Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Komunální a senátní volby 2018

AKTUALIZOVÁNO

V Senátu se stále neví, kdo bude předsedou. Kluby se neshodly

Schůzka zástupců nejsilnějších senátorských klubů nepřinesla dnes dohodu na společném kandidátovi na předsedu horní komory. Adepty zůstávají Jaroslav Kubera (ODS), Jan Horník (STAN) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Zástupci těchto frakcí budou o jejich podpoře vyjednávat s ostatními kluby, kde žádný z adeptů nemá jednoznačnou podporu.

Volební výsledky ze Slatinek platí, Chalánková zůstává senátorkou

Nejvyšší správní soud zamítl návrhy na zneplatnění hlasování v okrsku Slatinky, kde volební komise zaměnila úřední obálky určené pro komunální a senátní volby. V senátním obvodu, který zahrnuje Prostějovsko a část Přerovska, tak zůstává senátorkou nezávislá Jitka Chalánková.

Jméno budoucího předsedy Senátu stále není jasné. Patová situace trvá

Patová situace ohledně budoucího předsedy Senátu zatím trvá. Zástupci tří nejsilnějších frakcí v horní komoře, tedy ODS, STAN a KDU-ČSL, nicméně stále uvádějí, že dávají přednost dohodě před silovým hlasováním. Zástupci osmnáctičlenných klubů občanských demokratů a Starostů se sešli dnes, s vyjednávači patnáctičlenného klubu lidovců se mají sejít ve středu ráno.  

Lidovce nahradil komunista. Změna výsledku voleb zkomplikovala jednání o koalici

Komunista místo lidovce. Krajský soud v pondělí zamíchal výsledky voleb v brněnských Kohoutovicích. Soudce uznal stížnost komunistů, že jim v městské části komisaři nezapočítali všechny hlasy. Rozhodnutí soudu zasáhlo i do povolebního jednání. Místo lidoveckého Jakuba Sychra získá jeden mandát komunistka Helena Sýkorová.

Mise splněna! Novým opavským primátorem je Tomáš Navrátil

/FOTOGALERIE/ Ke svému prvnímu zasedání se v pondělí 5. listopadu odpoledne sešli nově zvolení opavští zastupitelé. Do Kulturního domu Na Rybníčku jich dorazilo osmatřicet, omluven byl pouze Libor Witassek (Změna pro Opavu). 

Karviná má staronového primátora, Jana Wolfa z ČSSD

Jan Wolf z ČSSD byl v pondělí v podvečer zvolen primátorem města Karviné. Jeho náměstky budou Lukáš Raszyk (zastupuje primátora v jeho nepřítomnosti), Andrzej Bizoń (ČSSD), Miroslav Hajdušík (KSČM) a Vladimír Kolek (ANO).

FOTO: Novým primátorem Děčína se stal Jaroslav Hrouda

Povolební dohody naplnili v pondělí 5. listopadu odpoledne děčínští zastupitelé na svém ustavujícím zasedání. Radniční koalici sestavilo vítězné hnutí ANO, Náš Děčín a sociální demokracie. ANO bude mít kromě primátora i náměstka a většinu v nové radě města. Hroudovými náměstky jsou Vladislav Raška, Jiří Anděl a Václav Němeček.

AKTUALIZOVÁNO

Fiala: Sdružení ODS, která nevystoupí z koalice s komunisty, zrušíme

Místnímu sdružení občanských demokratů v Rychnově nad Kněžnou, které po volbách uzavřelo koalici s komunisty, hrozí zrušení. Stranické usnesení z roku 2006 totiž spolupráci s komunisty zakazuje. Podobná situace je i v Hranicích.

Část větších měst Liberecka zná svá nová vedení. Zásadní změny se nekonají

Státní hymna, originální městská vlajka a při podpisu zastupitelského slibu ptačí brk. Středeční ustavující zasedání nového chrastavského zastupitelstva se neslo ve slavnostním duchu. Při volbě starosty se ale žádné překvapení nekonalo. Post znovu obhájil dosavadní starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj), do funkce byl zvolen popáté.

Žaloba na neplatnost voleb zamítnuta, Kouba i Prachař jsou Přerované

Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci neuznal žaloby na neplatnost voleb, které podala krátce po zveřejnění výsledků komunálního klání jedna z přerovských občanek. Tvrdila, že dva přerovští zastupitelé - Petr Kouba z ODS a Antonín Prachař (STAN) mají trvalý pobyt v Přerově, ale fakticky žijí jinde. Krajský soud jí nedal za pravdu.

Hradec Králové zvolil primátora: Finka střídá Hrabálek

/FOTOGALERIE/ První křest ohněm má za sebou kolice ANO, ODS a Změna pro Hradec s podporou Zelených. Všech jejich 19 členů v 37 členném zastupitelstvu v úterý dalo v tajné volbě hlas svému lídrovi Alexandru Hrabálkovi.

Koaliční strany v Jihlavě se domluvily, primátorkou bude Koubová

Je rozhodnuto. V pátek 26. října ve večerních hodinách skončila v Jihlavě poslední schůzka koaličních stran, které se nakonec domluvily. Vládu nad městem tak převezmou uskupení Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou a KDU-ČSL.

Nový primátor Zlína: patrně nejmladší muž v historii

„Být zlínským primátorem pro mne bude velká čest i závazek,“ sdělil včera médiím představený kandidát na primátora Jiří Korec z hnutí ANO.

ODS a ANO: Překvapuje nás, že v radě není Čižinský ani Pospíšil

Pražskou ODS a ANO překvapilo, že lídři Prahy Sobě (PS) Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) Jiří Pospíšil nebudou radními v magistrátní koalici s Piráty. Volbu lídra Pirátů Zdeňka Hřiba jako kandidáta na primátora považují za logickou.

Šok v Ostravě: ANO vsadilo na Piráty. Primátorem bude dál Macura

Před volbami se chválili a plácali po zádech, jak jim to dobře funguje. Těsně po nich slibovali, že bude nejlepší, když budou Ostravě vládnout dál spolu. A najednou všechno je jinak! Z plánované koalice vypadl Ostravak a ODS, smlouvu totiž včera podepsalo ANO s Piráty a KDU-ČSL.

Pirát Hřib má volnou cestu k primátorské funkci. Pospíšil odblokoval jednání

Adrianu Krnáčovou (ANO) vystřídá v čele hlavního města nejspíš pirátský lídr Zdeněk Hřib. V rámci vyjednávání pražské koalice Pirátů s hnutím Praha sobě (PS) a uskupení Spojené síly pro Prahu ustoupil Jiří Pospíšil tlaku Pirátské strany a na funkci primátora už netrvá. Hřib s Pospíšilem a Janem Čižinským (PS) se ve čtvrtek večer ještě sejdou k jednání o složení magistrátní rady.

Na Žižkově je Bellu nežádoucí. Radnici povede TOP 09 a STAN s Piráty a Zelenými

Alexander Bellu z ODS si post starosty Prahy 3 zřejmě neužije dlouho. Lídra kandidátky koalice se Svobodnými a lidovci z vyjednávání vyřadilo ve volbách druhé uskupení TOP 09 se Starosty a nezávislými. Žižkovskou radnici povede jeho lídr Jiří Ptáček, který se dohodl s Piráty a Zelenými. Společně disponují dvaceti mandáty ve 35členném zastupitelstvu.

Brno má nové vedení. Městu povládne primátorka Vaňková a čtyři náměstci

/FOTOGALERIE NÁMĚSTKŮ/ Kdo povede Brno v následujících čtyřech letech je už jasné. Kompletní seznam radních zveřejnili zástupci nově se utvářející koalice ve středu odpoledne. Od předpokladu Brněnského deníku Rovnost, který vyšel ve středečním tištěném vydání, se skutečné obsazení rady liší jen v jednom případě.

Piráti podali stížnost na volby v Ostravě. Důvodem je kandidát SPD v komisi

Další návrh na neplatnost voleb v okrese Ostrava podal poslanec Pirátů Lukáš Černohorský, a to konkrétně na hlasování do zastupitelstev statutárního města Ostrava a městského obvodu Slezská Ostrava.

ANO změnilo názor. Podepsalo předběžnou smlouvu o koalici se Starosty a ODS

Ačkoli zástupci hnutí ANO na počátku října v Liberci avizovali, že spolupracovat s ODS nechtějí, nakonec změnili názor. Starostové, ANO a ODS tak v úterý v podvečer podepsali smlouvu o společném postupu. Ta je předzvěstí koaliční smlouvy.

Kriminalisté obvinili další dva muže z ovlivňování voleb v Ústeckém kraji

Za ovlivňování komunálních voleb v Ústeckém kraji padla další obvinění. Nově jim čelí dva muži, jeden z Chomutovska, druhý z krajského Ústí nad Labem. Celkem tak kriminalisté v souvislosti s komunálními volbami obvinili už tři osoby.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice v Praze bude řešit personálie. Piráti nechtějí post primátora obchodovat

Konečně se zástupci stran vznikající pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) dostanou při společných jednání k nejdůležitější otázce - kdo bude primátor? Pirátská strana nadále trvá na postu pro svého lídra Zdeňka Hřiba. Připravovaná vláda nad Prahou chce mít do konce týdne připravené i programové prohlášení.

Boj o radnici v Bílině. O platnosti místních voleb bude rozhodovat soud

Hnutní Nezvislí v Bílině - HNHRM napadlo volby u soudu, ten musí rozhodnout, zda hlasování platí či nikoliv

Bouře v ANO. Pilný by měl zvážit setrvání v zastupitelstvu, řekla Kleslová

/ROZHOVOR/ Může nabídka místa poslanecké asistentky rozvrátit pražské ANO? Kladná odpověď se nabízí kvůli odezvě na fakt, že poslanec Patrik Nacher chtěl na částečný úvazek ve sněmovně zaměstnat bývalou místopředsedkyni hnutí ANO Radmilu Kleslovou. Nový pražský zastupitel a bývalý ministr financí Ivan Pilný za ANO dokonce řekl, že to zkomplikuje vyjednávání o povolebním uspořádání v Praze.

AKTUALIZOVÁNO

Senátoři Drahoš i Hilšer si již vybrali. Vstoupí do klubu STAN

Nově zvolení senátoři a bývalí prezidenští kandidáti Marek Hilšer i Jiří Drahoš oznámili, že vstoupí do senátorského klubu Starostů a nezávislých. V horní komoře tak mají nejpočetnější frakci.

V Čáslavi podepsaly koaliční smlouvu tři politické subjekty

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Čáslav pro všechny, Šance pro rodinu a ODS se dohodly na vzájemné spolupráci. Na základě povolebních vyjednávání byla ve čtvrtek 18. října podepsána v salonku čáslavského hotelu Grand koaliční smlouva.

AKTUALIZOVÁNO

Senátoři: Právo navrhnout šéfa Senátu má mít nejsilnější klub

Představitelé senátorských klubů vesměs chtějí dodržet zvyklost, že právo navrhnout předsedu horní komory bude mít nejsilnější frakce. Vedení Senátu by pak mělo být obsazeno na základě poměrného zastoupení. Zatím ale není jasné, který klub bude nejpočetnější. Frakce dál vyjednávají s novými nezařazeními senátory, kteří uspěli v říjnových volbách.

Povolební dění v Kravařích? Alois Hadamczik vyklízí pozice

Tři politické subjekty se budou následující čtyři roky podílet na vedení Kravař. Vítěz voleb KDU-ČSL se domluvil s Novou sílou Kravař a hnutím ANO 2011, už byla podepsána koaliční smlouva.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice v Olomouci podepsána. Tady je nová vláda města

/FOTOGALERIE / Zástupci čtyř stran a hnutí podepsali v úterý ráno na olomoucké radnici koaliční smlouvu.

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude Chmelová

Koalici v Praze 10 vytvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude volební jednička Vlasty, senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL), která v úterý o dohodě informovala. Koalice bude mít ve 45členném zastupitelstvu 29 mandátů. Vlasta i Piráti dosud v Praze 10 působili v opozici.

V Plzni je hotová koalice. Primátorem bude Baxa z ODS

V Plzni se dnes v noci po mnohahodinovém jednání dohodly na vytvoření koalice vítězné hnutí ANO, druhá ODS, TOP 09 a ČSSD. Primátorem se stane Martin Baxa z ODS, přičemž koalice bude mít v zastupitelstvu 33 ze 47 křesel. Informovala o tom Česká televize.  

Dozvuky voleb na Brněnsku: Starostovi udělali hrob a zapálili na něm svíčky

Slavili volební vítězství, přesto do vedení radnic neusednou. V Újezdu u Brna nynějšímu starostovi Janu Hradilovi odpůrci dokonce vyrobili hrob a zapálili na něm svíčky, aby dali jasně najevo, že s ním už ve vedení nepočítají.  

Foldyna vzal zpět svou rezignaci. Zůstává místopředsedou ČSSD

Jeden z nejvýraznějších představitelů ČSSD, poslanec Jaroslav Foldyna, zůstává ve vedení strany. Jak informovala Česká televize, krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji dnes Foldynu jednomyslně podpořil ve funkci místopředsedy strany. Sám poslanec následně vzal zpátky svou rezignaci.  

Kdo nahradí Štěcha? Adepti na předsedu Senátu jsou čtyři

Vedení Senátu zůstane pětičlenné. Budou jej tak jako dosud tvořit předseda a čtyři místopředsedové podle principu poměrného zastoupení. Na dnešním večerním jednání ve Waldštejnské hospodě v sousedství Senátu se na tom shodli představitelé nejsilnějších senátních stran - ODS, STAN a KDU-ČSL. 

Primátorem Opavy bude Navrátil. Koalice vzniky i v Karlových Varech a Prostějově

Více než týden po komunálních volbách je jasné, kdo usedne v čele radnic v Karlových Varech a Prostějově. V obou statutárních městech dnes strany podepsaly koaliční smlouvu a dohodly se i na primátorech. Jasné je po dnešku i složení radniční koalice a primátor v Opavě. V Brně chce mít vznikající koalice smlouvu hotovou ve středu a strany jednající o koalici v Praze plánují, že dohodnou programové prohlášení do konce týdne.  

Rakovnické ANO a ČSSD zvažují podnět k soudu. Kvůli možnému ovlivnění voleb

Rakovnické hnutí ANO 2011 a také sociální demokraté zvažují podání podnětu ke krajskému soudu v Praze, jelikož mají podezření na možné ovlivnění výsledku voleb. Zda se tak skutečně stane, bude jasné v tomto týdnu.

Čižinský by měl být starostou Prahy 7 dál. Opřel se o Piráty a Zelené

Mohl by klidně vládnout sám, v komunálních volbách získalo uskupení Jana Čižinského s názvem Praha sobě v sedmé městské části 55,48 procenta hlasů a disponuje „radniční“ většinou. Čižinský se však rozhodl, že utvoří koalici s Piráty a Stranou zelených, v devětadvacetičlenném zastupitelstvu tak budou mít starosta Čižinský a spol. 21 hlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Z nezávislých senátorů se o klubu rozhodl zatím pouze Bek, zvolil STAN

Z nově zvolených nezávislých senátorů se zatím o členství v senátním klubu rozhodl pouze rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, který bude spolupracovat se STAN. Ostatních šest čeká ještě jednání s frakcemi v horní komoře Parlamentu. Rozhodnutí předpokládají většinou do týdne. Ze současných senátorů bez klubové příslušnosti posílí klub Starostů a nezávislých také lékařka Alena Dernerová (za SD-SN).

Senátor Martin Červíček: „Oslavy končí, práce začíná.“

/ROZHOVOR/ Sobotní zvolení do Senátu bylo pro Martina Červíčka (ODS) podle jeho slov důvodem k oslavě, ale i velkým závazkem. „Dnes oslavuji, ale od zítřka začíná práce na tom, co jsem slíbil,“ poděkoval na sociální síti.

ANALÝZA: Senát zmodral, ČSSD opět propadla

Druhé kolo senátních voleb potvrdilo trend, který naznačily komunální volby. Levice reprezentovaná sociálními demokraty a komunisty se potácí nad propastí, hnutí ANO je na svém, ale neposiluje, a ODS je na vzestupu.

Komentář K. Perknerové: Volby do horní komory potvrdily hlad po osobnostech

Senát se po letošních volbách stává společenstvím nejvýraznějších politických osobností. Kromě oblíbených starostů zde zasednou celostátně známé tváře. Uspěli tři prezidentští kandidáti, Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni tak budou mít permanentní možnost oslovovat přes média svoje potenciální budoucí voliče. 

Plány nových pražských senátorů: Fischer chce na Hrad. Hilšer se zaměří na mladé

/INFOGRAFIKA/ Jiřího Drahoše, který byl zvolen už v prvním kole, doprovodí do horní komory parlamentu Lukáš Wagenknecht, Pavel Fischer a Marek Hilšer. 

Dohodnuto, primátorem Teplic bude Hynek Hanza, Jaroslav Kubera končí

Společnou vládu v lázeňském městě strany ODS a ANO 2011 podepsaly v neděli 14. října večer.

AKTUALIZOVÁNO

Kubera a Čunek: Na předsedu Senátu má nárok nejsilnější klub

V Senátu by se i po letošních volbách měla dodržet nepsaná zásada, že předseda horní parlamentní komory má být z nejsilnější frakce. Shodli se na tom dnes v televizi Prima znovuzvolení senátoři Jaroslav Kubera (ODS) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vzhledem k několika dosud nezařazeným senátorům ale zatím není jasné, která strana nakonec bude mít nejpočetnější klub.

Piráti mají jednoho senátora, příště by kandidáty lépe rozmístili

/FOTOGALERIE/ Piráti získali v letošních senátních volbách jednoho senátora - Lukáše Wagenknechta v Praze 8. Bude současně jejich jediným zástupcem v horní komoře Parlamentu. Další dva finalisté v hlavním městě Eva Tylová a Libor Michálek ve druhém kole neuspěli, výrazně prohráli s bývalými prezidentskými kandidáty Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. Při hodnocení výsledků dnes Piráti připustili, že kandidáty měli asi lépe rozmístit.

Volební propad ČSSD je realita, strana ale může uspět, věří Hamáček

Výsledky senátních voleb, ve kterých ČSSD ztratila 12 mandátů, potvrdily podle předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka, že politická realita se změnila a ČSSD už nemá pozici nejsilnější strany na levici. Na tiskové konferenci vyzval spolustraníky, aby se sjednotili. Uvedl, že stále věří, že postupný úspěch je možný.

Pospíšil má výsledek TOP 09 ve volbách za solidní

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil pokládá výsledek senátních voleb pro svoje uskupení za solidní. V rozhovoru s ČTK ocenil, že mandát získal člen TOP 09 Herbert Pavera a dále Mikuláš Bek v Brně a Pavel Fischer v Praze, které TOP 09 podporovala. Už v prvním kole se do Senátu dostal i Jiří Drahoš, vedle dalších stran i s podporou TOP 09.

Šéfem klubu ODS by mohl být dál Vystrčil, šéfem Senátu Kubera

Šéfem senátního klubu ODS by měl zůstat Miloš Vystrčil. Pokud bude frakce ODS nejsilnější, mohla by na šéfa Senátu navrhnout dosavadního místopředsedu horní komory Jaroslava Kuberu. Novinářům to dnes řekl dosavadní šéf senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil. Podle něj by klub mohl mít víc než 16 členů. Strana bude jednat o spolupráci i se zvolenými senátory, které podpořila.

O Senát se utkali Vilímec a Látka, zvítězil občanský demokrat

Senátní obvod č. 11 zahrnuje Domažlicko a část Klatovska a o senátní křeslo v něm ve druhém kole bojovali Vladislav Vilímec (ODS) s obhájcem senátorského postu Janem Látkou (ČSSD), kterého v 1. kole porazil o šest hlasů. A Vilímec vyhrál i v kole druhém.

AKTUALIZOVÁNO

Lidovci zůstali podle Bělobrádka ve volbách za očekáváním

Lidovci zůstali v senátních volbách za očekáváním, nepodařilo se jim obhájit tři dosavadní mandáty. V České televizi to dnes řekl předseda strany Pavel Bělobrádek, který sám neuspěl ve volbách na Náchodsku. Gratuloval ODS, která volby vyhrála. Vládní ANO a ČSSD podle něj nijak výrazně neuspěly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT