Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Vězni na Guantánamu

Vězni na Guantánamu

Washington hledá v USA nové prostory pro guantánamské vězně

Washington - Americký Pentagon vyslal na vojenskou základnu Guantánamo na Kubě tým expertů, kteří mají zjistit možnost přemístění některých vězňů na americkou půdu. Oznámily to dnes televizní stanice Fox News a CNN. Uvažuje se prý o chráněných vojenských objektech v Kansasu a Jižní Karolíně.

Bývalý vězeň z Guantánama kritizuje nucené vyživování hladovkářů

Guantánamo - Americké úřady přes tři měsíce řeší problém hladovky, kterou drží stále více vězňů v americkém žaláři Guantánamo na Kubě. Dozorci denně krmí desítky hladovkářů proti jejich vůli tekutou stravou pomocí trubiček zavedených nosem, uvedla dnes agentura AP. Průběh hladovek popsala na základě svědectví bývalého saúdskoarabského vězně, který byl z Guantánama propuštěn v roce 2009.

Poslední Kubánci opouštějí Guantánamo, končí jedna éra

Guantánamo - Více než půl století cestovali dva Kubánci každý všední den mezi dvěma světy. Z chudé komunistické reality města Guantánamo, kde je z plakátů pozorují bratři Castrové, jezdili za prací na nedalekou americkou vojenskou základnu, kde vojáci nakupují v dobře zásobených obchodech a chodí na obědy do McDonald's či Subway. Teď Luis Rosa a Harry Henry odcházejí do důchodu a éra kubánských zaměstnanců pracujících pro americkou armádu definitivně končí, píše agentura AP.

Senátní výbor odsoudil guantánamské mučení

Washington -Vyšetřování kauzy tvrdého mučení zajatců v Guantánamu odhalilo, že v nelidských praktikách Pentagon podporovali i někteří právníci z americké CIA.

Vězni z Guantánama dostali práva, ministr spravedlnosti je ale zpochybnil

Washington – Právní pozice vězňů na Guantánamu se po čtvrtečním rozhodnutí Nejvyššího soudu USA zlepšila, procesy s nimi ale budou pokračovat dál.

Vězni na Guantánamu dostali právo se odvolat

Washington - Americký nejvyšší soud rozhodl, že vězni z Guantánama mají práva vyplývající z americké ústavy, přestože jsou drženi na základně na kubánském území.

Na Guantánamu začne soud kvůli atentátům z 11. září 2001

Washington - Chálid Šejch Muhammad a další čtyři pravděpodobní strůjci atentátu na Světové obchodní centrum a další cíle stanou poprvé u soudu.

USA nevědí, jak vyřešit problém zvaný Guantánamo

Washington - Ministr obrany USA Robert Gates řekl na slyšení amerického Senátu, že Spojené státy mají kvůli vězení na Guantánamu vážný problém.

Další guantánamský vězeň byl zproštěn obvinění

Washington - Hrozícímu trestu smrti za vraždu tří tisíc civilistů, kteří zemřeli při teroristických útocích na cíle ve Spojených státech 11. září 2001, prozatím unikne jeden z hlavních podezřelých Mohammed al-Kahtání.

Ministr slibuje spravedlivý proces s teroristy z 11. září

Washington - Americká armáda zažalovala šest lidí z příprav útoků 11. září, ministerstvo pro ně bude žádat trest smrti. Ochránci lidských práv ale varují: obvinění byli při výsleších mučeni, jejich výpovědi nejsou za objektivní.

Američané chtějí uzavřít Guantánamo

USA - Spojené státy uvažují ouzavření věznice na Guantánamu. Pro BBC to potvrdila šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová. Vcestě zrealizovat dlouho zamýšlený plán stojí jediná překážka: kam střemi stovkami nebezpečnýchvězňů.

CIA přešetří zničené pásky z Guantánama

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti a Ústřední zpravodajská služba zahájily předběžné šetření v případu tajných videonahrávek s výslechy vězňů z námořní základny Guantánamo, které CIA nechala v roce 2005 zničit.

Washington uvažuje o uzavření věznice v Guantánamu

WASHINGTON - Věznice na americké námořní základně Guantánamo, v němž jsou zadržováni lidé podezřelí z terorismu, působí Bushově administrativě nemalé mezinárodní i interní problémy.Americká vláda tak nyní pod tlakemuvažuje, že by věznici zrušila.

Američané popřeli zrušení věznice Guantanámo

WASHINGTON - Bílý dům popřel informace, podle nichž se administrativa amerického prezidenta George Bushe blíží rozhodnutí zrušit kontroverzní věznici Guantánamo na Kubě. V tomto zařízení jsou bez soudu zadržovány osoby podezřelé z terorismu.

USA vybudují na Guantánamu centrum pro imigranty

WASHINGTTON - Spojené státy vybudují na své základně Guantánamo na jihovýchodním pobřeží Kuby centrum pro imigranty. K tomuto rozhodnutí je přivedly obavy z přílivu kubánských uprchlíků v případě smrti kubánského vůdce Fidela Castra. Oznámila to dnes agentura AFP.

Američtí zákonodárci navrhli uzavření vězení na Guantánamu

WASHINGTON - Uzavření věznice na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě navrhli tři demokratičtí poslanci amerického Kongresu. Na Guantánamu jsou vězněny osoby zadržené od roku 2001 v rámci americké "války proti terorismu", připomíná agentura AFP.

Americký soud poprvé vyslyšel vězně z Guantánama

Washington – Vězni z Guantánama zaznamenali druhý velký úspěch u americké justice za poslední měsíc.

Vězňové z Guantánama mohou do USA, rozhodl soud

Washington - Bílý dům utržil v noci z úterka na středu další políček kvůli věznici na americké základně Guantánamo na Kubě.

Obama rozhodl: do roka se zavře Guantánamo

Washington – Nový americký prezident neztrácí čas: hned druhý pracovní den ve své funkci nařídil Barack Obama zavřít internační zařízení na Guantánamu. Potřebný dekret podepsal ve čtvrtek.

USA prosí Německo: Přijměte vězně z Guantánama

Berlín – Spojené státy požádaly Německo, aby přijalo několik vězňů z Guantánama, až bude tato věznice na americké vojenské základně na Kubě uzavřena.

National Geographic natočil dokument o Guantánamu

Washington - Dozorci ve vojenském vězení na Guantánamu tomu říkají "koktejl": směs výkalů, moči a plivanců, kterou na ně vězni házejí. Vojáky to utvrzuje v názoru, že slouží na bitevním poli.

Langer: ČR žádné vězně z Guantánama nepřijme

Lucemburk - Česká republika zřejmě nepřijme ani jediného člověka z kontroverzní věznice Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu.

USA požádaly EU o přijetí vězňů z Guantánama

Brusel - Spojené státy formálně požádaly Evropskou unii, aby přijala některé bývalé zahraniční vězně zadržované kvůli podezření z terorismu na americké základně Guantánamo.

Španělsko kývlo na žádost USA, přijme část vězňů z Guantánama

Madrid - Španělsko „principiálně“ souhlasí s přejetí části vězňů zadržovaných na americké základně v zálivu Guantánamo na Kubě.

Do Británie dorazil vězeň ze základny Guantánamo

Londýn - Binyam Mohamed, jehož po čtyři roky zadržovali Američané ve věznici Guantánamo na Kubě kvůli podezření z napojení na teroristy, přicestoval v pondělí letadlem do Británie. Informovala o tom agentura Reuters.

Itálie přijme vězně z Guantánama

Řím – Itálie se stala jednou z mála zemí, která přijme vězně propuštěné z americké trestnice v Guantánamu na Kubě.

Pentagon zastavil poslední proces na Guantánamu

Washington - Obvinění proti atentátníkovi bylo staženo. Soudcové tak vykonali vůli prezidenta Obamy.

Maďarsko je ochotno přijmout vězně z Guantánama

Budapešť - Okolnosti poskytnutí útočiště propuštěným ze záchytného střediska na Kubě musí být ještě důkladně prozkoumány, sdělili Maďaři.

Soudce na Guantánamu odmítl přerušit proces s vězněm

Washington - Americký vrchní vojenský soudce na základně Guantánamo na Kubě odmítl žádost prezidenta USA Baracka Obamy, aby pozastavil proces se saúdským občanem Abd al-Rahímem al-Našírím.

Obamův první krok: zastavují se procesy na Guantánamu

Washington - Nový americký prezident vydal své první rozhodnutí. Zastavuje se vyšetřování vězňů v pověstné základně.

Soudce nařídil propustit vězně z Guantánama, zadrženého ve čtrnácti

Washington - Vězněný Gharání byl údajně členem buňky al-Káidy ve svých jedenácti.

OBRAZEM: Demonstranti vyzývali k uzavření Guantanáma

Praha - Amnesty International ČR pořádala 11. ledna v den 7. výročí převozu prvních zajatců na Guantánamo protestní akci na Staroměstském náměstí v Praze.

První vězeň z Guantánama jde před civilní soud

Washington – Důležitý člen teroristické sítě Al-Káida bude souzen v New Yorku a stane se tak prvním ze zadržovaných v americké věznici na kubánském Guantánamu, který ve Spojených státech stane před civilním soudem.

Guantánamo bude uzavřeno podle plánu

Londýn – Věznici na americké základně Guantánamo by se mělo podařit uzavřít v lednu 2010, jak si přál prezident Barack Obama.

Americký Senát schválil přesun vězňů z Guantánama

Washington – Americký Senát v úterý schválil návrh na přesunutí vězňů ze základny Guantánamo na Kubě před soud do Spojených států.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT