Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Evropská unie

Politické a ekonomické společenství evropských států s 500 miliony obyvatel

Cesta k úspěchu? STAN chce kandidovat do Evropy společně s TOP 09 a lidovci

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby v příštím roce. O stanovisku celostátního výboru STAN informovalo hnutí v tiskové zprávě. Jedině společná kandidátka vedená nadstranickým lídrem by podle předsedy STAN Petra Gazdíka mohla dosáhnout ve volbách do Evropského parlamentu velkého úspěchu.

Maďarsko a Polsko napadly směrnici o vysílání pracovníků. Chtějí ji zrušit

Maďarská vláda požádala soudní dvůr Evropské unie o zrušení letos přijaté novely směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí. Ke stejnému kroku přistoupilo ve středu nezávisle na Budapešti i Polsko. Obě země argumentují, že směrnice omezuje princip volného pohybu služeb.

AKTUALIZOVÁNO

Diskutovanou směrnici o autorském zákoně Evropský parlament prozatím zamítl

Evroposlanci odmítli na svém dnešním jednání v jednom z parlamentních výborů těsnou většinou schválit novou směrnici Evropské komise, která měla revidovat autorský zákon pro potřeby digitálnho světa. Evropský parlament tak bude o směrnici znovu rozhodovat v září.

AKTUALIZOVÁNO

Nenechte zemřít svobodu tisku, vyzývají čeští vydavatelé europoslance

Čeští vydavatelé v otevřeném dopise žádají europoslance o schválení návrhu směrnice o autorském právu, která by jim zajistila stejnou ochranu, jaké se těší hudebníci či filmaři. Kritizují zejména korporace typu Google nebo Facebook, které jejich díla zneužívají k vlastnímu zisku. Návrh už dnes prošel výborem pro právní záležitosti Evropského parlamentu.

AKTUALIZOVÁNO

Evropské komisi se nelíbí zákon o státní službě. Dotace ale ohroženy nejsou

Evropská komise kritizuje novelu zákona o státní službě, kterou schválila vláda v demisi a teď ji řeší Sněmovna. V dopise zaslaném v polovině dubna ministerstvu vnitra vyjádřila znepokojení nad klíčovými prvky návrhu. Dnes o tom informoval Radiožurnál, který získal příslušné dokumenty. Premiér a úřady dříve tvrdili, že komise námitky nemá. Stát tvrdí, že čerpání dotací kvůli tomu není ohrožené.

EU prohloubí spolupráci se západním Balkánem. Vstup není na pořadu dne

Šéfové států a vlád zemí Evropské unie se shodli na větším zapojení do politické, hospodářské a sociální transformace šesti zemí západního Balkánu, se kterými se sešli na společném summitu v bulharské Sofii. Společná deklarace, ke které se kromě členských zemí připojili zástupci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Makedonie a Srbska, nicméně podle očekávání neobsahuje žádný konkrétní časový plán vstupu těchto zemí do unie.

Evropská komise žene před soud šest zemí za znečišťování ovzduší

Šestice evropských zemí nesplnila požadované limity na kvalitu ovzduší. Informovala o tom Evropská komise, která podá žalobu na Francii, Itálii, Maďarsko, Německo, Rumunsko a Velkou Británii u Soudního dvora Evropské unii. Soudní řízení hrozilo i České republice, Slovensku a Španělsku. Tyto země však podle Evropské komise navrhly uspokojivá opatření.

Evropský rozpočet po roce 2020: méně pro zemědělce, více na ochranu hranic

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a komisař pro rozpočet Günther Oettinger představili v Evropském parlamentu návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na léta 2021 až 2027. Jedná se o první dlouhodobý finanční rámec po odchodu Velké Británie z EU.

S východní Evropou jednáte povýšeně, kritizoval Seehofer Evropskou unii

Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer obvinil Evropskou unii, že při jednání s východoevropskými zeměmi o přerozdělování migrantů zaujímá povýšený postoj. Uvedla to agentura Reuters, která citovala Seehoferův rozhovor s novinami Die Welt am Sonntag.

Evropská unie by se měla rozšířit o Srbsko a Černou Horu. Možná už v roce 2025

Srbsko a Černá Hora budou nejspíše dalšími státy, které vstoupí do Evropské unie. Stane se tak pravděpodobně v roce 2025. Řekl to evropský komisař Johannes Hahn pro agenturu Reuters.

Země EU odsouhlasily prodloužení protiruských sankcí o půl roku

Evropská unie zůstává jednotná v otázce prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, uvedl večer na Twitteru Donald Tusk. Sankce tak budou prodlouženy o dalšího půl roku, vypršet by mohly na konci července příštího roku. 

EU prodloužila Rusku sankce kvůli Ukrajině. Potvrdila i sankce vůči KLDR

O dalších šest měsíců prodloužila Evropská unie sankce vůči 149 ruským a ukrajinským jedincům a 38 právnickým osobám spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Ve své zprávě Rada Evropské unie zároveň potvrdila i zpřísněné sankce vůči KLDR.

TOP 09 a ČSSD projev Junckera pochválily, ODS zkritizovala

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kladně hodnotí zprávu o stavu Evropské unie, kterou dnes v Evropském parlamentu přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Sobotka uvítal, že Juncker podpořil soudržnost východní a západní části EU. Junckerova slova hodnotí pozitivně i opoziční TOP 09, kritizovala je naopak ODS. Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky se předseda komise snažil spojovat členské státy EU.

Analytik: Juncker byl ke Středoevropanům vstřícný

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes ve své zprávě o stavu Evropské unie snažil spojovat členské státy. Řekl to analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál, podle kterého Junckerův projev obsahoval i vstřícná gesta vůči zemím střední Evropy. Za významný bod projevu označil pasáž o uspořádání eurozóny. Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš si zase všímá návrhu na nový způsob volby evropských poslanců.

AKTUALIZOVÁNO

Europoslanec Mach končí v Evropském parlamentu, nahradí ho Payne

Europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů) končí v Evropském parlamentu. Podle všeho jej nahradí Jiří Payne, bývalý poradce exprezidenta Václava Klause. Důvody sdělí ve středu.

AKTUALIZOVÁNO

Zrušme polovinu eurokomisařů a obnovíme důvěru v EU, navrhl Telička

Počet členů Evropské komise by se měl snížit na polovinu. Zároveň by se měla zdůraznit kontrolní role Evropského parlamentu (EP) vůči komisi, řekl dnes v Praze novinářům místopředseda EP Pavel Telička (nestraník za ANO). Pokud k reformám nedojde, Evropská unie podle něj nezíská zpět důvěru občanů.

Volný pohyb z EU skončí v březnu 2019, ujistila Mayová

Volný pohyb občanů Evropské unie ve Velké Británii skončí v březnu 2019, kdy se království ocitne mimo EU. V pondělí to zopakoval mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.

Státní tajemník Chmelař: Bez pomoci EU bychom mohli být popelnice Evropy

Bez pomoci Evropské unie by se Česko mohlo stát popelnicí Evropy, aniž by mělo šanci se tomu bránit, řekl v rozhovoru státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Téma dvojí kvality výrobků, které se prodávají v totožných obalech, otevřely v Bruselu státy visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Chmelař se domnívá, že lidé díky němu pochopí, že EU může být prospěšná. 

AKTUALIZOVÁNO

Summit EU: Brusel prodloužil sankce vůči Rusku, dohodl se na obraně

Do Bruselu se sjeli prezidenti a premiéři osmadvaceti členských států Evropské unie. Dnes zde začal červnový summit EU, který by měl řešit ožehavá témata jako brexit, sankce pro Rusko kvůli jeho postupu na Ukrajině či obranu a bezpečnost.

AKTUALIZOVÁNO

Česko podá žalobu na směrnici o zbraních, souhlasila vláda

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost a odklad účinnosti směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace.

AKTUALIZOVÁNO

Řízení proti Česku kvůli kvótám? Nebyla jiná možnost, tvrdí Juncker

Česká republika, Maďarsko a Polsko nenaplňují dohodnuté unijní kvóty pro přijímání uprchlíků. Evropská komise tak se státy zahájila jednání. Její předseda Jean-Claude Juncker sice dnes ve Štrasburku uvedl, že ono řízení není sankcí, nebyla podle něj ale jiná možnost.

Junckera na Žofíně přivítala dvě shromáždění kritiků EU

Na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera při dnešním příjezdu na evropskou konferenci o bezpečnosti čekala u policejních zátarasů před pražským palácem Žofín dvě protestní shromáždění.

AKTUALIZOVÁNO

Sobotka: Evropská unie by se měla soustředit na mise pro stabilizaci okolí

Evropská unie by se v rámci společné obrany měla soustředit na mise, které stabilizují její okolí. Teritoriální obranu by dál měla zajišťovat Severoatlantická aliance, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že důležitým nástrojem pro podporu evropské obrany bude Evropský obranný fond (EDF). Jeho financování podle Junckera neovlivňuje nadcházející britský odchod z EU.

AKTUALIZOVÁNO

Komise je připravena jednat o brexitu hned, řekl Juncker

Evropská komise je připravena pokračovat v jednání o brexitu okamžitě, řekl dnes novinářům šéf komise Jean-Claude Juncker. Věří tomu, že výsledky voleb nebudou jednání o odchodu Británie z EU zdržovat. V předčasných parlamentních volbách zvítězili konzervativci vedení premiérkou Theresou Mayovou. Ztratili však většinu v parlamentu, což by mohlo komplikovat jednání o brexitu.

AKTUALIZOVÁNO

Měkká síla už nestačí, potřebujeme evropskou obranu, řekl v Praze Juncker

V dnešním světě nestačí k zajištění bezpečnosti měkká síla, Evropská unie potřebuje účinnou obrannou politiku, řekl na bezpečnostní konferenci v Praze šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil, že není otázkou, zda by EU měla posilovat svou schopnost čelit hrozbám, ale jak rychle to udělá. Klíčem k bezpečí na kontinentu zůstává spolupráce s NATO, evropské země by však měly hrát silnější roli a být schopné postupovat také samostatně, uvedl Juncker.

Fico: Bezpečnost musí být absolutní prioritou Evropy

Premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico odsoudili během jednání Evropského jaderného fóra v Praze noční útok v Manchesteru. Podle Fica je třeba vyslat poselství, že bezpečnost se stává absolutní prioritou Evropy.

Kraje šetří. Jejich zástupci mizí z Bruselu

Platit, nebo neplatit zástupce v Evropské unii? Z mnoha krajů dnes zaznívá rázná odpověď: Neplatit!

Podpora sankcí proti Maďarsku mezi poslanci Evropského parlamentu sílí

Kritici Maďarska v europarlamentu tvrdí, že porušuje hodnoty EU a mělo by ztratit hlasovací práva.

AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu se o postupu EU při brexitu hlasovalo jen minutu. Všichni byli pro

V hlavním městě Belgie a EU se dnes sešlo k jednání 27 členských států Evropské unie. Důvodem byla dohoda o taktice, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Hlasování, které proběhlo krátce po obědě, trvalo jen jednu minutu. Plán k brexitu byl schválen jednomyslně. 

Sobotka: Jednání o brexitu se nesmí dotknout peněz ve fondech EU

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odletěl na mimořádný summit 27 zemí Evropské unie k odchodu Velké Británie z bloku.

Brexit a Česko? Prioritou je volný pohyb osob a zachování práv občanů

Česká republika chce pro jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie jistotu pro své občany i firmy. Bude usilovat také o to, aby Londýn dostál svým finančním závazkům vůči EU, aby brexit nepoškodil vzájemný obchod a nevnesl zmatek do právního řádu.

Evropská unie rozšířila sankce proti KLDR a zmrazila majetek čtyřem osobám

Evropská unie rozšířila sankce vůči Severní Koreji v reakci na středeční zkoušku severokorejské balistické rakety. Zákaz investic do této země se nově dotkne rovněž odvětví jako je metalurgie a zpracování kovů, letecký průmysl či konvenční zbrojní průmysl. Rada bezpečnosti Organizace spojených národů dnes ostře odsoudila severokorejský raketový test.

Priority pro brexit? Europarlament za ně považuje hlavně práva občanů

Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce je klíčové zaručit rovná práva všech občanů EU a také Britů. V dnes přijatém společném usnesení se na tom shodl Evropský parlament, který v závěru jednání o takzvaném brexitu bude veškeré dohody a ujednání potvrzovat.

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Státy, které zůstanou v Evropské unii po odchodu Velké Británie, mají příležitost EU zlepšit, a to ve čtyřech hlavních oblastech. Novinářům to po dnešní schůzce šéfů států a vlád 27 unijních zemí v Římě řekl premiér Bohuslav Sobotka. Premiéři a prezidenti bloku si - bez britské kolegyně Theresy Mayové - připomněli 60 let od podpisu římských smluv, tedy začátku evropské integrace.

AKTUALIZOVÁNO

Evropa je naší budouností, řekl Tusk. Lídři zemí EU jsou pro jednotu

Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie dnes v Římě potvrdili vrcholní představitelé 27 členských států Evropské unie. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři sedmadvacítky podpisem prohlášení přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná. Musí se ale také změnit tak, aby byla bezpečná, prosperující, konkurenceschopná, sociálně odpovědná a dokázala hrát ve světě klíčovou roli.

Oslavy, nebo poslední bitva? Čeští poslanci věří, že EU chytí druhý dech

Půlstoletí Evropské unie provázely fanfáry a nadšení. Nynější šedesátileté výročí Římských smluv je ve znamení toho, zda se společenství dožije sedmdesátky.

Tusk svolal kvůli brexitu mimořádný summit Evropské unie

Měsic poté, co Británie oficiálně oznámí odchod z Evropské unie, tedy 29. března, se uskuteční mimořádný summit prezidentů a premiérů EU k brexitu. Na 29. duben si ho vyžádal předseda Evropské rady Donald Tusk. Jednání by mělo potvrdit jím navržená "politická vodítka", tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.

AKTUALIZOVÁNO

Den "D". Británie oficiálně požádá o odchod z EU koncem března

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla dnes podle agentury Reuters mluvčí Mayové. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.

Konflikt se přiostřil. Turecko hrozí, že pošle EU 15 tisíc migrantů měsíčně

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes podle agentury Anadolu varoval Evropské unii, že jí bude posílat 15 tisíc migrantů měsíčně. Učinil tak v souvislosti s konflikty spojenými se zmařenými agitacemi tureckých vládních činitelů na území Německa a Nizozemska s cílem získat v tamních diasporách podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

AKTUALIZOVÁNO

Přestaňte se chovat jako diktátoři! Lidé protestovali proti evropské směrnici

/FOTOGALERIE, ANKETA/ - Kolem 600 lidí dnes na Václavském náměstí v centru Prahy podle odhadu policie protestovalo proti směrnici EU, která omezuje legální držitele zbraní. Projevy přítomných kritizovaly postoj europoslanců, a bránily naopak tuzemské zákony. Po projevech se účastníci vydali k pražskému sídlu Evropské komise, kam přinesli například rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín.

AKTUALIZOVÁNO

Tusk pokračuje jako předseda Evropské rady. Proti bylo jen Polsko

Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Proti tomu, aby bývalý polský premiér Tusk v EU dále zastával vrcholnou funkci, ostře nesouhlasila jeho krajanka, nynější polská premiérka Beata Szydlová.  

Evropskou unii znepokojuje plán "Made in China 2025"

Čínský plán rozvoje zpracovatelského průmyslu do roku 2025 je "velmi problematický" a mohl by být zneužit k protežování domácích firem a diskriminaci zahraniční konkurence. Uvedla to Obchodní komora Evropské unie v Číně.

AKTUALIZOVÁNO

Evropský parlament schválil dohodu CETA. Ohrozí tisíce pracovních míst?

Evropský parlament dnes schválil obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Smlouvu, která usnadňuje obchod a investice, podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů. Platit začne po ratifikaci národními parlamenty.

AKTUALIZOVÁNO

Nutné změny! Europoslanci navrhují po brexitu reformovat EU

Evropští poslanci přišli s několika návrhy, jak po odchodu Británie reformovat Evropskou unii, aby opět získala důvěru obyvatel členských zemí. Zatímco jedna z variant počítá se změnami typu dokončení bankovní unie, které je možné provést bez úprav lisabonské smlouvy o fungování unie, radikálnější návrh míří k federalizaci a zavedení společné vlády. Kritici z řad europoslanců tvrdí, že unie by se měla vydat opačným směrem a výrazně zeštíhlit své instituce.

Polsko neví, zda podpoří nový mandát Tuska v čele Evropské rady

Polská vláda se ještě nerozhodla, zda podpoří znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady. Uvedl to dnes mluvčí polské vlády Rafal Bochenek. Tuskův mandát končí v květnu. Bývalý polský premiér a politický oponent nyní vládnoucí konzervativní strany Právo a Spravedlnost (PiS) v pátek lídrům Evropské unie řekl, že je připraven sloužit i druhé funkční období.

AKTUALIZOVÁNO

Babiš v Bruselu vysvětlil námitky Prahy k reverse charge

Brusel - S výhradami, které má Česká republika vůči podobě návrhu Evropské komise na obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti při výběru daně z přidané hodnoty (DPH), dnes v Bruselu kolegy z EU seznámil ministr financí Andrej Babiš. O možnost využívat obecný systém takzvané reverse charge velmi stojí nejen Česko, ale i Rakousko. Jiné země dnes ale na ministerském jednání daly najevo obavy z důsledků takového kroku.

Výbor europarlamentu podpořil návrh směrnice o střelných zbraních

Brusel - Návrh směrnice Evropské unie o střelných zbraních, vůči níž má Česko řadu výhrad, dnes podpořil důležitý výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu. Ten by měl o směrnici, se kterou Evropská komise přišla na konci roku 2015 v reakci na teroristické útoky v Paříži, hlasovat zřejmě na své březnové schůzi.

Reforma rozpočtu EU je nezbytná, tvrdí specializovaný Montiho tým

Reforma podoby rozpočtu EU je nutná, a to jak na výdajové, tak příjmové straně. Takový je hlavní závěr zprávy specializované pracovní skupiny vedené někdejším italským premiérem a bývalým eurokomisařem Mariem Montim. Skupina, která měla doporučit možnosti změn v unijním financování, pracovala od roku 2014 a svůj závěrečný materiál prezentovala Evropské komisi tento týden.

Poslanci posadili Teličku do vedení Evropského parlamentu

Třiašedesátiletý Antonio Tajani, nový předseda Evropského parlamentu (EP), má pestrou minulost. Kariéru začínal u italského letectva.

AKTUALIZOVÁNO

Telička se stal místopředsedou Evropského parlamentu

Štrasburk - Český europoslanec Pavel Telička (za ANO) byl dnes zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu. V příštím období, které trvá dva a půl roku, tak bude jedním ze 14 zástupců nového předsedy EP Antonia Tajaniho.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT