Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Dovolená a cestovky

Dovolená a cestovky

Průzkum: Třetina Čechů by se vypravila na dovolenou do vesmíru

Třetina Čechů by se ráda vypravila na dovolenou do vesmíru, necelou polovinu by lákala možnost létat na Mars. Téměř 60 procent lidí si umí představit lékařské zákroky vedené plně automatizovanými roboty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro technologický festival Future Port Prague, který se uskuteční 6. a 7. září v areálu tržnice v Holešovicích.

Stan neměl klimatizaci. Reklamací zájezdů ubylo, bývají ale razantnější

Na střeše bungalovu se pohybovala hlučná kuna. I s takovými stížnostmi se musejí vypořádat cestovní kanceláří. Oproti loňsku reklamací ubylo, zato však stoupl podíl zamítnutých. Výsledky ankety mezi svými členy přinesla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Vzít si dovolenou v práci? Firma to nemusí povolit

/INFOGRAFIKA/ Vezmu si dovolenou. Takovou oznamovací větou  většinou zaměstnanci sdělují svému šéfovi, že je pár dní či týdnů v práci neuvidí. Přestože jde o zažitou formulku a letitou praxi, podle zákona nic takového není možné.

Na dovolenou si půjčilo 11 procent Čechů. Experti před úvěry na „zážitky“ varují

/INFOGRAFIKA PO KRAJÍCH/ Když už se lidé kvůli prázdninovému pobytu zadluží, tak nejčastěji do deseti tisíc.

Plané plány. Rozpočet dovolené Češi nedodrží, byť ho tvoří až rok dopředu

Když jde o dovolenou, Češi nejsou příliš spontánní. Zahraniční cestu obvykle plánují několik měsíců předem a často využívají i pomoci cestovní kanceláře. Přesto pouhých 14 procent tuzemských cestovatelů zvládne dodržet původní rozpočet.

Dovolená našinců: na chalupě ve středních Čechách nebo u moře v Chorvatsku

/INFOGRAFIKA/ Autobusové zájezdy už netáhnou. Když Češi vyrazí na dovolenou do ciziny, tak vlastním autem nebo letadlem s cestovní kanceláří.

Češi letos rekordně cestují i mimo hlavní sezonu. Cestovky jsou spokojené

Co měsíc, to rekord. Tuzemské cestovní kanceláře si letos mohou spokojeně mnout ruce. Už na začátku kalendářního roku v lednu a únoru prodaly v předprodejích skoro 40 procent celoroční kapacity. A nejenom to. Potvrdil se trend z minulých let, kdy Češi častěji cestují i na krajích hlavní sezony, tedy v květnu a říjnu.

Dovolená ve středomoří stále láká, ovšem lidé objevují i exotiku

Počasí je teplé, zahrádky restaurací plné, na bundy a kabáty začíná pomalu sedat prach - to znamená, že se blíží léto a lidé se těší na své vytoužené dny odpočinku od práce, proto jsme oslovili několik cestovních agentur, aby nám řekly, kam lidé z Berounska nejčastěji jezdí na dovolenou.

Top termín pro dovolenou? První týden července se dvěma svátky

Možnost ušetřit dva dny dovolené i letos využije hodně lidí a vyrazí na letní dovolenou už počátkem července. Ve čtvrtek 5. července a o den později jsou totiž státní svátky.

Češi chtějí exotiku. Prodej zájezdů do vzdálených destinací poskočil o pětinu

Plavba zaoceánským parníkem, koupání v Tichomoří či výlet na Zanzibar. Těchto kratochvílí si Češi dopřávají čím dál častěji. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK) vzrostl počet prodaných zájezdů do exotických destinací meziročně o 15 až 20 procent. 

Cestovním kancelářím se vloni dařilo, v letě prodaly o 15 procent zájezdů více

/INFOGRAFIKA/ Z údajů Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí roku 2017 vyplývá, že Češi si vloni pořídili nejvíce dovolených za posledních sedm let. V hlavní letní sezóně se prodalo 2,9 milionu zájezdů.

Na lyže s cestovkou? Většinu Čechů si rozebrala Itálie s Rakouskem

/INFOGRAFIKA/ Více než polovina Čechů, kteří v zimě vyrazí na hory s cestovní kanceláří, směřuje do Itálie. Hledají zde zejména kvalitní sjezdovky i dobré jídlo. Rakousko skončilo až na druhém místě, přestože je bližší a o více než tisícovku levnější. Ostatní alpské státy pak podle statistiky společnosti Invia už jen paběrkují. 

Šestina Čechů jezdí pod stan. Osmina spí pod širákem

/INFOGRAFIKA/ Tuzemské kempy zažívají renesanci. Míří do nich rok od roku více našinců i hostů z ciziny. 

Turisté se Egypta nebojí. Cestuje jich tam více než vloni

Události v Egyptě Čechy od dovolené u Rudého moře neodrazují. Zájem o zájezdy do země pyramid se prý dokonce zvýšil.

AKTUALIZOVÁNO

Stěhování k moři vrcholí. Zácpy jsou už u Vídně, víme jak na ně vyzrát

/INFOGRAFIKA/ Vstupujeme do nejobávanějšího dne roku, aspoň z pohledu těch, kdo míří autem na dovolenou. Aktuálně se kolony tvoří před Vídní, na hranicích se Slovinskem je již 10km kolona. V článku přinášíme doporučení, kudy Rakouskem projet bez potíží a dále tip, jak se vyhnout čekání na slovinské hranici.

Útok nožem v Egyptě. Turisté z Vysočiny cesty za moře neruší

Zájezdy do Egypta turisté z Vysočiny po útocích nožem na turisty v Hurghadě ve velkém neruší.

Dovolená. Babiš v Itálii, levice míří do Řecka

Po dobu tří srpnových týdnů nebude zasedat vláda. Pro české politiky tak začíná hlavní sezona dovolených. Deník se jich proto zeptal, kde si budou chtít od politiky odpočinout.

K Jadranu se jelo bez zdržení, příští víkend se čeká kolaps

Náročný víkend mají za sebou řidiči cestující z Česka a dalších států Evropy na dovolenou k Jaderskému moři. Výrazně horší byla situace v sobotu, kdy cestu do Chorvatska komplikovaly nehody i dlouhé dopravní zácpy, ve kterých se auta zdržela i několik hodin. Odpoledne se ale situace uklidnila, jen drobná zdržení byla i dnes.

Seznamte se: Alanya, perla Turecké riviéry

/FOTOGALERIE/ Opomíjená, možná i lehce zatracovaná. Taková je pro většinu české veřejnosti Turecká riviéra. Ale ne náhodou se říká, že kdo jednou objeví zdejší kouzlo, už nebude chtít domů. Že, egyptská královno Kleopatro?

O náhradu za zpožděné lety mohou žádat i klienti cestovních kanceláří

Pokud zpoždění při letecké přepravě přesáhne tři hodiny a splní kritéria daná nařízením Evropského parlamentu, má i klient letící na dovolenou nebo z dovolené s cestovní kanceláří nárok na finanční kompenzaci za zpožděný let.

V Chorvatsku a Bulharsku o prázdninách slouží čeští policisté

I letos mohou čeští turisté od počátku července do poloviny září potkat v Chorvatsku a v Bulharsku české policisty, kteří slouží ve smíšených hlídkách se zahraničními kolegy. Turistům pomáhají s řešením závažných událostí, uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Červencové svátky využije k cestování o pětinu více lidí než loni

Na dva státní svátky uprostřed pracovního týdne se mohou Češi těšit hned z kraje letních prázdnin. První červencový týden tak tradičně využívají k cestování na dovolenou. Letos dle aktuálních statistik cestovní agentury Invia využije výhodného termínu o 21 procent více turistů než vloni. Zájezdy do populárních destinací jsou tak na první červencový týden z velké části vyprodané.

Dovolené v zahraničí beze strachu. Jihomoravští turisté se vracejí i do Turecka

Turecko směřující podle mnohých odborníků k prezidentské autokracii, teroristické útoky v Egyptě nebo zemětřesení v Řecku. Ani těmito riziky si Jihomoravané nenechají zkazit letošní letní dovolenou.

Nižší ceny dovolených u moře ovlivnila silnější koruna jen nepatrně

Posílení koruny od uvolnění měnové politiky ČNB v dubnu se zatím v korunových cenách zahraničních zájezdů neprojevilo. Mírné aktuální zhodnocení o dvě a půl procenta nemá zatím vliv na aktuální ceny formou last-minute zájezdů. Nicméně očekávaní zhodnocení koruny se projevilo už před ukončením intervencí v nižších katalogových cenách zájezdů na léto 2017.

Na co si dát pozor při výběru zájezdu? Přečtěte si užitečné rady

Chystáte se na dovolenou? Někdo už má svůj zájezd dávno vybraný, jiný čeká na správný čas a lepší cenu, řada z nás vyrazí na chatu nebo si vše zařídí na vlastní pěst. Společnost dTest připravila několik užitečných rad, aby vám dovolená nezhořkla.

Cesta k moři zdraží. Chorvati zakazují řídit unaveným šoférům

/INFOGRAFIKA/- Pojedete letos autem do „Jugošky"? Cesta, kterou každoročně absolvuje 700 až 800 tisíc Čechů, bude letos zase o něco dražší. Včera na to upozornili zástupci tuzemského ÚAMK. Už v březnu zdražily chorvatské dálniční poplatky o pět procent, v hlavní sezoně (viz graf) jsou vyšší o desetinu.

Egyptská turistická střediska jsou bezpečná, tvrdí ministerstvo

České ministerstvo zahraničí doporučuje v souvislosti s bezpečnostní situací v Egyptě pečlivě vážit individuální cesty do Káhiry a okolí. Bezpečnost turistických letovisek u Rudého moře a významných staroegyptských památek je ale zajištěna dostatečně. Českým občanům pobývajícím v Egyptě ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se jakýmkoliv veřejným shromážděním. Černínský palác o tom dnes informoval na svém webu.

Na velikonoční víkend výrazně vzrostl zájem o pobyty u moře

Na prodloužený velikonoční víkend letos Češi vyrazí častěji k moři či na krátké pobyty do evropských metropolí. Na čelo žebříčku nejpopulárnějších metropolí se letos vrátila Paříž, zájem o pobyty v Egyptě vzrostl meziročně o 300 procent, vyplývá z ankety mezi prodejci zájezdů.

Egypt se opět dostává do centra zájmu českých turistů

Češi se letos vrátí do Egypta, ukazují prodeje zájezdů na léto. Země na Nilu se zařadí do první pětky nejpopulárnějších destinací pro letecké zájezdy, očekávají cestovní kanceláře. Zatímco loni se dovolené v Egyptě podílely na prodeji first minute zájezdů jedním procentem, letos je to sedm procent, vyplývá z údajů agentury Invia.cz. Ze zemí, které loni Češi opomíjeli, se zvedl zájem i o Tunisko a Turecko.

Za deset tisíc k moři. Zimní dovolené letos trhají rekordy

O padesát procent vzrostl počet prodaných zájezdů do Egypta, Kapverd či Dubaje. Co z toho plyne? V tuzemských cestovních kancelářích mají zkraje roku nebývalé žně.

Zimní dovolená v Kolíně: bezdětní volí exotiku, rodiny raději lyžují

Kolínsko - Venku je po dlouhé době opravdová zima. Mráz a sníh. Někteří však mají raději sluníčko a moře. Jaké dovolené si v zimě vybírají obyvatelé Kolína? Jezdí raději na hory nebo za teplem?

Podzimní prázdniny letos stráví víc Čechů u moře

Praha - Počet Čechů, kteří během podzimních prázdnin vyrazí k moři, letos proti loňsku vzroste. Nejžádanějšími destinacemi jsou Egypt a Spojené arabské emiráty. Naopak o pětinu klesl zájem o pobyty v Paříži. Populární jsou na podzim stále také wellness pobyty v Česku či v termálních lázních na Slovensku a v Maďarsku. Vyplývá to z vyjádření cestovních kanceláří.

Každý druhý Čech v létě strávil dovolenou v Česku či na Slovensku

Praha – Každý druhý Čech letos v létě strávil dovolenou v tuzemsku nebo na Slovensku. Bezpečnostní situace ve světě ovlivnila plánování dovolené osmi z deseti Čechů a zhruba třetina lidí do zemí pokládaných za rizikové záměrně necestovala. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos pro Equa bank. Čtvrtina Čechů na dovolenou nejela kvůli nedostatku peněz či času.

Asociace: Trh se zájezdy letos klesl nejméně o 10 procent

Praha - Trh se zahraničními zájezdy letos klesl o nejméně deset procent, odhaduje Asociace cestovních kanceláří ČR. Za úbytkem cest do ciziny stály hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí, zejména v Egyptě a v Turecku, naopak rostly destinace jako Španělsko a Bulharsko. Poptávka po last minute zájezdech ale byla v létě silná, neboť Češi nechali nákup dovolené na poslední chvíli. Vzrostly i prodeje exotických dovolených. Vyplývá to z vyjádření zástupců cestovních kanceláří.

Cestovní kanceláře čekají vyšší zájem o lyžařské zájezdy oproti loňsku

Praha - Cestovní kanceláře očekávají v zimě vyšší zájem o lyžařské zájezdy oproti loňsku. Lidé totiž v létě kvůli obavám z terorismu méně vyjížděli do ciziny, trávili dovolenou v Česku, a ušetřili. Ceny lyžařských zájezdů se meziročně nezměnily. Dál také roste poptávka po zkrácených pobytech. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů. Cestovní kanceláře prodají ročně zájezdy za zhruba 20 miliard Kč, zimní dovolené se na prodejích podílejí asi pěti procenty.

Čedok loni prohloubil ztrátu na 160 milionů korun

Praha - Cestovní kancelář Čedok loni prohloubila ztrátu na 160 milionů korun z předloňských šesti milionů. Tržby klesly o 21 procent na 1,96 miliardy korun. Letos CK očekává, že vytvoří zisk. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Stížnosti a reklamace dovolených? Oprávněné i kuriózní

Ostrava - Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska radí reklamovat dovolenou nejpozději do jednoho měsíce od skončení zájezdu. A ve všech případech je vhodné pořídit si důkazy.  

CK: Prodeje letních zájezdů k moři budou letos o pětinu nižší

Praha - Prodeje letních zahraničních zájezdů budou letos v Česku asi o pětinu nižší než v předchozích letech, odhadují v polovině prázdnin tuzemské cestovní kanceláře. Zájem o last minute dovolené byl ale v červenci velký, když lidé nechávali rozhodnutí o dovolené na poslední chvíli. Podle CK je ale řada zájemců zklamána, protože kvůli menší nabídce nesehnala zájezd podle svých představ. Zájem o Turecko přitom opět roste, vyplývá z dnešního zjištění ČTK mezi cestovními kancelářemi.

Cesta autem na dovolenou se často mění v drama. Štěstí přeje připraveným

Kladensko - První měsíc letních prázdnin se pomalu ale jistě chýlí ke svému konci. Ten druhý však máme ještě před sebou. Ti, kteří dosud neměli možnost odjet na dlouho očekávanou dovolenou, se na ni chystají právě v nadcházejícím srpnu.

Před zahraniční dovolenou je vhodné zubní i lékařské vyšetření

Praha - Před zahraniční dovolenou radí prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar absolvovat zubní prohlídku a komplexní lékařské vyšetření, zvláště v případě delšího pobytu.

Drahé storno. Cestovky mohou chtít až sto procent

Lidé obvykle často narazí u cestovek v Rakousku a Německu.

Co dělat při nesnázích v cizině

Praha - Začínají prázdniny 
a dovolené. Jak se připravit na případné krizové situace?

Jak co nejlépe využít dovolenou?

Paříž – Po vyčerpávajícím roce často považujeme dovolenou za ozdravnou pauzu, kdy si máme odpočinout a uklidnit se. Jak ale dovolené co nejlépe využít tak, aby její pozitivní účinky trvaly co nejlépe? Očekáváme ji s netrpělivostí. Tak vytoužená dovolená je časem k načerpání nových sil, k objevování exotiky nebo prostého odpočinku s knihou v ruce. Je však možné využít ji ještě lépe a učinit z ní předehru k více obohacujícímu a klidnějšímu roku.

Klienti cestovních kanceláří v úpadku mají nárok na vrácení plné ceny

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes novým nálezem potvrdil, že klienti cestovní kanceláře v úpadku mají nárok na plnou náhradu ceny zájezdu. Vyhověl stížnosti dvojice z Prahy, která od Generali Pojišťovny dostala přibližně o 7000 korun méně, než kolik za neuskutečněnou dovolenou v Turecku vynaložila. Pojišťovna argumentovala tím, že celkové nároky klientů přesáhly limit sjednaný v pojistce. ÚS nálezem navázal na svůj loňský verdikt, který se nesl v podobném duchu.

Míříte s rodinou za hranice? Pozor na sedačky pro děti

Berounsko - Stále více lidí dává přednost destinacím, do kterých dojedou vlastními autem. I s ohledem na hrozby teroristických útoků Češi letos nejčastěji volí Chorvatsko či Itálii. Ten, kdo zatím není zvyklý jezdit na dovolenou po vlastní ose, měl by se předem dobře informovat, co ho může při cestě zaskočit.

Letní dovolená? Někteří nabírají energii u moře, jiní jsou raději v tuzemsku

Kolínsko - Léto je za dveřmi a s ním také dovolené. Kam jezdí Kolíňáci užívat své volné dny? Mají svá oblíbená místa, kam se rádi vrací nebo objevují stále nové destinace? Dávají přednost válení se na pláži u moře nebo například aktivní dovolené v tuzemsku?

Čechy na cestě k moři čekají zácpy kvůli opravám, Euru a migraci

Praha - Čechy, kteří pojedou v létě na dovolenou do zahraničí autem, čekají opět zácpy. Nejhorší budou zřejmě první červencový víkend a pak přelom července a srpna, ale i v ostatních termínech se cesty ke Středozemnímu moři zřejmě bez zdržení neobejdou. Vyplývá to z informací ÚAMK. Vedle uzavírek kvůli opravám silnic dopravu zkomplikuje světový fotbalový šampionát ve Francii a také stále častější hraniční kontroly kvůli migrační vlně.

Průzkum: Každý čtvrtý Čech si letos v létě nedopřeje dovolenou

Praha - Na dovolenou letos v létě nepojede 27 procent Čechů. Z těch, kteří se na nějakou dovolenou vydají, zůstane téměř polovina (41 procent) v tuzemsku. Na Slovensku bude bez volna každý třetí Slovák, naopak Poláci a Bulhaři si v létě odpočinek dopřejí. Na dovolenou se chytá 80 procent Bulharů a 87 procent Poláků. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit mezi 4000 respondenty.

Pojišťovny pojistily proti krachu 900 cestovních kanceláří, mnohé odmítly

Praha - Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 900 cestovních kanceláří, o zhruba 40 méně než před rokem. S dalšími ještě jednají, každá z nich pojistit odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly jejich špatné ekonomické výsledky či nedůvěryhodný obchodní plán. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují. Ceny pojistek zůstaly zhruba na loňské úrovni.

Španělsko navštívilo v 1. čtvrtletí rekordních 12 milionů cizinců

Madrid - Do Španělska přijelo v letošním prvním čtvrtletí rekordních 12 milionů zahraničních turistů, což je oproti témuž období loňského roku nárůst zhruba o 14 procent. Podle Národního statistického úřadu přijelo nejvíce turistů z Británie – 2,7 milionu, což je meziroční nárůst o dvacet procent. K vyššímu počtu turistů v březnu, kdy do země zavítalo 4,8 milionu cizinců, podle agentury EFE přispěly Velikonoce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT