Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Komunální a senátní volby 2018

Politici slibují nové byty, developeři na to neslyší

/INFOGRAFIKA/Zajistíme v Praze tisícovky nových bytů, slibují před říjnovými volbami politici. Levněji je městu nepostavíme, oponuje největší pražský developer. Shoda naopak panuje ve snaze o rychlé odblokování výstavby v brownfieldech.

Jaké mají budoucí starostové plány? Prioritou je doprava

/INFOGRAFIKA/ Ideální příležitost představit voličům své plány pro obec či město nabízí projekt Volební lavička. Jde o virtuální propojení kandidátů a občanů. „Zájem je veliký, během deseti dnů vyplnilo jednotlivé kolonky na čtyři sta aspirantů na úřad starosty, a to průřezově republikou i politickými stranami. Na příslušnou webovou stránku si klikly desetitisíce lidí,“ řekl Deníku jeden z autorů Volební lavičky Filip Matějka.

Stále nevíte, koho volit? Prohlédněte si volební speciál Deníku

Zpravodajský server Deník.cz pro čtenáře připravil speciální rubriku, která se podrobně věnuje komunálním a senátním volbám. Každý se tak může podívat, ze kterých kandidátů si bude v říjnu vybírat.

Dojnou krávu Prahu nikdo nekontroluje. Čižinský vyzývá k boji proti korupci

Pojďme se dát dohromady a omezit korupci a plýtvání na pražském magistrátu. Jan Čižinský, kandidát na primátora za hnutí Praha sobě, vyzval Piráty a koalici pěti stran s názvem Spojené síly pro Prahu, aby spolupracovali po říjnových volbách při tvorbě protikorupčních opatření.

Věk pod 25 let? Na Vyškovsku jen padesát kandidátů. Chybí důvěra, říká politolog

V komunálních volbách na Vyškovsku se budou o přízeň lidí ucházet jak sotva plnoletí nováčci, tak ostřílení matadoři.

Do voleb? V 18 i 86 letech. Rozdíl věkového průměru stran je skoro třicet let

Politika pro ni byla odjakživa koníček. Proto když letos dostala možnost být na kandidátce pro podzimní komunální volby, neváhala. Devatenáctiletá Alžběta Brothánková je letos jedna z nejmladších kandidátek do brněnského zastupitelstva. O zastupitelské křeslo usiluje za hnutí Žít Brno. Na druhém konci věkové škály stojí například čtyřiaosmdesátiletý Jiří Knauer, který kandiduje za uskupení Maffie.cz.

Mladí z Kunemilu a rada starších ze Všepadel aneb Kandidáti do voleb dle věku

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Touží po místech na radnicích spíše „junioři“, nebo senioři? Když se porovná, kolik v nadcházejících volbách kandiduje mladých lidí do 29 let a kolik starších nad 65 roků, jako politicky aktivnější se ukážou ti mladší.  

Praha je plná aut. Lídr ANO by zastřešil Spořilovskou spojku a dokončil okruhy

/FOTOGALERIE/ Je tu další z plánu možného budoucího primátora hlavního města. Podnikatel Petr Stuchlík, jednička pražské kandidátky vládního hnutí ANO, představil po návrhu nového obytného Libeňského mostu vizi, která se týká dopravy v metropoli. Stuchlík chce zastřešit Spořilovskou spojku, kde by si mohly hrát děti, a dokončit vnitřní i vnější okruh Prahy.

Starostovi ukradli volební panel. Za jeho dopadení nabízí pět tisíc

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Za informaci vedoucí k dopadení zloděje reklamních panelů na zastávkách tramvaje vypisuji odměnu pět tisíc korun. Takovou výzvu v pondělí večer napsal na sociální síť bohunický starosta Antonín Crha. Lidoveckému politikovi ukradli osm předvolebních reklam minulý týden.

V Hostinném se zbavili strašáka a těší se na koupaliště

Komunální volby se blíží. V projektu Deníku Inventura radnice je dnes na řadě město Hostinné Krkonošském podhůří.

Politici TOP 09 testují trasu autobusů MHD tunely okruhu v Praze

Politici TOP 09 budou ode dneška v rámci předvolební kampaně vozit zájemce autobusem mezi Andělem a Hradčanskou tunely městského okruhu. Starostové Prahy 5 Pavel Richter a Prahy 6 Ondřej Kolář (oba TOP 09) řekli novinářům, že městské části dlouhodobě požadují toto propojení pro autobusy MHD, protože je rychlejší a pro některé lidi pohodlnější než cesta metrem. 

Problémy se v hospodě nevyřeší. Proto se rozhodl herec Kratina kandidovat za ODS

/ROZHOVOR/ Za sebou má desítky divadelních i seriálových rolí. Teď by se navíc chtěl stát na šest let senátorem. Šestašedesátiletý herec Vladimír Kratina pošilhává po nové štaci údajně kvůli rozpínání jedinců chorobně závislých na moci – tzv. mocižroutů. O senátorské křeslo se uchází jako nezávislý s podporou ODS v Praze 2.

Billboardy nudí. Politolog: Videa jsou černá díra, kampaň je o kontaktu

Zářivě bílá košile má symbolizovat čistotu a možná nezkorumpovatelnost. Politici na billboardech a plakátech ale předvádějí většinou nudu a šeď. Volební kampaň v okresních městech jižní Moravy doprovázejí klasická hesla představující lídry jako rozvážné, slušné, zkušené či neúplatné.

Komunální volby: O repete usiluje 4,5 tisíce starostů a jejich zástupců

/INFOGRAFIKA/ Už 42 let vládne Slavkovu na Opavsku jeden muž: Vladimír Chovanec. Nejprve z pozice předsedy MNV, později starosty. V říjnových komunálních volbách se pokusí opět proniknout do místního zastupitelstva. 

Lídr hranických Pirátů odstoupil z kandidátky

Z důvodu neshod uvnitř strany odstoupil ve středu 12. září od své kandidatury v komunálních volbách lídr pirátské kandidátky v Hranicích Hynek Kliment.

Zlínský Pirát ničil fasády. Odstoupil z kandidátky a skončil ve straně

Jakub Stacke byl dvojkou zlínské kandidátky Pirátské strany a teď má ostudu jako trám. A pořádný průšvih.

Volby? Čas převlékání politických kabátů. Vznikají zájmové skupiny vlivných lidí

V některých větších městech na Brněnsku lidé letos hledají kandidátky parlamentních stran pro komunální volby marně. Někteří známí politici kandidují v barvách nových hnutí.

Kde kandidují dělníci či lékaři. A jaké profese mají reálnou šanci uspět?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Zatímco starostové a místostarostové jsou v průměru na druhých místech kandidátek, početní důchodci usilují o zvolení z jedenáctých míst.

Váš nový starosta? Novák. Jiří Novák

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Velké ambice ukázali v podzimních komunálních volbách muži s příjmením Dvořák. Umístili na druhém místě v žebříčku příjmení kandidátů, přestože v celé populaci jsou až na čtvrté pozici. Přeskočili tak Svobody i Novotné.

AKTUALIZOVÁNO

ANO zahájilo kampaň k volbám. Babišovi chodí sprosté SMSky

/FOTOGALERIE/ Zlepšení dopravní infrastruktury, dostupné byty a školy patří mezi priority, s nimiž vládní hnutí ANO půjde do nadcházejících komunálních a senátních voleb. Uvedl to dnes předseda hnutí a vlády Andrej Babiš při zahájení kampaně k volbám pod heslem Uděláme Česko bohatší.

Nejvíce obecních kandidátů navrhli lidovci, nejméně Piráti

Nejvíce kandidátů do říjnových komunálních voleb navrhla ze sněmovních stran KDU-ČSL. Do zastupitelstev obcí, měst a jejich částí nominovala na 15 900 adeptů. Nejméně uchazečů navrhli Piráti, kteří jich postavili přibližně 3000.

Porážek se nebojím, říká Skovajsová. Do senátu kandiduje za ČSSD proti Drahošovi

/ROZHOVOR/ Kandidátka na senátorku v Praze 4 Miroslava Skovajsová za sociální demokracii ve velkém rozhovoru pro Deník říká, že ženská témata neexistují. Existují jen rozdíly v přístupu, dodává lékařka Skovajsová.

Voličské průkazy tentokrát „mimopražským“ nepomohou

Voličské průkazy se staly v posledních letech velmi populárním nástrojem, díky němuž mohli v metropoli hlasovat i lidé s trvalým bydlištěm mimo Prahu, aniž by museli vážit cestu do volební místnosti mnohdy přes půl republiky. Tentokrát však mají všichni „přespolní“ smůlu. V komunálních volbách jim průkaz nikdo nevydá. Jedinou možností, jak volit v Praze, je změna trvalého bydliště.  

Naši lidé problémy nedělají. Škoda se ohradila proti sloganu primátora Nwelatiho

Zástupci mladoboleslavské automobilky Škoda se prostřednictvím dopisu přidali ke kritice primátora Raduana Nwelatiho (ODS). Ten minulý týden vzbudil pozornost návrhem billboardu, v němž vyhlásil nulovou toleranci cizincům.

Strany sčítají ztráty už před volbami. Ubývá jim kandidátek v obcích

Za poslední čtyři roky roky zmizely na jižní Moravě stovky kandidátů do obecních zastupitelstev navržených konkrétní politickou stranou. Trend obvyklý dříve na menších vesnicích dorazil i do měst.

Lidovci chtějí bránit změnám ústavy. Senát jim nedáme, hlásají

Lidovci povedou senátní volební kampaň pod heslem Senát jim nedáme. Vymezují se tím proti těm, kdo chtějí ničit demokracii a odmítají diskusi, řekl dnes při zahájení kampaně předseda KDU-ČSL a kandidát na Náchodsku Pavel Bělobrádek. V horní komoře Parlamentu podle něj lidovci budou chtít bránit návrhům na změnu ústavy, které považují za nebezpečné.

Spojené síly. ODS vyzve v Praze 2 nová koalice

/INFOGRAFIKA/ Proti současnému vedení radnice spojili síly Zelení, lidovci a sociální demokraté. Dlouhodobě dominantní ODS vede do voleb starostka Jana Černochová, které sekunduje Alexandra Udženija.

Transparency International očekává špinavé volební kampaně. Bude je hodnotit

Džungle bez pravidel – tou jsou Transparency International ČR (TI) kampaně do komunálních voleb. Organizace proto zveřejnila kritéria, kterými hodlá předvolebních kampaně pro podzimní senátní a komunální volby hodnotit. Nebude však analyzovat všechny kampaně, ale jen ty v trojici největších měst a u favorizovaných senátorských kandidátů.

Pojďme to dát dohromady. Jinak strany zaniknou, varuje Jiří Drahoš

/ROZHOVOR/ Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš po své prohře uvedl, že chce zůstat ve veřejném prostoru. Nejprve založil Spolek pro Česko a nyní kandiduje do Senátu v Praze 4 s podporou KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. Hlavním heslem jeho kampaně je: Nebojí se vás. Nebojí se mě. Oni se bojí nás.

Do Senátu chce 194 mužů a 42 žen, průměrný věk uchazečů je 56 let

V říjnových volbách do třetiny Senátu se o 27 křesel v horní komoře bude ucházet 194 mužů a 42 žen. Ženy tak tvoří méně než pětinu kandidátů. Průměrný věk uchazečů je 56 let. Nejstarší i nejmladší kandidát bude o přízeň voličů usilovat v Praze. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který dnes zveřejnil seznam kandidátů. Informace převzal od registračních úřadů.

O Senát bude bojovat Drahoš, Hilšer, Fischer, ale i Kubera či Bělobrádek

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 kandidátů, kteří dnes byli zaregistrováni k volbám do horní komory. Je jich o tři více než v minulých volbách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT