Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Divadelní premiéry

Co zajímavého a inspirativního chystají česká a moravská divadla? Čtěte...

Novinka Národního divadla: Vítejte v Thébách aneb Sirup z nadutosti

Současnou hrou na současné téma, ale s antickými figurami, je novinka Národního divadla v Praze nazvaná Vítejte v Thébách. Její české premiéry se uskuteční dnes a zítra ve Stavovském divadle.

Divadelní sezona vyvrcholí několika premiérami. Začnou i festivaly

Do divadelních prázdnin, kdy jeviště i hlediště na čas osiří, zbývají dva měsíce. Milovníci kulturních představení v Praze mohou ještě před odpočinkem herců shlédnout několik zajímavých děl. Premiéru má například opera Nabucco v režii Josého Cury. Začínají rovněž festivaly a Národní divadlo oslaví 150 let od položení základního kamene.

Klicperovo divadlo chystá pro novou sezonu sedm premiér

Klicperovo divadlo už má jasno, čím diváky potěší v sezoně 2018/2019. V této sezoně nastuduje sedm premiérových titulů pod vedením pěti výrazných režisérských osobností.

Divadlo na Vinohradech uvede premiéru Sňatků z rozumu

Dramatizaci pentalogie Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu z pera Jana Vedrala uvede v premiéře 23. března pražské Divadlo na Vinohradech. V inscenačním týmu jsou vedle režiséra Radovana Lipuse i scénograf David Bazika, kostýmní výtvarnice Eva Kotková, skladatel Pavel Helebrand a dramaturg Vladimír Čepek. Na jevišti vystoupí orchestr Blue star Václava Marka, obsazena je téměř dvacítka vinohradských herců, oznámila novinářům mluvčí této scény Zuzana Paulusová.

Novinkou Národního divadla bude britská hra Noční sezóna

Činohra Národního divadla v Praze uvede tento čtvrtek premiéru komedie Noční sezóna. Britská autorka Rebecca Lenkiewiczová popisuje příběh otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově. Umělecký šéf Daniel Špinar hru na jevišti Stavovského divadla nastudoval mimo jiné s Janou Preissovou a Ondřejem Pavelkou.

Divadlo na Vinohradech uvede hru Lev v zimě

První novinkou pražského Divadla na Vinohradech v sezoně bude dnes hra Jamese Goldmana Lev v zimě. Scéna ji uvede v režii Jana Buriana, ve výpravě Karla Glogra a s hudbou Petra Maláska. V hlavních rolích se objeví Dagmar Havlová a Tomáš Töpfer.

Švandovo divadlo uvede Holcmanův debut Lámání chleba

O třech kamarádech, proměnách moravského venkova a šedesáti letech české historie pojednává hra o přátelství v dobách nesvobody Lámání chleba, jejíž premiéru uvede dnes večer Švandovo divadlo v Praze. Jejím autorem je spisovatel a zlínský soudce Josef Holcman, který debutuje jako dramatik.

Třináctá sezona Divadla Letí přinese tři premiéry současných her

Ve Vile Štvanice chystá v nové sezoně pražské Divadlo Letí tři premiéry a novou mezinárodní spolupráci. V listopadu představí horkou novinku Marii von Mayenburga nazvanou Bang, která měla světovou premiéru teprve v červnu v berlínské Schaubühne, oznámila mluvčí souboru Karolína Macáková.

Provázek vypráví o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehmanů

V roce 1844 přišel do New Yorku Henry Lehman s jediným kufrem a otevřel si malý obchod. Poté přišli do Spojených států i jeho dva bratři a pustili se do podnikání, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi. Reálný portrét židovské německé rodiny Lehmanových, která změnila dějiny kapitalismu, přenese na divadelní jeviště Husa na provázku: v české premiéře a nastudování režiséra Michala Dočekala.

Městská divadla pražská uvedou Carrièrův Konkurz i Macbetha

Dvě novinky chystají Městská divadla pražská (MDP). V Rokoku připravil režisér Ondřej Zajíc na 11. března hru Konkurz, v níž se představí například Dana Batulková, Jiří Hána a Aleš Procházka. V Divadle ABC bude mít o týden později premiéru Shakespearova tragédie Macbeth v režii Pavla Kheka s Milanem Kačmarčíkem v titulní roli.

Slovácké divadlo příští rok nabídne klasiku i filmové adaptace

Uherské Hradiště - Do konce prosince si mohou lidé pořídit předplatné na příští rok do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Divákům nabídne českou i světovou klasiku, komedii i dvě inscenace známé z filmového plátna - Marvinův pokoj a Královu řeč. Obě budou mít premiéru hned v lednu příštího roku, řekl herec a mluvčí souboru Josef Kubáník.

Liberecké divadlo F. X. Šaldy nabídne do léta devět premiér

Liberec - Baletní vystoupení se živých orchestrem, muzikál, jednu z nejslavnějších světových oper, díla spojená s Williamem Shakespearem či adaptaci Moliérovy hry chystá liberecké divadlo F. X. Šaldy na první polovinu příštího roku. Celkem nabídne devět premiér. Sdělil to mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Jitka Smutná a Dana Syslová chystají Premiéru mládí

Praha - V Divadle Rokoko se začala zkoušet bláznivá komedie Christiana Giudicelliho Premiéra mládí. V inscenaci o dvou mimořádných ženách a jednom velikém dobrodružství se představí Jitka Smutná a Dana Syslová. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, premiéra, které se zúčastní i autor hry, je naplánována na 28. ledna, oznámila médiím mluvčí Městských divadel pražských (MDP) Tereza Kochová.

V Hradci ožily na jevišti postavy známého komiksu Čtyřlístek

Hradec Králové - Postavy známého českého komiksu Čtyřlístek v sobotu ožily v Klicperově divadle v Hradci Králové. Fifinku, Pinďu, Bobíka a Myšpulína uvedl na jeviště autor a režisér inscenace David Drábek.

Hru známého německého dramatika uvede divadlo v české premiéře

Pardubice - Živý obraz připravil mladý režisér David Šiktanc.

V Divadle Alfa se napraví dva velcí zlobilové – Kosprd a Telecí

Plzeň – Podle spisovatelky a scenáristky Evy Papouškové jsou školková léta dětí ta nejkrásnější. Na toto období své dcery začala vzpomínat před lety, když její potomek odletěl studovat univerzitu do zahraničí.

Divadlo Na Fidlovačce nabídne Sen noci svatojánské

Praha - Klasickou činohru s prvky nového cirkusu spojí nová inscenace pražského Divadla Na Fidlovačce. Podle informací z úterní tiskové konference se jeviště divadla promění v magický les Shakespearova Snu noci svatojánské; premiéra se uskuteční 2. prosince.

Richard III.: příběh o zakomplexovaném muži

Ostrava - Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede dnes premiéru proslulé hry Williama Shakespeara o vzestupu a pádu anglického krále Richarda III. Nadčasový příběh o posedlosti mocí nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. V titulní roli intrikánského padoucha se objeví Lukáš Melník.

Činohra v Mostě uvede příští rok osm novinek a vrátí se na hrad Hněvín

Most – Osm nových titulů chystá na sezónu 2017 činohra Městského divadla v Mostě. Sedm inscenací bude připraveno v rámci předplatného, jedna hra bude uvedena mimo abonmá. Diváci se mohou těšit nejen na oblíbené komedie, ale i na světová dramata nebo velkou pohádku.

Kladenské divadlo v sobotu poprvé uvede komedii Perfect Days

Kladno - Kladenské divadlo v sobotu poprvé uvede komedii Perfect Days. Režíruje ji Martin Vokoun. V hlavních rolích se představí například Jana Zenáhlíková, Jaromíra Mílová, Miroslav Večerka nebo Zuzana Mixová. Dnes to řekla mluvčí divadla Lucie Chocholová.

Divadlo na Vinohradech posunulo premiéru hry Feydeaua na 6. ledna

Praha - Oficiální premiéra komedie Georgese Feydeaua Když ptáčka lapají…, původně plánovaná na pátek 4. listopadu, je přeložena na 6. ledna. Představení však bude v repertoáru pražského Divadla na Vinohradech od 14. listopadu, oznámila ve středu mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová.

Zlínské divadlo kvůli kabaretu Ovčáček čtvreráček přidává místa

Zlín - O chystaný "nekorektní kabaret" Ovčáček čtveráček, který vzniká jako reakce na aktuální dění, je ve zlínském divadle velký zájem. Vstupenky na omezený počet plánovaných představení byly pryč za několik hodin, sdělil ředitel divadla Petr Michálek. Divadlo proto přidalo další reprízu a přesouvá představení do větších sálů. Titul zaujal i jiná divadla v zemi. Divadlo oficiálně pozvalo na nedělní premiéru i mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. Ten "angažovaným umělcům" popřál úspěch u diváků, do Zlína ale nepřijede.

Nová scéna Národního divadla uvede hru o vědcích

Praha - Výzkum zaměřený na studium "hmyzí řeči", tedy pohlavních feromonů, se stal inspirací pro vznik nejnovější inscenace činohry Národního divadla. Pod názvem Dotkni se vesmíru a pokračuj má premiéru 3. listopadu na Nové scéně. Text Reného Levínského připravil režisér Jan Frič. Na jevišti se objeví David Matásek, Martina Preissová, Saša Rašilov, Jana Janěková ml., Jan Bidlas, Pavlína Štorková, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Alois Švehlík a Jiří Štěpnička.

Klicperovo divadlo uvede v pátek světovou premiéru Kohoutovy hry

Hradec Králové - Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 29. října ve světové premiéře nejnovější hru Pavla Kohouta Vítězný únor, režisérem je Břetislav Rychlík. Inscenace ukáže groteskně mrazivý a mrazivě groteskní pohled na zlomový okamžik našich dějin, sdělil dnes mluvčí hradeckého divadla Martin Sedláček.

Krysaře ve Švandově divadle ztvární Klára Cibulková

Praha - Klasický titul v nové adaptaci, osobitém režijním zpracování a s překvapivým hereckým obsazením nabídne ve Švandově divadle inscenace Krysař. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská, v titulní roli se objeví Klára Cibulková. Premiéra bude 5. listopadu v režii Doda Gombára, oznámila v úterý Magdalena Bičíková pověřená mediálním servisem smíchovské scény.

Shakespearova tragédie se vrací do divadla

Pardubice - Mouřenín Othello se v sobotu vrátí na jeviště Východočeského divadla Pardubice (VČD). První premiéra je na programu 
v 19 hodin a v hlavní roli žárlivého vojevůdce se představí Milan Němec.

Ochotníci představí několik autorských her. Apollo mění žánr a sází na Trošku

Vyškovsko – Škopková, Miluna, Venca, Blažena nebo Šimon Plánička. Jedněmi milovaní, druhými nenávidění. Komedie režiséra Zdeňka Trošky se dočká divadelní podoby. Od ochotníků ze souboru Apollo Tučapy, kteří loni hledali spolu se Saxanou babské ucho, by ji čekal málokdo. Soubor se totiž zaměřoval výhradně na pohádky.

FOTO: Činoherák zahajuje dost drsně

Střekov – Láska, pomsta, sex, bouchačky, nenávist, adrenalin. Tyto „postavy" hrají prim v drsné hře „Pan Bílý, Zrzka a ti druzí" od Karla Františka Tománka, kterou Činoherní studio zahajuje 45. sezonu.

Divadlo Palace uvede dnes komedii Christophera Duranga

Praha - Pražské Divadlo Palace uvede dnes premiéru hry Terapie aneb Láska je fata morgana, kterou nastudovala herečka Vanda Hybnerová. Na jevišti se v tomto komediálním příběhu o tom, že každý je tak trochu blázen, objeví například s Martinem Pechlátem či Miroslavem Etzlerem.

Na Vinohradech uvedou premiéru dramatu Její pastorkyňa

Praha - Pražské Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Tereza Terberová, která je studentkou DAMU.

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezonu komedií Famílie Joa DiPietra

Praha - Divadlo Na Fidlovačce uvede 15. a 22. září premiéry her současného amerického autora Joa DiPietra – Famílie a Umění vraždy. V první se v režii Juraje Herze představí Eliška Balzerová, Ludmila Molínová, Lukáš Rous, Miloš Vávra, Zdeněk Maryška a Aneta Krejčíková. Druhý titul připravuje režisér Mikoláš Tyc, podle informací z úterní tiskové konference v Praze se bude hrát na Komorní Fidlovačce.

Na Vinohradech připravují hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa

Praha - Divadlo na Vinohradech uvede 16. září premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a studentka pražské DAMU Tereza Terberová.

Hradecké Divadlo Drak nabídne v sezoně čtyři premiéry

Hradec Králové - Divadlo Drak v Hradci Králové připravuje na novou sezonu čtyři premiéry. Další premiérou bude inscenace Bajaja, kterou nazkouší při rezidenčním pobytu Studio Damúza. Na jaro 2017 chystá Divadlo Drak v koprodukci s pražským souborem Spitfire company inscenaci nazvanou Fragmenty milostných obrazů. Informovala o tom Barbora Kalinová z hradeckého Draku.

První premiérou nové sezony plzeňského divadla je balet Krysař

Plzeň - Baletní inscenace Krysař, která vychází ze staroněmecké báje, zahájí v sobotu 152. divadelní sezonu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Hlavní role v baletu, který je určený zejména pro mladé publikum, je mluvená. Zhostí se jí herec muzikálového souboru divadla Jozef Hruškoci v alternaci s hostujícím Alešem Slaninou, řekl umělecký vedoucí baletu Jiří Pokorný.

Polívka převychová syna. V nové autorské hře

Brno - Komedie o tanečnicích u tyče, příběh dirigenta s umělými víčky, který jejich klapáním ruší vlastní koncerty, osud mladého šlechtice pátrajícího po svém původu či groteska v hantecu o policejních anekdotách. Čtyři nové, vesměs autorské, premiéry brněnského Divadla Bolka Polívky utvoří páteř nadcházející sezony 2016/2017. Doplní je tradičně hostující představení pražských divadel, hudební koncerty či pohádky pro děti. Příští léto navíc znovu naváže na úspěšnou Letní scénu.

Ryba ve čtyřech bude první hrou obnoveného divadelního spolku Čapek

Uherské Hradiště – Po více něž dvacetileté pauze vystoupí obnovený divadelní spolek Čapek před diváky v Kulturním domě ve Véskách, kde osm aktérů moritátu Ryba ve čtyřech představí divadelní hru zasazenou do třicátých let devatenáctého století.

Činoherní studio uvede Jindřicha VI. v evangelickém kostele

Ústí nad Labem - Poslední premiérou Činoherního studia před prázdninami bude druhý díl hry Jindřich VI. od Williama Shakespeara. Scénou pro pokračování velkého boje o moc se stane interiér evangelického kostela apoštola Pavla v centru Ústí nad Labem. Premiéra se uskuteční v úterý 28. června.

Divadlo na Vinohradech uvede v příští sezoně sedm premiér

Praha - Pražské Divadlo na Vinohradech nabídne v příští sezoně sedm premiér. Po komorní novince Zvěstování aneb Bedřichu jsi anděl, v níž se Milan Uhde inspiroval intimními životními osudy Karla Marxe, bude mít 16. září na velkém jevišti premiéru drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa.

Postránecký, Skopal a další se budou hádat kvůli láskám starým padesát let

Plzeň – Pražské Divadlo Palace uvedlo na začátku dubna premiéru romantické divadelní komedie Jiřího Hubače Stará dobrá kapela.

Magor měl úspěšnou premiéru Na Fidlovačce

Praha - Hra Magor amerického autora Larryho Shua měla v pátek úspěšnou premiéru v pražském Divadle Na Fidlovačce. Konverzační komedii zasazenou do konce 70. let minulého století divadlu nabídla Adéla Šotolová, která odpovídá za přípravu nového repertoáru.

Divadlem se začne šířit Bílá nemoc. Galéna ztvární Němec

Pardubice - Proslulá hra Karla Čapka byla ve Východočeském divadle naposledy uvedena v roce 1958.

Hra Petra Zelenky Job Interviews bude uvedena ve Francii

Praha - Divadlo Comédie de Caen v Normandii uvede v pondělí 25. dubna premiéru inscenace hry Petra Zelenky Job Interviews. Hlavní roli ztvární Karin Viardová, významná francouzská divadelní a filmová herečka (Delikatesy, Paříž, Líbejte se, s kým je libo), nositelka dvou francouzských filmových cen César. Spolurežisérem inscenace je Marcial Di Fonzo Bo, který si zahrál jednu z hlavních rolí v Zelenkově posledním snímku Ztraceni v Mnichově.

Jezerka uvede monodrama Shylock s Milanem Kňažkem

Praha - Dlouho očekávanou novinkou pražského Divadla Na Jezerce je monodrama Shylock v podání charismatického slovenského herce Milana Kňažka. Inscenace v režii Radka Balaše bude mít českou premiéru 27. dubna a její autor, Kanaďan Mark Leiren-Young, se jí osobně zúčastní, řekl na dnešním setkání novinářům ředitel této scény Jan Hrušínský.

Pardubické divadlo uvede v sobotu Čapkovu Bílou nemoc

Pardubice - Pardubické divadlo v sobotu uvede v premiéře známé drama Karla Čapka Bílá nemoc. K nastudování si přizvalo hostujícího režiséra Mikoláše Tyce, který již v Pardubicích pracoval na scénickém čtení komedie Slepice na zádech. Bílou nemoc napsal Čapek v roce 1937 jako ostré varování před nastupujícím nacismem. Podle Východočeského divadla má dílo svoji platnost i v dnešní době.

Velkolepá Verdiho Aida: Amfiteátr se promění ve starověký Egypt

Plzeň – První červencový den se kulisy starověkého Egypta přesunou na lochotínské pódium. Slavné dílo Guiseppe Verdiho Aida bude vyvrcholením letní divadelní sezony.

Divadlo Ungelt uvede komorní hru s Alenou Mihulovou

Praha - Držitelka Českého lva za herecký výkon ve filmu Domácí péče Alena Mihulová se po letech objeví na jevišti. Spolu s Petrou Nesvačilovou hrají v komorní komedii o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě s názvem Skořápka, jejíž českou premiéru uvede 27. dubna pražské Divadlo Ungelt. Humorný příběh zakřiknuté knihovnice a suverénní zlatokopky nastudoval režisér Pavel Ondruch.

Liberecké divadlo chystá komedii Kdo je tady ředitel?

Liberec - Divadelní adaptaci filmové komedie Larse von Triera z prostředí jedné počítačové firmy připravuje liberecké divadlo F. X. Šaldy. Hru Kdo je tady ředitel? v premiéře uvede v pátek. Dnes to sdělil mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Divadlo na Vinohradech uvede Shawovu komedii Pygmalion

Praha - Šárka Vaculíková jako Líza, Jan Šťastný v roli profesora Higginse a Tomáš Töpfer, který ztvární plukovníka Pickeringa, se představí v inscenaci komedie Bernarda Shawa Pygmalion. Premiéru uvede 22. dubna pražské Divadlo na Vinohradech. Hru v překladu Jiřího Joska připravuje režisér Juraj Deák. Hudbu Ondřeje Brouska nahrál Epoque Orchestra za řízení dirigenta Jana Kučery. V dalších rolích se objeví například Svatopluk Skopal, Libuše Švormová a Naďa Konvalinková.

Barbora Hrzánová a Radek Holub v komedii Začínáme končit

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - První společnou inscenací Barbory Hrzánové a Radka Holuba na jevišti pražského Divadla Kalich je komedie uznávaného francouzského autora, nositele Molièrovy ceny, komika Sébastiena Thiéryho Začínáme končit v režii Lídy Engelové, s níž se Barbora Hrzánová v Kalichu sešla již na komedii Každý den šťastný den!.

Divadlo ABC poradí, jak předcházet partnerským krizím

Praha – Světová premiéra hry Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách se v sobotu 19. března odehraje v Divadle ABC. Hudební revue podle knižního bestselleru manželů Peasových poradí, jak předcházet partnerským krizím. Na jeviště přivede Jitku Smutnou, Zdeňka Velena, Lucii Pernetovou, Martina Písaříka, Jiřího Klema, Lukáše Jurka či Radima Kalvodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT