Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Nelegální imigrace z Afriky a Asie do Evropy

Do Itálie se snaží dostat každý měsíc stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

Od začátku migrační krize Česko vyslalo do ciziny 1100 policistů

Česko od roku 2015 vyslalo na zahraniční mise asi 1100 policistů. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou policisté v zahraničí působit nejméně do konce letošního roku. S některými státy se jedná o tom, aby spolupráce pokračovala i příští rok. Tuhý to dnes řekl novinářům při odjezdu skupiny 65 policistů, která bude do konce října střežit hranice v Makedonii a Srbsku.

Odmítáte uprchlíky? Nesáhneme vám na dotace, ujišťuje německý ministr vnitra

Thomas de Maizière se postavil na stranu těch členů EU, kteří odmítají kvóty na příjem uprchlíků. Krácení dotací těmto zemím by nebylo řešení, říká německý ministr vnitra ze strany CDU. Tím vystoupil proti středeční výzvě šéfa SPD Martina Schulze, jenž horuje pro postih zemím jako je Česko nebo Slovensko. 

V Německu začíná soud s Afgháncem. Znásilnil teenagerku, nepřežila

/VIDEO/ Ve Freiburgu na jihozápadě Německa v úterý začal ostře sledovaný proces s Husajnem Khavarim, imigrantem z Afghánistánu. Soud by se měl protáhnout na šestnáct dnů, bude k němu přizváno 45 svědků a deset soudních znalců.

Španělsko čelí uprchlické vlně, třikrát silnější než loni

Imigranti, především ti z Afriky, masově pronikají takzvanou španělskou cestu do Evropy. Jejich počet se oproti loňsku ztrojnásobil a začíná se vyrovnávat množství běženců, kteří volí trasu přes Řecko. Násobně nejvíc běženců však přijímá Itálie.

Afričtí migranti vyskákali z člunu přímo mezi turisty na španělské pláži

/VIDEO/ Gumový člun naložený několika desítkami afrických migrantů dorazil ve středu odpoledne k pláži na jihu Španělska, kde běženci překvapili rekreující se turisty. Celou událost zachytilo video pořízené jedním z turistů. 

Itálie zasáhne proti pašerákům lidí už v Libyi. Střílet budou jen při napadení

Italský parlament schválil během dnešního setkání vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Italští vojáci tam mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům uprchlíků.

Při pokusu dostat se z Maroka do Evropy se zranilo na sedmdesát migrantů

Zhruba sedmdesát migrantů z oblasti subsaharské Afriky se zranilo při pokusu překonat vysoký hraniční plot z ostnatého drátu, který odděluje Maroko od španělské enklávy Ceuta, ležící poblíž Gibraltarského průlivu. 

V kamionu v Texasu se našlo osm mrtvých, řidič pašoval migranty

Osm mrtvých těl našla americká policie v přívěsu kamionu, odstaveného na parkovišti u obchodu Walmart v San Antoniu v Texasu. Kromě nich se ve voze nacházelo dalších 28 lidí, dehydratovaných a ve špatném stavu. Řidiče policie zadržela. O případu informuje agentura AFP

Tucet krajně pravicových mileniálů z Evropy a z Ameriky chce "bránit Evropu"

Dvanáct krajně pravicových aktivistů ve věku od 20 do 35 let hodlá příští týden vyplout do mezinárodních vod kolem Libye, aby podle svých slov "bránili Evropu před invazí migrantů z Afriky". Jako zbraně prý chtějí použít sociální média.

Kdo nechce imigranty, ať platí, hřímá šéf německých socialistů

Lídr německé sociální demokracie Martin Schulz se tvrdě vyhranil proti zemím, které nepřijímají uprchlíky. Zároveň zahrozil těm unijním členům, kteří neplatí eurem. Začala ostrá fáze kampaně záříjových voleb do Spolkového sněmu. 

Dánsko poskytne africkým zemím antikoncepci, má to omezit migraci

Dánsko přislíbilo více finančních prostředků na plánování rodiny v rozvojových zemích, což by mohlo také pomoci omezit migrační tlak na Evropu. Tamní ministryně pro rozvojovou spolupráci Ulla Tornaesová uvedla, že Kodaň přispěje na program 91 miliony dánských korun (přibližně 320 milionů korun).

Celá policejní posádka v Lisabonu byla obviněna z mučení šesti černochů

/VIDEO/ Kompletní osazenstvo policejní stanice na lisabonské předměstí Alfragide čelí obvinění z trestných činů, kterých se mělo dopustit na šestici černochů. K inkriminovaným činům došlo předloni v únoru poté, co jeden z černošských mladíků hodil na policejní dodávku kámen.

Migranti posílají domů stovky miliard dolarů. Pro Nepál je to třetina HDP

Téměř 445 miliard dolarů (10,2 bilionu korun) posílají zahraniční pracovníci z celého světa každý rok domů svým rodinám. Takzvané remitence tak za posledních deset let narostly o více než polovinu, v Česku dokonce o 68 procent. Týkají se každého sedmého člověka na světě. Vyplývá to z reportu Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD) OSN.

AKTUALIZOVÁNO

Rakousko chce obnovit kontrolu na italských hranicích, kvůli uprchlíkům

Na rakousko-italské hranici s největší pravděpodobností už velmi brzy obnoví kontroly. A to za pomoci vojáků. Rakouská vláda tak chce reagovat na současný zvýšený příliv migrantů.

Itálie volá o pomoc. Nezvládá příliv uprchíků

/VIDEO/ Námořní operace Sophia, jež měla rozvrátit pašerácké sítě ve Středozemním moři, si po dvou letech od svého spuštění moc úspěchů připsat nemůže. Pašeráci kvůli vojenským hlídkám u libyjských břehů od roku 2015 výrazně snížili ceny a proud migrantů se stále zvětšuje. Italský ministr zahraničí Marco Minnitti nyní úpenlivě prosí Evropu o pomoc. 

Nesmíte nám nutit uprchlíky, hřímá Kaczyński. A těší se na Trumpa

Lídr polské politiky Jaroslaw Kaczyński na kongresu své strany Právo a spravedlnosti (PiS) prohlásil, že Polsko nelze nutit brát uprchlíky. Argumentoval tím, že jeho země nezpůsobila katastrofální situacii zemí, odkud pochází. Zároveň opakovaně kvitoval, že Polsko navštíví Donald Trump.

Téměř polovina obyvatel Jižního Súdánu je uprchlíky, počet rychle roste

Jižní Súdán má podle OSN nejrychleji rostoucí počet obyvatel bez domova. V desetimilionovém nejmladším státě světa jsou uprchlíky více než čtyři miliony lidí. Téměř polovina z nich utekla za hranice.

AKTUALIZOVÁNO

Češi by měli být Evropané i v otázce migrace, řekl v Praze Juncker

Česká republika přijímá pomoc od Evropské unie, a měla by proto prokázat solidaritu při společném řešení migrační krize, řekl ve čtvrtek v projevu o budoucnosti EU v pražském Karolinu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Reagoval na oznámení české vlády, že už nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu.

Běženkyně platí německým mužům za to, aby předstírali otcovství jejich dětí

Těhotné běženky podle berlínské rozhlasové stanice RBB objevily nový způsob, jak získat vízum. Ženy z Vietnamu, Afriky a východní Evropy nabízejí německým mužům více než sto tisíc korun za to, že budou předstírat otcovství. Policie má podezření na sedm set takových pokusů o podvod jen v samotném Berlíně.

Peklo ve Francii. Uprchlický tábor lehl popelem, šest migrantů je pobodaných

/VIDEO/ U přístavního města Dunkerk na severu Francie vzplál uprchlický tábor, ve kterém našlo útočiště přes 1500 migrantů. Celou osadu Grande-Synthe oheň zničil. Nejméně deset lidí bylo zraněno. Podle britského serveru požár vznikl při nepokojích mezi afghánskými a kurdskými migranty.

Osídlujte německý venkov, vyzvala Merkelová migranty

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala migranty v Německu, aby se usazovali i na venkově, nejen ve velkých městech. Běženci by se podle ní měli také více zajímat o německý způsob života.

Zpráva o 150 utonulých migrantech ve Středomoří byla mylná

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes dementovala svou zprávu ze začátku týdne, podle které v úterý patrně utonulo ve Středozemním moři až 150 afrických běženců. Podle mluvčího IOM se většinu z těchto lidí podařilo zachránit, čehož si prý ale nevšiml gambijský chlapec, který potopení plavidla s migranty také přežil a tvrdil, že ostatní zahynuli. Nyní se za mrtvé považuje pět osob, napsala agentura Reuters.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Středozemí možná utonulo dalších až 150 afrických migrantů

Bezmála 150 afrických běženců patrně v úterý utonulo ve Středozemním moři. S odvoláním na přeživšího z potopené lodi to dnes uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Jako o jediném přeživším zatím úřady informují o 16letém chlapci z Gambie. "Řekl, že všichni ostatní zemřeli. Ale existuje určitá naděje, že italská pobřežní stráž některé vyzvedla," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí italské pobočky IOM Flavio Di Giacomo.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Azylová loterie v Německu? V Berlíně uspěje jen čtvrtina žadatelů

Jestli běženec v Německu dostane azyl či nikoli, nezáleží jen na jeho individuálním osudu, ale také na tom, ve které spolkové zemi o ochranný status požádá. Vyplývá to ze studie univerzity v jihoněmecké Kostnici. Zatímco v západoněmeckém Sársku v letech 2010 až 2015 uznaly úřady až 70 procent žádostí o azyl, v Berlíně to byla jen asi čtvrtina.

AKTUALIZOVÁNO

Nečekaný "náklad". Britská policie nalezla v kamionu z Česka tři imigranty

Policie v Británii našla v nákladním autě přijíždějícího z České republiky trojici Eritrejců, kteří do Spojeného království vstoupili nelegálně. Policii přivolal řidič, který si povšiml podezřelých zvuků v nákladní prostoru. Informoval o tom dnes server deníku Daily Mail.

Z uprchlického tábora zmizely ploty i mříže

Uprchlický tábor v Jezové u Bělé pod Bezdězem je k nepoznání. Cizinci tu teď mohou žít o mnoho volněji, bez mříží a plotů.

AKTUALIZOVÁNO

Soud EU: Česku chyběla pravidla k tomu, aby mohlo zadržet běžence

Zadržování kurdské rodiny snažící se dostat z Maďarska do Německa v českém detenčním zařízení bylo nezákonné, uvedl dnes Soudní dvůr EU. K zadržování běženců s cílem jejich přesunu do jiné členské země, které unijní pravidla za určitých podmínek umožňují, chyběla ČR příslušná národní právní úprava. České ministerstvo vnitra a policie se s rozsudkem teprve seznamují, zatím ho proto nebudou komentovat, sdělila Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva.

Maďarsko bojuje s migranty. Na hranici se Srbskem staví druhou řadu plotu

Maďarsko začalo budovat druhou řadu oplocení, které loni vystavělo na hranicích se Srbskem ve snaze zastavit ilegální pronikání migrantů na své území. Podle agentury MTI to řekl bezpečnostní poradce premiéra Viktora Orbána György Bakondi v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Magyar Hírlap.

Amnesty International: Ve světě i v Česku trvá nenávist k běžencům

Nenávist k uprchlíkům, kterou politici využívají k posilování svých pozic, a rozdělují tak společnost, nadále trvá. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI) za rok 2016. AI naopak v Česku ocenila třeba zavedení povinné roční docházky v mateřských školách a snahu o začlenění handicapovaných dětí do běžných škol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT