Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Britská královská rodina

Windsorská dynastie je současný vládnoucí panovnický rod ve Velké Británii, Severním Irsku a v některých zemích Commonwealthu.

Věčný čekatel na britský trůn slaví jubileum. Princi Charlesovi je sedmdesát let

Milovník alternativní medicíny, fanoušek fotbalového klubu Burnley FC, pilot vrtulníku, malíř-krajinář, sběratel modelů aut (především Aston Martin), iniciátor odvážných architektonických plánů, zastánce biofarmaření. Tím vším je princ Charles, který se dnes dožívá sedmdesáti let.

Pippa, mladší sestra vévodkyně Kate, porodila syna

Pippa Matthewsová porodila své první dítě. Mladší sestře vévodkyně z Cambridge a jejímu manželovi, miliardáři Jamesi Matthewsovi, se v pondělí narodil syn. Novopečená matka i dítě jsou v pořádku, oznámil mluvčí rodiny. 

První velká cesta. Princ Harry a vévodkyně Meghan zahájili návštěvu Austrálie

Britský princ Harry spolu se svou manželkou Meghan dnes oficiálně zahájili návštěvu Austrálie. Do země však přiletěli již v pondělí, kdy také Kensingtonský palác oznámil, že na jaře čekají prvního potomka. Australský generální guvernér Peter Cosgrove, který zastupuje britskou královnu, jim proto dal pro dítě první dárek. Byl jím plyšový klokan s mládětem v kapse a miniaturní verze tradičních australských válenek z ovčí kůže. Informoval o tom server BBC. 

Další královská veselka. Sestřenice Williama a Harryho se vdala

Přes osm set hostů se dnes sešlo na hradě Windsor, aby se zúčastnili svatby princezny Eugenie, sestřenice  Willama a Harryho. Princezna se provdala za obchodníka Jacka Brooksbanka. Obřad proběhl, stejně jako v případě nedávné svatby prince Harryho, v kapli sv. Jiří. Svatebčany zlobil silný vítr, který způsobil nejedné dámě potíže s kloboučkem či sukní. Informoval o tom server BBC.   

Princ George slaví páté narozeniny. Dostal nový portrét a speciální minci

Princ George, který je třetí v pořadí nástupnictví na britský trůn, v neděli slaví páté narozeniny. Královská rodina vydala při této příležitosti jeho nový portrét, který vznikl 9. července v zahradách Clarence House, sídla prince Charlese.

Rekordmanka, cestovatelka i sběratelka. Taková je už 65 let královna Alžběta

/FOTOGALERIE/ Byť je v čele země ještě o rok déle, přesně před 65 lety proběhla její právoplatná korunovace. Královna Alžběta II., první dáma Velké Británie, se do historie zapsala jako nejdéle vládnoucí monarcha Británie. Existují však fakta, jež o vitální panovnici možná nevíte. Více si přečtěte v galerii. 

Fotky jsou na světě. Královští novomanželé zveřejnili oficiální svatební snímky

Britská královská rodina dnes zveřejnila tři oficiální svatební fotografie ze sňatku britského prince Harryho a americké herečky Meghan Markleové. Na snímku je v zeleném pokoji zámku Windsdor přítomna nejbližší rodina včetně královny Alžběty II. Ikonickou rodinu zvěčnil fotograf Alexi Lubomirski. 

AKTUALIZOVÁNO

Princ Harry si vzal Meghan Markleovou

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, INFOGRAFIKA, VIDEO/ Británie zažila další královskou svatbu. Princ Harry řekl své ano americké herečce Meghan Markleové. Statisíce lidí v Londýně a poblíž hradu Windsor, kde se obřad konal, změnily svatební den v jednu velkou party.

Meghan povede k oltáři při královské svatbě místo jejího otce princ Charles

Protože Meghan Markleovou nebude na její svatbě s britským princem Harrym doprovázet její otec, zastoupí jeho roli princ Charles. Neprovede ji však celou svatební uličkou a neodevzdá ji ženichovi v tradičním smyslu. Pouze zůstane stát, zatímco Meghan přistoupí k Harrymu. Etiketa doprovod nevěsty mužem z ženichovy rodiny připouští.

Ozbrojené jednotky i zkoušky sborů. Přípravy na královskou svatbu vrcholí

Do britské královské svatby zbývá pouhý den a přípravy jsou v plném proudu. Světová média se již předhánějí ve zveřejňování podrobností obřadu a ulice se plní výzdobou s portréty obou svatebčanů. Princ Harry si vezme americkou herečku Meghan Markleovou již v sobotu ve 12 hodin místního času, tedy ve 13 hodin středoevropského času, na hradě Windsor.  

V Británii vrcholí přípravy královské svatby. Harry se žení již v sobotu

V sobotu si princ Harry a jeho snoubenka Meghan Markleová řeknou své ano v kapli svatého Jiří na anglickém hradě Windsor. Kdo je na seznamu hostů? Proběhne vzpomínka na zesnulou princeznu Dianu? Světová média se předhánějí ve zjišťování detailů.

Britská královna slaví 92. narozeniny, její popularita v Británii neklesá

"Při překonávání neúspěchů si vždy zachovala důstojnost, smysl pro povinnost a účes," řekla kdysi o britské královně Alžbětě II. herečka Helen Mirrenová. Britská panovnice slaví v sobotu 21. dubna své dvaadevadesátiny. Je nejdéle sloužící vládkyní na britském trůnu a ve své zemi zůstává stejně populární jako kdykoli předtím. 

Princ Charles nahradí královnu Alžbětu II. v čele Commonwealthu

Hlavy států a vlád 53 zemí sdružených ve Společenství (Commonwealthu) zvolily v pátek na závěr svého zasedání v Londýně do funkce formální hlavy Společenství prince Charlese. Schválily tak návrh britské královny Alžběty II., aby jí ve funkci nahradil její nejstarší syn.  

Britský královský pár ladí detaily svatby. Obřad ozdobí růže a pivoňky

Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si pro svůj svatební den již vybrali květinovou výzdobu. Kapli svatého Jiří na hradě Windsoru ozdobí bílé růže, pivoňky a náprstníky. Informoval o tom server BBC. O výzdobu se má postarat významná londýnská floristka Philippa Craddocková.

Královská svatba jako zlatý důl? Britské ekonomice může přinést miliardu liber

Královská svatba prince Harryho s herečkou Meghan Markleovou by se pro Británii mohla stát učiněným zlatým dolem. Podle nejnovějších odhadů totiž britské ekonomice přinese až miliardu liber (v přepočtu asi 28,8 miliardy korun). Výrazný nárůst zisku očekávají zejména výrobci svatebních hrníčků, talířků a dalších upomínkových předmětů.

Chystá se další královská svatba. Princezna Eugenie se bude vdávat

Britská královská rodina oznámila další zásnuby. Kromě prince Harryho, který si letos na jaře bude brát herečku Meghan Markleovou, se na podzim nechají oddat i Harryho sestřenice – princezna Eugenie – a její přítel, Jack Brooksbank.

Další přírůstek do královské rodiny: vnučka Alžběty II. je těhotná

Nejen vévodkyně Kate, ale také nejstarší vnučka královny Alžběty II. Zara Phillipsová čeká další dítě. Šestatřicetiletá sestřenice prince Williama je vdaná za bývalého hráče ragby Mikea Tindalla, s nímž má tříletou dceru Miu.

Princ Harry a Meghan poprvé spolu. Palác zveřejnil první oficiální snímky

/VIDEO/ Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová, kteří nedávno oznámili své zasnoubení, učinili další krok. V rámci tradic britské královské rodiny zveřejnili tři nové fotografie, kterými svůj sňatek potvrdili. Stejné společné snímky totiž již dříve nafotil princ William a Kate nebo princezna Diana a princ Charles.

Princ Harry už zná datum své svatby s Meghan Markle

Princ Harry se ožení se svou snoubenkou Meghan Markle 19. května 2018, oznámil dnes Kensingtonský palác. Obřad by se měl uskutečnit v kapli svatého Jiří na zámku Windson. Svatbu zaplatí královská rodina, včetně hudby, květin a slavnostní recepce.

Britská královna Alžběta II. a princ Philip oslaví zítra platinovou svatbu

Britský královský pár oslaví v pondělí 70. výročí své svatby. Buckinghamský palác vydal při té příležitosti nový fotografický portrét obou manželů, tedy královny Alžběty II. a prince Philipa. Jde o první platinovou svatbu v královské rodině v britských dějinách.

Princ Edward přijede do Česka. Podpoří rozvoj mladých lidí

Princ Edward, hrabě z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty II. a prince Filipa, vévody z Edinburghu, navštíví na konci října Česko. Cílem jeho návštěvy je účast na akci International Gold Event (IGE), která je součástí vzdělávacího programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.

Britský princ George šel poprvé do školy. Doprovodil ho William

Čtyřletý britský princ George šel dnes poprvé do přípravné školy. Na cestě jej však doprovodil pouze otec, princ William, jelikož vévodkyně z Cambridge stále trpí těhotenskými nevolnostmi. Oznámil to Kensingtonský palác, který v pondělí prozradil, že královský pár čeká dalšího potomka.

Ukázali prsa vévodkyně Kate, tvrdě za to zaplatí

Je to už pět let, co francouzský magazín Closer uveřejnil na obálce paparazzi fotky Kate, vévodkyně z Cambridge. Na čtenáře tehdy čekala odhalená hruď, vydavatele magazínu a další viníky nyní potká úhrada ve výši pět milionů korun.

Filip, vévoda z Edinburghu a manžel Alžběty II., odstupuje s poctami

Princ Filip, vévoda z Edinburghu dnes odstupuje ze svých královských povinností. Na odchodu do důchodu 96letého generálního kapitána britského námořnictva doprovodí královská garda. Nejdéle sloužící vojenský kadet bude zahrnut námořnickými poctami. 

Synové princezny Diany vzpomínají v novém televizním dokumentu na svou matku

/FOTOGALERIE/ Britský princ William a jeho bratr Harry zavzpomínají v novém anglickém televizním dokumentu na svou matku, princeznu Dianu. Od její tragické smrti v pařížském tunelu uplynulo dvacet let.  

Princ William a Kate se setkali s pamětníky, co přežili koncentrační tábor

Pětidenní turné královského páru po Polsku a Německu pokračuje. Princ William a vévodkyně Kate dnes navštívili bývalý koncentrační tábor ve Stutthofu nedaleko Gdaňsku, kde během druhé světové války zemřelo 60 tisíc lidí.

Princ Charles mašinfírou. Řídil vlak, ve kterém jezdil jako dítě

Následník britského trůnu, známý i jako vévoda z Rothesay ve Skotsku, si oblékl skotský kilt a usedl v aberdeenském hrabství ve Skotsku do vláčku, kterým jezdíval ještě jako malý chlapec. Měl k tomu pádný důvod. Jeho osobní dar 15 tisíc anglických liber přispěl k opravě této technické památky, kterou poškodili vandalové. Ti předloni vymlátili okna u jednoho z vagónu (byl postaven v roce 1965) a také poškodili parní stroj pohánějící lokomotivu.

Jak přežít 20 let po smrti matky princezny Diany? Princ Harry začal boxovat

Bylo mu dvanáct let, když „královna srdcí", britská princezna Diana, zahynula v Paříži v autě při honičce s paparazzi. Až po dvou desetiletích mlčení se svěřil britskému deníku The Telegraph, jak se snažil vyrovnat se smrtí své matky, která byla v době smrti již rozvedená s jeho otcem princem Charlesem.

Britská královna podepsala zákon o zahájení odchodu z Unie

Britská královna Alžběta II. dnes podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, na jehož základě bude zahájen proces odchodu Británie z Evropské unie. Oznámil to dnes předseda Dolní sněmovny John Bercow. Parlament schválil zákon v pondělí.

Alžběta II. je z britských monarchů nejdéle u moci, vládne 65 let

Británie si dnes připomíná 65 let vlády královny Alžběty II. Devadesátiletá panovnice je vůbec prvním britským monarchou, který takzvaného safírového jubilea dosáhl. Alžběta II. žádné oslavy nechystá, den chce podle britských médií strávit prací a vzpomínkami na zesnulého otce Jiřího VI., po jehož smrti 6. února 1952 trůn převzala.

William a Harry chystají sochu své matky k výročí její smrti

Britští princové William a Harry zadali výrobu sochy zobrazující jejich matku princeznu Dianu. Rozhodli se tak u příležitosti 20. výročí její tragické smrti při autonehodě v Paříži. Socha bude umístěna na veřejně přístupném místě u Kensingtonského paláce, kde oblíbená princezna bydlela, uvedla stanice BBC.

Británie si oddechla, královna po nemoci přišla na nedělní mši

Londýn - Británie si oddechla, neboť královna Alžběta II. se dnes po nemoci objevila na veřejnosti. Společně se svým chotěm princem Philipem a dalšími členy královské rodiny se devadesátiletá panovnice zúčastnila nedělní mše v místním kostele v Sandringhamu, kde má jedno ze svých venkovských sídel.

AKTUALIZOVÁNO

Britská královna ocenila drobné činy, které pomáhají světu

Londýn - Britská královna Alžběta II. v dnešním tradičním vánočním poselství vyzdvihla "obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci". Právě tito lidé jsou pro ni prý velkou inspirací a dodávají jí sílu. Projev byl nahraný předem. Královna se dnes nezúčastnila vánoční mše kvůli silnému nachlazení. Je to poprvé po téměř 30 letech, co královna na mši chyběla, napsala agentura Reuters.

Princ William hledá ve Vietnamu spojence pro ochranu divoké zvěře

Hanoj - Britský princ William dnes zahájil svou první návštěvu Vietnamu, kde se od čtvrtka zúčastní mezinárodní konference k nelegálnímu obchodu s divokými zvířaty. Předtím se dnes setká s politickými představiteli této socialistické republiky v jihovýchodní Asii.

Britský princ Harry viní média, že pronásledují jeho novou lásku

Londýn - Britský princ Harry dnes obvinil média z pronásledování a rasově motivovaných urážek na adresu jeho nové přítelkyně Meghan Markleové. Zároveň poprvé oficiálně potvrdil svůj vztah s touto pětatřicetiletou americkou herečkou, o kterém média dlouho spekulovala.

Proč princ George pořád nosí kraťasy?

Londýn - Malý britský princ George je zřejmě odsouzen k věčnému nošení krátkých kalhot, ať je léto nebo zima. Existuje nějaké vysvětlení pro tento módní výstřelek?

Malý britský princ George dal Trudeauovi košem, nepodal mu ruku

Victoria (Kanada) - Britský princ William s manželkou Kate jsou od soboty na týdenní návštěvě Kanady. Přijeli spolu poprvé po pěti letech a vzali s sebou také obě své děti. Po přistání ve Victorii na západě Kanady je přivítal mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau. Tomu na letištní ploše dal košem tříletý princ George, když v rozpacích, ale s rozhodností si s ním odmítl podat ruku.

Britský princ Harry si nechal udělat test na HIV

Londýn - Britský princ Harry si nechal udělat test na HIV, aby zvýšil povědomí o této nákaze a povzbudil další lidi, aby se nechali zkontrolovat. Informoval o tom server BBC, podle něhož byl výsledek testu negativní.

Princ William se nechal vyfotit do časopisu pro homosexuály

Londýn - Princ William se stal prvním členem britské královské rodiny, který se nechal vyfotografovat na první stranu časopisu pro homosexuály. Při této příležitosti přijal nedávno v Kensingtonském paláci členy homosexuální obce v Londýně, uvedl zpravodajský server BBC. William se objevil na titulní straně časopisu Attitude.

AKTUALIZOVÁNO

Hosty královnina pikniku neodradil ani silný déšť

Londýn - Tisíce pozvaných hostů dnes dorazily na slavnostní oběd pod širým nebem, který pořádá britský královský palác na konec oslav 90. narozenin královny Alžběty II. Atmosféru před Buckinghamským palácem nezkazil podle BBC ani silný déšť, který se po poledni spustil z šedé londýnské oblohy. Za královskou rodinu přivítali hosty princ William s manželkou Kate, stejně jako královniny děti, princ Andrew a princezna Anne.

AKTUALIZOVÁNO

Oslavy 90. narozenin Alžběty II. pokračovaly vojenskou přehlídkou

Londýn - Tradiční vojenská přehlídka v centru Londýna byla dnes ústředním bodem druhého dne oficiálních oslav 90. narozenin britské královny Alžběty II. Královna se objevila na balkóně Buckinghamského paláce v doprovodu celé královské rodiny včetně pravnučky Charlotte, která se této slavnostní události účastnila vůbec poprvé.

Začaly oficiální oslavy 90. narozenin královny Alžběty II.

Londýn - Bohoslužbou díkůvzdání v londýnské katedrále svatého Pavla dnes začaly oficiální oslavy 90. narozenin britské královny Alžběty II., které se protáhnou na celý víkend. Panovnice oslavila své narozeniny už jednou, a to v rodinném kruhu 21. dubna. Nynějších tradičních veřejných oslav se účastní i královnin manžel princ Philip, který se dnes dožívá 95 let.

Odsouzený vrah vlezl do zahrad paláce Alžběty II., když byla doma

Londýn - Muž odsouzený za vraždu bezdomovce se procházel v zahradách Buckinghamského paláce, kam se nerušeně dostal přes zeď. Královna Alžběta II. byla v té době v paláci, sdělila podle agentury AP britská prokuratura.

Devadesátiny Alžběty II. zakončila velkolepá koňská přehlídka

Windsor (Británie) - Královna Alžběta II. zahájila dnes večer ve Windsoru závěrečné představení na počest svých 90. narozenin. Nejdéle vládnoucí britské panovnici přijeli oslavu zpestřit například zpěváci James Blunt, Andrea Bocelli či Kylie Minogueová. Hlavními hvězdami ale byli koně, informovala agentura DPA.

Královna se při oslavách baví, vyhrála 50librový poukaz do Teska

Windsor (Británie) - Britská královna Alžběta II. se oslavami svých 90. narozenin spolu s poddanými opravdu baví. Prozrazuje to radostný úsměv, který vykouzlila, když jeden její kůň při soutěži na královské koňské show ve Windsoru vyhrál dárkový poukaz maloobchodního řetězce Tesco v hodnotě 50 liber (1716 Kč).

AKTUALIZOVÁNO

Číňané byli při návštěvě prezidenta hrubí, řekla Alžběta II.

Londýn - Za „velmi hrubé" označila britská královna Alžběta II. chování čínských úředníků během přípravy loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga. Královnin výrok padl v rozhovoru s policistkou, která měla na starosti bezpečnost během státní návštěvy; o rozhovoru dnes informovala stanice BBC. Sama policistka jednání s Číňany označila za „docela těžkou zkoušku".

Rodina prince Williama má nový přírůstek. Křečka Marvina

Londýn - Novým členem domácnosti britského prince Williama a jeho manželky Kate se stal křeček, který dostal jméno Marvin. Podle agentury AP to Kate prozradila při návštěvě jedné londýnské školy.

AKTUALIZOVÁNO

Kate vyfotila dceru, na světě jsou nové snímky britské princezny

Londýn /FOTOGALERIE/- Nové snímky britské princezny Charlotte publikoval dnes britský královský dvůr při příležitosti jejích pondělních prvních narozenin. Princezna se narodila loni 2. května princi Williamovi a jeho manželce Kate jako jejich druhorozené dítě. Jejímu staršímu bratru Georgeovi budou v červenci tři roky.

Vévodkyně Kate se poprvé objeví na obálce Vogue

Londýn - Manželka britského následníka trůnu prince Williama se poprvé objeví na obálce britského módního časopisu Vogue v jeho jubilejním červnovém čísle. To jde do prodeje ve čtvrtek a bude věnováno 100. výročí vzniku magazínu. Redakce to v sobotu oznámila na svém webu. Vévodkyně Kate tak následuje příkladu Williamovy zesnulé matky, princezny Diany, která jako módní ikona několikrát obsadila obálku Vogue.

Obamovi, princ Harry a královna Alžběta II. žertovali na twitteru

Washington, Londýn - Americký prezident Barack Obama si s manželkou Michelle zažertovali prostřednictvím internetové sociální sítě s britským princem Harrym a nečekaně i s královnou Alžbětou II. Ve videonahrávce zveřejněné na twitteru poslali bojovnou výzvu Harrymu u příležitosti charitativní sportovní soutěže Invictus Games, které se účastní bývalí vojáci, kteří jsou po bojových zraněních invalidní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT