Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Katolická církev

Katolická církev je ne zcela jednoznačný pojem z oblasti náboženství, přesněji křesťanství. Nejčastěji je tímto názvem označována Římskokatolická církev tedy církev západního obřadu v jednotě s papežem.

Duka: Zdanění náhrad církvím není z právního hlediska možné

Zdanění finančních náhrad církvím za nevydaný majetek v restitucích není z právního hlediska možné. Novinářům to dnes řekl kardinál Dominik Duka. Poukázal na smlouvy mezi státem a církvemi související s restitučním zákonem.

VIDEO: Polská divadelní hra Kletba pod palbou, údajně podněcuje k vraždě

Polská prokuratura začala vyšetřovat producenty kontroverzní divadelní hry Klątwa. Příčinou je obvinění ze strany katolické církve, že představení prý diváky nabádá k vraždění.

Kardinál Vlk trpí rakovinou, čeká ho chemoterapie

Kardinál Miloslav Vlk trpí rakovinou plic s metastázami do kostí a čeká ho chemoterapie. Zdravotní problémy se u čtyřiaosmdesátiletého církevního představitele začaly projevovat zhruba na jaře loňského roku a o Vánocích se zhoršily natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu byla diagnostikována po Novém roce, nyní je v domácím ošetřování. Informuje o tom jeho osobní web.

Šéf žalobců podal dovolání v případu kněze Tvrdoně

Havlíčkův Brod – Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu v kauze bývalého římskokatolického kněze Erika Tvrdoně z Havlíčkova Brodu.

Třetina kostelů na Rakovnicku je v havarijním stavu

Rakovnicko - Kostely na Rakovnicku, hlavně v malých obcích, jsou většinou zavřené a dlouhá léta bez nutné údržby. Církev podle Jindřicha Matušky z Arcibiskupství pražského řeší dilema, do kterých kostelů investovat. Zda i do těch, které jsou pastoračně nevyužity.

Duka slouží mši k otevření německy mluvící farnosti v Praze

Praha - V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě bude dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.

Pivovar, pole či fond. Katolíci vydělávají na budoucnost

Praha - Římskokatolická církev mohutně investuje. Loni to byly 1,2 miliardy korun. Má důvod. Od roku 2030 nedostane od státu na provoz ani korunu a peníze si bude muset vydělat sama. To znamená, že bude muset ročně získat zhruba miliardu. Loni dostala církev na činnost od státu 892 milionů korun a tento příspěvek se každoročně sníží o pět procent až do roku 2030.

V katolické církvi skončí svatý rok milosrdenství

Praha - Svatý rok milosrdenství, který vyhlásil papež František, skončí 20. listopadu uzavřením Svaté brány v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Předcházející neděli z rozhodnutí papeže skončí svatý rok v místních církvích. V Praze se k jeho ukončení věřící shromáždí 13. listopadu v 10:00 v katedrále sv. Víta. Zároveň si připomenou patronku českého národa sv. Anežku Českou, uvádí web pražského arcibiskupství.

Francouzští biskupové se omluvili za mlčení o sexuálních aférách

Lurdy (Francie) - Francouzští biskupové dnes v nejvyhlášenějším poutním místě země, v Lurdech na jihozápadě Francie, žádali o odpuštění za "příliš dlouhé provinilé mlčení" církve po provalení skandálů s kněžími, kteří se dopustili sexuálního zneužívání.

Vatikánský kardinál čelí obvinění ze zneužívání dětí

Sydney - Vysoce postaveného kardinála a bývalého arcibiskupa australského Melbourne a Sydney George Pella vyslechla ve Vatikánu australská policie kvůli podezření ze sexuálního obtěžování dětí. Toho se Pell údajně dopustil v 70. letech, když ve veřejném bazénu osahával malé chlapce. Informovala o tom dnes agentura AP.

AKTUALIZOVÁNO

Kardinál Duka sloužil mši za oběti heydrichiády

Praha - Čtením téměř tří stovek jmen začala dnes v poledne v chrámu sv. Víta na Pražském hradě mše za oběti heydrichiády. Před oltářem planulo za každého člověka zavražděného nacisty v pomstě za atentát na Reinharda Heydricha 294 svící a v lavicích seděli jejich potomci a příbuzní. Kardinál Dominik Duka ty, kdo nezištně pomáhali parašutistům při jejich úkolu zlikvidovat zastupujícího říšského protektora, označil za skutečnou elitu národa.

Křesťanská organizace kritizuje spornou rezoluci UNESCO

Praha – Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém stejně jako její mateřská organizace kritizují návrh rezoluce, který přijala minulý týden Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Rezoluce pomíjí židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě, uvedla organizace v prohlášení, které dnes poskytl ředitel její české pobočky Karel Sedláček.

Na zvon pro Jakuba v Kutné Hoře se vybralo už přes 600 tisíc korun

Kutná Hora - Sbírka na Zvon pro Jakuba dávno překročila magickou hranici prvního půl milionu a dál narůstá. Potvrdila to Malvína Krepsová, členka iniciativy na pořízení zvonu pro kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře.

Město církvi část kulturního domu v Neratovicích prodat nechce

Neratovice - Zastupitelé Neratovic na Mělnicku na svém posledním zasedání odmítli pokračovat v jednáních o možnosti prodeje části kulturního domu římskokatolické církvi, která by tam ráda vybudovala komunitní centrum. Nebrání se však další diskuzi na téma využití prostor ve staré části budovy formou dlouhodobého pronájmu.

Biskupové pozvou papeže Františka na příští rok do Prahy

Velehrad - Biskupové pozvou papeže Františka na krátkou pastorační návštěvu v Praze. Novinářům to dnes po zasedání českých a moravských biskupů ve Velehradě na Uherskohradišťsku řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

AKTUALIZOVÁNO

Biskupové stahnou žaloby na kraje kvůli majetku

Velehrad - O stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku, rozhodli ve čtvrtek na Velehradě biskupové. Po skončení zasedání českých a moravských biskupů o tom informoval biskup a generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi.

Arcibiskup Lyonu je podezřelý z utajení pedofilního násilí kněží

Lyon – Francouzská policie dnes předvolala k výslechu lyonského arcibiskupa. Pětašedesátiletý kardinál Philippe Barbarin je podle francouzských médií podezřelý ze zatajování případů sexuálního zneužívání nezletilců některými římskokatolickými kněžími jeho diecéze.

Kardinál Duka udělí medaili Grygarovi, Tomskému a řádové sestře

Praha – Kardinál Dominik Duka v sobotu ve svatovítské katedrále udělí zlaté Svatovojtěšské medaile. Dostanou je fyzik Jiří Grygar a politolog a nakladatel Alexandr Tomský. Stříbrné medaile udělí spisovateli Luďkovi Navarovi, historikovi Hermannu Reidelovi a řádové sestře Lucii Wagner, informoval o tom mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Svatovojtěšskou medaili pražský arcibiskup udílí významným osobnostem za jejich neopominutelné dílo v různých oblastech lidské činnosti.

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Praha – Dnes je Velikonoční neděle, křesťané na celém světě si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zejména v katolických kostelích se už v noci na neděli zapalují svíce a křtí se dospělí. Mše začíná po západu slunce. V blízkosti kostela bývá přichystán oheň, který symbolizuje světlo Kristova vzkříšení. Z noční oslavy také pochází název Velikonoce neboli Velká noc.

Řehulka: Kristus stále umírá v našich životech, když umírá mezilidská láska

Ostrava /ROZHOVOR/ - O Velikonocích, největších křesťanských svátcích, jsme si povídali s ostravským knězem Vítězslavem Řehulkou. Když hned na začátku našeho rozhovoru řekl, že Zelený čtvrtek nemá se zelenou barvou nic společného, věděli jsme, že od duchovního správce farnosti Ostrava-Zábřeh neuslyšíme velikonoční klišé.

Velký pátek. Připomenutí ukřižování Krista je svátkem znovu po 65 letech

Praha – Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely, bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Česká republika se dneškem přidává k zemím, kde je Velký pátek státním svátkem.

Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista

Praha – Dnes je Zelený čtvrtek, kdy si křesťané připomínají Kristovu poslední večeři s apoštoly. V katolických kostelích budou kněží při večerních mších mýt nohy vybraným mužům, jako to dělal Ježíš apoštolům. Má to připomínat Kristovu pokoru. Podle letošního rozhodnutí papeže Františka by se nově obřad mytí nohou mohl týkat i žen.

Duka požehná palmové ratolesti, na Hradě se pořádají pašijové hry

Praha - Květnou nedělí dnes začíná podle křesťanské církevní tradice pašijový týden. Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka dnes v 10:00 požehná v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě palmové ratolesti. Poté vyjde průvod s chlapcem na oslíku v čele do katedrály sv. Víta, kde se uskuteční bohoslužba. Odpoledne se zde pořádají pašijové hry.

Církev by měla dávat peníze na opravu kulturních památek, říká prezident

Mikulov - Církev by měla podle prezidenta Miloše Zemana finančně přispívat na opravu některých kulturních památek. Hlava státu to dnes řekla při návštěvě Břeclavska. Podle Zemana je v Jihomoravském kraji 67 památek ve špatném stavu. Jako příklad jmenoval zámek v Moravském Krumlově, kde bývalo dlouhá léta vystaveno dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Část zámku ale chátrá.

Duka vyzval vládu k rychlému vracení půdy zemědělcům

Praha - Předseda České biskupské konference (ČBK) kardinál Dominik Duka vyzval vládu k bezodkladnému vracení půdy drobným zemědělcům. Podle něj je neúctou k předkům a jejich potomkům, že majetek zabavený jednotnými zemědělskými družstvy (JZD) ještě nebyl vrácen.

Dva mrtví, 1600 zraněných při filipínském náboženském svátku

Manila – Dva lidé zemřeli a téměř 1600 dalších utrpělo zranění během sobotního náboženského svátku na Filipínách, kde se bosý dav lidí vrhal na sochu Ježíše, která má mít podle místních obyvatel sílu uzdravovat nemocné. V noci na dnešek o tom informovaly filipínské úřady.

Kardinál Duka pozval Zemana na tradiční tříkrálový oběd

Praha – Na pozvání pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky přijde ve středu na oběd do Arcibiskupského paláce prezident Miloš Zeman, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. O čem bude hlava katolické církve s nejvyšším představitelem státu při tříkrálovém obědě jednat, mluvčí neuvedl. „Jedná se o tradiční zdvořilostní setkání kolem Vánoc a Nového roku," řekl K mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

AKTUALIZOVÁNO

Duka přivítal u vánočního oběda bezdomovce a osamělé lidi

Praha – Pražský arcibiskup Dominik Duka přivítal dnes u vánočního oběda bezdomovce, seniory, uprchlíky, lidi postižené, osamělé a na okraji společnosti. Oběd na Boží hod vánoční uspořádalo letos pošestnácté celosvětové hnutí katolické církve komunita Sant ?Egidio. Hosté zasedli ke stolům v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, v sále kapucínského kláštera v Loretě a v klášteře františkánů při Panně Marii Sněžné.

Nejvyšší věž kostela v Kutné Hoře se pyšní novou makovicí a křížem

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Oprava západního průčelí a věží kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře značně postoupila a v úterý se v jejím rámci uskutečnil další důležitý mezník. Na vrchol severní věže byla instalována opravená makovice a osazen nový kříž. Kutná Hora tak má jednu z nových dominant.

Nový kříž pro věž kostela mění přes den barvu. Už dostal požehnání

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - V den slavnosti Ježíše Krista Krále požehnal kutnohorský arciděkan Jan Uhlíř novému kříži, který je určený na samotný vrchol severní věže kostela svatého Jakuba. Kříž měří 3,6 metru a na svatostánek bude osazen v souvislosti s celkovou rekonstrukcí věže. Důvod vytvoření nového kříže byl jednoduchý. Ten původní už nevyhovoval.

Duka odmítá kritiku, kterou sklidil za mši v Lánech

Praha - Kritiku desítek křesťanů, kterým se nelíbila páteční mše kardinála Dominika Duky sloužená v Lánech za představitele státu, považuje hlava české katolické církve za neoprávněnou, dnes to řekl kardinálův tajemník Milan Badal. Bohoslužba byla jen součástí dlouho předem domluvené schůzky prezidenta Miloše Zemana a kardinála Duky. Schůzka se podle Badala týkala zejména dvouapůlleté snahy o dohodu v rámci majetkového vyrovnání státu a církve.

Páteční mše v Lánech působí jako politické gesto, kritizují věřící Duku

Praha - Zhruba pět desítek lidí se podepsalo pod otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi, v němž ho kritizují za páteční mši, kterou sloužil v lánském kostele za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. Text otevřeného dopis dnes zaslaly ČTK jeho iniciátorky Ludmila Böhmová a Anna Remešová. Mezi signatáři jsou například studenti, ale i teolog Ivan Štampach. Mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora řekl v podvečer, že se mu vyjádření kardinála Duky dnes již nepodaří získat.

Ve Vatikánu bude souzeno pět lidí kvůli úniku informací o zneužití peněz

Milán/Řím - Vatikánská prokuratura obžalovala pět lidí, včetně dvou italských novinářů, v souvislosti se skandálem, který se týká úniku informací o údajném zneužívání financí ve Vatikánu. Podle médií to dnes oznámila tamní justice, která stanovila začátek procesu na nadcházející úterý.

AKTUALIZOVÁNO

Mše za Zemana? Stydím se za svého kardinála, vzkázal Putna Dukovi

Kardinál Dominik Duka se dnes v podvečer v Lánech modlil za představitele českého státu, oběti terorismu i rukojmí teroristů v Mali. Jednu z modliteb přednesl i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Do kostela přišlo více než sto lidí, převážně z okolí. Bohoslužba takového významu se podle Forejta uskutečnila v kostele poprvé za téměř 100 let, co je lánský zámek majetkem státu.

Duka: Je třeba pomáhat potřebným, ale také chránit své nejbližší

Vlčnov – Předseda České biskupské konference Dominik Duka si myslí, že Evropané „určitým způsobem" ztrácejí identitu a někdy si neuvědomují okolní nebezpečí. V souvislosti a událostmi, jako byl páteční teroristický útok v Paříži a již řadu měsíců trvající migrační vlna zejména z muslimských zemí, Duka řekl, že je třeba pomáhat potřebným, ale také chránit své nejbližší.

Arcibiskupství v Milwaukee zaplatí 21 milionů dolarů obětem zneužívání

Milwaukee – Arcibiskupství v americkém městě Milwaukee ve státě Wisconsin vyplatí 21 milionů dolarů (téměř 528 milionů Kč) 330 obětem sexuálního zneužívání, jehož se v uplynulých desetiletích dopouštěli místní duchovní. Vyrovnání je součástí úpadkového plánu pro arcidiecézi, který schválil soud, informovala agentura Reuters.

Zádušní mše v chrámu svatého Víta připomene oběti heydrichiády

Praha - Zadušní mši za 294 českosloven­ských vlastenců zavražděných za války v koncentračním táboře Mauthausen bude dnes v Praze sloužit kardinál Dominik Duka. V pravé poledne se mohou lidé letos popáté přijít do katedrály svatého Víta poklonit památce příbuzných a spolupracovníků lidí, kteří se nějak podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942.

Modřanská radnice sbírá peníze na křížovou cestu z kamene

Praha - Modřanská radnice sbírá peníze na koupi křížové cesty, která bude u kostela Nanebevzetí Panny Marie. O veřejné sbírce radnice informovala na svém webu. Čtrnáct kamenných křížů sochaře Miroslava Beščece z Dobříše doplní areál parku Na Zvonici a přilehlého hřbitova, který radnice za evropské peníze rekonstruovala. Slavnostně se otevře v neděli 18. října v 15 hodin.

Fryštácký farář: Není možné, aby tu uprchlíci žili a nic nedělali

Fryšták - /ROZHOVOR/ Po výroku papeže Františka o pomoci církve s ubytováním uprchlíků se věřící názorově rozdělili do dvou táborů. Fryštácký farář Miroslav Dibelka má v této otázce jasno: pomohl by jenom těm, kteří o to skutečně stojí.

Katolická církev spustila web pro pomoc uprchlíkům

Praha - Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům. Na registračním webu Charity ČR www.pomocuprchlikum.charita.cz se budou s pomocí jednoduchého formuláře shromažďovat nabídky ubytování, materiální i finanční pomoci, dobrovolné pomoci či různých služeb, dnes to oznámil mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

Věřící vyrazí o víkendu do kostela na kole

Benešovsko - Ze sklepa vytáhnout kolo, nasadit přilbu a vyrazit do kostela. Tak bude vypadat ráno mnoha věřících lidí v neděli 20. září, pro některé už v sobotu 19. září v celé České republice. Zapojí se tak do ekumenické akce Do kostela na kole.

Katolická církev pomůže s přijetím uprchlíků, pokud vláda požádá

Praha – Česká katolická církev je připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny, musí ji o to ale požádat vláda nebo ministerstvo vnitra, řekl to mluvčí České biskupské konference František Jemelka v reakci na dnešní výzvu papeže Františka adresovanou evropským farnostem, náboženským sdružením a klášterům, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny.

Duka chce ze Staré Boleslavi vytvořit duchovní centrum Čech

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Kardinál Dominik Duka chce ze Staré Boleslavi vytvořit duchovní centrum Čech, které by lákalo k návštěvě desítky tisíc turistů z Česka i celé Evropy. Plánuje opravu obou staroboleslavských kostelů s přilehlými areály, vybudovat se má pivovar, restaurace, kulturní centrum či ubytovny. Celkové náklady by mohly představovat půl až miliardu korun, většinu mají pokrýt dotace z EU, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Rozsudek v kauze bývalého kněze Erika Tvrdoně nepadl

Havlíčkův Brod – Případ bývalého katolického kněze Erika Tvrdoně, který čelí obvinění ze znásilnění a z pohlavního zneužívání několika žen, posoudí Vrchní soud v Praze. Senát okresního soudu v Havlíčkově Brodě v úterý rozsudek nevynesl.

Kardinál Duka zakázal akce Prague Pride v katolické farnosti

Praha – Z programu festivalu Prague Pride ubyly dvě akce, které měly být na půdě Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Několik dní se uvnitř církve vedla debata o tom, zda vystoupení řádové sestry o šikaně v církvi a promítání filmu o knězi s homosexuální orientací může farnost pořádat. „Pražský arcibiskup kardinál Duka využil svého práva vydat zákaz obou akcí s odůvodněním, že sice neodmítá dialog v církvi na toto téma, ale považuje časovou souvislost s Prague Pride za nevhodnou," uvedl dnes Tomáš Halík, který je u Salvátora farářem.

Biskupové nabízejí státu pomoc s přijetím křesťanských migrantů

Velehrad (Uherskohradišťsko) – Katoličtí biskupové českých a moravských diecézí nabídli vládě pomoc s migranty, kteří jsou v ohrožení života. Spočívá ve výzvě farnostem, aby po dohodě s místními samosprávami přijaly mezi sebe rodiny křesťanských běženců. Do spolupráce by měly být také zapojeny místní charity. Vyplynulo to ze zasedání České biskupské konference (ČBK) na Velehradě.

Kardinál Vlk: Setkání v Římě k Husovi završuje úsilí Jana Pavla II.

Praha – Jako dovršení snah, k nimž vyzval sv. papež Jan Pavel II., vnímá pondělní bohoslužbu smíření v Římě kardinál a emeritní pražský arcibiskup Miloslav Vlk. Uskuteční se u příležitosti blížícího se 600. výročí mučednické smrti katolického kněze a učence Jana Husa. Českou delegaci, v níž budou vedle Vlka mimo jiných také představitelé tuzemské církve husitské a evangelické, přijme papež František. V pátek prohlásil, že Husovým upálením byla zraněna římskokatolická církev.

Vatikán podepsal s USA dohodu namířenou proti daňovým únikům

Vatikán - Představitelé Vatikánu a Spojených států dnes podepsali dohodu o boji proti daňovým únikům. Vatikán se tak oficiálně zavázal, že bude americkým daňovým úřadům poskytovat finanční údaje o občanech USA. Dohoda je dalším krokem ke zlepšení pověsti vatikánské banky, která se stala terčem obvinění z napomáhání k daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Kněz Tvrdoň, obviněný ze znásilňování, zůstává do líčení ve vazbě

Havlíčkův Brod – Kněz Erik Tvrdoň, kterému odvolací soud v Pardubicích zrušil pětiletý trest vězení za znásilnění a pohlavní zneužívání několika žen, zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom vrchní soud, který zamítl Tvrdoňovu stížnost. ČTK to dnes řekla soudkyně Okresního soudu v Havlíčkově Brodě Hana Doubková, jež v nejbližší době nařídí hlavní líčení.

Homosexuální sňatky? Církev se musí probudit do reality, řekl arcibiskup

Dublin - Katolická církev v Irsku se musí konfrontovat s realitou a začít přemýšlet o tom, jak mladým lidem lépe zprostředkovat své učení. Po pátečním referendu, v němž převážná většina Irů hlasovala pro uzákonění církví odmítaných homosexuálních sňatků, to stanici RTÉ řekl dublinský arcibiskup Diarmuid Martin. Pro sňatky osob stejného pohlaví se v plebiscitu vyslovilo 62,1 procent voličů, přičemž pro hlasovali i obyvatelé konzervativnějších venkovských regionů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT