Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Izraelsko-palestinský konflikt

Po nejnovější sérii vzájemných útoků uzavřely Izrael a ozbrojené skupiny z palestinského pásma Gazy příměří.

Izraelská diplomatka do Prahy nepřijede, dostala domácí vězení za prostořekost

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se rozhodl potrestat náměstkyni ministra zahraničí Cipi Chotovelyovou za její poznámky na adresu amerického židovstva. Jen několik hodin před odletem zrušil její plánovanou cestu do České republiky, kde měla vystoupit na pátém ročníku Izraelského fóra. 

Palestinský Fatah a Hamás zakopaly v Káhiře válečnou sekeru

Palestinské hnutí Hamás oznámilo, že s představiteli svého rivala z politické strany Fatah dospělo k dohodě. Ta by měla ukončit více než deset let trvající hluboké spory a sjednotit vládu na palestinských územích. Usmíření dvou hlavních politických sil v Palestině zprostředkoval Egypt. 

Izrael po čtvrtstoletí opět začal budovat osady v Palestině

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že na okupovaném Západním břehu vznikne nové oficiální židovské osídlení. Stane se tak po pětadvacetileté pauze a pouhý den před návštěvou Jareda Kushnera. Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa do země přilétá na Blízký Východ s cílem obnovit mírový proces.

Netanjahu sklidil kritiku za konflikt v Pásmu Gazy z roku 2014

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, velení armády a tajné služby nebyli dostatečně připraveni na ofenzivu z léta 2014, která si vyžádala životy více než 2200 Palestinců a desítek Izraelců. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy státního izraelského kontrolora. Netanjahu kritiku odmítl.

AKTUALIZOVÁNO

Izrael se rezoluci OSN nepodřídí, chystá protiopatření

Jeruzalém/Dakar/Wellington - Izrael dnes oznámil, že se nepodřídí v pátek přijaté rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která po židovském státu požaduje, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil rezoluci za "neobjektivní a hanebnou". Upozornil, že jeho vláda přijme odvetná opatření v podobě zablokování finančních příspěvků do institucí OSN. Bílý dům odmítl spekulace, že by postoj USA, které Izrael při hlasování v Radě nepodpořily, bylo osobním útokem prezidenta Baracka Obamy na Netanjahua. Obamův nástupce Donald Trump varoval, že mírové vyjednávání mezi Izraelci a Palestinci bude kvůli rezoluci mnohem komplikovanější.

Izrael se nezúčastní mírové konference, kterou pořádá Francie

Jeruzalém - Izrael se nezúčastní francouzské konference, jejímž cílem má být vyřešení konfliktu židovského státu s Palestinci. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jeho vyslanci tuto pozici sdělili dnes francouzskému diplomatovi Pierru Vimontovi, uvedla agentura AP. Paříž by mezinárodní konferenci chtěla uspořádat ještě před koncem roku. Izraelci francouzský plán ostře kritizují, Palestinci ho podporují.

Izraelští vojáci zastřelili Palestinku, mířila k nim s nožem

Jeruzalém - Izraelské bezpečnostní složky dnes zastřelily devatenáctiletou Palestinku, která podle policie směřovala k hlídce na kontrolním stanovišti s nožem v ruce. Žena byla zabita, když nereagovala na výzvy k zastavení, řekla policejní mluvčí. Při incidentu, který se stal nedaleko palestinského města Nábulus na okupovaném Západním břehu Jordánu, nebyl zraněn žádný Izraelec.

Advokátka EU: Hamas nemá být na seznamu teroristických organizací

Brusel – Palestinské radikální hnutí Hamas a separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) působící na Srí Lance by měly být odstraněny se seznamu teroristických organizací, který sestavila Evropská unie. Ve svém doporučení to uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová.

Izraelci postřelili Palestinku, obávali se dalšího útoku

Jeruzalém – Izraelské bezpečnostní složky dnes kvůli obavě z útoku postřelily a zranily palestinskou ženu, která nezastavila na kontrolním stanovišti na okupovaném Západním břehu Jordánu. Co měla Palestinka v úmyslu, nebylo jasné, stejně tak nebyly známy detaily celého incidentu, uvedla agentura AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Izraelští vojáci zastřelili Palestince, útočil na ně nožem

Jeruzalém – Izraelští vojáci dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelili Palestince, který na jednoho z nich zaútočil nožem. Podle agentury DPA o tom informovala izraelská armáda. Od minulého pátku je to už šestý případ, kdy palestinský útočník napadl izraelskou hlídku a při útoku zemřel.

Izraelská armáda zastřelila muže, který pobodal vojáka v Hebronu

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes ráno zastřelila muže, který na Západním břehu nožem zaútočil na jednoho z vojáků. Podle agentury AFP o tom informovalo izraelské vojsko. Incident, při němž byl voják poraněn, je již čtvrtým útokem muslimů na izraelské bezpečnostní složky během posledních 24 hodin.

Izraelští vojáci zabili Palestince na hranici s Pásmem Gazy

Gaza – Izraelští vojáci zabili v pátek 18letého Palestince v hloučku mužů, který na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy vstoupil do zakázaného prostoru a pokusil se poškodit hraniční plot. Podle agentury Reuters izraelská strana tvrdí, že použila pouze slzný plyn ve snaze rozehnat dav házející kameny.

Průzkum ukázal, že Izraelci i Palestinci chtějí urovnání sporů

Jeruzalém - Nový průzkum ukázal, že Izraelci a Palestinci jsou navzdory mnohaletému konfliktu stále nakloněni mírovému urovnání sporů a vytvoření palestinského státu vedle státu židovského, napsala agentura AP. Dvoustátní řešení podporuje 51 procent Palestinců a 59 procent Izraelců. Průzkum byl proveden mezi asi 1200 dotazovanými na obou stranách.

V Izraeli znovu zadrželi Palestince, který si odseděl 14 let

Jeruzalém – Izraelská policie znovu zadržela Palestince, který byl nedávno propuštěn z vězení. Odseděl si 14 let kvůli tomu, že plánoval otrávit strávníky v jedné izraelské restauraci. Policisté muže zadrželi ve čtvrtek ve východním Jeruzalémě v arabské čtvrti Džabal Mukabir, kde žije. Informovala o tom agentura AFP.

Při střetech s izraelskou armádou bylo zraněno 25 Palestinců

Jeruzalém – Při střetech s izraelskými vojáky, kteří prohledávali uprchlický tábor na jihu okupovaného Západního břehu Jordánu, bylo dnes zraněno 25 Palestinců. S odvoláním na zdravotníky z Červeného půlměsíce to uvedla agentura AFP. Někteří ze zraněných byli postřeleni ostrými náboji, jiné zasáhly gumové projektily.

Charita World Vision se brání v případu obvinění svého pracovníka

Jeruzalém - Charitativní organizace World Vision, jejíhož zaměstnance v Pásmu Gazy Izrael zadržel kvůli podezření z vyvádění peněz pro potřeby hnutí Hamas, se obvinění ze zneužití financí brání. Údaje o finančních tocích, o nichž se hovoří v Izraeli, podle ní neodpovídají účetnictví organizace. V Izraeli byl v červnu zadržen Muhammad Halabí, který podle vyšetřovatelů ročně z World Vision k radikálnímu Hamasu vyvedl přes sedm milionů dolarů (175 milionů korun).

Izraelští vojáci zastřelili Palestince, který je chtěl pobodat

Jeruzalém – Izraelské vojáky na jednom z kontrolních stanovišť na okupovaném Západním břehu Jordánu se dnes pokusil pobodat Palestinec, vojáci jej zastřelili. Informovali o tom představitelé armády.

Izraelci zbourali 11 palestinských domů na předměstí Jeruzaléma

Jeruzalém Izraelci zbourali 11 palestinských domů na předměstí Jeruzaléma. Na noční demolici v Kalandíji se podílely automobily izraelských bezpečnostních složek i buldozery. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní obyvatele. Domy úřady rozhodly zbourat nejspíš proto, že jejich majitelé neměli příslušná stavební povolení.

Do palestinského Pásma Gazy dorazila první turecká pomoc

Gaza – Do palestinského Pásma Gazy dnes přes Izrael dorazily první zásilky pomoci zaslané z Turecka. Stalo se tak týden poté, co Izraelci a Turci podepsali dohodu o normalizaci vztahů, napsala agentura Reuters. Asi 11.000 tun nákladu, který obsahuje mimo jiné oblečení, hračky či léky, dovezla v neděli turecká loď do izraelského přístavu Ašdod. Pod dohledem tureckého Červeného půlměsíce dnes vjelo do Pásma Gazy, které kontroluje radikální palestinské hnutí Hamas, prvních 500 kamionů s pomocí, uvedli svědci.

Izraelské letectvo zaútočilo na Pásmo Gazy

Gaza - Izraelské vojenské letectvo dnes zaútočilo na pozice palestinských radikálů v reakci na odpal palestinské rakety na izraelské území. Oznámila to izraelská armáda. Podle agentur AP a AFP nejsou zprávy, že by při incidentech někdo z Izraelců či Palestinců zahynul, poškozeno bylo ale několik budov.

AKTUALIZOVÁNO

OSN: Blízkovýchodní mírový proces maří osady; Netanjahu to odmítl

New York - Budování židovských osad a násilí jsou hlavní překážky mírového procesu mezi Izraelem a Palestinci, uvedli ve své zprávě sponzoři mírového procesu, takzvaný kvartet. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale argumentaci v dokumentu odmítl a označil ji za "mýtus".

AKTUALIZOVÁNO

Palestinec pobodal 13letou Izraelku. Zastřelili ho, dívka zemřela

Jeruzalém, Washington - Palestinský útočník dnes vnikl do domu židovských osadníků na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu a ubodal spící 13letou dívku. Stráž osady ho vzápětí zastřelila. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že mrtvá měla americké občanství. Při pozdějším útoku nožem u Tel Avivu zranil Palestinec nožem muže a ženu; útočníka zastřelil ozbrojený chodec.

Izrael znovu otevřel přechody na palestinská území

Jeruzalém - Izrael v noci na dnešek zrušil uzávěru palestinských území, kterou zavedl v pátek kvůli atentátu v Tel Avivu z minulého týdne. Informovala o tom armáda.

AKTUALIZOVÁNO

Izrael uzavřel přechody na palestinská území

Jeruzalém – Izrael počínaje dnešním ránem až do nedělní půlnoci uzavřel přechody na obě palestinská území. Jde o dodatečné bezpečnostní opatření přijaté po středečním atentátu v Tel Avivu, kde dva Palestinci zastřelili čtyři Izraelce. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje vydávání zákazu vstupu za kolektivní trest odporující mezinárodnímu zákonu.

Izraelci zastřelili Palestinku, která chtěla napadnout vojáka

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes zastřelila palestinskou ženu, která se pokusila nožem napadnout vojáka. K incidentu došlo na kontrolním stanovišti na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedla agentura AP s odvoláním na prohlášení armády.

Izrael ostřeloval pozice radikálů v Pásmu Gazy

Jeruzalém – Izraelské letectvo dnes na jihu Pásma Gazy zasáhlo dvě pozice radikálů z palestinského hnutí Hamas. Reagovalo tak na rakety vyslané z tohoto území na Izrael, uvedla agentura AP s odvoláním na izraelskou armádu. Při náletech ani předchozích raketových útocích nebyl nikdo zraněn.

Izraelský ministr zakázal předávání těl Palestinců jejich rodinám

Jeruzalém – Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan dnes nařídil policii, aby zastavila předávání těl palestinských útočníků jejich rodinám, které je chtějí pochovat. Odmítl se tak řídit doporučením soudu, uvedla agentura AFP.

Netanjahu odmítl francouzský návrh na blízkovýchodní konferenci

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při dnešním setkání s šéfem francouzské vlády Manuelem Vallsem odmítl návrh Francie uspořádat na podzim v Paříži mezinárodní mírovou konferenci. Netanjahu vysvětlil, že bilaterální jednání jsou účinnější než mezinárodní konference.

Mladý Palestinec zranil Izraelce v Jeruzalémě

Jeruzalém – V Jeruzalémě dnes zaútočil nožem na izraelského muže mladý Palestinec a způsobil mu lehká zranění. Informovala o tom agentura AP. Jde o další z násilností, při nichž od loňského podzimu zahynulo přes 230 lidí, většinou palestinských útočníků.

AKTUALIZOVÁNO

Izraelci podnikli další odvetný nálet na Pásmo Gazy

Jeruzalém - Izraelská armáda oznámila, že dnes ráno podnikla další letecký útok na pozici palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy, které tito radikálové ovládají. Úder byl podle ní odvetou za minometnou střelbu na izraelské vojáky operující podél hranice s Gazou. Informace o případných zraněných nebo škodách nebyly známy. Od středy jde o čtvrtý podobný letecký útok Izraele, informovala agentura AFP. Hamas nechce válku, bude ale bojovat proti izraelským vpádům, reagoval jeden z vůdců hnutí Ismáíl Haníja.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT