nádraží Květa Slabá.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Krajem bratranců Veverkových

Letošní říjnové počasí opravdu překvapilo. Minimum mlh a spousta sluníčka. Ideální podmínky pro cyklistický výlet. Třeba do míst, kde vzniklo legendární ruchadlo.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Cesta kolem minaretu

O pořádně parné dny nebyla v letošním létě nouze, a tak jsem se v jednom takovém vypravil na místo se sympatickým názvem Lednice. Abych stihl navštívit co nejvíce pozoruhodných míst, zvolil jsem netypický dopravní prostředek.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Ve stínu čtyř věží

Dominantou oblasti, kterou se dnes vydávám poznávat, jsou obří věže. Nejde ale o katedrálu ani rozhlednu, nýbrž jadernou elektrárnu Temelín. Všechna navštívená místa proto mají jedno společné: do jejich osudu zasáhla výstavba elektrárenského gigantu.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Krajem smutné historie

Pokaždé, když jsem projížděl vlakem mezi městy Ostrov a Stráž nad Ohří, říkal jsem si, že tady musí být krásné žití. Tentokrát jsem se proto rozhodl vystoupit právě zde a vydat se poznat zdejší kraj zblízka.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Výšlap údolím Tiché Orlice

Dnes se vydávám na putování mezi dvěma východočeskými městy ležícími na řece Tichá Orlice. Výchozím bodem je mi Choceň a cílem Ústí nad Orlicí. Tentokráte si ale pro své toulání půjčuji kolo od Českých drah.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Okolím „pupku Evropy"

Při minulých dvou výletech, jejichž cílem bylo poznání okolí dálnice D1, jsem se z velké části přemisťoval autem. Nyní se vracím do starých kolejí a hezky po svých vyrážím do historického městečka Kouřim.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Vandr podél dálnice D1, část 2

Dlouho plánovaná rekonstrukce „dé jedničky" začala. Na několika úsecích se proměnila ve staveniště a řidičům hrozí dlouhé kolony. Ale mají i jinou možnost, kritické úseky objet a ještě se přitom zastavit na zajímavých místech.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Vandr podél dálnice D1, část 1

Nejrušnější česká dálnice se na následujících šest let promění na velké staveniště a řidiči budou muset dlouhé minuty stát v kolonách. Nebo zvolit objízdnou trasu. Zavedu vás na několik zajímavých míst, která při tom můžete navštívit.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Cesta k sedmému divu

Při dnešním výletu vás zavedu do drsného, ale krásného kraje, který v novodobé historii nejvíce proslavila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Návštěva ve Vesničce

„Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. To není země, to je zahrádka…"  Víte, ve kterém filmu zazněly tyto památné věty? Dnešní putování mě zavede do okolí Vesničky mé střediskové, kterou ve skutečnosti jsou Křečovice na Benešovsku.

EXKLUZIVNĚ

Český poutník: Návštěva v ložnici obrů

Přestože to zní poněkud neuvěřitelně, zvu vás na výlet do okolí uhelné elektrárny Chvaletice. Na přibližně dvanáctikilometrové cestě lze totiž spatřit i romantická přírodní zákoutí a unikátní stavby.

Český poutník: Krajem cínu, olova a železné rudy

Romantická krajina, krásné lesy, ale také drsné podmínky k životu a řada opuštěných stavení. Dnes se vydávám na putování v okolí Nových Hamrů v Krušných horách. Ještě netuším, že se cestou nedobrovolně změním v krasobruslaře a překážkového koně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT