Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Muniční sklady

Větší množství munice skladuje v Česku asi 20 soukromých firem ve 30 provozovnách. Držitelů zbrojní licence, která umožňuje nakládání se střelivem či municí, je více než 2300. V Česku je uskladněno asi 5,5 milionu kusů granátů, min, dělostřeleckého střeli

Policii ve Vrběticích pomáhají armádní pyrotechnici i nový stroj

Zlín - Policistům opět v areálu muničních skladů ve Vrběticích pomáhají armádní pyrotechnici. Při ohledání místa vybuchlého skladu číslo 16 pyrotechnici využívají i nový stroj, speciální pásový nakladač Caterpillar 973D. Je to ojedinělý stroj vyrobený speciálně pro práce u velkých požárů a pro situace, v nichž hrozí exploze výbušnin, řekla dnes mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Tkadleček: Zásah ve Vrběticích nemá obdoby v celé Evropě

Vlachovice-Vrbětice - Dva roky po explozi skladu číslo 16 rozhodl velitel zásahu a ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček o úpravě oplocení a o dalším zmenšení stanoveného perimetru. Celkem policie střežený prostor kolem obou epicenter výbuchu od prvopočátku zmenšila o 400 hektarů.

Zásah ve Vrběticích potrvá nejméně do poloviny příštího roku

Vrbětice (Zlínsko) - Zásah pyrotechniků, policistů, hasičů a dalších složek záchranného systému po předloňských výbuších muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku potrvá nejméně do poloviny příštího roku. Novinářům to dnes řekl velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Náklady odhadl zhruba na jednu miliardu korun. Sklad číslo 16 explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince 2014.

Muniční sklad v Květné stále skladuje munici z Vrbětic

Pardubice - V muničním skladu v Květné na Svitavsku je stále 80 procent munice z Vrbětic na Zlínsku. Termín vyklizení objektů vypršel na konci loňského roku, řekl vedoucí skladu Vojtěch Pražan. Při explozích ve Vrběticích předloni zemřeli dva lidé. Odsud se munice loni přemístila do Květné.

Muniční sklad ve Slatině je podle úřadů stále zčásti nelegální

Slatina - Stavební úřad v Holicích při kontrole skladů společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta zjistil, že firma přes upozornění úřadů stále v části bývalého zemědělského areálu skladuje nelegálně munici a zbraně. Objekty k tomu nejsou zkolaudované. Úřad firmu vyzve k nápravě, řekl vedoucí odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michal Votřel. Majitel firmy Martin Rudolf tvrdí, že všechny sklady již byly na skladování zbraní zkolaudovány.

Policisté odvezli za měsíc z Vrbětic 1000 kusů munice ke zničení

Zlín – Policisté odvezli z epicentra prvního předloňského výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku téměř tisíc kusů munice ke zničení, dnes to sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Místo výbuchu začali policisté ohledávat před měsícem. Sklad číslo 16 explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince 2014. Dobu ohledání obou epicenter výbuchů policie odhaduje na měsíce, možná se protáhne až do příštího roku.

Stále hrozí, že se munice a zbraně do Vrbětic vrátí

Vlachovice-Vrbětice – Před koncem minulého roku odjel z vrbětického areálu poslední kamion s municí. Celkem takových kamionů s vojenským materiálem naplnili z vrbětických muničních skladů přes pět set. Podle policie jsou už sklady prázdné. Munice, která ohrožovala život tří obcí, je pryč.

AKTUALIZOVÁNO

Žalobce navrhl za miny ve Vrběticích lidem vězení a firmám pokutu

Zlín – Státní zástupce Leo Foltýn žádá pro pět obžalovaných v případu skladování podle obžaloby zakázaných min v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku tresty od tří let do 6,5 roku, dvěma podmíněné. Firmám Excalibur Army a Real Trade Praha Foltýn navrhl peněžité tresty deset a pět milionů Kč. Obhajoba vinu odmítla a žádá zproštění obžaloby. Obviněným hrozí až 12 let, firmám i zrušení. Rozsudek bude vynesen příští středu.

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojař Strnad u soudu: Nic zakázaného jsme do Vrbětic nedovezli

Zlín - Zbrojař Jaroslav Strnad dnes u zlínského krajského soudu odmítl, že by jeho firma Excalibur Army dovezla do skladu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zakázaný materiál. Podle obžaloby dovezla zakázané miny. Obžalobě spolu s Excalibur Army čelí i společnost Real Trade Praha a pět lidí s firmami spojených. Obviněným hrozí až 12 let, firmám i zrušení. Vinu popírají.

Policie zahájila ve Vrběticích ohledání prvního epicentra výbuchu

Zlín - Policie dnes zahájila ohledání epicentra prvního předloňského výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Novinářům to řekl krajský policejní ředitel a velitel zásahu Jaromír Tkadleček. Sklad číslo 16 explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince 2014. Dobu ohledání obou epicenter výbuchů policie odhaduje na měsíce, možná se protáhne až do příštího roku.

Vláda projedná nákup stroje do epicentra výbuchu ve Vrběticích

Praha – Policejní pyrotechnici by měli získat speciální stroj, který jim bude pomáhat s prohledáván epicentra výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Bezpečnější průzkum má umožnit tzv. traktorbagr na dálkové ovládání, stroj by měl vyjít na 6,2 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který bude ve středu projednávat vláda.

Policie ve Vrběticích chystá zázemí pro ohledání epicenter výbuchů

Zlín – Policisté a hasiči chystají ve Vrběticích zázemí pro ohledání epicenter obou předloňských výbuchů muničních skladů. Pracují na přístupových cestách i odstavných plochách pro vozidla a staví také ochranný val pro členy průzkumného týmu. Pyrotechnici také pokračují v čištění oploceného areálu od munice, dnes to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Nelegální sklad munice ve Slatině úřady možná nechají vyklidit

Pardubice - Úřady možná přikročí k vyklizení nelegálního muničního skladu společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Před časem tomuto kroku zabránily námitky z podjatosti, kterou majitel firmy Martin Rudolf podal proti rozhodnutím stavebního úřadu v Holicích a Pardubického kraje. Ty se nyní nejeví být zásadní překážkou dalšího postupu, řekl vedoucí odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michal Votřel.

Pyrotechnici v pátek ukončí průzkum území za plotem ve Vrběticích

Zlín - Pyrotechnici v pátek ukončí hloubkový průzkum území za plotem areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Od počátku roku zmenšili oblast, do které veřejnost nemůže, o více než 360 hektarů. Pozemky vyčištěné od munice a jejích zbytků mohou nyní jejich majitelé užívat v plném rozsahu, řekla dnes zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ve Vrběticích vybuchly předloni v říjnu a prosinci dva muniční sklady.

Pyrotechnici ve Vrběticích opět zahájili hloubkový průzkum

Vlachovice – Díky příznivému počasí začala opět dvacítka vojenských pyrotechniků pod vedením policejních pyrotechniků pracovat v areálu muničních skladů ve Vrběticích na pyrotechnickém průzkumu lokality až do hloubky 50 centimetrů, dnes to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Areál ve Vrběticích odkoupí stát. Bude sloužit výcviku a testování dronů

Praha – Stát odkoupí či smění pozemky v muničním areálu ve Vrběticích, kterým v roce 2014 otřáslo několik výbuchů. Rozhodla o tom na svém dnešním jednání vláda. Areál podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) zůstane bez munice a v budoucnosti má sloužit pro výcvik či testování dronů.

Stropnický navrhuje , aby stát odkoupil muniční sklad ve Vrběticích

Praha – Stát by mohl odkoupit nebo směnit pozemky v muničním areálu ve Vrběticích, kterým v roce 2014 otřáslo několik výbuchů. Ve středu to vládě navrhne ministr obrany Martin Stropnický (ANO). O areál by se pak mohl starat státní podnik Vojenské lesy a statky, sdělil na dotaz redakce mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Mohl by být užíván mimo jiné pro výcvik s drony.

S žádostí o náhradu škody kvůli Vrběticím uspěli jen dva žadatelé

Zlín - Pouze dva žadatelé uspěli s žádostí o náhradu věcné škody v souvislosti s předloňskými výbuchy dvou skladů s municí ve Vrběticích na Zlínsku. Řekla to dnes mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková. Kraj loni přijal od lidí 136 žádostí, posoudil je a přeposlal ministerstvu vnitra, požadoval proplacení zhruba 1,15 milionu korun pro 38 žadatelů. Po rozhodnutí ministerstva nyní kraj lidem rozesílá výsledky jejich žádostí. Z negativních zpráv jsou lidé zklamaní.

Rušení základen u Vrbětic jde podle plánu, vojákům přeje počasí

Vrbětice – Armáda o víkendu výrazně pokročila s rušením základen ve Vrběticích a Haluzicích. Na starost jej má pětačtyřicetičlenná likvidační skupina vojáků z Pardubic. V Haluzicích stál dnes v poledne už jen poslední stan, kontejnery s materiálem a elektrocentrály, pilně se pracuje i ve Vrběticích. Všechno jde podle plánu, počasí nám zatím přeje, řekl velitel likvidační skupiny Tomáš Ulrych.

Armáda dnes předala střežení vrbětického areálu policistům

Vrbětice - Armáda dnes předala střežení areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde předloni vybuchly dva muniční sklady, policii a státnímu podniku Vojenské lesy a statky, potvrdila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vojáci zde působili od listopadu 2014. Nyní budou rušit své základny ve Vrběticích a Haluzicích i stanoviště podél ochranného perimetru. Z Vrbětic by měli odejít do 15. února. Ve Vrběticích se vystřídalo téměř 7000 příslušníků armády.

Vojáci se mají z Vrbětic stáhnout do poloviny února

Praha – Vojáci se mají z Vrbětic na Zlínsku stáhnout do 15. února, kdy by měl začít fungovat plot a další technické zabezpečení muničních skladů. Ostrahu převezmou pracovníci podniku Vojenské lesy a statky a částečně pomůže kamerový systém. O rozhodnutí vlády dnes novináře informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V areálu předloni vybuchly dva muniční sklady, exploze si vyžádaly dva lidské životy.

Zásah v muničním areálu ve Vrběticích stál armádu 348 milionů

Praha – Zásah v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v říjnu 2014 vybuchla munice, stál armádu, policii a hasiče do konce minulého roku 348,1 milionu korun. V nákladech jsou započteny i mzdy, které by stát musel i tak vyplatit. Vyplývá to z informací, které má redakce k dispozici. Náklady ještě porostou kvůli pokračujícímu zásahu i kvůli nutné asanaci areálu.

AKTUALIZOVÁNO

Za přítomnosti Sobotky a Chovance odjel z Vrbětic poslední kamion s municí

Vlachovice (Zlínsko) - Pět set čtyřicet sedm. To je číslo kamionu, který jako poslední v pořadí opustil areál muničního skladu ve Vrběticích. Naložený municí vyjel ve středu dopoledne. Při této příležitosti navštívili areál i premiér Bohuslav Sobotka společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Zhruba po patnácti měsících je tak plocha zbavena nebezpečného materiálu. Tímto však celá záležitost uzavřená není.

Vojáci začali kolem areálu ve Vrběticích chystat stavbu plotu

Zlín - Vojáci začali kolem areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, ve kterém loni vybuchly dva sklady s municí, chystat stavbu nového plotu. Dnes to sdělil mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc. Ve středu bude z areálu vyvezena poslední munice, dosud jej hlídali vojáci a policisté. Od února budou areál střežit pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky, fyzickou ostrahu částečně nahradí kamerový systém.

AKTUALIZOVÁNO

Lidé z okolí Vrbětic dostanou odškodné, každý asi 3000 korun

Praha, Zlín - Lidé ze tří obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích dostanou odškodnění v celkové výši šesti milionů korun. Každý zdejší občan by tak měl dostat zhruba 3000 korun. Dnes po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice.

Sobotka: Sanace areálu ve Vrběticích může trvat i několik let

Chrudim - Sanace areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí, může trvat i několik let. Policie dokončí odvoz zbrojního materiálu do konce letošního roku. Příští rok začnou odklízecí práce. Novinářům to dnes v Chrudimi řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO

Odvoz munice z Vrbětic zřejmě skončí ještě v letošním roce

Vlachovice (Zlínsko) - Odvoz zbrojního materiálu z Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí, by měl díky příznivému počasí skončit ještě v letošním roce. Dnes to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ze 40 skladů zbývá vyvézt materiál z posledních dvou. Nepojede již do armádních skladů v Květné na Svitavsku, firmy si jej odvezou do vlastních skladů.

Armáda převezme muniční areál v Květné v červenci 2016

Květná – Armáda předpokládá, že 1. července opět převezme do trvalého užívání muniční areál v Květné na Svitavsku, sdělil to Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Většina skladů byla po roční přestávce v lednu znovu zprovozněna kvůli dočasnému uložení části munice z Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s vojenským materiálem.

Státní zástupce obžaloval pět lidí kvůli skladování výbušnin ve Vrběticích

Zlín – Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku podal státní zástupce obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Uvedla to dnes Česká televize a zlínský státní zástupce Leo Foltýn podání obžaloby potvrdil. Již dříve řekl, že stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám i zrušení. V areálu ve Vrběticích loni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé.

Pět skladů munice ve Slatině není pro tyto účely zkolaudováno

Slatina – Společnost Multiagro podle stavebního úřadu používá ve Slatině u Vysokého Mýta na Orlickoústecku pět objektů na skladování munice v rozporu s kolaudačními rozhodnutími. Firma dostala termín na odstranění závad, pokud požadavky nesplní, mohla by být nařízena exekuce, dnes to řekla Helena Sedláková ze stavebního úřadu v Holicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT