Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Exkluzivní rozhovory z kultury

I v oblasti kultury přináší Deník řadu exkluzivních, vyjímečných rozhovorů s osobnostmi naší kulturní scény, v Praze i v regionech.

EXKLUZIVNĚ

Aneta Langerová: Nasávám pocity a formuluju je do slov a not

S třikrát platinovou deskou Na Radosti zažívá zpěvačka Aneta Langerová samou radost. Nejenže za ni získala hned několik ocenění – nezapomenutelné chvíle jí, členům její kapely a potažmo posluchačům připravuje také na koncertech. Za pár dní vyrazí už na pátou část (česko-slovenského) turné Na Radosti, které vyvrcholí třemi speciálními vystoupeními v Brně (14. 12), Ostravě (15. 12.) a Praze (17. 12.).

EXKLUZIVNĚ

Lenny: Mé písně ukazují, jaká opravdu jsem

Po dvou EP All My Love a Fighter přichází talentovaná zpěvačka a autorka Lenny s očekávanou plnohodnotnou deskou nazvanou Hearts. Předcházel jí singl a videoklip Hell.o, který Lenny vypustila začátkem léta, následně emotivní indie skladba My Love, pro niž sama natočila i videoklip, a další singl Lover.

Magie zelených koní

Praha /ROZHOVOR/ - O vltavínech se mu prý i zdálo. Tak vzpomíná spisovatel Jiří Hajíček na období, kdy psal román Zloději zelených koní o černých hledačích vzácných kamenů. Tento týden vstoupí do kin stejnojmenná adaptace s Markem Adamczykem a Pavlem Liškou.

Princova kamarádka Nik West chce v Plzni vidět Muzeum loutek

Plzeň /ROZHOVOR/ – Extravagantní baskytaristka Nik West se chystá do Měšťanské besedy.

Jan Rosák: Hady bych dal, ale do vody v kleci bych nešel

Praha /ROZHOVOR/ - Mezi adrenalinovými soutěžemi je Pevnost Boyard opravdovou legendou od 90. let, kdy vznikla, se dočkala pětatřiceti národních zpracování. Počínaje 3. zářím (ve 20.15) můžeme sledovat její českou verzi, kterou divákům nabídne televize Prima. Sílu, odvahu a smysl pro dobrodružství v ní prokážou známé tváře, které budou (vždy v pětičlenných týmech) plnit nejrůznější úkoly s cílem uhodnout heslo k otevření trezoru. Jsou mezi nimi například Vojta Kotek, Jakub Prachař, Leona Machálková, Kateřina Neumannová, Vanda Hybnerová, Jakub Kohák, Taťána Kuchařová, Ondřej Brzobohatý, Kristýna Leichtová, Jan Čenský či Petr Vacek. Úlohy tajemného a zároveň váženého otce Fourase, česky zvaného Fury, se chopil Jan Rosák.

Helena Vondráčková: Dlouhá noc? Stále bourá sály

Praha - Jedním z mezníků v kariéře Heleny Vondráčkové bylo album Vodopád z roku 2000. Teď, lépe řečeno 16. září vyjde v limitované reedici pěti set kusů znovu, a to na vinylu, z nichž jeden po druhém zpěvačka trpělivě opatřila vlastnoručním podpisem. „Neslyším ráda, když někdo mluví o Vodopádu jako o mé comebackové desce, protože comeback jako takový jsem neměla, nikdy jsem z hudební scény nezmizela," říká Helena Vondráčková.

Bára Poláková hlásila už na Okoři, jak moc se těší do Kladna

Okoř – Hektické léto prožívá herečka a dneska už i hodně populární zpěvačka Bára Poláková. S manželem, hercem Pavlem Liškou, vychovají už téměř rok dcerku Ronju, herečka navíc natáčí film se svou opravdu velkou rolí a do toho stíhá vystoupení při letních festivalech. V sobotu zpívala rodačka 
z Kolína pod zříceninou hradu Okoř.

Marika Procházková: 
Jsem holka neposedná

Praha /ROZHOVOR/ -  Herečku Mariku Procházkovou (41) možná znáte z filmu Čtyři slunce nebo seriálu Ulice. Naposledy si zahrála v sérii mikrokomedií Jetelín, kde ztvárnila nešťastnou manželku hospodského.

EXKLUZIVNĚ

Markéta Irglová: Při hraní z lidí cítím hrdost a to mě někdy až dojímá

Brno /ROZHOVOR/ – Ten příběh ohromil celý svět: neznámá třináctiletá dívka Markéta Irglová vyjela s Glenem Hansardem do světa a její srdce patřilo jen hudbě, díky níž se stala uznávanou interpretkou. Za romantickou píseň Falling Slowly z filmu Once získali 
v roce 2007 Oscara. Aktuálně Irglová pracuje na své další sólové desce a připravuje se na koncert v Mahenově divadle, který bude 27. června. Do Brna si přiveze hosta – islandského zpěváka a kytaristu Svavara Knútura. „Loni jsme měli společný koncert v Londýně a těšíme se, že si to zopakujeme i v České republice," říká osmadvacetiletá skladatelka a zpěvačka.

EXKLUZIVNĚ

Natálie Kocab: Desku bych nejraději nazvala Odcházení, i od negativních emocí

Praha /ROZHOVOR/ – Je autorskou několika básnických sbírek, novel a románů, podílela se na knize pro děti Tři maminky a tatínek, napsala i několik divadelních her. Vedle toho všeho je ale také nepřehlédnutelnou zpěvačkou. Právě v těchto dnech přichází Natálie Kocab k posluchačům se svou v pořadí čtvrtou sólovou deskou Ellis Island, kterou natočila se skladatelkou Michaelou Polákovou.

Hurvínek zapátrá, v čem tkví věhlas Karla IV.

Praha /ROZHOVOR/ – Výstavami v prostorách Staroměstské radnice v Praze, v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi i v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci, reedičním CD Hurvínek na dvoře lucemburském, zbrusu novou knihou Hurvínkovo přání, pamětními mincemi ve zlatě i ve stříbře a koncertem v pražském Fóru Karlín oslaví své devadesáté narozeniny nezbedný synátor pana Spejbla a miláček čtyř generací dětí i dospělých – Hurvínek.

Všichni svatí: Před koncertem jsme neklidní jako závodní kůň před startem

Praha /ROZHOVOR/ - Poprocková kapela Všichni svatí po prvním cédéčku Vytáhni mě z davu vydala v letošním březnu druhé cédéčko nazvané Všichni svatí. Petr Váňa (kytary, zpěv), Marek Čmejla (basa), Jan Dvořák (zpěv, texty), Petr Franc (klávesy) a Tomáš Waschinger (bicí) nyní s novým programem brázdí koncertní sály.

EXKLUZIVNĚ

Karel IV.? Největší investor do cestovního ruchu, který se projevil i v hudbě

Praha /ROZHOVOR/ – Ojedinělým příspěvkem k oslavám 700. výročí narození císaře Karla IV., které připadne na 14. května, je album s názvem Carolus IV. – Rex et Imperator. Soubor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena na něm spolupracoval se sopranistkou a hráčkou na gotickou harfu Hanou Blažíkovou, flétnistou Jakubem Kydlíčkem i dalšími instrumentalisty – společně na desce zachycují mnohavrstevnatost dobové hudební kultury 14. století.

AKTUALIZOVÁNO

Timudej: Písničky tvoříme vrstvením, jako staří mistři malovali obrazy

Praha /ROZHOVOR/ - Trvalo to sice dlouhých osm let, ale výsledek se dostavil. Černošicko-balkánský ansámbl Timudej přichází s novým, v pořadí třetím albem Ještěně, které obsahuje jedenáct k tanci vybízejících songů – žánrově zahrnujících balkánské rytmy, ale třeba i přímočarý pop.

EXKLUZIVNĚ

Jiří Ornest: Nikdy jsem nezažil tolik cynismu jako při zkoušení Nefňuky

Praha /ROZHOVOR/ – Unikátní divadelní představení se zpěvy Nefňuka (aneb podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři), do něhož jsou zapojeni herci a muzikanti s různými handicapy ze skupiny The Tap Tap, vzniká pod vedením režisérů Jiřího Ornesta a Jakuba Macečka na Nové scéně Národního divadla v Praze. Jeho premiéra je ohlášena na 24. dubna. „Trošku se ještě potýkáme s hledáním jednotného výtvarného konceptu, který se nám – tím, že na představení pracuje obrovské množství lidí – občas malinko vytrácí. Do premiéry je ale stále nějaký čas, takže věříme, že nakonec všechno dobře dopadne," usmívá se Šimon Ornest, kapelník The Tap Tap.

EXKLUZIVNĚ

Lukáš Vaculík: Herectví na mě spadlo jako kus balkonu

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Na plátně ho poslední dvě dekády nevídáme moc často. Příběh kmotra, Vybíjená a teď Lukáše Vaculíka potkáme v šestém pokračování Jak básníci čekají na zázrak. Jako parťáka hlavní dvojice přátel v podání Pavla Kříže a Davida Matáska.

EXKLUZIVNĚ

Michal Viewegh: V dalším životě chci být Mirek Dušín

Praha /ROZHOVOR/ – Michal Viewegh žije, řekněme slovy jeho knihy, svůj život po životě. Znovu píše, chodí na premiéry adaptací svých knih (naposledy Vybíjená), účastní se prospěšných kampaní. Teď třeba projektu Kniha ti sluší na podporu knih i charity, kam přispěl s dalšími literáty četbou své povídky do audioknihy. V pondělí ji přijde pokřtít do prodejny Knihy Dobrovský na Václavském náměstí.

Radůza: Budoucnost nevidím černě, ani nestavím vzdušné zámky

Praha /ROZHOVOR/ - Mezi praním, vařením, koncerty a lukostřelbou občas napíše knihu či hudbu k filmu. Číst se naučila už v pěti letech, kdy ji zaujala Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Ačkoliv má Radůza diář opravdu nabitý a muzika se stala jejím povoláním, s hudební kariérou vlastně nikdy nepočítala. Jak relaxuje, když už má všeho po krk a o čem bude její další kniha?

EXKLUZIVNĚ

Na Slovensku se představí Lucie, ale Hanka zazpívá v Praze

Praha /ROZHOVOR/ – Kulaté narozeniny se mají pořádně oslavit – zvlášť když jde o padesátiny. Osmnáctinásobná zlatá slavice Lucie Bílá si je toho vědoma a k těm vlastním, které připadly na 7. dubna, připravila hned několik exkluzivních počinů. „Na ‚můj' jubilejní rok 2016 jsem se moc těšila. Jak jinak bych měla slavit než se svými fanoušky a s lidmi, které mám ráda a pro které tady trojčím už třicet let," usmívá se zpěvačka.

EXKLUZIVNĚ

Vzkřísí Fenič Českou sodu? 'Myslím, že by si to smějící se bestie zasloužily´

Pardubice, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Známého režiséra a prezidenta Febiofestu těší, že televize schválila pokračování série ceněného dokumentárního cyklu GEN.

EXKLUZIVNĚ

Luboš Pospíšil: Těší mě jistá síla repertoáru, který jsem „zavinil"

Praha /ROZHOVOR/ - Zpěvák a hudebník Luboš Pospíšil absolvuje turné Route 66, na němž podporuje první část kompletu Exit 1, obsahující songy z let 1978 – 1993

EXKLUZIVNĚ

Duo Slza: Člověk ze sebe musí vydat maximum, aby nezklamal

Praha /ROZHOVOR/ – Jeho úspěchy jsou nezpochybnitelné. Nejprve o sobě dalo vědět debutovým singlem Lhůta záruční, který se stal záhy hitem a zařadil se mezi nejúspěšnější videa na YouTube (více než deset milionů zhlédnutí, pozn.). Následovaly další dva hity Celibát a Katarze ze stejnojmenné desky, který je i titulním songem seriálu Přístav, k nim klipy a několik prestižních cen, jako například Objev roku a Mattoni hvězda internetu v anketě Český slavík. Nedávno navíc duo Slza, které tvoří Petr Lexa a Lukáš Bundil, čtyřikrát zabodovalo v rámci Hudebních cen Evropy 2 a se skladbou Katarze zvítězilo v cenách Žebřík. Jak úspěšné bude při udělování Andělů, na něž je nominováno ve třech kategoriích, se ukáže 9. dubna při ceremoniálu v Hudebním divadle Karlín, který v přímém přenosu odvysílá ČT1.

EXKLUZIVNĚ

Sedmdesátník Tomáš Linka touží po Austrálii. Ale teď míří do Kolína

Praha /ROZHOVOR/ - Když ve světě muziky, především country, vyslovíte jméno Tomáš Linka, každý ví, co je to za pána. Vloni vydal vzpomínkové dvojcédéčko. Před pár dny oslavil sedmdesátku. Je po operaci kolene. A pořád sní o cestě do Austrálie. Miluje hudbu. Miluje country. A svoji rodinu.

EXKLUZIVNĚ

Maksim Mrvica: Pianista? Proč? Já jsem ale věděl, že tohle je moje cesta

Praha /ROZHOVOR/ – Hned dvakrát navštíví Českou republiku chorvatský klavírní virtuoz Maksim Mrvica – 16. dubna vystoupí v Sono centru Brno a o den později v Praze v Hybernii. Maksim, který své hudební vzdělání získal na prestižních konzervatořích v Chorvatsku, Maďarsku a ve Francii a pražskému publiku se poprvé představil loni v květnu, přiveze opět svůj klasický crossover program. Vstupenky jsou v předprodeji v síti Ticketpro od 770 korun.

Hudebník LeBurn Maddox v Přerově: Lidé mě nabíjí energií

Přerov /ROZHOVOR/ – Dvacet tři koncertů během dvaceti čtyř dnů. To je skóre amerického kytaristy a zpěváka LeBurna Maddoxe, který svou náročnou koncertní šňůru završil v přerovské Restauraci Pivovar. „Měl bych být unavený, ale síly mám ještě více," prozradil energií nabitý showman, kterého po skončení koncertu nechtěli návštěvníci nechat odejít – ochotně se s nimi ještě fotil a podepisoval cédéčka.

No Name: Dokud budeme chtít vstávat, budeme na vrcholu

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Zpěvák nejúspěšnější slovenské kapely v Česku No Name Igor Timko o nové desce „S láskou" i probíhajícím turné k oslavě dvacetin. Jednou ze zastávek turné je i Ústí nad Labem, kde kapela zahraje ve čtvrtek 24. března.  

EXKLUZIVNĚ

Jan Kříž: Jsem starší a zkušenější. Chci, aby se to na jevišti odrazilo

Praha /ROZHOVOR/ – Doma už má Thálii za roli Dannyho Zuka v Pomádě (za rok 2012), kterou uvádí pražské Divadlo Kalich, kromě toho několikrát figuroval v širších nominacích na toto prestižní ocenění a aby toho nebylo málo – už za pár dní, konkrétně 26. března, o něj bude usilovat znovu. Tentokrát přihrála odborná porota muzikálovému herci, zpěvákovi a tanečníkovi Janu Křížovi hlavní nominaci za postavu Michala v muzikálu Děti ráje (hraje se v Bobycentru Brno).

V Brně mám hodně kamarádů, těší se Vondráčková na koncert

Brno /ROZHOVOR/ – Když předloni v květnu poprvé zpívala Helena Vondráčková na koncertě v brněnském Sonocentru, slavila tam s fanoušky výročí padesáti let na scéně. Letos se do stejného sálu vrací, aby Brňanům naživo zazpívala průřez svými největšími hity včetně několika novinek.

EXKLUZIVNĚ

Nová Laura: Je pracovitá, zbytečně nereptá a není ukňouraná

Praha /ROZHOVOR/ – Třicet let v životě kapely – to už stojí za pořádnou oslavu. Laura a její tygři si toto výročí připomíná speciálním 2CD, které obsahuje debutovou klasiku z roku 1988 Žár trvá a sadu nových písniček soustředěných na albu Továrna na sny (Supraphon).

Aleš Bílík: Každá postava je obsáhlejší než já sám, než to, co o sobě vím

Praha /ROZHOVOR/ – Dětství australského dramatika Louise Nowry nebylo ani zdaleka idylické – jeho matka zabila vlastního otce, což se dozvěděl až v dospělosti, k němu samému se chovala násilnicky a ponižovala jej, stejně jako otec, který se objevil jen čas od času. Záchranou pro něj bylo divadlo, které si oblíbil díky strýci, inspicientovi jedné australské divadelní společnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT