Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Epidemie eboly

Ebola (též krvácivá horečka ebola) je virové onemocnění ze skupiny krvácivých (hemoragických) horeček, které napadá lidi a některé další primáty. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jeho původcem je filovirus ebol

AKTUALIZOVÁNO

V kauze vydírání Česka jedy a ebolou byli zadrženi dva lidé

Praha – Ve Slovinsku a Švédsku byli zadrženi dva lidé v případu vyhrožování otrávením vzduchu a vody v Česku a vydírání českých úřadů. Podle české policie je případ spojen s kauzou výhrůžek rozšířením eboly, kterou čeští policisté prozatím odložili, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Výhrůžky jedy i ebolou dostaly české úřady v roce 2014, vyděrači pokaždé požadovali miliony korun ve virtuální měně bitcoin.

Ebole podlehli v Guineji od konce února již čtyři lidé

Conakry – Již čtvrtý člověk podlehl v Guineji od konce února ebole. Epidemie choroby usmrtila v této zemi, Sieře Leone a Libérii od roku 2013 více než 11.300 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) v prosinci oznámila, že se nákaza v Guineji přestala šířit. Letos se ale objevily nové případy infekce, i když jich je podstatně méně.

V Sieře Leone se objevil další případ eboly

Freetown - V Sieře Leone se objevil další případ onemocnění ebolou. S odvoláním na výsledky analýz těla zemřelé pacientky to dnes oznámily místní úřady. Potvrdila to i Světová zdravotnická organizace (WHO), která ve čtvrtek prohlásila, že virová epidemie této choroby v celé západní Africe oficiálně skončila. Samotná Sierra Leone oznámila konec epidemie loni 7. listopadu.

Epidemie eboly v západní Africe oficiálně skončila

Ženeva – Světová zdravotnická organizace prohlásila Libérii za zemi bez nákazy ebola. Znamená to, že tato virová epidemie v západní Africe oficiálně skončila. Nemoci podlehlo přes 11.300 lidí, uvedla agentura DPA.

V západoafrické Guineji se podle WHO přestala šířit ebola Doplnili jsme vyjádře

Konakry - V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola, oznámila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Nemoc v zemi zabila více než 2500 lidí. Konec epidemie eboly se vyhlašuje po uplynutí 42 dnů od uzdravení či úmrtí posledního pacienta, pokud během této doby není zaznamenán žádný nový případ nákazy.

V Libérii zemřel patnáctiletý chlapec na ebolu, infikovaný je i otec a bratr

Monrovia – V Libérii zemřel patnáctiletý chlapec, u kterého byla potvrzena nákaza ebolou. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž jde o první úmrtí na ebolu v této zemi po několika měsících. Ebolou se od roku 2013 v celé západní Africe nakazilo více než 26.500 lidí, z toho 11.300 nemoci podlehlo.

Libérie má tři nově nakažené ebolou, sleduje dalších 153 lidí

Monrovia - Libérie má potvrzeny tři nové případy nákazy ebolou a sleduje dalších 153 lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými. Informují o tom dnes zahraniční agentury. Nové případy se v zemi objevily po více než dvou měsících od doby, kdy země oznámila, že se s ebolou vyrovnala.

Virus eboly může být ve spermatu mužů až devět měsíců

Londýn - Virus nebezpečné eboly může existovat ve spermatu mužů, kteří nákazu přežili, ještě nejméně devět měsíců od chvíle, kdy se infekce poprvé objevila. Jde o mnohem delší časové období, než se dosud předpokládalo, oznámili vědci. Ebolou se od prosince 2013 nakazilo zejména v Guineji, Sieře Leone a Libérii více než 28.000 lidí a přes 11.300 jich onemocnění podlehlo, nyní se ale epidemie postupně dostala pod kontrolu, uvedla agentura Reuters.

Sierra Leona hlásí další oběť eboly, zemřela 16letá dívka

Freetown - Sierra Leone, která ještě nedávno věřila, že se jí ebolu už podařilo porazit, dnes oznámila další oběť této smrtelné nemoci. Stala se jí v neděli šestnáctiletá dívka v provincii Bombali na severu země. S odvoláním na tamní zdravotnické úřady to dnes uvedla agentura AFP.

Sierra Leone hlásí pouhé čtyři poslední případy eboly

Freetown - Zdravotnické úřady v západoafrické Sieře Leone oznámily, že v zemi zaznamenaly už jen čtyři případy eboly. Doufají, že brzy již nebude žádný, uvedla agentura AP. Ebola se šíří v Africe od konce roku 2013 a postiženy byly hlavně státy Guinea, Sierra Leone a Libérie. Nakazilo se na 26.500 lidí a přes 11.200 z nich zemřelo.

Nová vakcína proti ebole vykazuje stoprocentní účinnost

Londýn – Vakcína proti ebole vyvinutá americkými společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost. Podle vědců se už látka může začít používat. Přípravek VSV-ZEBOV se testoval v Guineji na více než 4000 osobách, které přišly do blízkého kontaktu s nakaženými pacienty. Testy, o nichž informoval odborný časopis Lancet, ukázaly stoprocentní úspěšnost deset dnů po aplikaci.

Italský zdravotník se v Sieře Leone nakazil ebolou

Freetown/Řím – V Sieře Leone se ebolou nakazil italský zdravotník. S odvoláním na italské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura DPA. Muže ze Sardinie dnes převezli do specializované nemocnice v Římě. Ebola je v západní Africe na ústupu, dál se však objevují nové případy nákazy právě v Sieře Leone a také v Guineji. Libérie byla prohlášena za prostou nemoci minulý týden.

WHO přiznala chyby v koordinaci a pomalou reakci na šíření eboly

Ženeva - Vedení Světové zdravotnické organizace (WHO) přiznalo, že několikrát vážně pochybilo při zvládání epidemie virového onemocnění ebola v západní Africe, která vypukla před rokem. O prohlášení, za nímž stojí šéfka organizace Margaret Chanová, její zástupce a další vedoucí pracovníci, informovala agentura Reuters. WHO v dokumentu mimo jiné píše o nedostatečně rychlé reakci na šíření nemoci, chybách v koordinaci a v komunikaci.

WHO vyzývá k bezpečnému sexu, ebola prý zůstává v těle půl roku

Monrovia - Muži, kteří přežili ebolu, by si měli dávat pozor při pohlavním styku až půl roku, aby nenakazili své partnerky či partnery. Varování vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). Virus eboly totiž podle ní zůstává v mužském semeni po vyléčení z nemoci až o polovinu déle, než se lékaři dosud domnívali.

V Sieře Leone se znovu otevřely školy uzavřené kvůli ebole

Freetown – Po devíti měsících se dnes začalo vyučovat na školách v Sieře Leone uzavřených dosud kvůli epidemii eboly. Docházka však byla nízká kvůli přetrvávajícímu strachu z nemoci, která si v této západoafrické zemi vyžádala nejméně 3800 životů. Agentuře Reuters to řekli místní učitelé a humanitární pracovníci.

Ebola je stále hrozbou, nicméně se již tolik nešíří, uvedla WHO

Ženeva - Epidemie eboly v západní Africe představuje i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. Ve svém nejnovějším prohlášení to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). V minulém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených, uvedla agentura AP.

Zemřel poslední známý liberijský pacient s ebolou

Monrovia - V liberijském hlavním městě Monrovii zemřela pacientka považovaná za posledního známého člověka v Libérii nakaženého ebolou. Oznámil to nynější šéf liberijské skupiny pro boj s touto nemocí Francis Ketteh. Epidemie eboly vypukla v prosinci 2013 v Guineji. Rozšířila se do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu a vyžádala si zde přes 10.000 životů.

WHO prý dva měsíce otálela s vyhlášením poplachu kvůli ebole

Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) prý dva měsíce otálela s vyhlášením mezinárodního poplachu kvůli epidemii eboly v západní Africe, a to zjevně i z politických a ekonomických důvodů. Vyplývá to z interních e-mailů a dokumentů, které má k dispozici agentura AP.

Ebola: V Libérii otevřeli po osmi měsících školy, lidé se ale bojí

Monrovia – Něco přes 20 dětí sedí v dusném a prašném sále základní školy C.D.B. Kinga v Monrovii. Navzdory horku má většina z nich dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhým rukávem. Jeden žák přišel s růžovými palčáky na rukou. Rodiče sice do školy děti poslali, ale strach z eboly trvá, školy byl zavřené osm měsíců. Země se vzpamatovává z epidemie, která v Libérii a sousední Sieře Leone a Guineji zabila na 9000 lidí, napsal The New York Times.

V Guineji začne poslední fáze testování vakcíny proti ebole

Konakry - V Guineji v sobotu začne konečná fáze testování vakcíny proti ebole od společnosti Merck. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organiazce (WHO). Ebolou se hlavně v Africe nakazilo od konce roku 2013 kolem 22.000 lidí, zhruba 9000 jich zemřelo.

Rychlý test na ebolu je schválen, nemoc rozezná do 15 minut

Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila první rychlý test na ebolu. Diagnózu sice prý dokáže určit s menší přesností, ale zato během pouhých 15 minut. Informovala o tom agentura Reuters. WHO to považuje za možný průlom v boji s nemocí, která si v západní Africe vyžádala již více než 9300 obětí.

Případů eboly v Africe ubývá, přibývá ale útoků na lékaře

Konakry – V západní Africe přibylo v týdnu do 15. února 128 nových případů eboly. Jde o první pokles v počtu nově nakažených za poslední tři týdny. Kvůli odporu, se kterým se v některých oblastech setkávají zdravotníci, se nicméně i nadále nedaří epidemii zastavit, uvedla ve své nejnovější zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO).

Sierra Leone, Libérie a Guinea chtějí společně porazit ebolu do dvou měsíců

Konakry – Tři západoafrické země nejsilněji postižené ebolou chtějí společnými silami epidemii ukončit do dvou měsíců. Hlavy států Sierry Leone, Libérie a Guineje se na tom shodly na mimořádném nedělním summitu v Konakry, informovala dnes agentura AFP. Libérie dnes znovu otevřela školy.

Sierra Leone vyplácela falešné bojovníky proti ebole

Freetown – Tisíce falešných jmen údajně odhalila sierraleonská vláda na seznamu lidí, kterým vyplácela mzdy za pomoc v boji s epidemií eboly. Problém s takzvanými mrtvými dušemi a všudypřítomná korupce podle agentury Reuters výrazně snížily efektivitu opatření proti šíření zákeřné nemoci, kterou se jen v Sieře Leone nakazilo více než 10.000 lidí.

V Libérii začalo testování dvou experimentálních vakcín proti ebole

Monrovia – V africké Libérii dnes začalo testování dvou experimentálních vakcín proti ebole. V první fázi by mělo být pokusně očkováno asi 600 dobrovolníků, nakonec by jich ale mohlo být až 27.000. Při dosavadních zkouškách se prokázalo, že vakcíny nejsou pro lidi nebezpečné. Epidemie eboly si dosud v západní Africe vyžádala téměř 9000 životů.

Do Libérie míří první zásilka experimentální vakcíny proti ebole

Monrovia – Do Libérie míří zásilka prvních 300 dávek experimentální vakcíny proti ebole. Informoval o tom dnes server BBC News. Firma GlaxoSmithKline (GSK) chce látku otestovat na 10.000 dobrovol­nících.

V Africe zemřel na malárii Kubánec, který pomáhal léčit lidi s ebolou

Havana – V Africe zemřel na malárii kubánský zdravotník, který přijel pomáhat léčit lidi nakažené ebolou. Kubánská televize oznámila, že ošetřovatel Reinaldo Villafranca zemřel v neděli v metropoli Sierry Leone, ve Freetownu.

Americký zdravotník po návratu z Afriky možná trpí ebolou

Omaha (USA) - Jeden americký zdravotník, který se vrátil do USA z pobytu v Sieře Leone v západní Africe, je možná nakažený ebolou. Bude pozorován a případně léčen na zvláštní jednotce nemocnice ve městě Omaha ve státě Nebraska. Inkubační doba nemoci je 21 dní. Uvedla to dnes agentura AP.

Stav britské zdravotnice nakažené ebolou je kritický

Londýn - Stav britské zdravotnice, u níž byla v pondělí potvrzena ebola, je kritický. Zhoršil se v posledních dvou dnech, oznámila dnes londýnská nemocnice, v níž pacientka leží.

Epidemie eboly podle koordinátora OSN skončí už letos

Berlín/Ženeva - Epidemie eboly v západní Africe skončí podle odstupujícího hlavního koordinátora boje proti nemoci za OSN Anthonyho Banburyho už v letošním roce. Podle nejnovější bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) si nemoc za celý rok 2014 vyžádala 7989 obětí z celkem více než 20.000 nakažených.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT