Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Extrémní počasí

Česko i svět sužují vlny veder a bouře

Bouřky trápí celou Evropu: umírali lidé, voda odnášela auta, vykolejil vlak

Zraněné i mrtvé mají na svědomí silné bouřky a bleskové povodně, které během úterní noci postihly Evropu. Nejhůře bylo  zasaženo Německo, kde zahynul dvaapadesátiletý muž. Již v úterý zemřel jeden člověk také v rakouském Štýrsku.

Lovci bouřek mají hody. Počasí jim přeje

Až do úterní půlnoci platilo varování meteorologů před silnými bouřkami. Středeční výstraha zase říká, že bude vydatně pršet.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřky trápily Česko. V Praze zemřela dívka při geocachingu, další se hledá

Silné bouřky s přívalovými srážkami, krupobitím a nárazovým větrem, které o víkendu zasáhly část republiky, si vyžádaly jednu oběť na životě. Sedmadvacetiletá žena v Praze utonula v sobotu poté, co ji při hledání takzvaných kešek v podzemní části Motolského potoka spláchla přívalová vlna.

Bratislavu zasáhla potopa. Město lijáky nezvládlo

/GALERIE/ Ulice Bratislavy dnes zaplavila voda. Západ Slovenska zasáhly silné deště, v Bratislavě a dalších městech nemá voda z přívalových lijáků kam odtékat. Na několika místech kolabuje doprava, provoz přerušilo i bratislavské letiště.

Bořitovem se přehnal přívalový déšť. Voda s bahnem zaplavila silnici i dům

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Přívalový déšť zasáhl v úterý odpoledne Bořitov na Blanensku a okolí. Průtrž mračen zaplavila tah na Rájec, vytvořila několik obřích lagun, voda s bahnem vytopila i jeden dům.

Větřkovice: voda zaplavila silnice, zahrady i sportovní areál

/FOTOGALERIE, VIDEO/ V souvislosti s bouřkami a deštěm museli hasiči v neděli 3. června na celém území Moravskoslezského kraje vyjíždět už k více než stovkám případů. Asi nejhůře dopadly Větřkovice, kde bláto hned dvakrát zaplavilo tamní sportovní areál v centru obce.

V Moravskoslezském kraji se mohou toky dostat na povodňové stavy

Ve východní části Moravskoslezského kraje se dnes a v noci na pondělí mohou toky dostat po vydatných deštích na povodňové stavy. V části Česka, včetně Moravskoslezského kraje, se bouřky objeví také v pondělí. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Buď odejdete, nebo vás zatkneme, varují havajské úřady lidi pod sopkou

Havajské úřady vydaly další varování obyvatelům oblastí, které může zasáhnout láva vytékající ze sopky Kilauea: buď se budete evakuovat dobrovolně, nebo budete zatčeni.

Odborník: Po suchu hrozí regionální povodně méně

Po déle trvajícím suchu hrozí regionální povodně méně než po předchozím nasycení půdy vodou. Po suchém období odtéká do řek jen málo vody, většina se vsákne. Dnes to na hydrologickém semináři v Praze uvedl odborník z Českého hydrometeorologického ústavu Petr Šercl. Podle něj má problém dvě roviny - jednou je půda degradovaná erozí, která není schopná vodu udržet, druhým je pak samotná nasycenost.

AKTUALIZOVÁNO

Bouře Alberto: Maryland devastuje tisíciletá voda, vymlela silnice, zničila domy

Alberto, první velká subtropická bouře tohoto roku, v pondělí zasáhl severozápadní pobřeží amerického státu Florida. O několik hodin později sice živel zeslábl na depresi, meteorologové ale varovali před možností vzniku takzvaných bleskových povodní.

Tropická bouře Alberto ohrožuje Floridu. Evakuovaly se tisíce lidí

K Floridě včera dorazila první tropická bouře letošního roku. Živel nazvaný Alberto zatím burácí nad Mexickým zálivem, ve svém epicentru dosáhl rychlosti 185 kilometrů v hodině. Evakuováno bylo zatím několik tisíc lidí. Státy Florida, Alabama a Mississippi vyhlásily krizový stav.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřky pustošily zahrady, od blesku měl začít hořet dům

/VIDEO/ Bouřky, které se prohnaly Moravskoslezským krajem v pátek odpoledne, se neobešly bez následků. 

Kroupy ničily zahrady na Klatovsku

V některých místech na Klatovsku ani nezaznamenali, že ve středu odpoledne pršelo, jinde sledovali ničivé krupobití.

Vesnice jsou bez vody. Zalévání je problém

Víkendu a příjezdu chalupářů se obávají lidé ze Zblovic na Znojemsku. Vesnička nedaleko vranovské přehrady totiž přišla kvůli suchu o jeden zdroj pitné vody a ten další sotva stačí zásobit místní obyvatele. „Voda je na pití a nejnutnější hygienu. Lidé vědí, že zalévat musí dešťovou vodou. A to je potíž, když naprší vždy jen pár milimetrů,“ řekl starosta Zblovic Jan Máca.

AKTUALIZOVÁNO

Část Česka zažila tropický den, na západě bylo ale jen 16 stupňů

Letos poprvé teploty v Česku překonaly tropickou třicítku, a to na čtyřech stanicích na severní Moravě a ve Slezsku. Zatímco severovýchod země dnes zažil horký den, na západě Čech teploměr vyšplhal jen k 16 stupňům. Ze 147 stanic měřících alespoň 30 let padly rekordy na 27 z nich, většinou z roku 2002 a takřka výhradně na Moravě a ve Slezsku.

Ve středu dorazí bouřky, někdy i s přívalovým deštěm

Ve středu odpoledne a večer přijdou do Česka s výjimkou západních Čech bouřky. Ojediněle mohou být silné, doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem nebo kroupami, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze a Jihomoravském kraji až do odvolání platí výstraha meteorologů na nebezpečí požárů.

AKTUALIZOVÁNO

Silný vítr opět řádí v kraji. Hasiči po obědě vyjížděli už čtyřicetkrát

Přerov, Prostějov, Dub nad Moravou, Uničov, Hanušovice, ale hlavně Olomouc a okolí. To jsou zatím oblasti nejvíce zasažené nedělním silným větrem v Olomouckém kraji.

Silný vítr vyvracel stromy a strhával střechy. Z kostelní věže utrhl i číslici

Popadané stromy a stržené střechy v neděli zaměstnaly jihomoravské hasiče. Od osmé hodiny ráno do večera vyjeli hned třináctkrát.

Meteorologové varují před silným větrem. V neděli může vát rychlostí až 70 km/h

Českou republiku zasáhne v neděli silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 km/h. Foukat bude hlavně v severních a východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v západních částech Moravy. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Severák lámal stromy a zvedal střechy, některé silnice museli zavřít

/FOTOGALERIE/ Zima o víkendu opět udeřila vší silou. Kalendáři navzdory. Studený severovýchodní vítr o víkendu lámal stromy a lidem na domech zvedal střešní krytiny. V horách se na silničních tazích tvořily sněhové jazyky.

Silná bouře v USA si vyžádala šest životů. Bez proudu je 1,7 milionu domácností

Severovýchodní pobřeží Spojených států čelí silné zimní bouři, jež je doprovázena hustým sněžením i lijáky. Bouře zaplavila ulice, zastavila leteckou i železniční dopravu a vyžádala si životy nejméně šesti lidí. Bez elektřiny se navíc ocitlo přibližně 1,7 milionu amerických domácností, uvedla agentura Reuters. 

Severovýchod USA zasáhla silná bouře. Statisíce lidí jsou bez proudu

Severovýchodní pobřeží Spojených států čelí silné zimní bouři, jež je doprovázena hustým sněžením i lijáky. Bez dodávek elektřiny se kvůli ní ocitlo více než 700 tisíc amerických domácností. Omezena byla také letecká a železniční doprava.

Nejvíc v noci mrzlo v Krušných horách. Zítra už bude tepleji

Česko má za sebou další mrazivou noc, nejníže teplota klesla na Rolavě v Krušných horách, kde teploměr ukázal minus 25,2 stupně Celsia. Méně než minus 20 stupňů zaznamenalo 11 stanic, na většině pak bylo mezi minus 15 až minus 20 stupni.

Mrazivá noc. Již třetí den po sobě padly teplotní rekordy

Mrazy v Česku třetí noc po sobě přepisovaly teplotní rekordy. Nové nejnižší teploty pro dnešní den meteorologové naměřili na 15 ze 148 stanic, které fungují alespoň 30 let. Mrzlo hlavně na horách. Nejníže teplota klesla v Bedřichově Nové Louce, kde teploměr ukázal minus 24,6 stupně Celsia. Zdejší stanice ale měří jen tři roky.

Řím ochromilo sněžení. Uzavřeny zůstaly některé památky i místní školy

Mrazivé zimní počasí se nevyhnulo ani Itálii. V Římě během noci na pondělí hustě sněžilo a italské hlavní město se tak poprvé po šesti letech probudilo do bílého rána. Tamní úřady musely dokonce do ulic povolat armádu, která pomáhá s odklizením sněhu.

V části Čech a na jihu Moravy se může v noci objevit ledovka

V jihozápadní polovině Česka se může od dnešního večera do pátečního rána tvořit ledovka. Lokálně se může objevit při mrznoucím dešti, lidé by proto měli počítat s možností kluzkých silnic a chodníků.

Seina v Paříži stoupá. Město ohrožují krysy

Řeka Seina v Paříži zatím vystoupila o 5,53 metru nad svůj běžný stav. Očekává se, že kulminovat bude během soboty, kdy by její hladina měla atakovat hranici šesti metrů, pokořit by mohla stoleté záplavy z roku 2016. Město ale neohrožuje pouze voda. Z podzemních děr vylezly krysy, kterých jsou nyní plné ulice.

Seina v Paříži dál stoupá. Francouzské úřady nařídily evakuaci

Paříž se připravuje na nejhorší záplavy za poslední roky. Hladina Seiny aktuálně atakuje hranici šesti metrů, meteorologové ale varují, že řeka bude stoupat až do sobotní noci. Francouzské úřady proto vyhlásily druhý nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti. 

U Aljašky udeřilo silné zemětřesení. Úřady vydaly varování před tsunami

Americká geologická služba USGS zaznamenala přibližně 250 kilometrů od břehů Aljašky zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice. Místní úřady následně vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami. Ta by mohla zasáhnout pobřežní oblasti Aljašky a Kanady.

Japonsko zasáhla erupce sopky Kusacu-Širane. Její výbuch spustil lavinu

Výbuch sopky Kusacu-Širane na japonském ostrově Honšú si vyžádal nejméně patnáct zraněných. Otřesy půdy pravděpodobně způsobily pád laviny, která zdemolovala část přilehlého lyžařského střediska. Nejméně jeden člověk se dosud pohřešuje.   

AKTUALIZOVÁNO

Vichřice zasáhla Česko. Bez proudu zůstává 150 domácností

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo dnes po 19:00 bez elektřiny 150 domácností. Odpoledne se podařilo připojit velkou většinu domácností ve Šluknovském výběžku, bez proudu zůstávají už pouze lidé na Děčínsku. 

Spojené státy čelí nejhorší zimní bouři v novodobé historii. Přibývají mrtví

/GALERIE, VIDEO / Obrovská zimní bouře "Bomb cyclone", která ve středu udeřila na Floridě a ve čtvrtek zasáhla celé východní pobřeží Spojených států, si vyžádala už nejméně dvanáct lidských životů. Čtyři lidé zemřeli při dopravních nehodách, k nimž došlo na zledovatělých silnicích na jihovýchodě Severní a Jižní Karolíny. 

AKTUALIZOVÁNO

Východní Filipíny zasáhla tropická bouře, 26 mrtvých

Tropická bouře Kai-Tak, která v sobotu zasáhla východní Filipíny, vyvolala povodeň a rozsáhlé půdní sesuvy, jimž padlo za oběť  26 lidí. Voda a bahno vyhnaly desítky tisíc lidí z jejich domovů. Bouře přerušila dodávky energie a způsobila i rozsáhlé sesuvy půdy.

AKTUALIZOVÁNO

Jávu zasáhlo zemětřesení, zahynuli nejmíň tři lidé, poškozeny byly desítky domů

Nejlidnatější indonéský ostrov Jávu zasáhlo v pátek v noci silné zemětřesení, jež mělo za následek nejméně tři mrtvé, aspoň pět zraněných a poškodilo několik desítek domů. 

Evropu trápí sníh a silný vítr. V Calais uvízl trajekt, v Británii zavřely školy

Husté sněžení a nebývale silný vítr komplikuje již několikátý den život lidem na Britských ostrovech, v severní Francii a Německu. Nejhorší situace je u našich západních sousedů, kde sněhová nadílka zastavila železniční dopravu, ochromila leteckou a výrazně komplikuje tu silniční. Jen během včerejšího dne kvůli náledí a popadaným stromům došlo v Německu k několika stovkám nehod.

Letiště na Bali obnovilo provoz, nebezpečí výbuchu sopky však stále trvá

Mezinárodní letiště na indonéském ostrově Bali dnes obnovilo provoz. Uzavřeno bylo před třemi dny kvůli popelu z vulkánu Agung, který však nyní změnil směr. Na Bali stále platí čtvrtý stupeň varování před sopečnou erupcí.  

Energetici zrušili kalamitní stav i ve zbývajících šesti krajích

Společnost ČEZ Distribuce v noci na dnešek odvolala kalamitní stav ve zbývajících šesti krajích z původních osmi, kde platil od neděle kvůli množství poruch na napětí způsobeným silným vichrem. Energetikům se podařilo po nedělní vichřici opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, bez elektřiny tak zůstávají jen desítky domácností, sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nedělní vichřice: Zabraňte dalším škodám, radí pojišťovny

Nedělní vichr pořádně „provětrá“ také pokladny tuzemských pojišťoven. Už včera odhadovaly škody na stovky milionů korun. Lidé, kteří nechtějí přijít o výplatu pojistky nebo zdržovat celou likvidaci, by neměli dělat zbytečné chyby.

Řekla Jizera zahrozila a vylila se. Někde jsou neprůjezdné silnice

/FOTOGALERIE/ Nedělní přírodní kalamita páchala také další škody na majetku. S vichřicí přišly i přívalové deště, které zvedly hladinu řeky Jizery. V pondělí nešlo projet po silnici v obci Loukov, z Bakova nad Jizerou do Malé Bělé. Voda se nebezpečně zvedla i v Podlázkách, přes silnici se ale nepřevalila. Louky se vodou z Jizery zaplnily také u Vince.

AKTUALIZOVÁNO

Mnohé domácnosti jsou stále bez proudu. Vichr zaměstnal tisíce hasičů

/FOTOGALERIE, VIDEO, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Česko zasáhl silný vítr. Na Sněžce dosahoval rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Stovky tisíc domácností jsou i nyní stále bez proudu. O život pod padajícími stromy přišli dva lidé - v Jičíně a na Třebíčsku. Problémy jsou také na železnici, kde stojí hlavní koridor. 

Hurikán Ophelia udeřil na Irsko. Vzal si zatím tři životy

Hurikán Ophelia, který Irsko bičuje rychlostí 176 kilometrů v hodině, vzal zatím život jedné ženě a dvěma mužům. Zasáhnout by měl i část Skotska a západ a sever Anglie a Walesu. Vláda varovala všechny řidiče, aby nevyjížděli, pokud to nebude nezbytně nutné. 

Hurikán Maria zabil na Dominice nejméně patnáct lidí, dvacet se pohřešuje

Hurikánu Maria, který se ve čtvrtek prohnal Dominikánskou republikou, padlo za oběť nejméně patnáct lidí, dvacet dalších zůstává nezvěstných. Oznámil to předseda vlády tohoto karibského ostrova Roosevelt Skerrit. 

Portoriko na kolenou. Hurikán Maria mu způsobil totální blackout

Hurikán Maria označovaný za bouři století udeřil na čtyřmilionový karibský ostrov Portoriko. Nejprve mocný vítr způsobil kolaps národní elektrické soustavy. Úřady obyvatele varovaly, že to horší – tedy záplavy a sesuvy půdy – teprve přijde. V zemi panuje výjimečný stav. 

AKTUALIZOVÁNO

Maria začala pustošit Karibik, dosáhla nejvyššího stupně. Probíhají evakuace

/VIDEO/ Karibik a část Spojených států se ještě nestačily vzpamatovat z devastujících následků, které způsobil v minulých dnech hurikán Irma, a už musí čelit dalšímu nebezpečí. Hurikán Maria zesílil na pátý, nejvyšší stupeň „potenciální katastrofické bouře“ a zamířil nad východokaribský ostrov Dominika, kde způsobil rozsáhlé škody. Informoval o tom server BBC.

Na Svatém Martinu nově hlídkují francouzští vojáci. Kvůli rabování

Na francouzskou část karibského ostrova Svatý Martin se po několika dnech vrátil klid. Začali tam hlídkovat francouzští vojáci, kteří tím chtějí zabránit rabování. To ostrov zasáhlo hned poté, co jej zpustošil hurikán Irma.

Hurikán Harvey vynesl na břeh záhadné stvoření z hlubin

Procházka podél pláže v Texas City dostala pro Preeti Desaiovou nenadálý rozměr, když narazila na podivné stvoření z hlubin. Zvíře už bylo zjevně po smrti. Desaiová neváhala a umístila fotku zubatého tvora bez očí na svůj twitterový účet s otázkou, jestli jej biologové dokáží identifikovat.

AKTUALIZOVÁNO

Podle ministerstva zahraničí mezi oběťmi hurikánu Irma Češi nejsou

/VIDEO/ Češi nejsou mezi oběťmi hurikánu Irma, který zasáhl Floridu a Karibik. Uvedlo to ministerstvo zahraničí. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

Hurikán Irma zpustošil Floridu a míří k Georgii. Počet obětí stoupá

Ničivé záplavy a vichřice, které provázely hurikán Irma, zdevastovaly značnou část Floridy. Bez proudu je již šest milionů domácností. Na Kubě živel zabil nejméně deset lidí ve čtyřech různých regionech. Celkový počet obětí v karibské oblasti stoupl na 38, dalších pět mrtvých je v USA, uvedla agentura AP.

Ministerstvo nedoporučuje kvůli hurikánu cesty do Karibiku a na Floridu

Kvůli hurikánu Irma, který se přibližuje přes karibské ostrovy směrem k jižní části Floridy, české ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu. Na zastupitelské úřady se s dotazy obrátily desítky Čechů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT