Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Práce a kariéra

Když vyšší mzdy nestačí. Nedostatek pracovníků ovlivní každodenní život

Dopravní podniky hlásí nedostatek řidičů, některých spojů se proto cestující nedočkají. Když přijdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože nejméně jedna pracovní síla právě chybí. Složitější bude také sehnat řemeslníka. Spousta živnostníků i hůře placených zaměstnanců se totiž nechá zlákat lépe placenou a jistější nabídkou například ve velkém výrobním závodě. 

Změny v práci? Snadnější bude přivýdělek, ale i výpověď

V příštím roce začne platit novela zákoníku práce. Přinese několik důležitých novinek. 

Sobotka: Problémy s agenturním zaměstnáváním v Česku přetrvávají

Praha - Agenturní zaměstnanci v Česku mají stále horší podmínky než kmenoví pracovníci. Zahraniční agentury navíc v zemi často nelegálně zaměstnávají cizince. Po dnešní návštěvě pražského inspektorátu práce to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by měla pravidla upravit projednávaná novela o zaměstnanosti. Na agenturní zaměstnávání se v příštím roce víc zaměří i inspekce práce.

I příští rok chce víc firem nabírat lidi než propouštět

Praha - Tuzemští zaměstnavatelé budou i v prvním čtvrtletí roku 2017 více přijímat nové pracovníky než se jich zbavovat. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje šest procent oslovených firem, naopak propouštět se chystá pět procent. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.

Pracovní výhody. Stravenky i penzijní spoření

Praha – Počet firem, které zaměstnancům nabízejí podnikové výhody, je v České republice trvale velmi vysoký. Podle některých názorů k tomu v poslední dobře přispívá i snaha udržet si klíčové odborníky.

V nové továrně na svíčky Yankee Candle u Mostu chtějí pracovat tisíce lidí

Most - Američané zaměstnali v továrně u Mostu první stovku lidí. Další budou následovat. Značkové svíčky chtějí vyrábět tisíce lidí.

Chybí brigádníci. Firmy nabízejí rekordní odměny

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

Jen 55 tisíc lidí chce pracovat, množí se i odchody „na hodinu"

Už není kde brát, hlásí průmyslové firmy z ČR. Na úřadech práce je v tuto chvíli nahlášeno 388 tisíc lidí a proti tomu existuje 140 tisíc volných míst. Když si však Asociace exportérů (AE) udělala analýzu skutečně zaměstnatelných lidí, vyšlo jí číslo těsně nad 55 tisíci, zbytek jsou lidé, kteří pracovat nebudou. Zástupci Asociace to řekli včera na setkání s novináři.

Manažeři vs. dělníci. Kde se nejvíc liší platy

Praha /INFOGRAFIKA/ - Šéfové berou v Česku dvakrát až třikrát vyšší mzdy než běžní zaměstnanci. „Platové nůžky" se ale přestávají rozevírat.

Firmy mají stále větší problém najít vhodné pracovníky

Praha - Firmy mají stále vetší problém najít vhodné uchazeče o práci, což povede k ještě většímu tlaku na růst mezd. Uvedli to analytici v reakci na dnešní údaje Úřadu práce ČR o srpnovém poklesu nezaměstnanosti a růstu volných pracovních míst. Nezaměstnanost jako taková se ale podle ekonomů stává čím dál menším problémem české ekonomiky. Pozitivní je i fakt, že nová pracovní místa vznikají i v regionech, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností

Jak je to s placením nemocenské a sociálního pojištění, když jste na rodičovské

Péče o děti je práce na plný úvazek. Oficiální název – rodičovská dovolená – pro každého, kdo ji podstupuje, je proto poněkud zavádějící. Každopádně je nutné si ji zařídit tak, aby rodič měl od státu zaplacené zdravotní pojištění, a věděl, jak platit sociální pojištění. Od věci se není orientovat i v tom, které roky s dětmi stát započítává do důchodu.

Evropští zaměstnanci mají delší dovolenou než Asiati či Američani

Praha – Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či USA. V Evropě se délka zákonné dovolené nejčastěji pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly pro své pracovníky neomezené volno, uvedla personální agentura McROY Czech.

Odpověď na to, co dělat, když hrozí ztráta zaměstnání: šetřit a mít našetřeno

Horníci z Ostravsko-karvinských dolů by mohli vyprávět. Aktuálně jsou v situaci, v níž se ocitla nejedna česká rodina. Jejímu hlavnímu živiteli hrozí ztráta zaměstnání a celé rodině tak znatelné snížení příjmu. Podle finančních poradců je v této situaci nutné nejenom si hledat novou práci, ale i úspory v rodinném rozpočtu.

Nejen automobilky. Práci dávají i textilky

Auta vyrábí v Česku třikrát více lidí než před dvaceti lety. 
V celém průmyslu jich ale pracuje o čtvrt milionu méně.

Ředitelka Úřadu práce v Příbrami: Teď je nejlepší doba na změnu zaměstnání

Příbram /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Firmy mají práce dost, ale nejsou lidi. To je dost podstatná změna. I když to moc zaměstnanců na svých platech nepozná, je po letech konečně zřejmě po krizi.

Vzrostl počet firem, které chtějí přijímat nové zaměstnance

Praha – Tuzemští zaměstnavatelé budou ve třetím čtvrtletí přijímat nové pracovníky. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje devět procent oslovených firem, naopak propouštět se chystají tři procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower uskutečněné na vzorku 750 zaměstnavatelů v soukromém i veřejném sektoru v ČR. V předchozím čtvrtletí hlásilo nábor zaměstnanců sedm procent firem, propouštění tři procenta oslovených společností.

Francouz se soudí s bývalým zaměstnavatelem, měl prý nudnou práci

Paříž - Čtyřiačtyřicetiletý Frédéric Desnard z Paříže se soudí se svým bývalým zaměstnavatelem kvůli tomu, že měl příliš nudnou práci. Po firmě Interparfums požaduje odškodné 360.000 eur (9,7 milionu Kč) za újmu, které mu prý nezáživná pracovní činnost způsobila. Společnost obvinění odmítá, napsal na svém webu francouzský list Le Monde.

Odbory: Bezpečnost práce je stále podceňována. Loni zemřelo 131 lidí

Praha – Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti. Počet preventivních kontrol bezpečnosti práce by se měl zvýšit. Na dnešním briefingu to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Loni následkem pracovního úrazu zemřelo v ČR 131 lidí, o 25 více než předloni.

Průzkum: České ženy nepotřebují k dosažení kariérních cílů řídit firmy

Praha - České ženy nepotřebují řídit firmy, aby dosáhly svých kariérních cílů. Pro české zaměstnance jsou lákavější pozice ve středním managementu. Evropa v kariérních ambicích žen zaostává za zeměmi rozvojovými. Vyplývá to z průzkumu personálně-poradenské společnosti Hays mezi více než 11.500 zaměstnanci ve 25 zemích světa.

Poptávka po zaměstnancích letos stoupla o více než deset procent

Praha – Poptávka firem po zaměstnancích stoupla letos meziročně o více než deset procent, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. Firmy již hledají lidi i do výroby a logistiky. Zvyšovat mzdy se jim ale příliš nechce, často tedy řeší nedostatek lidí dovozem pracovníků z ciziny, hlavně Bulharska a Rumunska.

Češi loni promrhali průměrně 58 minut z denní pracovní doby

Praha - Češi loni průměrně promrhali nepracovními aktivitami 58 minut z denní pracovní doby. Je to o šest minut více než v předchozím roce. Za dvanáctiprocentním nárůstem stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony jako dynamičtější médium pro oblíbené mimopracovní aktivity na internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti truconneXion.

Tchibo v Chebu postaví distribuční centrum, zaměstná stovky lidí

Cheb - Firma Tchibo postaví v chebské průmyslové zóně distribuční centrum, které zaměstná stovky lidí. Tchibo je původně německý obchodní řetězec obchodů nabízející kávu a kávové speciality. Dnes ale prodává také speciální kolekce oděvů, elektroniky a dalšího spotřebního zboží. Distribuční centrum by v zóně mělo zabrat až 80.000 metrů čtverečních. Řekl to předseda výboru pro strategický rozvoj města Chebu Tomáš Linda.

Zaměstnancům ArcelorMittal Ostrava vzrostou platy až o 2,3 procenta

Ostrava - Zaměstnancům hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava vzrostou v letošním roce platy až o 2,3 procenta. Dnes se na tom dohodli zástupci odborů a zaměstnavatele. Kolektivní smlouva platná v letech 2013 až 2015 bude podle dohody prodloužena až do konce roku 2016. Jednání trvala pět měsíců, řekla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková

Ženy v Německu loni vydělávaly o 21 procent méně než muži

Berlín – Ženy v Německu loni průměrně vydělávaly o 21 procent méně než muži. Proti předchozímu roku se rozdíl ve výdělku snížil o jeden procentní bod, uvedl dnes německý statistický úřad. Nižší mzdy žen podle úřadu ovlivňuje z velké míry volba jiných povolání, i na stejných pozicích ale ženy dostávají v průměru o sedm procent méně než muži. V České republice ženy v průměru vydělávají o 22 procent méně než muži.

Portál Slevomat.cz vytvoří ve středních Čechách až 30 míst

Praha - Největší tuzemský slevový portál Slevomat.cz vytvoří ve středních Čechách až 30 míst pro obchodní zástupce, chce se více zaměřit na regiony. Nyní zaměstnává 160 lidí. Sdělil to mluvčí společnosti Tomáš Holý. V roce 2014 činily tržby 1,2 miliardy korun, meziročně tak stouply o pětinu. Výsledky za loňský rok společnost zatím nezveřejnila.

Největšími zaměstnavateli v Česku jsou policie a pošta

Praha – Největšími zaměstnavateli v Česku jsou policie, Česká pošta a ministerstva obrany a spravedlnosti. U policie pracovalo na začátku letošního roku téměř 50.000 lidí, u pošty více než 31.000. Ze soukromých firem má nejvíc zaměstnanců pátý Agrofert patřící ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a šestá Škoda Auto. Oba podniky dávají práci zhruba 25.000 lidí. Pořadí největších zaměstnavatelů sestavil server Aktuálně.cz.

Pracovat z domu nemusí být vždy ideální řešení

Praha - Rozmach informačních technologií a hodnocení na základě pracovních výsledků (nikoliv podle času stráveného v kanceláři) přinesl některým profesím svobodu ve volbě místa, kde mohou plnit pracovní úkoly. Mnozí lidé se této příležitosti chopili a začali pracovat na nejrůznějších místech: doma, v kavárnách, na nádražích.

Víc než pětina lidí s částečným úvazkem tak pracuje nedobrovolně

Praha – Víc než pětina lidí v Česku, kteří pracují na částečný úvazek, má tuto zkrácenou práci nedobrovolně. Na částečný úvazek dělá v zemi zhruba šest procent zaměstnaných osob. ČR patří v EU k zemím s nejnižším podílem zkrácených úvazků. Vyplývá to z výsledků mezinárodního srovnání, které zveřejnil Český statistický úřad.

IT firmy chtějí zaměstnávat ženy, jejich počet v oboru však zatím neroste

Praha - Ženy tvoří 11 procent studentů technických oborů vysokých škol, zatímco v některých zemích západní Evropy jich je téměř čtvrtina. Přitom IT firmy mají o ženy velký zájem.

Úřad práce nabízí starostům lidi na úklid sněhu

Praha – Sníh zasypal Česko. Úřad práce proto nabídl starostům obcí a firmám pomoc při úklidu. „Jsme schopni zajistit zejména městům, obcím a dalším zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací vhodné zaměstnance na odstraňování sněhu, údržbu chodníků a cest a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí," slíbila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Češi mají stále menší zájem o práci v maloobchodu

Praha - Češi mají stále menší zájem o práci v maloobchodu. Obchodníkům se tak daří obtížněji obsazovat volná pracovní místa. Důvodem je nízké platové ohodnocení, častá práce o víkendech a svátcích a u některých profesí také hmotná odpovědnost pracovníka. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.

Český recept na úspěch? Diplom nestačí. Zásadní je, aby profese byla koníčkem

Praha – Ke kariérnímu úspěchu nestačí jen diplom, vyplývá ze zkušeností 115 úspěšných lidí oslovených v průzkumu. Klíčové je, aby profese byla koníčkem, za důležité považují také psychickou odolnost, komunikativnost a ochotu se dále vzdělávat. Na páteční  tiskové konferenci výsledky výzkumu shrnul Jan Schmid z agentury Perfect Crowd, která ho na zakázku J&T Banky prováděla.

Opustili práci ve velké firmě. A teď toho litují

Varšava - Je to osvědčený návod na televizní seriál: dívka po třicítce opouští nenáviděnou práci ve velké korporaci a zakládá vlastní firmu, píše blog a stěhuje se na venkov. Ale co když život napíše jiný scénář a odchod se ukáže být chybou? ptá se polský zpravodajský server Onet.pl.

Zaměstnavatelé zatím platy výrazně nezvyšují, zjistil průzkum

Praha - Firmy letos přes výrazný nárůst volných pracovních pozic a obtížnosti je obsadit neplánují výrazné či plošné zvyšování mezd. To se týká spíše konkrétních pozic, kde se vyžaduje specifická znalost či zkušenost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Hays v ČR, který vznikl vyhodnocením 5000 pracovních nabídek a 20.000 potenciálních uchazečů o zaměstnání, které firma registrovala v roce 2015.

Rekvalifikaci loni absolvovalo 38 tisíc lidí, meziročně o 8500 míň

Praha - Rekvalifikační kurz loni absolvovalo přes 38.000 lidí, což bylo o 8500 méně než v roce 2014. Informoval o tom Úřad práce ČR. Pokles souvisí s tím, že loni bylo výrazně více dostupných pracovních příležitostí a část z lidí bez práce si tak mohla snáze a rychleji najít odpovídající pracovní uplatnění. Rekvalifikace trhu práce podle expertů pomáhají, nevedou ale k masovému odstranění nezaměstnanosti.

Třetina lidí ve velkých městech jede do práce přes hodinu

Praha - Na 36 procent lidí ve velkých českých aglomeracích tráví na cestě do zaměstnání a zpět více než hodinu denně. Cestou se většina lidí věnuje zábavě, třetina poslouchá hudbu, pětina si čte. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC mezi tisícovkou respondentů v Praze a středních Čechách, v Brně a přilehlém okolí a na Ostravsku.

V Plzni bude ve čtvrtek největší veletrh práce, nabídne 1000 míst

Plzeň – Přes 30 firem, o něco více než loni, nabídne ve čtvrtek 21. ledna v Plzni na veletrhu práce Klíč k příležitostem více než 1000 volných míst. Zaměstnavatelé hledají kvalifikované i nekvalifikované pracovníky, hodně v technických oborech. V Plzeňském kraji je po Praze druhá nejnižší nezaměstnanost v zemi. Firmy se proto při hledání nových lidí předhánějí v zaměstnaneckých výhodách, řekla Jana Brabcová z firmy Grafia, která největší náborovou akci v regionu pořádá. Loni na ní přišlo rekordních 3000 lidí. Vstup i služby jsou zdarma.

Mladí lidé se obávají, že jim práci seberou roboti

Mnichov/Ženeva – Čtyři z deseti mladých lidí se domnívají, že jejich práci budou do deseti let vykonávat stroje. Vyplývá to z mezinárodní studie, o které dnes informovala agentura Reuters. Téměř polovina mladých pracovníků, kteří se výzkumu v devíti zemích světa zúčastnili, uvedla, že škola je na výkon jejich povolání nepřipravila. O nedostatku dovedností se zmiňují zejména mladí lidé v Evropě.

Výrobce letadel Aero Vodochody shání 400 zaměstnanců

Odolena Voda (u Prahy) - Výrobce letadel Aero Vodochody, který sídlí v Odoleně Vodě u Prahy, shání 400 zaměstnanců. Z toho 250 by mělo nastoupit na nově vzniklá pracovní místa. Společnost nejvíce hledá technology, nýtaře a konstruktéry. Informovala o tom mluvčí společnosti Tereza Vrublová. V Aeru Vodochody nyní pracuje zhruba 2000 lidí.

Zaměstnavatelé mohou číst maily zaměstnanců, rozhodl soud ve Štrasburku

Štrasburk – Zaměstnavatelé mohou číst soukromá sdělení zaměstnanců posílaná v pracovní době prostřednictvím chatovacího softwaru či internetové pošty. Vyplývá to podle serveru BBC z úterního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR).

Na internetových portálech se výrazně zvýšila nabídka práce

Praha – Na internetových portálech se výrazně zvýšila nabídka pracovních míst. Například zatímco před rokem lidé hledali na inzertním webu Annonce o třetinu více pracovních míst, než jim firmy nabízely, letos se situace otočila. Nabídka volných míst tam poprvé převyšuje poptávku. Prosincová nabídka volných pracovních pozic byla podle Úřadu práce ČR nejvyšší od roku 2008.

České firmy řeší nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců

Praha – Tuzemské podniky se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, chybějí zejména pracovníci na kvalifikovaných technických pozicích. Firmy by proto přivítaly pracovníky ze zahraničí, a to i z řad uprchlíků. Problémem u nich je ale jazyková bariéra. Vyplývá to z ankety mezi velkými společnostmi. Nezaměstnanost v Česku v prosinci činila 6,2 procenta, což je druhá nenižší hodnota v EU. Prosincová nabídka volných pracovních pozic byla nejvyšší od roku 2008.

Hyundai Mobis chce do léta nabrat do Mošnova nejméně 120 lidí

Mošnov (Novojičínsko) – Jihokorejská společnost Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů, chce už letos přijmout nejméně 120 zaměstnanců. Náborovou kampaň zahájí do dvou týdnů. Řekl to manažer společnosti Ivan Leixner. Továrna má začít vyrábět počátkem roku 2017, pracovat by v ní mělo přes 900 lidí. Investice dosáhne zhruba čtyř miliard korun.

Řada firem má před Vánocemi velký problém najít zaměstnance

Praha – Firmy, které mají před Vánoci sezonu a potřebují zaměstnat velké počty lidí, mají letos mimořádné problémy najít dostatek zaměstnanců. Aby lidi na tato sezonní pracovní místa úspěšně nalákaly, musí nabídnout vyšší platy. Situaci řeší také najímáním brigádníků, zejména studentů. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami.

Lidé před Vánoci promrhají hodinu a půl v práci nákupy

Praha - Prosinec bude letos nejhorším měsícem z pohledu mimopracovních aktivit lidí v zaměstnání. Promrhají v průměru 92 minut denně, zejména předvánočními nákupy na počítačích nebo mobilech. Po zbytek roku je to zhruba o 40 minut denně méně. Vyplývá to ze statistiky společnosti trucenneXion, která pomáhá firmám zjišťovat, jak zaměstnanci využívají výpočetní techniku.

Zvýšení mezd plánuje příští rok 72 procent českých firem

Praha – Vyšší mzdy v příštím roce chystá pro své zaměstnance 72 procent firem působících v Česku. Reagují tak na tvrdou konkurenci na trhu práce, ale i pozitivní ekonomický výhled. Ředitelé českých společností jsou v regionu nejoptimističtější, dvě třetiny z nich očekávají růst HDP. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu KPMG Puls ekonomiky.

Firmy nebudou v 1. čtvrtletí zvyšovat počet zaměstnanců

Praha - Zaměstnavatelé nebudou v prvním čtvrtletí příštího roku zvyšovat počet zaměstnanců. Přijímat chce sedm procent firem, propouštět ale také sedm procent, vyplývá ze studie Manpower Index trhu práce. Zatímco velké firmy chtějí nabírat lidi, ty nejmenší se jich budou spíše zbavovat. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami.

Problémy firem s hledáním zaměstnanců se příští rok prohloubí

Praha – Příští rok bude ve znamení pokračujícího oživování trhu práce. Poroste zaměstnanost, mzdy a také problémy firem s hledáním vhodných lidí. Podniky se budou potýkat s nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců. Shodly se na tom oslovené personální agentury.

Večírek prozradí leccos o firemní kultuře

Praha - Začal advent a s ním i oblíbené vánoční večírky. Kam vyrážejí podnikové kolektivy nejčastěji a jak se na takovém posezení správ- ně chovat?

Poptávka po zaměstnancích v Německu dosáhla nového rekordu

Norimberk - Poptávka po zaměstnancích v Německu se v listopadu vyšplhala na novou rekordní úroveň. Vyplývá to podle agentury DPA z údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce. Index sledující počet nabízených pracovních míst v listopadu stoupl o čtyři body na 206 bodů. Dosáhl tak nejvyšší hodnoty od roku 2004, kdy ho úřad začal zveřejňovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT