Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Daně v ČR

Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Poslední den na daně. Pětina lidí to nestihla, ještě mají šanci nemít pokutu

Berní úředníky čeká perný den. Dnešek je pro drtivou většinu lidí poslední možností pro včasné podání daňového přiznání za loňský rok. V relativním klidu mohou být snad jen poplatníci, kteří si najali daňového poradce. Ovšem i oni musejí do dneška dodat na úřad aspoň plnou moc.

Většina živnostníků si na daně nešetří, každý osmý si pak na ně musí půjčit

Třetina živnostníků si průběžně šetří na zaplacení daní. Nejčastěji si dávají stranou částku do tří tisíc korun měsíčně. Přesto měl každý osmý živnostník alespoň jednou za poslední tři roky se zaplacením daní problém, který řešil půjčkou. Vyplývá to z průzkumu Equa bank.

Daňové paušály pro živnostníky. Politici se utkají o jejich zvýšení

Z jedné strany vám ubereme, z druhé přidáme. Do takové situace stát loni „uvrhl“ živnostníky, kteří daní své příjmy pomocí populárních paušálů.

V daňových rájích se ukrývá 61 miliard českého kapitálu

České firmy mají rády odlehlé tropické ostrovy. Více než 10 tisíc soukromých společností má vlastníka se sídle v zemích, které nesplňují požadavky Evropské unie na férové daňové podmínky. Brusel nicméně výrazně zúžil takzvaný černý seznam daňových rájů na pouhých devět států. V nich podniká pouze 173 českých firem. 

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolní hlášení k DPH se senátorům nelíbí. Obracejí se na Ústavní soud

Skupina senátorů chce u Ústavního soudu zrušit část ustanovení daňového řádu, kterým se úřady řídí při výběru daní. Jejich krok souvisí s loňským rozhodnutím soudu, který s účinností ke konci letošního roku zrušil část ustanovení zákona upravující obsah kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty.

V poslední možný den bude daně řešit až třetina lidí

Češi se i letos ukázali jako národ daňových lajdáků. Do pátku, což je předposlední možný den, doputovaly na berní úřad jen dvě třetiny z očekávaných 1,9 milionu daňových přiznání. Jedna třetina lidí tak bude daně řešit až v úplném závěru a podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se opakuje situace z loňského roku.

Den daňové svobody oslaví Češi stejně jako Němci, Nizozemci a Portugalci

Den daňové svobody letos připadne na 17. června. Daňoví poplatníci tak budou pracovat na odvod daní 169 dní, stejně jako loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.

Ministerstvo: Změna v DPH pro veřejnoprávní média je v rozporu s právem EU

Praha - Daňové zvýhodnění u daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas, které v pátek schválili poslanci ve vládním daňovém balíčku, je v zásadním rozporu s tuzemskou a evropskou úpravou daně z přidané hodnoty. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. Poslanci na základě pozměňovacího návrhu sociálních demokratů Václava Votavy a Vítězslava Jandáka přijali návrh, aby obě instituce mohly uplatňovat nárok na odpočet DPH stejně, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice.

Většina lidí nepovažuje zatížení lidí daněmi za spravedlivé

Praha - Většina veřejnosti nadále nepovažuje rozložení daňové zátěže mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Čtyřiašedesát procent občanů si myslí, že daně lidí s nízkým příjmem jsou příliš vysoké, naopak daně lidí s vysokými příjmy jsou podle poloviny občanů nízké. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s předchozím průzkumem se výsledky téměř nezměnily.

Stát loni na daních vybíral více, vyplývá z dat Finanční správy

Praha - Finanční úřady loni vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 350 miliard korun, což je meziročně o 18 miliard korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 17 miliard Kč více, celkem 164,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.

Daně? Babiš už do voleb další změny nečeká

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý prohlásil, že daně by se do voleb už nad rámec balíčku, který v současnosti projednává Sněmovna, měnit neměly. Další změny prý budou předmětem programů jednotlivých stran pro podzimní volby. On sám vidí v často diskutované otázce prostor spíše pro snižování DPH než spotřební daně.

Výsluhy se opět nebudou danit, prezident Zeman podepsal novelu

Praha - Výsluhy bývalých vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů opět nebudou podléhat zdanění. Daňovou novelu, která to od příštího roku předpokládá a týká se i odbytného, dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad.

Kobra navrhla obžalovat tři lidi kvůli krácení daní za 112 milionů korun

Praha - Policisté z týmu Daňová Kobra navrhli obžalovat tři lidi, kteří fiktivními obchody způsobili Česku krácením daně škodu 112 milionů korun. Obvinění spolupachatelé jsou stíháni na svobodě, v případě odsouzení jim hrozí deset let vězení. Spisový materiál s krycím názvem Jaspis policisté předali v uplynulých dnech Městskému státnímu zastupitelství v Praze. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Babiš: Chci snižovat odvody nebo přímé daně

Praha – Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nehodlá vyslyšet podnět TOP 09 ohledně vrácení dvou sazeb DPH na předkrizovou úroveň, tedy na 10 a 20 procent.

Svobodní chtějí sloučit odvody a zvýšit daňovou slevu o 1000 korun

Praha - Strana svobodných navrhuje sloučit odvody daně z příjmů fyzických osob s jejich odvodem na sociální pojištění. Současně strana chce zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka o 1000 korun měsíčně. Daňovým poplatníkům z řad zaměstnanců i živnostníků by tak zůstalo měsíčně o tisíc korun a ubyla by jim práce s vyplňováním formulářů. Výpadek příjmů státního rozpočtu chce nahradit rušením úřadů a dotací. Plán daňových změn dnes novinářům představili předseda strany Petr Mach a zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk.

AKTUALIZOVÁNO

Kalousek chce snížit DPH na předkrizových 10 a 20 procent

Praha - Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek navrhne snížit sazby daně z přidané hodnoty na deset a 20 procent, tedy na úroveň před ekonomickou krizí. Současně s tím chce zrušit sedmiprocentní solidární daňovou přirážku pro lidi s vysokými příjmy. Kalousek dnes novinářům řekl, že úpravu připojí jako pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, jehož druhé sněmovní čtení je plánováno na středu. Předseda opoziční ODS Petr Fiala sdělil, že daňový systém je třeba zjednodušit a snížení daní umožňuje aktuální hospodářská situace.

Kalousek navrhne snížení daní na úroveň před krizí

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek předloží pozměňovací návrh připravovaného zákona o daních, který by snížil sazby DPH na úroveň před hospodářskou krizí a zrušil solidární daň. Kalousek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předseda poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek návrh podpořit nechce, protože neodpovídá koaliční smlouvě.

Studie: České firmy potřebují na daně 234 hodin ročně

Praha - České podniky stráví vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 234 hodin ročně, což je o osm hodin méně než loni a zároveň méně, než činí celosvětový průměr. Vyplývá to ze studie Světové banky a poradenské firmy PwC týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes).

Obce chtějí vyšší podíl na vybrané DPH, premiér to neslíbil

Praha - Vláda by podle předsedy Svazu měst a obcí (SMO) Františka Lukla měla pomoci obcím zvýšením jejich podílu na příjmech z daně z přidané hodnoty. Měl by se zvýšit z 21,4 procenta v příštím roce na 23,58 procenta v roce 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani ministr financí Andrej Babiš (ANO) to dnes na finanční konferenci SMO neslíbili. Poukázali na to, že obce si podle nich už polepšily díky lepšímu výběru daní.

NKÚ: Výběr spotřebních daní je efektivní, i když náklady rostou

Praha - Výběr spotřebních daní je efektivní, i když výdaje Celní správy ČR na správu daní rostou. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), které dnes oznámila mluvčí úřadu Olga Málková. Objem vybraných daní stoupl od roku 2010 o více než deset miliard korun na loňských 148 miliard. Náklady na výběr dosáhly loni 0,73 koruny na 100 korun příjmů. Celníkům se ale podle NKÚ nepodařilo v posledních letech snížit administrativu.

Studie: Nová daň z hazardu navýší obecní rozpočty o pět procent

Praha - Nová daň z hazardu, kterou stát zavede od ledna příštího roku, zvýší příjmy obecních rozpočtů zhruba o pět procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grand Thornton (GT). Nový zákon například ruší slevy na odvodech z hazardu, zvyšuje daňové sazby u technických her, především automatů z 28 na 35 procent. Novinkou je i systém povolovacího řízení, kdy bude část pravomocí přenesena na obce.

Od listopadu bude daň z nabytí nemovitosti platit jen kupující

Praha - Od úterý 1. listopadu budou místo prodejců platit daň z nabytí nemovitosti kupující. Začne platit novela zákona, která zároveň ruší povinnost ručení za daň. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Sazbu daně novela nemění.

Šetřte, nákup domu či bytu vám prodraží „otočená" daň

Desítky až stovky tisíc navíc si od příštího týdne musejí připravit zájemci o nové bydlení.

Koalice se neshodla na snížení DPH, s daní už nechce hýbat

Praha - Vládní koalice se dnes neshodla na podobě snížení daně z přidané hodnoty, do voleb už nechce téma otevírat. Po jednání koaliční rady to potvrdili předsedové sněmovních klubů ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koaliční strany nenašly shodu ani na návrzích v sociální oblasti, o nich bude koalice dál jednat. Do sněmovních voleb chce ještě například řešit situaci rodičů samoživitelů, spory o zálohové výživné, jak ho navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), má řešit pracovní skupina podobně jako zákon o sociálním bydlení.

Levnější pivo a chleba? Lídři koalice podle mluvčího vlády o DPH vůbec nejednali

Praha - Předsedové koaličních stran se nedohodli na snižování DPH, o tématu vůbec nejednali, sdělil dnes mluvčí vlády Martin Ayrer. Popřel tak informace ministra zemědělství a místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, že by se měla snížit daň z přidané hodnoty u čepovaného piva a základních potravin.

Koalice se shodla, DPH na potraviny a pivo klesne

Praha - Čepované pivo by se mělo od příštího roku přesunout z 21% sazby do 15% sazby DPH. Od roku 2018 by měla klesnout DPH u základních potravin, jako je mléko, chléb, maso, máslo a sladkovodní ryby na 10 %. Shodli se na tom šéfové koalice, sdělil dnes zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Vláda asi odmítne převod pozemků okolo domů opět osvobodit od DPH

Praha – Vláda asi na popud ministerstva financí odmítne návrh Senátu, který chce převod pozemků okolo domů opět osvobodit od daně z přidané hodnoty. Ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj přitom s úpravou souhlasily. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Kabinet se bude předlohou zabývat ve středu, konečné slovo bude mít Sněmovna.

Ombudsmanka: Pokutě za "papírové" daňové přiznání se nelze bránit

Brno - Řada lidí podle ombudsmanky Anny Šabatové stále neví o tom, že pokud někdo má nebo musí mít datovou schránku, je povinen daňové přiznání podat jejím prostřednictvím. Ombudsmanka se pak opakovaně setkává se stížnostmi proti uložení pokuty za nedodržení této povinnosti. Uvedla to v tiskové zprávě. Jak doplnila, proti takové pokutě se nelze bránit.

Počet nespolehlivých plátců DPH v Česku převýšil 6000

Praha - Počet nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v Česku převýšil 6000. V srpnu jich přibylo 264, nejvíc za poslední tři měsíce. Čtyřicet procent nespolehlivých plátců má sídlo registrované na virtuální adrese. Čísla poskytla poradenská společnost Bisnode. Na černé listině neplatičů skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 500.000 korun. V Česku je evidováno celkem zhruba půl milionu plátců DPH.

AKTUALIZOVÁNO

Babiš koalici opět navrhne snížení DPH na točené pivo

Praha - Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš ve středu na koaliční radě opět navrhne snížení DPH na točené pivo, tentokrát z 21 na 15 procent. Řekl to dnes na tiskové konferenci k zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Babiš letos v lednu navrhoval nižší DPH u točeného piva a zdůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti s EET. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Vrátit se k ní chtěla až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Pojistné na sociální zabezpečení v Česku patří k nejvyšším na světě

Praha - Pojistné na sociální zabezpečení v Česku patří k nejvyšším na světě. U průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími státy v normě, ale při příjmech okolo 50.000 Kč za měsíc patří ČR mezi nejdražší země, uvedla daňová společnost TaxVision. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici 2000 korun. Slevy by se ale měly dočkat rodiny s dětmi.

Nový zákon o dani z příjmů by mohl být účinný od roku 2020

Praha - Nový zákon o dani z příjmů zjednodušující odvádění daní by mohl být účinný od začátku ledna roku 2020, stejně jako institut samovyměření daně. Počítá s tím ministerstvo financí, které na obou projektech pracuje. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

NKÚ: Tuzemský daňový systém je složitý, náklady poplatníků vysoké

Praha - Daňový systém v ČR je složitý a náklady na plnění daňových povinností jsou vysoké. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok, které předložil poslancům. Nelíbí se mu také vysoký počet rozpočtových opatření, tedy převodů peněz během roku ve schváleném rozpočtu. Úřady podle něj také nevěnují dostatečnou pozornost plánování svých příjmů a výdajů.

Kupujete dům či byt? Banky vám půjčí na zaplacení daně

Od listopadu se opět mění taxa za převod nemovitosti. Platit ji bude kupující, nákup bydlení tak podraží.

Daň z nabytí nemovitosti bude kupující platit od 1. listopadu

Praha - Daň z nabytí nemovitosti budou kupující namísto prodejců platit od 1. listopadu. Změna už vyšla ve Sbírce zákonů. Do té doby je poplatníkem daně primárně převodce vlastnického práva k nemovitosti a nabyvatel je ručitelem. Od listopadu povinnost ručení za daň zanikne. Sazbu daně novela nemění, přestože ji část senátorů chtěla snížit ze současných čtyř procent.

Nespolehlivých plátců DPH v červenci přibylo 226 na 5756

Praha - V Česku bylo ke konci července evidováno 5756 nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty (DPH). V prvním prázdninovém měsíci jich přibylo 226, o 42 více než v červnu. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 500.000 korun.

Projednávání daňového balíčku budou muset poslanci asi urychlit

Praha - Poslance čeká na zářijové schůzi kromě jiného první čtení vládního daňového balíčku. Obsahuje například zvýšení daňových slev na děti a mění celkem sedm daňových zákonů. Změny mají platit od počátku příštího roku. Aby zákon stačil vstoupit v účinnost včas, budou muset zřejmě poslanci zkrátit lhůty pro jeho projednání.

Stát vybral na daních v pololetí meziročně více

Praha /TABULKA/- Finanční úřady vybraly v pololetí na dani z přidané hodnoty (DPH) 157,5 miliardy korun, což je meziročně o téměř devět miliard korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát také vybral o devět miliardy korun více, celkem přes 86,7 miliard korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda se staví neutrálně k vyšším odpočtům pro dárce krve

Praha – Vláda se postavila neutrálně k návrhu opozičních TOP 09 a Starostů na zvýšení daňových odpočtů pro dobrovolné dárce krve. Vyplývá to z průběžných informací z jednání vlády, které novinářům poskytl tiskový odbor. Ministerstvo financí s návrhem už dříve nesouhlasilo, naopak ministerstvo zdravotnictví jej podpořilo. Vládní stanovisko je pro Parlament jen doporučením.

AKTUALIZOVÁNO

Vláda nezamítla Zimolův návrh na zdanění církví, pro byl Babiš

Praha –K návrhu na zdanění peněžní části církevních restitucí a příspěvků na činnost církví vláda nepřijala žádné stanovisko. Během jednání vlády s hejtmany o tom dnes informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Pro zdanění, jak ho navrhuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), se vyjádřil před jednáním ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve uvedl, že předlohu pokládá za snahu svého stranického kolegy sbírat volební body. Upozornil na značné riziko, že by neuspěla před Ústavním soudem.

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud zrušil daňové znevýhodnění důchodců s vyššími příjmy

Brno – Ústavní soud dnes zrušil část zákona o daních z příjmu. Zdanění penzí pracujícím důchodcům s příjmem přes 840.000 korun ročně bylo protiústavní. Případem se soud zabýval na základě návrhu skupiny 17 senátorů, podle kterých byl zákon v rozporu se zásadou rovnosti a zákazem diskriminace. Rada seniorů ČR rozhodnutí přivítala.

Vláda bude zřejmě neutrální ke zvýšení daňových odpočtů pro dárce krve

Praha – Ministerstvo financí odmítlo návrh opozičních TOP 09 a Starostů na zvýšení daňových odpočtů pro dobrovolné dárce krve. Ministerstvo zdravotnictví to naopak podporuje. Vláda, která se má návrhem zabývat ve středu, tak k němu patrně zaujme neutrální postoj. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Vládní stanovisko bude doporučením pro parlament.

Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující, schválil Senát

Praha – Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit kupující. Vládní novelu zákonného opatření, která s tím počítá, schválil dnes Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Změna začne platit od podzimu. Sazbu daně novela nemění.

Měsíční sleva na 
děti bude vyšší 
až o 300 korun

Daňové zvýhodnění pro rodiče opět vzroste. Změna 
zákona je hotova.

Dnes je konečný termín pro odevzdání přiznání daně z příjmu

Praha – Dnes je konečný termín pro odevzdání a uhrazení daně z příjmu za loňský rok pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu. Podle odhadů Finanční správy by mělo přiznání odevzdat přes půl milionu daňových poplatníků.

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zvýšení daňových příjmů obcí

Praha – Vláda na svém pondělním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců ODS na zvýšení daňových příjmů obcí. Občanští demokraté chtějí zvýšit podíl obcí na vybrané dani z přidané hodnoty od roku 2018 na 23,58 procenta. Chtějí také obcím vrátit tzv. motivační složku, tedy podíl na daních z příjmů podnikatelů. Z návrhu stanoviska pro jednání vyplývá, že vláda by měla vyslovit s návrhem nesouhlas. Už dříve takto odmítla dva obdobné návrhy, se kterými do Sněmovny přišly Liberecký a Pardubický kraj.

Druhý termín přiznání daně z příjmu čeká přes 500 tisíc poplatníků

Praha – Přes půl milionu daňových poplatníků by mělo odevzdat přiznání k dani z příjmu za loňský rok k 1. červenci. Vyplývá to z odhadů Finanční správy. Do uvedeného data musí daňové přiznání podat ti, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhá povinnému auditu.

Daňové přiznání má být na dvě stránky. Pošlete jej z domova

Kolik papírů má vaše daňové přiznání dnes? A jak by se vám líbilo, kdyby to napříště byly jen dvě „áčtyřky"? Do budoucna to nemusí být vyloučené.

Převod pozemků okolo domů možná bude opět osvobozen od DPH

Praha – Převod pozemků okolo domů možná bude opět osvobozen od daně z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím senátorská novela, kterou dnes beze změn doporučil horní komoře schválit její hospodářský a zemědělský výbor.

ČR slaví den daňové svobody dříve eurozóna, později než OECD

Praha - Den daňové svobody nastal v České republice dříve než v zemích eurozóny, ovšem později než je průměr zemí OECD. Den daňové svobody připadá v ČR letos podle výpočtů Liberálního institutu na dnešek, země platící eurem v průměru oslaví tento den 26. června a země OECD jej oslavily v průměru 29. května. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Aleš Rod z Liberálního institutu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT