Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Nelegální imigrace z Afriky a Asie do Evropy

Do Itálie se snaží dostat každý měsíc stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

Při potopení lodi v Egejském moři zahynulo nejméně 16 migrantů

Nejméně 16 lidí včetně šesti dětí zahynulo poté, co se v Egejském moři potopila loď převážející migranty z Turecka do Řecka. Od uzavření kontroverzní dohody mezi EU a Tureckem o uzavření migračních tras před dvěma lety jde o námořní katastrofu s největším počtem mrtvých. 

Chcete dotace? Buďte solidární při řešení migrační krize, říká Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala státy Evropské unie, aby neváhaly s uzavřením dohody o azylovém systému. Dodala, že ten, kdo očekává ze strany unie finanční podporu, musí v otázce migračního problému projevit solidaritu.

Člen německé krajně pravicové strany AfD konvertoval k islámu. Ve straně zůstává

Arthur Wagner, člen předsednictva protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) v Braniborsku, konvertoval k islámu. Ve straně ale údajně zůstává dál a tvrdí, že žádný tlak od svých stranických kolegů necítí.

Prezident Macron prý nedopustí obnovení tábora Džungle u francouzského Calais

/VIDEO/ Francie v žádném případě nepřipustí obnovu divokého tábořiště migrantů u Calais. V úterý to na návštěvě tohoto města na severu Francie řekl prezident Emmanuel Macron. Slíbil, že vláda udělá všechno, aby migranti nadále nemohli toto město využívat jako ilegální bránu do Anglie. Zprávu přinesl list The Guardian.

Příliv migrantů do Německa slábne, vloni jich přišlo jen 186 tisíc

Poprvé po několika letech klesl v loňském roce počet žadatelů o azyl přicházejících do Německa pod 200 tisíc – konkrétně jich bylo 186 644. Uprchlíci nejčastěji pocházejí ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. V úterý o tom dle České televize na tiskové konferenci informoval německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Ve Středozemním moři zahynulo o víkendu přes 60 migrantů

Zřejmě 64 migrantů zahynulo při víkendovém ztroskotání nedaleko libyjského pobřeží. Nalezena byla těla osmi lidí, 56 migrantů je nezvěstných, uvedla v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ztroskotání přežilo 86 migrantů. 

Skutečný věk uprchlíků? Evropa začíná uvažovat o povinných testech

Nezletilí uprchlíci bez doprovodu. Tak zní úřední název pro děti bez rodičů, kteří přichází do Evropy jako migranti. Díky této kategorizaci se jim má dostávat zvláštní péče a ochrany. Přibývá ale případů, kdy se za nezletilé vydávají i dospělí, aby tak získali nadstandardní péči v nové zemi. Tomu by měly předcházet právě povinné testy skutečného věku příchozích. Zprávu přinesl web ČT24.

Rozdělit migranty bude těžké, v této oblasti není solidarita, zaznělo na summitu

Najít kompromis v otázce přerozdělení migrantů podle kvót bude velmi těžké. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale přesto věří, že diskuse na toto téma "vyčistila vzduch" a že bude možné soustředit se do června na hledání kompromisu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je to oblast, v níž není patrná solidarita. Označila to za "nepřijatelné".

Odpor české veřejnosti k uprchlíkům se zvětšuje, trvale je nechce skoro nikdo

Češi ve stále větší míře netolerují uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem. Pouze čtvrtina by je vpustila do republiky, a to ještě pod podmínkou, že se musejí vrátit, jakmile se situace v jejich zemi uklidní. V míře nesouhlasu s jakýmkoli přijímání uprchlíků (tedy nikoli ekonomických migrantů) tak česká společnost předstihla i Poláky. 

Šéf Evropské rady Tusk: Kvóty na uprchlíky nefungují a jen dělí země EU

Povinné přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie (EU) podle kvót není efektivní. Navíc státy bloku rozděluje. Myslí si to šéf Evropské rady Donald Tusk. Novinářům to před čtvrtečním summitem osmadvacítky řekl představitel unie, který je velmi dobře obeznámený s Tuskovými názory.

Africká a Evropská unie se dohodly na nouzové evakuaci migrantů z Libye

Evropská unie a Africká unie načrtly na summitu v Pobřeží slonoviny plán, jak urychleně evakuovat tisíce uprchlíků tísnících se na lybijském pobřeží. Záměr podpořila i libyjská vláda podporovaná OSN, ta však má pod kontrolou jen část země. 

Starostu německého města Altena pobodal odpůrce migrantů. Byl zadržen

Křesťanskodemokratického starostu města Altena Andrease Hollsteina napadl v pondělí útočník. Starosta utrpěl bodná zranění krku a musel být ošetřen v nemocnici. Motiv pachatele byl zřejmě politický, starosta je totiž známý svým vstřícným postojem k migrantům. Útočník byl zadržen policií.

Miliardář Soros se brání Orbánovým pomluvám, rozvrátit Evropu nehodlá

George Soros se brání vytrvalým útokům ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten amerického miliardáře maďarského původu obviňuje z temného záměru zaplavit křesťanskou Evropu imigranty a nastolit nový světový pořádek. Jsou to lži a překrucování, odpovídá Soros.

Slovenská policie zadržela v Žilině dva kamiony plné běženců. Napočítali jich 78

/VIDEO/ Z Iráku, Íránu a ze Sýrie pocházel půlnoční "úlovek" policie ve slovenské Žilině. Ve dvou kamionech, které řídili turečtí občané, bylo nalezeno 78 prokřehlých uprchlíků.

Řečtí policisté postřelili převaděče. Pašoval deset uprchlíků

Došlo k tomu v pondělí. Dvaadvacetiletý řecký občan převážel deset migrantů z Pákistánu, byl odhalen. Jeho dodávka havarovala, při následném útěku byl mladík postřelen do ruky a hýždí. 

Ve Středozemním moři letos zahynulo přes 2900 migrantů. Počet příchozích klesá

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes ve švýcarské Ženevě oznámila, že od počátku letošního ledna do konce října do Evropy dorazilo přes moře více než 154 tisíc migrantů. Na této pouti jich zároveň přes 2900 zemřelo.

Od začátku migrační krize Česko vyslalo do ciziny 1100 policistů

Česko od roku 2015 vyslalo na zahraniční mise asi 1100 policistů. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou policisté v zahraničí působit nejméně do konce letošního roku. S některými státy se jedná o tom, aby spolupráce pokračovala i příští rok. Tuhý to dnes řekl novinářům při odjezdu skupiny 65 policistů, která bude do konce října střežit hranice v Makedonii a Srbsku.

Odmítáte uprchlíky? Nesáhneme vám na dotace, ujišťuje německý ministr vnitra

Thomas de Maizière se postavil na stranu těch členů EU, kteří odmítají kvóty na příjem uprchlíků. Krácení dotací těmto zemím by nebylo řešení, říká německý ministr vnitra ze strany CDU. Tím vystoupil proti středeční výzvě šéfa SPD Martina Schulze, jenž horuje pro postih zemím jako je Česko nebo Slovensko. 

V Německu začíná soud s Afgháncem. Znásilnil teenagerku, nepřežila

/VIDEO/ Ve Freiburgu na jihozápadě Německa v úterý začal ostře sledovaný proces s Husajnem Khavarim, imigrantem z Afghánistánu. Soud by se měl protáhnout na šestnáct dnů, bude k němu přizváno 45 svědků a deset soudních znalců.

Španělsko čelí uprchlické vlně, třikrát silnější než loni

Imigranti, především ti z Afriky, masově pronikají takzvanou španělskou cestu do Evropy. Jejich počet se oproti loňsku ztrojnásobil a začíná se vyrovnávat množství běženců, kteří volí trasu přes Řecko. Násobně nejvíc běženců však přijímá Itálie.

Afričtí migranti vyskákali z člunu přímo mezi turisty na španělské pláži

/VIDEO/ Gumový člun naložený několika desítkami afrických migrantů dorazil ve středu odpoledne k pláži na jihu Španělska, kde běženci překvapili rekreující se turisty. Celou událost zachytilo video pořízené jedním z turistů. 

Itálie zasáhne proti pašerákům lidí už v Libyi. Střílet budou jen při napadení

Italský parlament schválil během dnešního setkání vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Italští vojáci tam mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům uprchlíků.

Při pokusu dostat se z Maroka do Evropy se zranilo na sedmdesát migrantů

Zhruba sedmdesát migrantů z oblasti subsaharské Afriky se zranilo při pokusu překonat vysoký hraniční plot z ostnatého drátu, který odděluje Maroko od španělské enklávy Ceuta, ležící poblíž Gibraltarského průlivu. 

V kamionu v Texasu se našlo osm mrtvých, řidič pašoval migranty

Osm mrtvých těl našla americká policie v přívěsu kamionu, odstaveného na parkovišti u obchodu Walmart v San Antoniu v Texasu. Kromě nich se ve voze nacházelo dalších 28 lidí, dehydratovaných a ve špatném stavu. Řidiče policie zadržela. O případu informuje agentura AFP

Tucet krajně pravicových mileniálů z Evropy a z Ameriky chce "bránit Evropu"

Dvanáct krajně pravicových aktivistů ve věku od 20 do 35 let hodlá příští týden vyplout do mezinárodních vod kolem Libye, aby podle svých slov "bránili Evropu před invazí migrantů z Afriky". Jako zbraně prý chtějí použít sociální média.

Kdo nechce imigranty, ať platí, hřímá šéf německých socialistů

Lídr německé sociální demokracie Martin Schulz se tvrdě vyhranil proti zemím, které nepřijímají uprchlíky. Zároveň zahrozil těm unijním členům, kteří neplatí eurem. Začala ostrá fáze kampaně záříjových voleb do Spolkového sněmu. 

Dánsko poskytne africkým zemím antikoncepci, má to omezit migraci

Dánsko přislíbilo více finančních prostředků na plánování rodiny v rozvojových zemích, což by mohlo také pomoci omezit migrační tlak na Evropu. Tamní ministryně pro rozvojovou spolupráci Ulla Tornaesová uvedla, že Kodaň přispěje na program 91 miliony dánských korun (přibližně 320 milionů korun).

Celá policejní posádka v Lisabonu byla obviněna z mučení šesti černochů

/VIDEO/ Kompletní osazenstvo policejní stanice na lisabonské předměstí Alfragide čelí obvinění z trestných činů, kterých se mělo dopustit na šestici černochů. K inkriminovaným činům došlo předloni v únoru poté, co jeden z černošských mladíků hodil na policejní dodávku kámen.

Migranti posílají domů stovky miliard dolarů. Pro Nepál je to třetina HDP

Téměř 445 miliard dolarů (10,2 bilionu korun) posílají zahraniční pracovníci z celého světa každý rok domů svým rodinám. Takzvané remitence tak za posledních deset let narostly o více než polovinu, v Česku dokonce o 68 procent. Týkají se každého sedmého člověka na světě. Vyplývá to z reportu Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD) OSN.

AKTUALIZOVÁNO

Rakousko chce obnovit kontrolu na italských hranicích, kvůli uprchlíkům

Na rakousko-italské hranici s největší pravděpodobností už velmi brzy obnoví kontroly. A to za pomoci vojáků. Rakouská vláda tak chce reagovat na současný zvýšený příliv migrantů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT