Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Evropská unie

Politické a ekonomické společenství evropských států s 500 miliony obyvatel

Evropská unie by se měla rozšířit o Srbsko a Černou Horu. Možná už v roce 2025

Srbsko a Černá Hora budou nejspíše dalšími státy, které vstoupí do Evropské unie. Stane se tak pravděpodobně v roce 2025. Řekl to evropský komisař Johannes Hahn pro agenturu Reuters.

Země EU odsouhlasily prodloužení protiruských sankcí o půl roku

Evropská unie zůstává jednotná v otázce prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, uvedl večer na Twitteru Donald Tusk. Sankce tak budou prodlouženy o dalšího půl roku, vypršet by mohly na konci července příštího roku. 

EU prodloužila Rusku sankce kvůli Ukrajině. Potvrdila i sankce vůči KLDR

O dalších šest měsíců prodloužila Evropská unie sankce vůči 149 ruským a ukrajinským jedincům a 38 právnickým osobám spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Ve své zprávě Rada Evropské unie zároveň potvrdila i zpřísněné sankce vůči KLDR.

TOP 09 a ČSSD projev Junckera pochválily, ODS zkritizovala

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kladně hodnotí zprávu o stavu Evropské unie, kterou dnes v Evropském parlamentu přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Sobotka uvítal, že Juncker podpořil soudržnost východní a západní části EU. Junckerova slova hodnotí pozitivně i opoziční TOP 09, kritizovala je naopak ODS. Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky se předseda komise snažil spojovat členské státy EU.

Analytik: Juncker byl ke Středoevropanům vstřícný

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes ve své zprávě o stavu Evropské unie snažil spojovat členské státy. Řekl to analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál, podle kterého Junckerův projev obsahoval i vstřícná gesta vůči zemím střední Evropy. Za významný bod projevu označil pasáž o uspořádání eurozóny. Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš si zase všímá návrhu na nový způsob volby evropských poslanců.

AKTUALIZOVÁNO

Europoslanec Mach končí v Evropském parlamentu, nahradí ho Payne

Europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů) končí v Evropském parlamentu. Podle všeho jej nahradí Jiří Payne, bývalý poradce exprezidenta Václava Klause. Důvody sdělí ve středu.

AKTUALIZOVÁNO

Zrušme polovinu eurokomisařů a obnovíme důvěru v EU, navrhl Telička

Počet členů Evropské komise by se měl snížit na polovinu. Zároveň by se měla zdůraznit kontrolní role Evropského parlamentu (EP) vůči komisi, řekl dnes v Praze novinářům místopředseda EP Pavel Telička (nestraník za ANO). Pokud k reformám nedojde, Evropská unie podle něj nezíská zpět důvěru občanů.

Volný pohyb z EU skončí v březnu 2019, ujistila Mayová

Volný pohyb občanů Evropské unie ve Velké Británii skončí v březnu 2019, kdy se království ocitne mimo EU. V pondělí to zopakoval mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.

Státní tajemník Chmelař: Bez pomoci EU bychom mohli být popelnice Evropy

Bez pomoci Evropské unie by se Česko mohlo stát popelnicí Evropy, aniž by mělo šanci se tomu bránit, řekl v rozhovoru státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Téma dvojí kvality výrobků, které se prodávají v totožných obalech, otevřely v Bruselu státy visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Chmelař se domnívá, že lidé díky němu pochopí, že EU může být prospěšná. 

AKTUALIZOVÁNO

Summit EU: Brusel prodloužil sankce vůči Rusku, dohodl se na obraně

Do Bruselu se sjeli prezidenti a premiéři osmadvaceti členských států Evropské unie. Dnes zde začal červnový summit EU, který by měl řešit ožehavá témata jako brexit, sankce pro Rusko kvůli jeho postupu na Ukrajině či obranu a bezpečnost.

AKTUALIZOVÁNO

Česko podá žalobu na směrnici o zbraních, souhlasila vláda

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost a odklad účinnosti směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace.

AKTUALIZOVÁNO

Řízení proti Česku kvůli kvótám? Nebyla jiná možnost, tvrdí Juncker

Česká republika, Maďarsko a Polsko nenaplňují dohodnuté unijní kvóty pro přijímání uprchlíků. Evropská komise tak se státy zahájila jednání. Její předseda Jean-Claude Juncker sice dnes ve Štrasburku uvedl, že ono řízení není sankcí, nebyla podle něj ale jiná možnost.

Junckera na Žofíně přivítala dvě shromáždění kritiků EU

Na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera při dnešním příjezdu na evropskou konferenci o bezpečnosti čekala u policejních zátarasů před pražským palácem Žofín dvě protestní shromáždění.

AKTUALIZOVÁNO

Sobotka: Evropská unie by se měla soustředit na mise pro stabilizaci okolí

Evropská unie by se v rámci společné obrany měla soustředit na mise, které stabilizují její okolí. Teritoriální obranu by dál měla zajišťovat Severoatlantická aliance, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že důležitým nástrojem pro podporu evropské obrany bude Evropský obranný fond (EDF). Jeho financování podle Junckera neovlivňuje nadcházející britský odchod z EU.

AKTUALIZOVÁNO

Komise je připravena jednat o brexitu hned, řekl Juncker

Evropská komise je připravena pokračovat v jednání o brexitu okamžitě, řekl dnes novinářům šéf komise Jean-Claude Juncker. Věří tomu, že výsledky voleb nebudou jednání o odchodu Británie z EU zdržovat. V předčasných parlamentních volbách zvítězili konzervativci vedení premiérkou Theresou Mayovou. Ztratili však většinu v parlamentu, což by mohlo komplikovat jednání o brexitu.

AKTUALIZOVÁNO

Měkká síla už nestačí, potřebujeme evropskou obranu, řekl v Praze Juncker

V dnešním světě nestačí k zajištění bezpečnosti měkká síla, Evropská unie potřebuje účinnou obrannou politiku, řekl na bezpečnostní konferenci v Praze šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil, že není otázkou, zda by EU měla posilovat svou schopnost čelit hrozbám, ale jak rychle to udělá. Klíčem k bezpečí na kontinentu zůstává spolupráce s NATO, evropské země by však měly hrát silnější roli a být schopné postupovat také samostatně, uvedl Juncker.

Fico: Bezpečnost musí být absolutní prioritou Evropy

Premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico odsoudili během jednání Evropského jaderného fóra v Praze noční útok v Manchesteru. Podle Fica je třeba vyslat poselství, že bezpečnost se stává absolutní prioritou Evropy.

Kraje šetří. Jejich zástupci mizí z Bruselu

Platit, nebo neplatit zástupce v Evropské unii? Z mnoha krajů dnes zaznívá rázná odpověď: Neplatit!

Podpora sankcí proti Maďarsku mezi poslanci Evropského parlamentu sílí

Kritici Maďarska v europarlamentu tvrdí, že porušuje hodnoty EU a mělo by ztratit hlasovací práva.

AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu se o postupu EU při brexitu hlasovalo jen minutu. Všichni byli pro

V hlavním městě Belgie a EU se dnes sešlo k jednání 27 členských států Evropské unie. Důvodem byla dohoda o taktice, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Hlasování, které proběhlo krátce po obědě, trvalo jen jednu minutu. Plán k brexitu byl schválen jednomyslně. 

Sobotka: Jednání o brexitu se nesmí dotknout peněz ve fondech EU

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odletěl na mimořádný summit 27 zemí Evropské unie k odchodu Velké Británie z bloku.

Brexit a Česko? Prioritou je volný pohyb osob a zachování práv občanů

Česká republika chce pro jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie jistotu pro své občany i firmy. Bude usilovat také o to, aby Londýn dostál svým finančním závazkům vůči EU, aby brexit nepoškodil vzájemný obchod a nevnesl zmatek do právního řádu.

Evropská unie rozšířila sankce proti KLDR a zmrazila majetek čtyřem osobám

Evropská unie rozšířila sankce vůči Severní Koreji v reakci na středeční zkoušku severokorejské balistické rakety. Zákaz investic do této země se nově dotkne rovněž odvětví jako je metalurgie a zpracování kovů, letecký průmysl či konvenční zbrojní průmysl. Rada bezpečnosti Organizace spojených národů dnes ostře odsoudila severokorejský raketový test.

Priority pro brexit? Europarlament za ně považuje hlavně práva občanů

Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce je klíčové zaručit rovná práva všech občanů EU a také Britů. V dnes přijatém společném usnesení se na tom shodl Evropský parlament, který v závěru jednání o takzvaném brexitu bude veškeré dohody a ujednání potvrzovat.

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Státy, které zůstanou v Evropské unii po odchodu Velké Británie, mají příležitost EU zlepšit, a to ve čtyřech hlavních oblastech. Novinářům to po dnešní schůzce šéfů států a vlád 27 unijních zemí v Římě řekl premiér Bohuslav Sobotka. Premiéři a prezidenti bloku si - bez britské kolegyně Theresy Mayové - připomněli 60 let od podpisu římských smluv, tedy začátku evropské integrace.

AKTUALIZOVÁNO

Evropa je naší budouností, řekl Tusk. Lídři zemí EU jsou pro jednotu

Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie dnes v Římě potvrdili vrcholní představitelé 27 členských států Evropské unie. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři sedmadvacítky podpisem prohlášení přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná. Musí se ale také změnit tak, aby byla bezpečná, prosperující, konkurenceschopná, sociálně odpovědná a dokázala hrát ve světě klíčovou roli.

Oslavy, nebo poslední bitva? Čeští poslanci věří, že EU chytí druhý dech

Půlstoletí Evropské unie provázely fanfáry a nadšení. Nynější šedesátileté výročí Římských smluv je ve znamení toho, zda se společenství dožije sedmdesátky.

Tusk svolal kvůli brexitu mimořádný summit Evropské unie

Měsic poté, co Británie oficiálně oznámí odchod z Evropské unie, tedy 29. března, se uskuteční mimořádný summit prezidentů a premiérů EU k brexitu. Na 29. duben si ho vyžádal předseda Evropské rady Donald Tusk. Jednání by mělo potvrdit jím navržená "politická vodítka", tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.

AKTUALIZOVÁNO

Den "D". Británie oficiálně požádá o odchod z EU koncem března

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla dnes podle agentury Reuters mluvčí Mayové. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.

Konflikt se přiostřil. Turecko hrozí, že pošle EU 15 tisíc migrantů měsíčně

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes podle agentury Anadolu varoval Evropské unii, že jí bude posílat 15 tisíc migrantů měsíčně. Učinil tak v souvislosti s konflikty spojenými se zmařenými agitacemi tureckých vládních činitelů na území Německa a Nizozemska s cílem získat v tamních diasporách podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT