Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Kuriozity

Zajímavosti z domova i ze světa

Ind se setkal se svou rodinou po čtyřiceti letech, pomohlo video z ulice

/VIDEO/ Šestašedesátiletý Ind Khomdram Gambhir Singh se po čtyřiceti letech vrátil do svého rodného města k rodině, která o něm po celou tu dobu neměla vůbec žádné zprávy. Ke společnému setkání přispělo až video na Youtube, v němž zanedbaný Singh smutně zpíval bollywoodskou píseň. Rodinné setkání se neobešlo bez emocí a slz.

Proč je skořápka vajec tak pevná? Produkuje nanočástice, zjistili kanadští vědci

Bylo dřív vejce, nebo slepice? Na to vědci sice nepřišli, nově ale zjistli, že skořápky vajec tvoří nanočástice, za jejichž výrobu je zodpovědný protein nazvaný osteopontin. Skořápky vajec jsou pevnější než některé kovy. Nová zjištění by se mohly využívat k výzkumu nanočástic.  

V Anglii chtějí zrušit hrob Robina Hooda. Na jeho místě vyrostou skladiště

Legendární zbojník prý těsně předtím, než zemřel, vystřelil svůj poslední šíp. „Pohřběte mě tam, kam dopadne,“ řekl přátelům. Šíp dopadl do zalesněné oblasti v anglickém okrese Kirklees, kde Robin Hood podle pověsti odpočívá už sedm staletí. Teď ale existuje reálná možnost, že bude památník zrušen a místo něj tu vyrostou velké průmyslové stavby.

V knize z konce 18. století byly nalezeny vlasy George Washingtona

Knihovníkům ze státu New York se podařil kuriózní objev. Po otevření vzácného almanachu z roku 1793 na ně vypadl chomáč vybledlých vlasů. Z ručně psaných poznámek pak vyčetli, že vlasy patřily prvnímu prezidentovi Spojených států amerických Georgi Washingtonovi.

Američanka chtěla na palubu letadla dostat páva, je prý její emoční podporou

Na letišti v Newarku v New Jersey ve Spojených státech řešili kuriózní případ. Jedna z cestujících do letištní haly přišla s pávem a tvrdila, že s ním potřebuje letět do své cílové destinace, protože je její „emoční podporou“. Zvířeti chtěla údajně koupit i lístek.

Z katamaránu, který se potopil v Tichém oceánu, bylo zachráněno sedm trosečníků

Sedm pasažérů z dřevěného katamaránu, který před týdnem zmizel v Tichém oceánu, našel v neděli pátrací letoun. S odkazem na novozélandskou armádu to uvedla agentura Reuters. 

Objev po letech: tajemná mumie z Basileje je předek britského ministra Johnsona

/VIDEO/ Vědci ze švýcarské Basileje po čtyřiceti letech konečně identifikovali záhadnou mumii – a zjistili, že žena byla dávnou příbuznou současného britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Podle testů DNA byla Anna Catharina Bischoffová Johnsonovou pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-prababičkou.

Velký objev. Vědci rozluštili další část slavných svitků starých přes 2000 let

/VIDEO/ Jednu z posledních zbývajících částí slavných svitků od Mrtvého moře se podařilo složit izraelským vědcům. Po roce spojili šedesát drobných fragmentů pergamenu a papyrusu starověkého hebrejského textu. Jednalo se o doslova mravenčí práci, protože některé části byly menší než jeden centimetr čtvereční.

Při razii v Petrohradu narazila policie na překvapení. Ve sklepě čekal krokodýl

Ruskou policii, která prováděla razii v domě v Petrohradu kvůli nelegálním zbraním, čekalo šupinaté překvapení – ve sklepě byl dvoumetrový krokodýl. Nikdo ze zasahujících policistů údajně nebyl zraněn. Teď ale ochránci zákona musí vymyslet, kam s nalezeným zvířetem.

Vyhrál milion dolarů učitel, nebo bývalý policista? Rozhodne test DNA

Zkouška DNA rozhodne o tom, komu připadne milionová výhra v thajské loterii. Hlásí se o ni dva muži. Padesátiletý učitel prohlašuje, že vítězné losy zakoupil on, ale později je bohužel ztratil. Proti němu stojí bývalý policista, který se s losy v ruce přihlásil o výhru.

VIDEO: Mezi paletami byl uvězněný jezevčík. Vysvobodili ho strážníci

Úpěnlivé kňučení upoutalo tento týden pozornost zaměstnanců firemního areálu na jihu Brna. Zvuk je dovedl až ke složeným paletám naloženým těžkým materiálem. Mezi nimi se totiž zaklínil malý jezevčík. „Vodítko psa se omotalo kolem palety a zvíře zůstalo zcela uvězněné v úzkém prostoru,“ popsal případ mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Americký stíhač nakreslil na oblohu obří penis, armáda se ale nesměje

/ VIDEO / Ještě větší klukovinu, než jaké předváděl Tom Cruise ve filmu Top Gun, provedl ve čtvrtek stíhač amerického námořního letectva. S bojovou stíhačkou F-18 za desítky milionů dolarů totiž "vymaloval" na oblohu obří penis z kondenzační stopy. Námořnictvo se za jeho kousek omluvilo.

Thajská rodina vyhrála miliony. Díky číslu rakve mrtvé matky

Thajští sourozenci živící se sběrem odpadků vyhráli v loterii 30 milionů bahtů (zhruba 19,8 milionu korun) díky tomu, že vsadili číslo rakve své mrtvé matky.

Podle úřadů má 121 let. Je farmář z Chile nejstarším člověkem na světě?

V chilském přístavu Mehuín žije muž jménem Celino Villanueva Jaramillo. Před časem ztratil všechny dokumenty. Když mu úředníci chtěli vystavit nové, přišli na zajímavou věc: důchodce přezdívaný Don Celino se narodil v roce 1896.

Velký objev? Vědci potvrdili dosud neprobádanou místnost v Cheopsově pyramidě

/VIDEO/ Egyptské pyramidy zůstávají i po mnoha tisících let stále opředeny řadou záhad. Jednou z nich je nyní i nově objevená místnost uvnitř Cheopsovy pyramidy. Záhadná dutina o délce 30 metrů se podle serveru BBC nachází nad tzv. Velkou galerií. K čemu tato místnost sloužila, se však zatím neví.

Wales ochromila invaze chobotnic. Po pláži se jich pohybovalo více než dvacet

/VIDEO/ Po pláži New Quay v západním Walesu v Británii se tři noci po sobě pohybovalo na pětadvacet zmatených a zraněných chobotnic. Podle svědků byly chobotnice až půl metru velké. Na pláž se mohly dostat díky nedávným bouřím. Zprávu přinesl web theguardian.com.

Práci propojil s koníčkem. Kriminalista má ve sbírce i tři sta let stará pouta

/FOTOGALERIE/ Osmapadesátiletý znojemský kriminalista a nositel Řádu strážců historie zákona František Šmákal zcela propadl sbírání různých policejních artefaktů. Má obsáhlou sbírku policejních nášivek, odznaků, ale i pout nebo pouzder na zbraně. Lidé jej mohou znát také jako jednoho ze znojemských polních myslivců. Ve výrazné zelené dobové uniformě se účastní řady rekonstrukcí historických bitev.

Vyděrač otrávil v Německu dětskou výživu. Žádá miliony eur

Zatím neznámý pachatel otrávil některé potraviny prodávané v německých supermarketech, včetně dětské výživy. Požaduje výkupné ve výši deset milionů eur, jinak chce pokračovat i jinde v Evropě. Podle německé policie zatím nejsou hlášeny žádné případy otravy.

Největší nezpracovaný diamant našel svého kupce. Dal za něj 1,2 miliardy korun

Za 53 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) prodala kanadská společnost Lucara Diamond druhý největší diamant na světě. Kámen Lesedi la Rona, který byl nalezen v Botswaně a váží 1109 karátů, nakonec koupilo luxusní britské klenotnictví Graff Diamonds.

Smutná feministka? Italka řekla ano sama sobě

K manželství jsou zapotřebí dva lidé, ideálně opačného pohlaví. To si však nemyslí Italka Laura Mesi. Ta si na svůj velký den pozvala rodinu, přátele, objednala svatební dort a oblékla bílé šaty. Veselí však proběhlo bez ženicha. Není ale ve světě sama. Objevuje se trend takzvaných sólo svateb.

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Americký student univerzity v Indianě zažil krušné chvíle. Téměř tři dny strávil uvězněný v jeskyni poté, co ho zde zapomněl a následně omylem zamkl jeho univerzitní klub, se kterým se do jeskyní vydal. 

Mistr Yoda u podpisu Charty OSN? Fotografie v učebnici vzbudila poprask

Když tento týden studenti v Saúdské Arábii otevřeli svou učebnici společenských věd, nestačili se divit. V kapitole o Organizaci spojených národů byla fotografie, na níž seděla vedle krále Faisala známá postava z filmu Star Wars – Mistr Yoda.

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

/VIDEO/ Vítězkou letošního ročníku soutěže Amerika má talent se stala dvanáctiletá Darci Lynne Farmerová. Světlovlasá malá břichomluvkyně s loutkami uhranula diváky i porotu hereckým i pěveckým nadáním, a navíc rošťáckým smyslem pro humor. Od diváků získala nejvíc hlasů v historii soutěže.

FOTOGALERIE: Strom prolétl na Šumavě hotelem, jen těsně minul číšníka

Obrovské štěstí měl číšník, kterého v noci ze čtvrtka na pátek jen těsně minul strom, jenž prolétl hotelem Modrava ve stejnojmenné obci.

Uhynula nejstarší panda držená v zajetí. Bylo jí 37 let

Byla čínskou mediální hvězdou. Řeč není o nějaké sportovkyni, herečce nebo zpěvačce, ale o pandě Pa-s‘. Každé její narozeniny byly v minulosti oslavovány s velkou pompou a přenášely je televizní kamery do celé země. V roce 1990 byl podle ní vytvořen maskot Asijských her.

U Sydney vyroste umělý korálový útes

Nedaleko Opery v Sydney má vzniknout další unikát. Nebude ovšem stát na pevnině, ale bude ukryt pod mořskou hladinou. Australští vědci  plánují, že by v zálivu Port Jackson vytvořili umělý korálový útes. „Cílem projektu je zjistit, zda to dokážeme,“ prohlásil David Booth z Technické univerzity v Sydney.

Chlapec spadl do vulkánu, rodiče ho zachraňovali. Všichni zemřeli

Jedenáctiletý chlapec v zakázané oblasti nedaleko italské Neapole omdlel a upadl. Rodiče se ho snažili zachránit. Půda pod jejich nohama se však zhroutila a trojice nešťastníků se zřítila na dno kráteru. Smrti svých nejbližších přihlíželo sedmileté dítě, které se vydalo sehnat pomoc.

Japonský robot knězem. Na buddhistických obřadech bude zpívat a hrát

/VIDEO/ Japonské robotické vynálezy neznají mezí. Novinkou je robot, který bude zastávat funkci kněze na smutečních obřadech. Na tokijském veletrhu Life Ending Industry Expo jej představila firma SoftBank Group. Zprávu přinesl web ČT24.

Co nového v německých ložnicích? Osm procent žen má sex se ženami

Nová vědecká studie o sexuálním chování Němců odhaluje překvapivé výsledky, a to zejména okolnosti týkající se prevence a léčení pohlavních přenosných chorob. Dnes o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Japonská princezna chystá opět zásnuby, odložila je kvůli živelné pohromě

Nejstarší vnučka japonského císaře Akihita, princezna Mako, vyhlásí zásnuby se svým přítelem Keiem Komurem veřejně dne 3. září. Uvedla to agentura japonské císařské rodiny. 

Rusko věnovalo Kazachstánu jezero! Byla to úřední fáma

Jezero Sladké už nepatří nám, ale Kazachstánu. Taková zpráva začala kolovat mezi obyvateli pohraničního kraje v Novosibirské oblasti. Místní úředníci totiž přišli s oznámením, že hraniční čára poté, co jezero téměř celé vyschlo, už nevede středem jezera, ale kopíruje jeho východní okraj.

Zapomnětlivý úředník s 300 tisíci eur přišel o funkci

Slovensko prožilo nedávno povedený příběh roztržitého exředitele slovenských železnic Štefana Hlinky. Ten zapomněl na čerpací stanici batoh, ve kterém bylo 300 tisíc eur v hotovosti (asi 7,8 milionu korun). Případ se vyvíjí.

Oblečte se, nebo vypadněte! Korsičan střílel po nudistech

Korsický podnikatel čelí obvinění, že pronásledoval a střílel vzduchovkou po skupině neoděných turistů a ohrozil minimálně jednu ženu z této skupiny.

Britská policie zatkla běžce, jehož podezřívá ze sražení chodkyně

/VIDEO/ Britská policie ve čtvrtek oznámila, že zatkla padesátiletého běžce, který měl v západním Londýně srazit kolemjdoucí třiatřicetiletou ženu do dráhy autobusu. Událost zachytila bezpečnostní kamera.

Jako ve Středomoří. Na jihu Moravy zrají šťavnaté fíky

/FOTOGALERIE/ Patnáct kilogramů fíků sklidil ze svých tří velkých keřů v Konicích u Znojma znojemský botanik Radomír Němec. „Letos jsou opravdu sladké, nahrálo jim totiž počasí. Ve správnou dobu zapršelo a v ideálním čase přišla horka,“ liboval si Němec.

Číňan zaplatil za panáka whisky v přepočtu 230 tisíc korun

Už jste někdy slyšeli o mladíkovi, který se vydal do baru a poručil si sklenku whisky za téměř čtvrt milionu korun? Teď už ano. Stalo se ve Švýcarsku.

Čína zakázala vystupovat Justinu Bieberovi, prý kvůli špatnému chování

Kanadský zpěvák Justin Bieber se dostal v Číně na index. Jeho jméno se objevilo na proslulém seznamu zahraničních umělců, kteří nesmí v Číně vystupovat. Většina ostatních umělců se na tomto seznamu ocitla kvůli politickým názorům, Bieber prý kvůli svému chování.

Polonahé aktivistky narušily koncert Woodyho Allena kvůli sexuálnímu zneužívání

/VIDEO/ Dvě ženy svlečené do půl těla naběhly na pódium během koncertu amerického jazzmana, režiséra a scenáristy Woodyho Allena v německém Hamburku a narušily průběh koncertu. Snažily se tak upozornit na to, že Allen sexuálně zneužíval svou adoptivní dceru, když jí bylo sedm let.

Od Antarktidy se odlomil kus ledu velký jako Vysočina

Od věčně zmrzlého kontinentu se odlomila obří ledová kra. S rozlohou šesti tisíc čtverečních kilometrů jde o jednu z největších ker, jaká se kdy od Antarktidy odtrhla. Svojí rozlohou odpovídá přibližně Kraji Vysočina. Odlomení masy ledu potvrdily i satelitní snímky.

V tašce našla 40 tisíc, policie je vrátila majitelce. Boskovické bezdomovkyni

Poškozená taška ležela na chodníku v centru Boskovic a nikdo se k ní nehlásil. Všimla si jí až sedmatřicetiletá žena. V tašce bylo obnošené oblečení a dvě rozbité dětské peněženky. V nich však bylo bezmála čtyřicet tisíc korun.

Družinářka vybrala od rodičů peníze na zájezd. Pak se po ní slehla zem

Rodiče zhruba padesáti dětí z Chomutovska zaplatili svým ratolestem zájezd k moři a do hor. Následně však museli peníze dát znovu. Peníze, které vybírala družinářka, totiž neputovaly nikam dál, žena si je ponechávala pro sebe. Rodiče tak obrala o čtvrt milionu korun.

Lidé do kašny házejí odpadky, perou v nich prádlo. Údržba? Až půl milionu ročně

/ANKETA/ Největší problémy s vodními zařízeními v Brně mají správci kašen s odpady od lidí. Náročnost jejich údržby závisí i na počasí nebo na tom, jak se k nim lidé chovají. Někteří do nich jen házejí věci, které patří do koše. Jiní zacházejí o krok dál.

Lionel Messi přestoupil do nového týmu. Stal se ženáčem

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fotbalový básník FC Barcelona Lionel Messi včera pojal za svou dlouholetou přítelkyni Antonellu Roccuzzovou. Pompézní obřad proběhl v argentinském Rosariu a sjela se na něj kupa nejen fotbalových celebrit.

Vlakové drama. Francouz měl přes tři promile, vezl dvě stě lidí

/VIDEO/ Proslulý francouzský rychlovlak mohl skončit ve šrotišti, jeho pasažéři na onom světě. Rychlík Intercité, supící z Paříže na jih do do Clermont-Ferand přejel již první zastávku. Strojvedoucí byl totálně namol.  

Samé jedničky se vyplatí. Školákovi zastavili rychlík EuroCity

Dobré vysvědčení se hodí i při cestování, jak se v pátek přesvědčil jeden premiant ve vlaku z Pardubic v České Třebové.

Žena střelila přítele do hrudi. Pár chtěl zvýšit sledovanost svého blogu

/VIDEO/ Kam až člověk schopný zajít, aby zvýšil sledovanost svého blogu? Šokující video natočila teprve devatenáctiletá Američanka Monalisa Perezová, která střelila svého přítele Pedra Ruize do hrudi, když na ní držel knihu. Pár z Minnesoty věřil, že kulku zastaví.

Bikiny v Temelíně zaujaly CNN víc než dostavba jaderné elektrárny

/ANKETA/- Málokdy se česká energetická společnost ČEZ a Česko vůbec dostane do hledáčků světových mediálních obrů tak intenzivně, jako tomu bylo v případě „plavkové" stáže v jaderné elektrárně Temelín. Soutěž o odbornou stáž v JET, kde hlavním kritériem nebyly vědecké schopnosti, ale figura studentek, pronikla do světových zpravodajských serverů.  

VIDEO: Řidiči v Nantes vyrazili do práce v sukních, kraťasy mít nesmějí

Nejen Českou republiku sužuje v těchto dnech vlna veder. S teplotami dokonce kolem 36 stupňů Celsia ve stínu se potýká například Paříž, která vyhlásila nouzový stav. Lépe na tom není ani další francouzské město Nantes. Tam vysoké teploty přiměly řidiče tramvají a autobusů k neobvyklému outfitu – do práce vyrazili v sukni.

Dvanáctimetrového Lenina a další soudruhy je možné koupit na aukci v Bavorsku

Získat originální historické sochy komunistických pohlavárů a dát si je třeba na zahradu mají dnes možnost zájemci, kteří se sešli na aukci v sousedním Bavorsku.

Za nemanželský sex vězení. Pár prozradilo ženino těhotenství

Užili si nemanželský sex v zemi, kde je to zakázáno. Vzhledem k tomu, že sedmadvacetiletá Iryna Nohaiová otěhotněla, hrozí jí i jejímu partnerovi Emlynu Culverwellovi (29) až šest let vězení. K případu došlo v arabském Abu Dhabi. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT