Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Nakupování

Nakupování

Dostali jste nevhodný vánoční dárek? Na jeho vrácení zbývá týden

Pokud jste byli na Vánoce obdarováni dárkem, který vás příliš nepotěšil, máte podle zákona možnost jej vrátit či vyměnit. Potřeba je však jednat co nejdříve.

Nevhodné dárky je možné vrátit u řady obchodníků do půlky ledna

Praha - Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u řady obchodníků do poloviny ledna. Vrácené zboží musí být nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Možnost vrátit zboží se nevztahuje například na CD, DVD, počítačové hry či produkty osobní hygieny. Vrácené zboží obchodníci prodávají se slevou, zájem je velký. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Průměrná platba Čechů na internetu letos stoupla na 1324 korun

Praha - Průměrná platba zákazníků v tuzemských internetových obchodech se v letošním roce zvýšila o 46 korun na 1324 korun. Nejvíc peněz Češi zaplatili 12. prosince. Vyplývá to ze statistiky platebního systému PayU, který má zhruba čtvrtinový podíl na všech on-line platbách v ČR.

Nejzazší termín pro objednání vánočních dárků je 19. prosinec

Praha - Nejzazší termín, do kdy bude možné v internetových obchodech objednávat vánoční dárky, aby dorazily do Štědrého dne, je pondělí 19. prosince. Doručení do Vánoc při objednání v tento den garantuje devět z deseti českých e-shopů. Vyplývá to z údajů nákupního portálu Heureka.cz.

Obchody hlásí zatím nejlepší adventní víkend, nápor ještě zesílí

Praha - Obchodníci hlásí o třetím adventním víkendu nárůst tržeb a počtu zákazníků. Zároveň uplynulý víkend považují z těch adventních za letošní nejúspěšnější. Nicméně hlavní nápor ještě očekávají v nadcházejícím týdnu v souvislosti s výplatními termíny. V internetových obchodech je největší zájem o elektroniku, tedy mobilní telefony, notebooky nebo herní konzole. Velké obchodní řetězce zaznamenaly trvající zájem o vánoční dekorace, svíčky a čokoládové kolekce. Vyplývá to z vyjádření obchodníků.

Obchodníci v příštím týdnu spustí předvánoční výprodeje

Praha - Někteří obchodníci v příštích dnech spustí předvánoční výprodeje, hlavní vlna slev v obchodech ale přijde až po svátcích. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Jídlo zdražuje. Kvůli EET to není, tvrdí Babiš

Praha – Doby, kdy se ceny skoro nehýbaly a inflace byla téměř na nule, minuly. Drahota roste a nová data Českého statistického úřadu to potvrzují. V listopadu byla inflace meziročně vyšší o 1,5 procenta, v říjnu to bylo meziročně „jen" 0,8 procenta.

Na Štědrý den zůstane část velkých obchodů zavřená

Praha - Na Štědrý den letos část velkých obchodů s nepotravinářským zbožím nechá prodejny zavřené, přestože nový zákon velkým obchodům umožňuje prodej až do poledne. Velké potravinářské řetězce se drží zákonného omezení a budou mít 24. prosince otevřeno do 12 hodin. Spolu s nimi, a tedy o několik hodin dříve než v posledních letech, se uzavřou některá velká nákupní centra.

Tržby v USA o Kyberpondělí vzrostly o více než deset procent

New York - Tržby internetového prodeje ve Spojených státech o takzvaném Kybernetickém pondělí míří k rekordní úrovni 3,39 miliardy dolarů (86,6 miliardy Kč) a v meziročním srovnání vzrostou o více než deset procent. Předpověděla to v pondělí výzkumná firma Adobe Digital Insights. Údaje rozptylují obavy z toho, že výrazný nárůst internetových prodejů během víkendu zastíní pondělek, kdy internetoví prodejci tradičně nabízejí výrazné slevy.

Dnes je Černý pátek, řada obchodníků nabídne slevy

Praha - Řada obchodníků v Česku se dnes připojí k nákupnímu svátku Black Friday. Slevy na Černý pátek letos poprvé nabídnou některé velké obchodní řetězce jako Kika, C&A Moda, Euronics či Expert Elektro, ale i nákupní centra. Dosud byla tato akce v ČR hlavně v režii e-shopů. Někteří internetoví prodejci v rámci konkurenčního boje spustili akční nabídky již na začátku týdne. Black Friday je v USA považován za začátek vánoční nákupní horečky.

AKTUALIZOVÁNO

Černý pátek je tu. Obchodníci slibují obří slevy, část z nich může být falešná

Praha - Nevěřte každé nabídce, radí odborníci před nastávajícím nákupním šílenstvím.

20 let od otevření prvního hypermarketu: tisíce maloobchodů kvůli nim zmizely

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Před dvaceti lety otevřel první hypermarket v brněnských Ivanovicích, nyní jich je v kraji 29. Za dobu jejich růstu zmizely tisíce maloobchodníků.

Češi využili bezplatnou dopravu z e-shopů, utratili 222 milionů korun

Praha - Rekordních 222 milionů korun utratili Češi při pátém ročníku Dne dopravy zdarma, kdy jim e-shopy 24 hodin neúčtovaly poštovné za zakoupené zboží. Akce začala v pondělí v poledne a zapojilo se do ní 1549 prodejců. Informoval o tom nákupní portál Heureka.cz, který akci zaštiťoval. Největší zájem byl o dětské zboží a vybavení pro dům a zahradu.

Tržby v maloobchodu v září zpomalily meziroční růst na 4,7 procenta

Praha - Tržby v maloobchodě bez aut v září zpomalily meziroční růst na 4,7 procenta ze srpnových osmi procent. Zatímco v srpnu bylo ale letos o dva pracovní dny více než loni, počet zářijových pracovních dní byl stejný. Meziměsíčně se maloobchodní tržby zvýšily o 0,6 procenta. Vyplývá to z dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Sváteční uzavření obchodů? Češi využili čtvrtek k předzásobení

Praha - Češi využili čtvrtek k předzásobení před pátečním uzavřením velkých prodejen. Obchodní řetězce i e-shopy s potravinami zaznamenaly nárůst počtu zákazníků oproti průměru. Obchodníci posílili směny, aby se netvořily fronty u pokladen, vyplývá z ankety mezi prodejci.

V pátek zavřeno. Nekoupíte rohlík 
ani auto, do kina můžete

Supermarkety musejí poprvé zavřít. Hlídat to budou inspektoři. Příště zakážou neděle, tvrdí obchodníci.

Slevomat.cz spouští prodej zlevněných aut a domů

Praha – Největší tuzemský slevový server Slevomat.cz začal prodávat zlevněná auta. Ročně chce prodat až sto vozů. Příští týden portál spustí i prodej zlevněných montovaných domů, dnes to sdělila firma. Slevomat je prvním slevovým portálem, který tento sortiment v ČR nabízí.

Do samoobsluhy chodíme už 100 let

Memphis, Praha – V Evropě zuřila válka, ale v Memphisu v USA otevřel Clarence Saunder 6. září 1916 první samoobsluhu na světěs názvem Piggly Wiggly.

Nábytkářský řetězec IKEA dnes spustil v Česku e-shop

Praha - Nábytkářský řetězec IKEA dnes spustil v Česku e-shop. Firma spuštění internetového obchodu oproti původním plánům urychlila kvůli velkému zájmu zákazníků. Vybírat on-line je možné prakticky z celého sortimentu několika tisíc výrobků. IKEA to uvedla v tiskové zprávě. Řetězec byl jedním z posledních velkých prodejců v oboru, který on-line prodej dosud nenabízel.

Češi nejvíce nakupují na internetu kolem 9. hodiny večer

Praha - Nejvíc rušno je v tuzemských e-shopech kolem deváté hodiny večer. Ze dnů v týdnu Češi na internetu nejvíce nakupují v pondělí, kdy je obrat v průměru třikrát větší než v sobotu. Během měsíce je vrchol prodejů v e-shopech kolem 15. dne v měsíci, poté co lidé dostanou výplatu. Naopak největší propad on-line nákupů je během teplých letních sobot. Vyplývá to z údajů zprostředkovatele on-line plateb PayU.

Velké obchody budou muset mít zavřeno o sedmi státních svátcích

Praha – Velké obchody budou muset mít ze zákona zavřeno o sedmi státních svátcích, jak to požadovaly odbory. Schválila to dnes Sněmovna na návrh Senátu a přes odpor pravice. Úpravu, proti níž protestovala rovněž Hospodářská komora ČR, nyní dostane k podpisu prezident.

Nakupování potravin baví jen 37 procent Čechů

Praha – Nakupování potravin baví jen 37 procent Čechů, je to téměř nejméně z celé Evropy. Ještě méně je tato činnost populární ve Finsku (31 pct). Zálibu v nakupování má v Evropě v průměru 53 procent obyvatel. Z globálního průzkumu společnosti Nielsen také vyplynulo, že 44 procent českých respondentů baví vyhledávání slev. Průměr v Evropě je přitom 61 procent.

Žena se prohlašovala majitelkou obchodního domu a dožadovala se cigaret

Kolín - Problémová žena budila pohoršení v obchodním domě v Benešově ulici v Kolíně. Na linku 156 přijali městští strážníci oznámení o tom, že se žena zdržuje v prodejně tabákových výrobků. Tam se hlasitě dožadovala zakoupení cigaret. Neměla na ně ale dost peněz, z toho důvodu jí je nechtěly prodavačky vydat.

Maloobchodní tržby v dubnu zpomalily meziroční růst na 4,9 procent

Praha - Tržby v maloobchodě bez aut v dubnu zpomalily meziroční růst na 4,9 procenta z březnového revidovaného růstu šest procent. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý trend růstu prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

První supermarket v Česku. Slaví čtvrt století

Jihlava – Přesně čtvrt století dnes uplynulo od chvíle, v níž se začala psát historie tuzemského moderního maloobchodu.

Kartou platí v e-shopech 17 procent Čechů, dobírkou 35 procent

Praha – Platební kartou platí v českých e-shopech 17 procent zákazníků, loni to bylo 13 procent. Dál klesá obliba dobírky, tu preferuje 35 procent spotřebitelů, meziročně o tři procentní body méně. Stále je to však nejvyužívanější způsob platby. Bankovní převod využívá devět procent Čechů a platbu při převzetí 28 procent. Vyplývá to z dat srovnávače cen Heureka.cz a předních českých e-shopů.

Britský obchod zavádí tichou nakupovací hodinu

Manchester – Hypermarket v anglickém městě Manchester zavádí tichou nakupovací hodinu pro lidi trpící nejrůznějšími duševními potížemi, pro něž je kvůli hluku nakupování stresující. Jedna z poboček řetězce Asda tak každou sobotu od osmi do devíti ráno místního času vypne všechny obrazovky, jezdící schody a zruší veškerá hlášení, informoval list Manchester Evening News.

Podíl nábytku prodaného v e-shopech v ČR loni dosáhl sedm procent

Praha - Podíl nábytku prodaného v e-shopech v ČR loni činil zhruba sedm procent. Vyplývá to z údajů Asociace českých nábytkářů (AČN). Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za 43,55 miliardy korun, nejvíce v historii. Prodej vzrostl meziročně o 7,8 procenta na 34,67 miliardy korun. Podle tajemníka AČN Tomáše Lukeše prodej nábytku přes internet dál roste.

AKTUALIZOVÁNO

O svátku zavřeno? Vzniká chaos

Praha – Dnes neprodáváme. Takový nápis se měl od příštího roku objevit na supermarketech v sedmi ze 13 státních svátků. Ambiciózní návrh, který měl podporu hlavně odborářů a který vzešel ze Senátu, ale dnes poslanci rozmetali a schválili pozměňovací návrh Romana Kubíčka (ANO), který zákaz proti senátní podobě zmírnil na tři svátky.

Odboráři v obchodu spustili kampaň za volné svátky

Praha - Odboráři v maloobchodu spustili celorepublikovou kampaň Chceme volné svátky. Zaměstnanci v prodejnách tento týden nosí neonový náramek se stejným nápisem. Odbory to uvedly na dnešní tiskové konferenci. Zaměstnanci tak podle odborů chtějí ukázat veřejnosti a poslancům, že stojí o zákon, který by jim přinesl sedm volných svátků v roce. Zároveň chtějí vyvrátit domněnku, že o zákon nestojí, protože si údajně mohou o svátcích přivydělat, dodaly odbory.

Spotřebitelské ceny v Německu stouply v březnu o 0,1 procenta

Berlín – Spotřebitelské ceny v Německu se v březnu meziročně zvýšily o 0,1 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný odhad z konce března. V únoru byly spotřebitelské ceny harmonizované s metodikou Evropské unie nižší o 0,2 procenta.

Růst cen zpomalil. Zlevnilo mléko a maso, zdražila zelenina

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v únoru. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty. Rostly naopak ceny alkoholu a tabáku. Analytici podobný vývoj očekávali.

Maloobchodní tržby v únoru zrychlily meziroční růst na 8,5 procenta

Praha – Tržby v českém maloobchodě bez aut v únoru zrychlily meziroční růst na 8,5 procenta, v lednu se tržby zvýšily o 4,8 procenta. Přispěl k tomu zejména vyšší počet pracovních i kalendářních dní. Víc než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty a potraviny. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Maloobchodní trh je přesycen slevovými akcemi

Praha - Český maloobchodní trh je přesycen slevovými akcemi. Zatímco v Česku dosahuje podíl zboží prodaného za akční ceny 50 procent, v Německu je to méně než čtvrtina. Efektivita slevových akcí se navíc snižuje. Na dnešní maloobchodní konferenci Retail in Detail to uvedli zástupci společnosti Nielsen.

E-shopy s potravinami rozšiřují rozvoz do dalších krajů

Praha - V jednotlivých krajích Čech se od jara zlepší dostupnost rozvozu potravin. Internetové obchody s potravinami rozšiřují působnost o další části republiky. Rohlik.cz začne od května zavážet do Plzně, následovat budou Hradec Králové a Pardubice. Kolonial.cz nabídne nově rozvoz v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Mladé Boleslavi. Tesco zase rozšiřuje do Brna službu Klikni & vyzvedni. 

Slevy v obchodech? Stále více lidí si jejich výši ověřuje

Praha - Češi slevám v obchodech věří méně, jejich výši si stále více lidí ověřuje. Zatímco před třemi lety tak činilo 73 procent spotřebitelů, nyní to je 84 procent. Většina z nich především porovnává cenu po slevě s cenou, za kterou zboží prodává konkurence. Méně lidí pak zjišťuje, za jakou cenu obchodník zboží nabízel v minulosti. Vyplývá to z průzkumu vyhledávače slev Skrz.cz.

Po potravinách budou mít značku kvality i obchody

Praha - Úroveň českých maloobchodních prodejen bude hodnotit nová značka nazvaná "Diamantová liga kvality". Ta bude udělována obchodům, které poskytují zákazníkům nadstandardně kvalitní služby a které vyhoví všem požadavkům. Jde o společný projekt Svazu obchodu a cestovního ruchu a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Novou značku představí příští týden svaz na tiskové konferenci.

Většina Čechů na Velikonoce pije alkohol, zjistil průzkum

Olomouc - Velikonoční svátky si alkoholem zpestřuje drtivá většina Čechů, přičemž lidé doma či s přáteli popíjejí hlavně pivo a víno. Zlatavý mok preferují obyvatelé českých krajů, na Moravě se na Velikonoce těší větší oblibě víno a také lihoviny. Vyplývá to z průzkumu mezi tisícovkou lidí z celé ČR, který pro Pivovar Litovel zpracovala společnost Ipsos.

Nejen Velký pátek. Zavřeno bude častěji

Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ – Přesně 65 let poté, co ho komunisté vymazali z československého kalendáře, se Velký pátek vrací jako den státního svátku, kdy zaměstnanci zůstanou doma a zavře se většina menších obchodů.

Češi letos v internetových obchodech utratí až 97 miliard korun, odhaduje APEK

Praha - Tržby tuzemských internetových obchodů budou letos dál pokračovat v rychlém růstu, meziročně stoupnou až o pětinu. Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Obrat českého elektronického obchodování by tak mohl dosáhnout 93 až 97 miliard Kč, loni to bylo 81 miliard Kč.

AKTUALIZOVÁNO

Maloobchodní tržby v lednu zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta

Praha - Tržby v českém maloobchodě bez aut v lednu zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta, loni v prosinci se tržby zvýšily o 6,7 procenta. Víc než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za potraviny. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Útrata za Velikonoce? Většinou do 1000 korun, zjistil průzkum

Praha - Většina Čechů (59 pct) utratí za Velikonoce v průměru částku do 1000 korun. Jen šest procent respondentů plánuje za nákup potravin či velikonoční dekorace dát více než 3000 korun. Pětina lidí letos předpokládá, že kvůli Velkému pátku jako nově stanovenému svátečnímu dnu, utratí na Velikonoce více než minulý rok. Vyplývá to z průzkumu společnosti Tesco.

Útraty Čechů v zahraničních e-shopech loni stouply o třetinu

Praha – Útraty Čechů v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek loni stouply o 32 procent na 17,6 miliardy korun. V posledním loňském čtvrtletí, které je ve znamení vánočních nákupů, tuzemští spotřebitelé on-line nakoupili kartou za hranicemi zboží a služby za 5,2 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty.

Novela zákona o významné tržní síle vstupuje v účinnost

Praha – Novela zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců, vstupuje dneškem v účinnost. Obchodníci mají tři měsíce na to, aby uvedli do souladu s novou legislativou všechny své smlouvy.

Omezení prodejní doby ve Sněmovně čelí kritice pravice i ANO

Praha - Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků bude ve Sněmovně při závěrečném schvalování čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnout ho chce hospodářský výbor i někteří poslanci opoziční pravice a vládního hnutí ANO. Poslanci dnes předlohu pustili do třetího čtení, které mohlo by přijít na řadu ještě v březnu. Výbor pro sociální politiku chce senátní předlohu naopak schválit.

Novela o tržní síle by neměla vést ke zdražení v obchodech

Praha - Novela zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců, by neměla vést ke zvýšení cen potravin v obchodech. Dá se očekávat, že řetězce nechají konečné ceny na stejné úrovni a budou se snažit snížit ceny u dodavatele. Uvedla to dnes poradenská společnost PwC.

E-shopy letos chtějí ukousnout větší podíl z trhu hobbymarketů

Praha – E-shopy letos chtějí získat větší podíl na trhu hobbymarketů. Plánují využít toho, že řada velkých hobby řetězců svůj sortiment nebo jeho část přes internet stále ještě nenabízí. Právě prodeje zboží pro dům, bydlení a zahradu patří v internetových obchodech k těm nejrychleji rostoucím. Svůj e-shop letos spustil i řetězec Hornbach. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Slováci začali více kupovat domácí potraviny

Bratislava - Slovenští spotřebitelé začali při nákupech v obchodech ve větší míře upřednostňovat potraviny domácí produkce. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo zemědělství. V pětimilionové zemi se v minulosti uskutečnilo několik kampaní na podporu prodeje slovenských výrobků.

Žádný sníh, velké slevy. Na lyžařském vybavení je nyní možné ušetřit až 10 tisíc

Praha – Dosavadní nedostatek sněhu na horách vede obchodníky k výraznému zlevňování zimního a lyžařského vybavení. Za akční ceny je možné pořídit nejen lyže, ale také oblečení a další lyžařské doplňky, jako jsou brýle, rukavice či helmy. Slevy dosahují až 60 procent a mohou se pohybovat i v řádech několika tisíc korun. Vyplývá to z analýzy, kterou připravila společnost Česká distribuční na základě letákových slevových akcí obchodních řetězců (Alpine PRO, Hervis, Insportline, Intersport a Sportisimo).

První čtyři prodejny Baumax na Moravě se otevřou příští týden

Praha - První čtyři hobbymarkety Baumax se pod novým vlastníkem otevřou zákazníkům v sobotu 20. února. Půjde o prodejny v Ostravě - Mariánských Horách, Olomouci, Znojmě a ve Frýdku-Místku. Firma to uvedla na svých internetových stránkách. Celkem 18 hobbymarketů Baumax v ČR loni převzala polská společnost Merkury Market. Ta loni v prosinci sdělila, že bude obchody zatím nadále provozovat pod značkou rakouského řetězce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT