Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Krize na Kypru

Finanční pomoci od eurozóny má odvrátit hrozící bankrot Kypru

Kypr v pondělí zruší zbývající omezení pohybu peněz

Nikósie - Kypr v pondělí zruší všechna zbylá omezení na pohyb peněz a kapitálu, která zavedl kvůli bankovní krizi přede dvěma roky. Oznámil to kyperský prezident Nikos Anastasiadis. "Zrušení posledních omezení znamená definitivní obnovení důvěry v náš bankovní systém," uvedl prezident v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Kypr by kvůli ruské krizi mohl být déle v recesi, varují analytici

Nikósie - Hospodářské problémy Ruska vyvolávají obavy, zda se Kypru podaří v letošním roce vrátit k ekonomickému růstu. Kypru tak hrozí, že bude již pátým rokem za sebou v recesi, varují analytici oslovení agenturou Reuters.

Kypr zrušil omezení některých finančních transakcí

Nikósie - Kypr zrušil veškerá omezení týkající se převodu peněz místními firmami do zahraničí. Omezení bylo součástí série opatření zavedených před téměř dvěma lety, kdy země požádala Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii o záchranný úvěr. Ministerstvo oznámilo, že zrušilo předchozí požadavek souhlasu s obchodními transakcemi v zahraničí, které přesahovaly částku dva miliony eur (56,3 milionu Kč).

Bank of Cyprus se příští týden po 21 měsících vrátí na burzu

Nikósie - Obchodování s akciemi kyperského finančního ústavu Bank of Cyprus se obnoví 16. prosince. Oznámila to dnes kyperská akciová burza. Obchodování bylo zastaveno před 21 měsíci kvůli záchrannému programu Kypru, banka sama musela být zachráněna prostřednictvím zabavení části vkladů střadatelů.

Kyperská ekonomika si vede lépe, než se čekalo

Nikósie - Hospodářská recese na Kypru by letos měla být mírnější, než se zahraniční věřitelé původně domnívali, mimo jiné díky soukromé spotřebě. Vyplývá to z nejnovějšího hodnocení země, které provedl Mezinárodní měnový fond a Evropská unie a o kterém informoval kyperský ministr financí. To vzbuzuje naděje, že by se Kypr mohl vrátit na finanční trhy dříve, než se všeobecně očekává.

Kypr zrušil omezení na denní výběr peněz z účtů

Nikósie - Kypr dnes zrušil omezení pro maximální denní výběr peněz z účtů. Oznámilo to tamní ministerstvo financí. Země pohyb kapitálu omezila před rokem na základě podmínek tehdy poskytnuté mezinárodní úvěrové pomoci. Omezení pohybu kapitálu mělo zabránit neřízenému vybírání peněz či jejich převodu do zahraničí a možnému následnému kolapsu bankovního systému.

Věřitelská "trojka" začala druhou kontrolu na Kypru

Nikósie - Zástupci zahraničních věřitelů dnes dorazili do Nikósie, aby prověřili, jak Kypr plní březnový záchranný program. Druhá hodnotící mise takzvané věřitelské "trojky", tedy zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), by měla v zemi pobývat do 8. listopadu.

Hlavní viník kyperské krize? Bývalý prezident, vyplývá z vyšetřování

Nikósie – Za kyperskou finanční krizi, která dovedla zemi na pokraj bankrotu, je odpovědná především „lehkovážná" hospodářská politika bývalého prezidenta Demetrise Christofiase. Vyplývá to podle agentury AP z výsledků nezávislého vyšetřování. Christofias prý ignoroval varování ohledně nadměrných výdajů a zhoršil problémy země odkládáním rozhovorů o mezinárodní pomoci.

Kypr do ledna zruší veškerá omezení na pohyb peněz

Nikósie - Kypr do ledna příštího roku zruší veškerá omezení na výběry peněz a pohyb kapitálu, která zavedl letos v březnu kvůli těžké bankovní krizi. Sdělil to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Vláda omezeni postupně ruší už nyní, nadále ale platí denní limit 300 eur na výběr peněz z bank a velké peněžní transakce musí schvalovat regulační úřady.

Kypr by měl dostat další část pomoci, plní podmínky programu

Berlín - Kypr plní podmínky záchranného programu, takže by měl dostat dalších 1,5 miliardy eur (téměř 39 miliard korun) z dohodnuté finanční pomoci. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu Evropské komise, který ještě musí schválit ministři financí Evropské unie.

AKTUALIZOVÁNO

Střadatelé Bank of Cyprus přijdou o 47,5 procenta vkladů nad 100 tisíc eur

Nikósie - Velcí střadatelé v kyperské bance Bank of Cyprus přijdou o 47,5 procenta svých vkladů nad 100.000 eur (téměř 2,6 milionu korun). Místo těchto peněz obdrží akcie banky. Oznámila to dnes kyperská centrální banka. Zabavení části vkladů a využití těchto peněz na posílení kapitálu banky bylo podmínkou pro získání záchranného úvěru, na kterém se Kypr letos dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Kypr do roka udělí licenci na první kasino v zemi

Nikósie - Kyperská vláda rozhodla, že do 12 měsíců udělí licenci na výstavbu prvního letoviska s kasinem. Kypr tak chce přilákat více turistů a zahraničních investic do země, která musela letos v březnu požádat o zahraniční pomoc.

Zástupci věřitelské "trojky" zahájili první inspekci na Kypru

Nikósie - Zástupci zahraničních věřitelů dnes zahájili svou první inspekční návštěvu Kypru. Takzvaná trojka, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB), zde bude dva týdny zjišťovat, jak země plní podmínky záchranného úvěru v hodnotě deseti miliard eur (260 miliard Kč). Na základě výsledků návštěvy věřitelé rozhodnou, zda Kypru uvolní další splátku ze slíbených peněz.

O peníze při záchraně banky přišli hlavně zahraniční střadatelé

Nikósie – O peníze v Bank of Cyprus přišli hlavně zahraniční střadatelé, většiny obyvatel Kypru se zabavení části vkladů u banky nedotklo. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci guvernér kyperské centrální banky Panikos Demetriades. Podle něj škrty neměly dopad na 96 procent vkladů na Kypru.

Kyperský parlament těsnou většinou schválil záchranný plán

Nikósie – Kyperský parlament dnes těsnou většinou schválil záchranný plán v hodnotě 23 miliard eur (téměř 595 miliard Kč), který má bankrotující ostrov vyvést z krize. Půjčkou v hodnotě deseti miliard eur se na projektu bude podílet eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF). Pokud by poslanci opatření odmítli, hrozil by zemi státní bankrot. První dvě miliardy eur z půjčky by Kypr mohl získat již v polovině května, řekl ještě před hlasováním mluvčí vlády Christos Stylianidis. Druhá část ve výši jedné miliardy eur by měla dorazit koncem června.

Bank of Cyprus přeměnila část nepojištěných vkladů na akcie

Nikósie - Kyperský finanční ústav Bank of Cyprus dokončil přeměnu části nepojištěných vkladů v bance na akcie. Přeměna byla podmínkou pro získání finanční pomoci v částce deseti miliard eur (257,4 miliardy korun), kterou má země slíbenou od mezinárodních věřitelů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

O část vkladů v kyperských bankách přijdou i pojišťovny a charity

Nikósie - O část vkladů v kyperských bankách přijdou rovněž pojišťovny, charitativní organizace a soukromé vzdělávací instituce. Krok, který je součástí plánu záchrany kyperské ekonomiky, se jich přitom původně neměl týkat. Celkem by měly přijít o 27,5 procenta vkladů nad 100.000 eur (2,6 milionu Kč) u Bank of Cyprus, oznámila kyperská centrální banky.

Kypr by mohl dostat vyplacené peníze z nového rozpočtu EU dříve

Brusel - Evropská komise navrhne vyplatit Kypru peníze z nového rozpočtu Evropské unie dříve. Chce tak podpořit ekonomiku země zmítanou krizí. Oznámil to prezident Evropské komise José Manuel Barroso v dopise adresovaném kyperskému prezidentovi. Peníze z rozpočtu mají být podle současných pravidel vyplácené postupně po dobu sedmi let.

Střadatelé na Kypru mohou přijít až o 8,3 miliardy eur

Berlín – Majitelé účtů s vysokými částkami peněz ve dvou největších kyperských bankách mohou přijít kvůli restrukturalizaci bank až o 8,3 miliardy eur (214,7 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokument Evropské komise.

AKTUALIZOVÁNO

Ministři financí eurozóny schválili záchranný úvěr pro Kypr

Dublin – Ministři financí eurozóny dnes podpořili záchranný úvěr pro Kypr. O tříletém záchranném úvěru v objemu deseti miliard eur od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) teď budou rozhodovat parlamenty v několika zemích platících eurem včetně Německa a Finska, aby plán mohl vstoupit v platnost. Evropská komise mezitím uvedla, že se pokusí pomoci kyperské ekonomice vrátit se k růstu prostřednictvím lepšího využívání peněz z evropských fondů.

EU a Mezinárodní měnový fond nenavýší záchranný úvěr pro Kypr

Berlín - Evropská unie a Mezinárodní měnový fond nemohou zvýšit záchranný úvěr pro Kypr, přestože se nově ukázalo, že země bude potřebovat více peněz, než se předpokládalo. Uvedl to v rozhovoru pro německý rozhlas lucemburský ministr financí Luc Frieden. Kypr má dostat od zahraničních věřitelů deset miliard eur (259 miliard Kč), z toho MMF přispěje k této částce jednou miliardou eur.

Vězni na Kypru vybrali tisíce eur na kliniku pro lidi v nouzi

Nikósie - Nečekaná pomoc přišla v době vážné finanční krize na Kypru od tamních vězňů. Desítky odsouzených v ústřední věznici v sobotu vybraly 9000 eur (asi 230.000 Kč) na provoz kliniky, která poskytuje bezplatnou lékařskou péči lidem ve finanční nouzi. Informovala o tom agentura AP.

Kypr dementoval spekulace o dalším zabavování peněz na účtech

Nikósie - Kyperské ministerstvo financí důrazně dementovalo spekulace o dalším ukrajování peněz uložených na bankovních účtech. V posledních dnech se podle agentury DPA po Kypru šířilo prostřednictvím sms zpráv a e-mailů tvrzení, že nucenými srážkami budou postiženy také vklady u družstevních bank. To vedlo k hromadnému útoku střadatelů na tyto peněžní ústavy.

Kyperským aerolinkám Cyprus Airways hrozí zánik

Nikósie - Kyperské státní letecké společnosti Cyprus Airways hrozí bez rozsáhlé finanční pomoci zánik. Uvedl to dnes kyperský list Filelefteros. Dodal, že vláda uvažuje o různých scénářích, včetně okamžitého ukončení provozu podniku. Kypr se nyní potýká s hlubokou finanční krizí, kvůli které musel požádat mezinárodní věřitele o záchranný úvěr.

Mezinárodní měnový fond půjčí Kypru miliardu eur

Nikósie/Brusel – Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčí Kypru miliardu eur v rámci záchranného úvěru o celkové výši deset miliard eur (asi 260 miliard Kč), který ostrovu slíbila eurozóna. Podle agentury AFP to dnes oznámila šéfka MMF Christine Lagardeová, která očekává, že výkonná rada MMF by finanční příspěvek mohla schválit na začátku května.

Kyperské firmy podaly trestní oznámení na české dlužníky

Praha – Kyperské firmy, které skoupily pohledávky od českých splátkových společností, podaly trestní oznámení na tisíce drobných českých dlužníků, píše Právo. Hromadná oznámení byla doručena na policejní odbory po celém Česku. Podle prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška to lze vnímat jako „šikanózní postup, hraniční jednání a neúměrný nátlak na dlužníka".

AKTUALIZOVÁNO

Kypr dokončil jednání o pomoci, ministr financí rezignoval

Nikósie – Kypr dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru deset miliard eur (260 miliard Kč). První splátku z pomoci obdrží v květnu. Ministr financí Michalis Sarris současně oznámil svoji rezignaci. Na jeho místo byl jmenován Charris Georgiades.

Kdo může za krizi na Kypru? Po příčinách pátrá speciální komise

Nikósie – Speciální komisi, která má prozkoumat příčiny finanční krize na Kypru, dnes jmenoval prezident země Nikos Anastasiadis. Podle kyperského tisku má tříčlenná komise široké pravomoci a může pohnat k odpovědnosti kohokoli, kdo „přivedl zemi na pokraj bankrotu".

Největší kyperská banka uzavřela pobočky v Rumunsku

Nikósie/Bukurešť – Největší kyperský finanční ústav Bank of Cyprus na týden uzavřel své pobočky v Rumunsku a hodlá je prodat. Oznámila to dnes firma. Banka má pobočky rovněž v Británii, v Rusku a na Ukrajině, ty zatím zůstávají otevřené. Řecké aktivity banky již minulý týden koupila řecká Piraeus Bank.

Kypřané hledají cesty, jak dostat peníze z ostrova, píše Financial Times

Nikósie - Lidé na Kypru začali hledat způsoby, jak obejít přísné kontroly pohybu kapitálu a dostat své peníze z tohoto krizí zmítaného ostrova. V uplynulých týdnech se minimálně tři lidé podle zdrojů listu Financial Times pokusili ostrov opustit s více než 200.000 eur (přes pět milionů Kč) v hotovosti. Peníze jim byly ve všech případech zabaveny. Policie v kyperském přístavu Limassol posílila bezpečnostní opatření, aby zabránila snahám odvézt peníze na lodích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT