Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Filmové festivaly naše i zahraniční

Podíváme se na zoubek všem filmovým přehlídkám,ať už se konají v Cannes, anebo v Kotěhůlkách - vždy za nimi stojí nadšenci, kteří milují film.

Ve středu začíná 73. ročník benátského filmového festivalu

Benátky - Ve středu začne v Benátkách 73. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Na znamení úcty k obětem nedávného zemětřesení ve střední Itálii zrušili pořadatelé tradiční úvodní galavečer s pompézní recepcí. O Zlatého lva, hlavní festivalovou cenu pro nejlepší film, soutěží 20 snímků, včetně dvou dokumentů. V Benátkách se také soutěží o režisérského Stříbrného lva, Velkou cenu poroty nebo Volpiho pohár pro nejlepšího herce a herečku.

Na festivalu v Cannes bude letos soutěžit 20 filmů

Paříž - V letošní hlavní soutěži na filmovém festivalu v Cannes se opět objeví známé tváře filmových tvůrců a hereckých hvězd. Mezi 20 soutěžními snímky v hlavní kategorii je například Julieta španělského režiséra Pedra Almodóvara, The Last Face amerického tvůrce a zároveň herce Seana Penna či film La fille inconnue belgických bratrů Jeana-Pierrea a Luca Dardennových.

Pérák i Pojar. Anifilm vybral filmy, promítne také klipy Keitha Richardse

Třeboň /FOTOGALERIE/ - Festival Anifilm nasadí do soutěží 128 snímků, celovečerním vládne Francie. Hodně studentských bude z Čech. Přehlídka animovaných filmů zaplní Třeboň od 3. do 8. května.

Začíná Berlinale. Letos dalo šanci i českým filmům

Praha – V Berlíně začíná první letošní mezinárodní filmový festival: Berlinale. Jeho 66. ročník zahájí dnes večer novinka Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar! s Georgem Clooneym, kterou provází pověst mimořádně zábavné podívané.

Novinka bratrů Coenových zahájí ve čtvrtek 66. ročník Berlinale

Berlín - Mezinárodní premiéra filmu Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar! zahájí ve čtvrtek večer 66. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Během 11 dnů se na něm představí 434 filmů a uskuteční se téměř 1000 promítání. Ve čtvrtek večer bude mít na festivalu světovou premiéru rovněž český film Já, Olga Hepnarová, který zahajuje sekci Panorama.

Na Berlinale se představí 434 filmů, 18 jich bude soutěžit o ceny

Berlín – Mezinárodní filmový festival Berlinale letos uvede 434 filmů, z toho 18 se jich bude ucházet o Zlatého medvěda. Dnes to na tiskové konferenci řekl ředitel festivalu Dieter Kosslick. Česko vyšle na festival tři filmy, v hlavní soutěži ale zástupce nemá. Počínaje 11. únorem se během jedenácti dnů uskuteční celkem 981 promítání a organizátoři festivalu věří, že si cestu do kina najde stejně jako v předchozích letech na půl milionu lidí.

Festival íránských filmů uvede titul z Cannes i českou koprodukci

Praha – Provokativní snímek z festivalu v Cannes i první íránsko-českou koprodukci uvede ve svém programu Festival íránských filmů, jehož pátý ročník se uskuteční od 13. do 17. ledna tradičně v pražských kinech Světozor a Bio Oko. Nově zavítá také do kina Lucerna. Přehlídka se poté přesune do Brna a prvně i na Slovensko.

Originální romance Ani ve snu! míří na Berlinale

Praha - 66. ročník filmového festivalu Berlinale bude zahájen až 12. února, ale již nyní pořadatelé odtajnili první filmy zařazené do oficiálního programu. Film režiséra a producenta Petra Oukropce Ani ve snu! byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

Festival nabídne aktuální produkci italské kinematografie

Praha – Současnou italskou kinematografii představí v Praze od 2. prosince putovní přehlídka 13. ročníku Středoevropského festivalu Mittel Cinema Fest 2015. Festival se koná v metropoli v kině Lucerna už potřetí a letos poprvé od 9. prosince také v Brně v kině Scala. Celkem bude promítnuto devět filmů. Akci zahájí 1. prosince koncert italských filmových melodií. Novináře o tom informoval ředitel Italského kulturního institutu Giovanni Sciola.

Pražská Lucerna zve do země klokanů

Praha – Rodinná dramata, love story i oceněný seriál Kód. To je namátkou výběr z programu Australského filmového festivalu Aussie Film Fest, který začíná ve čtvrtek v pražské Lucerně.

Festival francouzského filmu uvede 57 snímků

Praha – Celkem 57 filmů uvede Festival francouzského filmu, jehož 18. ročník zahájí 18. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiéra hudební komedie Rodinka Bélierových. Hlavní představitelka Louane Emeraová získala za svůj výkon francouzskou obdobu Českých lvů – cenu Césara pro nejlepší začínající herečku. Ztvárnila dceru neslyšících rodičů, u které učitel hudby objeví velký talent.

Hostem festivalu dokumentů v Jihlavě bude syrský uprchlík

Jihlava – Premiéra filmového portrétu českého fotografa Josefa Koudelky zahájí v úterý 27. října 19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Jedním z hostů festivalového Inspiračního fóra bude syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen, proslulý střetem s kamaremankou maďarské televize. Novinářům to řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Freud i Berlínská zeď: začíná Das Filmfest

Praha – Das Filmfest se vrací. A to velkoryse. Přehlídka německy mluvených filmů, která startuje dnes v pražské Lucerně filmem Andrease Dresena Když jsme snili, slaví desáté jubileum obzvlášť vybraným programem. Až do 25. října nabídne v kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo několik desítek filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Kromě Brna (29. 10. - 1. 11.) poté poprvé zavítá i do západočeské metropole, kde se v rámci projektu Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury usadí od 26. do 28. října v Besedě.

Festival francouzských filmů bude od 18. listopadu v pěti městech

Praha – Dvanáct předpremiérových titulů uvede v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Zahájen bude 18. listopadu v pražském kině Lucerna.

Das Filmfest oslaví desáté výročí novinkami i filmovým archivem

Praha – Festival německy mluvených filmů Das Filmfest oslaví své desáté výročí novinkami z oblasti hraného i dokumentárního filmu i filmovým archivem. Nabídne přes tři desítky snímků v pěti tematických sekcích. K lákadlům patří například historicky první zpracování Stokerova Draculy, které patří mezi nejstarší evropské zvukové filmy, ale i například nejnovější film z dílny kultovního režiséra Fatiha Akina. Program představili pořadatelé na tiskové konferenci.

Kobry a užovky dnes zahájí Český a slovenský festival v Austrálii

Praha – Ve třech největších australských městech se postupně uskuteční festival českých a slovenských filmů. Dnes večer ho odstartuje v Melbourne projekce filmu Jana Prušinovského Kobry a užovky, oznámila dnes Denisa Štrbová z Českého filmového centra.

AKTUALIZOVÁNO

Domácí péče bude reprezentovat českou kinematografii na Oscarech

Praha – Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle do bojů na oscarové klání v kategorii Nejlepší cizojazyčný film snímek Domácí péče v celovečerní tvorbě debutujícího režiséra a scenáristy Slávka Horáka. Akademici o tom rozhodli svým hlasováním. Snímek, který získal dvě ocenění na karlovarském festivalu, tak zastoupí českou kinematografii na 88. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd, oznámila mluvčí ČFTA Eliška Míkovcová.

Kamera Oko uvede v české premiéře Rodinný film

Ostrava se od 25. září do 1. října ocitne v centru pozornosti příznivců kvalitní kinematografie. Sedmý ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO), nabídne událostmi nabitý filmový program, včetně několika českých premiér, zajímavé hosty a inspirativní atmosféru.

Benátky vyhrálo drama o homosexuálech

Benátky, Praha – Zlatý lev pro dva homosexuály. Tak rozhodla porota mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, který skončil tento víkend. Nejlepším filmem se stalo drama Zdaleka venezuelského režiséra Lorenza Vigase. Letos velel porotcům mexický režisér Alfonso Cuarón.

Torontský festival zahájí film Demolition s Jakem Gyllenhaalem

Toronto - Snímek o bankéři, který se vyrovnává s těžkou osobní situací, dnes zahájí mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu. V hlavní roli se představí hollywoodská hvězda Jake Gyllenhaal. Festival, který se v posledních letech stal přehlídkou filmů později úspěšných v oscarovém souboji, vstupuje do svého 40. ročníku. Letošní program nabídne mimo jiné několik filmů zaměřených na téma práv sexuálních menšin.

Na Lidu dnes startují filmové Benátky

Praha - Špinavá hra s Johnny Deppem, Audition s Bradem Pittem nebo Felliniho Amarcord. To jsou novinky i klasika, na které láká 72. ročník filmového festivalu v Benátkách, který dnes začíná.

Filmový festival Juniorfest bude letos i v Domažlicích

Horšovský Týn, Domažlice – Zlatou rafičku letos převezme režisérka Marie Poledňáková.

Ředitelka Renata Vášová: Lákadlem festivalu je jeho atmosféra

Litoměřice - Filmový festival Litoměřice popatnácté zve od pátku 21. do neděle 23. srpna na unikátní filmy, setkání s tvůrci, výstavu prací studentů FUD UJEP, workshop a také originální hudbu zajímavých muzikantů.

Filmový festival startuje už v pátek

Litoměřice - „Není sladký život jako sladký život." V tomto duchu se ponese už 15. ročník Filmového festivalu v Litoměřicích, který začíná již tento pátek a potrvá do neděle 23. srpna.

Malý Pán se dostal na mezinárodní festival filmů pro děti v Íránu

Praha – Po Kanárských ostrovech, Šanghaji a domácích filmových přehlídkách míří loutkový film Malý Pán do Íránu. Tato celovečerní filmová pohádka režiséra Radka Berana bude totiž uvedena na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež v Teheránu, jehož 29. ročník se uskuteční od 7. do 10. října. Oznámila to mluvčí projektu Eva Samšuková.

Do Ústí míří amatérští filmaři, začíná Videosalon

Ústí nad Orlicí – V pátek a sobotu se v prostorách Malé scény a Kulturního domu uskuteční 62. ročník celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby – Český Videosalon.

Hostem festivalu dokumentů v Jihlavě bude na dálku Julian Assange

Jihlava – Prostřednictvím videokonference bude hostem letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Zároveň představil grafickou podobu letošního 19. ročníku festivalu, kterému bude dominovat motiv Věčnosti. Festival se uskuteční od 27. října do 1. listopadu.

Herečka Aňa Geislerová dostane cenu na slovenském filmovém festivalu

Bratislava - Česká herečka Aňa Geislerová dostane na nadcházejícím ročníku slovenského filmového festivalu Art Film Fest cenu Hercova mise. Organizátoři filmové přehlídky ocenění každoročně udělují za mimořádný přínos hereckému umění.

Na Hrnec smíchu přijel i Troška

Nové Město nad Metují - Diváci se u snímku Babovřesky 3 režiséra Zdeňka Trošky, který soutěží na festivalu Novoměstský hrnec smíchu, v pondělí večer prosmáli během jeho promítání rovnou čtvrtinu trvání filmu.

Herec Viktor Preiss se prý stále učí, jak dělat legraci

Nové Město nad Metují - Patří k legendám českého filmu a divadla. Herec Viktor Preiss v neděli večer v Novém Městě nad Metují převzal cenu za nezapomenutelné role v českých komediích. Stalo se tak při zahájení 37. ročníku festivalu filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT