Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Komunální volby 2014

Volby do zastupitelstev obcí se v Česku uskuteční v rozmezí od 19. září do 11. října 2014.

Za podvod u komunálních voleb dostala politička podmínku

Mělník - Šest měsíců vězení s roční podmínkou vyměřil Okresní soud v Mělníku za podvod u voleb političce Denise Manové (KSČM), která zfalšovala podpis své kolegyně na kandidátce do obecního zastupitelstva v Obříství. Rozsudek je pravomocný.

Předvolební Chomutov připomínal bojiště

Chomutov – Boj před opakovanými komunálními volbami v severočeském Chomutově je hodně vyhrocený. Strany rozdělené na dva tábory se do sebe pouštějí nebývale ostře. Hledají skandály, navzájem se obviňují z nefér praktik a na sociálních sítích do sebe rýpou, jak se dá.

K dodatečným volbám ve 13 obcích se přihlásilo 150 kandidátů

Praha - Ve 13 obcích, kde se v loni v říjnu komunální volby nekonaly zejména kvůli nezájmu adeptů na zastupitele, se nyní do sobotního boje o 81 mandátů přihlásilo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) celkem 150 kandidátů. Výsledek voleb je v podstatě jasný v šesti obcích, kde se podařilo sestavit jen jednu kandidátku, nebo se přihlásili jednotliví nezávislí kandidáti. ČSÚ o tom dnes informoval ČTK.

Ústavní soud zastavil přípravu voleb v Brně, aby předešel nejistotě i plýtvání

Brno – Příprava opakovaných voleb v Brně-severu před rozhodnutím o souvisejících ústavních stížnostech by vedla k nejistotě a pochybnostem o jejich dopadu a možná i k nevratnému vynaložení peněz. Proto Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek odložil vykonatelnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který kvůli kupčení s hlasy nařídil volby zopakovat. Stejně ÚS naložil i s rozhodnutím ministra vnitra, jenž nové hlasování stanovil na 14. března. Vyplývá to z usnesení zpřístupněného na webu ÚS.

Ortoped Jurka rezignoval v Kutné Hoře na svůj zastupitelský mandát

Kutná Hora - Nové kutnohorské zastupitelstvo rozhoduje o dění ve městě sotva dva měsíce a už v něm dochází k první změně. S novým rokem se svého mandátu vzdal ortoped Petr Jurka. „Odcházím z pracovních a osobních důvodů," řekl. „Je to definitivní. Na dalším zasedání, které bude 27. ledna, už nebudu," dodal.

Opozice chtěla svrhnout rakovnického místostarostu. Nepodařilo se

Rakovník - Miroslav Samaš, lídr hnutí ANO 2011, zůstane i nadále místostarostou Rakovníka. Rozhodli o tom zastupitelé města na svém posledním zasedání, a to i přesto, že jim opozice předložila vyjádření z ministerstva vnitra týkající se údajného účelového trvalého bydliště Miroslava Samaše.

Spokojených s výsledky voleb je víc než nespokojených

Praha - Lidí spokojených s tím, jak dopadly letošní komunální volby v místě jejich bydliště, je víc než těch, kteří jsou nespokojeni. Uvedlo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého listopadového průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo.

Tuřanští budou mít nové volby 
a s přístavbou sálu nezačnou

Tuřany - Obec Tuřany na Kladensku čekají nové volby. Na podzim zde totiž nesestavili usnášeníschopné zastupitelstvo. Chod vesnice funguje nyní v omezeném režimu.  Nové volby budou nejdříve zjara. Zda se však něco zásadního změní, je otázkou.

Mužská převaha: starostky řídí na Mělnicku pouze třetinu obcí

Mělnicko - Ve všech obcích na Mělnicku už mají jasno, kdo je povede v novém volebním období. Po ustavujících zasedáních tamních zastupitelstev je zřejmé, že počet starostek v regionu se oproti starostům nezvýšil, ale naopak klesl. O dvě.

Do půl roku chceme mít Mnichovo Hradiště transparentní, řekl starosta

Mnichovo Hradiště /ROZHOVOR/ - Od října má Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku nového starostu. Do kanceláře Arnošta Vajzra se po komunálních volbách nastěhoval čtyřiatřicetiletý Ondřej Lochman z uskupení SNK Žijeme pro Hradiště. V rozhovoru přiblížil, jaké má plány.

Policie obvinila zastupitele v Letňanech kvůli komunálním volbám

Praha - Policisté obvinili zastupitele v Praze-Letňanech Jana Mikuleckého (ODS). Podezírají ho z vydírání, podplácení a maření voleb, informoval ve čtvrtek server Aktuálně.cz. Politik se údajně pokoušel před volbami kupovat hlasy a vydírat kandidátku konkurenční strany.

Nesmíte zapomenout, že mnohé úsměvy nejsou na vás osobně, ale na vaši funkci

Kolín /ROZHOVOR/ - Je po volbách, ustavující zastupitelstvo je za námi, blíží se další zasedání. S kolínským starostou Vítem Rakušanem jsme si popovídali nejen o skončených volbách a nejbližších investicích, ale také o tom, co se zrovna děje v jeho životě.

Neničit Brdy, shrnul stručně do dvou slov stanovisko senátor Burian

Sedlčany /ROZHOVOR/ - Jiří Burian složil slib jako starosta Sedlčan na Příbramsku již posedmé, v Senátu ČR byl obdobný slavnostní akt jeho premiérou. Úspěšný kandidát ODS za volební obvod číslo 18 Příbram přiblížil v rozhovoru své prvních kroky ve funkci a o to, v čem vidí svoje hlavní poslání.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička: Za čtyři roky se vše nestihne

Benešov /ROZHOVOR/ - Při prvním pohledu na zveřejněné výsledky komunálních voleb 2014 konaných 10. a 11. října, bylo celkem jasné, jak benešovští hlasující rozdali karty tentokrát. Ostatně, obdobně, jako po předešlém rozhodování. A stejně, jako před čtyřmi roky nakonec tyhle tipy vzaly za své.

Pražská radní pro infrastrukturu dál zůstane starostkou Slivence

Praha - Nově zvolená pražská radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) zůstane starostkou městské části Slivenec. Ve funkci bude takzvaně neuvolněná, nebude tedy ve Slivenci pobírat plat. Plamínková se stala radní v magistrátní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Svoboda: Město opět začíná řídit Praha 10. Kmotři, které jsme odstavili od moci

Praha - Zastupitel hlavního města za ODS a exprimátor Bohuslav Svoboda ve čtvrtek varoval, že na magistrát se vrací tytéž politické struktury, které se mu před dvěma lety „horko těžko" podařilo z magistrátu vypudit.

Změny na Praze 10? Vítěz voleb ovládl radnici se starými známými

Vršovice - Poslední velká městská část metropole má jasno. Po říjnových volbách a prvních týdnech vyjednávání to vypadalo, že stotisícovou Prahu 10 čekají změny: voliči zde dali nejvíc hlasů hnutí ANO před dalším novým politickým uskupením, koalicí Vlasta, a dosud opoziční TOP 09.

Starostkou Prahy 12 byla zvolena Daniela Rázková, ale jen na dva roky

Praha - Starostkou Prahy 12 byla zvolena Daniela Rázková (KDU-ČSL, zvolena za Změnu pro Prahu 12). Podle koaliční dohody ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12 bude vést městskou část jen na dva roky. Poté ji vystřídá zástupce hnutí ANO, které vyhrálo volby a má devět z 35 mandátů.

Náměstek primátorky pro územní rozvoj: Praha nebude sloužit developerům

Praha /ROZHOVOR/ - Je výrazný pražský politik. S hnutím Žižkov (nejen) sobě uspěl v komunálních volbách v Praze 3 po dvouletém působení na zdejší radnici v koalici s TOP 09. Starostou se ale nestal, topka dala přednost přátelům starých pořádků, jak říká Matěj Stropnický.

Rada chce vyčistit magistrát a pak zavést sociální reformy

Praha - Nové vedení hlavního města v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) chystá ještě letos spustit audit, na jehož konci může být snížení počtu magistrátních úředníků. Možná až o třetinu. Nový tým radních prý zároveň hodlá zprůhlednit činnost i odměny úředníků a informace poskytnout veřejnosti.

Staronovým starostou Prahy 14 se stal Radek Vondra z TOP 09

Praha - Staronovým starostou Prahy 14 byl ve čtvrtek zvolen Radek Vondra (TOP 09). Dostal 18 hlasů z 31, starostou byl již v minulém volebním období. Na radnici Prahy 14, která zahrnuje čtvrtě Černý Most, Kyje, Hostavice a část Hloubětína, se domluvily na koalici TOP 09, ČSSD, ODS a Strana zelených.

Primátorka skončí na vnitru 30. listopadu, nahradí ji Vildumetzová

Praha - Nová pražská primátorka Adriana Krnáčová skončí ve funkci náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu k 30. listopadu. Od 1. prosince jí v této roli nahradí Jana Vildumetzová. Ve čtvrtek potvrdil Jiří Korbel z tiskového odboru vnitra.

Starostkou Prahy 10 byla zvolena Radmila Kleslová z hnutí ANO

Praha - Starostkou Prahy 10 byla zvolena Radmila Kleslová (ANO). Dostala hlasy ANO, ČSSD, ODS, Strany zelených, Hnutí pro Prahu 10 a komunistů. Dva dny před ustavujícím jednáním zastupitelstva zkrachovala koaliční jednání vítězného ANO s druhou koalicí Vlasta a třetí TOP 09.

Vsetín je 7 týdnů po volbách bez vedení. Strany nejsou schopné dohody

Vsetín - Vzájemná nedůvěra, neschopnost slevit ze svých nároků či lpění na funkcích. To jsou podle mnohých obyvatel Vsetína i politiků samotných hlavní důvody, proč povolební jednání vsetínských zastupitelů už několik týdnů připomíná tápání Thésea v temném labyrintu.

ČSSD do jednání vstupovala s pokorou. Nabídka na post starosty proto potěšila

Libeň /ROZHOVOR/ - Zastupitelé v Praze 8 si ve středu zvolili starostu. Stal se jím šestatřicetiletý sociální demokrat Roman Petrus. Co na sebe prozradil v prvním rozhovoru, který poskytl právě Pražskému deníku?

Zastupitelstvo v Praze 8: bývalí koaliční partneři při volbě odešli ze sálu

Praha 8 - Už dopředu se očekávalo, že ustavující zasedání zastupitelstva v Praze 8 bude velmi emotivní. A středeční vystoupení zastupitelů z obou „táborů" nezklamalo. Bývalé radní za ODS a TOP 09 hned na začátku rozpálil návrh budoucího starosty Romana Petruse, který chtěl, aby hlasování bylo veřejné.

Nové vedení Prahy řešilo první problém: jak to stihnout?

Praha /FOTOGALERIE/ - Ráno, 9.00 hodin: ustavující schůze zastupitelstva hlavního města Prahy. 10.00 hodin: ustavující schůze zastupitelstva na Praze 4 tak nějak mohl ve středu vypadat diář lídra Trojkoalice Petra Štěpánka.

Nováčci vstoupili na radnice. Velmi razantně

Praha – Konec listopadu je 
v politickém kalendáři každé čtyři roky vyhrazen ustavujícím zasedáním nových zastupitelstev. Většinou jde o formální akty se slavnostním nádechem, neboť koalice jsou dohodnuté dávno předem. Letos to ale přece jen probíhá trochu jinak, dramatičtěji, někde až revolučněji.

Krnáčová je primátorkou Prahy. Chce ukončit "temnou minulost"

Praha – Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí dalo 33 koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesáti­členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu. Krnáčová je vůbec první ženou v čele hlavního města. Koalici na magistrátu tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). 

Starostou Prahy 4 byl zvolen předseda pražské Strany zelených

Praha - Starostou Prahy 4 byl zvolen předseda pražské Strany zelených (SZ) Petr Štěpánek. Rozhodli o tom na svém středečním jednání zastupitelé Prahy 4. Štěpánkovi dalo hlas 26 zastupitelů z celkem 44 přítomných. Kvůli Štěpánkově volbě muselo být přerušeno jednání zastupitelstva na magistrátu, jehož je Štěpánek členem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT