Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Evropské dotace

Čerpání peněz z evropských fondů

Chceme dotovat i velkostatkáře. Vláda v demisi odmítla strop pro přímé platby

Záměr Evropské komise snížit objem zemědělských dotací, které představují téměř polovinu rozpočtu celé Unie, u české vlády narazil. Kabinet Andreje Babiše totiž požaduje, aby i po roce 2020 měly nárok na přímé platby v plné výši vedle drobných zemědělců i velkostatky. Největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je skupina Agrofert. 

Ježek je z klece venku, kauce je stanovena na 15,8 milionu korun

Jediný obviněný policejní Národní centrálou proti organizovanému zločinu v kauze ROP Severozápad, který skončil ve vazbě, podnikatel Daniel Ježek, je od úterý 5. září na svobodě. Vazba je u konce. 

Na likvidaci ekologických zátěží míří z dotací EU 300 milionů korun

Praha - Na likvidaci starých ekologických zátěží a ochranu přírody půjde z evropských dotací dalších více než 300 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že schválilo necelou stovku projektů. Jsou mezi nimi i ty, které zlepší ovzduší a pomohou snížit emise skleníkových plynů. Peníze dostanou například projekty na zlepšení stavu lesů Orlických hor, na péči o zvěř v Krkonošském národním parku nebo zařízení na zachycení prachu z Třineckých železáren. Informovala o tom Jana Taušová z tiskového oddělení MŽP.

Téměř miliarda korun z dotací EU půjde na projekty proti povodním

Praha – Téměř miliarda korun půjde z evropských dotací na ochranu proti povodním, sanaci a zajištění nestabilních svahů. Ministerstvo životního prostředí schválilo na dvě stovky projektů napříč Českou republikou. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) jsou v současnosti prioritou, protože dopady klimatické změny v posledních letech jsou stále výraznější. Dotace pocházejí ze čtyř výzev Operačního programu Životní prostředí, směřovat budou zejména obcím a městům, které o ně žádaly, informovala Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva.

AKTUALIZOVÁNO

Policie obvinila tři úředníky kvůli pokutě za čerpání dotací

Praha - Policie obvinila tři úředníky z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle kriminalistů mají odpovědnost za chyby při čerpání evropských dotací na záruky pro zvýhodněné podnikatelské úvěry v letech 2007 až 2010. Na webu o tom dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČR musela kvůli tomu vrátit Bruselu v přepočtu 1,83 miliardy Kč, které EU na záruky poskytla. MPO dnes uvedlo, že s ohledem na vyšetřování nemůže sdělovat detailnější informace.

Benešovští politici: Městu (ne)hrozí, že přijde o dotační miliony

Benešov - Hrozí Benešovu vracení celé nebo části dotace, kterou získal na akci s názvem Revitalizace biokoridoru Šiberna? To je otázka, kterou „nakousla" analýza hospodaření města. Po svém lednovém nástupu ji zadalo nové vedení Benešova z ČSSD a ANO.

Zálohy pro zemědělce na platbu na plochu budou letos 70procentní

Praha – Stát i letos vyplatí 70 procent z hlavní evropské zemědělské dotace prostřednictvím zálohy, přičemž peníze začne posílat od listopadu, sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Jde o tzv. platbu na plochu, ve které dostávají farmáři peníze na obhospodařované pozemky od velikosti jednoho hektaru. Dříve stát plánoval vyplatit jen polovinu peněz prostřednictvím zálohy. Prostřednictvím této dotace by se mělo celkem přerozdělit zhruba 12,5 miliardy korun. Přesnou výši dotace na jeden hektar ještě ministerstvo zemědělství neurčilo.

Na obnovu potoků a lesů půjde z evropských dotací přes 700 milionů korun

Praha - Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října, sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo má na podporu sociálně vyloučených osob 230 milionů korun

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu sociálně vyloučených osob 230 milionů korun z evropských fondů. Jde o podporu sociálních podniků, které umožní těmto lidem vstup na trh práce a do podnikatelského prostředí. MMR to dnes uvedlo v tiskové zprávě. O podporu lze žádat od letošního 31. srpna do 31. ledna 2017.

Milion eur z EU na Šumavě podpoří nové stezky i web pro turisty

Alžbětín – Nové turistické stezky v Čechách i Bavorsku, česko-německý webový portál či rekonstrukci památkově chráněné hrobky podpoří v příštích třech letech dotace EU na Šumavě a v Bavorském lese. Projekty jsou součástí společného dotačního titulu EU pro ČR a Bavorsko. Na schválené akce obcí Mikroregionu Šumava – západ a bavorského sdružení ILE Nationalpark Gemeiden dá EU přibližně milion eur (asi 27 milionů korun).

Šlechtová očekává, že Babišovi kvůli rozpočtu ustoupí jen zčásti

Praha – Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) očekává, že z budoucích jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) odejde maximálně s ústupkem 30 procent ze zhruba pěti miliard korun, které nyní ze státního rozpočtu pro příští rok požaduje nad rámec návrhu ministerstva financí. Ministryně to dnes řekla novinářům. S Babišem o rozpočtu jednala brzy ráno. Návrh ministerstva financí počítá pro MMR se zhruba 22 miliardami ko­run.

Česko za loňský rok z fondů EU nedočerpalo 6,8 miliardy korun

Praha – Česká republika za loňský rok nedočerpala z evropských fondů 6,8 miliardy korun, vyplývá to z nejnovějších údajů ministerstva financí, dnes to sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž úřad je za čerpání evropských dotací zodpovědný. V lednu ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odhadovalo zhruba desetimiliardový deficit, odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním až 36 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství napravuje chyby, za které vrací do EU 800 milionů korun

Praha – Ministerstvo zemědělství se snaží napravit chyby, které mu vytkla Evropská komise. Novelu vládního nařízení, kterou se zkracuje doba pro zaslání hlášení o pohybu nebo úmrtí zvířat ze dvou týdnů na týden, projedná v pondělí vláda. Za pochybení musí ČR vrátit do evropských fondů přibližně 800 milionů korun. Pokud by změny letos nepřijala, mohly by být sankce násobně vyšší, píše ministerstvo v důvodové zprávě k novele. Vláda už dříve rozhodla, že se proti výši sankce bude bránit u Evropského soudního dvora.

Ministerstvo zemědělství bude vracet 17 milionů korun do evropských fondů

Praha - Ministerstvo zemědělství bude muset vrátit do evropských fondů přibližně 17 milionů korun kvůli nedostatečným kontrolám investic do vinic mezi lety 2009 a 2013. Chce se proti tomu bránit u Evropského soudního dvora. Vyplývá to z materiálu, který ve čtvrtek projedná vláda.

Babiš chce žalovat Spiegel za článek o ovlivňování dotací z EU

Praha – Ministr financí a vlastník skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) bude žalovat německý časopis Der Spiegel za článek, podle kterého měla jeho firma vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Babiš dnes v České televizi (ČT) označil článek za nesmysl. Už předtím uvedl, že jde o pokračování kampaně europoslankyně Ingeborg Grässleové, která podle něj nemá ráda Českou republiku.

Stát chce dát do prevence povodní miliardy i z evropských fondů

Praha – Českou republiku sice od loňského června nepostihla zatím žádná rozsáhlá povodeň, přesto se stát na případné krizové situace připravuje. Na protipovodňová opatření je v Operačním programu Životního prostředí až do roku 2020 pro celou republiku připraveno zhruba 300 milionů eur, tedy kolem osmi miliard korun. Z toho na prevenci povodní může ČR z evropských fondů čerpat přes dvě miliardy korun, konkrétně na lokální varovné a výstražné systémy a digitalizaci povodňových plánů.

Soud odmítl dovolání v kauze vyvádění peněz z dotací EU

Praha – Nejvyšší soud odmítl dovolání pěti lidí odsouzených v případu vyvedení více než 200 milionů korun z dotací EU, dnes to řekl jeho mluvčí Petr Tomíček. V kauze figuruje také bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman a další dva lidé. Jejich případem se bude znovu zabývat pražský městský soud, který v minulosti Formana už dvakrát obžaloby zprostil. Soudy se kauzou zabývají deset let.

Střední a VOŠ si rozdělí 1,5 miliardy korun z evropských fondů

Praha - Střední a vyšší odborné školy si mohou rozdělit 1,5 miliardy korun z evropských fondů na rozvoj řemeslných a technických oborů, jazykových dovedností nebo používání moderních technologií. Mohou se o ně přihlásit v nových výzvách Integrovaného regionálního operačního programu v oblasti vzdělávání, o jejichž vyhlášení dnes informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Česku drhne příliv stamiliard na dálnice či ochranu přírody

Sedmiletka pro získání evropských dotací je na konci první třetiny. A Česko z balíku 650 miliard korun žadatelům přikleplo jen přes pět procent.

Na kompostárny i povodňovou ochranu půjde z EU 2,1 miliardy korun

Praha – Na protipovodňová opatření, sanace starých ekologických zátěží a skalních svahů, ale i nové kompostárny půjde z evropských dotací 2,1 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí schválilo 393 projektů, informovala Jana Taušová z tiskového oddělení. Řadu z nich podaly obce a města, peníze pomohou vytvořit digitální povodňové plány například v Praze, Humpolci nebo Mariánských Lázních nebo řešit staré ekologické zátěže v Ostravě a Milevsku. Peníze budou čerpat ale i firmy, kraje a správci toků.

EU pozastavila dotace z problémového ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Evropská unie pozastavila výplatu dotací na 25 projektů za asi tři čtvrtě miliardy korun z problémového Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Uvedla to dnes Česká televize. Důvodem jsou machinace s dotacemi, za které již byli soudem potrestáni lidé z vedení ROP i kraje. Další údajné podvody řeší soudy a vyšetřuje policie. ROP Severozápad spravuje dotace pro oblast Ústeckého a Karlovarského kra­je.

Náklady na zavedení názvu Czechia? Nulové, tvrdí sdružení

Praha - Náklady na postupné zavedení krátkého jména Czechia jsou minimální až nulové. Česká republika nebude muset vracet žádné dotace Evropské unii. V tiskovém prohlášení to dnes uvedla Občanská iniciativa Česko/Czechia, která od roku 1997 bojuje za užívání anglického jednoslovného názvu. Uvedení názvu Czechia do seznamu OSN je podle sdružení nutným krokem pro dlouhodobé budování mezinárodní značky, jako bývala dříve Czechoslovakia.

Do českých železnic by mělo směřovat 70,4 miliardy korun z EU

Pardubice - Do české železniční dopravy by mělo v programovém období 2014 - 2020 směřovat asi 2,6 miliardy eur (70,4 miliardy korun) z evropských zdrojů. Větší část peněz bude zřejmě využita na výstavbu a modernizaci železniční infrastruktury, menší na pořízení nových vozů. Novinářům to během dnešní železniční konference v Pardubicích řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

AKTUALIZOVÁNO

Soud poslal exředitele ROP Severozápad Kušnierze na 7 let do vězení

Ústí nad Labem – Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu ROP Severozápad Petr Kušnierz má strávit sedm let ve vězení za ovlivňování výběru projektů dotovaných evropskými penězi. Trest mu dnes vyměřil ústecký krajský soud. 

Bělobrádek: Evropské dotace na českou vědu ohroženy nejsou

Miami/Praha – Česko o evropské dotace za téměř 80 miliard korun podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) nepřijde. Peníze mají jít na podporu výzkumu, informačních technologií a firem. Ve čtvrtek Bělobrádek jednal v Evropské komisi o takzvané RIS3 strategii, klíčovém dokumentu, který se zaměřuje na výzvy operačních programů souvisejících s vědou a výzkumem.

Na likvidaci ekologických zátěží půjde z evropských fondů 600 milionů korun

Praha – Z evropských fondů je připraveno 600 milionů korun na likvidaci ekologických zátěží, dlouhodobých havárií a míst, která jsou zasažena nebezpečnými chemikáliemi. Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo výzvu, na jejímž základě se o dotace mohou ucházet firmy, obce, církve i obecně prospěšné společnosti, informovala mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mají peníze zajistit sanaci nejvážněji zasažených lokalit, které vážně ohrožují lidské zdraví a životní prostředí.

Evropská komise schválila projekt dostavby části Pražského okruhu

Brusel/Praha – Evropská komise schválila realizované projekty dostavby části Pražského okruhu a dvou dalších dopravních staveb za celkem 453,6 milionu eur (přes 12 miliard Kč). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě s tím, že evropské peníze se na výstavbě budou podílet částkou 281,1 milionu eur (skoro 7,6 miliard Kč).

Čerpání 130 miliard korun na 98 dopravních staveb je v ohrožení

Brno - U 98 dopravních staveb v ČR za 130 miliard korun hrozí problémy při čerpání dotací z Evropské unie, řekl dnes novinářům jihomoravský poslanec Jiří Petrů (ČSSD). Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 miliard. EU u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let. Peníze se však dají čerpat pouze do roku 2020, upozornil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj jsou tak v ohrožení velké dopravní stavby.

V ROP byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků, přiznal exředitel Kušnierz

Ústí nad Labem – V Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje, řekl dnes před soudem bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz. S dalšími pěti lidmi čelí obžalobě ze zneužití pravomoci kvůli údajnému ovlivňování projektů dotovaných evropskými fondy. Mimo to čelí Kušnierz od loňského prosince dalšímu obvinění – za poškození finančních zájmů Evropské unie.

Anglická liga? Skalák si zvyká: Zpíval jsem u večeře, hledám dům a je tu krásně

Brighton, Praha /ROZHOVOR/ - Když má popsat, co se pro něj změnilo, vystačí si se čtyřmi slovy: „Jsem v jiném světě." Jiří Skalák na konci ledna vyměnil jistotu ve fotbalové Mladé Boleslavi za nejistotu v Brightonu a zatím štace ve druhé anglické lize nelituje. „Jsem tu moc spokojený," hlásí 23letý záložník z Anglie. „I když…"

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT