Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Extrémní počasí

Česko i svět sužují vlny veder a bouře

V části Čech a na jihu Moravy se může v noci objevit ledovka

V jihozápadní polovině Česka se může od dnešního večera do pátečního rána tvořit ledovka. Lokálně se může objevit při mrznoucím dešti, lidé by proto měli počítat s možností kluzkých silnic a chodníků.

Seina v Paříži stoupá. Město ohrožují krysy

Řeka Seina v Paříži zatím vystoupila o 5,53 metru nad svůj běžný stav. Očekává se, že kulminovat bude během soboty, kdy by její hladina měla atakovat hranici šesti metrů, pokořit by mohla stoleté záplavy z roku 2016. Město ale neohrožuje pouze voda. Z podzemních děr vylezly krysy, kterých jsou nyní plné ulice.

Seina v Paříži dál stoupá. Francouzské úřady nařídily evakuaci

Paříž se připravuje na nejhorší záplavy za poslední roky. Hladina Seiny aktuálně atakuje hranici šesti metrů, meteorologové ale varují, že řeka bude stoupat až do sobotní noci. Francouzské úřady proto vyhlásily druhý nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti. 

U Aljašky udeřilo silné zemětřesení. Úřady vydaly varování před tsunami

Americká geologická služba USGS zaznamenala přibližně 250 kilometrů od břehů Aljašky zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice. Místní úřady následně vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami. Ta by mohla zasáhnout pobřežní oblasti Aljašky a Kanady.

Japonsko zasáhla erupce sopky Kusacu-Širane. Její výbuch spustil lavinu

Výbuch sopky Kusacu-Širane na japonském ostrově Honšú si vyžádal nejméně patnáct zraněných. Otřesy půdy pravděpodobně způsobily pád laviny, která zdemolovala část přilehlého lyžařského střediska. Nejméně jeden člověk se dosud pohřešuje.   

AKTUALIZOVÁNO

Vichřice zasáhla Česko. Bez proudu zůstává 150 domácností

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo dnes po 19:00 bez elektřiny 150 domácností. Odpoledne se podařilo připojit velkou většinu domácností ve Šluknovském výběžku, bez proudu zůstávají už pouze lidé na Děčínsku. 

Spojené státy čelí nejhorší zimní bouři v novodobé historii. Přibývají mrtví

/GALERIE, VIDEO / Obrovská zimní bouře "Bomb cyclone", která ve středu udeřila na Floridě a ve čtvrtek zasáhla celé východní pobřeží Spojených států, si vyžádala už nejméně dvanáct lidských životů. Čtyři lidé zemřeli při dopravních nehodách, k nimž došlo na zledovatělých silnicích na jihovýchodě Severní a Jižní Karolíny. 

AKTUALIZOVÁNO

Východní Filipíny zasáhla tropická bouře, 26 mrtvých

Tropická bouře Kai-Tak, která v sobotu zasáhla východní Filipíny, vyvolala povodeň a rozsáhlé půdní sesuvy, jimž padlo za oběť  26 lidí. Voda a bahno vyhnaly desítky tisíc lidí z jejich domovů. Bouře přerušila dodávky energie a způsobila i rozsáhlé sesuvy půdy.

AKTUALIZOVÁNO

Jávu zasáhlo zemětřesení, zahynuli nejmíň tři lidé, poškozeny byly desítky domů

Nejlidnatější indonéský ostrov Jávu zasáhlo v pátek v noci silné zemětřesení, jež mělo za následek nejméně tři mrtvé, aspoň pět zraněných a poškodilo několik desítek domů. 

Evropu trápí sníh a silný vítr. V Calais uvízl trajekt, v Británii zavřely školy

Husté sněžení a nebývale silný vítr komplikuje již několikátý den život lidem na Britských ostrovech, v severní Francii a Německu. Nejhorší situace je u našich západních sousedů, kde sněhová nadílka zastavila železniční dopravu, ochromila leteckou a výrazně komplikuje tu silniční. Jen během včerejšího dne kvůli náledí a popadaným stromům došlo v Německu k několika stovkám nehod.

Letiště na Bali obnovilo provoz, nebezpečí výbuchu sopky však stále trvá

Mezinárodní letiště na indonéském ostrově Bali dnes obnovilo provoz. Uzavřeno bylo před třemi dny kvůli popelu z vulkánu Agung, který však nyní změnil směr. Na Bali stále platí čtvrtý stupeň varování před sopečnou erupcí.  

Energetici zrušili kalamitní stav i ve zbývajících šesti krajích

Společnost ČEZ Distribuce v noci na dnešek odvolala kalamitní stav ve zbývajících šesti krajích z původních osmi, kde platil od neděle kvůli množství poruch na napětí způsobeným silným vichrem. Energetikům se podařilo po nedělní vichřici opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, bez elektřiny tak zůstávají jen desítky domácností, sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nedělní vichřice: Zabraňte dalším škodám, radí pojišťovny

Nedělní vichr pořádně „provětrá“ také pokladny tuzemských pojišťoven. Už včera odhadovaly škody na stovky milionů korun. Lidé, kteří nechtějí přijít o výplatu pojistky nebo zdržovat celou likvidaci, by neměli dělat zbytečné chyby.

Řekla Jizera zahrozila a vylila se. Někde jsou neprůjezdné silnice

/FOTOGALERIE/ Nedělní přírodní kalamita páchala také další škody na majetku. S vichřicí přišly i přívalové deště, které zvedly hladinu řeky Jizery. V pondělí nešlo projet po silnici v obci Loukov, z Bakova nad Jizerou do Malé Bělé. Voda se nebezpečně zvedla i v Podlázkách, přes silnici se ale nepřevalila. Louky se vodou z Jizery zaplnily také u Vince.

AKTUALIZOVÁNO

Mnohé domácnosti jsou stále bez proudu. Vichr zaměstnal tisíce hasičů

/FOTOGALERIE, VIDEO, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Česko zasáhl silný vítr. Na Sněžce dosahoval rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Stovky tisíc domácností jsou i nyní stále bez proudu. O život pod padajícími stromy přišli dva lidé - v Jičíně a na Třebíčsku. Problémy jsou také na železnici, kde stojí hlavní koridor. 

Hurikán Ophelia udeřil na Irsko. Vzal si zatím tři životy

Hurikán Ophelia, který Irsko bičuje rychlostí 176 kilometrů v hodině, vzal zatím život jedné ženě a dvěma mužům. Zasáhnout by měl i část Skotska a západ a sever Anglie a Walesu. Vláda varovala všechny řidiče, aby nevyjížděli, pokud to nebude nezbytně nutné. 

Hurikán Maria zabil na Dominice nejméně patnáct lidí, dvacet se pohřešuje

Hurikánu Maria, který se ve čtvrtek prohnal Dominikánskou republikou, padlo za oběť nejméně patnáct lidí, dvacet dalších zůstává nezvěstných. Oznámil to předseda vlády tohoto karibského ostrova Roosevelt Skerrit. 

Portoriko na kolenou. Hurikán Maria mu způsobil totální blackout

Hurikán Maria označovaný za bouři století udeřil na čtyřmilionový karibský ostrov Portoriko. Nejprve mocný vítr způsobil kolaps národní elektrické soustavy. Úřady obyvatele varovaly, že to horší – tedy záplavy a sesuvy půdy – teprve přijde. V zemi panuje výjimečný stav. 

AKTUALIZOVÁNO

Maria začala pustošit Karibik, dosáhla nejvyššího stupně. Probíhají evakuace

/VIDEO/ Karibik a část Spojených států se ještě nestačily vzpamatovat z devastujících následků, které způsobil v minulých dnech hurikán Irma, a už musí čelit dalšímu nebezpečí. Hurikán Maria zesílil na pátý, nejvyšší stupeň „potenciální katastrofické bouře“ a zamířil nad východokaribský ostrov Dominika, kde způsobil rozsáhlé škody. Informoval o tom server BBC.

Na Svatém Martinu nově hlídkují francouzští vojáci. Kvůli rabování

Na francouzskou část karibského ostrova Svatý Martin se po několika dnech vrátil klid. Začali tam hlídkovat francouzští vojáci, kteří tím chtějí zabránit rabování. To ostrov zasáhlo hned poté, co jej zpustošil hurikán Irma.

Hurikán Harvey vynesl na břeh záhadné stvoření z hlubin

Procházka podél pláže v Texas City dostala pro Preeti Desaiovou nenadálý rozměr, když narazila na podivné stvoření z hlubin. Zvíře už bylo zjevně po smrti. Desaiová neváhala a umístila fotku zubatého tvora bez očí na svůj twitterový účet s otázkou, jestli jej biologové dokáží identifikovat.

AKTUALIZOVÁNO

Podle ministerstva zahraničí mezi oběťmi hurikánu Irma Češi nejsou

/VIDEO/ Češi nejsou mezi oběťmi hurikánu Irma, který zasáhl Floridu a Karibik. Uvedlo to ministerstvo zahraničí. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

Hurikán Irma zpustošil Floridu a míří k Georgii. Počet obětí stoupá

Ničivé záplavy a vichřice, které provázely hurikán Irma, zdevastovaly značnou část Floridy. Bez proudu je již šest milionů domácností. Na Kubě živel zabil nejméně deset lidí ve čtyřech různých regionech. Celkový počet obětí v karibské oblasti stoupl na 38, dalších pět mrtvých je v USA, uvedla agentura AP.

Ministerstvo nedoporučuje kvůli hurikánu cesty do Karibiku a na Floridu

Kvůli hurikánu Irma, který se přibližuje přes karibské ostrovy směrem k jižní části Floridy, české ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu. Na zastupitelské úřady se s dotazy obrátily desítky Čechů.

AKTUALIZOVÁNO

Nevyzpytatelná Irma ničí Karibik, Portoriko ušetřila. USA vyklízí jih Floridy

/VIDEA/ Hurikán Irma se prohnal souostrovím Antigua a Barbuda, drtil zvlášť ostrov Barbuda, kde poničil přes devadesát procent budov a vyžádal si jedno úmrtí. Na blízkém Svatém Martinu nepřežilo osm lidí. Na nejhorší se v noci připravovalo i blízké Portoriko, to však Irma jen olízla. V ohrožení je Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států.

Hurikán Irma je u Karibiku. Na Bahamách probíhá největší evakuace v historii

/VIDEO/ Hurikán Irma se prohnal kolem karibských Závětrných ostrovů, konkrétně Barbudy a Antiquy. Na ostrovech způsobil prudké deště a silný vítr, ve kterém létala suť. Hurikán už dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Během noci ze středy na čtvrtek našeho času by měl zasáhnout také Portoriko.

Peklo na zemi se jmenuje Irma. Zřejmě spláchne Portoriko

Nový hurikán Irma svého předchůdce dohnal a předehnal. Zatímco Harveymu patřila na pětimístné Saffirově-Simpsonově stupnici čtvrtá kategorie, Irma už svou silou o rychlosti přesahující 250 kilometrů za hodinu dosáhla na maximální pátou úroveň. Karibská oblast to má podle všeho "spočítané". První na ráně je ve středu ostrovní Portoriko.

Škody po hurikánu Harvey budou rekordní. Účet ohrožuje Trumpovu zeď

Odhady škod způsobené hurikánem Harvey již nyní převyšují dosud rekordní spoušť po bouři Katrina z roku 2005. Tím se ovšem snižují šance, že americký Senát přiklepne miliardy na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa to nicméně může být příležitost, jak si zachovat tvář.

Bangladéšská komunita v Houstonu čelí dvěma povodním - blízké i vzdálené

Živelná pohroma v texaském Houstonu zasáhla citelně také zdejší komunitu bangladéšských přistěhovalců. Ti navíc čelí tomu, že obrovské záplavy postihly v tutéž dobu také jejich domovskou zemi. Informuje o tom agentura DPA.

Češka v Texasu: Tolik ochoty pomáhat jsme ještě neviděli

/ROZHOVOR/ Záplavami v okolí Houstonu nyní žije celý druhý největší stát USA. Deník oslovil fotografku českého původu Lydii Troup, která s manželem Georgem již přes 35 let žije v Dallasu. „Sledujeme zprávy celý den. Je to  katastrofa,“ říká k ničivým záplavám v Texasu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT