Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

KDU-ČSL

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL) je jedna z nejstarších českých politických stran. Hlásí se ke křesťanským hodnotám a antikomunismu.

AKTUALIZOVÁNO

Bělobrádek zůstává předsedou lidovců, straníci nepřijali rezignaci

Pavel Bělobrádek zůstává předsedou KDU-ČSL. Kvůli špatnému volebnímu výsledku strany nabídl dnes rezignaci, celostátní konference lidovců ji ale nepřijala. Na tiskové konferenci po jednání nejvyššího lidoveckého orgánu mezi sjezdy řekl, že žádný politik KDU-ČSL nevyslovil zájem stát se novým předsedou.

Lidovci navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru v Sněmovně

Představitelé KDU-ČSL dnes na schůzce se zástupci hnutí ANO navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru ve Sněmovně. Zda lidovci budou mít místopředsedu Sněmovny, rozhodne celková dohoda stran. O změnách v jednacím řádu Sněmovny je KDU-ČSL připravena jednat, chce ale počkat na celkový návrh, který zahrne všechny úpravy.

Jurečka: Jsem překvapený, kolik lidí dalo hlas člověku, který lže

/ROZHOVOR/ Ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka dodnes považuje za chybu, že jeho strana zahodila koaliční spolupráci se Starosty. Největší obavy má ale o demokratické směřování České republiky. Značně ho totiž překvapilo, jak si vede SPD Tomia Okamury.

Bělobrádek: Prostor pro spolupráci KDU-ČSL a STAN stále existuje

Prostor pro další spolupráci KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) stále existuje, i když se koalice pro letošní volby do Sněmovny rozpadla. V rozhovoru to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Ukončení volební spolupráce pro nynější volby lituje, podle něj mohla obě uskupení společně získat přes deset procent hlasů.

Bělobrádek: Váš pes neumřel, ale chcípl

/ANKETA/ Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek jako by zapomněl, že Češi jsou národ pejskařů. "Zemřít mohou pouze lidé, zvířata chcípají či uhynou," upozornil na Facebooku publicistku týdeníku Echo Lucii Sulovskou. Sulovská se totiž na sociální síti svěřila, že jí zemřel milovaný pes.

Bělobrádek hodlá odstoupit, pokud si lidovci ve volbách pohorší

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek je připraven rezignovat, pokud KDU-ČSL skončí v letošních říjnových sněmovních volbách s horším výsledkem než před čtyřmi lety. Ve volbách do Sněmovny v roce 2013 lidovci získali 6,78 procenta.

Lidovci jdou do voleb pod heslem Zodpovědně

Týden po rozpadu volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí schválil celostátní výbor KDU-ČSL samostatné kandidátky pro říjnové sněmovní volby. O znovuzvolení usilují všichni současní lidovečtí poslanci, devět z nich jako regionální jedničky, mezi lídry jsou i lidé z komunální politiky a dvě ženy. Do voleb půjde KDU-ČSL pod heslem Zodpovědně, které vždy doplní další rozšiřující sdělení.

AKTUALIZOVÁNO

Lidovci a STAN připravují po rozchodu rychlý restart kampaní

Po čtvrtroce příprav na společnou kandidaturu v říjnových sněmovních volbách se dnes daly týmy hnutí STAN a KDU-ČSL do intenzivní práce na podobě samostatných kandidátek a kampaní. Úterní rozhodnutí Starostů a nezávislých nevyhovět žádosti lidovců, aby místo koaliční spolupráce přijali pouze místa na kandidátních listinách KDU-ČSL, podle politologů zkomplikuje oběma stranám přípravu volební kampaně. Samostatně se hodlají STAN a KDU-ČSL prezentovat už od příštího týdne, společné billboardy měly zaplacené do konce července.

Pohledem Stanislava Šulce: Nechtěná manželka

Koalice lidovců a Starostů se otřásá. Výrazná část vlivných lidoveckých lídrů si vzala kalkulačky a spočítala, že lepší je ve sněmovně být po zisku šesti procent, než nebýt při zisku procent devíti. Z původně atraktivní milenky se tak Starostové a nezávislí stali nechtěnou manželkou.

AKTUALIZOVÁNO

Konec koalice KDU-ČSL a STAN. Starostové mají jen vstoupit na kandidátky lidovců

/INFOGRAFIKA/ Širší vedení KDU-ČSL dnes vyzvalo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), aby jeho zástupci vstoupili na kandidátky lidovců pro podzimní sněmovní volby. Řešení by mělo nahradit volební koalici, na níž se uskupení původně dohodla, řekl dnes předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podoba společných kandidátek ani způsob financování kampaně by se podle něj neměly měnit.

AKTUALIZOVÁNO

Bělobrádek a Gazdík nepřeceňují průzkumy o podpoře KDU-ČSL a STAN

/ANKETA/ Předsedové KDU-ČSL a STAN Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík nepřeceňují průzkumy, podle nichž by koalice Lidovců a Starostů nezískala ve volbách deset procent potřebných pro vstup do Sněmovny. Upozorňují na to, že i v předchozích volbách jim průzkumy slibovaly nižší podporu, než jakou uskupení skutečně dostala. Klidní zůstávají i představitelé KDU-ČSL ve většině krajů. Předvolební situací by se dnes mělo zabývat předsednictvo lidovců, které bude jednat na Velehradě.

Sjezd lidovců vyzval vedení, ať se snaží změnit volební zákony

Sjezd KDU-ČSL dnes vyzval vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů. Podle delegátů by se měly snížit hranice pro vstup do Sněmovny pro volební koalice. Už v sobotu se lidovci dohodli na vzniku volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Delegáti dnes také rozhodli, že by se KDU-ČSL měla v příštích letech zaměřit na zvýšení výdajů na obranu nebo na zpřehlednění legislativy.

AKTUALIZOVÁNO

Čunek poražen. Bělobrádek obhájil křeslo předsedy

Předsedou KDU-ČSL bude i další dva roky Pavel Bělobrádek. Vicepremiér a úřadující předseda strany dnes na lidoveckém sjezdu v Praze porazil zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Pro Bělobrádka hlasovalo 227 delegátů z 276 přítomných, získal tak 84 procent hlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Čunek bude kandidovat proti Bělobrádkovi na předsedu KDU-ČSL

/ANKETA/- Zlínský hejtman Jiří Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Do funkce byl navržen na dnešním sjezdu strany v Praze. Jeho soupeřem je dosavadní lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který získal nominaci už před sjezdem. V kandidátském projevu před volbou apeloval Bělobrádek na podporu vzdělávání, Čunek na podporu tradičních rodin.

AKTUALIZOVÁNO

Lidovci jdou do voleb se STANem. Bělobrádek hovořil o politickém systému

Českou republiku čeká souboj o charakter společnosti a o to, zda zůstane standardní parlamentní demokracií, nebo se posune k autoritářskému systému. V projevu na sjezdu KDU-ČSL to řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Lidovci jsou podle něj síla pro budoucnost a strana, která je zodpovědná a solidární. Sněm schválil také uzavření volební koalice s hnutím STAN. Část lidovců měla výhrady, přesto spojenectví podpořilo 81,72 procenta delegátů.

Jurečka nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL proti Bělobrádkovi

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL proti vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi. Dnes to řekl serveru iDNES.cz s tím, že nechce štěpit stranu. Bělobrádek bude v květnu na lidoveckém sjezdu obhajovat předsednickou funkci, Jurečka je nyní prvním místopředsedou KDU-ČSL.

Ministr Jurečka přemýšlí o kandidatuře na šéfa KDU-ČSL

Praha - Ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka přemýšlí o kandidatuře na předsedu KDU-ČSL. Rozhodne se během vánočních svátků, svojí případnou kandidaturu sdělí v lednu. 

Bělobrádek věří, že lidovce dovede až k volebnímu vítězství

Praha - Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek věří, že se mu podaří dovést svou stranu až k vítězství ve sněmovních volbách. Řekl to ČTK v rozhovoru u příležitosti svých nedělních čtyřicátých narozenin. Bělobrádek, který je v čele lidovců šest let, také uvedl, že mu politika dává mnoho inspirujících setkání, zároveň ho ale připravila o čas, který by rád trávil s rodinou.

KDU-ČSL: Sněmovna možná žádné úpravy EET neschválí

Praha - Sněmovna by nakonec nemusela schválit žádné změny v elektronické evidenci tržeb. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to připustil předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Návrhy výjimek pro EET podal v rámci jednání o daňovém balíčku ministr financí Andrej Babiš (ANO), lidovci i další poslanci. Pravicová opozice navrhla celý systém rovnou zrušit. Dolní komora by mohla o úpravách evidence tržeb hlasovat v pátek.

Bělobrádek se bude příští rok opět ucházet o křeslo šéfa KDU-ČSL

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek se bude příští rok opět ucházet o funkci předsedy KDU-ČSL. Oznámil to na úterním zasedání celostátního výboru strany. Informaci poté zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Vstup do vlády i setrvání v ní je pro KDU-ČSL volba menšího zla

Praha - Vstup do vlády i setrvání v ní bylo pro lidovce volbou menšího zla. Dnes to na diskusi o hodnotách v politice v rámci konference Forum 2000 řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle něj díky setrvání v kabinetu může strana ovlivňovat rozhodnutí koaličních partnerů a bránit jim v opatřeních, s nimiž nesouhlasí.

Jiří Čunek pro Deník: Všichni chtějí být u toho, program nikdo neřeší

Praha - Bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek (nyní TOP 09) označil svého nástupce v předsednickém křesle KDU-ČSL Jiřího Čunka veřejně za „tupce" a neveřejně za „debila". Měřeno hlasy voličů je ale vítězem vzájemného duelu v roce 2016 Jiří Čunek.

Vláda probere letní čas, Lidovci jsou pro jeho zrušení

Praha – Vláda se ve středu za účasti vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka vrátí k nařízení, které stanoví termíny pro zavedení letního času v příštích pěti letech. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) jde pouze o technickou novelizaci nařízení. Lidovci ale diskutují o možném zrušení střídání letního a zimního času. Bělobrádek kvůli své nepřítomnosti na zasedání vlády minulý týden požádal o přeložení bodu, aby se rozhodování mohl účastnit.

KDU navrhuje zmírnění podmínek pro dávky na pomůcky postiženým

Praha - Podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem by se mohly zmírnit. Změny navrhují v novele příslušného zákona poslanci koaliční KDU-ČSL. Dopad na státní rozpočet odhadují na 540 milionů korun ročně. Novinářům to dnes řekli místopředseda Sněmovny a lidovců Jan Bartošek a místopředseda sněmovního sociálního výboru Vít Kaňkovský.

KDU-ČSL chce uzákonit zdravotní volno, takzvané sick days

Praha – KDU-ČSL by chtěla podle svého předsedy Pavla Bělobrádka uzákonit nárok zaměstnanců na zdravotní volno, tedy takzvané sick days. Proto na rozdíl od ČSSD nepodpořila tento týden ve Sněmovně snahu KSČM obnovit proplácení nemocenské v prvních dnech stonání. Bělobrádek to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zdůvodnil to tím, že nemocenská v prvních dnech, jejíž obnovení odmítali zaměstnavatelé, byla lidmi zneužívána například k prodlužování víkendového volna.

KDU-ČSL podporuje reorganizaci zadlužené těžební firmy OKD

Praha - Vedení vládní KDU-ČSL podporuje reorganizaci zadlužené černouhelné společnosti OKD, o níž rozhodli minulý týden věřitelé firmy. Podle místopředsedy lidovců a Sněmovny Jana Bartoška jde o správný krok. Návrh reorganizace ale podle něj musí obsahovat vyčíslení nákladů na útlum těžby v dolech včetně způsobu, jakým bude hrazen.

Lidovci chtějí vyvolat jednání Bezpečnostní rady k reformě policie

Praha – Lidovci chtějí do 24. července vyvolat jednání Bezpečnostní rady státu, na kterém by se dořešila spolupráce státních zástupců a policie poté, co bude zavedena sporná reforma policie. Shodl se na tom dnes celostátní výbor strany, řekl první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Bělobrádek: Je rozumné, že koalice nyní nevypoví smlouvu

Praha - Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek považuje za rozumné, že ANO nyní nevypoví koaliční smlouvu kvůli sporné reformě policie. Koalice získá čas a prostor na promyšlení dalších kroků, řekl Bělobrádek v České televizi (ČT). Je možné pokračovat podle nynější koaliční smlouvy, ale jde o to, aby se dodržovala, uvedl. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš po večerním jednání předsednictva strany oznámil, že ANO chce jednat o nové formě koaliční dohody.

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelé projednali body díky podpoře Rychnovského. Nejsem přeběhlík, tvrdí

Brno /ROZHOVOR UVNITŘ/ – Bez lidovce Daniela Rychnovského by brněnské zastupitelstvo v úterý neschválilo ani program jednání. Za přeběhlíka se ale politik nepovažuje.

AKTUALIZOVÁNO

Lidovci v brněnské radě končí. Odstoupili už dnes

Brno – Ačkoliv se změny v obsazení rady města čekaly až na úterním jednání brněnského zastupitelstva, zástupci lidovců je oznámili již o den dříve. „Rezignujeme na své funkce v radě," oznámila nyní již bývalá náměstkyně primátora Klára Liptáková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT