Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Krize na Ukrajině

Konflikt mezi Ukrajinci a mezi Ukrajinou a Ruskem probíhající od listopadu 2013, kdy prezident Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU.

Ukrajinská armáda hlásí další čtyři zabité vojáky

Na východě Ukrajiny v bojích s proruskými separatisty během uplynulých čtyřiadvaceti hodin přišli o život čtyři ukrajinští vojáci a 17 dalších utrpělo zranění. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na velení ukrajinské armády. Ta ještě ve čtvrtek večer v předchozí bilanci informovala o dvou zabitých a desítce raněných vojáků.

Ukrajina zažalovala "ruskou agresi" u soudu OSN

Kyjev - Ukrajinské úřady podaly u Mezinárodního soudního dvora v Haagu žalobu na Rusko, které obvinily "z páchání aktů terorismu a diskriminace během nezákonné agrese proti Ukrajině". Uvedlo to ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ruští experti podle médií pochybují, že soud OSN ukrajinskou žalobu přijme, a domnívají se, že má nejspíše zkomplikovat případnou normalizaci rusko-amerických vztahů po nástupu Donalda Trumpa.

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják

Kyjev - Navzdory dohodnutému příměří na východě Ukrajiny přišel za posledních 24 hodin v potyčkách s proruskými separatisty o život jeden ukrajinský voják, další tři utrpěli zranění. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk.

V Donbasu se i přes příměří střílí, nikdo ale nebyl zabit

Kyjev - I přes nově vyhlášené příměří v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny byl v přestřelce s proruskými separatisty zraněn ukrajinský voják. Žádný příslušník vládních sil však nebyl během uplynulých 24 hodin zabit, uvedly úřady v Kyjevě.

Od půlnoci má platit na Donbasu nové příměří, zatím se střílí dál

Kyjev/Doněck - Proruští separatisté z oblasti Donbasu na východě Ukrajiny dnes oznámili, že akceptují nové příměří, které má platit od noci z dneška na sobotu. K příměří se už dříve přidala také ukrajinská armáda, která mezitím ohlásila další dva zabité vojáky v pokračujících přestřelkách.

Na východě Ukrajiny se dál válčí, dva vojáci zemřeli

Kyjev - Nejméně dva ukrajinští vojáci přišli o život, osm utrpělo zranění a další byl zajat v bojích s proruskými separatisty, které opět propukly v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko.

U donbaského Debalceve se bojuje, zemřely údajně desítky lidí

Kyjev - Silné boje propukly v noci na dnešek nedaleko města Debalceve na Donbasu. Ukrajinská armáda a povstalci se vzájemně obviňují z pokusů o proražení fronty a hlásí vysoké ztráty protivníka. U Debalceve, které je strategickým dopravním uzlem na trase mezi Doněckem a Luhanskem, se loni v únoru odehrála jedna z největší bitev donbaské války. Město nyní ovládají separatisté.

Porošenko uvítal prodloužení unijních sankcí proti Rusku

Brusel - Ukrajinský prezident Petro Porošenko přivítal čtvrteční rozhodnutí summitu Evropské unie prodloužit sankce proti Rusku o dalších šest měsíců do poloviny příštího roku. Usnesení šéfů států a vlád osmadvacítky se očekávalo.

Na východě Ukrajiny zemřeli tři vojáci, dva byli zraněni

Kyjev - Tři ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva zraněni v boji s proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě země. Uvedly to dnes ukrajinské úřady. Armáda tak podle agentury AFP zaznamenala největší ztráty za více než měsíc.

AKTUALIZOVÁNO

Válka v Donbasu si podle Porošenka vyžádala 10.000 mrtvých

Kyjev - Více než 2500 ukrajinských vojáků a 7500 civilistů přišlo na východě Ukrajiny o život během bojů se separatisty v Donbasu podporovanými Ruskem. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko, který vinu za tyto oběti přičetl nejvyššímu ruskému vedení. Až dosud OSN odhadovala počet obětí konfliktu, který vypukl v dubnu 2014, na asi 9600, a to včetně separatistů.

Janukovyč u výslechu odmítl vinu za krveprolití, je podezřelý z vlastizrady

Kyjev/Moskva - Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dnešního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.

Člověk v tísni popírá, že by na Ukrajině ignoroval připomínky

Doněck (Ukrajina), Praha - Proruští separatisté ve východoukrajinském Doněcku, kteří odebrali české humanitární organizaci Člověk v tísni akreditaci a dali jí 24 hodin na opuštění povstaleckého území, své rozhodnutí zdůvodnili "systematickým ignorováním" připomínek a "vytvářením korupčních schémat". Ředitel organizace Šimon Pánek to odmítá a upozorňuje, že povstalci až dosud nevznášeli žádné výhrady. Pánek se přitom nevzdává naděje, že se podaří vyjednat kompromis, umožňující dodávky humanitární pomoci alespoň přes zimu.

Ukrajinský prezident zbohatl, oligarchové zchudli

Kyjev - Pouhou hodinu před vypršením lhůty podal ukrajinský prezident Petro Porošenko daňové přiznání. V roce 2016 vydělal přes 62 milionů hřiven, v přepočtu asi 61 milionů korun.

Rusko odmítlo vydat Ukrajině režiséra Sencova

Moskva/Kyjev - Ukrajina dnes oznámila, že jí ruské úřady odmítly vydat režiséra Olega Sencova, odsouzeného loni ruským vojenským soudem k 20 letům vězení za přípravu teroristických útoků na anektovaném Krymu. Překážkou je prý Sencovovo ruské občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli ji odmítal.

Lídři Francie, Ruska, Německa a Ukrajiny budou jednat o Donbasu

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Berlíně uspořádá čtyřstranný summit o pokračování mírového procesu na východní Ukrajině. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes podle agentury Reuters oznámil, že se schůzkou všichni další účastníci, tedy ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident François Hollande a ukrajinská hlava státu Petro Porošenko, souhlasili.

Povstalci v Donbasu mají podle Porošenka víc tanků než bundeswehr

Kyjev - Proruští radikálové, kteří se zmocnili východních oblastí ukrajinského Donbasu, mají ve výzbroji víc tanků a děl než německý bundeswehr. Napsal to ukrajinský prezident Petro Porošenko v článku pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. O jeho obsahu dnes novináře v Kyjevě informoval prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko.

Rusko přiznalo, že poskytlo azyl ukrajinskému exprezidentovi

Kyjev, Moskva - Rusko poprvé přiznalo, že poskytlo svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi "dočasný azyl". Oznámila to dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informaci migrační správy ruského ministerstva vnitra. Janukovyč v únoru 2014 po protivládních demonstracích v Kyjevě uprchl s podporou Kremlu do Ruska, nyní žije v Rostově na Donu.

Lídři Francie, Ruska a Německa chystají summit o Ukrajině

Paříž - Lídři Francie, Německa a Ruska spolu dnes telefonicky hovořili o konfliktu na Ukrajině. Informoval o tom francouzský prezidentský palác. Podle něj by se mohl co nejdříve v Berlíně konat summit těchto tří zemí a Ukrajiny, podle dřívějších informací by se mohli tito čtyři lídři setkat příští středu.

Porošenko počítá na frontě v Donbasu už jen s profesionály

Kyjev – Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal výnos o demobilizaci posledních branců a záložníků povolaných do armády během bojů s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Podle hlavy státu jde o krok k armádě složené z profesionálních vojáků. Prezident ujišťuje, že další mobilizací neplánuje, ale to se může změnit, pokud se zhorší situace na frontě.

Vůdce luhanských povstalců Plotnickij oznámil zmařený pokus o puč

Kyjev/Moskva – Spekulace o těžkých sporech mezi povstalci ve východoukrajinském Luhansku dnes vyvrcholily oznámením o zmařeném „státním převratu". Šéf luhanské „lidové republiky" Igor Plotnickij na tiskové konferenci oznámil, že o převzetí moci se pokusili „zkarchovalí politici, bývalí policejní důstojníci a stoupenci starých pořádků". Oznámil to povstalecký server Novorossija.

EU prodloužila sankce vůči těm, kdo narušili celistvost Ukrajiny

Brusel - Evropská unie dnes oficiálně prodloužila sankce vůči konkrétním lidem a právnickým osobám spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Na tomto kroku, který se týká 146 osob a 37 právnických subjektů, se diplomaté osmadvacítky dohodli už na začátku měsíce.

Příměří na východě Ukrajiny se porušuje, obviňují se obě strany

Kyjev - Separatisté i vládní síly na východě Ukrajiny se vzájemně obviňují z porušování příměří, které má v oblasti platit ode dneška. Podle ruské státní televize povstalci obvinili ukrajinskou armádu, že proti nim ráno spustila minometnou palbu. Ukrajinská strana zase tvrdí, že separatisté střílejí z lehkých zbraní a hážou granáty, uvedla agentura Interfax.

V Donbasu se znovu bojuje, povstalci prý od půlnoci zastaví palbu

Kyjev - Klid zbraní vyhlášený na východě Ukrajiny počátkem září selhává. Vyplývá to z dnešních informací ukrajinské prezidentské kanceláře i ze zpráv povstalců. Ukrajinská armáda podle Kyjeva ztratila za posledních 24 hodin v Donbasu tři vojáky, silné ostřelování Doněcka dnes ohlásili separatisté. Jejich vůdce dnes oznámil nové, tentokrát jednostranné příměří s platností od půlnoci.

Rusko stíhá ukrajinského ministra, Ukrajina ruského

Moskva – Vyšetřovací výbor Ruska (SKR), což je ruská obdoba americké FBI, stíhá ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka a jeho podřízené za „genocidu ruskojazyčného obyvatelstva" při ostřelování separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámila to dnes agentura Interfax. Obvinění z Moskvy následovalo zhruba dva týdny poté, co Kyjev oznámil, že ukrajinská generální prokuratura stíhá ruského ministra obrany a deset ruských generálů.

AKTUALIZOVÁNO

Na východě Ukrajiny už tři dny nebyl zabit žádný voják

Kyjev - V bojové zóně v Donbasu na východě Ukrajiny nebyl za posledních 24 hodin zraněn žádný ukrajinský voják. Oznámil to dnes armádní mluvčí Andrij Lysenko. Dodržování nového příměří, které platí od 1. září, potvrdili i separatisté. "Tři dny za sebou ani jediný ukrajinský voják nebyl zabit a počet případů, kdy nepřítel porušil klid zbraní, zůstává nízký," prohlásil plukovník Lysenko.

Litva poprvé oznámila, že dodává Ukrajině munici

Vilnius - Litva poprvé od vypuknutí ukrajinské krize před dvěma lety oznámila, že dodává Ukrajincům smrtící výzbroj. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího litevského generálního štábu. Litevci v pátek předali Ukrajincům asi 150 tun munice, vesměs nábojů ráže 5,45 milimetrů do útočných pušek AK-74, což je novější verze kalašnikova. Ty Litva ze své výzbroje už vyřadila.

AKTUALIZOVÁNO

Nové příměří v Donbasu je respektováno, ve středu ale zemřel voják

Kyjev - Nové příměří na východě Ukrajiny je od dnešní půlnoci respektováno: v oblasti dosud nebyl zaznamenán jediný výstřel. Podle listu Ukrajinska pravda to dnes dopoledne řekl ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak. Ve středu se ale ještě střílelo a zemřel jeden příslušník ukrajinských ozbrojených sil. Podle pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se příměří "v zásadě respektuje". Dodržování příměří potvrdil i ukrajinský prezident a proruští separatisté.

Na východě Ukrajiny se dál střílí, armáda hlásí další dva mrtvé

Kyjev - Na východě Ukrajiny pokračují přestřelky mezi vládními silami a proruskými separatisty. Armádní mluvčí Andrij Lysenko dnes v poledne oznámil, že během uplynulých 24 hodin přišli o život další dva vojáci a čtyři utrpěli zranění.

Doněckem otřásl výbuch, vůdce separatistů hovoří o atentátu

Doněck (Ukrajina) - V baště proruských separatistů na východě Ukrajiny Doněcku se dnes ozvala silná exploze. Podle vůdce povstalců Alexandra Zacharčenka šlo o výbuch nastražené bomby, jejímž terčem mohl být jeho zástupce, anebo jeden z velitelů povstaleckých sil. Exploze si vyžádala život jednoho člověka, jehož totožnost se kriminalisté pokoušejí určit. Výbuch ale tělo roztrhal na kusy, uvedla agentura Interfax.

Ukrajina opět hoří. Mír je v nedohlednu

Kyjev – Za poslední tři dny zemřeli nejméně tři ukrajinští vojáci. Pokud se bude situace dál vyostřovat, nevylučuje prezident Petro Porošenko vyhlášení válečného stavu a novou mobilizaci. Napětí zvyšuje i vojenská přítomnost Ruska kolem Ukrajiny. Moskva oficiálně pořádá cvičení, ale Kyjev se bojí invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT