Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Naše Evropa - Liberecký kraj

Příspěvky studentů z Libereckého kraje do literární soutěže Naše Evropa.

Naše Evropa: Nejlepší práce Libereckého kraje

Evropská unie očima středoškoláků. Otiskujeme práce studentů, kteří zvítězili v Libereckém kraji. Přečtěte si jejich názor

EU podle mě České republice více bere, než dává

Dnešní doba přináší spoustu problémů, od častých živelných katastrof po konflikty mezi jednotlivými státy Evropy. Všechny evropské problémy musí denně řešit poslanci Evropského parlamentu. Někdy jsou problémy vyřešeny bravurně, jindy zase špatně a někdy se řeší záležitosti, které nejsou vůbec potřeba řešit. Čeští zástupci Evropského parlamentu se nám každých pět let mění a myslím si, že jsou to právě oni, kteří mohou za dopad špatných řešení v rámci České republiky.

Chtěl bych změnit zdejší situaci s údajnou diskriminací Romů

Měl bych tu teď nějakým způsobem napsat, co bych dělal, kdybych se dostal do Evropského parlamentu. V hlavě se mi při tomto tématu zrodilo několik nápadů, na čem by se dalo v EU a ve vztahu EU x ČR zapracovat. Jedná se hlavně o ekonomická témata, jako je euro a finanční stabilita eurozóny, stabilita evropského trhu a další podobné věci. Co se ČR týče, lze v ní s pomocí EU také některé věci změnit.

Pracovat a žít je nejlepší začít blízko rodiny

Myslím, že dnešní mladí lidé by chtěli žít a pracovat ve většině zemí EU. Mezi prvními by to byla nejspíš Anglie, kterou touží navštívit 90% mladých lidí, ovšem je tu problém zda by dokázali žit v tak odlehlé zemi sami a zda by se tu domluvili, proto si myslím, že pro život v Anglii je lepší zvolit variantu pouze dočasné návštěvy té země v podobě dovolené nebo stáže na střední nebo vysoké škole.

Stát chce více dětí, ale dává mladým možnost je mít?

Myslím si, že každý mladý člověk má rád svou rodnou zem, ale málo který stát mu dává možnst v ní zůstat, např: při pohledu na finanční stránku, díky které by se mohla zvíšit i porodnost malých dětí.

Výměnný pobyt? Spousta zkušeností a zážitků

Mnoho studentů rádo cestuje a poznává nové věci. Možná je to i jeden z mnoha důvodů, proč jsou výměnné pobyty u mladých lidí čím dál oblíbenější a vyhledávanější.

V žebříčků předsudků by nejlépe uspělo Švýcarsko, které není členem EU

Pokud bychom měli hovořit o předsudcích, které se vytváří vůči zemím evropské unie, Česká republika by z této „ankety" nevyšla zrovna nejlépe. Jakožto občan české národnosti musím konstatovat, že naše země by se bez pochyb umístila na prvních příčkách těch nejhorších nálepek.

Zápisky evropského poslance: Na unii kašlu, letím na Bahamy

Dnes to jsou již tři měsíce, co mě zvolili do europarlamentu. První týden byl velmi hektický. Pobíhání po úřadech v ČR a poté seznamování se s prostředím europarlamentu ve Štrasburku a v Bruselu. Po zapsání se na první jednání jsme odhlasovali, že budeme projednávat důležité problémy.

Menší státy volí více poslanců, než by volily, kdyby se brala v potaz populace

V poslední době kolem sebe můžeme slyšet spoustu informací o volbách do evropského parlametu, které se uskuteční 23. května a 24. května 2014 v rámci celoevropských voleb do Evropského parmentu. Ale kdo je vlastně ten europoslanec a jak probíhají jeho volby?

Určitě by se měla změnit ochrana pracovního trhu EU

Funkce europoslance obnáší zastupování České republiky v Evropě, to znamená prosazování zájmu ČR v průmyslu, zemědělství, zdravotnictví, vznášet návrhy a připomínky k zákonům. Také by měli ČR reprezentovat jako důvěryhodnou a pomáhat získávat nové investory. Ale je tomu opravdu tak?

Výběr také závisí na tom, jaký kdo umí jazyk

Mladí lidé se občas stýkají s problémy, že nemohou sehnat práci. Pokud práci najdou, tak si ji najdou buď v Česku nebo někdy vycestují do za prací do některé z členských zemí EU. Splní si třeba tak svůj sen, protože v této zemi chtěli žít.

Ve formě určitých projektů EU podporuje finančně hlavně studenty

Myslí si, že mladí lidé si vybírají zemi, ve které by chtěli žít, hlavně podle toho jak je zde rozšířená ekonomika a podle toho jaké by zde vydělali peněžní prostředky. Já bych se rozhodně nerozjela do Řecka, které se nachází ve velkých ekonomických problémech, je zde nouze o pracovní pozice a vše je zde velmi drahé vzhledem k finančním příjmům. Naopak země jako jsou Německo, Francie, Belgie, Švýcarsko, Velká Británie či severské země (jako Švédsko, Finsko a Norsko) nabízejí jinou ekonomickou situaci a tím i lepší možnost výdělku a lepší životní úrovně.

Politika je něco, co je mi naprosto cizí

Myslím, že nejvíc mladých lidí by si přálo studovat, žít a pracovat ve Velké Británii. Je nějakým způsobem nejpřitažlivější, nabízí kvalitní vysoké školy, dále využitelné pro pracovní příležitosti po celé EU.

Na otázky ohledně života a práce v EU není vůbec lehké odpovědět

Ve které členské zemi EU by mladí lidé chtěli žít a pracovat? Co tomu říkají doma? Jaké možnosti jim k tomu skýtá uníjní politika? Co by na ní chtěli změnit?

Letem světem přes EU

Dveře. Před deseti lety jsme neměli výhled na nic jiného, než na pěkné dveře. Cože se skrývalo za nimi? Prý Evropa, no kdo ví. Teď už všichni. Klik a cvak, načítám: Německo, Francie, Velká Británie, vše na dosah myši. Koho zajímají dveře, které jsme s radostí před deseti lety vykopli, když si mohou sednout a svého miláčka si položit do klína? Schválně, vsadím se s vámi, že se nikdo z těch nahoře nedostal z Finska do Itálie za dvě minuty jako já. No prostě klik a vím všechno, ale jestli znám?

Kamarád odjel pracovat do Irska a tvrdí, že je tam lepší život

Ráda bych se nejdříve představila, jmenuji se Nela Cermanová a je mi 21 let. Vím, že můj názor nic nezmění, a že nemůžu myslet tak, jak by si někteří přáli. Samozřejmě, že jsem nikdy nemohla ovlivnit to, komu se narodím, jestli chudé, či bohaté rodině, nebo jestli budu bydlet v České republice či v Rusku. Kdybych si mohla já osobně vybrat, kde chci prožít svůj do teď trochu hektický život, bylo by to v Irsku. Do této krásné země jsem neměla možnost se podívat, ale tato země mě velmi zaujala.

Brusel, Štrasburk, Lucemburk? Někdy si říkám, že by byla lepší i Praha

Ráno mi zvoní budík, pomalu sebou melu, abych ho vypnul, abych ho rozbil, a pak si uvědomím: Já musím do Bruselu!

Mnoho lidí nemá práci, pracovní pozice obsadili různí uprchlíci

Podle mého názoru by většina mladých lidí chtěla trávit svůj život ve Francii, Velké Británii nebo Německu. Všechny tyto země jsou členy EU už dlouho, Německo s Francií jsou dokonce zakládajícími členy. Jejich ekonomika je na tom mnohem lépe, než je tomu u jiných zemí, jako i například u nás v ČR. Díky této prosperující ekonomice se v daných zemích snadněji sežene práce, která je většinou i dobře placená. Když uvážíme už jen poměr jejich inflace s tou v ČR, je nám hned jasné, že tam bychom s domácím hospodařením vyšli lépe.

Je nutno zapálit svých sil ve všech z nás

Mezi Uralem a mezi Atlantikem - Rozpíná se kontinent s životem - Zná se občan s občanem zná se - Belgičan s Francouzem opravdu - Znají lidé sami sebe

Ať se máme tady v Česku alespoň z půlky jak v Německu

Dneska ráno se sluncem, zrodil ses nám poslancem. Nebudeš se hádat v Praze, v této zemi je moc draze.

Rozhovor s kamarádem ze zahraničí o jeho přestěhování do Švédska

Ahoj Nicku, mohl by jsi se na začátek prosím představit? N: Dobře. Jmenuji se Nick Polom. Nedávno jsem oslavil své 21. narozeniny a právě bydlím ve Švédsku.

Moje Evropo!

Ty moje Evropo prastará, proč si za ty roky tak zchátrala?

Na domov se nezapomíná, ale vždy jsem si rozuměl s Anglií

Hrdý občan jsem vždy byl, v Čechách jsem se narodil. Člen EU již po 10 let, s úmyslem vylepšit svět.

Facebook, ať chceme nebo nechceme, nás všechny spojuje

Liší se vlastně lidé z jiných zemí? Má snad země ve které žijeme jakýkoliv vliv na to jací jsme? Když vedle sebe postavíte například Čecha a Řeka, hned vás napadne, že jsou oba úplně jiní. Podle mě ne. Lidi na celé planetě jsou stejní a nezáleží na barvě kůže, vlasů nebo na tom, jakým způsobem se v jejich zemi žije.

Fiktivní životopis europoslance

Jmenuji se Ing. Petr Novák a narodil jsem se 30. září 1964 v Brně, nyní však bydlím v Praze. Můj otec, Karel Novák, narozen 28. února 1941 pracoval jako agent StB, matka, Alžběta Nováková, za svobodna Jáklová, narozena 4. prosince 1943 zastávala vysokou funkci v tehdejší komunistické straně. Oba mají středoškolské vzdělání.

Nikdo nechce, aby jeho potomek necelých devět tisíc čistého platu

Evropa je druhý nejmenší světadíl naší Země, ale je to náš domov, zde jsme se narodili a žijeme. Nedílnou součástí Evropy je organizace, které jsme i my jako Česká republika členem - Evropská unie.Za současné situace, kdy se u nás snižují platy, stavy zaměstnanců a zvyšují ceny, jsou peníze velice důležitá věc. Lidé, a to především mladí lidé, kteří si to začínají uvědomovat a začínají si naší situace pořádně všímat, hledají způsob jak žít alespoň v menší závislosti na penězích. Jednou z možností jak zvýšit své příjmy je práce v jiné zemi.

Být europoslancem? Jde o peníze!

Proč se někdo chce stát europoslancem? Co ho na této profesi láká? Vždyť jde hlavně o hodiny a dny prosezené na nekonečně dlouhých jednáních a hlasováních, která jsou často úplně bez výsledku. Časté cestování zahrnující další dlouhé hodiny v letadlech, autech či taxících. Po pěti letech v této funkci musí být každý na dně svých psychických i fyzických sil. Tak proč tak mnoho europoslanců usiluje o své znovuzvolení?

Relativně bezproblémový přechod ze zaměstnání v České republice do Rakouska

Pokud bych si měl vybrat stát Evropské unie, ve kterém bych si přál žít a pracovat, bylo to pravděpodobně Rakousko. Rakousko má vyspělou a plně rozvinutou ekonomiku se stabilním politickým a právním systémem.

Znají země EU vzájemně svou kulturu?

Jak dobře znají země Evropské unie vzájemně svou kulturu? Pomocí webové stránky Interpals, která umožňuje snadné dopisování s lidmi všech národností, jsem se spojila se svými vrstevníky z EU a v angličtině jim položila několik otázek.

Sbírejme zkušenosti v zahraničí a pak je využijme tady u nás

Od dětství s rodiči často cestuji po Evropě a díky tomu mohu srovnávat, jak na mne jednotlivé země a jejich obyvatelé působí. Jde o pohled subjektivní a zkreslený tím, že danou lokalitu vnímám z pohledu turisty, nikoliv člověka, který v dané zemi žije a pracuje.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT