Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Církevní restituce

Biskupové nechtějí o restitucích už jednat, jsou pro ně uzavřené

Čeští biskupové považují církevní restituce za uzavřenou věc a do debaty na téma zdanění peněžních náhrad nebudou vstupovat. Uvedli to v prohlášení, které reaguje na nedávné vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o možném zdanění náhrad i na dnes zveřejněný jeho nápad přesunout agendu církví z resortu kultury pod ministerstvo financí. Návrh na zdanění podporují KSČM a SPD.

Stát vloni církvím vyplatil 5,5 miliard korun za věřící, školy i restituce

Církve loni od státu dostaly téměř 3,5 miliardy korun, meziročně o dvě procenta méně. K tomu lze připočíst ještě přibližně dvoumiliardovou sumu, která je finanční náhradou za majetek, jenž nelze vydat podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Jurečka: Úředníci odcházejí z SPÚ, církevní restituce se blíží ke konci

Praha - Od letošního roku převelel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) 80 ze 150 pracovníků, které nabral Státní pozemkový úřad ČR (SPÚ) před startem církevních restitucí, do dalších podřízených organizací. Restituce se podle něj chýlí ke konci. Zaměstnanci přešli při systemizaci služebních míst například do Státní zemědělské a potravinářské inspekce nebo na Státní zemědělský intervenční fond. Jurečka to v pondělí řekl na tiskové konferenci.

Varhany z pražského Klementina patří podle soudu církvi

Praha - Barokní varhany v pražském Klementinu patří římskokatolické farnosti Břvany na Lounsku. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 1, sdělila mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. Farnost se varhan domáhala žalobou v rámci církevních restitucí. I po úspěchu chce ale církev ponechat nástroj v Praze. Národní knihovně, která v Klementinu sídlí, nabízí bezúplatnou výpůjčku.

Katolická církev může v řádu měsíců dostat celý nemovitý majetek

Praha - Katolická církev by mohla v řádu měsíců získat zpět téměř sto procent nemovitého majetku, řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl. Jde ale o majetek – lesy, pole a budovy, o němž se nevedou soudní spory. Doposud církev dostala zpět 70 procent. To, co zbývá, se týká zejména problémů například s geometrickými plány, aby se pozemky spravedlivě rozměřily, uvedl. Lesy jsou navráceny již z 90 procent.

Spor o hrad Bouzov: Rozsudek dnes nepadl, soud jednání odročil

Olomouc – Čtením listinných důkazů pokračovalo dnes u olomouckého okresního soudu projednávání sporu týkajícího se jedné z nejznámějších moravských památek, hradu Bouzova. Žalobu na Národní památkový ústav (NPÚ), který hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, podala Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád. Rozsudek dnes nepadl, soudce se rozhodl jednání ještě kvůli dalším důkazům odročit. Rozhodnutí by mělo padnout 22. srpna.

Kraj si od státu po vyhraném soudu převezme zpět klášter Opočno

Opočno (Rychnovsko) - Královéhradecký kraj si po vyhraném soudním sporu ve středu oficiálně převezme od státu zpět bývalý klášter v Opočně na Rychnovsku. O dalším využití kláštera bude kraj jednat s městem Opočno. V rukou státu byl klášter jeden rok. Sdělila to mluvčí hejtmanství Martina Götzová. O klášter u soudů usiloval řád kapucínů.

Vláda nezamítla návrh danění církví, kraje čekají na stažení žalob

Praha - Vláda se dnes na společném zasedání s hejtmany zabývala církevními restitucemi. K návrhu na zdanění peněžní části církevních restitucí a příspěvků na činnost církví kabinet nepřijal žádné stanovisko. Zástupci krajů vládě sdělili, že v září vyhodnotí, zda katolická církev začala stahovat žaloby s majetkovými nároky na kraje, jak se na tom dohodla počátkem července Česká biskupská konference (ČBK). Snížení počtu žalob vůči krajům slíbil Německý řád. ČBK uvedla, že biskupové se ve věci žalob nebrání ani jednání s obcemi.

Církev se nebrání jednání s obcemi v případě žalob kvůli majetku

Praha – Čeští biskupové se ve věci žalob kvůli majetkovému vyrovnání státu s církvemi nebrání ani jednání s obcemi. Počátkem července rozhodli o stažení žalob na kraje, v nichž se církev domáhala určení vlastnictví majetku; ne však žalob na obce. Převod historicky církevního majetku na obce je ale odlišný od převodu majetku na kraje, sdělil dnes generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Podle opakovaného vyjádření ČBK byla většina převodů na obce v rozporu se zákonem.

AKTUALIZOVÁNO

Hašek: Kraje v září zhodnotí, zda církve stahují majetkové žaloby

Praha – Kraje v září vyhodnotí, zda katolická církev začala stahovat žaloby s majetkovými nároky na kraje, jak se na tom dohodla počátkem července Česká biskupská konference. A pak rozhodnou o dalším postupu. Asociace krajů žádá, aby stejně církev jednala i u obdobných žalob na obce a města. Hejtmani o tom dnes informovali vládu na společném zasedání s ministry.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda nezamítla Zimolův návrh na zdanění církví, pro byl Babiš

Praha –K návrhu na zdanění peněžní části církevních restitucí a příspěvků na činnost církví vláda nepřijala žádné stanovisko. Během jednání vlády s hejtmany o tom dnes informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Pro zdanění, jak ho navrhuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), se vyjádřil před jednáním ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve uvedl, že předlohu pokládá za snahu svého stranického kolegy sbírat volební body. Upozornil na značné riziko, že by neuspěla před Ústavním soudem.

Krajský návrh zdanění církevních restitucí vláda asi odmítne

Praha/České Budějovice - Kvůli obavám z možných žalob vláda patrně odmítne návrh Jihočeského kraje na zdanění peněžité náhrady církvím za majetek nevydaný v restitucích i ročních příspěvků na jejich činnost. Podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání kabinetu by předloha mohla být v rozporu se smlouvami, které stát s církvemi ohledně majetkového vyrovnání v minulosti uzavřel. Mohla by podle vládních legislativců také zasáhnout do legitimního očekávání církví, když platný zákon výslovně stanoví, že náhrada ani příspěvek předmětem daně nejsou.

AKTUALIZOVÁNO

Kapucíni stáhli žalobu na kraj kvůli opočenskému klášteru

Praha - Řád kapucínů stáhl žalobu na Královéhradecký kraj, ve které usiloval o klášter v Opočně na Rychnovsku. Učinil tak na základě doporučení biskupů, kteří o stažení církevních žalob na kraje rozhodli minulý týden ve Velehradě. Řekl to právní zástupce řádu Tomáš Nahodil. Klášter patří kraji, řád však chtěl, aby byl jako vlastník určen stát. To by kapucínům umožnilo žádat památku v církevních restitucích. Okresní i krajský soud daly řádu za pravdu, Nejvyšší soud však v červnu jejich verdikty zrušil a věc vrátil k novému projednání.

AKTUALIZOVÁNO

Biskupové stahnou žaloby na kraje kvůli majetku

Velehrad - O stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku, rozhodli ve čtvrtek na Velehradě biskupové. Po skončení zasedání českých a moravských biskupů o tom informoval biskup a generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi.

Zeman se sešel s Dukou, řešili žaloby církví kvůli restitucím

Praha - Kvůli žalobám, které církve podávají na obce a kraje, a návrhu zákona o zdanění církevních restitucí, se dnes na Pražském hradě sešli prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka. Bez bližších informací o obsahu schůzky o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Rozhodnutí o opočenském klášteře považuje Sobotka za precedent

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu vrátit nižší instanci rozhodnutí o vydání kláštera v Opočně na Rychnovsku kapucínům. Bylo by proti liteře zákona, míní. Na základě dovolání Královéhradeckého kraje a státu zrušil soud verdikty nižších soudů ve věci určení vlastnictví kláštera. Věc se vrací k rychnovskému okresnímu soudu. Sobotka rozhodnutí vnímá jako precedentní pro spory o církevní majetek, který stát převedl na kraje.

Německý řád se znovu domáhá navrácení hradu Bouzov

Olomouc – Olomoucký okresní soud otevřel spor o jednu z nejznámějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku. Žalobu na Národní památkový ústav, který hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, podala Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád. Zpět chce hradní komplex i mobiliář. Řád se o vydání národní kulturní památky neúspěšně soudil už v minulých letech. Nyní přichází údajně s novými důkazy. Soud dnes případ odročil kvůli dalšímu dokazování na konec července, řekl dnes soudce Vít Jašek.

AKTUALIZOVÁNO

Kapucíni klášter Opočno zatím nezískají, kraj uspěl s dovoláním

Hradec Králové - Řád kapucínů zatím nezíská klášter v Opočně na Rychnovsku, o kterých chtěl usilovat v rámci církevních restitucí. Nejvyšší soud na základě dovolání Královéhradeckého kraje a státu zrušil verdikty nižších soudů ve věci určení vlastnictví kláštera. Věc se vrací k rychnovskému okresnímu soudu. O verdiktu Nejvyššího soudu informovala mluvčí hradeckého kraje Martina Götzová.

Církve poslaly soudům stovky žalob na určení vlastnictví

Praha - Před okresními soudy se vede či připravuje 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podaných žalob bylo ke konci března celkem pravděpodobně přes 500, počátkem roku počet sporů výrazně narostl. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi a který dnes projednává vláda.

V rámci restitucí zbývá projednat ještě 405 výzev církví

Praha – Během prvního čtvrtletí letošního roku se podařilo projednat přibližně pětinu zbývajících výzev k vydání majetku v rámci církevních restitucí. Na vyřízení jich čeká ještě 405. Vyplývá to ze zprávy o dopadech zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi v prvních třech měsících roku 2016, kterou ve středu projedná vláda. Kvůli restitucím se také vedou stovky soudních řízení.

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Sobotka: Zdanění restitucí je snaha sbírat volební body

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá návrh Jihočeského kraje na zdanění finančních náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, za snahu sbírat volební body. Předloha kraje, který vede sociální demokrat Jiří Zimola, není podle něho úplně poctivý. Existuje značné riziko, že by neuspěla u Ústavního soudu, řekl Sobotka v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Návrh ho, jak uvedl, překvapil, Zimola o něm premiéra neinformoval.

Prezident Zeman se chce setkat s arcibiskupem Dukou kvůli restitucím

Třeboň - Prezident Miloš Zeman se chce sejít s arcibiskupem Dominikem Dukou kvůli církevním restitucím. Na tiskové konferenci na závěr své cesty po Jihočeském kraji řekl, že určitá nenasytnost v restitucích je na škodu porozumění obou stran.

Hašek a Štěch zpochybnili žaloby církví na kraje o majetek

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch i předseda Asociace krajů Michal Hašek (oba ČSSD) zpochybnili oprávněnost církevních žalob na kraje a obce kvůli vydávání majetku. Kraje se podle Haška chtějí bránit třeba i u Ústavního soudu. Řekli to dnes po společném jednání v Praze. Katolická církev opakovaně uvádí, že nebude usilovat o vydání obecního majetku, pokud při jeho získání nebyl porušen zákon a blokace původního církevního majetku.

Národní galerie v Praze čelí další žalobě o vydání uměleckých děl

Praha - Národní galerie v Praze (NG) čelí další žalobě o vydání uměleckých děl. Řád sv. Jana z Boha (Milosrdní bratři) galerii zažaloval kvůli tomu, že mu v rámci církevních restitucí nevydala čtyři obrazy ze 17. století. Vyplývá to z pravidelné zprávy vládního výboru k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání. Případem se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1, jednání zatím nebylo nařízeno. Národní galerie při majetkovém vyrovnání vydala několik děl, ta významná ale až na jeden zůstávají v NG jako zápůjčka.

Soud začal řešit navrácení kostela v Karlové Studánce Německému řádu

Bruntál – Bruntálský soud dnes začal řešit první žalobu podanou Českou provincií řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (zkráceně Německého řádu) v souvislosti s církevními restitucemi. Řád žádá navrácení kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku. Zpět chce budovu, inventář i příslušné pozemky. Ministerstvo kultury loni žádost odmítlo. Kostel řád už víc než 15 let využívá a slouží v něm několikrát týdně mše, řekl to mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.

Graubner: Zdanit restituce? Nesmysl, jen snaha komunistů se zviditelnit

Olomouc – Zdanit církvím restituční náhradu? Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nesmysl. Jen snaha komunistů o to, aby se zviditelnili před volbami. Reagoval tak na návrh KSČM, který se v pondělí dostal na jednání vlády a bude se o něm mluvit v Poslanecké sněmovně.

Restituce i radnice. Mezi 
hnutím ANO a lidovci to skřípe

Praha – Sociální demokraté zachraňují koalici i při vědomí, že jejich voliči je za to nepochválí. Když Nečasova vláda v listopadu 2012 protlačila církevní restituce, ČSSD slibovala nápravu.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda se neshodla na postoji ke zdanění církevních restitucí

Praha - Koaliční ministři se dnes neshodli na jednotném postoji k návrhu KSČM, který se týká možného zdanění náhrad vyplácených v rámci církevních restitucí. Vláda nepřijala žádné stanovisko, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh komunistů jako jediný z ministrů podpořil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Lidovci to považují za populistické. Koalice bude o věci ještě jednat.

Zdanění náhrad církvím? Vláda komunistický návrh zřejmě zamítne

Praha – Vláda na pondělním zasedání zřejmě zaujme nesouhlasné stanovisko k návrhu KSČM na zdanění finanční náhrady, kterou dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Podle KSČM by stát mohl takto ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Pražský arcibiskup Dominik Duka začátkem dubna řekl, že pokud by Parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud.

Duka: Církve se obrátí na Ústavní soud, kdyby prošlo zdanění náhrad

Praha – Pražský arcibiskup Dominik Duka v souvislosti s návrhem KSČM na zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích hovoří o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. I přes podporu, kterou návrhu vyjádřil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), si ale Duka myslí, že Parlament v diskusi novelu nepodpoří. Církev by se musela obrátit na Ústavní soud, kdyby návrh prošel, uvedl kardinál Duka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT