Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Lékař odpovídá

Rozhovory s lékaři

Cukrovka nebolí, většina lidí na sobě nic nepozná

Při příležitosti nedávného Světového dne zdraví, který je letos věnován právě diabetu, jsme se zeptali MUDr. Věry Prýmkové, diabetoložky z Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram, co bychom měli o tomto onemocnění vědět.

Lékař: Lidový výraz „mám chřipku“ je běžný, ale silně zavádějící

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Neváhají pak v lékárně nakoupit všechny možné léky a zkombinovat je v domnění, že některý z nich určitě zabere.

Lékař: Tučné a sladké vám udělá dobře, ale jen na chvíli

Také přemýšlíte, že další Vánoce, kdy je vám špatně z přejedení, a navíc nehorázně přibíráte, už prožít nechcete? S primářem Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Filipem Závadou jsme si povídali o tom, jak se trávicím potížím o svátcích úspěšně vyhnout.

Povědomí o osteoporóze je nedostatečné u laiků i odborníků

Osteoporóza je pomalu vyvíjející se onemocnění, které řadu let probíhá skrytě bez příznaků. U osteoporózy dochází k postupnému úbytku kostní hmoty a k narušení mikroarchitektury kostí a vede k vyššímu riziku vzniku zlomenin. Ne nadarmo se osteoporóza někdy označuje za tichého zabijáka kostí. Přednosta Klinických laboratoří a kostního metabolizmu z Klatovské nemocnice Richard Pikner připomíná, že právě v zimě se zvětšuje počet zlomenin.

Roman Kufa: Hezkých holek je spousta. Důležité je, jakou má člověk osobnost

Vypadá jako reklama na svou profesi, až člověk těžko odolává pokušení se zeptat, jestli se tak narodil, nebo zda se u některého z kolegů nenechal také trochu vylepšit. Říká se, že ne. Ostatním ale umí ke kýženému dokonalému vzhledu pomoci. Jaké jsou možnosti dnešní estetické medicíny, prozradil plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

Projímadla jsou opředena řadou mýtů a pověr

Odjezd na dovolenou, příjezd domů, stres, vypětí. To všechno se může projevit nepříjemností v podobě zácpy. Když už trvá týden, je čas navštívit lékaře, radí v následujícím rozhovoru internista příbramské nemocnice MUDr. Filip Závada.

Časté bolesti v krku mohou vést k tomu, že mandle musí ven

Bolest v krku je velmi nepříjemný a obtěžující příznak řady onemocnění. V mnoha případech si s ním poradíme sami s pomocí preparátů z lékárny. Někdy však bolest může přetrvávat a vracet se tak často, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Na otázky ohledně bolesti v krku s nutností odebrání krčních mandlí odpovídá primář ORL příbramské nemocnice David Veselý.

Na „oparový“ virus upozorní mnohdy až infekční oddělení

Letošní rok lze bez nadsázky označit za období, kdy virové infekce dávaly našim tělům velmi zabrat a zbavit se jich bylo mnohdy nadlidským úkolem. Existují však i infekce, se kterými se v běžných ordinacích praktických lékařů příliš nepočítá a mnohdy je odhalí až lékař na infekčním oddělení. Jednou z takových nákaz je i cytomegalovirová infekce, o které pohovoří lékař Jan Horník z interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Od bolesti ramene významně pomůže ochota k pravidelné fyzioterapii

Pokud vás už delší dobu bolí rameno, že nemůžete v noci spát a ráno se učesat, minimálně stejně dlouho potrvá, než bolest opět odezní. Bez vyhledání lékařské pomoci to ale zřejmě nepůjde. Více prozradí rozhovor s primářem ortopedicko – traumatologického oddělení příbramské nemocnice Petrem Višňou.

Ani po prvním útoku malárie se tělo neubrání další nákaze

Prázdniny a doba dovolených pokračuje. V mnoha případech lidé vyrážejí do exotických. Mezi takové oblasti patří i Afrika, která skýtá mnohá zdravotní nebezpečí. Na otázky týkající se nebezpečí onemocnění malárií odpovídá Philip Waka Njeka, lékař z interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Nejvyšší počty onemocnění žloutenkou jsou v období léta a podzimu

Přinášíme našim čtenářům další rozhovor s lékařem na aktuální téma týkající se letního období. S primářem Infekčního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Karlem Šedivým jsme se věnovali virové hepatitidě A, tedy žloutence.

Zbavit se škrkavky dnes není těžké, jen na ni přijít včas

Pod tímto záhadným názvem choroby se skrývá onemocnění, které je vyvolávané škrkavkou dětskou. Skutečností je, že tato nákaza v našich podmínkách je už dnes opravdu jen velmi sporadická, přesto existuje.

Obavy z rakoviny prostaty potvrdí nebo vyvrátí rozbor krevní plazmy

Dnešní téma je věnováno mužské populaci. Zvýšená hladina PSA- prostatického specifického antigenu je často diskutovaná v ordinacích urologů. Tento ukazatel může odhalit rakovinu prostaty již ve velmi časném stádiu a zachránit tak život spoustě pacientů život. Na otázky ohledně PSA odpovídá primář Urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek.

Bolesti za okem a horší vidění mohou upozornit na zánět očního nervu

Mezi velmi citlivými nervovými křižovatkami a propletenci se nachází i nervy oční. Pokud pozorujeme bolesti za okem a zhoršuje se nám zrak, měli bychom vyhledat lékaře. O problematice onemocnění očního nervu si povídáme s očním lékařem příbramské nemocnice Jaroslavem Váchou.

Při balneoterapii budete jako v lázních, když bolí záda

Mnozí z nás si pod pojmem rehabilitace představí nejrůznější cvičení nebo třeba léčbu magnetem. Patří sem však široké spektrum léčebných metod. Jednou z nich je i balneoterapie. Na otázky ohledně této léčebné metody odpovídá primářka Centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram Barbora Daňhová.

Lékařka: Na oční migrénu upozorní aura

Migréna. Velmi nepříjemné onemocnění, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se bolestmi hlavy, které postiženého velmi obtěžují a omezují. Málo kdo však tuší, že existuje ještě oční forma migrény.

Způsobů, jak Parkinsonovu chorobu zpomalit, je mnoho

Parkinsonova nemoc byla poprvé popsána v roce 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem a přeložena do češtiny jako obrna třaslavá. Ve skutečnosti se však o obrnu nejedná. Na otázky ohledně Parkinsonovy choroby odpovídá neuroložka Lucie Ondrová.

Vysoký tlak je riziko také pro vznik mozkové příhody

Mozková mrtvice a hypertenze mají z rozhodnutí Světové zdravotnické organizace v polovině května své světové dny. Během nich si lékařská veřejnost připomíná, že pacienti s těmito chorobami plní ambulance lékařů i lůžka nemocnic, a bohužel i hodně umírají. Na možnosti prevence a léčby jsme se zeptali MUDr. Martina Poláka, vedoucího lékaře Jednotky intenzivní péče interních oborů Oblastní nemocnice Příbram.

Neuroložka: U aktivních lidí je možnost příchodu „Alzheimera“ nižší

Alzheimerovu chorobu poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala nemoc za vzácnou, zatímco v současné době trpí různou formou demence víc než sedm milionů obyvatel Evropy. Na otázky ohledně příčiny vzniku, průběhu a léčby odpovídá neuroložka Lucie Ondrová z Oblastní nemocnice Příbram.

Fyzioterapeutka: Také léčba teplem má své zásady

Saunování patří mezi velmi oblíbené způsoby, jak můžeme nechat odpočinout tělo i mysl. A však i pobyt v sauně má své zásady. Jaké to jsou, co nám saunování přináší a kdy se sauně musíme obloukem vyhnout, radí fyzioterapeutka Centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram Zuzana Peštová.

Prevencí opruzenin je přiměřená péče o kůži

Pokožka novorozenců a kojenců je mnohem jemnější a citlivější na okolní vlivy než pokožka starších dětí a dospělých.Velmi častým problémem u kojenců jsou pak opruzeniny. Na otázky ohledně příznaků, léčby a prevence odpovídá MUDr. Lenka Smíšková z dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Pátá nemoc: nemusí se projevit, „chytit“ ji mohou i dospělí

Dětský věk si s sebou nese spoustu onemocnění, které překvapí nejednoho rodiče. Jednou z takových je i Pátá nemoc. Tentokrát se tak mohou rodiče od lékařky dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Evy Vydrové dozvědět, jak nemoc rozpoznat, léčit a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Chlamydie jsou nepříjemná a svízelná infekce

Chlamydiové infekce jsou mezi lidmi často diskutovány. Na dotazy tentokrát odpovídá Petr Ježek, primář oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.

Příčinou mimoděložního těhotenství mohou být prodělané infekce

Téměř každá žena se těší na okamžik až bude maminkou. Některé mají to štěstí, že jejich těhotenství probíhá hladce, jiné otěhotní nesprávně. Jaká rizika přináší mimoděložní těhotenství a co se děje v těle ženy, prozradí následující rozhovor s gynekologem příbramské nemocnice Mudr. Richardem Sabolem.

Záněty močových cest vedou zvláště na jaře u patnáctiletých dívek

Kdo okusil na vlastní kůži zánět močového ústrojí, jistě bude souhlasit, že se jedná o velmi nepříjemnou a bolestivou záležitost, která je těžko zvládnutelná i pro nás dospělé. Toto onemocnění se však nevyhýbá ani dětem a právě na otázky zánětu močových cest v dětském věku odpovídá příbramský urolog MUDr. Karel Franěk.

Zánět duhovky provází bolest při zaostřování

Zrak je nejdůležitější smysl, díky kterému jsme schopni vnímat až 80 procent informací z okolního prostředí. Oko jako samotný orgán zraku představuje velmi složitý systém. V případě, že dojde k poškození těchto jednotlivých složek, může to mít za následek zhoršení ostrosti vidění, nebo dokonce ztrátu zraku. Tentokrát si povídáme s lékařkou očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Miladou Královcovou o zánětu duhovky.

Prevence zácpy u dětí? Správná životospráva celé rodiny

Pravidelné vyprazdňování stolice je intimní záležitostí, nicméně je zcela nezbytné pro zdraví a správnou funkci organismu. Neřešené obtíže v dětském věku zpravidla přecházejí do dospělosti. Na otázky ohledně příčiny, léčby a prevence zácpy u dětí odpovídá MUDr. Eva Vydrová, lékařka dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Lékař: Velmi častou příčinou neprůchodnosti střev jsou nádory

Náhle vzniklé bolesti břicha, úporné zvracení nebo třeba zácpa, jsou jen jedny z příznaků, které nás mohou upozornit na život ohrožující stav neprůchodnosti střev. Na otázky ohledně této choroby odpovídá MUDr. Radko Pondělíček, lékař chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Neuroložka: Na otřes mozku po pádu upozorní ztráta vědomí

V zimním období není k pádu na namrzlém chodníku daleko. Tyto nečekané pády bývají velmi bolestivé a často si s sebou nesou poranění hlavy. V dnešním díle rozhovoru se můžete od lékařky neurologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Lucie Ondrové dozvědět, jak poznat otřes mozku, jaká je první pomoc a jaká rizika si s sebou toto poranění hlavy nese.

Mhouření či mrkání u dětí může upozornit na vadu zraku

Na otázky ohledně zrakového postižení u dětí tentokrát odpovídá oční lékařka příbramské nemocnice MUDr. Soňa Karkanová.

Lékař Norbert Pauk: CHOPN je záludná, plíživá nemoc

V Česku se léčí na CHOPN, tedy chronickou obstrukční plicní nemoc asi 200 000 lidí. Ve skutečnosti je však výskyt tohoto onemocnění daleko vyšší, odhaduje se dokonce, že postiženo je 800 000 až milion osob. V Evropě dojde každý rok k 300 000 úmrtí na tuto chorobu. To odpovídá třem bombám shozeným v Hirošimě.

Tvorbě střevních polypů nemusí zabránit ani zdravá životospráva

Nejznámějším onemocněním a také největším strašákem zejména dospělé populace je kolorektální karcinom čili rakovina střev. V zažívacím ústrojí se však vyskytují i jiná onemocnění, která dokáží velmi potrápit a při přehlížení a podcenění příznaků i do budoucna ohrozit na životě. Například střevní polypy.

Neléčený tenisový loket může vést k invaladitě

Bolestí pohybového ústrojí trpí téměř každý člověk v dospělém věku. Někoho trápí bolesti po úrazu, jiného po nadměrné námaze či nešetrném pohybu. Ve všech případech se ale jedná o stav nepříjemný a velmi omezující. Mezi takové patří i entezopatie známá spíše jako tenisový loket. Na otázky ohledně příčiny vzniku, možné léčby a komplikací odpovídá MUDr. Petr Višňa, primář ortopedicko – traumatologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Ebola se přenáší po vypuknutí příznaků, prevence neexistuje

V současné době celosvětově velmi diskutovaným tématem je strach ze smrtelné Eboly. Děsí jak laiky, tak odborníky. Na otázky v čem je tato nemoc tak zákeřná, jak se přenáší a zda je možné ji léčit, odpovídá lékař interního oddělení a infekcionista Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Jan Horník.

Při cukrovce jsou důležité prohlídky očí, hrozí slepota

Cukrovka se vyskytuje jak v dospělém tak i v dětském věku. To, že s sebou přináší spoustu omezení v životě pacienta a že soužití s ní je velmi složité, víme. Toto onemocnění má však i své další komplikace, které dokáží velmi potrápit. Na otázky ohledně diabetické retinopatie odpovídá MUDr. Adéla Veselá z očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram .

Za plastiku intimních partií jsou ženy nesmírně vděčné

Na rovinu. Z lékařů mám docela respekt, který pomalu hraničí s jistým strachem. Povídám to primáři gynekologie ve zlínské Nemocnici ATLAS Ivo Gerychovi, který opáčí: „Já vám něco povím, já také," směje se.

Lékařka: Akupunktura léčí migrénu i bolest zad

Akupunktura, léčebná metoda, která ve společnosti vyvolává odlišné postoje. Jedni ji zásadně odmítají, jiní s dobrými zkušenostmi nedají na metodu tradiční čínské medicíny dopustit. O této metodě si tentokrát povídat s primářkou centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Barborou Daňhovou.

Nepřetržitá rýma, ucpaný nos, ztráta čichu: zřejmě vás trápí nosní polypy

V tomto ročním období se potýkáme s různými virózami a dalšími infekcemi horních dýchacích cest. Samoléčba zpravidla zabere a do týdne jsme zase jako rybičky. Co ale dělat v případě, že máme rýmu téměř nepřetržitě, špatně se nám dýchá, máme pocit ucpaného nosu a další nepříjemné pocity?

Onkoložka: Potravinové doplňky proti rakovině jsou často jen vyhozené peníze

Potravinové doplňky rakovinu nevyléčí, varují onkologové na Onkoportálu.cz, který pacientům i jejich rodinám přináší odborně prověřené informace z oboru onkologie. Pomáhá jim v tíživé životní situaci, kdy se musejí vypořádat se zprávou o zhoubné nemoci a hledají rady, jak ji zvládnout. Rakovinu zjistí lékaři v ČR za rok u 84.000 lidí. Portál poskytne nemocným i kontakty na pacientská sdružení.

Urolog Pavel Hanek: Movember nepostrádá vtip

Listopad je už několik let spojený s akcí Movember, tedy propagací prevence proti rakovině prostaty. Co si o této akci myslí primář urologického oddělení příbramské nemocnice Pavel Hanek? To si přečtete v následujícím rozhovoru.

Internista: Pálení žáhy nebo dráždivý kašel mohou varovat před zánětem jícnu

Pokud vás trápí nepříjemný pocit až bolest při polykání nebo třeba obtíže v podobě říhání a zápachu z úst, přečtěte si následující rozhovor a v něm rady primáře interního oddělení příbramské nemocnice Filipa Závady, neboť by se mohlo jednat o zánět jícnu.

Lékař: Za nedostatek „céčka“ může špatná strava

Již staří námořníci věděli, že jednou z nejdůležitějších složek potravy je dostatečný přísun vitaminu C. V tomhle se doba nezměnila a i naše tělo vyžaduje dostatek „céčka". Na otázky, co se s naším tělem děje a jak se projevuje nedostatek C vitaminu, odpovídá lékař interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Njeka Waka Philip.

Lékařka Anna Lazarovová: Všechny naše problémy mají kořeny v emocích

Podle alternativní medicíny rozhoduje o zdraví či nemoci řada věcí. Například to, jak fungují naše orgány a imunita či jaké máme dispozice. To vše je navíc propojeno s naší stravou, mezilidskými vztahy či prostředím, ve kterém žijeme.

Lékař: Chřipce lze předejít očkováním

Respirační onemocnění je jedním z nejčastějších onemocnění lidské populace. Jako u všech nemocí, které nás mohou potkat, je i u sezónní chřipky nejlepší prevence.

Pediatr: Roupem dětským se mohou nakazit i dospělí

Tasemnice, škrkavky a další paraziti mohou našemu organismu způsobovat velké obtíže. V dnešním pravidelném rozhovoru se budeme věnovat onemocnění roupem dětským. Na otázky ohledně této choroby odpovídá lékař dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Kilián Resl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT