Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Finance

Pojištění úvěrů proti neschopnosti je splácet řeší riziko invalidity jen zčásti

Pojištění bankovních úvěrů proti neschopnosti splácet z důvodu úmrtí, invalidity, případně dlouhodobé pracovní neschopnosti či ztráty zaměstnání se stalo běžnou součástí nabídky bank. Problém je, že toto pojištění úvěry významně prodražuje, a i jeho pojistné plnění je značně limitováno.  

Neschopnost splácet úvěry ze zdravotních důvodů řeší životní pojištění

Životní pojištění se dnes stává standardem v mnoha českých domácnostech. Jeho sjednání je rozumné tam, kde příjem domácnosti závisí od pravidelné mzdy a nejsou vysoké finanční rezervy. A více než rozumné se pak jeví v těch případech, kdy je domácnost zatížená dlouhodobým splácením hypotéčního úvěru.

Pozor na výluky u cestovního pojištění! Můžou vás přijít draho

Chystáte si sjednat pojistku? Ať už se týká čehokoliv, důkladně si nastudujte pojistné podmínky a především výluky, který bývají důvodem, proč pojišťovny nevyplácí škody. Čeho se výluky mohou týkat a co dalšího si ohlídat, radí finanční poradce Partners Josef Uchytil.

Lidé si fixují úroky u hypoték na pět, deset ale již i patnáct let

„Pokud někdo uvažuje o hypotéce, nebo mu bude končit fixace hypotéky, určitě by si měl všimnout, že úroky vzrostly nejrychleji za posledních deset let. Některé banky stihly za poslední rok zdražit i čtyřikrát,“ říká úvěrová specialistka společnosti Partners Lucie Drásalová.

Pozor na škody v práci. Pomůže pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Pokud při výkonu zaměstnání způsobíte škodu, zaměstnavatel po vás podle zákona může požadovat její náhradu až do 4,5násobku vašeho platu. Je více důvodů, proč se zajímat o pojištění odpovědnosti z výkonu povolání.

Jak na financování družstevního bytu? Poradíme vám

Nedostatek bytů ve velkých městech vyšrouboval ceny směrem vzhůru, což vám tak trochu překazilo plány na koupi. Nevěste hlavu a zkuste se porozhlédnout po bytech družstevních. Finanční poradce Partners Vladimír Weiss poradí, jak se dá bydlení financovat.

Smluvní podmínky. Seznamte se s nimi, než změníte dodavatele

Změnit dodavatele energií je snadné. Aspoň to hlásí sami prodejci, když se snaží přilákat k sobě nové zákazníky. Jednoduché to opravdu je. Potíže mohou nastat, když lidé neznají své smluvní podmínky a netuší, kdy mohou smlouvu ukončit bez hrozby sankcí.

Pojištění hmotné odpovědnosti řeší škody vzniklé při občanském soužití

S platností nového občanského zákoníku přibývá případů uplatňování odpovědnosti za škodu, kterou někomu způsobíte. Stává se běžným, že poškozený si nechá řádně zaplatit nejen za rozbité věci, ale třeba už i za ušlý zisk, bolesti při léčení, ztrátu času, psychickou újmu nebo za cokoli jiného.

Vysoké úroky i riziko. Pozor na firemní dluhopisy mimo regulované trhy

Vydávání firemních dluhopisů je naprosto běžným postupem ve chvíli, kdy se to firmě vyplatí více než úvěr v bance. Když firma nabízí dluhopisy na veřejně obchodovaných burzách, musí předložit pravdivé informace o svém hospodaření. Což však neplatí pro firemní dluhopisy nabízené mimo regulované trhy.

Invalidní penze přiznané státem? Moc nadějí na slušný život nedávají

Invalidní důchod nenahradí, ani nemůže stoprocentně nahradit, příjmy z výdělečné činnosti, popřípadě je ještě převýšit. Při přiznání invalidního důchodu je proto nutno počítat s významným propadem financí oproti předchozím příjmům. Řešením může být komerční připojištění invalidity.

Hypotéky zdražují. Lidé si mohou fixovat úroky už i na 15 let

Pokud někdo uvažuje o hypotéce, nebo mu bude končit fixace hypotéky, určitě by si měl všimnout, že úroky vzrostly nejrychleji za posledních deset let. Některé banky stihly za poslední rok zdražit i čtyřikrát, říká úvěrová specialistka společnosti Partners Lucie Drásalová.

Hypotéka s poradcem, makléřem nebo na vlastní pěst?

Rozhodli jste se bydlet ve svém, ale také víte, že bez hypotéky to nepůjde. Od známých slýcháte spoustu různých historek, a proto zvažujete, jestli je lepší zařídit si hypotéku sami anebo s odbornou pomocí. Finanční poradce David Kučera vám vysvětlí, jaký je v tom rozdíl.

Za dvanáctitisícovou nemocenskou by rodina Michala Klimta nevyžila

Léčení vážné nemoci nebo úrazu se může nepříjemně protáhnout a narušit rozpočet nejedné rodiny. A to i přesto, že člověk dostává takzvanou nemocenskou. Problémem totiž je, že ta málokdy pokryje celkové výdaje domácnosti.

Chcete změnit povinné ručení? Hlídejte si termín výročí šest týdnů dopředu

Každý motorista si musí, pokud ho o něm neinformuje pojišťovna, hlídat výročí povinného ručení se šestitýdenním předstihem. Přesně tak dlouho trvá doba, dokdy nejpozději musí nahlásit případnou změnu pojišťovny.

Na čem se dá ušetřit při stavbě domu

Někdo namítne, že pokud chcete kvalitně postavený dům z kvalitních materiálů, šetřit nemůžete. To je určitě pravda. Přesto se dá finální cena zredukovat, aniž by se snížila kvalita provedení.

Co je dobré si ohlídat u stavby rodinného domu s hypotékou?

Na co si dát pozor při stavbě rodinného domu? Celý proces je přeci jenom složitější oproti koupi bytu, který je již hotov. S čím navíc počítat, pokud výstavbu řeším hypotečním úvěrem?

Nemocenská vzrostla. Stačí ale?

Nemocenská se od Nového roku zvýšila. Víte ale, kolik dostanete, když zůstanete v pracovní neschopnosti 30 dní, 60 dní, nebo celý rok? Příklady přináší finanční poradce Partners Václav Valášek.

Jak ochránit svůj domov? Jedině vhodnou pojistkou!

Vracíte se po těžkém dnu z práce s vidinou teplé sprchy. A ejhle, z promáčeného stropu v koupelně zjistíte, že stejný nápad měla i sousedka nad vámi. Jak předejít placení škod, vysvětluje Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

Zvládnete splácet hypotéku?

Žadatelé o úvěr si často neuvědomují, že hypotéka je závazek na desítky let dopředu. Přestože jejich finanční situace není ideální, chtějí si půjčit za každou cenu. A to je chyba. Jak vše správně propočítat a kdy se raději úvěru vyhnout, vysvětluje Vladimír Weiss, finanční poradce Partners.

Dvakrát o stavebním spoření: úvěry ze stavebka i dvanáct tisíc za šest let

Stavební spoření patří ke stálicím v oblíbenosti finančních produktů ze strany českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení spoření z hlediska těch, co v něm spoří, ale i čerpají úvěry. Ty se v poslední době stali hitem pro ty, kteří chtějí hypotéku, ale nesplňují podmínku vlastních zdrojů ve výši dvaceti procent pořizované nemovitosti.

Zbavit se překlenovacího úvěru ze stavebního spoření není vždycky hračka

Čerpat úvěr ze stavebního spoření se podle finančních odborníků vyplácí hlavně v těch případech, kdy je jím financována rekonstrukce nebo třeba menší přístavba bydlení. Praxe však ukazuje mnoho případů, kdy se klienti na „dobrou radu“ rozhodnou financovat ze stavebního spoření nákup celé nemovitosti.

Pozor na překlenovací úvěry ze stavebního spoření

Stavební spoření dnes využívají více než tři miliony Čechů. A to je dost na to, aby se mezi nimi našli i tací, kteří si v jeho rámci sjednají překlenovací úvěr v neúměrné výši – například i na pořízení vlastního bydlení.

Jak si stojí doplňkové služby u povinného ručení? Pojišťovny o řidiče pečují

Zatímco v minulosti značilo pojištění motoristy to, že když měl nehodu nebo poruchu, sám se musel zachránit, sám si vše musel zařídit a zorganizovat a až na konci jeho cesty mu pojišťovna uhradila s tím spojené náklady. Naopak dnes pojišťovny o svého motoristu pečují už i v rámci povinného ručení po všech stránkách.

Kvalitní zámková vložka je základem ochrany proti zlodějům

Vchodové dveře potřebují silný zámek, se kterým si zloděj hned tak neporadí. Podle čeho se orientovat při jeho výběru?

Češi a půjčky? Nejčastěji si půjčujeme na elektroniku či bytové zařízení

Přibližně 28 procent Čechů, kteří si půjčují peníze, tak činí rizikovým způsobem. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA), který sledoval míru a charakter využívání půjček v České republice. Alespoň jeden úvěr podle něj aktuálně splácí každý pátý Čech, přičemž třetina z těchto lidí má dvě nebo více půjček.

Hypotéky nadále zdražují. Průměrná sazba v lednu stoupla na 2,28 procenta

Začátek letošního roku potvrdil současný trend zdražování hypoték. Jejich průměrná úroková sazba se v lednu vyšplhala až na 2,28 procenta. Kvůli vzrůstajícím cenám hypoték si do bank pro nové úvěry přichází výrazně méně lidí než loni. Vyplývá to z lednové statistiky Hypoindex společnosti Fincentrum.

Pojištění život nevrátí, dokáže ale finančně zabezpečit rodinu

Při sjednávání životního pojištění je nejdůležitější správně postavená smlouva. Média si poprávu všímají těch případů, kdy pojišťovny odmítají plnit klientům, kteří se ocitli spolu se svými rodinami kvůli vážné nemoci v problémech. Praxe však ukazuje i příklady, kdy pojištění zafunguje přesně tak, jak má, protože bylo správně sjednáno.

Nejčastější omyly při pojištění budov a domácností. Na co si dát pozor?

Při sjednávání pojištění lidé často přehlížejí některá rizika a mají sklon nabídky pojišťoven porovnávat především podle ceny. Mnohem podstatnější je však to, co pojištění kryje a do jakých limitů. Jaké chyby Češi v pojištění bytů a domů nejčastěji dělají?

Každý hypoteční úvěr je tak bezpečný, jak je ho dlužník schopen splácet

Při sjednávání hypotéky klient banky řeší jak nákladovost hypotéky, v níž se odráží i délka jejího splácení, ale podle finančních poradců je třeba také stanovit si pravidelnou měsíční splátku úměrnou výši celkových příjmů. „Nemá smysl přeceňovat síly, protože v praxi vidíme mnoho případů, kdy si lidé v podobě měsíční hypotéční splátky vezmou až příliš velké sousto,“ říká finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss.

Finanční bonusy loni zaměstnancům vyplatila polovina českých firem

Třinácté platy jsou na vzestupu. Zatímco před deseti lety na ně dosáhlo přibližně 26 procent zaměstnanců, loni mimořádné finanční bonusy vyplatila zhruba polovina českých firem. V porovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy byly v Česku tyto odměny druhé nejvyšší.

Daň z nemovitostí zvýšilo přes 600 obcí. Na podání přiznání zbývá poslední týden

Konec ledna každoročně bývá „napínavým obdobím“ pro všechny majitele nemovitostí. Ti, kteří si v uplynulém roce nějakou nemovitost pořídili, musejí podat přiznání. Stávající vlastníci „jen“ čekají, než jim na jaře přijde složenka či pokyn poslaný e-mailem nebo do datové schránky. Jak ale upozornila Finanční správa i daňoví poradci, neplatí to za každých okolností.

Už nejen osamělý supermarket. Ve městech přibývají nákupní parky

/INFOGRAFIKA/ Nevíte, co se staví vedle Lidlu? Aktuální otázka, kterou nyní řeší obyvatelé středočeského Nymburka. Před pár měsíci vyvolávala podobné dotazy místních stavba vedle poděbradského Teska. Z té se nakonec vyklubala prodejna nábytku Jysk. V nedalekých Milovicích rovnou vyrostl nový nákupní komplex Saller Milovice, realitní terminologií nazývaný retail park.

Cestovní pojištění v těhotenství. Co si ověřit a na co si dát pozor

Těhotenství přináší zásadní životní změnu. Pro některé ženy se mění například možnosti cestování. Mnohdy řeší, zda ve svém stavu mohou i nadále podnikat výlety do zahraničí bez omezení. Jak se k tomu staví pojišťovny v případě cestovního pojištění?

Pojistěte děti na lyžařský kurz. Ochráníte se před velkými finančními výdaji

S novým rokem začíná sezóna školních lyžařských výcvikových kurzů, na které vyjíždějí nejčastěji žáci 7. tříd základních škol a studenti 1. nebo 2. ročníku středních škol. Pokud dítě na kurz posíláte, myslete na jeho kvalitní pojištění nad rámec toho školou zajištěného pro případ úrazu, který může mít bohužel někdy i závažné následky.

Na co byste neměli zapomenout, pokud holdujete extrémním zimním sportům?

Léčebné výlohy po maléru na českých horách pokryje tuzemské zdravotní pojištění. Pokud však viník nemá pojištění odpovědnosti, může mít srážka na svahu nepříjemnou dohru v podobě soudních pří o finanční kompenzaci. Taková částka se po kolizi na zahraniční sjezdovce může vyšplhat do astronomických výšin.

AKTUALIZOVÁNO

Vichřice zasáhla Česko. Bez proudu zůstává 150 domácností

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo dnes po 19:00 bez elektřiny 150 domácností. Odpoledne se podařilo připojit velkou většinu domácností ve Šluknovském výběžku, bez proudu zůstávají už pouze lidé na Děčínsku. 

Jste závislí na své výplatě? Pojistěte se

Náhlá srdeční příhoda panu Krátkému změnila život. Dodnes nemůže vydělávat, a přestože pobírá nemocenskou, s penězi prostě nevystačí. Přitom stačila jediná pojistka a vše mohlo být úplně jinak. Proč je životní pojištění tak důležité, vysvětluje Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

Střecha bez přesahu: proč ano a kdy ne

Mít střechu nad hlavou je základním účelem stavby domu. Střecha chrání před rozmary počasí jak nás samotné, tak veškeré stavební komponenty. Například pro ochranu fasády se budují přesahy - tedy aspoň většinou.

Náměstí Míru ve Veselí na Moravou se promění. Dostane 52 bytů

/FOTOGALERIE/ Dva nové čtyřpodlažní bytové domy, podzemní parkoviště, pevné pódium, tržiště i místo pro beachvolejbal nebo kluziště. Takové jsou plány vedení radnice ve Veselí nad Moravou pro náměstí Míru po roce 2020.

Převod z účtu na účet za pár vteřin. České banky zavedou okamžité platby

České banky chystají zásadní zrychlení plateb z účtu na účet. Zatímco dosud se peníze při platbách mezi různými bankami připsaly na účet příjemce až následující pracovní den, nově by to mělo být do několika vteřin. Se zavedením novinky se počítá na konci roku 2018.

Banky zdražily hypotéky. Průměrná sazba v listopadu stoupla na 2,15 procenta

V listopadu vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta. Oproti říjnu stouply i objemy a tržby. V loňském roce však byly objem přibližně o deset miliard korun vyšší. Mohly za to zejména rekordně nízké sazby.

Jste závislí na své výplatě? Pojistěte se

Náhlá srdeční příhoda panu Krátkému změnila život. Dodnes nemůže vydělávat, a přestože pobírá nemocenskou, s penězi prostě nevystačí. Přitom stačila jediná pojistka a vše mohlo být úplně jinak. Proč je životní pojištění tak důležité, vysvětluje Jiří Kubík, finanční poradce Partners.

Hořící stromeček a zuhelnatělý kapr aneb Jak si nezkazit Vánoce

Zatímco pro většinu lidí jsou Vánoce svátky rodinné pohody, hasiči musejí být v pohotovosti. Požáry způsobené svíčkami nebo vznícením jídla v pánvi jsou každoročním evergreenem. Opatrnost je na místě více než kdy jindy.

Češi mají rádi e-shopy. Nejvíc nakupují na čínském AliExpressu, druhá je Alza

Záliba nakupů přes e-shopy u nás nadále roste. Potvrzuje to analýza mBank provedená na více než 36 milionech platbách kartou. Do listopadu tohoto roku Češi nakupovali přes internet více než za celý loňský rok. Nejvíce přitom navštěvují čínský e-shop AliExpress, za kterým následuje Alza.cz. Mezi oblíbené nákupy u Čechů patří elektronika a počítače.

Investiční životní pojištění umožňuje zhodnocovat peníze i krýt rizika

Trend pojišťování vážných životních rizik v životních pojistkách plní svůj účel. Vhodně vybrané a nastavené životní pojištění může doplnit příjmy domácnosti v okamžiku jejich částečného nebo úplného výpadku třeba kvůli dlouhodobě snížené pracovní schopnosti živitele rodiny. Proto je rozumné pojistit se proti riziku smrti, invalidity nebo vážné nemoci.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Problémy při koupi domu: radon a gama záření

Přírodní plyn, který se uvolňuje rozpadem radioaktivních prvků v zemi, se nazývá radon. Jsou dva způsoby, jak se dostane do domu. Buď se uvolňuje přímo ze země, nebo je zabudovaný ve stavebních materiálech.

Častou chybou při rekonstrukci bývá nízký odhad nákladů

Půjčit si peníze navíc během již probíhající rekonstrukce může být složité a nákladné. Podle finančního poradce Partners Lukáše Urbánka je proto lepší předem počítat s tím, že se chystaná rekonstrukce prodraží. Pokud vám po vypůjčení vyšší částky zbudou nějaké peníze, hypotéku ve výši dvaceti procent celkové částky není nutné dočerpat.

Jen necelá čtvrtina poskytovatelů půjček jedná odpovědně, zjistila analýza

Přibližně čtvrtina bank a společností, jež v Česku působí na poli spotřebitelských úvěrů, přistupuje k půjčování peněz odpovědně. Zhruba patnáct společností by mělo přístup ke svým klientům zlepšit, zbývající mají průměrné podmínky. Ukázala to analýza, kterou si nechala vypracovat humaniární organizace Člověk v tísni. 

Vánoční půjčky si nejčastěji berou učitelé a řidiči, ajťáci mají našetřeno

Vánoce jsou spojeny se značnými finančními výdaji, na které nejsou rodinné rozpočty vždy připraveny. Podle průzkumu společnosti KRUK, jež se specializuje na správu pohledávek finančních ústavů v České a Slovenské republice, si proto hned patnáct procent Čechů bere na dárky a náklady spojené s vánočními přípravami úvěr. K půjčkám se uchylují zejména zaměstnanci ze sektorů vzdělání a dopravy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT