Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Divadelní premiéry

Co zajímavého a inspirativního chystají česká a moravská divadla? Čtěte...

Klicperovo divadlo chystá pro novou sezonu sedm premiér

Klicperovo divadlo už má jasno, čím diváky potěší v sezoně 2018/2019. V této sezoně nastuduje sedm premiérových titulů pod vedením pěti výrazných režisérských osobností.

Divadlo na Vinohradech uvede premiéru Sňatků z rozumu

Dramatizaci pentalogie Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu z pera Jana Vedrala uvede v premiéře 23. března pražské Divadlo na Vinohradech. V inscenačním týmu jsou vedle režiséra Radovana Lipuse i scénograf David Bazika, kostýmní výtvarnice Eva Kotková, skladatel Pavel Helebrand a dramaturg Vladimír Čepek. Na jevišti vystoupí orchestr Blue star Václava Marka, obsazena je téměř dvacítka vinohradských herců, oznámila novinářům mluvčí této scény Zuzana Paulusová.

Novinkou Národního divadla bude britská hra Noční sezóna

Činohra Národního divadla v Praze uvede tento čtvrtek premiéru komedie Noční sezóna. Britská autorka Rebecca Lenkiewiczová popisuje příběh otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově. Umělecký šéf Daniel Špinar hru na jevišti Stavovského divadla nastudoval mimo jiné s Janou Preissovou a Ondřejem Pavelkou.

Divadlo na Vinohradech uvede hru Lev v zimě

První novinkou pražského Divadla na Vinohradech v sezoně bude dnes hra Jamese Goldmana Lev v zimě. Scéna ji uvede v režii Jana Buriana, ve výpravě Karla Glogra a s hudbou Petra Maláska. V hlavních rolích se objeví Dagmar Havlová a Tomáš Töpfer.

Švandovo divadlo uvede Holcmanův debut Lámání chleba

O třech kamarádech, proměnách moravského venkova a šedesáti letech české historie pojednává hra o přátelství v dobách nesvobody Lámání chleba, jejíž premiéru uvede dnes večer Švandovo divadlo v Praze. Jejím autorem je spisovatel a zlínský soudce Josef Holcman, který debutuje jako dramatik.

Třináctá sezona Divadla Letí přinese tři premiéry současných her

Ve Vile Štvanice chystá v nové sezoně pražské Divadlo Letí tři premiéry a novou mezinárodní spolupráci. V listopadu představí horkou novinku Marii von Mayenburga nazvanou Bang, která měla světovou premiéru teprve v červnu v berlínské Schaubühne, oznámila mluvčí souboru Karolína Macáková.

Provázek vypráví o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehmanů

V roce 1844 přišel do New Yorku Henry Lehman s jediným kufrem a otevřel si malý obchod. Poté přišli do Spojených států i jeho dva bratři a pustili se do podnikání, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi. Reálný portrét židovské německé rodiny Lehmanových, která změnila dějiny kapitalismu, přenese na divadelní jeviště Husa na provázku: v české premiéře a nastudování režiséra Michala Dočekala.

Městská divadla pražská uvedou Carrièrův Konkurz i Macbetha

Dvě novinky chystají Městská divadla pražská (MDP). V Rokoku připravil režisér Ondřej Zajíc na 11. března hru Konkurz, v níž se představí například Dana Batulková, Jiří Hána a Aleš Procházka. V Divadle ABC bude mít o týden později premiéru Shakespearova tragédie Macbeth v režii Pavla Kheka s Milanem Kačmarčíkem v titulní roli.

Slovácké divadlo příští rok nabídne klasiku i filmové adaptace

Uherské Hradiště - Do konce prosince si mohou lidé pořídit předplatné na příští rok do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Divákům nabídne českou i světovou klasiku, komedii i dvě inscenace známé z filmového plátna - Marvinův pokoj a Královu řeč. Obě budou mít premiéru hned v lednu příštího roku, řekl herec a mluvčí souboru Josef Kubáník.

Liberecké divadlo F. X. Šaldy nabídne do léta devět premiér

Liberec - Baletní vystoupení se živých orchestrem, muzikál, jednu z nejslavnějších světových oper, díla spojená s Williamem Shakespearem či adaptaci Moliérovy hry chystá liberecké divadlo F. X. Šaldy na první polovinu příštího roku. Celkem nabídne devět premiér. Sdělil to mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Jitka Smutná a Dana Syslová chystají Premiéru mládí

Praha - V Divadle Rokoko se začala zkoušet bláznivá komedie Christiana Giudicelliho Premiéra mládí. V inscenaci o dvou mimořádných ženách a jednom velikém dobrodružství se představí Jitka Smutná a Dana Syslová. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, premiéra, které se zúčastní i autor hry, je naplánována na 28. ledna, oznámila médiím mluvčí Městských divadel pražských (MDP) Tereza Kochová.

V Hradci ožily na jevišti postavy známého komiksu Čtyřlístek

Hradec Králové - Postavy známého českého komiksu Čtyřlístek v sobotu ožily v Klicperově divadle v Hradci Králové. Fifinku, Pinďu, Bobíka a Myšpulína uvedl na jeviště autor a režisér inscenace David Drábek.

Hru známého německého dramatika uvede divadlo v české premiéře

Pardubice - Živý obraz připravil mladý režisér David Šiktanc.

V Divadle Alfa se napraví dva velcí zlobilové – Kosprd a Telecí

Plzeň – Podle spisovatelky a scenáristky Evy Papouškové jsou školková léta dětí ta nejkrásnější. Na toto období své dcery začala vzpomínat před lety, když její potomek odletěl studovat univerzitu do zahraničí.

Divadlo Na Fidlovačce nabídne Sen noci svatojánské

Praha - Klasickou činohru s prvky nového cirkusu spojí nová inscenace pražského Divadla Na Fidlovačce. Podle informací z úterní tiskové konference se jeviště divadla promění v magický les Shakespearova Snu noci svatojánské; premiéra se uskuteční 2. prosince.

Richard III.: příběh o zakomplexovaném muži

Ostrava - Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede dnes premiéru proslulé hry Williama Shakespeara o vzestupu a pádu anglického krále Richarda III. Nadčasový příběh o posedlosti mocí nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. V titulní roli intrikánského padoucha se objeví Lukáš Melník.

Činohra v Mostě uvede příští rok osm novinek a vrátí se na hrad Hněvín

Most – Osm nových titulů chystá na sezónu 2017 činohra Městského divadla v Mostě. Sedm inscenací bude připraveno v rámci předplatného, jedna hra bude uvedena mimo abonmá. Diváci se mohou těšit nejen na oblíbené komedie, ale i na světová dramata nebo velkou pohádku.

Kladenské divadlo v sobotu poprvé uvede komedii Perfect Days

Kladno - Kladenské divadlo v sobotu poprvé uvede komedii Perfect Days. Režíruje ji Martin Vokoun. V hlavních rolích se představí například Jana Zenáhlíková, Jaromíra Mílová, Miroslav Večerka nebo Zuzana Mixová. Dnes to řekla mluvčí divadla Lucie Chocholová.

Divadlo na Vinohradech posunulo premiéru hry Feydeaua na 6. ledna

Praha - Oficiální premiéra komedie Georgese Feydeaua Když ptáčka lapají…, původně plánovaná na pátek 4. listopadu, je přeložena na 6. ledna. Představení však bude v repertoáru pražského Divadla na Vinohradech od 14. listopadu, oznámila ve středu mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová.

Zlínské divadlo kvůli kabaretu Ovčáček čtvreráček přidává místa

Zlín - O chystaný "nekorektní kabaret" Ovčáček čtveráček, který vzniká jako reakce na aktuální dění, je ve zlínském divadle velký zájem. Vstupenky na omezený počet plánovaných představení byly pryč za několik hodin, sdělil ředitel divadla Petr Michálek. Divadlo proto přidalo další reprízu a přesouvá představení do větších sálů. Titul zaujal i jiná divadla v zemi. Divadlo oficiálně pozvalo na nedělní premiéru i mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. Ten "angažovaným umělcům" popřál úspěch u diváků, do Zlína ale nepřijede.

Nová scéna Národního divadla uvede hru o vědcích

Praha - Výzkum zaměřený na studium "hmyzí řeči", tedy pohlavních feromonů, se stal inspirací pro vznik nejnovější inscenace činohry Národního divadla. Pod názvem Dotkni se vesmíru a pokračuj má premiéru 3. listopadu na Nové scéně. Text Reného Levínského připravil režisér Jan Frič. Na jevišti se objeví David Matásek, Martina Preissová, Saša Rašilov, Jana Janěková ml., Jan Bidlas, Pavlína Štorková, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Alois Švehlík a Jiří Štěpnička.

Klicperovo divadlo uvede v pátek světovou premiéru Kohoutovy hry

Hradec Králové - Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 29. října ve světové premiéře nejnovější hru Pavla Kohouta Vítězný únor, režisérem je Břetislav Rychlík. Inscenace ukáže groteskně mrazivý a mrazivě groteskní pohled na zlomový okamžik našich dějin, sdělil dnes mluvčí hradeckého divadla Martin Sedláček.

Krysaře ve Švandově divadle ztvární Klára Cibulková

Praha - Klasický titul v nové adaptaci, osobitém režijním zpracování a s překvapivým hereckým obsazením nabídne ve Švandově divadle inscenace Krysař. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská, v titulní roli se objeví Klára Cibulková. Premiéra bude 5. listopadu v režii Doda Gombára, oznámila v úterý Magdalena Bičíková pověřená mediálním servisem smíchovské scény.

Shakespearova tragédie se vrací do divadla

Pardubice - Mouřenín Othello se v sobotu vrátí na jeviště Východočeského divadla Pardubice (VČD). První premiéra je na programu 
v 19 hodin a v hlavní roli žárlivého vojevůdce se představí Milan Němec.

Ochotníci představí několik autorských her. Apollo mění žánr a sází na Trošku

Vyškovsko – Škopková, Miluna, Venca, Blažena nebo Šimon Plánička. Jedněmi milovaní, druhými nenávidění. Komedie režiséra Zdeňka Trošky se dočká divadelní podoby. Od ochotníků ze souboru Apollo Tučapy, kteří loni hledali spolu se Saxanou babské ucho, by ji čekal málokdo. Soubor se totiž zaměřoval výhradně na pohádky.

FOTO: Činoherák zahajuje dost drsně

Střekov – Láska, pomsta, sex, bouchačky, nenávist, adrenalin. Tyto „postavy" hrají prim v drsné hře „Pan Bílý, Zrzka a ti druzí" od Karla Františka Tománka, kterou Činoherní studio zahajuje 45. sezonu.

Divadlo Palace uvede dnes komedii Christophera Duranga

Praha - Pražské Divadlo Palace uvede dnes premiéru hry Terapie aneb Láska je fata morgana, kterou nastudovala herečka Vanda Hybnerová. Na jevišti se v tomto komediálním příběhu o tom, že každý je tak trochu blázen, objeví například s Martinem Pechlátem či Miroslavem Etzlerem.

Na Vinohradech uvedou premiéru dramatu Její pastorkyňa

Praha - Pražské Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Tereza Terberová, která je studentkou DAMU.

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezonu komedií Famílie Joa DiPietra

Praha - Divadlo Na Fidlovačce uvede 15. a 22. září premiéry her současného amerického autora Joa DiPietra – Famílie a Umění vraždy. V první se v režii Juraje Herze představí Eliška Balzerová, Ludmila Molínová, Lukáš Rous, Miloš Vávra, Zdeněk Maryška a Aneta Krejčíková. Druhý titul připravuje režisér Mikoláš Tyc, podle informací z úterní tiskové konference v Praze se bude hrát na Komorní Fidlovačce.

Na Vinohradech připravují hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa

Praha - Divadlo na Vinohradech uvede 16. září premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a studentka pražské DAMU Tereza Terberová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT