Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Lékař odpovídá

Rozhovory s lékaři

Cukrovka nebolí, většina lidí na sobě nic nepozná

Při příležitosti nedávného Světového dne zdraví, který je letos věnován právě diabetu, jsme se zeptali MUDr. Věry Prýmkové, diabetoložky z Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram, co bychom měli o tomto onemocnění vědět.

Lékař: Lidový výraz „mám chřipku“ je běžný, ale silně zavádějící

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Neváhají pak v lékárně nakoupit všechny možné léky a zkombinovat je v domnění, že některý z nich určitě zabere.

Lékař: Tučné a sladké vám udělá dobře, ale jen na chvíli

Také přemýšlíte, že další Vánoce, kdy je vám špatně z přejedení, a navíc nehorázně přibíráte, už prožít nechcete? S primářem Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Filipem Závadou jsme si povídali o tom, jak se trávicím potížím o svátcích úspěšně vyhnout.

Povědomí o osteoporóze je nedostatečné u laiků i odborníků

Osteoporóza je pomalu vyvíjející se onemocnění, které řadu let probíhá skrytě bez příznaků. U osteoporózy dochází k postupnému úbytku kostní hmoty a k narušení mikroarchitektury kostí a vede k vyššímu riziku vzniku zlomenin. Ne nadarmo se osteoporóza někdy označuje za tichého zabijáka kostí. Přednosta Klinických laboratoří a kostního metabolizmu z Klatovské nemocnice Richard Pikner připomíná, že právě v zimě se zvětšuje počet zlomenin.

Roman Kufa: Hezkých holek je spousta. Důležité je, jakou má člověk osobnost

Vypadá jako reklama na svou profesi, až člověk těžko odolává pokušení se zeptat, jestli se tak narodil, nebo zda se u některého z kolegů nenechal také trochu vylepšit. Říká se, že ne. Ostatním ale umí ke kýženému dokonalému vzhledu pomoci. Jaké jsou možnosti dnešní estetické medicíny, prozradil plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

Projímadla jsou opředena řadou mýtů a pověr

Odjezd na dovolenou, příjezd domů, stres, vypětí. To všechno se může projevit nepříjemností v podobě zácpy. Když už trvá týden, je čas navštívit lékaře, radí v následujícím rozhovoru internista příbramské nemocnice MUDr. Filip Závada.

Časté bolesti v krku mohou vést k tomu, že mandle musí ven

Bolest v krku je velmi nepříjemný a obtěžující příznak řady onemocnění. V mnoha případech si s ním poradíme sami s pomocí preparátů z lékárny. Někdy však bolest může přetrvávat a vracet se tak často, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Na otázky ohledně bolesti v krku s nutností odebrání krčních mandlí odpovídá primář ORL příbramské nemocnice David Veselý.

Na „oparový“ virus upozorní mnohdy až infekční oddělení

Letošní rok lze bez nadsázky označit za období, kdy virové infekce dávaly našim tělům velmi zabrat a zbavit se jich bylo mnohdy nadlidským úkolem. Existují však i infekce, se kterými se v běžných ordinacích praktických lékařů příliš nepočítá a mnohdy je odhalí až lékař na infekčním oddělení. Jednou z takových nákaz je i cytomegalovirová infekce, o které pohovoří lékař Jan Horník z interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Od bolesti ramene významně pomůže ochota k pravidelné fyzioterapii

Pokud vás už delší dobu bolí rameno, že nemůžete v noci spát a ráno se učesat, minimálně stejně dlouho potrvá, než bolest opět odezní. Bez vyhledání lékařské pomoci to ale zřejmě nepůjde. Více prozradí rozhovor s primářem ortopedicko – traumatologického oddělení příbramské nemocnice Petrem Višňou.

Ani po prvním útoku malárie se tělo neubrání další nákaze

Prázdniny a doba dovolených pokračuje. V mnoha případech lidé vyrážejí do exotických. Mezi takové oblasti patří i Afrika, která skýtá mnohá zdravotní nebezpečí. Na otázky týkající se nebezpečí onemocnění malárií odpovídá Philip Waka Njeka, lékař z interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Nejvyšší počty onemocnění žloutenkou jsou v období léta a podzimu

Přinášíme našim čtenářům další rozhovor s lékařem na aktuální téma týkající se letního období. S primářem Infekčního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Karlem Šedivým jsme se věnovali virové hepatitidě A, tedy žloutence.

Zbavit se škrkavky dnes není těžké, jen na ni přijít včas

Pod tímto záhadným názvem choroby se skrývá onemocnění, které je vyvolávané škrkavkou dětskou. Skutečností je, že tato nákaza v našich podmínkách je už dnes opravdu jen velmi sporadická, přesto existuje.

Obavy z rakoviny prostaty potvrdí nebo vyvrátí rozbor krevní plazmy

Dnešní téma je věnováno mužské populaci. Zvýšená hladina PSA- prostatického specifického antigenu je často diskutovaná v ordinacích urologů. Tento ukazatel může odhalit rakovinu prostaty již ve velmi časném stádiu a zachránit tak život spoustě pacientů život. Na otázky ohledně PSA odpovídá primář Urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek.

Bolesti za okem a horší vidění mohou upozornit na zánět očního nervu

Mezi velmi citlivými nervovými křižovatkami a propletenci se nachází i nervy oční. Pokud pozorujeme bolesti za okem a zhoršuje se nám zrak, měli bychom vyhledat lékaře. O problematice onemocnění očního nervu si povídáme s očním lékařem příbramské nemocnice Jaroslavem Váchou.

Při balneoterapii budete jako v lázních, když bolí záda

Mnozí z nás si pod pojmem rehabilitace představí nejrůznější cvičení nebo třeba léčbu magnetem. Patří sem však široké spektrum léčebných metod. Jednou z nich je i balneoterapie. Na otázky ohledně této léčebné metody odpovídá primářka Centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram Barbora Daňhová.

Lékařka: Na oční migrénu upozorní aura

Migréna. Velmi nepříjemné onemocnění, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se bolestmi hlavy, které postiženého velmi obtěžují a omezují. Málo kdo však tuší, že existuje ještě oční forma migrény.

Způsobů, jak Parkinsonovu chorobu zpomalit, je mnoho

Parkinsonova nemoc byla poprvé popsána v roce 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem a přeložena do češtiny jako obrna třaslavá. Ve skutečnosti se však o obrnu nejedná. Na otázky ohledně Parkinsonovy choroby odpovídá neuroložka Lucie Ondrová.

Vysoký tlak je riziko také pro vznik mozkové příhody

Mozková mrtvice a hypertenze mají z rozhodnutí Světové zdravotnické organizace v polovině května své světové dny. Během nich si lékařská veřejnost připomíná, že pacienti s těmito chorobami plní ambulance lékařů i lůžka nemocnic, a bohužel i hodně umírají. Na možnosti prevence a léčby jsme se zeptali MUDr. Martina Poláka, vedoucího lékaře Jednotky intenzivní péče interních oborů Oblastní nemocnice Příbram.

Neuroložka: U aktivních lidí je možnost příchodu „Alzheimera“ nižší

Alzheimerovu chorobu poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala nemoc za vzácnou, zatímco v současné době trpí různou formou demence víc než sedm milionů obyvatel Evropy. Na otázky ohledně příčiny vzniku, průběhu a léčby odpovídá neuroložka Lucie Ondrová z Oblastní nemocnice Příbram.

Fyzioterapeutka: Také léčba teplem má své zásady

Saunování patří mezi velmi oblíbené způsoby, jak můžeme nechat odpočinout tělo i mysl. A však i pobyt v sauně má své zásady. Jaké to jsou, co nám saunování přináší a kdy se sauně musíme obloukem vyhnout, radí fyzioterapeutka Centra komplexní rehabilitační péče Oblastní nemocnice Příbram Zuzana Peštová.

Prevencí opruzenin je přiměřená péče o kůži

Pokožka novorozenců a kojenců je mnohem jemnější a citlivější na okolní vlivy než pokožka starších dětí a dospělých.Velmi častým problémem u kojenců jsou pak opruzeniny. Na otázky ohledně příznaků, léčby a prevence odpovídá MUDr. Lenka Smíšková z dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Pátá nemoc: nemusí se projevit, „chytit“ ji mohou i dospělí

Dětský věk si s sebou nese spoustu onemocnění, které překvapí nejednoho rodiče. Jednou z takových je i Pátá nemoc. Tentokrát se tak mohou rodiče od lékařky dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Evy Vydrové dozvědět, jak nemoc rozpoznat, léčit a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Chlamydie jsou nepříjemná a svízelná infekce

Chlamydiové infekce jsou mezi lidmi často diskutovány. Na dotazy tentokrát odpovídá Petr Ježek, primář oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.

Příčinou mimoděložního těhotenství mohou být prodělané infekce

Téměř každá žena se těší na okamžik až bude maminkou. Některé mají to štěstí, že jejich těhotenství probíhá hladce, jiné otěhotní nesprávně. Jaká rizika přináší mimoděložní těhotenství a co se děje v těle ženy, prozradí následující rozhovor s gynekologem příbramské nemocnice Mudr. Richardem Sabolem.

Záněty močových cest vedou zvláště na jaře u patnáctiletých dívek

Kdo okusil na vlastní kůži zánět močového ústrojí, jistě bude souhlasit, že se jedná o velmi nepříjemnou a bolestivou záležitost, která je těžko zvládnutelná i pro nás dospělé. Toto onemocnění se však nevyhýbá ani dětem a právě na otázky zánětu močových cest v dětském věku odpovídá příbramský urolog MUDr. Karel Franěk.

Zánět duhovky provází bolest při zaostřování

Zrak je nejdůležitější smysl, díky kterému jsme schopni vnímat až 80 procent informací z okolního prostředí. Oko jako samotný orgán zraku představuje velmi složitý systém. V případě, že dojde k poškození těchto jednotlivých složek, může to mít za následek zhoršení ostrosti vidění, nebo dokonce ztrátu zraku. Tentokrát si povídáme s lékařkou očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Miladou Královcovou o zánětu duhovky.

Prevence zácpy u dětí? Správná životospráva celé rodiny

Pravidelné vyprazdňování stolice je intimní záležitostí, nicméně je zcela nezbytné pro zdraví a správnou funkci organismu. Neřešené obtíže v dětském věku zpravidla přecházejí do dospělosti. Na otázky ohledně příčiny, léčby a prevence zácpy u dětí odpovídá MUDr. Eva Vydrová, lékařka dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Lékař: Velmi častou příčinou neprůchodnosti střev jsou nádory

Náhle vzniklé bolesti břicha, úporné zvracení nebo třeba zácpa, jsou jen jedny z příznaků, které nás mohou upozornit na život ohrožující stav neprůchodnosti střev. Na otázky ohledně této choroby odpovídá MUDr. Radko Pondělíček, lékař chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Neuroložka: Na otřes mozku po pádu upozorní ztráta vědomí

V zimním období není k pádu na namrzlém chodníku daleko. Tyto nečekané pády bývají velmi bolestivé a často si s sebou nesou poranění hlavy. V dnešním díle rozhovoru se můžete od lékařky neurologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Lucie Ondrové dozvědět, jak poznat otřes mozku, jaká je první pomoc a jaká rizika si s sebou toto poranění hlavy nese.

Mhouření či mrkání u dětí může upozornit na vadu zraku

Na otázky ohledně zrakového postižení u dětí tentokrát odpovídá oční lékařka příbramské nemocnice MUDr. Soňa Karkanová.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT