Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Extrémní počasí

Česko i svět sužují vlny veder a bouře

Hurikán Ophelia udeřil na Irsko. Vzal si zatím tři životy

Hurikán Ophelia, který Irsko bičuje rychlostí 176 kilometrů v hodině, vzal zatím život jedné ženě a dvěma mužům. Zasáhnout by měl i část Skotska a západ a sever Anglie a Walesu. Vláda varovala všechny řidiče, aby nevyjížděli, pokud to nebude nezbytně nutné. 

Hurikán Maria zabil na Dominice nejméně patnáct lidí, dvacet se pohřešuje

Hurikánu Maria, který se ve čtvrtek prohnal Dominikánskou republikou, padlo za oběť nejméně patnáct lidí, dvacet dalších zůstává nezvěstných. Oznámil to předseda vlády tohoto karibského ostrova Roosevelt Skerrit. 

Portoriko na kolenou. Hurikán Maria mu způsobil totální blackout

Hurikán Maria označovaný za bouři století udeřil na čtyřmilionový karibský ostrov Portoriko. Nejprve mocný vítr způsobil kolaps národní elektrické soustavy. Úřady obyvatele varovaly, že to horší – tedy záplavy a sesuvy půdy – teprve přijde. V zemi panuje výjimečný stav. 

AKTUALIZOVÁNO

Maria začala pustošit Karibik, dosáhla nejvyššího stupně. Probíhají evakuace

/VIDEO/ Karibik a část Spojených států se ještě nestačily vzpamatovat z devastujících následků, které způsobil v minulých dnech hurikán Irma, a už musí čelit dalšímu nebezpečí. Hurikán Maria zesílil na pátý, nejvyšší stupeň „potenciální katastrofické bouře“ a zamířil nad východokaribský ostrov Dominika, kde způsobil rozsáhlé škody. Informoval o tom server BBC.

Na Svatém Martinu nově hlídkují francouzští vojáci. Kvůli rabování

Na francouzskou část karibského ostrova Svatý Martin se po několika dnech vrátil klid. Začali tam hlídkovat francouzští vojáci, kteří tím chtějí zabránit rabování. To ostrov zasáhlo hned poté, co jej zpustošil hurikán Irma.

Hurikán Harvey vynesl na břeh záhadné stvoření z hlubin

Procházka podél pláže v Texas City dostala pro Preeti Desaiovou nenadálý rozměr, když narazila na podivné stvoření z hlubin. Zvíře už bylo zjevně po smrti. Desaiová neváhala a umístila fotku zubatého tvora bez očí na svůj twitterový účet s otázkou, jestli jej biologové dokáží identifikovat.

AKTUALIZOVÁNO

Podle ministerstva zahraničí mezi oběťmi hurikánu Irma Češi nejsou

/VIDEO/ Češi nejsou mezi oběťmi hurikánu Irma, který zasáhl Floridu a Karibik. Uvedlo to ministerstvo zahraničí. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

Hurikán Irma zpustošil Floridu a míří k Georgii. Počet obětí stoupá

Ničivé záplavy a vichřice, které provázely hurikán Irma, zdevastovaly značnou část Floridy. Bez proudu je již šest milionů domácností. Na Kubě živel zabil nejméně deset lidí ve čtyřech různých regionech. Celkový počet obětí v karibské oblasti stoupl na 38, dalších pět mrtvých je v USA, uvedla agentura AP.

Ministerstvo nedoporučuje kvůli hurikánu cesty do Karibiku a na Floridu

Kvůli hurikánu Irma, který se přibližuje přes karibské ostrovy směrem k jižní části Floridy, české ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu. Na zastupitelské úřady se s dotazy obrátily desítky Čechů.

AKTUALIZOVÁNO

Nevyzpytatelná Irma ničí Karibik, Portoriko ušetřila. USA vyklízí jih Floridy

/VIDEA/ Hurikán Irma se prohnal souostrovím Antigua a Barbuda, drtil zvlášť ostrov Barbuda, kde poničil přes devadesát procent budov a vyžádal si jedno úmrtí. Na blízkém Svatém Martinu nepřežilo osm lidí. Na nejhorší se v noci připravovalo i blízké Portoriko, to však Irma jen olízla. V ohrožení je Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států.

Hurikán Irma je u Karibiku. Na Bahamách probíhá největší evakuace v historii

/VIDEO/ Hurikán Irma se prohnal kolem karibských Závětrných ostrovů, konkrétně Barbudy a Antiquy. Na ostrovech způsobil prudké deště a silný vítr, ve kterém létala suť. Hurikán už dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Během noci ze středy na čtvrtek našeho času by měl zasáhnout také Portoriko.

Peklo na zemi se jmenuje Irma. Zřejmě spláchne Portoriko

Nový hurikán Irma svého předchůdce dohnal a předehnal. Zatímco Harveymu patřila na pětimístné Saffirově-Simpsonově stupnici čtvrtá kategorie, Irma už svou silou o rychlosti přesahující 250 kilometrů za hodinu dosáhla na maximální pátou úroveň. Karibská oblast to má podle všeho "spočítané". První na ráně je ve středu ostrovní Portoriko.

Škody po hurikánu Harvey budou rekordní. Účet ohrožuje Trumpovu zeď

Odhady škod způsobené hurikánem Harvey již nyní převyšují dosud rekordní spoušť po bouři Katrina z roku 2005. Tím se ovšem snižují šance, že americký Senát přiklepne miliardy na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa to nicméně může být příležitost, jak si zachovat tvář.

Bangladéšská komunita v Houstonu čelí dvěma povodním - blízké i vzdálené

Živelná pohroma v texaském Houstonu zasáhla citelně také zdejší komunitu bangladéšských přistěhovalců. Ti navíc čelí tomu, že obrovské záplavy postihly v tutéž dobu také jejich domovskou zemi. Informuje o tom agentura DPA.

Češka v Texasu: Tolik ochoty pomáhat jsme ještě neviděli

/ROZHOVOR/ Záplavami v okolí Houstonu nyní žije celý druhý největší stát USA. Deník oslovil fotografku českého původu Lydii Troup, která s manželem Georgem již přes 35 let žije v Dallasu. „Sledujeme zprávy celý den. Je to  katastrofa,“ říká k ničivým záplavám v Texasu.

Za spoušť nemůže jen hurikán. Pomohl k ní také člověk

Hurikán Harvey slábne a pomalu se přesouvá nad Louisianu. Katastrofa si již vyžádala tři desítky životů. Na řadě míst v Texasu však voda ještě stoupá. Ačkoli stále prší, už se sčítají škody a hledají viníci.

Hurikán Harvey spustilo globální oteplování? Kdepak, tvrdí Trumpovi lidé

Nejméně 30 mrtvých, 30 tisíc lidí bez domova, pojistné škody přesahující 100 miliard dolarů; tolik toho do středy napáchal Harvey. Tento živel, který z hurikánu zeslábnul na tropickou bouři a ustupuje Louisianou k severu a východu, vyvolal i ekologicko-politickou bouři. Konzervativci blízcí Trumpovi tvrdí, že Harvey nemá nic společného s globálním oteplováním. 

Záplavy postihly také indickou Bombaj. Město hlásí dopravní chaos

Těžké monzunové deště v Bombaji vrhly místní dopravní systém do chaosu. Úředníci už vyzvali obyvatele, aby zůstali doma.

Houstonští hasiči jeli pomáhat, sami se ale ocitli v ohrožení života

Dobrovolní hasiči v americkém Houstonu, kteří spolu s dalšími záchranáři bojují s ničivými záplavami vyvolanými hurikánem Harvey, zažili už od víkendu mnohá dramata. Jedno se mu ale vymyká. V ohrožení života se ocitli čtyři jejich členové.

Itálii trápí sucho. V Římě snížili dodávky vody

V Římě už měsíce sotva pršelo a městská vodárenská společnost se proto rozhodla jednat. Od příštího týdne bude v noci snížen tlak vody. Vyšší budovy by tak mohly úplně ztratit své dodávky.

Hurikán Harvey zasáhl srdce amerického ropného průmyslu. Ceny plynu rostou

Bouře Harvey, která způsobila rozsáhlé škody v americkém státě Texas, zasáhla také do jeho průmyslu. Kvůli povodním bylo zavřeno mnoho rafinérií a stouply ceny plynu a pohonných hmot. Odhady výše škod se pohybují v rozmezí od 30 do 100 miliard dolarů. Podle analytiků však bude mít pouze malý dopad na celkovou ekonomickou aktivitu ve Spojených státech. 

Na prahu humanitární katastrofy. Indii dál sužují ničivé povodně: 950 mrtvých

Již více než 950 lidí zemřelo v důsledku zničujících povodní způsobených monzunovými dešti v Indii, Nepálu a Bangladéši. Ty postihly téměř 40 milionů lidí. Nejhůře jsou na tom severoindické státy Bihár, Uttarpradéš, Bangla a Ásám. Zemím hrozí ničivý hladomor a šíření nemocí. Jedná se o jednu z nejhorších humanitárních krizí za poslední roky.   

Bez elektřiny desítky hodin, stojí i některé vlaky. To je účet páteční bouřky

Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo v jižních Čechách spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život. Ještě v neděli večer zůstávaly bez elektřiny domácnosti nejen v okolí lipenské přehrady. 

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

AKTUALIZOVÁNO

Bouře řádily hlavně na jihu Čech, lidé zůstávají bez elektřiny

Silné bouře, před kterými varovali meteorologové, řádily v noci na dnešek hlavně na jihu Čech. Několik tisíc domácností tam stále zůstává bez elektřiny, mimo provoz jsou i některé železniční tratě v regionu. Na Šumavě bouřka a silný vítr vyvrátily stovky stromů. Šumavský národní park doporučuje návštěvníkům, aby dnes a v neděli nevstupovali na turistické trasy v této oblasti.

Počet obětí sesuvu v Sierra Leoně roste. Našli 400 těl, 600 lidí pohřešují

Vrchní koroner Seneh Dumbuya vyslovil smutný odhad: sierraleonští záchranáři vyprostili po pondělním sesuvu půdy už čtyři stovky mrtvých. Dumbuya zatím odhadl počet obětí v místě neštěstí na pět set.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Lidé v jižních Čechách, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál. Některé domy dokonce musely po velké vodě k zemi. Vznikaly takzvané povodňové domky. 

Po opadnutí vody to vypadalo, jako by v domě explodovala bomba

/FOTOGALERIE/ Takových obcí jsou mraky. Život v nich pulsuje každodenním životem. Až by se na první pohled dalo říci, že je to idylka. Jako tady. Zálezlice na Mělnicku. Po celé obci je slyšet hlasité vřeštění ptáků, kterých tu ve stromech musí být snad tisíce.

Zálezlice pomalu zapomínají na velkou vodu

/FOTOGALERIE/ Dnes je to přesně patnáct let, co se ničivá povodeň prohnala krajem.

VIDEO: V Nepálu řádí povodně, záchranářům pomáhají sloni

Povodně, které si zatím vyžádaly 85 životů, v Nepálu nejvíce postihly chráněnou oblast Čitvan – domov bezmála tisíce nosororožců. Z turisticky atraktivní oblasti bylo evakuováno více než šest set turistů, i díky pomoci vycvičených chobotnatců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení