Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Papež František

Novým papežem byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Rozhodl se, že napříště bude používat jméno František.

Mladí lidé by měli najít práci doma, aby nemuseli odcházet, řekl papež František

Papež František v sobotu ostře odsoudil krizi v oblasti pracovních míst, která nutí mladé Italy cestovat daleko za prací a opouštět rodné regiony. Hlava katolické církve se tak vyslovila při návštěvě svatyně svatého Otce Pia v ekonomicky upadající jižní Itálii.

Papež František obnovil komisi, která si posvítí na zneužívání dětí kněžími

V čele komise zabývající se případy zneužívání nezletilých v katolické církvi opět stane bostonský kardinál Sean O'Malley. Půjde o sedmnáctičlennou skupinu. Podle agentury DPA bylo nově jmenováno devět členů.

Papež František prý lituje slov, kterými hájil biskupa, který kryl zneužívání

Papež se v pondělí na cestě letadlem zpět do Říma omluvil za svá slova, kterými se minulý týden zastal chilského biskupa Juana Barrose. Ten měl prý krýt zneužívání nezletilých kněžími. Papež údajně věří v Barrosovu nevinu, lituje ale výroku na jeho obhajobu, kterým zranil oběti kněžích.

Ukončete izraelsko-palestinský konflikt, vyzval papež během tradičního poselství

Papež František v tradičním poselství Městu a světu vyzval k obnově dialogu, jenž by ukončil izraelsko-palestinský konflikt. Během svého projevu pronášeném z balkonu vatikánské baziliky svatého Petra nezapomněl papež ani na utrpení dětí při válečných konfliktech po celém světě.  

Papež František slaví jednaosmdesáté narozeniny. Dostal hrdinský dort

Papež František oslavil v neděli jedenaosmdesáté narozeniny. Jedním z dárků byl dort s jeho vlastním vyobrazením, jak na svých zádech nese svět. 

Paní Jarmile se splnilo vánoční přání. Setkala se s papežem Františkem

Paní Jarmila Vrzáčková z třebíčského domova pro seniory dostala ten nejkrásnější vánoční dárek. Setkala se s papežem Františkem. Svatý otec ji při generální audienci v aule Pavla VI. ve Vatikánu dokonce objal, požehnal jí a daroval jí růženec.

Neuveď nás v pokušení? Papež František by rád přepsal Otčenáš

/ANKETA/ Italské znění textu modlitby Páně (Otčenáš neboli Pater noster) se současnému papeži Františkovi nezamlouvá. Verš, který zní v češtině „a neuveď nás v pokušení“, by rád pozměnil na „nedopusť, abychom byli uvedeni v pokušení“. Proč? Protože bůh ke hříchu nenavádí.

Respektujte všechny etnické skupiny, vyzval papež František v Barmě

Papež František dnes v barmské metropoli Neipyijtu vyzval k respektování práv všech etnických skupin žijících v Barmě. Podle něj je v zemi potřeba vést náboženský dialog. Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij po setkání s papežem slíbila, že v zemi bude hájit lidská práva a zajistí bezpečnost pro všechny občany.

Návštěva papeže v Barmě se točí kolem jednoho nežádoucího slova: Rohingové

Vysloví ho, nebo nevysloví? Na to se v duchu ptají miliony Barmánců. Papež František stojí v Barmě před delikátní diplomatickou úlohou. Měl by se v duchu svého poslání zastávat utlačovaných, zároveň si však nemůže 52milionovou populaci Barmy naštvat poukazem na kauzu Rohingů.  

Pozvedněte svá srdce, ne mobilní telefony, vyzval věřící papež

/VIDEO/ Papež František vyzval katolíky, aby během bohoslužeb vypínali své mobilní telefony a nepoužívali je k pořizování snímků. Bohoslužba má být časem modlitby a ne fotografování. Svou žádost vztáhl i na kněze a biskupy. Informuje o tom The Washington Post.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Papež v 70. letech docházel za židovkou na psychoanalýzu, odhalila nová kniha

Papež František navštěvoval ve věku 42 let psychoanalytičku. Překvapivé zjištění ze života Svatého otce přinesla nová kniha francouzského sociologa Dominika Woltona. Podle deníku Guardian se budoucí papež potřeboval zbavit šrámů, která v něm zanechala vojenská krutovláda v Argentině.

Papež kárá belgickou katolickou charitu. Za eutanazii

/ANKETA/ Katolická církev eutanazii nepřijímá, podobně jako antikoncepci či interrupce. Jenomže v zemích Beneluxu jde o uzákoněnou záležitost, kterou dokonce nabízí jedna z belgických katolických charit. Papeži Františkovi se to hrubě nelíbí. 

AKTUALIZOVÁNO

Papež vyzval k dialogu, který by zastavil násilí v Jeruzalémě

Hlava katolické církve, papež František v neděli prohlásil, že je znepokojen násilím v Jeruzalémě a vyzval k dialogu, který by pomohl obnovit mír. 

Papež chce změnit přísná pravidla svatořečení. Bude stačit hrdinský život

Svatořečení, neboli prohlášení za svatého, má svá předepsaná pravidla, která církev tvrdě dodržuje a každý případ pečlivě posuzuje. Papež František chce vytvořit další možnost, jak se stát svatým. Nově se svatými budou moci stát ti, kteří obětují svůj život pro ostatní.

Papež hodlá bojovat proti italské mafii, uvažuje o exkomunikaci

Svatý stolec má novou doktrínu boje proti italské mafii. Papež František zvažuje vypracovat seznam katolíků, kteří jsou zkorumpovaní nebo napojení na mafii, ti pak budou exkomunikováni. Proti mafii již církev v minulosti vystupovala, někteří za to zaplatili dokonce životem.

Papež ocenil Merkelovou, posílil ji v boji za mír

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes sešla s papežem Františkem ve Vatikánu. Papež požádal Německo, aby bojovalo za Pařížskou klimatickou dohodu a „rozbití zdí," které brání mezinárodní spolupráci, komentovala kancléřka své setkání se svatým otcem.

Mír na Blízkém východě. To je prosba papeže při velikonočním poselství

Desítky tisíc lidí vyslechly velikonoční poselství papeže Františka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Ten zde mimo jiné odsoudil také sobotní zabíjení v Sýrii, při němž zemřelo 112 lidí. 

Papež chce navštívit Jižní Súdán s arcibiskupem z Canterbury

Papež František hodlá v doprovodu arcibiskupa z Canterbury navštívit Jižní Súdán stižený občanskou válkou a hladomorem. Oznámil to během nedělní návštěvy anglikánského kostela v Římě s tím, že jej ke společné cestě loni vyzvali biskupové.

Papež telefonoval kardinálu Vlkovi, který se léčí s rakovinou

Praha - Papež František telefonicky hovořil s vážně nemocným českým kardinálem Miloslavem Vlkem. Ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví. Čtyřiaosmdesátiletý kardinál Vlk minulý týden oznámil, že trpí rakovinou plic. O průběhu hovoru s papežem informoval Vlk na svých internetových stránkách.

Papež František nechce být na vatikánských euromincích

Papež František si nepřeje, aby vatikánské euromince nadále zdobil jeho obličej. Rozhodl proto, že při ražbě nových vatikánských eur a centů bude na straně, která zobrazuje motivy z jednotlivých zemí platících evropskou měnou, znázorněn papežský znak, informovala agentura APA.

Podezření na zneužívání dětí duchovními. Fittipaldi viní i okolí papeže

Vatikán - Vatikán kryl stovky podezření na zneužívání dětí katolickými duchovními. Ve své nové knize to tvrdí italský investigativní novinář Emiliano Fittipaldi, podle něhož není zcela bez viny ani současný papež František. Fittipaldiho kniha s názvem Lussuria (Smilstvo) vyjde ve čtvrtek. Novinář už dříve psal o případech zpronevěry ve Vatikánu.

Zeman opět pozval papeže Františka na návštěvu Česka

Praha - Prezident Miloš Zeman pozval papeže Františka, aby navštívil Českou republiku letos v červnu při připomínce 75 let od vypálení Lidic.

AKTUALIZOVÁNO

Vatikánská ochranka má problém: Svatý otec odmítá obrněná auta

Vatikán – Papež František si uvědomuje, že může být terčem útoku, ale přesto hodlá nadále jezdit v normálních neobrněných automobilech a bez velkého bezpečnostního doprovodu. Podle agentury Reuters to napsal v úvodu k nové knize věnované dosavadním zahraničním cestám papeže.

Papež vyzval biskupy, aby dál důsledně potírali zneužívání dětí

Vatikán - Papež František vyzval na konci roku své biskupy, aby i nadále důsledně zajišťovali ochranu dětí před sexuálním zneužíváním ze strany duchovních. Hlava římskokatolické církve se tak vyjádřila v dopise s datem 28. prosince, který byl adresován vysoce postaveným duchovním a jehož obsah dnes zveřejnil Vatikán.

Pouť za papežem do Vatikánu letos podnikly asi čtyři miliony lidí

Vatikán - Téměř čtyři miliony lidí podnikly letos pouť do Vatikánu, aby se zúčastnili akcí s papežem Františkem. Oproti předchozímu roku je to značný nárůst, uvedla s odvoláním na Prefekturu papežského domu agentura APA.

AKTUALIZOVÁNO

Papež popřál mír lidem v Sýrii a dalších konfliktních oblastech

Vatikán - Papež František dnes v tradičním poselství Městu a světu popřál ve Vatikánu pokoj a mír lidem v konfliktních oblastech v Sýrii, v Izraeli a Palestině, v Iráku, Jemenu, Libyi, Nigérii, Jižním Súdánu a dalších zemích. Pokoj přeje rovněž lidem zasaženým teroristickými útoky i migrantům.

Papež vyzval k soucitu s dětmi postiženými válkami a chudobou

Vatikán - Papež František včera ve svém tradičním poselství mše vánoční vyzval katolíky, aby soucítili s dětmi postiženými válkami a chudobou, ale i s těmi, kterým bylo zabráněno se narodit.

Papež má spor s maltézskými rytíři, zřejmě kvůli kondomům

Řím - Papež František se dostal do sporu s Řádem maltézských rytířů kvůli odvolání jejich velkokancléře. Toho vedení řádu odvolalo zřejmě kvůli rozdávání prezervativů v rozvojových zemích. Papež učinil podle agentury AP neobvyklý krok, když tento týden jmenoval komisi, aby vyšetřila odvolání Albrechta von Boeselagera. Řád nyní papeži vzkázal, že ustavení komise považuje za nepřijatelné.

Zeman opět pozval papeže Františka na návštěvu Česka

Praha - Prezident Miloš Zeman znovu pozval papeže Františka na návštěvu Česka. Učinil tak v rámci blahopřejného telegramu, který poslal papeži k jeho sobotním 80. narozeninám. Celé znění telegramu zveřejnil dnes Pražský hrad na svých internetových stránkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT