Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Ombudsman

Veřejný ochránce práv, který má chránit osoby před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy nebo jsou úřady nečinné.

Ombudsmanka nově řeší diskriminaci pracovníků z EU a postižených

Ombudsmanka má ode dneška dvě pravomoci navíc. Podle novely antidiskriminačního zákona bude její úřad sledovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí EU nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Dodržování práv zdravotně postižených lidí bude nově hlídat na základě novely zákona o Veřejném ochránci práv.

Šabatová žádá nezávislé prověřování stížností na sociální péči

Ombudsmanka Anna Šabatová žádá zavedení nezávislého prošetřování stížností na kvalitu péče v sociálních službách. Chce také, aby pacienti mohli podat stížnost na zdravotní péči, které se jim dostalo v zařízeních sociálních služeb. Jde o dvě z pětice nových legislativních doporučení veřejné ochránkyně práv ve zprávě o činnosti za loňský rok, kterou obdrželi poslanci.

Ombudsmanka odhalila desítky chyb v oblasti důchodů

Brno - Kancelář veřejného ochránce práv za poslední dva roky prošetřovala 185 stížností týkajících se důchodů a v 87 případech zjistila pochybení. V letech 2014 a 2015 dostala v této problematice 857 podnětů. Novinářům to dnes řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Podle ní byly nejčastějšími nedostatky chybná práce s lékařskými posudky a špatné stanovení data vzniku invalidity.

Na ombudsmanku se obrací více dětí, díky nim zjistila pochybení

Brno - Ombudsmanka letos obdržela už 49 podání od dětí, z toho ve třech případech zjistila pochybení úřadů, řekla dnes asistentka veřejné ochránkyně práv Barbora Kubíková. Za celý loňský rok se na ombudsmanku obrátilo 51 dětí.

Lidé si častěji stěžují ombudsmance na policii, našla 8 pochybení

Brno - Veřejná ochránkyně práv řeší více podnětů týkajících se policie, za třetí čtvrtletí jich bylo 38, celkem za letošek 95. Pochybení u policie našla ombudsmanka celkem v osm případech, řekla dnes mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.

Šabatová našla tři desítky chyb u sociálně-právní ochrany dětí

Brno - Kancelář veřejného ochránce práv letos do konce září prošetřovala 63 stížností na práci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a v 35 případech zjistila pochybení. Nejčastěji šlo o zanedbání práce s rodinou, jak dnes řekla mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková. Za roky 2014 a 2015 prošetřovala kancelář 142 stížností na práci OSPOD a pochybení zjistila v 77 případech.

Ombudsmanku požádalo o pomoc přes 7300 seniorů

Brno – Na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou se za posledního 2,5 roku obrátilo s žádostí o pomoc 7310 lidí ve věku nad 60 let. Polovina stížností se týkala důchodů, řeší také problémy s exekucí. Podněty seniorů tvoří třetinu z celkového počtu stížností, kterými se ombudsmanka dosud zabývala, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Šabatová: Stížnosti na parkovací zóny v Praze řešit nemůžu

Brno, Praha - Úřad veřejného ochránce práv obdržel za posledního čtvrt roku zhruba tři desítky stížností na placené parkovací zóny v Praze. Jak ale ve středu uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková v tiskové zprávě, jejich zavedení je v souladu se zákonem a v pravomoci obcí a měst a veřejný ochránce práv není oprávněn do rozhodování samosprávy zasahovat.

Vláda souhlasí s žádostí Šabatové o pravidla pro asistenční psy

Praha - Vláda souhlasí s žádostí ombudsmanky Anny Šabatové, aby vznikla norma, která upraví práva zdravotně postižených lidí doprovázených asistenčním psem. Šabatová dlouhodobě upozorňuje na případy, kdy byl lidem doprovázeným asistenčním psem odepřen vstup do některých budov nebo do prostředků městské hromadné dopravy. V ČR neexistuje zákonná úprava, která by práva lidí doprovázených asistenčním psem vymezovala. Může tak nastat situace, kdy řidič autobusu nepustí do vozu zdravotně postiženého, protože jeho asistenční pes nemá náhubek.

Šabatová chce zákon upravující práva lidí s asistenčním psem

Brno - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová navrhne vládě přijetí zákona, který by upravoval práva zdravotně postižených lidí doprovázených asistenčním psem. Jak řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková, úřad tímto reaguje na případy, kdy byl lidem doprovázeným asistenčním psem odepřen vstup do některých budov nebo do prostředků městské hromadné dopravy. Podnětem ombudsmanky se bude vláda zabývat v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

Zástupce ombudsmanky Křeček se zastal řidičů, kteří nestihli přihlásit auto

Brno - Zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové Stanislav Křeček se obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) v případu vlastníků vozidel, kteří na sebe nestihli přepsat auto v registru vozidel do loňského 30. června a kvůli jejich administrativnímu zániku je ze zákona nemohou používat. Křeček dnes uvedl, že to považuje za extrémně přísné, a požádal Ťoka o stanovisko k možnému odstranění tvrdosti právní úpravy. Ministerstvo se podnětem bude zabývat, zpětný zásah do zákona ale podle jeho mluvčího není možný.

Rozšíření pravomocí ombudsmana asi projednají koaliční špičky

Praha - O podobě případného rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv patrně budou jednat koaliční špičky. Sněmovna vrátila v červnu příslušnou vládní novelu do druhého čtení, v němž bude možné opět podávat pozměňovací návrhy. Dolní komora nedala před prázdninami v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí. Zachovala jen novou možnost podávat antidiskriminační žaloby.

AKTUALIZOVÁNO

O rozšíření pravomocí ombudsmana budou poslanci dál jednat

Praha – Sněmovna vrátila vládní předlohu o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv do druhého čtení, v němž mohou poslanci dávat pozměňovací návrhy. Někteří poslanci poukazovali na zmatky při dnešním hlasování o úpravách normy. Do sporu se kvůli tomu dostali ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslanci hnutí ANO.

Šabatová odhalila desítky chyb u sociálně-právní ochrany dětí

Brno – Kancelář veřejného ochránce práv za poslední dva roky prošetřovala 142 stížností na práci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a v 77 případech zjistila pochybení. Novinářům to dnes řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Podle ní byly nejčastějšími nedostatky nečinnost úřadu, zanedbání práce s rodinou nebo to, že orgán nevyčerpal všechny možností sociální práce před odebráním dítěte z rodiny.

Na Kancelář veřejného ochránce práv se obrací stále více dětí

Brno - Stále více dětí se obrací s problémy na Kancelář veřejného ochránce práv, sdělila dnes v tiskové zprávě mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková. Předloni podle ní přišlo 35 takových žádostí o pomoc, loni už jich bylo 51. Letos za prvních pět měsíců dorazilo zatím 31 žádostí. Převážně píšou mladí ve věku od 13 do 18 let, výjimkou nejsou ale ani mladší děti. Ombudsmanka Anna Šabatová vyřizuje jejich záležitosti přednostně.

Šabatová: Rodičovský příspěvek ze zahraničí má vyřizovat úřad, ne rodič

Brno – Úřad práce nemůže v případě zaměstnání otce v zahraničí matku dítěte odkázat, aby si v cizině vyřídila rodičovský příspěvek. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dnes uvedla, že úřad má sám kontaktovat příslušnou instituci v zahraničí a žádost o dávku jí předat. Pokud by instituce nereagovala, má úřad práce sám začít vyplácet prozatímní dávku.

Šabatová: Datum početí může ovlivnit, zda je nárok na mateřskou

Brno - Datum početí dítěte může podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové ovlivnit, jestli má matka nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Směrodatné je určení počátku těhotenství na základě prvního ultrazvukového vyšetření, uvedla dnes ombudsmanka. Ženě z jižních Čech původně nebyla přiznaná mateřská kvůli orientačnímu určení data početí lékařem.

Spoutání nadávajícího muže prověří ombudsmanka

Praha - Nečekaný vstup do diskusí o přiměřenosti zásahu smíšené hlídky pražské policie a vojáků proti muži poněkud „alternativního" vzhledu spícímu na autobusovém nádraží v Praze na Florenci, které se dosud odehrávaly především na internetu, přišel ve středu z Brna.

Část poslanců odmítá návrh rozšířit pravomoci ombudsmana

Praha – Část poslanců je kritická k navrhovanému rozšíření pravomocí ombudsmana. Sněmovna by dokonce mohla dostat možnost odvolat veřejného ochránce práv, pokud by se dopustil závažného pochybení nebo kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do vládní novely zákona to navrhla v dnešním druhém sněmovním čtení doplnit poslankyně ANO Radka Maxová. Poslanci druhé čtení po měsíčním přerušení dokončili a o podobě předlohy by mohli rozhodnout ještě na nynější schůzi.

Stát má platit zdravotní pojištění lidí s ústavní léčbou, míní ombudsmanka

Brno – Lidem v ústavním ochranném léčení nehradí stát zdravotní pojištění, přestože u osob ve vazbě, výkonu trestu nebo v zabezpečovací detenci tak činí. Novinářům to dnes řekla ombudsmanka Anna Šabatová, která požaduje změnu zákona, která by do úhrad státu za zdravotní pojištění zahrnula i lidi v ústavní ochranné léčbě. Podle Šabatové je to opomenuto zákonem, na čemž se kancelář veřejné ochránkyně shodla i s ministerstvem zdravotnictví.

Šabatová žádá změny v pojistném u zaměstnanců s nejnižšími příjmy

Praha – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá změny v platbách zdravotního pojištění u zaměstnanců, kteří pracují na částečný úvazek a jejich příjem nedosahuje minimální mzdy. Minimální mzda je takzvaným minimálním vyměřovacím základem pro pojistné, tito lidé tedy musejí zdravotní pojištění v podstatě doplácet. Ombudsmanka to navrhuje zrušit, nebo platby aspoň snížit. Jde o jedno z jejích doporučení pro pro zákonodárce ve zprávě o činnosti veřejné ochránkyně práv za loňský rok, kterou obdrželi poslanci.

Šabatová žádá diskusi o škodlivosti neionizujícího záření

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá po ministerstvu zdravotnictví, aby zajistilo odbornou i veřejnou diskusi o úskalích spojených s neionizujícím zářením. Šíří jej například vysílače mobilních operátorů i mobilní telefony. V zahraničí zpřísňují hygienické limity pro používání zařízení s neionizujícím zářením, aby chránili zdraví veřejnosti, ČR jde ale zcela opačným směrem, řekla ochránkyně práv.

AKTUALIZOVÁNO

Šabatová žádá změny: Převýchova vězňů je zcela neefektivní

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá změny vězeňství. Novinářům dnes řekla, že české věznice jsou zbytečně přeplněné, životní podmínky v nich jsou špatné, zaměstnanost vězňů nízká, práce na jejich převýchově v mnoha případech zcela neefektivní a personál těchto nápravných zařízení je přetížený. Ochránkyně práv nevidí řešení jen ve zvýšení rozpočtu věznic, ale především ve změně celého systému postihu za trestnou činnost. Jedná o ní s ministerstvem spravedlnosti, které připravuje koncepci vězeňství pro roky 2015 až 2025.

Ombudsmanka: Vydávání úmrtních listů na matrikách se někdy protahuje

Brno – Matrikám kvůli přílišné opatrnosti úředníků občas dlouho trvá, než vystaví úmrtní list. Jde o případy lidí, kteří zemřeli osamoceně a bez cizího zavinění. Pokud lékař při ohledání do výkazu uvede, že datum jen odhadl, matrikář následně žádá soud o to, aby stanovil datum úmrtí. Mohou pak vznikat zbytečné prodlevy, soudní projednávání vše nadměrně protahuje, řekla veřejná ochránkyně práv. Na úmrtní listy čekají pozůstalí například kvůli pohřbu, dědickému řízení, jednání s dodavateli energií a bankami.

Miliardové kšefty z černých skládek úřady přikrývají

Praha - Úřady hrubě a zcela evidentně porušují platné právo. Odmítají dokonce respektovat rozhodnutí soudu. Takto se pohoršuje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček nad dosud nejotřesnějším případem ilegální skládky stavebního odpadu, nacházející se v těsné blízkosti Prahy.

AKTUALIZOVÁNO

Ombudsmanka chce, aby Ústavní soud zrušil minimální mzdu pro invalidy

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud (ÚS), aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Šabatová chce, aby byla minimální mzda pro všechny stejná. Momentálně nařízení vlády stanovuje dvě minimální mzdy; pro zdravé zaměstnance (9900 Kč měsíčně) a invalidní zaměstnance (9300 Kč měsíčně). Je to přímá diskriminace, řekla dnes ochránkyně práv.

Zástupce ombudsmanky: Nové stavby pro širokou veřejnost musí být bezbariérové

Brno - Nově budované nebo přestavované objekty sloužící veřejnosti musí být bezbariérové. I když to několik let nařizuje investorům stavební zákon a takzvaná bezbariérová vyhláška, někteří investoři na to zapomínají. Sdělil to zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Pokud podle něj takováto stavba nemá bezbariérový přístup, stavební úřad ji nesmí zkolaudovat.

Zákaz sedět na zídkách či schodech? Ombudsmanka se obrací na Ústavní soud

Brno – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu, které lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech.  Podobných vyhlášek v posledních letech stále přibývá, podle ombudsmanky porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní.

Šabatová: Firmy nemohou nařizovat zaměstnancům mlčenlivost o jejich práci

Brno – Firmy nemohou nařizovat svým zaměstnancům mlčenlivost o věcech, s nimiž se seznámí při výkonu povolání. Některým přitom za prozrazení informací hrozí propuštění ze zaměstnání. Nařizovat nic nelze, protože mlčenlivost musí být zakotvena v pracovní smlouvě nebo v dohodě mezi zaměstnavatelem a pracovníkem, dnes to řekla ombudsmanka Anna Šabatová.

Ombudsmanka: S diskriminaci se setkal každý jedenáctý obyvatel České republiky

Brno - Každý jedenáctý obyvatel České republiky má zkušenost s diskriminací, přičemž většina lidí se s ní setkala při hledání nového zaměstnání či přímo v práci. Vyplývá to z výzkumu, který si dala loni vypracovat agenturou Focus ombudsmanka Anna Šabatová. Počet diskriminovaných považuje za vysoký. Příští úterý bude Poslanecká sněmovna projednávat již ve druhém čtení novelu zákona o ombudsmanovi, která počítá s rozšířením jeho pravomocí v ochraně veřejnosti před diskriminací.

Ombudsmanka chce předejít sporům při zápisů prvňáčků. Vytvořila doporučení

Brno - Zmatkům a hádkám při zápisu dětí do prvních tříd základních škol chce předejít ombudsmanka Anna Šabatová, která vytvořila doporučení pro ředitele škol i rodiče, jak mají postupovat. Zápisy začínají již dnes. Vzhledem k velkému počtu dětí lze předpokládat, že se některé děti na školy vybrané jejich rodiči nedostanou, řekla Šabatová.

Pohotovost na telefonu. Armáda začala vojákům proplácet dosažitelnost po službě

Brno - Armáda začala proplácet vojákům z povolání služební pohotovost, což je stav, kdy mají po službě a tedy jsou mimo kasárna, ale pokud dostanou telefonický pokyn od nadřízených, musí se co nejdříve vrátit na základnu. Řekla to dnes ombudsmanka Anna Šabatová. Dříve za pohotovost nedostávali vojáci příplatky, na což si část z nich v roce 2012 stěžovala u ombudsmana Pavla Varvařovského. S vedením armády jednal o sporu on i jeho nástupkyně Šabatová.

Ombudsman má pomáhat občanům EU proti případné diskriminaci

Praha - Veřejný ochránce práv by měl v budoucnu pomáhat pracovníkům ze zemí EU a jejich rodinným příslušníkům proti případné diskriminaci v tuzemsku. Počítá s tím vládní novela antidiskriminačního zákona, kterou dostali k projednání poslanci. Novela reaguje na nové evropské směrnice a novou pravomoc svěřuje v souladu s unijním požadavkem ombudsmanovi, protože ji podle ní musí vykonávat nestranný, nezávislý a apolitický orgán.

Šabatová žádá vládu, aby nařídila lépe čistit odpadní vody

Brno - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá vládu, aby nařídila obcím a městům, aby kvalitněji čistily odpadní vodu proudící z čistíren odpadních vod do řek. Podle ombudsmanky k tomu nejsou nutné větší investice, protože čistírny mohou zvýšit svůj výkon. Technicky s tím problém není, je jen nutné zpřísnit předpisy tak, aby nařídily vypouštění čistější vody z čistíren, řekla ochránkyně. O svém návrhu bude jednat v pondělí na zasedání vlády v Praze.

Před patnácti lety byl zvolen první český ombudsman

Praha – Prvním českým veřejným ochráncem práv zvolili poslanci před patnácti lety, 12. prosince 2000, někdejší ministra spravedlnosti Otakara Motejla. Uznávaný právník se úřadu ujal necelý týden poté, 18. prosince. Advokát disidentů a pozdější šéf Nejvyššího soudu nepatřil k horlivým zastáncům zřízení funkce ombudsmana, za necelých deset let ve funkci se mu však podařilo získat si respekt nejen u nevládních organizací, ale i u některých svých dřívějších kritiků.

Šabatová chce důslednější ochranu lidí proti špatnému zacházení

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby ČR více bojovala proti špatnému zacházení s lidmi. Děti do šesti let by měly být podle ní místo v kojeneckých ústavech alespoň v náhradních rodinách. Ochránkyně práv navrhuje, aby psychiatrické léčebny evidovaly případy použití omezovacích prostředků u pacientů. Policisté by podle ombudsmanky měli více zvažovat připoutávání zajištěných osob v celách. Stát musí také pracovat na zlepšování podmínek v sociálních ústavech i ve věznicích, řekla dnes Šabatová novinářům.

Problém s majitelem bytu, který neplatí energie? Pomůže žaloba, tvrdí Křeček

Brno - Problém s majitelem bytu, který neplatí a kvůli němuž hrozí, že celý dům bude odpojen od vody a energií, lze řešit podáním žaloby, dnes to řekl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček s tím, že o této možnosti mnozí majitelé bytů nevědí. Majitelé ostatních bytů mohou podat k soudu žalobu prostřednictvím správce svého domu i s žádostí, aby soud nařídil prodej bytu dlužníka a ze zisku nechal zaplatit dluhy, uvedl.

Důchod se má platit již od vzniku invalidity, upozorňuje ombudsmanka Šabatová

Brno - Invalidita nevzniká po právní stránce okamžikem, kdy posudkový lékař uzná pacienta kvůli jeho zdravotním potížím za trvale práce neschopného. Za tento termín je nutné považovat vznik onemocnění nebo zranění, jež způsobilo tuto invaliditu. Pokud lékař termín stanoví špatně, občan může léta dostávat nízký invalidní důchod. 

Šabatová se zastala policisty, práce navíc je nutné proplácet

Brno - Pokud policista tráví ve službě čas nad rámec běžných pracovních povinností, protože mu nadřízení kvůli personálnímu podstavu na oddělení nařizují práce navíc, má nárok na proplacení tohoto času v zaměstnání. Nejde o přesčas v mimořádných situacích, jenž do 150 hodin ročně není policistům proplácen, dnes to řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Kvůli přesčasům se dostala do sporu s vedením severomoravské policie.

Šabatová chce evidenci omezovacích prostředků ve zdravotnictví

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby zákonodárci nařídili v novele zákona o zdravotních službách všem zdravotnickým zařízením vést evidenci toho, kdy a jak byly použity u pacientů omezovací prostředky. Týkalo by se to hlavně ústavů, v nichž jsou duševně nemocní. Evidence by měla obsahovat jasné informace o tom, kdy byl jaký prostředek použit. Data by pak bylo možné vyhodnocovat a podnikat kroky k tomu, aby se těchto prostředků užívalo méně. Vyplývá to ze zprávy Šabatové o její činnosti ve třetím čtvrtletí tohoto roku. RedakceK má zprávu k dispozici, stanovisko ministerstva zdravotnictví zjišťuje.

Urážíte naši práci, vzkázala ombudsmance žena z Jezové

Bělá pod Bezdězem - Děti v Jezové žijí v horších podmínkách než čeští vězni. Výrok veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, kterým upozorňovala na život malých uprchlíků za zdmi detenčního tábora na Mladoboleslavsku, spustil lavinu kritiky. A to na obou stranách pomyslné barikády.

Ombudsmanka: Novela silničního zákona starostům přidá práci

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová má výhrady k novele zákona o pozemních komunikacích, který podle ní přidá práci starostům malých obcí a nedává dost pravomocí stavebnímu dozoru. Veřejná ochránkyně práv upozornila, že pro malé obce bude přítěží to, že budou muset schvalovat nově vznikající místní komunikace. Dosud to dělaly jim nadřízené obce. Stavební dozor by měl mít podle Šabatové větší možnost ukládat pokuty neukázněným stavebníkům. Sdělila to včera. Novela vstoupí nabude úšinnosti od 1. ledna.

AKTUALIZOVÁNO

Život běžence v ČR: Děti bez teplého oblečení a rodiče v poutech

Brno – Bez teplého oblečení, 
v poutech a špatných hygienických podmínkách. Běžencům v zařízení ministerstva vnitra Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku se žije hůř než českým vězňům. Takové je zjištění ombudsmanky Anny Šabatové. Zcela zásadní nedostatky zjistila s kolegy při kontrole tohoto zařízení v srpnu, září i říjnu.

Šabatová bude s vládou jednat o ochraně seniorů

Brno – Ombudsmanka Anna Šabatová bude v pondělí v Praze na jednání vlády jednat o ochraně seniorů. Tématem jejího vystoupení bude boj proti neregistrovaným pobytovým zařízením sociálních služeb a zlepšení péče o seniory v těch ústavech, které splňují podmínky pro svůj provoz. Neregistrovaná zařízení, v nichž žijí senioři často ve velmi špatných podmínkách, kritizuje Šabatová dlouhodobě.

Šabatová: Vyřizování žádostí o finanční pomoc nelze odkládat

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová nesouhlasí se záměrem ministerstva spravedlnosti zrušit současnou tříměsíční lhůtu, kterou má na posuzování žádostí obětí trestných činů a pozůstalých po nich o finanční pomoc. Podle záměru ministerstva by měla být tato lhůta prodloužena na dobu neurčitou. Obětem i pozůstalým je třeba pomáhat a ulehčovat jim jejich situaci, ne ji ztěžovat, řekla dnes veřejná ochránkyně práv.

AKTUALIZOVÁNO

Některé děti trpí. Ombudsmanka kritizuje průtahy soudů

Praha /INFOGRAFIKA/ – Na rychlost soudů si Česko podle evropských statistik nemusí rozhodně stěžovat. Patří k nejrychlejším na Starém kontinentu. Ombudsmanka Anna Šabatová přesto tvrdí, že stát není schopen s jistotou garantovat právo na rozhodnutí soudů bez zbytečných průtahů. Ty přitom mohou rozvrátit život všem účastníkům soudního jednání.

Ombudsmanka Šabatová: Kuchaři ve školkách musí dětem ohřívat přinesené jídlo

Brno – Pokud kuchaři v mateřských školkách odmítají, aby si děti z nejrůznějších zdravotních důvodů nosily sebou do mateřinky jídlo z domova, může jít o porušení nejen školského, ale také antidiskriminačního zákona. Oznámila to dnes ombudsmanka Anna Šabatová s tím, že kuchaři jsou jen povinni dítěti jeho dietní jídlo ohřát. S obdobnými stížnostmi se setkává ale jen ojediněle. Z jejího výzkumu na toto téma vyplývá, že většina z nich se snaží dětem vycházet vstříc.

Šabatová: Úřady práce nesmějí nechat lidi pracující v zahraničí bez dávek

Brno - Úřady práce jsou povinny dočasně vyplácet rodičovské příspěvky i těm lidem, kteří pracují v zahraničí a mají nárok na to, aby jim tuto dávku hradil některý ze států EU. Úřady práce nesmějí jejich požadavek zamítnout a nechat rodinu bez podpory. Jsou povinny dávky dočasně vyplácet a s příslušnými úřady v zemích EU se pak vyrovnat, dnes to sdělila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Setkala se i s tím, že rodiny byly kvůli nesrovnalostem rok bez příspěvků.

Ombudsmanka: Obce mohou lépe chránit zajímavé historické objekty

Brno - Obce mohou lépe chránit významné historické objekty, které nejsou na seznamu památek, proti necitlivým stavebním zásahům. Stačí jim k tomu, když více využijí současný stavební zákon. Obce mohou architektonicky hodnotné stavby na svém území popsat a zakotvit ve svých územně analytických podkladech. Stavební úřad pak musí při posuzování stavebních záměrů hodnoty území zohlednit změny na těchto budovách, dnes to řekla ombudsmanka Anna Šabatová.

Ombudsmanka: Některé úřady stále nevyužívají datové schránky

Brno - Některé úřady stále nedoručují občanům dokumenty do jejich datových schránek, jak by už šest let měly činit. Zasílají je stále klasickým způsobem, tedy formou doporučených dopisů poštou. Je to sice nesprávný úřední postup, ale není nezákonný, sdělila dnes ombudsmanka Anna Šabatová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT