Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Česká pošta

Česká pošta

Pošta v hospodě? Projekt je ve skluzu, ministerstvo státní podnik nekontroluje

Do roku 2025 by měl agendu 2,5 tisíce pošt převzít stejný počet obecních úřadů nebo třeba venkovských hospod. Realita? V rámci partnerského projektu České pošty bylo ke konci roku 2017 převedeno jen 428 poboček. A ministerstvo vnitra „svou“ poštu prakticky nekontroluje. To jsou hlavních zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Aktivisté si vzali na paškál reklamu České pošty, prý propaguje množení koček

Reklamní plakát České pošty s motivem kočky vyvoval odmítavou reakci některých aktivistických spolků na ochranu zvířat. Dokonce sepsaly otevřený dopis, ve kterém státní podnik žádají o stažení reklamy. To ale pošta odmítá, podle vedoucího marketingové komunikace Aleše Edera totiž inzerce vůbec nepodporuje kritizované množení koček, ale radostnou událost v rodině. 

Snižte náklady, přidejte listonošům. Metnar pověřil nového šéfa pošty

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar dnes uvedl do funkce nového generálního ředitele České pošty Romana Knapa. A rovnou ho pověřil úkolem: do října chce vidět strategii, která by zredukovala přebujelý management a zlepšila podmínky pro řadové doručovatele.

Na poštách zbude jen Poštovní spořitelna, ostatní finanční produkty zmizí

Bezmála dva miliony lidí, kteří jsou dnes klienty Poštovní spořitelny (PS), patrně nepřijdou o možnost spravovat své finance na poštách. Dohoda mezi Českou poštou a ČSOB, která je mateřskou bankou PS, je na spadnutí. Na dotaz Deníku to ve čtvrtek potvrdil Petr Hutla, člen představenstva ČSOB odpovědný za řízení PS.

Odbory podaly trestní oznámení kvůli prosincové stávce na poště

Tři odborové organizace České pošty podaly trestní oznámení. Podle nich zaměstnanci v souvislosti s prosincovou stávkou v podniku čelili zastrašováni. Oznámení směřuje na neznámého pachatele. Dnes to řekl předseda odborové organizace SOS-21 Petr Pohl. Mluvčí pošty již dříve odmítl, že by vedení firmy stávkující zastrašovalo.

Pošta letos zavede platbu kartou i u doručovatelů

Česká pošta letos v pololetí vybaví své doručovatele mobilními zařízeními, která umožní platbu kartou a využití elektronického podpisu. Podnik nyní neplánuje další zdražování, určité úpravy provádí u doručování pneumatik a některých prémiových služeb. 

Pošty Partner na Mělnicku nejsou. Zatím

Mělnicko - Česká pošta loni převedla na smluvní partnery skoro sto padesát poboček. Ve středních Čechách jich bylo osmnáct, žádná se tehdy nenacházela na Mělnicku. To se však může změnit. Česká pošta jedná s obcemi i soukromníky. Neprozradí ale, ve kterých vesnicích.

Provoz na poště stoupl v úterý o 70 procent na letošní rekord

Praha - Česká pošta zaznamenala v úterý letošní doručovací rekord. Předvánoční provoz byl proti běžným dnům vyšší o 70 procent a meziročně stoupl o deset procent. Dnes to řekla mluvčí Eva Krejčí.

AKTUALIZOVÁNO

Na poště podle odborů stávkovalo 1200 lidí, podle firmy desetina

Praha - Celkový počet stávkujících za vyšší mzdy na České poště vzrostl dnes do 18:00 podle odborů na 1200 z celkem 30.000 pracovníků podniku. Uvedl to dnes místopředseda stávkového výboru Filip Janovský. Údaj je zhruba desetkrát vyšší než počet lidí, kteří se jako stávkující nahlásili svým vedoucím na pracovišti. Těch bylo večer 112. Stávkují hlavně pracovníci v třídírnách v pražských Malešicích, Brně, Ústí nad Labem a Olomouci, poboček se protest nedotkl.

Některé odbory České pošty budou ve čtvrtek znovu stávkovat

Praha - Část odborů České pošty bude ve čtvrtek znovu stávkovat. Protest má trvat celý den a bude se přesouvat z jednoho pracoviště na druhé. Na každém by mělo zastavení práce trvat zhruba hodinu. Dnes to řekl předseda stávkového koordinačního výboru Evžen Dvorský. Seznam stávkujících dosud odboráři nedali podniku k dispozici. Vedení pošty chce eliminovat dopad stávky na zákazníky.

Ke stávce na poště se připojilo jen 100 lidí a 150 sympatizantů

Praha, Brno - Ke stávce na České poště se dnes připojilo jen zhruba 100 lidí z 30.000 zaměstnanců. Protest dále podpořilo kolem 150 sympatizantů z řad pošťáků, ale i aktivistů mimo poštu. Před pražskou třídírnou v Malešicích se sešla asi stovka lidí, před brněnským uzlem zhruba 50. V ostatních sběrných uzlech a na pobočkách, včetně hlavní pošty v Praze, se zřejmě nestávkovalo. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK a informací České pošty.

Luštěnice: pobočku České pošty ano, Partnera nikdy

Luštěnice - V začarovaném kruhu se ocitlo vedení Luštěnic na Mladoboleslavsku, které ve čtvrtek za zavřenými dveřmi diskutovalo se zástupci České pošty o osudu tamní pobočky. Ta by podle všeho měla skončit 31. prosince. Česká pošta totiž v červnu dostala výpověď ze stávajících prostor luštěnického zámku, a tak obec řeší co dál.

Posílali i zvířata. Doručovali jsme úl či krajtu, říká krajský ředitel pošty

Brno /ROZHOVOR/ - Poštovní provoz vystudoval a v pracovním životě je poště věrný už čtyřiatřicet let. Ředitel jihomoravské pobočkové sítě České pošty Jaroslav Navrátil si vyzkoušel nejrůznější pozice. „Pošta i zákazníci se změnili. Pošta se chová více obchodně, lidé se stali za ty roky agresivnějšími," tvrdí Navrátil.

Stávka zaměstnanců České pošty za zvýšení platů: není jisté, kdo do ní půjde

Berounsko - Tři menší odborové svazy České pošty vyhlásily na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku. Protestu kvůli požadavku na zvýšení mezd o 2500 korun měsíčně se má údajně zúčastnit kolem 6000 lidí. Což má být pětina zaměstnanců podniku.

AKTUALIZOVÁNO

Na mzdy pošťáků by v příštím roce mohlo přibýt půl miliardy korun

Praha - Stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho, tedy asi půl miliardy Kč, půjde na růst mezd, což představuje 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vedením pošty a odbory to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Menšinové odbory budou přesto v pondělí stávkovat.

Pošťáci hrozí stávkou. Zatím se k ní žádná provozovna na Příbramsku nepřihlásila

Příbram /ANKETA/ - Pošťáci, respektive jejich menšinové odbory, hrozí před Vánoci stávkou za větší platy. Tři menší odborové organizace České pošty požadují zvýšení mezd o 2500 korun. Zatím se žádná provozovna na Příbramsku ke stávce nepřihlásila a vedení České pošty doufá, že to tak zůstane. Podle mluvčího Matyáše Vitíka je stávka nezákonná.

Sobotka podporuje zvyšování platů v České poště v příštích letech

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podporuje zvyšování platů v České poště v příštích letech a nediví se, že její zaměstnanci nejsou spokojení. Novinářům to řekl po dnešním bilančním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Se zástupci odborářů, kteří vyhlásili na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku, ale i zbývajících odborových organizací a zástupci vnitra by chtěl problém řešit v pátek.

Diskriminace venkova? Dymokurům hrozí, že přijdou o poštu

Dymokury - Nad pobočkou České pošty, sídlící v budově Obecního úřadu v Dymokurech na Nymbursku, visí pověstný Damoklův meč. Podmínky provozování, které nabízí do budoucna Česká pošta, jsou pro obec za hranicí únosnosti. Zaskočená obec začala vyjednávat, snaha je poštu udržet. Jde přece o občany. 

Lidé z Luštěnic přijdou do konce roku o poštu

Luštěnice - Přestože Luštěnice patří k větším obcím Mladoboleslavska, paradoxně jim hrozí, že by zde do konce roku přestala fungovat pobočka České pošty. Ta dosud sídlila v tamním zámku a služby využívaly zhruba tři tisíce obyvatel. Jenže společnost od majitele památky dostala výpověď a obec se teď situaci snaží co nejdříve vyřešit.

AKTUALIZOVÁNO

Odbory na poště budou stávkovat, Sobotka promluví s managementem

Praha - Tři menší odborové svazy České pošty vyhlásily na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku. Protestu kvůli požadavku na zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně se zúčastní kolem 6000 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku, sdělil dnes předseda stávkového výboru Evžen Dvorský. Vedení podniku považuje stávku za nezákonnou a požadavek stávkujících mimo ekonomickou realitu. S managementem chce o mzdách v příštích dnech jednat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pošta ke schůzce zveřejní informace v úterý.

Pošta vypsala tendr na vedoucího inspekce, hlásí se prý i Laube

Praha - Česká pošta vypsala výběrové řízení na funkci vedoucího odboru inspekce. Odbor inspekce má na starosti záležitosti spojené s ochranou České pošty před trestnou činností. Potvrdil to mluvčí podniku Matyáš Vitík. Podle Lidových novin se na místo, které v září opustil Jiří Brázda, přihlásilo pět uchyzečů, mezi nimi i bývalý náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, uvedl server lidovky.cz.

Česká pošta od ledna zdraží zásilky do zahraničí o pět až 20 korun

Praha - Česká pošta od ledna zvýší ceny za posílání listovních zásilek do zahraničí o pět korun, balíky podraží o 20 korun. Vyplývá to z ceníku na webu společnosti. Důvodem zdražení je nutnost pokrýt náklady na tyto služby, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pošťáci hrozí stávkou. Vedení se nedohodlo s malými odbory na růstu mezd

Praha - Menší odborové organizace na České poště by příští týden mohly vyhlásit maximálně dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku na zvýšení mezd. Dnes se odboráři nedohodli s vedením podniku na požadovaném růstu mezd pro některé profese o 2500 Kč, což představuje zvýšení až o 15 procent. Neuspěli ani s alternativním návrhem nahradit navýšení mezd stravenkami, respektive poukazy v hodnotě 2500 Kč měsíčně. Vyplývá to z vyjádření odborářů a České pošty.

Pošťáci v provozu dostanou od dubna přidáno 2,6 procenta

Praha - Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy většiny provozních zaměstnanců v průměru o 2,6 procenta. Všichni pošťáci s tarifní mzdou dostanou navíc v lednové výplatě mimořádnou odměnu v celkové výši 57 milionů korun, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Loňská průměrná mzda zaměstnance pošty byla 21.841 Kč, zhruba o 4600 Kč nižší než celostátní průměr. Pošta zaměstnává více než 30.000 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Policie navrhla obžalovat 2 lidi a firmu z podplácení pošty

Praha - Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu firmu z podplácení zaměstnanců České pošty. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Úplatky podle vyšetřovatelů souvisely s tendrem na dodavatele bezpečnostních služeb pro poštu v letech 2011 a 2015. Na straně pošty podle dřívějších informací médií nebyl nikdo stíhán z přijímání úplatků, pracovník pošty údajně pokus o úplatek nahlásil policii.

Pošta chce po státu úhradu loňských nákladů 1,76 miliardy korun

Praha - Česká pošta požádala Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o úhradu čistých nákladů z poskytování základních služeb za loňský rok 1,76 miliardy korun. Stát ale poště zaplatí ze státního rozpočtu maximálně 700 milionů. Uvedl to dnes ČTÚ v pravidelné měsíční zprávě. Podle zákona o poštovních službách je Česká pošta povinna zajistit na celém území ČR dostupnost základních služeb. Mezi ty patří dodání poštovních zásilek do dvou kilogramů, dodání balíků do deseti kilogramů, doručení peněž poštovní složenkou nebo dodání doporučených a cenných zásilek.

Policie spojila kauzy kolem podnikatele Čadka a České pošty

Praha - Policisté se nově zabývají oběma kauzami kolem podnikatele Lukáše Čadka a České pošty v jednom vyšetřování. Již v loňském roce byl obviněn z korupce, od letošního června čelí obvinění také kvůli tomu, že se pokusil o podvod. Hrozí mu až deset let vězení. Vyplývá to z informací, které redakci poskytl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Pro poštu do obchodu? Někde už je to nyní běžné

Rakovnicko - V dalších dvou obcích na Rakovnicku byla uzavřena pošta. Její služby nahradila pošta Partner v obchodech COOP Jednota. Není to zdaleka konečné číslo. Další dvě jsou již před spuštěním.

Česká pošta vydává dvě známky k olympiádě a paralympiádě

Praha - Česká pošta vydává při příležitosti konání letní olympiády a paralympiády v Rio de Janeiru dvě speciální poštovní známky. Známka s názvem Český olympijský tým má nominální hodnotu 32 korun, známka pojmenovaná Letní paralympijské hry je v hodnotě 16 Kč. Česká pošta o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Česká pošta je podezřelá ze zneužití dominance

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podezřívá Českou poštu ze zneužití dominantního postavení na trhu. S firmou zahájil správní řízení. Dnes to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Řízení se týká údajně nepřiměřených podmínek ve vztahu ke smluvním partnerům. Firma se k zahájenému řízení vyjadřovat nebude.

ČTÚ znovu přiznal poště za rok 2014 o 1,1 miliardy méně

Praha – Český telekomunikační úřad nevyhověl odvolání České pošty a znovu jí přiznal za rok 2014 příspěvek na úhradu ztráty z poskytování základních služeb 657 milionů Kč. To je o 1,1 miliardy korun méně, než pošta požadovala. Podobně podnik dopadl, když žádal zaplacení nákladů za rok 2013. Rozhodnutí již je pravomocné.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza České pošty: Agrotec je nevinný, tvrdí Babiš. Pošta to nekomentuje

Praha – Pražské vrchní státní zastupitelství dnes poslalo k soudu deset lidí a tři firmy obviněné z manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obžalovanými společnostmi figuruje podle informací médií hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Politik je přesvědčený, že jeho firma je nevinná. Také společnost Agrotec věří, že její zaměstnanci žádný trestný čin nespáchali.

Pošty v Praze jsou plné, na nové se ale netěšte

Praha /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zatímco jinde v zemi jsou čekárny mnohých poboček České pošty prázdné, v hlavním městě je situace zcela jiná. Dojít si „k okénku" vyřídit poštu často znamená čekat dlouhé minuty ve frontách.

Nerušte nám poštu. Soukromých poboček přibývá

Praha /INFOGRAFIKA/– Středočeskou obec Višňová zná drtivá většina národa z televize. V roce 1974 se zde natáčel seriál Chalupáři, byť na obrazovce šlo 
o Třešňovou.

František Lukl: Obce o poštovní služby nepřijdou

Praha - Obce nepřijdou o poštovní služby. Pokud jejich provozování nepřevezme sama obec, bude Česká pošta hledat jiné partnery, například místní obchodníky. Novinářům to po dnešním jednání zástupců měst a obcí a České pošty řekl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Tématem jednání byla především přeměna některých poboček pošty na franšízy, svaz se kvůli tomu dlouhodobě obává zmenšení nabídky služeb.

Zaměstnanci okradli poštu až o stovky tisíc litrů nafty

Praha - Česká pošta odhalila několik svých zaměstnanců, kteří jsou podezřelí, že ji během minimálně tří let okradli o desítky až stovky tisíc litrů nafty. Policie v pátek zadržela 14 lidí, z toho sedm zaměstnanců České pošty, kteří jsou z krádeže podezřelí. Obviněni v kauze byli čtyři muži. Škoda se odhaduje na několik milionů korun. Napsal to dnes server iDnes.cz.

AKTUALIZOVÁNO

Česká pošta loni zvýšila zisk o čtvrtinu na 302 milionů korun

Praha - Česká pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování tzv. univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách představuje její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Uvedl to dnes generální ředitel Martin Elkán.

Pošta v dubnu osloví 20 bank a pojišťoven s nabídkou partnerství

Praha - Česká pošta do konce dubna osloví zhruba desítku bank a deset pojišťoven, zda by měly zájem o spolupráci po roce 2017, kdy poště vyprší smlouva s ČSOB a Českou pojišťovnou. Poté chce nabídky transparentně posoudit. Uvedli to dnes zástupci pošty.

Pošta dostala půlmilionovou pokutu za chybějící informace na webu

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dal České poště půlmilionovou pokutu za to, že na internetu neměla některé informace o svých pobočkách. Pošta s rozhodnutím nesouhlasí a chce se obrátit na soud. Uvedl to dnes zpravodajský web Českého rozhlasu.

Pošta ještě na jaře začne s výběrem bankovního partnera

Praha - Česká pošta zahájí během letošního jara výběr smluvního partnera, který bude v jejích pobočkách zajišťovat finanční služby po vypršení smlouvy s ČSOB po roce 2017. Státní podnik nebude žádat o vlastní bankovní licenci, o které v předchozích letech uvažoval. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala vláda. Pošta chce tento týden podepsat smlouvu s poradcem, který jí pomůže s výběrem nového bankovního partnera nebo partnerů.

AKTUALIZOVÁNO

Pošta už nechce být bankou, vypíše tendr na partnera

Praha - Česká pošta nebude zakládat vlastní banku. Vypíše výběrové řízení na partnera pro poskytování bankovních a pojišťovacích služeb po roce 2017, kdy vyprší nynější smlouva s ČSOB, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Návrhem se má ve čtvrtek zabývat vláda. O možnosti požádat o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb představitelé pošty hovořili loni a předloni.

AKTUALIZOVÁNO

Pošta od května zdraží doručení dopisu o tři koruny na 16 korun

Praha - Česká pošta od května zvýší ceny za poslání obyčejného psaní o tři koruny a o čtyři Kč zdraží doporučené psaní. Známka na dopis do 50 gramů tak vyjde na 16 korun, poslání doporučeného dopisu bude stát 38 Kč. Další změny se dotknou cenného psaní, platby SIPO, mezinárodního poštovného či například dosílky, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Dopis pošta naposledy zdražovala v roce 2013, doporučené psaní loni.

AKTUALIZOVÁNO

ČTÚ poště přiznal na úhradu ztrát o 1,1 miliardy méně, než žádala

Praha - Český telekomunikační úřad přiznal České poště za rok 2014 příspěvek na úhradu ztráty z poskytování základních služeb 657 milionů Kč. To je o 1,1 miliardy korun méně, než požadovala. Podobně podnik dopadl, když žádal zaplacení nákladů za rok 2013. Vyplývá to z měsíční zprávy ČTÚ. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

AKTUALIZOVÁNO

Kvůli pracovním podmínkám na poště protestovalo v Praze zhruba 30 lidí

Praha /FOTOGALERIE/ - Na protestním pochodu kvůli podmínkám pro zaměstnance na České poště se dnes v Praze sešlo kolem 30 lidí. Zhruba polovinu tvořili pošťáci a zbytek sympatizanti ze Strany zelených. Akci svolaly menšinové odbory pošty SOS - 21 a Federace výkonných zaměstnanců. Vedení podniku ji předem označilo za protiprávní. Velké poštovní odbory se k protestu nepřipojily.

Pošta chce letos převést dalších 200 poboček na partnery

Praha - Česká pošta chce v letošním roce převést 200 svých poboček na jiné provozovatele v rámci projektu Pošta Partner. Loni získala přes 60 partnerů, řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Část odborářů pošty chce parlamentní komisi k hospodaření

Praha - Zástupci menších odborových organizací na České poště předali vedení Poslanecké sněmovny žádost o vytvoření vyšetřovací komise k hospodaření podniku. Žádost předali představitelé Federace výkonných zaměstnanců ČR, SOS - 21 a připojilo se k nim několik základních organizací. Uvedli to v tiskové zprávě. 

Česká pošta zrušila tendr na zabezpečení svých poboček

Praha – Česká pošta v polovině prosince zrušila veřejnou zakázku na dálkové zabezpečení svých poboček, které dosud pro státní podnik vykonává společnost ALKOM Security. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Tendr na čtyřleté hlídání s předpokládanou hodnotou 200 milionů korun bez DPH pošta vypsala v červenci, protože se rozhodla spolupráci s Alkomem ukončit. Dnešní Hospodářské noviny (HN) napsaly, že důvodem pro zrušení bylo, že v tendru zůstal jako jediný uchazeč právě Alkom.

Dnes je poslední den, kdy pošta garantuje doručení vánočních darů

Praha - Dnes je poslední den, kdy Česká pošta garantuje, že podané zásilky doručí ještě do Štědrého dne. Důvodem je vysoký předvánoční provoz na poštách. Vyplývá to z informací České pošty. Některé kurýrní služby měly poslední termín pro bezpečné doručení dárků už v pátek.

Česká pošta nově vydává zásilky i dětem pod 15 let

Brno – Česká pošta změnila na popud ombudsmanky Anny Šabatové podmínky pro vydávání doporučených psaní a balíků, které si nyní mohou nově přebírat i nezletilí mladší 15 let. Dosud tak mohli v jejich zastoupení činit jejich rodiče. Ke změně pravidel vedl případ čtrnáctiletého chlapce, který si u ochránkyně práv stěžoval na to, že si objednal zboží, bylo mu zasláno poštou, ale ta mu balík odmítla vydat. Šlo o diskriminaci kvůli jeho věku, sdělila dnes ombudsmanka.

Pošta: Balíky pod stromeček je třeba podat do 21. prosince

Praha – Česká pošta garantuje doručení zásilky do Štědrého dne v případě, že je lidé odešlou nejpozději v pondělí 21. prosince. O Štědrém dni budou mít otevřeno ale jen některé velké pobočky, navíc se zkrácenou pracovní dobou. Vyplývá to z informací pošty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT