Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Povolební rozkol v ČSSD

Sociální demokraté se po chabém vítězství ve volbách štěpí. Předsedu strany Bohuslava Sobotku se někteří členové v čele s Michalem Haškem pokusili svrhnout z funkce.

Haškova popularita klesla. Víc než polovina lidí jej přesto má v oblibě

Jižní Morava – Navzdory povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech a následném neúspěšném pokusu vyřadit předsedu strany Bohuslava Sobotku z týmu vyjednávacího o vládě je jihomoravský hejtman Michal Hašek stále jedním z nejoblíbenějších hejtmanů.

Krajská ČSSD vyzvala hejtmana Chovance, aby zatím nerezignoval

Plzeň – Krajský výkonný výbor (KVV) ČSSD v Plzeňském kraji vyzval hejtmana a nově zvoleného poslance Milana Chovance, aby na zastupitelstvu kraje 9. prosince zatím nerezignoval a vydržel ve funkci hejtmana, dokud se sociální demokraté nedohodnou se svým koaličním partnerem KSČM na dodatku koaliční smlouvy. Jednoznačně se na tom dnes shodli členové KVV ČSSD. Chovanec, poté co byl v říjnových volbách zvolen poslancem, oznámil, že na prosincovém zastupitelstvu se jednoho postu vzdá – s největší pravděpodobností funkce hejtmana.

Rozpolcenost ČSSD pokračuje, Hašek na jihu Moravy prosadil svého kandidáta

Jižní Morava - Michal Hašek o víkendu ukázal, že je na jihu Moravy stále silným hráčem. Místo Václava Božka prosadil jako šéfa kraje Zdeňka Dufka.

Hejtman či poslanec? Hašek se rozhodne do půl roku

Brno – Michal Hašek (ČSSD) se nejpozději do šesti měsíců rozhodne, zda bude dále pouze jihomoravským hejtmanem nebo poslancem. Funkce již nechce dlouhodobě zastávat současně. Sdělil to dnes členům jihomoravské krajské rady.

ODS chce vyvolat hlasování o setrvání Haška ve funkci hejtmana

Brno – Jihomoravská ODS chce nechat na příštím zastupitelstvu hlasovat o setrvání Michala Haška (ČSSD) ve funkci hejtmana. Podle předsedy ODS Jiřího Kadrnky by v čele kraje neměl stát člověk, který veřejně lhal. Návrh by podle něj měly podat KDU-ČSL a ČSSD, které mají dohromady v zastupitelstvu 37 mandátů ze 65.

Sjezd ČSSD nebude. Musíme se soustředit na sestavení vlády, míní členové strany

Praha - Mimořádný volební sjezd sociální demokracie se zatím neuskuteční, rozhodl dnes ústřední výkonný výbor. Šéf strany Bohuslav Sobotka jej plánoval na únor, mezi jeho kolegy ale převážil názor, že je třeba se soustředit na sestavení vlády. O sjezdu by ústřední výkonný výbor znovu hlasoval, až kdyby selhalo vyjednávání o kabinetu.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD zrušila usnesení, které vyzvalo Sobotku k rezignaci

Praha – Ústřední výkonný výbor sociální demokracie dnes jasnou většinou zrušil dva týdny stará usnesení předsednictva, která vyzvala šéfa strany Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadila ho z vyjednávacího týmu. Sobotka tehdy rezignovat odmítl a jednání části spolustraníků označil za pokus o puč. Právě postup „pučistů" dnes ÚVV také odsoudil. Zároveň prozatím odložil otázku mimořádného sjezdu.

Sobotka požádá o schůzku se Zemanem, nečeká hned pověření

Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka požádá v pondělí prezidenta Miloše Zemana o schůzku. První povolební setkání považuje spíše za informativní a nečeká, že by ho na něm hlava státu hned pověřila sestavením vlády. Prezidenta, jemuž byl v ČSSD dlouhodobě bližší dosavadní statutární místopředseda Michal Hašek, prý nevnímá jako protihráče.

Hašek a Tejc: Chceme být jen řadovými poslanci ČSSD

Praha – Michal Hašek a Jeroným Tejc, dosavadní straničtí oponenti předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, chtějí být po odchodu z vedení strany řadovými poslanci. Řekli to dnes novinářům při jednání ústředního výkonného výboru ČSSD (ÚVV), který má uklidnit situaci ve straně. Oba podporují svolání mimořádného sjezdu strany v únoru příštího roku, jak navrhuje i Sobotka.

Polovina Čechů viní z krize v ČSSD Haška, čtvrtina Zemana

Praha – Hlavním viníkem krize v ČSSD je podle 45 procent Čechů dosavadní statutární místopředseda strany Michal Hašek. Dalších 27 procent lidí dává hlavní vinu prezidentovi Miloši Zemanovi, který na zámku v Lánech hostil povolební schůzku některých představitelů ČSSD za zády předsedy strany Bohuslava Sobotky. Jeho z rozpoutání krize viní šest procent Čechů. Spor mezi Haškem a Sobotkou ohrozil stabilitu politického systému, vyplývá z průzkumu společnosti Focus, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize.

ČSSD se podle Sobotky musí sjednotit, jinak dopadne jako SPOZ

Praha - Pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin, varoval v dnešním projevu na ústředním výkonném výboru šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě nejednotnost strany a žaloby členů ČSSD na kandidátky považuje za hlavní příčiny slabého volebního výsledku své strany, jehož analýzu si zadal.

Sobotka: ČSSD se musí sjednotit a více vnitřně demokratizovat

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ve svém dnešním vystoupení před ústředním výkonným výborem strany za hlavní příčinu slabého volebního výsledku označil nejednotnost ČSSD. Závěrem své asi 50minutové řeči vyzval k jednotě a větší vnitřní demokratizaci strany.

Sobotka: Strana bude mít po dnešku jednoho předsedu a jeden tým

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka považuje za nejdůležitější bod dnešního jednání ústředního výkonného výboru strany zrušení usnesení předsednictva o svém odvolání z vyjednávacího týmu. Řekl to novinářům krátce před začátkem zasedání. Jednat chce také o uspořádání mimořádného sjezdu v únoru, příští vládě a změnách pravidel pro sestavování kandidátních listin.

Předseda Sobotka to bude mít s Haškem a Tejcem ještě těžké, míní politologové

Praha – Rezignace Michala Haška a Jeronýma Tejce na jejich funkce ve vedení ČSSD byla podle expertů jejich vynucenou dočasnou kapitulací. Jednotu a smír v sociální demokracii to ale neznamená, shodli se oslovení politologové.

Zaorálek a Chovanec nehodlají odstoupit z funkcí v ČSSD

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nevyslyší výzvu Michala Haška s Jeronýmem Tejcem a na funkci ve stranickém vedení nerezignuje. Zaorálek označil výzvu za falešnou. Je přesvědčen o tom, že ani oni sami nesložili funkce kvůli volebnímu výsledku sociální demokracie, ale kvůli obavám, že by je z nich odvolal nedělní ústřední výkonný výbor. Na výboru bude Zaorálek prosazovat, aby se nekonal mimořádný stranický sjezd. K odchodu z vedení ČSSD se nyní nechystá ani Chovanec.

AKTUALIZOVÁNO

Šéf ČSSD Sobotka: Nevidím důvod, aby na funkci rezignoval i Chovanec

Praha - Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí důvod, aby na funkci místopředsedů strany rezignovali další účastník lánské schůzky Milan Chovanec a taky Lubomír Zaorálek. Řekl to dnes novinářům. Zaorálek se sice schůzky s prezidentem Milošem Zemanem nezúčastnil, ale měl být členem vyjednávacího týmu pod vedením Michala Haška. Chovance a Zaorálka dnes vyzvali k vyvození odpovědnosti Hašek s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem, kteří odstoupili z funkcí ve vedení strany.

AKTUALIZOVÁNO

Pučisté na kolenou. Hašek s Tejcem rezignovali

Praha - Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek a šéf jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc rezignují na funkce ve vedení strany. Chtějí tak šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi umožnit „plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se postavilo proti Sobotkovi, si stojí. K vyvození zodpovědnosti vyzvali i další činitele sociální demokracie, zejména místopředsedy Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.

Štěch: Pokud má Hašek a Tejc nějaký pud sebezáchovy, měli by skončit

Praha - Stoupenci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve stranickém vedení vítají rezignaci Zdeňka Škromacha na místopředsednickou funkci. Doufají, že stejný krok učiní také další místopředseda Michal Hašek a šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. Oba účastníci utajované povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem na dnešek svolali tiskovou konferenci, na níž oznámí další postup.

Středočeská ČSSD se postavila za šéfa strany Sobotku

Praha - Středočeská ČSSD se podobně jako další krajské organizace v republice postavila ve sporu svou stranických křídel za šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku. Podporuje ho jako předsedu ČSSD, kandidáta na premiéra i hlavního vyjednavače o vládě.

Sociální demokraté z celého Českolipska podpořili Sobotku

Českolipsko - Podrazy, zradu a lhaní nechceme. To je jednoznačný vzkaz sociálních demokratů z Českolipska v rámci povolební krize uvnitř ČSSD. A vyjádřilo podporu Bohuslavu Sobotkovi. Hlasování proběhlo „per rollam", tedy formou oběžníku a na internetu.

Bývalý šéf středočeské ČSSD: Hašek s Tejcem jsou Zemanovy loutky

Praha - Místopředseda ČSSD Michal Hašek a poslanec Jeroným Tejc se podle bývalého předsedy středočeské ČSSD Richarda Dolejše chovají jako loutky prezidenta Miloše Zemana. Jejich kroky by podle něj mohly vést k sestavení hradní úřednické vlády. Zárukou stabilizace poměrů je podpora Bohuslava Sobotky, sdělil dnes Dolejš.

Politik Michal Hašek: rychlý vzestup i nevysvětlené kauzy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Sedmatřicetiletý Michal Hašek zažívá nejtěžší dny ve své politické kariéře. Otevřené vystoupení vůči předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi proti němu poštvalo spolustraníky. Hašek byl známý jako tvrdý politik, uměl si ale vždy pohlídat své vystupování. A sbíral body popularity při objíždění zemědělců zasažených suchem nebo povodněmi a údernou kritikou minulé vlády.

Hejtman Milan Chovanec: Vážně nemám ambice být ministrem ve vládě

Plzeň /ROZHOVOR/ - Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) je jedním z aktérů povolebního rozkolu v sociální demokracii, v kraji se ale za něj jeho spolustraníci postavili. Chovanec hodlá opustit začátkem prosince hejtmanství a věnovat se práci v Poslanecké sněmovně.

Pražská ČSSD dnes podpořila Sobotku, Haška vyzvala k rezignaci

Praha – Předsednictvo krajského výkonného výboru (KVV) pražské ČSSD podpořilo dnes při vyjednávání o koalici předsedu strany Bohuslava Sobotku. Zároveň vyzvalo Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce, aby složili své funkce. Důvodem je povolební schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kterou Hašek opakovaně popíral, nakonec ji ale přiznal. Potvrdil to místopředseda pražské ČSSD a pražský zastupitel Petr Dolínek.

AKTUALIZOVÁNO

Jihomoravská ČSSD vyzvala pučisty k odstoupení

Brno – Pučisté, sáhněte si do svědomí a zvažte své setrvání ve funkcích ve vedení strany. Nekonkrétní výzvu poslalo vedení jihomoravské organizace České strany sociálně demokratické prvnímu místopředsedovi strany Michalu Haškovi, poslanci Jeronýmu Tejcovi a senátoru Zdeňku Škromachovi. Nikoho přitom vedení konkrétně nejmenovalo.

ČSSD na Vysočině podpořila Sobotku. Ti, co lhali, mají odejít

Větrný Jeníkov - Sociální demokraté na Vysočině v sobotu velkou většinou vyslovili podporu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Krajská konference vyzvala k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních.

Jihomoravská ČSSD bude jednat o Haškovi a dalších "zrádcích". Vydrží ve straně?

Brno - Jihomoravský výkonný výbor ČSSD by měl dnes projednat návrh na odstoupení místopředsedy strany Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a také senátora Zdeňka Škromacha z funkcí ve vedení strany, řekl člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Kromě něj návrh předloží ČSSD Blanensko a pravděpodobně i další okresní organizace z regionu.

Hašek přijde na pondělní jednání krajského výboru ČSSD

Brno - Místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek se zúčastní pondělního jednání krajského výkonné výboru strany. Bude čelit návrhům, aby spolu s poslancem Jeronýmem Tejcem a senátorem Zdeňkem Škromachem odstoupil z vedení strany. Hašek dnes účast na pondělním jednání potvrdil.

AKTUALIZOVÁNO

Podle Chovance měla lánská schůzka ukázat, že má Hašek svůj tým

Praha - Utajovaná schůzka s prezidentem v Lánech byla podle jednoho z jejích účastníků, plzeňského hejtmana Milana Chovance (ČSSD) jen propagandistická a o svržení šéfa sociálních demokratů se na ní nejednalo. Setkání inicioval místopředseda strany Michal Hašek, aby ukázal, že má za sebou lidi z vedení ČSSD. Hašek to nekomentoval.

AKTUALIZOVÁNO

Milan Chovanec asi v prosinci složí funkci hejtmana, bude jen poslanec

Praha – Místopředseda ČSSD Milan Chovanec 9. prosince zřejmě složí funkci plzeňského hejtmana a bude jen poslancem. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podotkl, že dál nabízí rezignaci na post ve vedení strany. Chovanec je jedním z pěti účastníků utajované povolební schůzky s prezidentem v Lánech.

ČSSD udělala chybu, když podpořila Rusnokovu vládu, říká místopředseda

Praha – Podle místopředsedy sociální demokracie Milana Chovance, který byl také na utajované povolební schůzce s prezidentem v Lánech, byla podpora ČSSD Rusnokově vládě chyba. Řekl, že se tím jen posílilo dvojvládí ve straně a byl to začátek jejího propadu u voličů. Chovanec to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Sociální demokraté získali ve volbách 20,5 procenta hlasů. Ještě v létě měla podle průzkumů podporu více než 30 procent voličů.

Hejtman Řihák: Věřím, že převáží povinnost k voličům nad osobními ambicemi

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Konflikt uvnitř ČSSD k rozpadu strany nepovede. V rozhovoru pro Deník to řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Ti, co lhali, mají odejít, vyzvala ČSSD na Vysočině

Jihlavsko – Sociální demokraté na Vysočině dnes velkou většinou vyslovili podporu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Krajská konference vyzvala k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních. Na funkce v předsednictvu ČSSD by měli rezignovat ti, kteří v neděli podpořili výzvu k rezignaci Sobotky. S usnesením novináře seznámil nově zvolený předseda krajského výkonného výboru Petr Krčál, který je radním kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Plzeňská ČSSD podpořila Bohuslava Sobotku i svého krajského šéfa Chovance

Rokycansko - Sociální demokraté v Plzeňském kraji dnes podpořili předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, vyjádřili mu i podporu jako kandidátovi na premiéra. Na mimořádném setkání podpořili ve stranických funkcích také krajského šéfa Milana Chovance, jenž se spolu s dalšími čtyřmi členy vedení ČSSD účastnil utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.

Senátor ČSSD Dienstbier: Zrada prostě přijde odporná úplně každému

Praha /ROZHOVOR/ - Syna chartisty a prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera někteří členové sociální demokracie opravdu nesnášejí, až nenávidí. Jeho otec byl excelentní diplomat, on naopak vyniká zcela nediplomatickým chováním. Šel do přímého střetu s pražskými kmotry ČSSD (a prohrál), šel do prezidentského střetu s Milošem Zemanem (a prohrál) 
a nyní je jedním z nejhlasitějších opor Bohuslava Sobotky. A doufá, že vyhraje.

Hašek pokračuje. Měl by si vzít příklad z politiků, kteří rezignovali

Praha - Hašku, skončete tu frašku. Tak zní heslo na jednom z transparentů, které si vzali s sebou demonstranti na podporu šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, kde požadovali odchod jihomoravského hejtmana a místopředsedy ČSSD Michala Haška z politiky.

ČSSD Karlovarského kraje podpořila Sobotku a odsoudila lhaní

Sokolov - Mimořádné jednání krajského výkonného výboru ČSSD v Karlovarském kraji dnes jednoznačně podpořilo Bohuslava Sobotku jako předsedu strany, člena vyjednávacího týmu pro sestavení vlády i kandidáta na premiéra. Účastníci schůzky u prezidenta Miloše Zemana by podle krajského výboru měli zvážit vyvození osobní odpovědnosti, k odstoupení z funkcí je ale nevyzvali, řekl krajský předseda ČSSD Miloslav Čermák.

AKTUALIZOVÁNO

ČSSD Brno-venkov chce Haška dále ve vedení strany

Brno - Domovská organizace prvního místopředsedy ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška, kterou je ČSSD Brno-venkov, jej dnes vyzvala, aby zůstal ve své stranické funkci. Setrvat by tam měl až do připravovaného sjezdu ČSSD.

Sociální demokraté 
ze Svitav stojí za Sobotkou

Svitavy – Vedení svitavské organizace ČSSD se postavilo za předsedu strany Bohuslava Sobotku. Měl by pokračovat ve funkci a vést vyjednávací tým o sestavení vlády, rozhodli v úterý členové okresního výkonného výboru.

Rozkol v ČSSD. Válka růží?

Karlovarský kraj - Nežijeme v Anglii, ani v 15. století a nestojí proti sobě Lancaster s Yorkem. Jejich válku růží ale nápadně připomíná povolební spor v sociální demokracii, v němž proti sobě stojí Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, a Michal Hašek, místopředseda této strany.

Ustojí Hašek, Tejc a Škromach? Rozhodne jihomoravský výbor ČSSD

Brno - Jihomoravský výkonný výbor ČSSD by měl v pondělí projednat návrh na odstoupení místopředsedy strany Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha z funkcí ve vedení strany.

Je to jeden velký průšvih, vnímá rozkol regionální ČSSD

Jihlava - Průšvih, zklamání, hloupost. Taková slova používají radní v barvách sociální demokracie, kteří zastávají funkci na kraji nebo na jihlavské radnici, když mají promluvit o současné povolební situaci v ČSSD. Všichni si přejí jediné, aby se vedení domluvilo a mohla se začít sestavovat stabilní vláda.

Olomoucký hejtman podpořil Haška. Teď říká: "Lhát se nemá"

Olomouc – Sociální demokracii dělí spory mezi haškovci a sobotkovci. Příští neděli se v Praze sejde ústřední výkonný výbor strany, aby vyhrocenou situaci vyřešil. Z Olomoucka by většinou podporu dostal úřadující předseda, stojí za ním i krajský výkonný výbor.

EXKLUZIVNĚ

Ostravský primátor Kajnar: Rakovinou v ČSSD nejsem já

Ostrava /ROZHOVOR/ - Před volbami se naplno rozhořel dlouho doutnající spor mezi dvěma křídly bojujícími o vliv uvnitř ostravské ČSSD. Vše vyvrcholilo tím, když se primátor Ostravy Petra Kajnar obrátil na soud kvůli nedemokratickému sestavování kandidátek. Aktéři kauzy se k tomu přesto nechtěli příliš vyjadřovat, aby stranu před volbami nepoškodili ještě více.

AKTUALIZOVÁNO

Zapíraná schůzka donutila Zimolu rezignovat, končí ve vedení ČSSD

České Budějovice - Na funkce předsedy krajského výkonného výboru ČSSD (KVV) i člena předsednictva ČSSD rezignoval ve čtvrtek večer na jednání KVV jihočeský hejtman a nově zvolený poslanec Jiří Zimola.

Nátlak a výhrůžky. I to se děje v ČSSD

Praha, Brno – Když se začne prát špinavé prádlo, tak se vším všudy. Kdo by si myslel, že nynější spor v nejvyšších patrech ČSSD je jen záležitostí „pražské kavárny", je na omylu. 
O podivných praktikách začínají po volbách otevřeně mluvit i klíčoví lidé z regionů.

Za ČSSD vyjednává Sobotka. Jak dlouho?

Praha /INFOGRAFIKA/ - Sociální demokracie se drolí, lidovci a babišovci spolu hovoří a chystají společný postup. Pokud se sociální demokraté do několika týdnů zmátoří, zasednou k jednacímu stolu s dokonale sehranými partnery, kteří položí na stůl hotový seznam požadavků včetně ministerských postů. Vyslanci ČSSD pak buď spolknou kyselé koaliční hrozny, nebo kývnou na vrtkavou menšinovou vládu.

AKTUALIZOVÁNO

Primátor Kajnar: ČSSD v Ostravě pomáhala připravit puč proti Sobotkovi

Ostrava - Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) dnes obvinil ostravskou ČSSD vedenou poslancem Adamem Rykalou z podílu na přípravě povolebního puče proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Podle primátora ostravská organizace připravovala půdu pro to, aby po parlamentních volbách mohl vládu ve straně převzít místopředseda Michal Hašek.

Udělal to, říká major Zeman v satirickém videu o Haškovi

Praha /VIDEO/ – Dohady o tom, kdo bude po utrpěném vítězství ČSSD šéfem vyjednávacího týmu, jsou námětem pro lidovou tvořivost. Na serveru YouTube.com lze nalézt nespočet videí, které situaci ve straně parodují.

Rozštěpení ČSSD je jen otázkou času, píše slovenský deník

Bratislava – Po třenicích mezi táborem kolem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a skupinou v čele s místopředsedou strany Michalem Haškem je rozštěpení sociální demokracie pouze otázkou času. Napsal to dnes slovenský list Sme. Za nepravděpodobnou proto považuje možnost, že by si favorizovaná koalice ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO udržela většinu ve Sněmovně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT