Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

ODS

Občanská demokratická strana prožívá největší krizi ve své historii.

ODS trvá na svém. Do jednání o vládě nevstoupí. Dnes to řekla Babišovi

Občanští demokraté dnes zástupcům hnutí ANO zopakovali, že trvají důvody, proč nevstoupí do jednání o vládě. Novinářům to po zhruba hodinové schůzce řekl předseda ODS Petr Fiala. Uvedl také, že ODS nepodpoří ani žádnou menšinovou vládu ANO. Na jednání podle Fialy nezaznělo, že by hnutí uvažovalo o jiném premiérovi než Andreji Babišovi.

AKTUALIZOVÁNO

Víkendový kongres ODS v Ostravě pohledem Evžena Tošenovského

/FOTOGALERIE/ V ostravském hotelu Clarion se od soboty konal dvoudenní 28. kongres Občanské demokratické strany. Zhruba 540 delegátů rozhodovalo o novém vedení strany. 

Předsedou pražské ODS se stal Tomáš Portlík. Václav Klaus mladší neuspěl

Novým předsedou pražské ODS se stal místostarosta Prahy 9 a první místopředseda Tomáš Portlík. V úterý o tom rozhodl regionální sněm strany. Pro Portlíka hlasovalo 63 ze 67 delegátů. Prvním místopředsedou se stal Jiří Zajac. Ve volbě porazil Václava Klause ml.

ODS nechce na Hradě Zemana, ocenila Topolánka

ODS nepostaví do prezidentské volby svého kandidáta. Prvořadým cílem druhé nejsilnější sněmovní strany je to, aby nebyla opět zvolena současná hlava státu Miloš Zeman. Svého bývalého předsedu a někdejšího premiéra Mirka Topolánka pokládá ODS za kandidáta, který by byl schopen čelit nebezpečí paktu mezi Zemanem a předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem, řekl po dnešním zasedání výkonné rady občanských demokratů jejich předseda Petr Fiala.

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

ODS bude žádat odchod Janečka z čela finanční správy

Opoziční ODS bude dnes na jednání rozpočtového výboru Sněmovny žádat odchod ředitele finanční správy Martina Janečka z funkce kvůli nadužívání zajišťovacích příkazů a nedostatečné kontrole takzvaných korunových dluhopisů. Předseda sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci kritizoval i fungování daňových vratek, kvůli kterým zadržuje finanční správa firmám vysoké sumy.

Babiš postojem v kauze Čapí hnízdo popírá slova o imunitě, tvrdí ODS

Šéf ANO Andrej Babiš by se podle předsedy ODS Petra Fialy měl kvůli kauze Čapí hnízdo vzdát mandátu, pokud stojí za svým dubnovým vyjádřením, že imunita poslanců by se měla vztahovat jen na jejich výroky ve Sněmovně. Fiala to dnes uvedl na tiskové konferenci své strany. Dolní komora se žádostí o vydání Babiše a také předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání má zabývat na schůzi, která začne 6. září.

ODS sází na kontaktní kampaň, voliče láká na filmy

Občanští demokraté budou v srpnu objíždět česká města s letním kinem. Novou formu kontaktní kampaně dnes na tiskové konferenci představil místopředseda strany Zbyněk Stanjura. Dodal, že přímá komunikace s lidmi je pro ODS nejsilnější zbraní pro podzimní parlamentní volby.  

Fiala: Babiš i hnutí ANO ve vládě jsou pro ODS nepřijatelní

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je pro ODS z hlediska účasti v současné či budoucí vládě nepřijatelný, řekl dnes předseda občanských demokratů Petr Fiala. Totéž se podle Fialy týká i samotného hnutí, protože podle něj ANO je Andrej Babiš. Bývalého ministra financí, který byl v květnu odvolán kvůli údajným nesrovnalostem v příjmech a podezřením, že ovlivňoval svá bývalá média, navíc Fiala kritizuje za to, že sní, ale během svého působení ve vládě pro splnění svých slibů nic neudělal.

ODS chce bránit změnám v držení zbraní i za cenu sankcí od EU

Praha - ODS nesouhlasí s návrhem evropské směrnice, která má omezit nabývání a držení střelných zbraní. Česká legislativa je podle dnes přijatého usnesení poslaneckého klubu strany dostatečná.

Fiala vyloučil, že by ODS šla do voleb v bloku pravicových stran

Praha - ODS nepůjde do voleb v bloku pravicových stran, jak k tomu dříve vyzval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Serveru Novinky.cz to řekl předseda ODS Petr Fiala.

Senátorský klub ODS povede místopředseda strany Vystrčil

Praha - Předsedou senátorského klubu ODS byl dnes zvolen místopředseda strany Miloš Vystrčil (56). Bývalý šéf senátního výboru pro veřejnou správu v čele klubu nahradil teplického primátora Jaroslava Kuberu, který se má stát novým místopředsedou horní komory.

ODS podpořila kandidáty TOP 09 ve druhém kole senátních voleb

Praha – Předsednictvo Občanské demokratické strany vyzvalo své členy a příznivce k podpoře kandidátů TOP 09 ve druhém kole senátních voleb. Spolupráce pravicových stran je podle ODS pro oslabení socialistické většiny v Senátu nezbytná, informovala mluvčí strany Jana Havelková. ODS a TOP 09 se již dříve dohodly na vzájemné podpoře svých kandidátů pro druhé kolo.

Výbor doporučil schválit finanční ústavu upravenou podle ODS

Praha – Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, takzvanou finanční ústavu, která má s dalšími dvěma zákony zavést pravidla pro omezení zadlužování státu. Výbor v ní doporučil schválit jeden z pozměňovacích návrhů, které předložila ODS. Pokud by ho Sněmovna při závěrečném hlasování schválila, byla by ODS ochotna ústavní zákon podpořit a dodat tak vládní koalici chybějící hlasy pro ústavní většinu, která je pro schválení ústavního zákona nutná.

ODS chce uspět v regionech s cílem vyvážit moc vlády

Praha - ODS chce přesvědčit voliče o tom, že není dobré, aby všude vládli zástupci současné vládní koalice. Chce se také prezentovat jako alternativa, jak vyvážit moc vlády a prezidenta. Předseda strany Petr Fiala to dnes stanovil jako jeden z cílů občanských demokratů pro říjnové krajské a senátní voleb. ODS do nich míří jako "strana pro ty, kteří věří ve svobodu a vlastní schopnosti", což je její nové volební heslo.

ODS chce, aby Ústavní soud zrušil možnost blokování webů

Praha – Senátoři ODS chtějí Ústavnímu soudu navrhnout, aby v hazardním zákoně zrušil právo ministerstva financí nařídit blokování webových stránek. Spolupracují na tom i se Českou pirátskou stranou a iniciativou PřicházíCenzor.cz. Napadená ustanovení podle nich mimo jiné porušují právo na svobodu projevu Novinářům to dnes oznámila senátorka ODS Veronika Vrecionová.

ODS jde do krajských a senátních voleb s heslem Zjednodušme to

Praha - ODS jde do krajských a senátních voleb s heslem Zjednodušme to. Představila jej spolu s kandidáty při oficiálním startu volební kampaně. Neslibuje reformy, ale to, že se zasadí o jednodušší život v regionech. Strana se chce v kampani vymezit proti rostoucí byrokracii a omezování svobody opatřeními současné vlády.

ODS navrhuje, aby Sněmovna odmítla změnu statusu Číny

Praha - ODS bude v Poslanecké sněmovně navrhovat, aby dolní komora vyjádřila nesouhlas s možnou změnou statusu Číny na tržní ekonomiku. Sněmovna by podle navrhovaného textu měla tuto možnost razantně odmítnout a vyzvat členy vlády, aby stanovisko jasně prosazovali, uvedl na tiskové konferenci předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Topolánek v knize glosuje svou politickou kariéru i aktuální dění

Praha - Projevy a dobové komentáře publikované v médiích od roku 1996 až do letoška, ale i krátké glosy k aktuální politické situaci obsahuje nová kniha bývalého premiéra Mirka Topolánka, kterou dnes v Praze pokřtil. V publikaci nazvané Hlavně se neposrat někdejší předseda ODS například varuje prezidenta Miloše Zemana před spojenectvím s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a tuto dvojici politiků označuje za bizarní tandem.

ODS navrhla zakázat vzájemné předjíždění kamionů

Praha - Občanští demokraté navrhují zakázat vzájemné předjíždění kamionů mimo dálniční úseky, kde existují v jednom směru tři pruhy. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda poslaneckého klubu a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Návrh by měl přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Podle ODS by proto stát měl klást větší důraz na vybudování takzvaných stoupacích pruhů pro předjíždění kamionů. Mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix nepovažuje nápad za nejšťastnější. Bezpečnosti by to neprospělo, řekl.

O křeslo v Senátu bude za ODS v Praze usilovat Šorfová a Bartoňová Pálková

Praha - ODS vyšle do senátních voleb v Praze dvě ženy. Ve volebním obvodu Praha 11 bude usilovat o křeslo v horní komoře Parlamentu bývalá starostka této městské části Marta Šorfová a ve volebním obvodu Praha 10 viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková. Kandidátky vybrala na svém zasedání Regionální rada pražské ODS. Manažerem kampaně bude místostarosta Prahy 3 a pražský zastupitel Alexander Bellu, informovala dnes mluvčí strany Jana Havelková. Volby se budou konat 7. a 8. října.

ODS: Vláda by v EU měla vyvolat jednání o schengenském prostoru

Praha – Vláda by podle ODS měla na evropské úrovni iniciovat jednání o vyloučení států, které nejsou schopné chránit vnější hranici Evropské unie, ze Schengenu. Měla by být také aktivně připravena na dočasné uzavření českých hranic a odmítnout liberalizaci bezvízového styku s Tureckem, uvedl dnes na tiskové konferenci šéf opoziční strany Petr Fiala.

ODS na odpis, nebo na vzestupu?

Praha - Třígenerační setkání bývají dojemná 
a laskavá. Pondělní seminář Institutu Václava Klause, na němž se sešli lidé, kteří posledních 25 let formovali ODS, byl plný kritiky a negativismu. Exposlanec Boris Šťastný své vystoupení uzavřel slovy, že jeho bývalá mateřská strana je nereformovatelná. „Musí vzniknout nový pravicový subjekt," míní.

AKTUALIZOVÁNO

Poslanci nebudou jednat o manévrech při návštěvě z Číny

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zatím nebude muset vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Sněmovna návrh opoziční TOP 09 na zařazení tohoto bodu na schůzi dolní komory na čtvrtek příštího týdne zamítla. Podobně dopadly i další opoziční návrhy úprav programu schůze. Směřovaly například k migrační krizi nebo k libanonské kauze.

ODS chce více peněz na odměny učitelům, odmítá inkluzi

Praha – Opoziční Občanská demokratická strana (ODS) by chtěla, aby byla posílena nenároková složka platu učitelů a byly zvýšeny pravomoci ředitelů škol. Odmítá inkluzi žáků, kteří na základní školu „nemají mentální kapacitu". Představy o školství dnes novinářům prezentoval předseda ODS Petr Fiala a stranický expert pro tuto oblast Václav Klaus mladší. V souvislosti s inkluzí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ve vyjádření pro média připomněla, že právě Fiala jako ministr školství v letech 2012 až 2013 stál u jejího zrodu.

Je pokrytecké, když Babiš mluví o narovnání tržního prostředí, řekl Fiala

Praha – ODS považuje za absurdní a směšné, že ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš u elektronické evidence tržeb argumentuje narovnáním podnikatelského prostředí, zatímco čelí podezření z dotačního podvodu v kauze Farmy Čapí hnízdo. Na tiskové konferenci v Senátu, který evidenci tržeb dnes projednává, to řekl předseda ODS Petr Fiala.

Referenti státních úřadů by nemuseli mít maturitu, navrhuje senátor

Praha – Dlouhodobí referenti státních úřadů by podle senátorské novely nemuseli mít maturitu, aby se od července příštího roku stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Opak by prý vedl k destabilizaci úřadů. Jen v případě České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by se to týkalo tří stovek pracovníků, kteří by museli odejít. Při představení novely to dnes uvedl senátor ODS Jiří Oberfalzer s tím, že úpravu podporují odbory.

Evidence tržeb přes Ústavní soud neprojde, věří Fiala

Praha – Ústavní soud nemůže připustit porušení zákona, a proto přes něj elektronická evidence tržeb neprojde. Je o tom přesvědčen předseda občanských demokratů Petr Fiala. „Způsob, jakým koalice ve středu tento zákon protlačila sněmovnou, je pošlapáním pravidel demokracie. Jednací řád jasně říká, že diskuse končí až ve chvíli, kdy už do ní není nikdo přihlášen. Nemůže být uzavřena rozhodnutím předsedajícího," míní Fiala.

AKTUALIZOVÁNO

Jednání s teroristy? Vláda dělá z českých občanů lovnou zvěř, tvrdí Kalousek

Praha – Občanská demokratická strana požaduje odchod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kvůli úniku utajovaných informací týkajících se Čechů unesených v Libanonu. Podle TOP 09 vláda svým chováním v této kauze selhala v boji s terorismem a na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost českých občanů. Opozice tak dnes vystupňovala svou kritiku vlády, kvůli níž požaduje i zařazení zvláštního bodu na jednání Sněmovny. Koalice preferuje, aby věc projednaly nejprve příslušné výbory.

AKTUALIZOVÁNO

Opoziční strany žádájí Sněmovnu o neveřejné projednání návratu Čechů z Libanonu

Praha – Opoziční strany chtějí na jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda vysvětlila okolnosti propuštění pěti Čechů v Libanonu. Na požadavku se shoduje ODS, TOP 09, Úsvit – Národní koalice, někteří komunisté i Starostové a nezávislí (STAN). Ti navíc chtějí, aby vláda znovu požádala Sněmovnu o důvěru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT