Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Evropské dotace

Čerpání peněz z evropských fondů

Méně pro Visegrád, více pro Středomoří. Komise chce změnit evropské fondy

Evropská komise si podle zjištění deníku Financial Times pohrává s myšlenkou upravit toky peněz z fondů soudružnosti. Zatímco dosud byl prakticky jediným kritériem pro objem peněz určený pro danou zemi její hrubý domácího produkt na obyvatele, nově by se měla zohledňovat i nezaměstnanost, životní prostředí či imigrace. To by v praxi znamenalo více peněz pro středomořské státy na úkor postkomunistických zemí.

Brusel zmrazil Česku evropské dotace pro podnikatele za 114 miliard

Evropská komise kvůli nadměrnému počtu odhalených chyb pozastavila Česku operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Ten spadal pod ministerstvo průmyslu a bylo v něm přibližně 114 miliard korun. Opatření se proto dotkne tisíců podnikatelů.

Chceme dotovat i velkostatkáře. Vláda v demisi odmítla strop pro přímé platby

Záměr Evropské komise snížit objem zemědělských dotací, které představují téměř polovinu rozpočtu celé Unie, u české vlády narazil. Kabinet Andreje Babiše totiž požaduje, aby i po roce 2020 měly nárok na přímé platby v plné výši vedle drobných zemědělců i velkostatky. Největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je skupina Agrofert. 

Ježek je z klece venku, kauce je stanovena na 15,8 milionu korun

Jediný obviněný policejní Národní centrálou proti organizovanému zločinu v kauze ROP Severozápad, který skončil ve vazbě, podnikatel Daniel Ježek, je od úterý 5. září na svobodě. Vazba je u konce. 

Na likvidaci ekologických zátěží míří z dotací EU 300 milionů korun

Praha - Na likvidaci starých ekologických zátěží a ochranu přírody půjde z evropských dotací dalších více než 300 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že schválilo necelou stovku projektů. Jsou mezi nimi i ty, které zlepší ovzduší a pomohou snížit emise skleníkových plynů. Peníze dostanou například projekty na zlepšení stavu lesů Orlických hor, na péči o zvěř v Krkonošském národním parku nebo zařízení na zachycení prachu z Třineckých železáren. Informovala o tom Jana Taušová z tiskového oddělení MŽP.

Téměř miliarda korun z dotací EU půjde na projekty proti povodním

Praha – Téměř miliarda korun půjde z evropských dotací na ochranu proti povodním, sanaci a zajištění nestabilních svahů. Ministerstvo životního prostředí schválilo na dvě stovky projektů napříč Českou republikou. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) jsou v současnosti prioritou, protože dopady klimatické změny v posledních letech jsou stále výraznější. Dotace pocházejí ze čtyř výzev Operačního programu Životní prostředí, směřovat budou zejména obcím a městům, které o ně žádaly, informovala Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva.

AKTUALIZOVÁNO

Policie obvinila tři úředníky kvůli pokutě za čerpání dotací

Praha - Policie obvinila tři úředníky z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle kriminalistů mají odpovědnost za chyby při čerpání evropských dotací na záruky pro zvýhodněné podnikatelské úvěry v letech 2007 až 2010. Na webu o tom dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČR musela kvůli tomu vrátit Bruselu v přepočtu 1,83 miliardy Kč, které EU na záruky poskytla. MPO dnes uvedlo, že s ohledem na vyšetřování nemůže sdělovat detailnější informace.

Benešovští politici: Městu (ne)hrozí, že přijde o dotační miliony

Benešov - Hrozí Benešovu vracení celé nebo části dotace, kterou získal na akci s názvem Revitalizace biokoridoru Šiberna? To je otázka, kterou „nakousla" analýza hospodaření města. Po svém lednovém nástupu ji zadalo nové vedení Benešova z ČSSD a ANO.

Zálohy pro zemědělce na platbu na plochu budou letos 70procentní

Praha – Stát i letos vyplatí 70 procent z hlavní evropské zemědělské dotace prostřednictvím zálohy, přičemž peníze začne posílat od listopadu, sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Jde o tzv. platbu na plochu, ve které dostávají farmáři peníze na obhospodařované pozemky od velikosti jednoho hektaru. Dříve stát plánoval vyplatit jen polovinu peněz prostřednictvím zálohy. Prostřednictvím této dotace by se mělo celkem přerozdělit zhruba 12,5 miliardy korun. Přesnou výši dotace na jeden hektar ještě ministerstvo zemědělství neurčilo.

Na obnovu potoků a lesů půjde z evropských dotací přes 700 milionů korun

Praha - Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října, sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo má na podporu sociálně vyloučených osob 230 milionů korun

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu sociálně vyloučených osob 230 milionů korun z evropských fondů. Jde o podporu sociálních podniků, které umožní těmto lidem vstup na trh práce a do podnikatelského prostředí. MMR to dnes uvedlo v tiskové zprávě. O podporu lze žádat od letošního 31. srpna do 31. ledna 2017.

Milion eur z EU na Šumavě podpoří nové stezky i web pro turisty

Alžbětín – Nové turistické stezky v Čechách i Bavorsku, česko-německý webový portál či rekonstrukci památkově chráněné hrobky podpoří v příštích třech letech dotace EU na Šumavě a v Bavorském lese. Projekty jsou součástí společného dotačního titulu EU pro ČR a Bavorsko. Na schválené akce obcí Mikroregionu Šumava – západ a bavorského sdružení ILE Nationalpark Gemeiden dá EU přibližně milion eur (asi 27 milionů korun).

Šlechtová očekává, že Babišovi kvůli rozpočtu ustoupí jen zčásti

Praha – Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) očekává, že z budoucích jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) odejde maximálně s ústupkem 30 procent ze zhruba pěti miliard korun, které nyní ze státního rozpočtu pro příští rok požaduje nad rámec návrhu ministerstva financí. Ministryně to dnes řekla novinářům. S Babišem o rozpočtu jednala brzy ráno. Návrh ministerstva financí počítá pro MMR se zhruba 22 miliardami ko­run.

Česko za loňský rok z fondů EU nedočerpalo 6,8 miliardy korun

Praha – Česká republika za loňský rok nedočerpala z evropských fondů 6,8 miliardy korun, vyplývá to z nejnovějších údajů ministerstva financí, dnes to sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž úřad je za čerpání evropských dotací zodpovědný. V lednu ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odhadovalo zhruba desetimiliardový deficit, odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním až 36 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství napravuje chyby, za které vrací do EU 800 milionů korun

Praha – Ministerstvo zemědělství se snaží napravit chyby, které mu vytkla Evropská komise. Novelu vládního nařízení, kterou se zkracuje doba pro zaslání hlášení o pohybu nebo úmrtí zvířat ze dvou týdnů na týden, projedná v pondělí vláda. Za pochybení musí ČR vrátit do evropských fondů přibližně 800 milionů korun. Pokud by změny letos nepřijala, mohly by být sankce násobně vyšší, píše ministerstvo v důvodové zprávě k novele. Vláda už dříve rozhodla, že se proti výši sankce bude bránit u Evropského soudního dvora.

Ministerstvo zemědělství bude vracet 17 milionů korun do evropských fondů

Praha - Ministerstvo zemědělství bude muset vrátit do evropských fondů přibližně 17 milionů korun kvůli nedostatečným kontrolám investic do vinic mezi lety 2009 a 2013. Chce se proti tomu bránit u Evropského soudního dvora. Vyplývá to z materiálu, který ve čtvrtek projedná vláda.

Babiš chce žalovat Spiegel za článek o ovlivňování dotací z EU

Praha – Ministr financí a vlastník skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) bude žalovat německý časopis Der Spiegel za článek, podle kterého měla jeho firma vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Babiš dnes v České televizi (ČT) označil článek za nesmysl. Už předtím uvedl, že jde o pokračování kampaně europoslankyně Ingeborg Grässleové, která podle něj nemá ráda Českou republiku.

Stát chce dát do prevence povodní miliardy i z evropských fondů

Praha – Českou republiku sice od loňského června nepostihla zatím žádná rozsáhlá povodeň, přesto se stát na případné krizové situace připravuje. Na protipovodňová opatření je v Operačním programu Životního prostředí až do roku 2020 pro celou republiku připraveno zhruba 300 milionů eur, tedy kolem osmi miliard korun. Z toho na prevenci povodní může ČR z evropských fondů čerpat přes dvě miliardy korun, konkrétně na lokální varovné a výstražné systémy a digitalizaci povodňových plánů.

Soud odmítl dovolání v kauze vyvádění peněz z dotací EU

Praha – Nejvyšší soud odmítl dovolání pěti lidí odsouzených v případu vyvedení více než 200 milionů korun z dotací EU, dnes to řekl jeho mluvčí Petr Tomíček. V kauze figuruje také bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman a další dva lidé. Jejich případem se bude znovu zabývat pražský městský soud, který v minulosti Formana už dvakrát obžaloby zprostil. Soudy se kauzou zabývají deset let.

Střední a VOŠ si rozdělí 1,5 miliardy korun z evropských fondů

Praha - Střední a vyšší odborné školy si mohou rozdělit 1,5 miliardy korun z evropských fondů na rozvoj řemeslných a technických oborů, jazykových dovedností nebo používání moderních technologií. Mohou se o ně přihlásit v nových výzvách Integrovaného regionálního operačního programu v oblasti vzdělávání, o jejichž vyhlášení dnes informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Česku drhne příliv stamiliard na dálnice či ochranu přírody

Sedmiletka pro získání evropských dotací je na konci první třetiny. A Česko z balíku 650 miliard korun žadatelům přikleplo jen přes pět procent.

Na kompostárny i povodňovou ochranu půjde z EU 2,1 miliardy korun

Praha – Na protipovodňová opatření, sanace starých ekologických zátěží a skalních svahů, ale i nové kompostárny půjde z evropských dotací 2,1 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí schválilo 393 projektů, informovala Jana Taušová z tiskového oddělení. Řadu z nich podaly obce a města, peníze pomohou vytvořit digitální povodňové plány například v Praze, Humpolci nebo Mariánských Lázních nebo řešit staré ekologické zátěže v Ostravě a Milevsku. Peníze budou čerpat ale i firmy, kraje a správci toků.

EU pozastavila dotace z problémového ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Evropská unie pozastavila výplatu dotací na 25 projektů za asi tři čtvrtě miliardy korun z problémového Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Uvedla to dnes Česká televize. Důvodem jsou machinace s dotacemi, za které již byli soudem potrestáni lidé z vedení ROP i kraje. Další údajné podvody řeší soudy a vyšetřuje policie. ROP Severozápad spravuje dotace pro oblast Ústeckého a Karlovarského kra­je.

Náklady na zavedení názvu Czechia? Nulové, tvrdí sdružení

Praha - Náklady na postupné zavedení krátkého jména Czechia jsou minimální až nulové. Česká republika nebude muset vracet žádné dotace Evropské unii. V tiskovém prohlášení to dnes uvedla Občanská iniciativa Česko/Czechia, která od roku 1997 bojuje za užívání anglického jednoslovného názvu. Uvedení názvu Czechia do seznamu OSN je podle sdružení nutným krokem pro dlouhodobé budování mezinárodní značky, jako bývala dříve Czechoslovakia.

Do českých železnic by mělo směřovat 70,4 miliardy korun z EU

Pardubice - Do české železniční dopravy by mělo v programovém období 2014 - 2020 směřovat asi 2,6 miliardy eur (70,4 miliardy korun) z evropských zdrojů. Větší část peněz bude zřejmě využita na výstavbu a modernizaci železniční infrastruktury, menší na pořízení nových vozů. Novinářům to během dnešní železniční konference v Pardubicích řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

AKTUALIZOVÁNO

Soud poslal exředitele ROP Severozápad Kušnierze na 7 let do vězení

Ústí nad Labem – Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu ROP Severozápad Petr Kušnierz má strávit sedm let ve vězení za ovlivňování výběru projektů dotovaných evropskými penězi. Trest mu dnes vyměřil ústecký krajský soud. 

Bělobrádek: Evropské dotace na českou vědu ohroženy nejsou

Miami/Praha – Česko o evropské dotace za téměř 80 miliard korun podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) nepřijde. Peníze mají jít na podporu výzkumu, informačních technologií a firem. Ve čtvrtek Bělobrádek jednal v Evropské komisi o takzvané RIS3 strategii, klíčovém dokumentu, který se zaměřuje na výzvy operačních programů souvisejících s vědou a výzkumem.

Na likvidaci ekologických zátěží půjde z evropských fondů 600 milionů korun

Praha – Z evropských fondů je připraveno 600 milionů korun na likvidaci ekologických zátěží, dlouhodobých havárií a míst, která jsou zasažena nebezpečnými chemikáliemi. Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo výzvu, na jejímž základě se o dotace mohou ucházet firmy, obce, církve i obecně prospěšné společnosti, informovala mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) mají peníze zajistit sanaci nejvážněji zasažených lokalit, které vážně ohrožují lidské zdraví a životní prostředí.

Evropská komise schválila projekt dostavby části Pražského okruhu

Brusel/Praha – Evropská komise schválila realizované projekty dostavby části Pražského okruhu a dvou dalších dopravních staveb za celkem 453,6 milionu eur (přes 12 miliard Kč). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě s tím, že evropské peníze se na výstavbě budou podílet částkou 281,1 milionu eur (skoro 7,6 miliard Kč).

Čerpání 130 miliard korun na 98 dopravních staveb je v ohrožení

Brno - U 98 dopravních staveb v ČR za 130 miliard korun hrozí problémy při čerpání dotací z Evropské unie, řekl dnes novinářům jihomoravský poslanec Jiří Petrů (ČSSD). Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 miliard. EU u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let. Peníze se však dají čerpat pouze do roku 2020, upozornil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj jsou tak v ohrožení velké dopravní stavby.

V ROP byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků, přiznal exředitel Kušnierz

Ústí nad Labem – V Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje, řekl dnes před soudem bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz. S dalšími pěti lidmi čelí obžalobě ze zneužití pravomoci kvůli údajnému ovlivňování projektů dotovaných evropskými fondy. Mimo to čelí Kušnierz od loňského prosince dalšímu obvinění – za poškození finančních zájmů Evropské unie.

Anglická liga? Skalák si zvyká: Zpíval jsem u večeře, hledám dům a je tu krásně

Brighton, Praha /ROZHOVOR/ - Když má popsat, co se pro něj změnilo, vystačí si se čtyřmi slovy: „Jsem v jiném světě." Jiří Skalák na konci ledna vyměnil jistotu ve fotbalové Mladé Boleslavi za nejistotu v Brightonu a zatím štace ve druhé anglické lize nelituje. „Jsem tu moc spokojený," hlásí 23letý záložník z Anglie. „I když…"

Česko za programové období 2007 až 2013 nevyčerpá z fondů EU asi 30 miliard

Praha - Česká republika za programové období 2007 až 2013 nevyčerpá celkem asi 30 miliard korun z evropských fondů. S odkazem na aktuální odhady to dnes po setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministrů zodpovědných za evropské fondy uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), Věří, že se částku podaří ještě o něco snížit. V tuto chvíli je z celkem asi 700 miliard proplaceno 640 miliard, tedy 94,2 procenta.

Určit viníka za nevyčerpání peněz z EU nelze, tvrdí náměstkyně Letáčková

Praha – Ekonomická krize, časté personální změny na klíčových postech a také například devizové intervence ČNB patří mezi hlavní důvody, proč Česká republika za programové období 2007 až 2013 nevyčerpá ze strukturálních fondů podle aktuálních odhadů 25 až 30 miliard korun. V rozhovoru to řekla náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Olga Letáčková s tím, že určit konkrétního viníka za nedočerpání peněz z evropských fondů je tak velice složité. Navíc pokud někdo udělá chybu, v čerpání se to projeví se zpožděním dvou až tří let.

AKTUALIZOVÁNO

NKÚ: Čtvrtině projektů hrozí kvůli udržitelnosti vracení dotací

Praha - Čtvrtině z 56 projektů týkající se vědy a vzdělávání, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu. Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která po ukončení projektu bez náhrady zanikla. Problematické je i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů. Vyplývá to z dnešních informací NKÚ. Ministerstvo školství s jeho závěry nesouhlasí.

Do projektů na vodu půjde z fondů EU téměř pět miliard korun

Praha – Téměř pět miliard korun se bude investovat do vodohospodářských projektů a stamiliony korun poputují na rekultivace starých skládek. Evropské dotace obdrží rovněž projekty na výstavbu a modernizaci bioplynových stanic. Státní fond životního prostředí ČR uzavřel příjem žádostí o podporu ve čtyřech výzvách z Operačního programu Životní prostředí pro roky 2014 až 2020, které vyhlásil loni v říjnu. Zájemci poslali na fond přes pět stovek žádostí za téměř 6,5 miliardy. Informovala o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

AKTUALIZOVÁNO

Evropská komise chce po ČR vrátit 810 milionů korun

Praha – Evropská komise požaduje po Česku vrácení 810 milionů korun kvůli nedostatečné kontrole dodržování dotačních pravidel mezi roky 2010 a 2013. Ministerstvo zemědělství se chystá právně bránit, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Peníze už byly vyplaceny zemědělcům, podle ministra je ale nebudou muset vracet.

Babiš: Prezident má špatné informace o čerpání dotací z EU

Praha – Česko podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) nevyčerpá z evropských fondů za období 2007 až 2013 asi 26 až 30 miliard korun. Prezident Miloš Zeman se podle něj mýlí, když kritizuje současnou vládu za špatné čerpání. Hlava státu nedávno prohlásila, že nynější vláda je zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů.

AKTUALIZOVÁNO

Česko nedočerpá z evropských fondů za loňský rok deset miliard korun

Praha – Česká republika nevyčerpá podle nejnovějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj za rok 2015 z evropských fondů méně než deset miliard korun. Novinářům to dnes řekla ministryně Karla Šlechtová (za ANO), která předpokládá, že to může být i méně než osm miliard korun. Odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním 36 miliard korun. O této částce hovořil v pondělí prezident Miloš Zeman, když kritizoval současnou vládu za laxnost a neschopnost.

Agrofert odmítá, že by Cingr lobboval za firmu. Jednal prý za celý svaz průmyslu

Praha - Společnost Agrofert odmítla tvrzení, že její manažer Petr Cingr skrytě lobboval za firmu na ministerstvu průmyslu a obchodu za změnu nastavení operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Cingr mluvil za Svaz chemického průmyslu ČR, v němž je 86 převážně velkých firem, řekl dnes mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Odmítá tak spojování společnosti, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO), s podezřením Evropského úřadu proti podvodům (OLAF).

AKTUALIZOVÁNO

Anonym udal Babišův Agrofert kvůli dotaci

Praha – Ministr financí Andrej Babiš řeší v krátké době už druhou lapálii s evropskými dotacemi. Poté, co česká policie v prosinci začala prověřovat oprávněnost 50milionové dotace pro farmu Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert, přichází další šetření, tentokrát z Bruselu. Podle serveru Neovlivní.cz začal Evropský úřad proti podvodům (OLAF) řešit podezření, zda Agrofert nezměnil lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch.

AKTUALIZOVÁNO

Sobotkova vláda je zodpovědná za nevyčerpání miliard z EU, míní Zeman

Praha – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je podle prezidenta Miloše Zemana zodpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 miliard korun z evropských fondů. Zeman to dnes řekl v rozhovoru v Českém rozhlase Plus, hovořil přitom o laxnosti a neschopnosti. Sobotka v reakci uvedl, že jeho vláda čerpání evropských peněz zásadně zlepšila. Za případné nedočerpání podle něj nesou zodpovědnost hlavně minulé vlády.

Peníze z evropského programu na dopravu se zřejmě podaří vyčerpat

Praha - Ministerstvo dopravy zřejmě nebude muset vracet peníze na stavby dopravní infrastruktury z evropského Operačního programu Doprava I, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Ještě v září přitom úřad předpokládal nedočerpání minimálně deseti miliard korun. Poslední možnost využít peníze z celkových zhruba 150 miliard korun má ČR do konce letošního roku.

AKTUALIZOVÁNO

NKÚ: Plzeň na projekt město kultury nevyčerpala třetinu eurodotací

Praha - Na projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 nebyla kvůli nepřipravenosti vyčerpána třetina schválených peněz z evropských dotací. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Podle jeho závěru bylo ze 17 dílčích projektů akce realizováno pouze 11. Plzeňského primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) i předsedu Regionální rady Iva Grünera (ČSSD) zpráva zaskočila a překvapila.

První dotace na budování internetu přijdou koncem roku 2017

Praha - První zájemci o dotace na budování rychlých internetových sítí dostanou peníze z fondů EU na konci roku 2017. Vyplývá to z harmonogramu ministerstva průmyslu a obchodu. Celkem Česko na tyto projekty získalo 14 miliard korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschop­nost.

K hodnocení evropských projektů začnou využívat i osobní data lidí

Praha – K hodnocení účinnosti evropských projektů se asi začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly. Data takto podpořených osob z informačních systémů úřadů práce nebo České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měly dostat příslušné instituce, které mají tok peněz z EU na starosti. Počítá s tím vládní novela o zaměstnanosti, kterou Senát zřejmě schválí beze změn. Doporučil mu to jeho sociální výbor.

Ministerstvo popřelo, že Brusel kvůli chybám v tendru pozastavil Česku dotace

Praha/Brusel - Ministerstvo pro místní rozvoj popřelo informace, že Evropská komise kvůli chybám v zakázce na monitorovací systém pozastavila Česku čerpání dotací. Komise počká na výsledek policejního vyšetřování, které se tendrů za 568 milionů korun týká, sdělila dnes mluvčí MMR Veronika Vároši. Evropská komise věc oficiálně nekomentovala, její představitelé ale dali v neformálních rozhovorech najevo, že čerpání zastaveno nebylo.

Evropská komise pozastavila Česku kvůli chybám dotace na projekty za 568 milionů

Praha - Evropská komise pozastavila Česku čerpání dotací na projekty za 568 milionů korun. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Důvodem jsou chyby v zakázce na monitorovací systém evropských fondů, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na chyby upozornilo už dříve ministerstvo financí.

Projekty přibližující sociální služby lidem získají z EU 1,7 miliardy

Praha – Na poskytování sociálních služeb u klientů doma či v jejich blízkosti půjde z evropských fondů až 1,7 miliardy korun. Peníze mají sloužit i k přeměně velkých ústavů sociální péče na menší komunitní centra. Žádosti o dotaci na tento typ projektů lze podávat prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) od 30. října letošního roku do 31. března 2016, informovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši.

Firmy kritizují složitost čerpání dotací z EU. Nejvíc vadí byrokracie

Praha – České firmy kritizují složitost čerpání peněz z evropských fondů, nejvíce jim vadí nadměrná byrokracie. Tu považuje za největší problém více než polovina (56 procent) firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezinárodní poradenské společnosti BDO mezi dvěma stovkami českých firem, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT