Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Filmové festivaly naše i zahraniční

Podíváme se na zoubek všem filmovým přehlídkám,ať už se konají v Cannes, anebo v Kotěhůlkách - vždy za nimi stojí nadšenci, kteří milují film.

Ve středu začíná 73. ročník benátského filmového festivalu

Benátky - Ve středu začne v Benátkách 73. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Na znamení úcty k obětem nedávného zemětřesení ve střední Itálii zrušili pořadatelé tradiční úvodní galavečer s pompézní recepcí. O Zlatého lva, hlavní festivalovou cenu pro nejlepší film, soutěží 20 snímků, včetně dvou dokumentů. V Benátkách se také soutěží o režisérského Stříbrného lva, Velkou cenu poroty nebo Volpiho pohár pro nejlepšího herce a herečku.

Na festivalu v Cannes bude letos soutěžit 20 filmů

Paříž - V letošní hlavní soutěži na filmovém festivalu v Cannes se opět objeví známé tváře filmových tvůrců a hereckých hvězd. Mezi 20 soutěžními snímky v hlavní kategorii je například Julieta španělského režiséra Pedra Almodóvara, The Last Face amerického tvůrce a zároveň herce Seana Penna či film La fille inconnue belgických bratrů Jeana-Pierrea a Luca Dardennových.

Pérák i Pojar. Anifilm vybral filmy, promítne také klipy Keitha Richardse

Třeboň /FOTOGALERIE/ - Festival Anifilm nasadí do soutěží 128 snímků, celovečerním vládne Francie. Hodně studentských bude z Čech. Přehlídka animovaných filmů zaplní Třeboň od 3. do 8. května.

Začíná Berlinale. Letos dalo šanci i českým filmům

Praha – V Berlíně začíná první letošní mezinárodní filmový festival: Berlinale. Jeho 66. ročník zahájí dnes večer novinka Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar! s Georgem Clooneym, kterou provází pověst mimořádně zábavné podívané.

Novinka bratrů Coenových zahájí ve čtvrtek 66. ročník Berlinale

Berlín - Mezinárodní premiéra filmu Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar! zahájí ve čtvrtek večer 66. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Během 11 dnů se na něm představí 434 filmů a uskuteční se téměř 1000 promítání. Ve čtvrtek večer bude mít na festivalu světovou premiéru rovněž český film Já, Olga Hepnarová, který zahajuje sekci Panorama.

Na Berlinale se představí 434 filmů, 18 jich bude soutěžit o ceny

Berlín – Mezinárodní filmový festival Berlinale letos uvede 434 filmů, z toho 18 se jich bude ucházet o Zlatého medvěda. Dnes to na tiskové konferenci řekl ředitel festivalu Dieter Kosslick. Česko vyšle na festival tři filmy, v hlavní soutěži ale zástupce nemá. Počínaje 11. únorem se během jedenácti dnů uskuteční celkem 981 promítání a organizátoři festivalu věří, že si cestu do kina najde stejně jako v předchozích letech na půl milionu lidí.

Festival íránských filmů uvede titul z Cannes i českou koprodukci

Praha – Provokativní snímek z festivalu v Cannes i první íránsko-českou koprodukci uvede ve svém programu Festival íránských filmů, jehož pátý ročník se uskuteční od 13. do 17. ledna tradičně v pražských kinech Světozor a Bio Oko. Nově zavítá také do kina Lucerna. Přehlídka se poté přesune do Brna a prvně i na Slovensko.

Originální romance Ani ve snu! míří na Berlinale

Praha - 66. ročník filmového festivalu Berlinale bude zahájen až 12. února, ale již nyní pořadatelé odtajnili první filmy zařazené do oficiálního programu. Film režiséra a producenta Petra Oukropce Ani ve snu! byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

Festival nabídne aktuální produkci italské kinematografie

Praha – Současnou italskou kinematografii představí v Praze od 2. prosince putovní přehlídka 13. ročníku Středoevropského festivalu Mittel Cinema Fest 2015. Festival se koná v metropoli v kině Lucerna už potřetí a letos poprvé od 9. prosince také v Brně v kině Scala. Celkem bude promítnuto devět filmů. Akci zahájí 1. prosince koncert italských filmových melodií. Novináře o tom informoval ředitel Italského kulturního institutu Giovanni Sciola.

Pražská Lucerna zve do země klokanů

Praha – Rodinná dramata, love story i oceněný seriál Kód. To je namátkou výběr z programu Australského filmového festivalu Aussie Film Fest, který začíná ve čtvrtek v pražské Lucerně.

Festival francouzského filmu uvede 57 snímků

Praha – Celkem 57 filmů uvede Festival francouzského filmu, jehož 18. ročník zahájí 18. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiéra hudební komedie Rodinka Bélierových. Hlavní představitelka Louane Emeraová získala za svůj výkon francouzskou obdobu Českých lvů – cenu Césara pro nejlepší začínající herečku. Ztvárnila dceru neslyšících rodičů, u které učitel hudby objeví velký talent.

Hostem festivalu dokumentů v Jihlavě bude syrský uprchlík

Jihlava – Premiéra filmového portrétu českého fotografa Josefa Koudelky zahájí v úterý 27. října 19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Jedním z hostů festivalového Inspiračního fóra bude syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen, proslulý střetem s kamaremankou maďarské televize. Novinářům to řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Freud i Berlínská zeď: začíná Das Filmfest

Praha – Das Filmfest se vrací. A to velkoryse. Přehlídka německy mluvených filmů, která startuje dnes v pražské Lucerně filmem Andrease Dresena Když jsme snili, slaví desáté jubileum obzvlášť vybraným programem. Až do 25. října nabídne v kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo několik desítek filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Kromě Brna (29. 10. - 1. 11.) poté poprvé zavítá i do západočeské metropole, kde se v rámci projektu Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury usadí od 26. do 28. října v Besedě.

Festival francouzských filmů bude od 18. listopadu v pěti městech

Praha – Dvanáct předpremiérových titulů uvede v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Zahájen bude 18. listopadu v pražském kině Lucerna.

Das Filmfest oslaví desáté výročí novinkami i filmovým archivem

Praha – Festival německy mluvených filmů Das Filmfest oslaví své desáté výročí novinkami z oblasti hraného i dokumentárního filmu i filmovým archivem. Nabídne přes tři desítky snímků v pěti tematických sekcích. K lákadlům patří například historicky první zpracování Stokerova Draculy, které patří mezi nejstarší evropské zvukové filmy, ale i například nejnovější film z dílny kultovního režiséra Fatiha Akina. Program představili pořadatelé na tiskové konferenci.

Kobry a užovky dnes zahájí Český a slovenský festival v Austrálii

Praha – Ve třech největších australských městech se postupně uskuteční festival českých a slovenských filmů. Dnes večer ho odstartuje v Melbourne projekce filmu Jana Prušinovského Kobry a užovky, oznámila dnes Denisa Štrbová z Českého filmového centra.

AKTUALIZOVÁNO

Domácí péče bude reprezentovat českou kinematografii na Oscarech

Praha – Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle do bojů na oscarové klání v kategorii Nejlepší cizojazyčný film snímek Domácí péče v celovečerní tvorbě debutujícího režiséra a scenáristy Slávka Horáka. Akademici o tom rozhodli svým hlasováním. Snímek, který získal dvě ocenění na karlovarském festivalu, tak zastoupí českou kinematografii na 88. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd, oznámila mluvčí ČFTA Eliška Míkovcová.

Kamera Oko uvede v české premiéře Rodinný film

Ostrava se od 25. září do 1. října ocitne v centru pozornosti příznivců kvalitní kinematografie. Sedmý ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO), nabídne událostmi nabitý filmový program, včetně několika českých premiér, zajímavé hosty a inspirativní atmosféru.

Benátky vyhrálo drama o homosexuálech

Benátky, Praha – Zlatý lev pro dva homosexuály. Tak rozhodla porota mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, který skončil tento víkend. Nejlepším filmem se stalo drama Zdaleka venezuelského režiséra Lorenza Vigase. Letos velel porotcům mexický režisér Alfonso Cuarón.

Torontský festival zahájí film Demolition s Jakem Gyllenhaalem

Toronto - Snímek o bankéři, který se vyrovnává s těžkou osobní situací, dnes zahájí mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu. V hlavní roli se představí hollywoodská hvězda Jake Gyllenhaal. Festival, který se v posledních letech stal přehlídkou filmů později úspěšných v oscarovém souboji, vstupuje do svého 40. ročníku. Letošní program nabídne mimo jiné několik filmů zaměřených na téma práv sexuálních menšin.

Na Lidu dnes startují filmové Benátky

Praha - Špinavá hra s Johnny Deppem, Audition s Bradem Pittem nebo Felliniho Amarcord. To jsou novinky i klasika, na které láká 72. ročník filmového festivalu v Benátkách, který dnes začíná.

Filmový festival Juniorfest bude letos i v Domažlicích

Horšovský Týn, Domažlice – Zlatou rafičku letos převezme režisérka Marie Poledňáková.

Ředitelka Renata Vášová: Lákadlem festivalu je jeho atmosféra

Litoměřice - Filmový festival Litoměřice popatnácté zve od pátku 21. do neděle 23. srpna na unikátní filmy, setkání s tvůrci, výstavu prací studentů FUD UJEP, workshop a také originální hudbu zajímavých muzikantů.

Filmový festival startuje už v pátek

Litoměřice - „Není sladký život jako sladký život." V tomto duchu se ponese už 15. ročník Filmového festivalu v Litoměřicích, který začíná již tento pátek a potrvá do neděle 23. srpna.

Malý Pán se dostal na mezinárodní festival filmů pro děti v Íránu

Praha – Po Kanárských ostrovech, Šanghaji a domácích filmových přehlídkách míří loutkový film Malý Pán do Íránu. Tato celovečerní filmová pohádka režiséra Radka Berana bude totiž uvedena na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež v Teheránu, jehož 29. ročník se uskuteční od 7. do 10. října. Oznámila to mluvčí projektu Eva Samšuková.

Do Ústí míří amatérští filmaři, začíná Videosalon

Ústí nad Orlicí – V pátek a sobotu se v prostorách Malé scény a Kulturního domu uskuteční 62. ročník celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby – Český Videosalon.

Hostem festivalu dokumentů v Jihlavě bude na dálku Julian Assange

Jihlava – Prostřednictvím videokonference bude hostem letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Zároveň představil grafickou podobu letošního 19. ročníku festivalu, kterému bude dominovat motiv Věčnosti. Festival se uskuteční od 27. října do 1. listopadu.

Herečka Aňa Geislerová dostane cenu na slovenském filmovém festivalu

Bratislava - Česká herečka Aňa Geislerová dostane na nadcházejícím ročníku slovenského filmového festivalu Art Film Fest cenu Hercova mise. Organizátoři filmové přehlídky ocenění každoročně udělují za mimořádný přínos hereckému umění.

Na Hrnec smíchu přijel i Troška

Nové Město nad Metují - Diváci se u snímku Babovřesky 3 režiséra Zdeňka Trošky, který soutěží na festivalu Novoměstský hrnec smíchu, v pondělí večer prosmáli během jeho promítání rovnou čtvrtinu trvání filmu.

Herec Viktor Preiss se prý stále učí, jak dělat legraci

Nové Město nad Metují - Patří k legendám českého filmu a divadla. Herec Viktor Preiss v neděli večer v Novém Městě nad Metují převzal cenu za nezapomenutelné role v českých komediích. Stalo se tak při zahájení 37. ročníku festivalu filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Jiřina Bohdalová zahájila Hrnec smíchu

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Královna české komedie Jiřina Bohdalová, noblesní Viktor Preiss, šarmantní Tereza Brodská, ale třeba také známý a stále vitální režisér Václav Vorlíček. Červený koberec do sálu novoměstského kina sice nevede, ale přesto sem zavítaly právě takové osobnosti českého filmového světa. Nenechaly si ujít slavnostní zahájení festivalu televizní a filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu. V neděli večer odstartoval už po sedmatřicáté.

Filmové šílenství: Boleslav bude čtyři dny patřit hvězdám

Mladá Boleslav - Mladoboleslavský filmový festival se vrací, opět do města přiveze celou řadu filmů i hvězd stříbrného plátna.

Zlínský filmový festival slaví půlkulatiny

Zlín - Pětapadesátý ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež dnes startuje ve Zlíně. Až do 4. června promítne ZLÍN FILM FESTIVAL 2015 celkem 363 hraných, animovaných i kombinovaných snímků z 52 zemí světa.

Český filmový festival mentálně postižených inspiruje celý svět

Praha - Devátý ročník mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague Film Festival se usktueční 4. až 6. června v pražském Divadle Palace. Letošní rok se ho účastní dvacet filmů z České republiky, Švýcarska, Anglie, Belgie a dalších evropských zemí. Hosty čeká ale i překvapení z Kostariky a Holandska, které se do projektu letos zapojilo.

Loutkový snímek Malý Pán byl přijat na festival v Šanghaji

Praha - Nová loutková pohádka režiséra Radka Berana a scenáristy Lumíra Tučka Malý Pán byla přijata na Mezinárodní filmový festival v Šanghaji, který se uskuteční od 13. do 21. června. Letos poprvé se na této přehlídce prestižní kategorie "A" uskuteční soutěž animované sekce, oznámil mluvčí projektu Pavel Eichler.

Kritické chvíle filmových postav. I soutěže?

Cannes – Úzkou chodbičkou mezi zátarasy a přes pět kontrol, tudy vede v Cannes cesta z prostranství před filmovým palácem do kina. Mezinárodní filmový festival na francouzské riviéře neponechává nic náhodě. Ostražití jsou tu už dlouhá léta, po lednovém útoku na redakci Charlie Hebdo je ale obezřetnost ještě více na místě… Na poslední štaci u vstupu do budovy vám zlustrují tašku a s lahví vody máte smůlu.

Zlínský FILMFEST nabídne 363 filmů

Zlín – Letošní 55. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně je nabitý novinkami a hlavně rekordním doprovodným programem. Obsahuje více než 450 položek a diváci a účastníci festivalu všech věkových kategorií si opravdu budou moci mít z čeho vybírat, říkají organizátoři. Festival začíná v pátek 29. května a potrvá do 4. června.

Animovaný film Malá z rybárny bude uveden na festivalu v Annecy

Praha - Animovaný loutkový film Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje byl zařazen do oficiálního výběru mezinárodního festivalu ve francouzském městě Annecy. Akce se uskuteční od 15. do 20. června. Snímek byl vybrán z rekordního počtu přihlášených filmů - celkem 2606 titulů, z nich 73 celovečerních z 95 zemí. Oznámila to mluvčí projektu Marie Grofová.

Porotu festivalu v Benátkách povede mexický režisér Cuarón

Benátky - Porotu letošního filmového festivalu v Benátkách povede mexický režisér Alfonso Cuarón. Oznámili to dnes pořadatelé italské přehlídky, která se uskuteční od 2. do 12. září. Cuarón, držitel dvou Oscarů za film Gravitace, bude o držiteli Zlatého lva a dalších cen rozhodovat spolu s dalšími osmi osobnostmi, jejich jména ale dosud zveřejněna nebyla.

VIDEO: Třeboňský Anifilm lákal

Třeboň - Podívejte se na videa natočená na Anifilmu a připomeňte si festivalovou atmosféru. 

Na Anifilmu vyhráli Španěl a Japonec

Třeboň - Třeboňský festival v mezinárodních kulisách dál kultivuje nejen dětského diváka a zůstává výzvou pro sponzory. Asi jako paní Mumínková.

Divácká soda na Anifilmu aneb kterak orangutan s jezevčíkem rozplakali kino

Třeboň – Svízelné světy žen a mužů, nenasytnost, bez čeho můžeme (a nemůžeme žít). A navrch jedna existenciální etuda ze života zvířat. Kdo trefil včera na festivalu Anifilm v Třeboni v mezinárodní soutěži krátkých filmů sekci B, ten se věru moc nenasmál.

VIDEO: Podívejte se jak vypadaly první dny Anifilmu

Třeboň - Oblíbený třeboňský festival opět láká náštěvníky na animované filmy. Nechybí ale ani výstavy nebo ukázky práce animátorů. První dva dny festivalu zachycují i videa.

Těch 50 let u filmu byla nádherná doba, děkovala Vlasta Pospíšilová

Třeboň /FOTOGALERIE/ - Osmdesátiletá a stále svěží animátorka a režisérka dostala v Třeboni na festivalu Anifilm cenu za celoživotní dílo. Festival pokračuje do 10. května, promítá se přes 400 filmů.

Začal Anifilm. Třeboň zfialověla, z dětí jsou Večerníčci

Třeboň - Je to jakési dva v jednom. Modré, zelené, žluté, fialové i červené kvádry na náměstí slouží jako výzdoba i odpočívátka. Na věži obří plakát, městem se míhají kluci i holky oblečení do fialových triček. Tato barva symbolizuje letošní šestý ročník Anifilmu, který v úterý začal v Třeboni. Mezinárodní festival animovaných filmů, akce s rozpočtem 11,5 milionu korun, nabídne do 10. května přes 400 snímků: díla nominovaná na Oscara, poctu 50 letům Večerníčku, rodící se novinku Jana Švankmajera Ze života hmyzu, pět soutěží i večerní promítání na náměstí TGM. Cenu za celoživotní dílo si odveze animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová.

Mumínci, válka i princezny: Anifilm začíná

Praha – Už pošesté hostí Třeboň Mezinárodní festival animovaného filmu, který začíná dnes večer a skončí 10. května. Nabídne soutěž devíti celovečerních filmů, kde se v kategoriích pro děti a dospělé potkají větší produkce s hollywoodskými jmény i komerčnější tvorba nezávislých umělců.

Finále Plzeň bude mít nového pořadatele

Plzeň – Tým kolem dosavadní výkonné ředitelky festivalu Finále Evy Veruňkové Košařové chce být pro příští čtyři roky pořadatelem největší bilanční a soutěžní filmové českých a slovenských filmů. Jeho 28. ročník skončil v Plzni v sobotu a opět byl o něj větší zájem filmových profesionálů, řekla Košařová. Dosavadní ředitel festivalu a šéf pořadatelské firmy Dominik centrum Ivan Jáchim letos vedl Finále naposledy. Podle informací ČTK chtějí organizovat přehlídku další dva subjekty z Plzeňska a zájem bude zřejmě i z Prahy.

Zlínský filmový festival zahájí i česká novinka Malá z rybárny

Zlín – Nový celovečerní animovaný snímek Malá z rybárny od českého režiséra a výtvarníka Jana Baleje bude promítán při slavnostním večerním zahájení zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Sdělila to programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Festival začne 29. května, potrvá do 4. června. Při dopoledním zahájení festivalu diváci uvidí v předpremiéře novou pohádku Alice Nellis Sedmero krkavců.

Zlatý ledňáček pro Romku a století. Bude Finále víc sexy?

Plzeň – Sociálně znepokojivé příběhy, ohlédnutí do minulosti a důraz na nové trendy, to byly hlavní momenty, které letos rozhodovaly u porot filmové soutěžní přehlídky Finále Plzeň, která v sobotu skončila. Zlaté ledňáčky v hrané a animované tvorbě si po cenách kritiky a Českém lvu odnesla Cesta ven o romské hrdince na nesnadné cestě životem, v dokumentech generační výpověď kameramana Martina Štrby Vlna vs. břeh.

Festival Finále Plzeň odstartoval

Plzeň - Libuše Šmuclerová byla spolu s Davidem Ondříčkem v neděli večer mezi těmi, kdo ve světové premiéře zhlédli digitalizované Staré pověsti české – animovaný film, jenž v roce 1952 vytvořil plzeňský rodák Jiří Trnka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT