Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Nezaměstnanost

Vývoj nezaměstnanosti v Česku i ve světě

Je ještě kam klesat? Míra nezaměstnanosti dosáhla dějinného dna

Míra nezaměstnanosti se v červenci meziročně snížila o téměř jeden procentní bod. Dosáhla tím historicky nejnižší hodnoty 2,3 procenta. Práci snadno nalézají i lidé v předdůchodovém věku. Z vyspělých zemí tak situaci v Česku může konkurovat pouze Japonsko.

Nezaměstnanost na Ústecku opět klesla. Firmám chybí lidi

Ústecký kraj - Přestože lidí bez práce opět ubylo, patří nezaměstnanost v kraji k nejvyšším v ČR.

Pokles nezaměstnanosti se zastavil. Dno ale může být ještě níže

Německé ekonomice se daří, a tak se mohou Němci těšit z nejnižší míry nezaměstnanosti od sjednocení v roce 1990. Mezi Čechy v produktivním věku je ale bez práce ještě o poznání méně lidí – pouhá 2,3 procenta. I když je to stejné číslo jako minulý měsíc, do podzimu může nezaměstnanost prolomit další historické rekordy.

Světový unikát, hodnotí analytici další pokles nezaměstnanosti

I když se již mohlo zdát, že nezaměstnanost v Česku už nemá kam klesat, přesto se v dubnu snížila o nezanedbatelného 0,3 procentního bodu na pouhá 3,2 procenta. Poprvé v historii tak počet volných pracovních míst převýšil počet uchazečů. Podle analytiků je takový stav neobvyklý nejen v evropském, nýbrž i v celosvětovém srovnání.

Každý rok jiné zaměstnání. Dánové v Praze doporučovali svůj model trhu práce

Fungoval by dánský model flexibilní práce v českých podmínkách? To je základní otázka, na kterou se snažili nalézt odpovědi účastníci konference Skandinávská inspirace, která se uskutečnila na pražské Pankráci. Během ní se ukázaly až propastné rozdíly mezi českým a dánským trhem práce.

Nezaměstnanost opět klesla, firmy už téměř nemají kde brát

/MAPA/ Míra nezaměstnanost v únoru klesla na 3,7 procent, zároveň stoupl počet volných míst. Jen v únoru si úřady práce odškrtly dalších 41 tisíc lidí. Počet uchazečů o práci se tak nebezpečně přiblížil počtu lidí, které zaměstnavatelé hledají.

Míra nezaměstnanosti se drží nebezpečně nízko, Česko má v Evropě značný náskok

Míra nezaměstnanosti se i v lednu udržela na hodnotě 2,4 procenta. Je tak v rámci Evropské unie stále suverénně nejnižší. Až s odstupem více než jednoho procentního bodu za Českem následují Německo, Malta a Maďarsko.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla. Bez práce je ale méně lidí než loni

K 31. prosinci 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 280 620 uchazečů o zaměstnání. To je přibližně o 15 tisíc lidí více než v listopadu, zároveň ale o sto tisíc nezaměstnaných méně než před rokem. Jedná se tak o nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1997. Vyplývá to z výsledků, které dnes zveřejnil Úřad práce. 

Nezaměstnanost láme rekordy. Analytik: Český trh práce je už vyčerpaný

Ještě méně nezaměstnaných a ještě více volných míst. Tak by se daly shrnout listopadové statistiky z českého trhu práce. Míra nezaměstnanosti totiž poklesla na nové historické minimum 3,5 procenta, zatímco počet nabízených volných míst vytvořil nové maximum 214 tisíc. 

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost mírně vzrostla. Bez práce je víc než 303 tisíc lidí

Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Bez práce bylo 303 074 lidí. Jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997, kdy tehdejší úřady práce evidovaly 222 374 nezaměstnaných. 

Nezaměstnanost v Česku zůstává proklatě nízko – na třech procentech

I ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval pozitivní trend na trhu práce a řady nezaměstnaných opět prořídly. Tentokrát se nezaměstnanost dostala na tři procenta, což je o jeden procentní bod méně než před rokem.

Česká nezaměstnanost je nejnižší v Evropě. Svůj náskok ještě zvýšila

Česká nezaměstnanost se i v červnu udržela na rekordně nízkých 2,9 procentech. Lidí bez práce je však méně v celé Evropě. Náskok Česka vůči nejbližším pronásledovatelům se přesto zvyšuje.

Firmám se daří, lidí bez práce ubývá

Nezaměstnanost na Vysočině v únoru klesla, zatímco v předcházejících dvou měsících lidí bez práce přibývalo. Na konci února bylo v tomto kraji bez pracovního místa 17 382 lidí, v porovnání s lednem jejich počty klesly o 796 lidí. Nezaměstnanost se díky tomu snížila o dvě desetiny procentního bodu na 5,1 procenta. Podle údajů Úřadu práce zaznamenalo minulý měsíc zlepšení všech pět okresů Vysočiny.

Nezaměstnanost loni v prosinci vzrostla na 5,2 procenta

Praha - Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci stoupla na 5,2 procenta z listopadových 4,9 procenta. Lidí bez práce přibylo o 18.618 na 381.373 uchazečů, což je ale nejnižší prosincová hodnota od roku 2008. Předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 6,2 procenta. Podle Úřadu práce ČR, který dnes čísla oznámil, jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací. Také analytici podobný vývoj očekávali.

Nezaměstnanost na Slovensku po letech klesla pod devět procent

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu poprvé od konce roku 2008 klesla pod hranici devíti procent. Snížila se na 8,78 procenta z 9,08 procenta v říjnu. Informovalo o tom dnes slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které řídí tamní úřady práce.

Nezaměstnanost v ČR klesla v listopadu na 4,9 procenta

Praha - Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362.755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135.300. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila ČTK, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na pět procent

Praha - Nezaměstnanost v České republice v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Bez práce bylo 366.244 lidí, nejméně od prosince 2008. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139.000, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Na Vysočině jsou vsi bez nezaměstnaných, lidé ale za prací jezdí

Jihlava - Na Vysočině mělo koncem léta devatenáct obcí nulovou nezaměstnanost. Nejvíc jich podle statistik ministerstva práce bylo v okrese Pelhřimov, kde je celkově nejnižší nezaměstnanost v tomto kraji. Jde většinou o malé vsi s desítkami obyvatel. Jejich starostové řekli, že práce se dá najít, ale většina lidí ze vsi musí dojíždět do závodů ve městech. V Kraji Vysočina je 704 samostatných obcí.

Úřad práce v Mladé Boleslavi pomůže firmám najít kvalitní zaměstnance

Mladoboleslavsko - Specifickým regionem regionem je z hlediska pracovních příležitostí Mladoboleslavsko. Na jedné straně má řadu volných míst, na druhou stranu je spousta neobsazených pozic. Zatímco zaměstnání v Mladé Boleslavi aktuálně hledá přes dva a půl tisíce lidí, volných pracovních míst je zhruba o tisícovku méně.

Nezaměstnaní budou za práci v rámci veřejné služby zvýhodněni

Praha - Uchazeči o zaměstnání, kteří by byli ochotni odpracovat aspoň 20 hodin veřejné služby měsíčně, budou zřejmě opět finančně zvýhodněni. Změnu má přinést senátní novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou dnes horní komora schválila.

Tripartita jednala o tom, jak dostat nezaměstnané na trh práce

Praha – Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády dnes jednali o širším otevření trhu práce a možnostech, jak dostat nezaměstnané na trh práce. Pomoci by mohly příspěvek na cesty za prací, rekvalifikace nebo vznik regionálních podpůrných projektů. Vyplývá to z vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. Dalším tématem jednání bylo čerpání peněz z fondů EU a problémy dopravních staveb.

Nezaměstnanost je rekordně nízká. Rekordy láme i počet volných pracovních míst

Východní Čechy - V Pardubickém kraji byla v září nejnižší nezaměstnanost od vzniku kraje, v Královéhradeckém měli rekordně velký počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelům však chybějí kvalifikované pracovní síly.

Nezaměstnanost klesla na 5,3 procenta. Volných míst je nejvíc za osm let

Praha - Nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 procenta klesla na 5,3 procenta. Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci měsíce 388.474, což je nejméně za srpen od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Volných míst je přes 139.000, nejvíce za posledních osm let. Loni činil podíl nezaměstnaných v srpnu 6,2 procenta.

Nezaměstnanost v srpnu podle odhadů zůstala na 5,4 procenta

Praha - Míra nezaměstnanosti v srpnu podle většiny analytiků zůstala na červencových 5,4 procenta. Důvodem je příchod absolventů na trh práce v průběhu letních měsíců. Někteří ekonomové ovšem nevylučují i pokles míry nezaměstnaných na 5,3 procenta. Úřad práce ČR zveřejní údaje o srpnové nezaměstnanosti ve čtvrtek 8. září.

Nezaměstnanost mladých opět stoupá k alarmujícím 71 milionům

Ženeva - Nezaměstnanost mladých lidí po zlepšení v minulých třech letech začala ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety letos globálně vzroste o půl milionu na 71 milionů osob, což je blízko historicky nejhorším výsledkům z roku 2013. Upozornila na to Mezinárodní organizace práce (ILO).

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji stagnovala

Ústí nad Labem - Nezaměstnanost v Ústeckém kraji v červenci stagnovala na 8,3 procenta a nadále zůstává nejvyšší v České republice. Počet lidí bez práce se v prvním prázdninovém měsíci v kraji jen nepatrně snížil, o 15 lidí.

Nezaměstnanost začala růst, v červenci stoupla na 5,4 procenta

Praha - Nezaměstnanost v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových 5,2 procenta. Skončil tak pokles patrný od února. Analytici počítali s mírnějším růstem. Práci hledalo 392.667 lidí, což bylo o zhruba 8000 více uchazečů než před začátkem prázdnin. Nabídka volných pracovních míst je ale nejvyšší od září 2008, v červenci jich zaměstnavatelé nabízeli 135.758. Oznámil to dnes Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Británii v květnu klesla nejníže od roku 2005

Londýn - Míra nezaměstnanosti v Británii v květnu klesla na 4,9 procenta, a dostala se tak nejníže od roku 2005. Vyplývá to z dnešních údajů britského statistického úřadu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny na dubnových pěti procentech.

Na Mělnicku je stále nedostatek řidičů nákladních automobilů

Mělnicko - Zaměstnavatelé z Mělnicka už dlouho shánějí řidiče nákladních automobilů. V aktuální nabídce mělnického úřadu práce a jeho dvou poboček v Kralupech nad Vltavou a Neratovicích je rovnou dvaadvacet volných pracovních míst pro šoféry nákladních aut.

Nezaměstnanost v Česku klesla na 5,2 procenta

Praha - Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 procenta na 5,2 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 384.000, nejméně od prosince 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod.

Mladoboleslavsko hlásí rekordně málo lidí bez zaměstnání

Mladoboleslavsko - Nejméně lidí bez práce v historii, tím se právě nyní může pochlubit Mladoboleslavsko. Zatímco ještě v dubnu to bylo 3,1 procenta, v květnu už jsou to tři. A prognóza zůstává pozitivní i pro červen.

Na Mělnicku je nejméně nezaměstnaných lidí za posledních sedm let

Mělnicko - Situace na pracovním trhu na Mělnicku se opět zlepšila. Míra nezaměstnanosti během května klesla o tři desetiny procenta a zastavila se na šesti procentech. Mělnicko tak je šest desetin procenta nad celostátním průměrem.

Zaměstnanost v EU se ve čtvrtletí zvýšila o 0,3 procenta, nejvíce v Česku

Brusel – Zaměstnanost v Evropské unii i v eurozóně se v letošních prvních třech měsících zvýšila oproti předešlému čtvrtletí shodně o 0,3 procenta. Největší nárůst ze států osmadvacítky zaznamenala Česká republika. Oproti předchozímu kvartálu se zde zaměstnanost zvýšila o 1,5 procenta. Ukázaly to dnešní údaje evropského statistického úřadu Eurostat.

Lidí bez práce ubývá. Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU

Praha – Česko je premiantem Evropské unie. Platí to aspoň pro míru nezaměstnanosti, která byla v dubnu nejnižší z celé EU. Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla 4,2 procenta, takže oproti stejnému období loňského roku se snížila o 1,2 procenta.

Nezaměstnanost se v ČR snižuje

Praha - Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 % z březnových 6,1 %. Bez práce bylo 414.960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009.

Počet nezaměstnaných ve Francii klesl v březnu nejvíc za 16 let

Paříž - Počet registrovaných nezaměstnaných ve Francii se v březnu proti předešlému měsíci snížil o 60.000, tedy o 1,7 procenta. Byl to nejvýraznější pokles za 16 let, sdělilo dnes francouzské ministerstvo práce.

Firmy mají hlad. Lidé práci najdou i do měsíce

Praha /INFOGRAFIKA/ – Češi budou možná nesouhlasit, ale když mění zaměstnání, najdou novou práci za mnohem kratší dobu než dříve. Českému hospodářství se daří a vykazuje dokonce druhou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Značná část lidí je nyní schopna sehnat práci do jednoho měsíce. Profesionálové se ale shodují, že záleží na tom, kdo práci hledá.

Nezaměstnanost na Slovensku po letech klesla pod deset procent

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v březnu meziměsíčně klesla na 9,89 procenta a poprvé od února 2009 se tak dostala pod hranici deseti procent. Informovalo o tom slovenské ústředí práce, které v zemi zastřešuje pracovní úřady.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta

Praha – Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce bylo 443.109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Zaměstnavatelé nabízeli 117.335 volných míst, což je naopak nejvyšší březnová hodnota od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta a bez práce bylo 525.315 lidí.

Ohlášených hromadně propouštěných v únoru proti loňsku ubylo

Praha - Hromadné propouštění nahlásilo letos v únoru sedm zaměstnavatelů, odejít musí 241 pracovníků, hlavně ve středních Čechách a na Liberecku. Počet takto propouštěných je o 301 lidí menší než před rokem, proti lednu je nižší o 122 zaměstnanců. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta

Praha – Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Uchazečů o práci bylo 461.254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114.826, což je nejvíce od října 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 procenta. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429.000 lidí.

Míra zaměstnanosti byla v lednu nejvyšší od roku 1993

Praha - Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podíl nezaměstnaných zůstal třetí měsíc v řadě na 4,6 procenta. ČSÚ používá pro statistiku nezaměstnanosti odlišnou metodiku od ministerstva práce a sociálních věcí.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta

Praha – Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta z 6,2 v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo celkem 467.403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107.779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. V lednu je nárůst nezaměstnanosti podle úřadu běžný kvůli úbytku sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 procenta.

Nezaměstnanost v lednu podle odhadů stoupla na 6,5 procenta

Praha – Nezaměstnanost v lednu stoupla podle odhadů analytiků oslovených redakcí na 6,5 procenta z prosincových 6,2 procenta. Důvodem jsou sezónní faktory, které ovšem letos podle analytiků díky růstu ekonomiky dopadají na nezaměstnanost v menší míře než v předchozích letech. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za leden v pondělí 8. února.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 6,2 procenta

Praha – Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 6,2 procenta z listopadových 5,9 procenta. Lidí bez práce přibylo o téměř 22.000 na 453.118 uchazečů. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Podle něj jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 7,5 procenta.

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než šestileté minimum

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu klesla na 10,77 procenta z 10,98 procenta v říjnu. Dosáhla tak nejnižší úrovně od března 2009. Vyplývá to z údajů, které dnes na tiskové konferenci zveřejnilo slovenské ústředí práce, jež v zemi zastřešuje pracovní úřady.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 procenta

Praha – Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 procenta, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale oproti říjnu mírně přibylo, a to o 932 na 431.364. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

Nezaměstnanost v Příbrami: nadějí jsou firmy na Balonce

Příbram - Příbram stále patří k městům, které trápí nezaměstnanost. Mnozí tak žijí v neustálém kolotoči pohovorů a čekání na podporu. Jedním z cílů nového vedení města proto bylo i snížení nezaměstnanosti. Do okresního města chce proto nalákat investory. Zájem by podle příbramského starosty Jindřicha Vařeky z jejich strany byl. Situaci ale neulehčuje pozemkový fond města.

V říjnu ohlásilo hromadné propouštění 15 firem, více než v září

Praha – V říjnu nahlásilo hromadné propouštění 15 zaměstnavatelů, propuštěno bude 380 jejich zaměstnanců. Nejvíce lidí, které firmy v příštích měsících propustí, pracuje ve Středočeském kraji, v Praze a v Královéhradeckém kraji. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než šestileté minimum

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na 10,98 procenta z 11,38 procenta v září a dosáhla tak nejnižší úrovně od dubna 2009. Vyplývá to z dnešní zprávy slovenského ústředí práce, které v zemi zastřešuje pracovní úřady.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT