Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Poplatky ve zdravotnictví

Poplatky ve zdravotnictví

AKTUALIZOVÁNO

Lékárníci kritizují vyhlášku, chtějí víc peněz za výdej léku

Lékárníci kritizují připravovanou úhradovou vyhlášku. Chtějí od zdravotních pojišťoven více peněz za výdej léku na recept. Česká lékárnická komora (ČLnK) to uvedla v tiskové zprávě. Nyní mají za takzvaný signální výkon 13 korun, podle komory by měl být 30 korun jako zrušený regulační poplatek. Vyhlášku, která upravuje platby za výkony zdravotní péče pro příští rok, poslalo ministerstvo minulý týden do připomínkového řízení.

S opětovným zavedením poplatku v nemocnici nesouhlasí většina

Praha - Devětašedesát procent lidí je proti tomu, aby byl znovu zaveden poplatek za pobyt a stravu v nemocnici. Naopak pětina by s tímto krokem souhlasila. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala agentura Median. Stokorunové poplatky v nemocnicích či lázních byly zrušeny loni v lednu. Opětovné zavedení poplatků zvažují členové vládní koalice.

Poplatky skončily, ale dluhy po nich zůstaly

Střední Čechy - Statisíce korun dluží lidé středočeským nemocnicím za poplatky. 
V lednu skončila povinnost platit třicet korun v ambulancích a před více než rokem se zase zrušili poplatky za pobyt v nemocnicích. Jenže v dobách, kdy ještě toto nařízení platilo, jej mnoho pacientů nerespektovalo. Nemocnicím se teď nevyplatí dluhy vymáhat a přemýšlí, jak se s nastalou situací vypořádat. Víceméně ale beznadějně.

Lékárníci se zlobí, politika řetězce je likviduje

Olomouc – Senioři by si v prvních lednových dnech měli spokojeně poplácat peněženku. Ambulance a lékárníci přestali vybírat regulační poplatek na registrované léky, klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. Do toho přišel nejsilnější hráč na lékárenském trhu s padesátiprocentní slevou z doplatku, kterou nabídl seniorům a dětem, za což ovšem okamžitě schytal kritiku ostatních lékárníků. Reklamu označili za nekorektní a zneužívající změn zavedených k 1. lednu.

Nemocnice Na Bulovce prý myslí na své pacienty. Automaty na poplatky zůstanou

Praha - V souvislosti ze zrušením 30korunových poplatků je častým dotazem pacientů další osud automatů na poplatky a měniček. V areálu Nemocnice Na Bulovce v Praze stojí celkem 17 automatů na poplatky a 11 měniček a všechny také zůstanou zachovány a budou fungovat i nadále.

Automaty na poplatky v nemocnicích zůstanou

Praha – Automaty na poplatky zůstávají v nemocnicích i po 1. lednu, kdy 30korunové poplatky skončily. Nemocnice je podle zjištění redakce využijí na poplatky 90 Kč za pohotovost, upraví pro výběr parkovného nabo na platbu péče, kterou pojišťovny nehradí. V soukromých ambulancích, kde peníze přijímala sestra, se občas pacienti prý ještě spletou a chtějí platit. V lékárnách se 30 korun do ceny léků už nepočítá, situace v cenách je přesto prý zatím nepřehledná, u části sortimentu DPH neklesla.

Lékaři a lékárníci přestanou od ledna vybírat poplatky od pacientů

Praha – Lékaři v ambulancích a lékárníci přestanou od ledna vybírat od pacientů třicetikorunové poplatky. Platby ruší vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, zůstává jen devadesátikorunová platba za pohotovost. Pacientům po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí se navíc díky jiné změně stejného zákona prodlouží lázeňské pobyty na účet zdravotní pojišťovny z nynějších tří na nejméně čtyři týdny.

Prezident podepsal zrušení poplatků u lékaře a za recept

Praha - Pacienti nebudou platit od ledna třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění podepsal prezident Miloš Zeman, informoval dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zůstane jen devadesátikorunová platba za pohotovost.

Kraj zaplatí pacientům 74 tisíc korun za zdravotnické poplatky

Střední Čechy - Celkem 134 žadatelů uspělo ve Středočeském kraji s žádosti o vyplacení zdravotnických poplatků za uplynulé čtvrtletí.

Senát schválil zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře

Praha - Senát dnes podle očekávání schválil zrušení třicetikorunových poplatků za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Změna má platit od začátku příštího roku. Zachovány zůstanou jen devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti. Počítá s tím novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Konec poplatků. Výpadek vykompenzuje úhradová vyhláška

Praha – Doktoři a nemocnice nejspíš přestanou od příštího roku vybírat třicetikorunové poplatky, skončí zřejmě i poplatek za recept v lékárnách. Novelu zákona, která je ruší, schválila na konci září Poslanecká sněmovna, ještě se čeká na posvěcení Senátu, vše ale nasvědčuje tomu, že pacienti od příštího roku ušetří. Jasno by mohlo být už za dva týdny.

Schváleno. Sněmovna zrušila poplatky u lékařů a v lékárnách

Praha - Sněmovna dnes schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Zůstanou jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Opoziční KSČM neprosadila návrh, aby rovněž skončily. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou kritizují TOP 09 a ODS, nyní míří k posouzení do Senátu.

Poplatky v lékárnách se nahradí z kas pojišťoven

Praha /INFOGRAFIKA/ – Pacienti by od nového roku měli ušetřit 30 korun jak při návštěvě lékaře, tak při vyzvedávání receptu v lékárně. Návrh na zrušení regulačních poplatků dnes pravděpodobně schválí Poslanecká sněmovna. Ambulancím tak bude třeba nahradit 1,47 miliardy, v lékárnách to mělo být původně ještě více.

Peníze za zrušené poplatky budou lékárnám posílat pojišťovny

Praha - Peníze za zrušené třicetikorunové poplatky by měly lékárnám posílat pojišťovny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) České televizi řekl, že to bude maximálně 700 milionů korun ročně. Za jeden recept by to mělo být 12 korun.

Kraj dá na proplácení zdravotnických poplatků půl miliardy, opozice je proti

Střední Čechy - Celkem 43 milionů korun dá kraj ze svého rozpočtu na proplacení zdravotnických poplatků za minulý rok. Občanům, kteří o to požádali, uhradí poplatky za návštěvu lékaře a pobyt v nemocnici.

Praktičtí lékaři napsali vládě kvůli plánu zrušit poplatky

Praha – Praktičtí lékaři se obrátili na vládu s žádostí, aby přehodnotila rozhodnutí zrušit u nich regulační poplatky, pokud předem nestanoví, z čeho jim výpadek příjmů nahradí. Koalice má ve vládním prohlášení slib zrušit poplatky 30 korun v ambulancích a lékárnách od ledna 2015. Sdružení praktických lékařů varuje, že to znamená zásadní výpadek v příjmech ambulancí, řada praxí se prý dostane do existenčních potíží. Poplatky tvoří od pěti do 15 procent příjmu ambulancí.

Krizový štáb vyzývá Babiše ke kompenzaci poplatků a hrozí stávkou

Praha – Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů vyzval dnes prvního místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib občanům kompenzovat ze státního rozpočtu výpadek zdrojů po zrušení stokorunových poplatků v nemocnicích. Nemocnice podle štábu na tento slib spoléhaly, jsou teď v kritické finanční situaci, loni byla ztráta hospodaření všech nemocnic tři miliardy, třetině zařízení hrozí krach, uvedli dnes zástupci štábu.

Vláda pošle nemocnicím dvě miliardy za zrušené poplatky

Praha – Nemocnice letos dostanou dvě miliardy korun jako kompenzaci za zrušené stokorunové poplatky za hospitalizaci, rozhodla dnes vláda. Návrh je součástí plánu ekonomické stabilizace resortu. Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od letošního ledna. Koalice počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře. Návrh na pravidelnou valorizaci odvodů státu dnes neprošel.

Bělobrádek: Měli bychom jednat o obnovení poplatku v nemocnici

Praha – Šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek si myslí, že by vláda měla otevřít debatu o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. Zrušení tohoto poplatku označil už ve středu za chybu i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda nyní řeší, jak chybějící peníze nemocnicím nahradit. Ministr zdravotnictví počítá se dvěma miliardami pro nemocnice a navrhuje mimo jiné zvýšit platby za státní pojištěnce. Peníze chce vzít z rozpočtové rezervy, s tím nesouhlasí ANO.

Zrušení poplatku za pobyt v nemocnici byla chyba, tvrdí Babiš

Praha – Zrušení poplatku za pobyt v nemocnici byla chyba. Připustil to dnes ve Sněmovně ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to nyní zdravotnictví používá jako argument, proč je do resortu nutné přidat více peněz. Poplatky za pobyt v nemocnici byly po verdiktu Ústavního soudu zrušeny od letošního ledna. Neobnovit je byla priorita ČSSD, proti byli lidovci. Koalice navíc počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře.

Vláda odmítla návrh KSČM na zrušení zdravotnických poplatků

Praha - Vláda podle očekávání odmítla komunistický návrh na zrušení všech zdravotnických poplatků. Vyplývá to z výsledku jednání vlády. Odmítnutí navrhovala prakticky všechna ministerstva. Poukazovala na to, že vláda v čele s ČSSD se zavázala zachovat poplatek za ošetření na pohotovosti, avšak po posouzení všech důsledků. O normě rozhodnou zákonodárci.

Nemocnice dostanou kompenzaci poplatků v červenci a říjnu

Praha - Nemocnice dostanou miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu, řekl dnes novinářům po jednání grémia ČSSD ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Upřesnil, že hospodaření státních nemocnic skončilo loni s miliardovou ztrátou, krajské nemocnice zaznamenaly ztrátu zhruba 1,6 miliardy. Od ledna neplatí pacienti za den pobytu v nemocnici, znamená to pro nemocnice další výpadek z příjmů kolem dvou miliard korun, právě na to půjde vládní kompenzace.

Zrušení poplatků za pobyty v nemocnici pacienti vítají

Mělnicko - Lidé, kteří musejí kvůli svým zdravotním potížím strávit nějaký čas na lůžku v nemocnici, už téměř čtrnáct dní nemusejí platit takzvané regulační poplatky za hospitalizaci. K poslednímu dni loňského roku je vláda definitivně zrušila. Peníze, pro které museli sáhnout pacienti do svých peněženek, budou nyní nemocnicím scházet.

Kvůli zrušení poplatků za hospitalizaci přijde nemocnice o miliony

Přerov – Zhruba o devět milionů korun přijde přerovská nemocnice kvůli zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci pacientů. Zdravotnické zařízení přitom tyto peníze využívalo na nákup nového vybavení a zdravotnického materiálu či zařízení čekáren. Pacienti, které jsme oslovili v Přerově, ale změnu vítají.

Novoměstská nemocnice přijde minimálně o 1,8 milionu na poplatcích

Vysočina - Od začátku tohoto roku je stejně jako v jiných nemocnicích i v té novoměstské na základě rozhodnutí ústavního soudu dočasně zrušen po-platek za hospitalizaci.

Zrušením poplatků přijde nemocnice v Opavě o miliony

Opava - Od Nového roku už budou pacienti trávit dny hospitalizace na nemocničním lůžku zadarmo. Stokorunový poplatek zrušil Ústavní soud. Výpadek tohoto poplatku za lůžko a den přinese nemocnicím finanční ztrátu. Jak citelná bude v opavské nemocnici?

Bez poplatků přijde Karlovarská krajská nemocnice o 17 milionů

Karlovy Vary - Zrušením poplatků v nemocnicích přijde Karlovarská krajská nemocnice a.s. (KKN) asi o 17 milionů korun. Spolu s úhradovou vyhláškou, která nemocnici v loňském roce snížila příjmy od pojišťoven, je to další ztráta, kterou budou muset krajské nemocnice řešit, řekl v pátek ředitel KKN Petr Svoboda. Naopak zdražením eura se nemocnici zvednou náklady.

Pobyt v nemocnici je nyní bez poplatku

Domažlice – O 1. ledna se neplatí za pobyt v nemocnicích. Budou jim chybět peníze?

Zdravotnické reformy se zastavily. Část z nich, poplatky, se ruší

Praha - Reformy ve zdravotnictví se letos zastavily před hlavním krokem, kterým měla být zásadní změna ve fungování zdravotních pojišťoven. Jejich vliv na tvorbu sítě nemocnic a ambulancí měl stoupnout, zvýšit se měla také kontrola hospodaření pojišťoven. Naopak od některých reformních kroků se upustilo.

Poplatky v nemocnicích končí. Zařízení přijdou o miliony korun

Plzeňsko - Stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici bude od Nového roku minulostí. O jeho zrušení rozhodl Ústavní soud, obnovit jej neplánuje ani nově vznikající koalice ČSSD, ANO a lidovců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT