Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Myslivost

Činnost myslivců, kteří udržují stavy zvěře v rovnováze, má u nás staletou tradici.

Myslivec: Letošní zima je ke zvěři velmi krutá

Hrubý Jeseník - Už od sedmdesátých let minulého století je členem mysliveckého spolku v Hrubém Jeseníku na Nymbursku. V posledních letech je Miroslav Šifta, předseda místního mysliveckého spolku, i starostou obce, takže si na nudu stěžovat nemůže.

Mrazivé počasí musí přežít v lesích i březí samice

Střední Čechy - Letošní zima je nejchladnější za posledních sedmdesát let. Statistiky potvrzují i myslivci, kteří se shodují, že zvěř kvůli dlouhotrvajícím mrazům a nánosům sněhu trpí nedostatkem potravy. Aby se stavy zvěře v lesích netenčily, musí je myslivci stále krmit.

Sezona honů vrcholí, myslivci nyní bilancují a hlavně tančí

Kladensko - Stejně jako jinde v republice, také na Kladensku sezona honů vrcholí. Přestože je povolené některou zvěř lovit až do března, nejvíce kusů už odstřelili myslivci na naháňkách v závěru roku. Nyní přicházejí ke slovu spíše už myslivecké bály, kde se nimrodi pochlubí svými kapitálními kousky ve velmi žádané tombole.

Lesní zvěř by bez pomoci myslivců strádala

Mělnicko - V zimním období, kdy teploty klesají pod bod mrazu a pole jsou pod sněhovou pokrývkou, má lesní zvěř velký problém s nedostatkem přirozené potravy. Musí se proto spolehnout na členy mysliveckých spolků, kteří do lesů pravidelně jezdí se zásobami obilí, sena a dalšího krmiva.

Organizátor Vánočních sokolnických lovů na Konopišti: Nejde nám o kořist

Konopiště /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Zhruba dvacítka sokolníků z celé České republiky a také jeden ze Slovenska se na volné dny vypravila ke Konopišti u Benešova. Právě tam se o víkendu konala v pořadí už třetí akce s názvem Vánoční sokolnické lovy.

Hlavní lovecká sezóna je tu, policisté mají za sebou první kontroly myslivců

Mladoboleslavsko - V samém závěru roku vrcholí lovecká sezóna a jen na Mladoboleslavsku zamíří se zbraní v ruce do přírody stovky myslivců. Vedle zvěře však mohou narazit také na hlídky Policie ČR. Čísla v policejních statistikách totiž hovoří jasně.

V polích na Mělnicku řádí místo divočáků daňci

Mělnicko - Místo černé zvěře, která po léta ničila pole, trápí zemědělce zvěř spárkatá. Velké škody na Mělnicku v poslední době způsobují především daňci. „Na prasata si v podstatě nemůžeme stěžovat, ale trápí nás daňci," potvrdil soukromý zemědělec Václav Štráchal ze Mšena.

Turisté pozor: myslivci budou v Brdech lovit divočáky

Příbramsko - Plánovaná lovecká akce se uskuteční v pátek 11. listopadu v honitbách Chynín a Roželov v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Uživatelem honiteb je Arcibiskupství pražské a v těchto lokalitách bude prováděn odlov zejména divokých prasat.

Divočáci Mladoboleslavsku na vzestupu. Postrachem jsou i pro srny

Mladoboleslavsko - Divoká prasata mají na Mladoboleslavsku nadále ideální podmínky, 
a tak se vesele množí. To je špatná zpráva jak pro zemědělce, tak pro drobnou zvěř, jejíž stavy prasata decimují. Okolnosti totiž hrají už řadu let divokým prasatům do karet.

Při honu na uměle odchované bažanty ulovili svatojanští myslivci také dvě lišky

Svatý Jan /FOTOGALERIE/ - Tradiční hon na bažanty uspořádalo Myslivecké sdružení Svatý Jan na Příbramsku. Honu se zúčastnilo i několik pozvaných přátel svatojanských myslivců. „Lovíme uměle odchované bažanty, které každoročně vypouštíme do volné přírody," vysvětlil Miroslav Votruba, předseda spolku.

Žáci z kutnohorské Základní školy Žižkov nasbírali devět tun kaštanů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Přes devět tisíc kilogramů kaštanů se podařilo nasbírat žákům ze Základní školy Žižkov v Kutné Hoře. Sbírali rovněž žaludy, kterých bylo 157 kilogramů. Děti kaštany i žaludy tradičně sbíraly pro oboru ve Žlebech, se kterou škola spolupracuje již dvacet let.

Krkavci trápí myslivce. Klovají oči malým srnám i jehňatům

Zlínsko – Přemnožení krkavci trápí myslivce. Jejich hejna umí zaútočit i na celé stádo ovcí. Pták na jehně nalétne svrchu a nejprve mu vyklove oči a jazyk. „Jsou známy případy i z letošního roku, kdy takto krkavci napáchali škodu na čerstvě narozených jehňatech na Moravě, ale přímo ve Zlínském kraji se častěji setkáváme s útoky na čerstvě narozená srnčata," říká za myslivce předseda Zdeněk Hluštík.

Omylem zastřelil spícího trampa. Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad myslivcem

Brno – Nejvyšší soud definitivně potvrdil myslivci Miroslavu Kociánovi 38 měsíců vězení za to, že omylem zastřelil trampa spícího na poli. Neštěstí se stalo v srpnu 2013 v Rakoveckém údolí u Račic na Vyškovsku. Podle pravomocného verdiktu se muž dopustil usmrcení z nedbalosti. Justice dospěla k závěru, že myslivec nemohl s přiměřenou jistotou vědět, na co přesně střílí.

Vody je v lesích málo i po deštích, zvěři ji poskytují umělá napajedla

Mělnicko - Bez vody se žít nedá. To platí nejen pro lidi, ale i pro lesní zvěř, která v horkém letním počasí často trpí nedostatkem vody. Přirozených ploch k napájení je totiž čím dál méně.

Na lov černé zvěře se specializují skupiny lidí s dobře vycvičenými psy

Rakovnicko /ROZHOVOR/ - Škody způsobené divokými prasaty rok od roku přibývají, stejně jako v lesích přibývá divokých prasat. Zvěř přichází čím dál blíže k obydleným částem. Je stále agresivnější. Napadá psy a jsou i případy, kdy se divoké prase obrátilo proti člověku.

Svatojanští myslivci vypustili do revíru tři desítky divokých králíků

Svatý Jan /FOTOGALERIE/ - Členové Mysliveckého sdružení Svatý Jan na Příbramsku v neděli vypustili do volné přírody více než tři desítky divokých králíků. Stalo se tak v prostoru bývalého vojenského cvičiště mezi obcemi Hojšín a Kamýk nad Vltavou.

Záchrana živočichů každoročně ohrožených při senosečích bude snadnější

Lány - Záchrana živočichů každoročně ohrožených při senosečích bude jednodušší. Dobrovolníkům, zemědělcům a myslivcům ji usnadní nová mobilní aplikace, kterou naprogramovali během soutěže studenti České zemědělské univerzity v Praze.

Omezí myslivci Pražanům život v zeleni?

Praha - Výlety na kolech, sbírání hub nebo procházky přírodou v okolí rušného hlavního města patří stále častěji k oblíbeným kratochvílím Pražanů. Už brzy by se ale mohla situace změnit.

Druhá série odstřelů prasat v Mníšku pod Brdy: myslivci neskolili ani kus

Mníšek pod Brdy - Ve čtvrtek nad ránem skončila druhá série odstřelů divokých prasat v centru Mníšku pod Brdy, která začala v noci z pondělí na úterý. Nepadlo při ní jediné zvíře. Zklamání? Jak pro koho.

Další odstřely divočáků budou v centru Mníšku pod Brdy příští týden

Mníšek pod Brdy - Další série odstřelů divokých prasat 
v centru Mníšku pod Brdy na Praze-západ se uskuteční v příštím týdnu. Termín byl po dohodě s policií a myslivci předběžně stanoven na pondělí 18. dubna až čtvrtek 21. dubna, opět v nočních hodinách od 20 do 5 hodin. Louka Pivovárka, na níž se střílí, je veřejnosti stále nepřístupná.

Volně pobíhající psi usmrtili srnce u zahrádkářské kolonie v Kladně

Kladno - V lokalitě Na Šestém u zahrádkářské kolonie v Kladně napadli volně pobíhající psi srnce. Takové oznámení přijali v sobotu ráno kladenští strážníci. „Po příjezdu hlídky na místo byl již srnec mrtev, avšak žádní psi se na místě ani v okolí nenacházeli," uvedla mluvčí kladenských strážníků Markéta Fröhlichová.

Trus velkých šelem dokáže prasata spolehlivě odehnat

Mníšek pod Brdy - Zákaz vstupu do centra města, kulky létající nad hlavami, ozbrojenci v uniformách s povolením zabíjet střílející všude kolem, lidé krčící se za zabedněnými okny v relativním bezpečí svých domů. Jako za války si budou od pondělí 21. března do pátku 25. března připadat lidé bydlící v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy.

V Mníšku pod Brdy budou myslivci lovit divočáky v centru města

Mníšek pod Brdy - V Mníšku pod Brdy trápí obyvatele přemnožení divočáci už delší dobu. Radnice dělá vše proto, aby se divoká prasata nepromenádovala po ulicích. Koncem března bude totiž umožněn odstřel černé zvěře uprostřed města na louce Pivovárka.

O myslivcích, honech, loveckých 
psech i o zvěři bez mýtů

Lysá nad Labem - Myslivecká latina je nevyčerpatelným zdrojem pravdě nepodobných loveckých příhod, které vždy baví. Ale podívejme se na muže v zelených kamizolách z jiného, serióznějšího úhlu pohledu. O některých mýtech, 
o myslivecké kynologii i etice vyprávěl Radomír Koňák, předseda Mysliveckého spolku Lysá nad Labem - Doubrava na Nymbursku.

Myslivci musí platit drahé pronájmy honiteb. Třeba i 400 tisíc korun ročně

Kublov /ROZHOVOR/ - Jan Jirásek z Kublova na Berounsku je většinu svého života aktivním myslivcem. Nejenže má rád přírodu, ale i vše, co k ní patří. Kdy si řekl, že se stanete myslivcem? "Tehdy mi bylo osmnáct let. Dříve jsem nemohl, nedostal bych lovecký lístek. Je to už přes čtyřicet let," řekl Jan Jirásek v úvodu rozhovoru.

Veterináři potvrdili smrtelnou nemoc u psa, chytil ji od divočáka

Praha – Veterináři potvrdili Aujeszkyho chorobu u uhynulého loveckého psa z Bohuňovic na Olomoucku, který se zřejmě nakazil od divokých prasat. „Myslivci by proto neměli pouštět zvířata do kontaktu s divočáky," uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle něho je u divočáků onemocnění rozšířené a s chorobnými viry se setkala přibližně třetina zvířat. Jejich syrovým masem by se tak neměli psi ani krmit, dodal.

Myslivci si posvítili na divočáky. Využili k tomu povolený celoroční odstřel

Březová - Divočáci patří už několik let k nejvíce přemnoženým zvířatům. Z tohoto důvodu ministerstvo zemědělství povolilo od nového roku celoroční odstřel divočáků. Důvodem je jejich přemnožení a z toho vzniklé až miliardové škody na zemědělských pozemcích. Podle myslivců mohou za přemnožení divokých prasat a některé lesní zvěře hlavně teplé zimy.

Postřelený divočák vběhl do pokoje rodinného domku v Bystřanech

Bystřany – Netradičně a dalo by se říci dokonce ve stylu filmu Slavnosti sněženek skončila o víkendu leč myslivců v Bystřanech. Při novoročním honu postřelili prase. To se však nechtělo jen tak vzdát a snažilo se vyhledat úkryt. Vyplašené zvíře ale ztratilo při běhu orientaci, a zamířilo si to na zahradu u rodinného domu v Bystřanech, nedaleko od kolejí. Tím to ovšem neskončilo.

AKTUALIZOVÁNO

Myslivec na Bruntálsku sám sebe střelil do ruky, strhl ho pes

Na druhý svátek vánoční na Štěpána vyráží občas myslivci na vycházky do lesa a či na společné hony. Hon na divočáky se ale v sobotu 26. prosince myslivcům ve Vajglově na Bruntálsku moc nevyvedl, skončil postřelením muže.

Myslivci budou moci lovit přemnožené divočáky celoročně

Praha - Divočáky s bachyněmi a selaty budou moci myslivci lovit celoročně. Doposud je mohli lovit od srpna do konce ledna. Dovoluje to vyhláška, která dnes vyšla ve Sbírce zákonů. Ministerstvo tak reaguje na to, že přemnožená divoká prasata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách, ale i na lesních porostech. Změna začne platit od začátku příštího roku. Vyhláška mimo jiné také dovoluje delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT