Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

ČSSD

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je česká levicová politická strana, která je členem Socialistické internacionály a Strany evropských sociálních demokratů.

AKTUALIZOVÁNO

Vládní tahanice: ČSSD tvrdí, že udělala maximum. Ani KSČM ale nechce Pocheho

ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO udělala maximum a nemá kam ustoupit. V souvislosti se sporem o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) do funkce ministra zahraničí to dnes v pořadu televize Prima Partie řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Nevyloučil, že by spor o personálie mohl v krajním případě znamenat konec plánu na vládu s ANO. Proti Pochemu mají výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, kteří by měli vznik kabinetu umožnit.

O primátorský post bude za ČSSD na podzim bojovat Landovský

Pražská sociální demokracie zvolila kandidáty do podzimních komunálních voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Lídrem kandidátky se stal Jakub Landovský. Na druhém místě je současná radní pro oblast školství Irena Ropková a z třetího místa bude kandidovat Daniel Hodek, radní pro oblast sociální politiky.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD schválila vládu s ANO. Bude polokomunistická, bojí se Fiala

ČSSD vytvoří vládu s hnutím ANO. Ve stranickém referendu bylo pro koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících. Proti se jich vyslovilo 40,20 procenta. Do hlasování se zapojilo 11 404 lidí, což jsou necelé dvě třetiny členů. Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v neděli představit prezidentovi Miloši Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.

AKTUALIZOVÁNO

Paroubek do Senátu za ČSSD? Ne, předsednictvo jeho kandidaturu neschválilo

Bývalý sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek nebude moct jako nezávislý kandidát s podporou sociální demokracie usilovat o vstup do Senátu v Ostravě. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo ČSSD. Nominaci doporučil členům předseda strany Jan Hamáček, který se s Paroubkem sešel minulý týden, přesto nominace neprošla. Důvody odmítnutí Hamáček na tiskové konferenci odmítl přiblížit. "S jeho kandidaturou souhlas vysloven nebyl," uvedl pouze.

ČSSD uzavřelo referendum o vládě, výsledky sdělí v pátek

Posledních 23 místních organizací sociální demokracie dnes svým hlasováním uzavřelo vnitrostranické referendum, ve kterém členové rozhodovali, zda by měla strana vstoupit do menšinové vlády s hnutím ANO. Konečné výsledky hlasování pak na pátečním jednání předsednictva oznámí předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle dosavadních informací převažují hlasy ve prospěch koaliční spolupráce s ANO.

Referendum ČSSD končí, většina krajů je zřejmě pro vstup do vlády

Většina místních organizací ČSSD má referendum o vstupu strany do vlády s hnutím ANO za sebou a podle řady jejich krajských představitelů v něm převažuje souhlasné stanovisko. V Ústeckém kraji funkcionáři ale podle zjištění ČTK předpokládají, že kraj jako celek se postaví proti vládnímu angažmá, ačkoli výsledky za jednotlivé organizace neznají. Také v Plzeňském kraji si někteří sociální demokraté myslí, že z regionu zazní převážně záporné stanovisko.

Místopředseda ČSSD Netolický: Nejmenování ministra by měl řešit Ústavní soud

Pokud by prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat některého z ministrů, řešit by to měl Ústavní soud. Uvedl to dnes v České televizi místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický. Určitě by napadl nejmenování europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Zeman tuto nominaci odmítl. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by záležitost s prezidentem měl vyřešit premiér, ne Ústavní soud.

AKTUALIZOVÁNO

PRO a PROTI: Sociální demokraté: Všichni proti všem

Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu rozhodují o vstupu do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Výsledky budou zveřejněny 15. června. Ačkoli zprávy z regionů hovoří o tom, že při velkém zájmu převažují kladné postoje, otázka koaliční spolupráce vyvolává nezvyklé vášně a ČSSD rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Dokazuje to i názorová rubrika Deníku PRO a PROTI, v níž své jednoznačné postoje vyjádřili významní sociální demokraté.

ČSSD stále hlasuje o vládě. Ve třetině organizací už je hotovo

V prvním ze čtyř plánovaných týdnů referenda sociálních demokratů o vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO uspořádalo volební schůzi přibližně 320 organizací, tedy zhruba třetina. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček dnes na sociálních sítích přiznal, že strana v názoru není jednotná, považuje to ale za normální.

EXKLUZIVNĚ

Poche píše spolustraníkům z ČSSD: Migrační kvóty odmítám

Mezi pěticí jmen eventuálních budoucích ministrů, kterou předseda sociální demokracie Jan Hamáček představil před interním referendem členské základně, budí nejvíce emocí europoslanec Miroslav Poche.

AKTUALIZOVÁNO

Má ČSSD vstoupit do vlády s ANO, nebo ne? Referendum straníků začíná

/ANKETA/ Výsledky referenda o podpoře vládní spolupráce s hnutím ANO nemají jednotlivé organizace ČSSD do 15. června zveřejňovat, aby neovlivňovaly hlasování dalších sociálních demokratů. Pokud se v referendu nevysloví alespoň čtvrtina ze 17 500 členů, rozhodne o vstupu ČSSD do menšinového kabinetu, který se bude muset spolehnout na podporu komunistů, ústřední výkonný výbor strany, řekl mluvčí Lidového domu Petr Vurbs.

Netolický: ČSSD nebude uzavírat dohodu s KSČM, je to věcí ANO

ČSSD nebude uzavírat žádnou písemnou dohodu s KSČM, zajištění podpory pro menšinovou vládu je na hnutí ANO. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl místopředseda ČSSD Martin Netolický. Podle něj také komunistům nepřísluší hodnotit ministry, které by do případné koaliční vlády vyslala ČSSD, protože to nebude KSČM, kdo ponese vládní zodpovědnost. ČSSD jedná s ANO o vytvoření menšinové koaliční vlády, kterou by ve Sněmovně tolerovala KSČM.

INFOGRAFIKA: Program Babiše a Hamáčka? Z Česka by mohl být ráj na zemi

Programové prohlášení obsahuje šest priorit. V koaliční smlouvě chybějí pojistky pro sociální demokracii. Když dohoda padne, budou předčasné volby.

AKTUALIZOVÁNO

Referendum ČSSD o vládě s ANO potrvá do 14. června

Vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do vlády s ANO, kterou bude tolerovat KSČM, se bude konat od 21. května do 14. června. Výsledky budou známy 15. června. Ještě před referendem sociální demokraté oznámí jména svých kandidátů na pět ministerských míst, které by měli v případném koaličním kabinetu obsadit, řekl dnes po jednání předsednictva strany šéf ČSSD Jan Hamáček.

AKTUALIZOVÁNO

Kateřina Valachová: Foldynovi rozumím, ale jako místopředseda ČSSD se měl mírnit

/VIDEO/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová podporuje vládní spolupráci s hnutím ANO. Tvrdí, že není důvod se Andreje Babiše bát. „Jako jedni z mála můžeme zkušenosti ze společného vládnutí využít na nový start. To, že musí jít o nový začátek a novou dohodu, je jasné. Musí být založeny na partnerství, respektu a důvěře,“ říká v rozhovoru, který vyjde v zítřejším Deníku. 

Netolický: Veřejnost by měla znát všechny členy budoucí vlády

Veřejnost by měla znát všechny členy případné vlády ANO s ČSSD do konce května, tedy ještě před koncem vnitrostranického referenda v sociální demokracii, které o vstupu do vlády rozhodne. Novinářům to dnes při příchodu na jednání grémia ČSSD řekl její místopředseda Martin Netolický. V navrhované koaliční smlouvě podle něj chybí pojistky proti hlasování ANO s SPD. O tom, jak sám bude v referendu hlasovat, ale mluvit nechtěl.

AKTUALIZOVÁNO

Foldyna: ČSSD by neměla dávat doporučení před referendem

Vedení ČSSD by nemělo dávat doporučení pro hlasování ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády s hnutím ANO a rozhodnutí by mělo nechat na jednotlivých členech. Po jednání grémia strany to řekl novinářům místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by před referendem měli mít stejnou možnost vystoupit stoupenci i odpůrci vlády s ANO. Štěch ji odmítá.

Paroubek do Senátu? Chtějí to sociální demokraté na Ostravsku

Přichází návrat expremiéra Jiřího Paroubka do vysoké politiky? Jeho kandidaturu v senátních volbách na podzim chtějí sociální demokraté na Ostravsku. Předsednictvo ČSSD o schválení Paroubkova jména požádal bývalý poslanec Adam Rykala.

Kdy bude vláda? Referendum ČSSD by mohlo být jasné začátkem června

Místopředsedové ANO Richard Brabec a ČSSD Jiří Zimola pracují kvůli výjezdu kabinetu v demisi do Jihomoravského kraje na definitivní verzi programového prohlášení možné společné vlády na dálku. Do konce týdne se uskuteční schůzka ohledně koaliční dohody na úrovni předsedů.

Hamáček: ČSSD bojuje za zájmy pracujících 140 let

Pražští sociální demokraté dnes na Střeleckém ostrově uspořádali pro své příznivce a další návštěvníky prvomájový program. U piva a klobásy si lidé mohli poslechnout hudební interprety a slova zástupců vedení pražské i celorepublikové ČSSD. Pro děti připravila olympiádu a skákací hrad. Akce se zúčastnil i předseda strany Jan Hamáček, který uvedl, že sociální demokracie ČSSD za práva pracujících bojuje 140 let.

Senátoři ČSSD bourají dohodu s ANO. Další podmínky Babiš zřejmě nepřijme

/ANALÝZA/ Sňatek z rozumu mezi hnutím ANO a ČSSD se asi konat nebude. Mezi sociálními demokraty sílí nechuť k dohodě o vládě, kterou by vedl trestně stíhaný premiér. Včera se k tomu velmi hlasitě vyjádřil senátní klub ČSSD. Předseda Senátu Milan Štěch vyjádřil naději, že vedení strany své rozhodnutí o vyjednávání vlády ještě přehodnotí.

Glosa Kateřiny Perknerové: Babišův den

V pátek bylo jasno. Slunečný den zažil i premiér v demisi Andrej Babiš, který už brzy může přijít o tento nepříjemný přídomek. Vláda složená z ministrů za ANO a ČSSD by totiž záhy mohla získat důvěru. Mírný optimismus vychází z toho, že nabídka, kterou po krachu první fáze rozhovorů tentokrát Andrej Babiš učinil, je velkorysá a důstojná, jak uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD bude jednat s ANO o vládě, Babišova nabídka ji uspokojila

Kromě pěti resortů předseda ČSSD Jan Hamáček trvá na dalších ústupcích. Nakonec rozhodnou všichni členové strany.  

Konec domluv s ANO. ČSSD jedná v souzvuku s prezidentem

Po víkendovém sjezdu ČSSD se Andrej Babiš dostal do úzkých. Sociální demokraté schválili rozhodnutí svého vedení ukončit rozhovory o koaliční vládě s ANO.

ČSSD: Hlasování o stanovách provázely zmatky. Sporné kvóty zůstávají

Velké zmatky provázely na mimořádném 40. sjezdu ČSSD hlasování o nové verzi stanov strany. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že celé hlasování bude zrušeno.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD má nové místopředsedy. Ze stanov nezmizí kvóty pro ženy

Jana Fialová, Jaroslav Foldyna, Martin Netolický a Roman Onderka jsou novými místopředsedy ČSSD. Dnes o tom rozhodli delegáti mimořádného 40. sjezdu sociálních demokratů. První část sjezdu, která se konala v únoru, vybrala na post předsedy strany Jana Hamáčka a jako statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu.

AKTUALIZOVÁNO

Hamáček: ANO povýšilo zájem jednoho člověka nad zájem země

„Ukázalo se, že post premiéra je pro Andreje Babiše vším a hnutí ANO povýšilo zájem jednoho člověka nad zájem země,“ řekl v úvodu pokračování 40. mimořádného sjezdu ČSSD předseda strany Jan Hamáček. Sjezd pokračuje den poté, co zkrachovalo jednání sociální demokracie s ANO o účasti ve vládě. Straníci si zvolili své místopředsedy. 

AKTUALIZUJEME

Pokračuje přerušený sjezd ČSSD. Hamáček mluvil o vyjednávání s hnutím ANO

Na Střelnici v sobotu po více než měsíci pokračuje sjezd ČSSD. Delegáti proberou situaci po krachu koaličních námluv s ANO a zvolí zbytek vedení strany.

Komentář Kateřiny Perknerové: ČSSD má být na co hrdá. Ví to?

Píší se roky 1920 až 1938. Sociální demokracie je jedním z pilířů demokratického státu, má pevné voličské jádro a blízko k prezidentovi republiky. Její předseda pravidelně zasedá ve vládě, byl i premiérem. V té první měla tři klíčová ministerstva spravedlnosti, školství a sociální péče.

Pády z výsluní: z mocných politiků se stali opět obyčejní lidé

Minulý týden oznámil po dvaadvaceti letech svůj odchod z poslanecké sněmovny Bohuslav Sobotka. Mandátu se vzdá ke konci března. Není jediný, kdo z vrcholných jihomoravských politiků sněmovnu opustil. Rozhodování o budoucnosti České republiky vyměnil za zaměstnání a koníčky i bývalý hejtman Michal Hašek.

AKTUALIZOVÁNO

Konec Sobotky v politice. Soupeři oceňují jeho slušnost i férovost

/ANKETA/ Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze Sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Hamáček: Do vlády by ČSSD neměla vyslat poslance

Předseda ČSSD Jan Hamáček by uvítal, kdyby za sociální demokracii ve vládě zasedli členové strany, kteří nejsou poslanci. O postech, o které by v případném menšinovém kabinetu s hnutím ANO a podporovaném KSČM měla sociální demokracie zájem, nechtěl mluvit. Ministerstvo obrany ale podle něj není resort, na kterém by mohla jeho strana prosazovat svůj program.

ČSSD chce v případné vládě s hnutím ANO pět ministrů

/ANKETA/ Vedení ČSSD zatím nediskutovalo o tom, o jaká ministerstva by se měla strana ucházet při jednáních o vládě s hnutím ANO. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček novinářům po dnešním zasedání předsednictva ČSSD řekl, že by za důstojné považoval obsazení pěti resortů. Usilovat by podle něj strana měla o ministerstva blízká svému programu, ale také o ta, kde má hnutí ANO střet zájmů.

AKTUALIZOVÁNO

Hamáček: ČSSD je pro vládní spolupráci s ANO, záleží na programu

Sociální demokraté dnes s hnutím ANO zahájili programová jednání pro případnou vládní spolupráci. Dávají přitom přednost přímé vládní spolupráci, pokud dospějí k programové shodě. Nový předseda ČSSD Jan Hamáček po hodinové schůzce s šéfem ANO a premiérem v demisi Andrejem Babišem novinářům řekl, že mluvit chce ČSSD například o sektorové dani či progresivním zdanění, bránit hodlá privatizaci veřejných služeb.

AKTUALIZOVÁNO

Předsedou ČSSD je Hamáček, zvítězil nad Zimolou. Chovanec ve vedení končí

Sociální demokraty povede v příštích měsících místopředseda sněmovny Jan Hamáček. V druhém kole porazil bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu poměrem 272 : 224 hlasům. Rozhodli o tom delegáti 40. mimořádného sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Zimola se stal Hamáčkovým statutárním zástupcem. Souboj o post krizového stranického manažera prohrál úřadující předseda strany Milan Chovanec, který byl vnímán jako jeden z původců mizerného volebního výsledku.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman na sjezdu ČSSD: Zahajte jednání s hnutím ANO

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman nabádal sociální demokraty, aby nebyli v opozici, ale vyjednávali s hnutím ANO Andreje Babiše o vládě. Radil však, aby ČSSD nechtěla vládní křesla, jen náměstky.

Sociální demokrat Birke: Nemyslím si, že Zeman na sjezdu otočí kormidlem

Sociální demokraty čeká v neděli v Hradci na Střelnici celostátní sjezd. Narychlo svolaný, který má zvolit nové vedení. Jenže přes zpytování svědomí nad výpraskem v parlamentních volbách se delegáti možná nedostanou dál než k volbě nových stranických šéfů. Otázka případné podpory ČSSD druhé Babišově vládě, se kterou se na socialisty obrací celá republika, tak možná zůstane nezodpovězena.

Komentář Deníku: ČSSD netuší, na jaké křižovatce stojí

Zítra se v Hradci Králové bude rozhodovat o tom, kdo povede sociální demokraty a zda strana vstoupí do vlády s Andrejem Babišem. To je titulkové sdělení, které neříká nic o tom, jak by se strana, která v dubnu oslaví 140 let své existence, měla vyvíjet dál.

Osm kandidátů. Do čela ČSSD se přihlásil další uchazeč, člen ze Slatiňan

O funkci předsedy sociální demokracie se krátce před nedělním sjezdem, který bude vybírat nové vedení po špatném výsledku v podzimních sněmovních volbách, přihlásil osmý uchazeč. Straníkům dnes oznámil úmysl kandidovat Jiří Sokol ze Slatiňan. V dopisu pro členy sociální demokracie, který má ČTK k dispozici, Sokol píše, že mezi ostatními kandidáty nevidí nikoho, kdo by byl schopen zabránit dalšímu propadu strany.

Sjezd ČSSD na Střelnici otevře projev prezidenta Zemana

Nové vedení a nový směr bude o víkendu v Hradci Králové hledat ČSSD. Chce u toho být i prezident Miloš Zeman. Může jeho projev ovlivnit volbu předsedy? Mimořádný 40. sjezd sociální demokracie, který se o víkendu koná na královéhradecké Střelnici, si vyžádal velmi slabý výsledek ČSSD v podzimních sněmovních volbách. 

AKTUALIZOVÁNO

O křeslo předsedy ČSSD se svede lítý boj. Kandidovat bude Chovanec i Zimola

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec se rozhodl kandidovat na předsedu strany. Své rozhodnutí oznámil poté, co dnes získal podporu od krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji. Jihočeská ČSSD pak nominovala na předsedu strany bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. 

AKTUALIZOVÁNO

Babišovy výroky rozčílily ČSSD. Pelikán to považuje za bouři ve sklenici vody

Sociální demokraté kritizují ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že mlčí k výrokům premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o trestních řízeních na objednávku. Pelikán však považuje tuto diskusi za bouři ve sklenici vody. Řekl, že diskuzi nechce dál zveličovat svým komentářem. Není podle něj možné vyloučit to, že některá trestní stíhání byla vedena z nekalých důvodů, v případu Čapího hnízda však takový poznatek nemá. Šéf sněmovního klubu ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že Pelikán má případy označit a vyjmenovat lidi, kteří skončili na objednávku ve vězení, jinak podrývá důvěru v českou justici a v tom případě nemá stát v jejím čele.

Olomoucký primátor Staněk chce kandidovat na předsedu ČSSD

Poslanec a primátor Olomouce Antonín Staněk se bude na mimořádném sjezdu ČSSD v polovně února ucházet o funkci předsedy strany. 

AKTUALIZOVÁNO

O vedení ČSSD je mela. O post předsedy se uchází Hamáček i Krejčík

Místopředseda ČSSD a bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček bude kandidovat na šéfa strany. Nominaci přijal na dnešním jednání sociálních demokratů v domovské Mladé Boleslavi. Deníku pak potvrdil svůj úmysl kandidovat na šéfa strany i exředitel vojenských tajných služeb a brigádní generál v záloze Miroslav Krejčík.

Kritici v ČSSD založili platformu, chtějí přímou volbu předsedy

Kritici současného vedení ČSSD založili platformu, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají přímou volbu předsedy ČSSD a to, aby členové strany přímo rozhodli o případném vstupu do vlády. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly platforma vlastní kandidáty do vedení ČSSD nemá. Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek vlastní kandidaturu přímo vyloučil.

ČSSD se chystá na sjezd. Po debaklu ve volbách bude volit nového předsedu

Regionální organizace sociální demokracie začnou v průběhu ledna naplno s přípravami na mimořádný sjezd. Okresy a kraje budou nominovat straníky, kteří by se podle nich měli ucházet o funkce v nejužším vedení ČSSD. Strana bude 18. února v Hradci Králové volit předsedu i místopředsedy po volebním neúspěchu v říjnových volbách, po kterém má dosud nejsilnější strana Sněmovny pouze 15 poslanců.

Sobotka: ČSSD musí hledat nové zajímavé tváře

Sociální demokracie by se podle končícího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla přestat soustředit na minulé bitvy a dívat se na ty budoucí. Do celostátního vedení by měla v regionech najít třicátníky či čtyřicátníky, díky kterým by mohla být zajímavější pro voliče.

Sobotka: ČSSD se musí vzpamatovat a přestat vysílat netolerantní signály

Pokud bude ČSSD vysílat netolerantní signály, přijde i o ty voliče, kteří jí v letošních volbách do Sněmovny zbyli. Novinářům to v Budapešti po summitu 16 evropských zemí a Číny řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

Mimořádný sjezd sociální demokracie se uskuteční již 18. února v Hradci Králové. Shodlo se na tom dnes v Hradci Králové širší vedení strany. Sjezd má reagovat na slabý volební výsledek.   

Chovanec: Změníme stanovy, aby ČSSD nepůsobila jako moloch

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec chce změnit stranické stanovy tak, aby ČSSD byla méně těžkopádná a aby nepůsobila jako "zkostnatělý moloch". Uvedl to v dnešním dopise spolustraníkům, který má ČTK k dispozici. Zároveň jim napsal, že sjezd, na němž si strana zvolí nové vedení, může být dříve než v původně avizovaném dubnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT