Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Islamisté

AKTUALIZOVÁNO

Při útoku v Afghánistánu byli zraněni čeští vojáci. Jeden těžce

V Afghánistánu bylo dnes při útoku na hlídku zraněno pět českých vojáků. Jeden těžce, po operaci je ale mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici. Tři další byli lékaři propuštěni a vrátili se k jednotce. 

Česká policie stíhá islamistu za přípravu bombového útoku

Česká policie obvinila za přípravu bombového teroristického útoku mladíka, který se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. S odkazem na policejní spis to napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku mladík, který je původem Slovák a vystupuje pod jménem Abdul Rahman, chodil do pražských mešit.

Nahrávka vůdce Islámského státu: Vytrvejte v boji, vyzývá stoupence

Teroristé z Islámského státu zveřejnili nahrávku, na které má hovořit vůdce organizace abú Bakr Bagdádí. Stoupence vyzývá, aby setrvali v boji i navzdory nedávným porážkám. Podle agentury Reuters však zatím není najsné, zda je na nahrávce skutečně hlas Bagdádího.

AKTUALIZOVÁNO

Pět nejhledanějších vůdců Islámského státu bylo zatčeno, oznámil Trump

V rámci úspěšné mezinárodní operace byla v Iráku zadržena pětice „nejhledanějších vůdců“ Islámského státu, oznámil ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. Podle vysoce postavených důstojníků irácké tajné služby je mezi zatčenými i hlavní poradce samozvaného chalífy Islámského státu.

AKTUALIZOVÁNO

Dva pomocníci teroristů z Paříže mají jít do vězení, třetího soud osvobodil

Pět a čtyři roky mají strávit za mřížemi ve Francii dva muži, kteří pomáhali pachatelům krvavého teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015 najít ubytování. Třetí souzený, který nakonec teroristům přístřešek poskytl, byl osvobozen.

V Káhiře a Petrohradu řádil obvyklý podezřelý: Islámský stát

Očekávané se stalo faktem. Ke středečnímu teroristickému útoku v Petrohradu (13 zraněných), jakož k pátečnímu útoku v egyptské Káhiře (9 mrtvých) se přihlásil samozvaný Islámský stát (IS).

Krveprolití v Somálsku. Při řádění islamistů zahynulo nejméně 17 policistů

V somálském Mogadišu dnes po 9 hodině SEČ zaútočilo islamistické hnutí Šabáb. Sebevražedný atak na budovu policejní akademie odneslo nejméně 17 policistů, na místě je ošetřováno před dvacet dalších mužů zákona.

Válka s Islámským státem skončila, hlásí Irák. Země byla osvobozena

Na konferenci v Bagdádu oznámil irácký premiér Hajdar Abádí definitivní porážku teroristické organizace Islámský stát (IS). Po dobytí posledních několika míst na hranici se Sýrií kontroluje armáda a její spojenci celé území Iráku.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Islámský stát ztratil 95 procent svého kalifátu, tvrdí koalice proti němu

Islámský stát ztratil 95 procent svého přeshraničního "kalifátu", který před třemi lety vyhlásil v Iráku a v Sýrii, prohlásil zástupce vojenské koalice, bojující pod vedením Spojených státu proti němu.

Saúdská Arábie povolí ženám vstup na stadiony, konzervativci jsou pobouřeni

Něžnému pohlaví se v Saúdské Arábii začíná blýskat na lepší časy. Měsíc poté, co Saudky získaly právo řídit, se v zemi schyluje k dalšímu historickému kroku za rovnoprávnost pohlaví. Režim od příštího roku ženám povolí navštěvovat sportovní klání.

Poslední pevnost Islámského státu v severním Iráku padla

Irácká armáda dobyla město Havídž, které představovalo poslední pevnost ozbrojenců Islámského státu v severním Iráku. Uvedla to ve svém čtvrtečním prohlášení. Havídž se nachází nedaleko města Kirkúk.

Koaliční síly zablokovaly konvoj prchajících bojovníků Islámského státu

Koalice vedená Američany ve spolupráci s iráckou armádou zastavila desítky vozidel, v nichž se pokoušeli ozbrojenci z Islámského státu prchnout do bezpečí. Islamisté se vzdali jednotkám syrské armády a hnutí Hizballáh v horách na syrsko-libanonském pomezí. Za to jim měl být umožněn volný odchod. Spojené státy ani Irák však tuto dohodu neuznaly.

Přijdeme do Říma, hrozí Islámský stát na videu papeži Františkovi

Poradci Svatého otce jsou silně znepokojeni. Islámský stát zveřejnil videonahrávku, kterou Vatikánu, Svatému stolci i papeži vyhrožuje. Státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin řekl, že bezpečnostní opatření v papežském státě jsou na odpovídající vysoké úrovni.

Libanon a Sýrie zahájily ofenzivu, chtějí vyčistit hranice od islamistů

Hnutí Hizballáh spojilo své síly se syrskými vládními jednotkami s cílem zbavit pohraniční oblasti posledních bojovníků Islámského státu. Libanonskou armádu v této operaci podporují i Američané.

Stovky těl bojovníků Islámského státu čekají na repatriaci z Libye

Ještě sedm měsíců poté, co libyjské síly porazily Islámský stát ve městě Syrta, zůstávají stovky těl zahraničních bojovníků za Islámský stát uloženy v chladících boxech. Libyjské úřady jednají s vládami různých zemí o tom, jak s nimi naložit. 

Útočník, který v Hurghadě zabil dvě Němky a pobodal Češku, se řídil právem šaría

Útočník z egyptské Hurghady, který zaútočil nožem na ženy rekreující se na pláži v místním letovisku, se při výslechu údajně odkazoval na islámské právo šaría. Na pláž se dostal zřejmě díky jednodenní vstupence. Pláže smějí po útoku využívat jen hoteloví hosté. 

Vůdce Islámského státu žije, věří šéf kurdské rozvědky

Vůdce radikální organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí je naživu. Tvrdí to velitel tajné služby v iráckém Kurdistánu Láhaur Talabání, který se je tím podle svých slov jist na 99 procent.

Pentagon: zabili jsme vůdce Islámského státu v Afghánistánu

Američané dnes potvrdili, že jejich nálet na afghánskou provincii Kunar přinesl znamenitý úspěch. Jednou ze stovek obětí ataku hnízda islamistů na východě země byl Abú Sajíd, vůdce IS v Afghánistánu. 

AKTUALIZOVÁNO

Bagdádí je mrtvý. Smrt svého vůdce potvrdil i Islámský stát

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí je mrtvý. Zprávu, se kterou už před několika dny přišli Rusové, potvrdila podle irácké nezávislé televize i samotná teroristická organizace. 

Irácká armáda v Mosulu osvobodila stovky civilistů, boje o centrum pokračují

Irácké síly otevřely únikové koridory pro stovky obyvatel mosulského starého města. Tuhé boje o centrum města, které je srdce samozvaného Islámského státu, nicméně pokračují. Jen v průběhu pátku si vyžádaly dalších 12 životů a větší množství zraněných.

Dron objevil 160 zmasakrovaných těl civilistů. Pokusili se o útěk z Mosulu

Kamera bezpilotního stroje zaznamenala při přeletu nad troskami druhého největšího iráckého města hrůznou podívanou. Během úprku z bašty Islámského státu byly zmasakrovány desítky mužů, žen a dětí. Smutnou zprávu přinesla OSN.

Bitva o Mosul je ve finále. Islámský stát drží už jen 10 procent města

Irácká armáda se pohnula opět vpřed. Poslední část Mosulu – kousek Starého města a čtvrť na břehu řeky Tigris jsou posledními místy, kde ještě vládne Islámský stát. Ten nyní kontroluje už jenom deset procent města. Podle odhadů se zde zdržuje už jenom několik stovek bojovníků.

Vzrušoval ji Islámský stát. Mladá Dánka plánovala bombové útoky

Protože plánovala teroristický útok proti dvěma školám v Dánsku, sedí už třináct měsíců Kundby, sedmnáctiletá dánská dívka, ve vyšetřovací vazbě. V probíhajícím soudním procesu mimo jiné uvedla, že se jí organizace Islámský stát jevila jako „vzrušující". Jedná se o první ženu v Dánsku, která čelí obviněn í z terorismu.

Při útoku na policejní stanici v Tikrítu zemřelo 26 lidí. Za masakrem stojí IS

Nejméně 26 obětí a přes 40 zraněných lidí si vyžádal v noci na dnešek útok na policejní stanici v iráckém městě Tikrít. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii a nemocniční zdroje. Agentura uvedla, že za útokem zřejmě stojí teroristé z organizace Islámský stát (IS). Asi dvěstětisícové město Tikrít znovudobyly vládní jednotky z rukou IS před dvěma lety.

Islámský stát varuje před kolapsem přehrady Tabka, evakuuje Rakku

Organizace Islámský stát (IS) dnes upozornila na bezprostředně hrozící kolaps největší syrské přehrady Tabka v důsledku koaličního bombardování a zvýšení hladiny vody v nádrži. Nařídila evakuaci města Rakka, které je hlavní baštou jeho samozvaného chalífátu. Tabka leží asi 40 kilometrů západně od Rakky proti proudu řeky Eufrat.

AKTUALIZOVÁNO

Počet obětí masakru ve vojenské nemocnici v Kábulu stoupl na 49

Středeční útok na vojenskou nemocnici v Kábulu si vyžádal už 49 obětí. Počet zraněných se odhaduje na 90, uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na afghánské zdravotnické zdroje. Nemocnici ve středu ráno přepadla skupina ozbrojenců převlečených za lékaře. Členové afghánských bezpečnostních sil po šestihodinové bitvě všechny útočníky zlikvidovali. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

AKTUALIZOVÁNO

USA v noci podnikly nejeden nálet na Al-Káidu v Jemenu

Spojené státy zaútočily v noci na dnešek na islamisty z Al-Káidy v Jemenu, od soboty provedly dohromady několik úderů. Při jednom z nich zahynul bývalý vězeň z amerického vězení na základně Guantánamo, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu. Dnes to oznámilo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Washington obnovil nálety na radikály v Jemenu minulý týden.

Úspěch irácké armády. V Mosulu obsadila hlavní únikovou trasu radikálů

Irácká armáda uzavřela poslední z hlavních výjezdů ze západní části severoiráckého Mosulu. Radikálové z Islámského státu (IS), kteří brání mosulské západní čtvrtě, tak přišli o další z tras, jimiž mohli prchat na západ k městu Tall Afar a syrské hranici. Informovala o tom dnes irácká armáda a svědci, které citovala agentura Reuters. Podle irácké vlády od zahájení bojů o západní Mosul z této části města uprchlo 26.000 civilistů.

AKTUALIZOVÁNO

Pentagon předložil předběžný plán opatření k porážce Islámskému státu

Americké ministerstvo obrany předložilo prezidentovi Donaldu Trumpovi předběžný plán opatření nutných k porážce organizace Islámský stát (IS). Oznámil to mluvčí Pentagonu Jeff Davis s tím, že jde o plán na "rychlou porážku" džihádistů. Plán, který dnes ministr obrany James Mattis představil na zasedání Národní bezpečnostní rady (NSC), patrně povede k rozšíření americké vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedla agentura AP.

AKTUALIZOVÁNO

Dva útoky IS v Iráku a Pákistánu: přes 120 obětí a 200 zraněných

/FOTOGALERIE/ - Nejméně 120 obětí a na dvě stovky zraněných si dnes vyžádaly dva atentáty v Pákistánu a v Iráku, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Ta operuje převážně v Sýrii a v Iráku, teroristické útoky ale provádí i v řadě dalších zemí světa.

Začala očekávaná operace, která má obklíčit islamisty v syrské Rakce

Mezinárodní koalice podporovaná Spojenými státy dnes zahájila novou fázi své vojenské operace u severosyrské Rakky. Hodlá dokončit úplné obklíčení tohoto třistatisícového města, které je hlavním stanem radikálů z organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters. Boje proti IS v provincii Rakka začaly loni.

V Iráku byl objeven hromadný hrob s ostatky 89 obětí islamistů

Bagdád - Těla 89 lidí zabitých bojovníky radikální organizace Islámský stát byla objevena v hromadném hrobě v severoiráckém městě Tikrít. Oznámily to dnes irácké bezpečnostní zdroje.

Islámský stát znovu devastuje historické skvosty v syrské Palmýře

Radikálové Islámského státu (IS) v Sýrii opět ničí historickou Palmýru. Podle syrské agentury SANA poničili amfiteátr z 2. století a skupinu sloupů před ním. IS měl Palmýru v rukou i v roce 2015 a začátkem loňského roku a také tehdy ničil památky, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ředitelka této organizace Irina Bokovová dnes řekla, že poničení sloupů i divadla je "nový válečný zločin". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to označil za barbarství.

AKTUALIZOVÁNO

Při amerických náletech v Libyi zahynulo 80 islamistů

Spojené státy v noci na dnešek bombardovaly vojenské tábory takzvaného Islámského státu (IS) v Libyi. Při náletech přišlo o život přes 80 islamistických bojovníků, někteří z nich údajně aktivně plánovali útoky v Evropě. Oznámil to americký ministr obrany Ash Carter. Jde zřejmě o poslední vojenskou operaci, kterou schválil dosluhující americký prezident Barack Obama.

Analýza: Islámský stát přišel loni o skoro čtvrtinu území

Londýn - Radikální skupina Islámský stát (IS) přišla v roce 2016 o téměř čtvrtinu území, které měla pod svou kontrolou v Iráku a v Sýrii. Podle dnes zveřejněné analýzy společnosti IHS Markit je tak už v ohrožení celistvost "chalífátu", které se může brzy rozpadnout.

Mladík, který se chtěl přidat k Islámskému státu, zůstává ve vazbě

Plzeň – Jan S. čelí obalobě z přípravy teroristického útoku.

Irácké speciální jednotky pátraly po islamistech v areálu Mosulské univerzity

Bagdád - Irácké speciální jednotky dnes prohledávaly areál Mosulské univerzity a pátraly po zbývajících islamistických radikálech, kteří se tam mohli ukrývat. Oznámil to mluvčí protiteroristické jednotky. Vojákům se již v sobotu podařilo celou oblast dobýt, dál jsou ale opatrní kvůli nastraženým výbušninám.

Děti nesmějí odjíždět z Francie bez souhlasu rodičů

Paříž - Písemný souhlas rodičů s výjezdem nezletilého dítěte z Francie do zahraničí, který byl před lety zrušen, je ode dneška opět povinný. Snahou úřadů je zabránit, aby mladí lidé odjížděli pomáhat džihádistům v Sýrii nebo Iráku, uvedla agentura AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Islamisté zahájili útok na syrské město Dajr az-Zaur

Damašek - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) dnes zaútočili na vládou držené oblasti syrského města Dajr az-Zaur. Při bojích zahynuly desítky civilistů a vládních vojáků, uvedli opoziční aktivisté z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Jde zřejmě o největší útok za poslední měsíce.

Spojené státy zabily v Jemenu vůdce Al-Káidy na Arabském poloostrově

Washington/Saná - Armáda Spojených států zabila v Jemenu jednoho z vůdců teroristické sítě Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP). Zásah naruší operace islámských extremistů v regionu, oznámilo v pátek na svém webu americké ministerstvo obrany.

Islamista a expremiér Ghvíl převzal v Tripolisu kontrolu nad ministerstvy

Tripolis - Bývalý libyjský premiér Chalífa Ghvíl, jehož islamistická vláda loni v dubnu podala demisi ve prospěch nového kabinetu, dnes oznámil, že převzal kontrolu nad několika ministerstvy v libyjské metropoli Tripolisu. Podle něj to je reakce na špatnou politiku současného mezinárodně uznávaného libyjského premiéra Fáize Sarrádže. Informovala o tom agentura AP.

Radikálové v Sýrii našli způsob, jak zničit turecké armádě tanky Leopard

Damašek - Radikálové Islámského státu (IS) přišli na slabinu tanků Leopard 2 a v boji o severosyrské město Al-Báb jich nejméně deset zničili. Tanky patřily turecké armádě, která bojuje proti IS v Sýrii od loňska. O vyřazení deseti tanků informoval německý list Die Welt.

AKTUALIZOVÁNO

Pumové útoky v Afghánistánu zabily přes 30 lidí, desítky zranily

Kábul - Přes 30 mrtvých a několik desítek zraněných si dnes vyžádal dvojí pumový útok poblíž sídla afghánského parlamentu v centru metropole Kábulu. K činu se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Policie uvedla, že nejprve udeřil sebevražedný útočník v automobilu vedle minibusu se zaměstnanci parlamentu a když krátce nato na místo dorazili členové bezpečnostních složek, vybuchlo další vozidlo. Většinu obětí tvoří řadoví pracovníci parlamentu.

BBC za parodii o ženách bojovníků Islámského státu sklízí pochvalu i kritiku

Londýn - Rozporuplné reakce vyvolala ve čtvrtek britská stanice BBC, když v rámci komediálního seriálu Revolting odvysílala video parodující život manželek příslušníků hnutí Islámský stát (IS). Video, které si bere na mušku bombové atentátníky či špatné zacházení se ženami, vidělo jen na sociální síti facebook přes 21 milionu lidí, uvedla dnes televize BBC na svých webových stránkách.

Turecko má po útoku v Izmiru 18 podezřelých. Plánovali prý "velké krveprolití"

Ankara - Den po čtvrtečním útoku v západotureckém Izmiru policie zadržela osmnáct podezřelých. Ministr spravedlnosti Biker Bozdag navíc opět uvedl, že není pochyb o tom, že za atentátem stojí separastická Strana kurdských pracujících (PKK).

Případ muže, který se chtěl přidat k Islámskému státu, projedná soud v únoru

Plzeň – Jan S. ze Spáleného Poříčí čelí obžalově z přípravy teroristického útoku. Hrozí mu až dvacet let vězení, ale i výjimečný trest.

V Bagdádu explodovalo auto, nejméně 32 mrtvých a 61 zraněných

Bagdád - Nejméně 32 lidí zahynulo dnes v Bagdádu při pumovém útoku v převážně šíitské čtvrti Sadr. Exploze nálože nastražené v automobilu také zranila nejméně 61 dalších osob. S odvoláním na iráckou policii to uvedla agentura AFP. Atentát se stal v době zahájení oficiální návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea v Iráku.

AKTUALIZOVÁNO

K novoročnímu atentátu v Istanbulu se přihlásil Islámský stát

Istanbul - K teroristickému útoku v istanbulském klubu z noci ze Silvestra na Nový rok se dnes přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Turecké úřady identifikovaly již všech 39 obětí atentátu, z nichž většinu tvoří cizinci. Není mezi nimi žádný český občan. Turecká policie je údajně na stopě pachatele a v souvislosti s atentátem zadržela osm podezřelých.

Turecká armáda zničila v Sýrii jedno z velitelství radikálů

Damašek/Ankara - Syrští povstalci, které ze vzduchu podpořily turecké letouny, usmrtili v noci na dnešek na severu Sýrie 68 radikálů z řad Islámského státu (IS). Informovala o tom dnes turecká armáda s tím, že intenzivní střety v okolí města Al-Báb nadále pokračují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT