Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Nelegální imigrace z Afriky a Asie do Evropy

Do Itálie se snaží dostat každý měsíc stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

U Maroka se utopilo 34 migrantů. Nikdo jim nepomohl, tvrdí organizace

Malý člun se 60 migranty, který směřoval do Španělska, se potopil u pobřeží Maroka. Marockému námořnictvu se podařilo zachránit 26 lidí, ale zbylých 34 běženců se utopilo. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) a španělskou nevládní organizaci Caminando Fronteras.

Případ lodi Aquarius je u konce. Migranty přijala Malta

Loď Aquarius 2 humanitárních organizací Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée v neděli završila svou záchrannou misi. Všech 58 migrantů a jednoho psa na palubě převzalo plavidlo maltské pobřežní stráže a přepravilo je na pevninu. Uprchlíci strávili čekáním na vhodné počasí na otevřeném moři pět dní.

Spor pokračuje. Když nepřijmete migranty, snížíme příspěvky pro EU, hrozí Itálie

Italská populistická vláda v pátek uvedla, že sníží finanční prostředky, které odvádí Evropské unii, pokud si ostatní členské státy nerozeberou 148 migrantů, kteří od pondělí čekají na palubě lodi italské pobřežní stráže Diciotti v sicilské Catanii. Brusel odmítl italské ultimátum jako nepřijatelnou hrozbu.

Boj o migranty pokračuje. Šéf Evropského parlamentu se opřel do zemí V4

Italská vláda nadále odmítá vylodění migrantů z lodi Diciotti, dokud si je další členské země EU nerozeberou. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při této příležitosti obvinil země Visegrádské skupiny (V4), kam patří i Česká republika, že nejsou solidární s Itálií. Podle něj by totiž měly začít přijímat migranty i z dalších členských zemí, nebo budou potrestány. 

Itálie a Malta se přou o migranty. Salvini pohrozil jejich vrácením do Libye

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli v neděli požadoval sankce proti Maltě. Obě země se přou o osud 177 migrantů, kteří už třetí den čekají na palubě lodi italské pobřežní stráže u ostrova Lampedusa. Italský ministr vnitra Matteo Salvini navíc pohrozil, že pokud si Evropa migranty nerozebere, Itálie začne zachráněné migranty vracet zpět do Libye.

Loď Aquarius plná uprchlíků pluje Středomořím. Nikdo je nechce

Záchranná loď Aquarius, kterou provozují neziskové organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF) se opět dostala do problémů. Plavidlu, které má na své palubě 141 migrantů, od pátku odmítly otevřít své přístavy všechny evropské země. Nepřijme ji ani Španělsko, které ji při minulé krizi v polovině června umožnilo zakotvit a vyložit 629 migrantů.

Nelegální migrace přes Česko do Německa klesá, říká Hamáček

Česká, saská a bavorská policie se shodly na tom, že nelegální migrace klesá, od letošního března zjišťuje policie jen jednotlivce, kteří míří přes Česko do Německa. V SMS zprávě to napsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na tvrzení bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna, který v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) prohlásil, že z Česka přichází do Bavorska stále víc nelegálních migrantů. Herrmann také uvedl, že tyto migranty chce zastavit.

Přes Česko k nám chodí stále víc migrantů. Zastavíme to, řekl bavorský ministr

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna přichází do Německa přes Českou republiku čím dál větší počet ilegálních uprchlíků. Hermann se domnívá, že kvůli zastavení ilegální migrace je nezbytné obnovit kontroly na hranicích země. Ještě před tím se ale musí doladit právní podrobnosti dohody s Berlínem.  

Malta zadržela další humanitární loď. Plánovala vyplout na moře kvůli migrantům

Malta v pondělí zadržela humanitární plavidlo, které se chystalo vyplout na moře a zdůvodnila to tím, že musí zkontrolovat jeho registraci. Loď předtím u libyjských břehů zachraňovala migranty, kteří se snažili dostat z Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde již o druhý případ v jednom týdnu.

Na řešení se neshodneme, prohlásila před summitem EU Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala evropské lídry, aby posílili své úsilí v hledání řešení migrační krize. Podle ní ale ke společné dohodě o azylové politice na čtvrtečním summitu EU nemusí dojít. Pravděpodobnější je spíše spolupráce několika vybraných států. Ve hře je několik řešení migrační krize, která se budou na dvoudenním summitu v Bruselu probírat.  

Alžírsko vyvezlo migranty do pouště. Zmizeli beze stopy

Severoafrická země poslala v uplynulém roce tisíce migrantů na Saharu, kde je nechala bez jídla a vody napospas žhnoucímu slunci. Někteří běženci zemřeli, mezi nimi děti.

Záchranná loď Lifeline opravdu přistane na Maltě, tvrdí Itálie

Německá charitativní loď Lifeline, která uvázla ve Středozemním moři s více než 200 běženci na palubě, opravdu zakotví na Maltě. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na informace italského premiéra. Ten tak potvrdil předchozí informace mluvčího francouzské vlády Benjamina Griveauxe. Nezmínil ale, kdy se tak stane.

Alžírsko vyhostilo tisíce migrantů, nutí je jít pěšky přes vyprahlou Saharu

Alžírské úřady během posledních 14 měsíců vyhnaly do pouště nejméně 13 tisíc migrantů, včetně těhotných žen a dětí. Bez jídla a vody je pak přinutily ke strastiplné cestě rozpálenou pouští, kterou řada z nich nepřežila. Reportáž o nuceném návratu migrantů přínáši agentura AP. Někteří se přesto na cestu vydávají znovu.  

Francie pomůže Španělsku s lodí Aquarius. Přijme část migrantů

Španělsko v sobotu uvedlo, že přijalo nabídku francouzské vlády, která hodlá přijmout některé migranty ze záchranné lodi Aquarius. Ta je v současnosti na cestě do španělské Valencie poté, co jí své přístavy uzavřely Itálie a Malta. Informovala o tom agentura AFP.

Itálie uzavřela přístavy pro lodě s migranty. Na 600 běženců poslala na Maltu

Italská vláda nepovolila humanitární lodi, která vezla přes 600 migrantů, aby přistála v italském přístavu. Požádala proto o jejich přijetí Maltu. Ta však uvedla, že s tím nechce mít nic společného. Pro lídra ligy Mattea Salviniho, který je nově italským ministrem vnitra, se tak jedná o první zkoušku ve funkci.

Ve Středozemním moři ztroskotal člun s migranty, zahynulo devět lidí

Devět lidí, z toho šest dětí zahynulo ve Středozemním moři poblíž tureckého pobřeží při potopení motorového člunu, na němž chtěla přeplout do Evropy dvanáctičlenná skupina migrantů. Mezi mrtvými jsou kromě dětí dva muži a jedna žena. Pět lidí bylo zachráněno, po jednom člověku se ještě pátrá.

Při potopení lodi v Egejském moři zahynulo nejméně 16 migrantů

Nejméně 16 lidí včetně šesti dětí zahynulo poté, co se v Egejském moři potopila loď převážející migranty z Turecka do Řecka. Od uzavření kontroverzní dohody mezi EU a Tureckem o uzavření migračních tras před dvěma lety jde o námořní katastrofu s největším počtem mrtvých. 

Chcete dotace? Buďte solidární při řešení migrační krize, říká Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala státy Evropské unie, aby neváhaly s uzavřením dohody o azylovém systému. Dodala, že ten, kdo očekává ze strany unie finanční podporu, musí v otázce migračního problému projevit solidaritu.

Člen německé krajně pravicové strany AfD konvertoval k islámu. Ve straně zůstává

Arthur Wagner, člen předsednictva protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) v Braniborsku, konvertoval k islámu. Ve straně ale údajně zůstává dál a tvrdí, že žádný tlak od svých stranických kolegů necítí.

Prezident Macron prý nedopustí obnovení tábora Džungle u francouzského Calais

/VIDEO/ Francie v žádném případě nepřipustí obnovu divokého tábořiště migrantů u Calais. V úterý to na návštěvě tohoto města na severu Francie řekl prezident Emmanuel Macron. Slíbil, že vláda udělá všechno, aby migranti nadále nemohli toto město využívat jako ilegální bránu do Anglie. Zprávu přinesl list The Guardian.

Příliv migrantů do Německa slábne, vloni jich přišlo jen 186 tisíc

Poprvé po několika letech klesl v loňském roce počet žadatelů o azyl přicházejících do Německa pod 200 tisíc – konkrétně jich bylo 186 644. Uprchlíci nejčastěji pocházejí ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. V úterý o tom dle České televize na tiskové konferenci informoval německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Ve Středozemním moři zahynulo o víkendu přes 60 migrantů

Zřejmě 64 migrantů zahynulo při víkendovém ztroskotání nedaleko libyjského pobřeží. Nalezena byla těla osmi lidí, 56 migrantů je nezvěstných, uvedla v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ztroskotání přežilo 86 migrantů. 

Skutečný věk uprchlíků? Evropa začíná uvažovat o povinných testech

Nezletilí uprchlíci bez doprovodu. Tak zní úřední název pro děti bez rodičů, kteří přichází do Evropy jako migranti. Díky této kategorizaci se jim má dostávat zvláštní péče a ochrany. Přibývá ale případů, kdy se za nezletilé vydávají i dospělí, aby tak získali nadstandardní péči v nové zemi. Tomu by měly předcházet právě povinné testy skutečného věku příchozích. Zprávu přinesl web ČT24.

Rozdělit migranty bude těžké, v této oblasti není solidarita, zaznělo na summitu

Najít kompromis v otázce přerozdělení migrantů podle kvót bude velmi těžké. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale přesto věří, že diskuse na toto téma "vyčistila vzduch" a že bude možné soustředit se do června na hledání kompromisu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je to oblast, v níž není patrná solidarita. Označila to za "nepřijatelné".

Odpor české veřejnosti k uprchlíkům se zvětšuje, trvale je nechce skoro nikdo

Češi ve stále větší míře netolerují uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem. Pouze čtvrtina by je vpustila do republiky, a to ještě pod podmínkou, že se musejí vrátit, jakmile se situace v jejich zemi uklidní. V míře nesouhlasu s jakýmkoli přijímání uprchlíků (tedy nikoli ekonomických migrantů) tak česká společnost předstihla i Poláky. 

Šéf Evropské rady Tusk: Kvóty na uprchlíky nefungují a jen dělí země EU

Povinné přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie (EU) podle kvót není efektivní. Navíc státy bloku rozděluje. Myslí si to šéf Evropské rady Donald Tusk. Novinářům to před čtvrtečním summitem osmadvacítky řekl představitel unie, který je velmi dobře obeznámený s Tuskovými názory.

Africká a Evropská unie se dohodly na nouzové evakuaci migrantů z Libye

Evropská unie a Africká unie načrtly na summitu v Pobřeží slonoviny plán, jak urychleně evakuovat tisíce uprchlíků tísnících se na lybijském pobřeží. Záměr podpořila i libyjská vláda podporovaná OSN, ta však má pod kontrolou jen část země. 

Starostu německého města Altena pobodal odpůrce migrantů. Byl zadržen

Křesťanskodemokratického starostu města Altena Andrease Hollsteina napadl v pondělí útočník. Starosta utrpěl bodná zranění krku a musel být ošetřen v nemocnici. Motiv pachatele byl zřejmě politický, starosta je totiž známý svým vstřícným postojem k migrantům. Útočník byl zadržen policií.

Miliardář Soros se brání Orbánovým pomluvám, rozvrátit Evropu nehodlá

George Soros se brání vytrvalým útokům ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten amerického miliardáře maďarského původu obviňuje z temného záměru zaplavit křesťanskou Evropu imigranty a nastolit nový světový pořádek. Jsou to lži a překrucování, odpovídá Soros.

Slovenská policie zadržela v Žilině dva kamiony plné běženců. Napočítali jich 78

/VIDEO/ Z Iráku, Íránu a ze Sýrie pocházel půlnoční "úlovek" policie ve slovenské Žilině. Ve dvou kamionech, které řídili turečtí občané, bylo nalezeno 78 prokřehlých uprchlíků.

Řečtí policisté postřelili převaděče. Pašoval deset uprchlíků

Došlo k tomu v pondělí. Dvaadvacetiletý řecký občan převážel deset migrantů z Pákistánu, byl odhalen. Jeho dodávka havarovala, při následném útěku byl mladík postřelen do ruky a hýždí. 

Ve Středozemním moři letos zahynulo přes 2900 migrantů. Počet příchozích klesá

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes ve švýcarské Ženevě oznámila, že od počátku letošního ledna do konce října do Evropy dorazilo přes moře více než 154 tisíc migrantů. Na této pouti jich zároveň přes 2900 zemřelo.

Od začátku migrační krize Česko vyslalo do ciziny 1100 policistů

Česko od roku 2015 vyslalo na zahraniční mise asi 1100 policistů. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou policisté v zahraničí působit nejméně do konce letošního roku. S některými státy se jedná o tom, aby spolupráce pokračovala i příští rok. Tuhý to dnes řekl novinářům při odjezdu skupiny 65 policistů, která bude do konce října střežit hranice v Makedonii a Srbsku.

Odmítáte uprchlíky? Nesáhneme vám na dotace, ujišťuje německý ministr vnitra

Thomas de Maizière se postavil na stranu těch členů EU, kteří odmítají kvóty na příjem uprchlíků. Krácení dotací těmto zemím by nebylo řešení, říká německý ministr vnitra ze strany CDU. Tím vystoupil proti středeční výzvě šéfa SPD Martina Schulze, jenž horuje pro postih zemím jako je Česko nebo Slovensko. 

V Německu začíná soud s Afgháncem. Znásilnil teenagerku, nepřežila

/VIDEO/ Ve Freiburgu na jihozápadě Německa v úterý začal ostře sledovaný proces s Husajnem Khavarim, imigrantem z Afghánistánu. Soud by se měl protáhnout na šestnáct dnů, bude k němu přizváno 45 svědků a deset soudních znalců.

Španělsko čelí uprchlické vlně, třikrát silnější než loni

Imigranti, především ti z Afriky, masově pronikají takzvanou španělskou cestu do Evropy. Jejich počet se oproti loňsku ztrojnásobil a začíná se vyrovnávat množství běženců, kteří volí trasu přes Řecko. Násobně nejvíc běženců však přijímá Itálie.

Afričtí migranti vyskákali z člunu přímo mezi turisty na španělské pláži

/VIDEO/ Gumový člun naložený několika desítkami afrických migrantů dorazil ve středu odpoledne k pláži na jihu Španělska, kde běženci překvapili rekreující se turisty. Celou událost zachytilo video pořízené jedním z turistů. 

Itálie zasáhne proti pašerákům lidí už v Libyi. Střílet budou jen při napadení

Italský parlament schválil během dnešního setkání vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Italští vojáci tam mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům uprchlíků.

Při pokusu dostat se z Maroka do Evropy se zranilo na sedmdesát migrantů

Zhruba sedmdesát migrantů z oblasti subsaharské Afriky se zranilo při pokusu překonat vysoký hraniční plot z ostnatého drátu, který odděluje Maroko od španělské enklávy Ceuta, ležící poblíž Gibraltarského průlivu. 

V kamionu v Texasu se našlo osm mrtvých, řidič pašoval migranty

Osm mrtvých těl našla americká policie v přívěsu kamionu, odstaveného na parkovišti u obchodu Walmart v San Antoniu v Texasu. Kromě nich se ve voze nacházelo dalších 28 lidí, dehydratovaných a ve špatném stavu. Řidiče policie zadržela. O případu informuje agentura AFP

Tucet krajně pravicových mileniálů z Evropy a z Ameriky chce "bránit Evropu"

Dvanáct krajně pravicových aktivistů ve věku od 20 do 35 let hodlá příští týden vyplout do mezinárodních vod kolem Libye, aby podle svých slov "bránili Evropu před invazí migrantů z Afriky". Jako zbraně prý chtějí použít sociální média.

Kdo nechce imigranty, ať platí, hřímá šéf německých socialistů

Lídr německé sociální demokracie Martin Schulz se tvrdě vyhranil proti zemím, které nepřijímají uprchlíky. Zároveň zahrozil těm unijním členům, kteří neplatí eurem. Začala ostrá fáze kampaně záříjových voleb do Spolkového sněmu. 

Dánsko poskytne africkým zemím antikoncepci, má to omezit migraci

Dánsko přislíbilo více finančních prostředků na plánování rodiny v rozvojových zemích, což by mohlo také pomoci omezit migrační tlak na Evropu. Tamní ministryně pro rozvojovou spolupráci Ulla Tornaesová uvedla, že Kodaň přispěje na program 91 miliony dánských korun (přibližně 320 milionů korun).

Celá policejní posádka v Lisabonu byla obviněna z mučení šesti černochů

/VIDEO/ Kompletní osazenstvo policejní stanice na lisabonské předměstí Alfragide čelí obvinění z trestných činů, kterých se mělo dopustit na šestici černochů. K inkriminovaným činům došlo předloni v únoru poté, co jeden z černošských mladíků hodil na policejní dodávku kámen.

Migranti posílají domů stovky miliard dolarů. Pro Nepál je to třetina HDP

Téměř 445 miliard dolarů (10,2 bilionu korun) posílají zahraniční pracovníci z celého světa každý rok domů svým rodinám. Takzvané remitence tak za posledních deset let narostly o více než polovinu, v Česku dokonce o 68 procent. Týkají se každého sedmého člověka na světě. Vyplývá to z reportu Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD) OSN.

AKTUALIZOVÁNO

Rakousko chce obnovit kontrolu na italských hranicích, kvůli uprchlíkům

Na rakousko-italské hranici s největší pravděpodobností už velmi brzy obnoví kontroly. A to za pomoci vojáků. Rakouská vláda tak chce reagovat na současný zvýšený příliv migrantů.

Itálie volá o pomoc. Nezvládá příliv uprchíků

/VIDEO/ Námořní operace Sophia, jež měla rozvrátit pašerácké sítě ve Středozemním moři, si po dvou letech od svého spuštění moc úspěchů připsat nemůže. Pašeráci kvůli vojenským hlídkám u libyjských břehů od roku 2015 výrazně snížili ceny a proud migrantů se stále zvětšuje. Italský ministr zahraničí Marco Minnitti nyní úpenlivě prosí Evropu o pomoc. 

Nesmíte nám nutit uprchlíky, hřímá Kaczyński. A těší se na Trumpa

Lídr polské politiky Jaroslaw Kaczyński na kongresu své strany Právo a spravedlnosti (PiS) prohlásil, že Polsko nelze nutit brát uprchlíky. Argumentoval tím, že jeho země nezpůsobila katastrofální situacii zemí, odkud pochází. Zároveň opakovaně kvitoval, že Polsko navštíví Donald Trump.

Téměř polovina obyvatel Jižního Súdánu je uprchlíky, počet rychle roste

Jižní Súdán má podle OSN nejrychleji rostoucí počet obyvatel bez domova. V desetimilionovém nejmladším státě světa jsou uprchlíky více než čtyři miliony lidí. Téměř polovina z nich utekla za hranice.

AKTUALIZOVÁNO

Češi by měli být Evropané i v otázce migrace, řekl v Praze Juncker

Česká republika přijímá pomoc od Evropské unie, a měla by proto prokázat solidaritu při společném řešení migrační krize, řekl ve čtvrtek v projevu o budoucnosti EU v pražském Karolinu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Reagoval na oznámení české vlády, že už nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT