Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Hrady, zámky a jiné památky v ČR

Objevujte hrady, zámky, tvrze a spoustu dalších zajímavých míst v České republice.

Muž našel pod hromadou kamení poklad z doby Václava IV.

Prostě jsem šel kolem cesty s oraništěm po prasatech. Zablýskly se tam nějaké penízky, tak jsem zavolal známému, který přijel i s archeology, řekl nálezce středověkého pokladu Petr Hudec.

Město Králův Dvůr se snaží zachránit vzácné fresky na zámku

Králův Dvůr - Zámek Králův Dvůr na Berounsku patří do majetku města už několik let. V roce 2013 ho město koupilo od jeho původního majitele za 13,5 milionu korun. Od té doby sice uplynulo jen pár let, ale zámek, který až do roku 1945 vlastnili Fürstenberkové, se změnil k nepoznání.

Na hradě Krakovec očekávají méně svateb

Krakovec - Experimentální zastřešení hradu Krakovec na Rakovnicku je v polovině realizace. Kastelán Jiří Sobek popsal: „Střechy jsou nahoře. Dalším krokem, který bude v příštím roce navazovat, je odvodnění. Jedná se o rozsáhlou záležitost neboť budeme odvodňovat nádvoří a sklepení v jihozápadní části objektu. Čeká nás tedy dost kopání a intenzivní práce."

Hlavní důvod opravy hořovického zámku: dřevomorka

Hořovice /FOTOGALERIE/ - Na státním zámku v Hořovicích na Berounsku již třetím rokem opravují střechy z peněz fondu ministerstva kultury. Projekt Miroslava Fuchse počítal s kompletní obnovou střech hlavní budovy, severní a jižní věže a obou křídel směrem do města.

Buštěhrad pokračuje v opravě zámku

Buštěhrad - Část zámku Buštěhrad na Kladensku patří městu, sídlí v něm městský úřad, druhá část patří Středočeskému kraji, ta je před rekonstrukcí. Nové vedení kraje bude řešit, jak s ní naloží. Podle krajského náměstka pro kulturu Daniela Marka (TOP 09) rozhodnutí padne zřejmě až příští rok.

Loucký klášter může být národní památkou. Vláda rozhodne do konce roku

Znojmo - Dárek k letošnímu výročí královského města možná dostane od české vlády Znojmo. Ministři rozhodnou, zda na návrh ministerstva kultury zapíší mezi národní kulturní památky Loucký klášter.

Památky na Benešovsku čeká v zimě velký úklid

Benešovsko - Brány většiny zámků i hradů se ke konci října definitivně uzavřely návštěvníkům. Ve všech turistických skvostech se totiž pracovníci budou připravovat na novou, letní sezónu. Ne jinak tomu bude i na Konopišti, Jemništi, Českém Šternberku a v klášteru Sázava na Benešovsku.

Hrad Křivoklát čeká oprava další dominantní věže

Křivoklát - Po opravě Velké válcové věže, kterou žil hrad Křivoklát na Rakovnicku letos, čeká toto významné sídlo českých králů v příštím roce oprava střechy další věže. Jedná se o takzvanou Prochoditou věž, která má naprosto unikátní konstrukci.

Karlštejn odkryl komnaty fraucimoru. Bez příplatku k základnímu vstupnému

Karlštejn - V říjnu mohou návštěvníci hradu Karlštejn na Berounsku nahlédnout do třinácté komnaty. Mají tak možnost využít mimořádného zpřístupnění třetího patra Císařského paláce, takzvaného fraucimoru. Prohlídky jsou součástí prvního prohlídkového okruhu, a to bez příplatku k základnímu vstupnému.

Zazděný výklenek poodkryl tajemství o nejvyšších patrech tvrze v Hradeníně

Hradenín /VIDEO, FOTOGALERIE/ - S velkým zájmem návštěvníků se v rámci Dnů evropského dědictví setkala komentovaná prohlídka tvrze v Hradeníně, prostřednictvím níž dalo Regionální muzeum v Kolíně příchozím ojedinělou možnost nahlédnout do míst, která v současné době ještě procházejí rekonstrukcí a jsou veřejnosti nepřístupná.

Kuchyni hořovického zámku provonělo mnoho výjimečných pokrmů

Hořovice /FOTOGALERIE/ - „Přejete si bavorské vdolečky s domácími povidly a tvarohovou náplní, nebo daňčí maso na víně?" ptala se Nora Faitová návštěvníků zámku Hořovice na Berounsku při víkendových speciálních prohlídkách s názvem Dny zámecké kuchyně. A to nebyly zdaleka všechny pokrmy.

Správci Svaté Hory reklamují závady vzniklé po rozsáhlé rekonstrukci

Příbram /FOTOGALERIE/ - Správci Svaté Hory v Příbrami reklamují nedávnou opravu poutního místa. Ani ne několik dnů po dokončení prací za téměř dvě stě tisíc korun se totiž na průčelí budovy objevily skvrny.

Po dvou letech se znovu otevřou brány skanzenu v Kouřimi

Kouřim /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Téměř přesně po dvou letech, kdy bylo Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku veřejnosti uzavřeno, se v sobotu 30. července v 10 hodin otevřou jeho brány opět pro všechny zájemce.

Spojení technologie s historií bylo pro zříceninu hradu správným krokem vpřed

Zvířetice /ROZHOVOR/ - Vojtěch Dvořák, vedoucí projektu Zvířetice Vision21, který je v čele týmu, jemuž jde o záchranu a propagaci zříceniny hradu Zvířetice na Mladoboleslavsku, přiblížil zavedení vstupného, komentované prohlídky i cíle do budoucna.

Rekonstrukce tvrze v Hradeníně bojuje o hlasy veřejnosti

Hradenín - Chcete podpořit zdařilou rekonstrukci unikátní památky, kterou je historická tvrz v Hradeníně na Kolínsku? Není k tomu třeba příliš. Stačí jí dát svůj hlas v projektu Patrimonium pro futuro, konkrétně v sekci Památky děkují.

Hrad Bouzov otevřel novou prohlídkovou trasu Arcivévodův okruh

Jeden z nejnavštěvovanějších cílů turistů v Olomouckém kraji, hrad Bouzov, otevřel novou prohlídkovou trasu Arcivévodův okruh. Zaměřuje se na historii a přestavbu hradu. Lidé uvidí soukromý byt arcivévody Evžena Habsburského a jeho pobočníka v jižním křídle. Tyto prostory byly dosud otevřené pouze při výjimečných příležitostech, řekla kastelánka hradu Zuzana Šulcová. Novým okruhem mohou lidé procházet od 1. července, zatím ve zkušebním provozu.

OBRAZEM: Na hradu Pirkštejn opět znějí zvony

Rataje nad Sázavou - Na hradě Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku se opět rozezněly zvony. Slavnost začala přednáškou historika umění Aleše Rolečka, který přítomným přiblížil život svatého Prokopa. Posléze z věže poprvé po třiceti letech slavnostně zazněly zvony.

Hrad Cheb otevře podzemní kasemata

Podzemní prostory pod chebským hradem, které vznikly na přelomu 17. až 18. století, se již o víkendu otevřou veřejnosti. V tuto chvíli pracovníci hradu dokončují v těchto barokních kasematech poslední úpravy, aby pohyb v nich byl maximálně bezpečný.

Mistři černého řemesla se v noci setkají na hradě Helfštýn

Nové dílo pro Helfštýn vytvoří během sobotní noci kováři ve středověkých kulisách hradu. Noční kování začíná poslední dubnový den ve 20 hodin, hrad bude otevřen do půlnoci.

Věž hradu Křivoklát ukrývala dvě schránky staré sto třicet let

Křivoklát /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Slavnostní 
a hlavně napínavý okamžik otevření obou schránek se odehrál na velkém stole v kanceláři Petra Slabého, kastelána hradu Křivoklát na Rakovnicku. Kromě něj byli přítomni správkyně depozitáře Libuše Vokounová a investiční referent Územní památkové správy 
v Praze Pavel Potůček.

Na Helfštýně je k vidění na 600 modelů aut z povalečných let

Na hradě Helfštýně začala v sobotu výstava, která nadchne především milovníky auto veteránů. Zaměřená je na vývoj vozidel z let 1945 až 1990. V několika vitrínách je vystaveno na 600 modelů, které pocházejí ze soukromé sbírky Bedřicha Zapletala z Týna nad Bečvou. K vidění jsou zástupci evropských značek, amerických vozů, ale i ryze české výroby. Výstava nese název Poválečná auta na dlani.

Na hradě Roštejn je nový průvodce. Elektronický

Se začátkem nové turistické sezony mají návštěvníci hradu Roštejn možnost nově využít služby moderního elektronického průvodce.

Veltruský zámek čekají opravy, obnovena bude i jedna studna

Veltrusy - Také letos čekají areál zámku ve Veltrusech na Mělnicku i zámek samotný, jenž je národní kulturní památkou, změny. Přispějí k nim nekončící opravy po takřka likvidační povodni před čtrnácti lety. Podle správce objektu a kastelána Pavla Eclera připravuje Národní památkový ústav, který je majitelem objektu, v současné době projekty na několik menších i větších rekonstrukcí.

Restaurátoři odvezli lustr z kutnohorské kostnice k renovaci

Kutná Hora - Restaurátoři v kutnohorské kostnici dokončili demontáž unikátního lustru složeného z lidských kostí, který je v havarijním stavu a potřebuje opravit. Do konce října budou jednotlivé části renovovat. „Koroze je nadměrná a nemůžeme riskovat pád lustru," řekl restaurátor Tomáš Král.

Zámek Stekník po více než 50 letech ukáže návštěvníkům sala terrenu

U příležitosti Mezinárodního Dne památek připravil zámek Stekník na Žatecku mimořádnou prohlídku běžně nepřístupného prostoru - tzv. sala terreny. Návštěvníci poprvé po více než 50 letech budou moci nahlédnout do tohoto zajímavého prostoru, jednoho z největších sálů na zámku. Akce se chystá v sobotu 16. a neděli 17. dubna.

Návštěvníci Sovince mohou letos nahlédnout do podzemí

Zájemci o prohlídku hradu Sovinec mohli v sobotu 2. dubna poprvé projít část podzemní chodby, která byla dosud veřejnosti nepřístupná.

Lustr z kutnohorské kostnice bude odvezen k opravě, je v havarijním stavu

Kutná Hora - Lustr z lidských kostí v kutnohorské kostnici je v havarijním stavu a bude v nejbližších dnech odmontován a odvezen k opravě. „Návštěvníkům někdejší hřbitovní kaple ze 14. století se tak naskytne pohled na interiér kaple bez lustru, který byl naposledy možný před téměř 150 lety," uvedl Petr Jakeš ze sedlecké farnosti.

O Velikonocích navštívilo hrad Křivokát skoro dvanáct tisíc lidí

Křivoklát /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Bezmála dvanáct tisíc lidí dorazilo o velikonočních svátcích na středověký hrad Křivoklát na Rakovnicku. Kastelán Petr Slabý toto ohromující číslo okomentoval: „To je docela bomba. Až takovou účast jsme vůbec nečekali. V neděli to bylo až kritické, protože už nebylo kde parkovat. Od půl jedné hodiny odpolední byla plná všechna parkoviště."

AKTUALIZOVÁNO

Nová sezona: Lidé mohou na památkách fotit, vstupné se nezdražuje

Hned několik novinek si pro novou sezonu připravily památky v Ústeckém kraji, které patří pod Národní památkový ústav (NPÚ). Novinky se týkají i benešovského zámku, který letos zpřístupní nové lovecké salónky a rozšíří expozici Thunské galerie.

OBRAZEM: Hrady a zámky na jižní Moravě se po zimě otevřely lidem. Podívejte se

Prodloužený víkend využila většina kastelánů hradů a zámků na jižní Moravě k zahájení letošní turistické sezony. Pro návštěvníky většina z nich připravila zajímavý program.

Zámek Ploskovice návštěvníky přivítá v novém

Poprvé po zimní pauze se návštěvníkům tento pátek 25. března znovu otevřou zámky ve správě Národního památkového ústavu, mezi nimi i ten v Ploskovicích. Otevřeno bude mít přes velikonoční svátky včetně pondělí, a to od 10 do 16 hodin.

Raduňský zámek má otevřít návštěvníkům nové prostory

Zpřístupnit se má původní byt zámecké paní a suterén. Lidé poznají, jak se topilo, svítilo nebo jak byla přiváděna voda. Nové expozice mají být otevřeny nejpozději do tří let.

Hrad Roštejn se pro návštěvníky otevře už o Velikonocích

Ačkoliv turistická sezóna začne naplno až v dubnu, hrad Roštejn otevře své brány návštěvníkům už o Velikonocích. Historické prostory zpřístupní nejen o víkendu, ale také v pátek 25. a v pondělí 28. března. Návštěvníci budou moci navštívit všechny klasické prohlídkové trasy historickými obytnými interiéry i výstavu strašidel z bájí a mýtů.

Zvířetice jako největší tahák 
Mladoboleslavska? Potenciál tam je

Bakov nad Jizerou - Před rokem se zřícenina zámku Zvířetice na Mladoboleslavsku začala probouzet k životu a první příznivci historie mohli žasnout nad precizní rekonstrukcí podoby původního zámku a nad velkolepými průlety virtuální kamery centrem zvířetického panství v době jeho největšího rozkvětu. Tvůrčí tým však neusnul na vavřínech.

Velikonoční prohlídky otevřou brány zámků

Velikonoční akce se už připravují na zámcích v Hošťálkovech a v Linhartovech.

Přerovské památky otevřou o Velikonocích, na Helfštýně se budou zdobit kraslice

Uklizené místnosti, nablýskané exponáty a atraktivní program, který se má postarat o turistickou přitažlivost. Památky na Přerovsku už ladí formu na nadcházející sezonu, a přestože to tak ještě za oknem nevypadá, otevřou své brány co nevidět. Návštěvnická premiéra bude o Velikonocích.

Kácov se rozhodl prodat zámek, nemá peníze na opravy

Kácov - Kácov na Kutnohorsku se rozhodl prodat místní renesančně-barokní zámek. Památka je ve špatném stavu a obec nemá peníze na opravy. Nový majitel, kterým je soukromá osoba, má za budovu zaplatit 6,5 milionu korun. „Zámek by měl opravit a nechat přístupný pro veřejnost," řekla starostka Soňa Křenová.

Humprecht, zámek s půlměsícem, bude slavit 350. výročí

Při příležitosti třístéhopadesátého výročí vzniku zámku Humprecht připravuje jeho správa už v letošním roce několik populárně historických pořadů. Připomínky půlkulatého výročí se protáhnou i do dalších dvou let.

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní sezonu

Od úterý mohou turisté a další příznivci hradu Karlštejn tuto jedinečnou památku opět navštívit i ve všedních dnech.

Modelář z Rakovníka vyrobil názornou kopii hradu Týřov

Rakovník - Konkrétní podobu hradu Týřov, z něhož zbyla už jen zřícenina, se rozhodl ztvárnit Antonín Hák z Rakovníka. S velkou pečlivostí se dal do práce až poté, co prostudoval dostupné historické materiály týkající se této památky tyčící se nad řekou Berounkou v krajině Křivoklátska.

Střechy na zámku Konopiště čeká celková oprava. Potrvá roky

Benešov /FOTOGALERIE/ - Hrozí exkurzím na státním zámku Konopiště u Benešova kvůli rozpadající se střeše nějaké nebezpečí? To je před novou návštěvnickou sezonou hodně důležitý dotaz. „Na velké věži a také na věži Václavce, je natažena síť, která už od loňska brání tomu, aby uvolněné části prejzové střechy spadly dolů," uvedla k tomu konopišťská kastelánka Jana Sedláčková.

Ledečský hrad zve na prohlídku retro bytu

Na novou turistickou sezonu se už chystá hrad v Ledči nad Sázavou. Ani letos v ní nebude chybět prohlídka takzvaného retro bytu.

Zámek v Buchlovicích odhalí systém historických štol

Oprava tanečního sálu a kanalizace na hradu Buchlov, zkrášlení parku a odhalení systému štol na zámku v Buchlovicích. Tímto aktuálně žijí dvě význačné národní kulturní památky našeho regionu, které se po procitnutí ze zimního spánku pilně chystají na novou sezonu. Ta začne o Velikonocích, pracovníci obou institucí už připravují i kulturní program.

AKTUALIZOVÁNO

Hledači pokladů: Slavná Jantarová komnata je ukrytá ve Frýdlantu

Mnichov – Slavná Jantarová komnata z Petrohradu, jejíž osud je od konce druhé světové války neznámý, je ukryta ve sklepeních zámku v severočeském Frýdlantu. Jsou o tom skálopevně přesvědčeni Bavoři Erich Stenz a Georg Mederer, kteří po nástěnné výzdobě několik let pátrají. Dalšímu výzkumu prý brání české úřady, informovala dnes na svém webu bavorská rozhlasová a televizní společnost Bayerischer Rundfunk. Podle Miloše Kadlece, ředitele Územní památkové správy na Sychrově, pod kterou frýdlantský zámek spadá, to není poprvé, co se něco takového říká.

Zámek Nový Hrad letos poprvé otevře během velikonočního víkendu

Součástí velikonočního programu bude vernisáž výstavy o historické obci v Českém středohoří.

Čety uklízečů připravují hrady a zámky na turistickou sezonu

Jihomoravské hrady a zámky jsou sice ještě uzavřeny pro veřejnost, mnohé z nich ale již připravují čety uklízečů na turistickou sezonu, která začne v dubnu. Umývají okna, z nichž mnohá jsou poměrně vysoká nebo špatně přístupná. Fyzicky náročné je pastování parket. Obtížné je stírat prach z uměleckých děl nebo z desítek paroží a dalších loveckých trofejí. K tomu se používají jemné štětečky. Nejvíce si uklízeči stěžují na žvýkačky zašlapané do koberců.

Hrad v Ledči nabídne letos několik unikátních expozic

Medvídek Lucie Bílé nebo unikátní výstava hodin. Hned několik nových expozic chce nabídnout návštěvníkům v letošní turistické sezoně hrad v Ledči nad Sázavou.

V Lednici padla magická hranice. Zámek je opět nejnavštěvovanější v republice

Lednicko-valtický areál táhne. Zatímco v roce 2014 napočítali v lednickém zámku 376 500 platících návštěvníků, loni prodali 
o téměř třicet tisíc vstupenek víc. Podle kastelánky Ivany Holáskové znamená 405 tisíc placených vstupů absolutní návštěvnický rekord.

Děčínský zámek odhalí nepřístupné podzemí. Na jeden den

Stovky metrů podzemních prostor pod děčínským zámkem jsou veřejnosti běžně skryté. Právě v sobotu ale budou mít návštěvníci děčínského zámku možnost projít si chodbami a sklepními místnostmi v několika patrech pod nádvořím zámku.

Chebský hrad opravil kasematy, ukáže je veřejnosti

Chebský hrad dokončil rekonstrukci barokních kasemat, které se rozkládají vedle hradu. V nadcházející sezoně je zpřístupní veřejnosti. Kasematy byly součástí opevnění , které se začalo v polovině 17. století kolem Chebu stavět, řekl Martin Plevný z chebského hradu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT