Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Povolební rozkol v ČSSD

Sociální demokraté se po chabém vítězství ve volbách štěpí. Předsedu strany Bohuslava Sobotku se někteří členové v čele s Michalem Haškem pokusili svrhnout z funkce.

Haškova popularita klesla. Víc než polovina lidí jej přesto má v oblibě

Jižní Morava – Navzdory povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech a následném neúspěšném pokusu vyřadit předsedu strany Bohuslava Sobotku z týmu vyjednávacího o vládě je jihomoravský hejtman Michal Hašek stále jedním z nejoblíbenějších hejtmanů.

Krajská ČSSD vyzvala hejtmana Chovance, aby zatím nerezignoval

Plzeň – Krajský výkonný výbor (KVV) ČSSD v Plzeňském kraji vyzval hejtmana a nově zvoleného poslance Milana Chovance, aby na zastupitelstvu kraje 9. prosince zatím nerezignoval a vydržel ve funkci hejtmana, dokud se sociální demokraté nedohodnou se svým koaličním partnerem KSČM na dodatku koaliční smlouvy. Jednoznačně se na tom dnes shodli členové KVV ČSSD. Chovanec, poté co byl v říjnových volbách zvolen poslancem, oznámil, že na prosincovém zastupitelstvu se jednoho postu vzdá – s největší pravděpodobností funkce hejtmana.

Rozpolcenost ČSSD pokračuje, Hašek na jihu Moravy prosadil svého kandidáta

Jižní Morava - Michal Hašek o víkendu ukázal, že je na jihu Moravy stále silným hráčem. Místo Václava Božka prosadil jako šéfa kraje Zdeňka Dufka.

Hejtman či poslanec? Hašek se rozhodne do půl roku

Brno – Michal Hašek (ČSSD) se nejpozději do šesti měsíců rozhodne, zda bude dále pouze jihomoravským hejtmanem nebo poslancem. Funkce již nechce dlouhodobě zastávat současně. Sdělil to dnes členům jihomoravské krajské rady.

ODS chce vyvolat hlasování o setrvání Haška ve funkci hejtmana

Brno – Jihomoravská ODS chce nechat na příštím zastupitelstvu hlasovat o setrvání Michala Haška (ČSSD) ve funkci hejtmana. Podle předsedy ODS Jiřího Kadrnky by v čele kraje neměl stát člověk, který veřejně lhal. Návrh by podle něj měly podat KDU-ČSL a ČSSD, které mají dohromady v zastupitelstvu 37 mandátů ze 65.

Sjezd ČSSD nebude. Musíme se soustředit na sestavení vlády, míní členové strany

Praha - Mimořádný volební sjezd sociální demokracie se zatím neuskuteční, rozhodl dnes ústřední výkonný výbor. Šéf strany Bohuslav Sobotka jej plánoval na únor, mezi jeho kolegy ale převážil názor, že je třeba se soustředit na sestavení vlády. O sjezdu by ústřední výkonný výbor znovu hlasoval, až kdyby selhalo vyjednávání o kabinetu.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD zrušila usnesení, které vyzvalo Sobotku k rezignaci

Praha – Ústřední výkonný výbor sociální demokracie dnes jasnou většinou zrušil dva týdny stará usnesení předsednictva, která vyzvala šéfa strany Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadila ho z vyjednávacího týmu. Sobotka tehdy rezignovat odmítl a jednání části spolustraníků označil za pokus o puč. Právě postup „pučistů" dnes ÚVV také odsoudil. Zároveň prozatím odložil otázku mimořádného sjezdu.

Sobotka požádá o schůzku se Zemanem, nečeká hned pověření

Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka požádá v pondělí prezidenta Miloše Zemana o schůzku. První povolební setkání považuje spíše za informativní a nečeká, že by ho na něm hlava státu hned pověřila sestavením vlády. Prezidenta, jemuž byl v ČSSD dlouhodobě bližší dosavadní statutární místopředseda Michal Hašek, prý nevnímá jako protihráče.

Hašek a Tejc: Chceme být jen řadovými poslanci ČSSD

Praha – Michal Hašek a Jeroným Tejc, dosavadní straničtí oponenti předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, chtějí být po odchodu z vedení strany řadovými poslanci. Řekli to dnes novinářům při jednání ústředního výkonného výboru ČSSD (ÚVV), který má uklidnit situaci ve straně. Oba podporují svolání mimořádného sjezdu strany v únoru příštího roku, jak navrhuje i Sobotka.

Polovina Čechů viní z krize v ČSSD Haška, čtvrtina Zemana

Praha – Hlavním viníkem krize v ČSSD je podle 45 procent Čechů dosavadní statutární místopředseda strany Michal Hašek. Dalších 27 procent lidí dává hlavní vinu prezidentovi Miloši Zemanovi, který na zámku v Lánech hostil povolební schůzku některých představitelů ČSSD za zády předsedy strany Bohuslava Sobotky. Jeho z rozpoutání krize viní šest procent Čechů. Spor mezi Haškem a Sobotkou ohrozil stabilitu politického systému, vyplývá z průzkumu společnosti Focus, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize.

ČSSD se podle Sobotky musí sjednotit, jinak dopadne jako SPOZ

Praha - Pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin, varoval v dnešním projevu na ústředním výkonném výboru šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě nejednotnost strany a žaloby členů ČSSD na kandidátky považuje za hlavní příčiny slabého volebního výsledku své strany, jehož analýzu si zadal.

Sobotka: ČSSD se musí sjednotit a více vnitřně demokratizovat

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ve svém dnešním vystoupení před ústředním výkonným výborem strany za hlavní příčinu slabého volebního výsledku označil nejednotnost ČSSD. Závěrem své asi 50minutové řeči vyzval k jednotě a větší vnitřní demokratizaci strany.

Sobotka: Strana bude mít po dnešku jednoho předsedu a jeden tým

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka považuje za nejdůležitější bod dnešního jednání ústředního výkonného výboru strany zrušení usnesení předsednictva o svém odvolání z vyjednávacího týmu. Řekl to novinářům krátce před začátkem zasedání. Jednat chce také o uspořádání mimořádného sjezdu v únoru, příští vládě a změnách pravidel pro sestavování kandidátních listin.

Předseda Sobotka to bude mít s Haškem a Tejcem ještě těžké, míní politologové

Praha – Rezignace Michala Haška a Jeronýma Tejce na jejich funkce ve vedení ČSSD byla podle expertů jejich vynucenou dočasnou kapitulací. Jednotu a smír v sociální demokracii to ale neznamená, shodli se oslovení politologové.

Zaorálek a Chovanec nehodlají odstoupit z funkcí v ČSSD

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nevyslyší výzvu Michala Haška s Jeronýmem Tejcem a na funkci ve stranickém vedení nerezignuje. Zaorálek označil výzvu za falešnou. Je přesvědčen o tom, že ani oni sami nesložili funkce kvůli volebnímu výsledku sociální demokracie, ale kvůli obavám, že by je z nich odvolal nedělní ústřední výkonný výbor. Na výboru bude Zaorálek prosazovat, aby se nekonal mimořádný stranický sjezd. K odchodu z vedení ČSSD se nyní nechystá ani Chovanec.

AKTUALIZOVÁNO

Šéf ČSSD Sobotka: Nevidím důvod, aby na funkci rezignoval i Chovanec

Praha - Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí důvod, aby na funkci místopředsedů strany rezignovali další účastník lánské schůzky Milan Chovanec a taky Lubomír Zaorálek. Řekl to dnes novinářům. Zaorálek se sice schůzky s prezidentem Milošem Zemanem nezúčastnil, ale měl být členem vyjednávacího týmu pod vedením Michala Haška. Chovance a Zaorálka dnes vyzvali k vyvození odpovědnosti Hašek s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem, kteří odstoupili z funkcí ve vedení strany.

AKTUALIZOVÁNO

Pučisté na kolenou. Hašek s Tejcem rezignovali

Praha - Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek a šéf jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc rezignují na funkce ve vedení strany. Chtějí tak šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi umožnit „plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se postavilo proti Sobotkovi, si stojí. K vyvození zodpovědnosti vyzvali i další činitele sociální demokracie, zejména místopředsedy Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.

Štěch: Pokud má Hašek a Tejc nějaký pud sebezáchovy, měli by skončit

Praha - Stoupenci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve stranickém vedení vítají rezignaci Zdeňka Škromacha na místopředsednickou funkci. Doufají, že stejný krok učiní také další místopředseda Michal Hašek a šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. Oba účastníci utajované povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem na dnešek svolali tiskovou konferenci, na níž oznámí další postup.

Středočeská ČSSD se postavila za šéfa strany Sobotku

Praha - Středočeská ČSSD se podobně jako další krajské organizace v republice postavila ve sporu svou stranických křídel za šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku. Podporuje ho jako předsedu ČSSD, kandidáta na premiéra i hlavního vyjednavače o vládě.

Sociální demokraté z celého Českolipska podpořili Sobotku

Českolipsko - Podrazy, zradu a lhaní nechceme. To je jednoznačný vzkaz sociálních demokratů z Českolipska v rámci povolební krize uvnitř ČSSD. A vyjádřilo podporu Bohuslavu Sobotkovi. Hlasování proběhlo „per rollam", tedy formou oběžníku a na internetu.

Bývalý šéf středočeské ČSSD: Hašek s Tejcem jsou Zemanovy loutky

Praha - Místopředseda ČSSD Michal Hašek a poslanec Jeroným Tejc se podle bývalého předsedy středočeské ČSSD Richarda Dolejše chovají jako loutky prezidenta Miloše Zemana. Jejich kroky by podle něj mohly vést k sestavení hradní úřednické vlády. Zárukou stabilizace poměrů je podpora Bohuslava Sobotky, sdělil dnes Dolejš.

Politik Michal Hašek: rychlý vzestup i nevysvětlené kauzy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Sedmatřicetiletý Michal Hašek zažívá nejtěžší dny ve své politické kariéře. Otevřené vystoupení vůči předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi proti němu poštvalo spolustraníky. Hašek byl známý jako tvrdý politik, uměl si ale vždy pohlídat své vystupování. A sbíral body popularity při objíždění zemědělců zasažených suchem nebo povodněmi a údernou kritikou minulé vlády.

Hejtman Milan Chovanec: Vážně nemám ambice být ministrem ve vládě

Plzeň /ROZHOVOR/ - Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) je jedním z aktérů povolebního rozkolu v sociální demokracii, v kraji se ale za něj jeho spolustraníci postavili. Chovanec hodlá opustit začátkem prosince hejtmanství a věnovat se práci v Poslanecké sněmovně.

Pražská ČSSD dnes podpořila Sobotku, Haška vyzvala k rezignaci

Praha – Předsednictvo krajského výkonného výboru (KVV) pražské ČSSD podpořilo dnes při vyjednávání o koalici předsedu strany Bohuslava Sobotku. Zároveň vyzvalo Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce, aby složili své funkce. Důvodem je povolební schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kterou Hašek opakovaně popíral, nakonec ji ale přiznal. Potvrdil to místopředseda pražské ČSSD a pražský zastupitel Petr Dolínek.

AKTUALIZOVÁNO

Jihomoravská ČSSD vyzvala pučisty k odstoupení

Brno – Pučisté, sáhněte si do svědomí a zvažte své setrvání ve funkcích ve vedení strany. Nekonkrétní výzvu poslalo vedení jihomoravské organizace České strany sociálně demokratické prvnímu místopředsedovi strany Michalu Haškovi, poslanci Jeronýmu Tejcovi a senátoru Zdeňku Škromachovi. Nikoho přitom vedení konkrétně nejmenovalo.

ČSSD na Vysočině podpořila Sobotku. Ti, co lhali, mají odejít

Větrný Jeníkov - Sociální demokraté na Vysočině v sobotu velkou většinou vyslovili podporu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Krajská konference vyzvala k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních.

Jihomoravská ČSSD bude jednat o Haškovi a dalších "zrádcích". Vydrží ve straně?

Brno - Jihomoravský výkonný výbor ČSSD by měl dnes projednat návrh na odstoupení místopředsedy strany Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a také senátora Zdeňka Škromacha z funkcí ve vedení strany, řekl člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Kromě něj návrh předloží ČSSD Blanensko a pravděpodobně i další okresní organizace z regionu.

Hašek přijde na pondělní jednání krajského výboru ČSSD

Brno - Místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek se zúčastní pondělního jednání krajského výkonné výboru strany. Bude čelit návrhům, aby spolu s poslancem Jeronýmem Tejcem a senátorem Zdeňkem Škromachem odstoupil z vedení strany. Hašek dnes účast na pondělním jednání potvrdil.

AKTUALIZOVÁNO

Podle Chovance měla lánská schůzka ukázat, že má Hašek svůj tým

Praha - Utajovaná schůzka s prezidentem v Lánech byla podle jednoho z jejích účastníků, plzeňského hejtmana Milana Chovance (ČSSD) jen propagandistická a o svržení šéfa sociálních demokratů se na ní nejednalo. Setkání inicioval místopředseda strany Michal Hašek, aby ukázal, že má za sebou lidi z vedení ČSSD. Hašek to nekomentoval.

AKTUALIZOVÁNO

Milan Chovanec asi v prosinci složí funkci hejtmana, bude jen poslanec

Praha – Místopředseda ČSSD Milan Chovanec 9. prosince zřejmě složí funkci plzeňského hejtmana a bude jen poslancem. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podotkl, že dál nabízí rezignaci na post ve vedení strany. Chovanec je jedním z pěti účastníků utajované povolební schůzky s prezidentem v Lánech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT