Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Práce a kariéra

Když vyšší mzdy nestačí. Nedostatek pracovníků ovlivní každodenní život

Dopravní podniky hlásí nedostatek řidičů, některých spojů se proto cestující nedočkají. Když přijdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože nejméně jedna pracovní síla právě chybí. Složitější bude také sehnat řemeslníka. Spousta živnostníků i hůře placených zaměstnanců se totiž nechá zlákat lépe placenou a jistější nabídkou například ve velkém výrobním závodě. 

Změny v práci? Snadnější bude přivýdělek, ale i výpověď

V příštím roce začne platit novela zákoníku práce. Přinese několik důležitých novinek. 

Sobotka: Problémy s agenturním zaměstnáváním v Česku přetrvávají

Praha - Agenturní zaměstnanci v Česku mají stále horší podmínky než kmenoví pracovníci. Zahraniční agentury navíc v zemi často nelegálně zaměstnávají cizince. Po dnešní návštěvě pražského inspektorátu práce to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by měla pravidla upravit projednávaná novela o zaměstnanosti. Na agenturní zaměstnávání se v příštím roce víc zaměří i inspekce práce.

I příští rok chce víc firem nabírat lidi než propouštět

Praha - Tuzemští zaměstnavatelé budou i v prvním čtvrtletí roku 2017 více přijímat nové pracovníky než se jich zbavovat. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje šest procent oslovených firem, naopak propouštět se chystá pět procent. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.

Pracovní výhody. Stravenky i penzijní spoření

Praha – Počet firem, které zaměstnancům nabízejí podnikové výhody, je v České republice trvale velmi vysoký. Podle některých názorů k tomu v poslední dobře přispívá i snaha udržet si klíčové odborníky.

V nové továrně na svíčky Yankee Candle u Mostu chtějí pracovat tisíce lidí

Most - Američané zaměstnali v továrně u Mostu první stovku lidí. Další budou následovat. Značkové svíčky chtějí vyrábět tisíce lidí.

Chybí brigádníci. Firmy nabízejí rekordní odměny

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

Jen 55 tisíc lidí chce pracovat, množí se i odchody „na hodinu"

Už není kde brát, hlásí průmyslové firmy z ČR. Na úřadech práce je v tuto chvíli nahlášeno 388 tisíc lidí a proti tomu existuje 140 tisíc volných míst. Když si však Asociace exportérů (AE) udělala analýzu skutečně zaměstnatelných lidí, vyšlo jí číslo těsně nad 55 tisíci, zbytek jsou lidé, kteří pracovat nebudou. Zástupci Asociace to řekli včera na setkání s novináři.

Manažeři vs. dělníci. Kde se nejvíc liší platy

Praha /INFOGRAFIKA/ - Šéfové berou v Česku dvakrát až třikrát vyšší mzdy než běžní zaměstnanci. „Platové nůžky" se ale přestávají rozevírat.

Firmy mají stále větší problém najít vhodné pracovníky

Praha - Firmy mají stále vetší problém najít vhodné uchazeče o práci, což povede k ještě většímu tlaku na růst mezd. Uvedli to analytici v reakci na dnešní údaje Úřadu práce ČR o srpnovém poklesu nezaměstnanosti a růstu volných pracovních míst. Nezaměstnanost jako taková se ale podle ekonomů stává čím dál menším problémem české ekonomiky. Pozitivní je i fakt, že nová pracovní místa vznikají i v regionech, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností

Jak je to s placením nemocenské a sociálního pojištění, když jste na rodičovské

Péče o děti je práce na plný úvazek. Oficiální název – rodičovská dovolená – pro každého, kdo ji podstupuje, je proto poněkud zavádějící. Každopádně je nutné si ji zařídit tak, aby rodič měl od státu zaplacené zdravotní pojištění, a věděl, jak platit sociální pojištění. Od věci se není orientovat i v tom, které roky s dětmi stát započítává do důchodu.

Evropští zaměstnanci mají delší dovolenou než Asiati či Američani

Praha – Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či USA. V Evropě se délka zákonné dovolené nejčastěji pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly pro své pracovníky neomezené volno, uvedla personální agentura McROY Czech.

Odpověď na to, co dělat, když hrozí ztráta zaměstnání: šetřit a mít našetřeno

Horníci z Ostravsko-karvinských dolů by mohli vyprávět. Aktuálně jsou v situaci, v níž se ocitla nejedna česká rodina. Jejímu hlavnímu živiteli hrozí ztráta zaměstnání a celé rodině tak znatelné snížení příjmu. Podle finančních poradců je v této situaci nutné nejenom si hledat novou práci, ale i úspory v rodinném rozpočtu.

Nejen automobilky. Práci dávají i textilky

Auta vyrábí v Česku třikrát více lidí než před dvaceti lety. 
V celém průmyslu jich ale pracuje o čtvrt milionu méně.

Ředitelka Úřadu práce v Příbrami: Teď je nejlepší doba na změnu zaměstnání

Příbram /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Firmy mají práce dost, ale nejsou lidi. To je dost podstatná změna. I když to moc zaměstnanců na svých platech nepozná, je po letech konečně zřejmě po krizi.

Vzrostl počet firem, které chtějí přijímat nové zaměstnance

Praha – Tuzemští zaměstnavatelé budou ve třetím čtvrtletí přijímat nové pracovníky. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje devět procent oslovených firem, naopak propouštět se chystají tři procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower uskutečněné na vzorku 750 zaměstnavatelů v soukromém i veřejném sektoru v ČR. V předchozím čtvrtletí hlásilo nábor zaměstnanců sedm procent firem, propouštění tři procenta oslovených společností.

Francouz se soudí s bývalým zaměstnavatelem, měl prý nudnou práci

Paříž - Čtyřiačtyřicetiletý Frédéric Desnard z Paříže se soudí se svým bývalým zaměstnavatelem kvůli tomu, že měl příliš nudnou práci. Po firmě Interparfums požaduje odškodné 360.000 eur (9,7 milionu Kč) za újmu, které mu prý nezáživná pracovní činnost způsobila. Společnost obvinění odmítá, napsal na svém webu francouzský list Le Monde.

Odbory: Bezpečnost práce je stále podceňována. Loni zemřelo 131 lidí

Praha – Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti. Počet preventivních kontrol bezpečnosti práce by se měl zvýšit. Na dnešním briefingu to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Loni následkem pracovního úrazu zemřelo v ČR 131 lidí, o 25 více než předloni.

Průzkum: České ženy nepotřebují k dosažení kariérních cílů řídit firmy

Praha - České ženy nepotřebují řídit firmy, aby dosáhly svých kariérních cílů. Pro české zaměstnance jsou lákavější pozice ve středním managementu. Evropa v kariérních ambicích žen zaostává za zeměmi rozvojovými. Vyplývá to z průzkumu personálně-poradenské společnosti Hays mezi více než 11.500 zaměstnanci ve 25 zemích světa.

Poptávka po zaměstnancích letos stoupla o více než deset procent

Praha – Poptávka firem po zaměstnancích stoupla letos meziročně o více než deset procent, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. Firmy již hledají lidi i do výroby a logistiky. Zvyšovat mzdy se jim ale příliš nechce, často tedy řeší nedostatek lidí dovozem pracovníků z ciziny, hlavně Bulharska a Rumunska.

Češi loni promrhali průměrně 58 minut z denní pracovní doby

Praha - Češi loni průměrně promrhali nepracovními aktivitami 58 minut z denní pracovní doby. Je to o šest minut více než v předchozím roce. Za dvanáctiprocentním nárůstem stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony jako dynamičtější médium pro oblíbené mimopracovní aktivity na internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti truconneXion.

Tchibo v Chebu postaví distribuční centrum, zaměstná stovky lidí

Cheb - Firma Tchibo postaví v chebské průmyslové zóně distribuční centrum, které zaměstná stovky lidí. Tchibo je původně německý obchodní řetězec obchodů nabízející kávu a kávové speciality. Dnes ale prodává také speciální kolekce oděvů, elektroniky a dalšího spotřebního zboží. Distribuční centrum by v zóně mělo zabrat až 80.000 metrů čtverečních. Řekl to předseda výboru pro strategický rozvoj města Chebu Tomáš Linda.

Zaměstnancům ArcelorMittal Ostrava vzrostou platy až o 2,3 procenta

Ostrava - Zaměstnancům hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava vzrostou v letošním roce platy až o 2,3 procenta. Dnes se na tom dohodli zástupci odborů a zaměstnavatele. Kolektivní smlouva platná v letech 2013 až 2015 bude podle dohody prodloužena až do konce roku 2016. Jednání trvala pět měsíců, řekla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková

Ženy v Německu loni vydělávaly o 21 procent méně než muži

Berlín – Ženy v Německu loni průměrně vydělávaly o 21 procent méně než muži. Proti předchozímu roku se rozdíl ve výdělku snížil o jeden procentní bod, uvedl dnes německý statistický úřad. Nižší mzdy žen podle úřadu ovlivňuje z velké míry volba jiných povolání, i na stejných pozicích ale ženy dostávají v průměru o sedm procent méně než muži. V České republice ženy v průměru vydělávají o 22 procent méně než muži.

Portál Slevomat.cz vytvoří ve středních Čechách až 30 míst

Praha - Největší tuzemský slevový portál Slevomat.cz vytvoří ve středních Čechách až 30 míst pro obchodní zástupce, chce se více zaměřit na regiony. Nyní zaměstnává 160 lidí. Sdělil to mluvčí společnosti Tomáš Holý. V roce 2014 činily tržby 1,2 miliardy korun, meziročně tak stouply o pětinu. Výsledky za loňský rok společnost zatím nezveřejnila.

Největšími zaměstnavateli v Česku jsou policie a pošta

Praha – Největšími zaměstnavateli v Česku jsou policie, Česká pošta a ministerstva obrany a spravedlnosti. U policie pracovalo na začátku letošního roku téměř 50.000 lidí, u pošty více než 31.000. Ze soukromých firem má nejvíc zaměstnanců pátý Agrofert patřící ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a šestá Škoda Auto. Oba podniky dávají práci zhruba 25.000 lidí. Pořadí největších zaměstnavatelů sestavil server Aktuálně.cz.

Pracovat z domu nemusí být vždy ideální řešení

Praha - Rozmach informačních technologií a hodnocení na základě pracovních výsledků (nikoliv podle času stráveného v kanceláři) přinesl některým profesím svobodu ve volbě místa, kde mohou plnit pracovní úkoly. Mnozí lidé se této příležitosti chopili a začali pracovat na nejrůznějších místech: doma, v kavárnách, na nádražích.

Víc než pětina lidí s částečným úvazkem tak pracuje nedobrovolně

Praha – Víc než pětina lidí v Česku, kteří pracují na částečný úvazek, má tuto zkrácenou práci nedobrovolně. Na částečný úvazek dělá v zemi zhruba šest procent zaměstnaných osob. ČR patří v EU k zemím s nejnižším podílem zkrácených úvazků. Vyplývá to z výsledků mezinárodního srovnání, které zveřejnil Český statistický úřad.

IT firmy chtějí zaměstnávat ženy, jejich počet v oboru však zatím neroste

Praha - Ženy tvoří 11 procent studentů technických oborů vysokých škol, zatímco v některých zemích západní Evropy jich je téměř čtvrtina. Přitom IT firmy mají o ženy velký zájem.

Úřad práce nabízí starostům lidi na úklid sněhu

Praha – Sníh zasypal Česko. Úřad práce proto nabídl starostům obcí a firmám pomoc při úklidu. „Jsme schopni zajistit zejména městům, obcím a dalším zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací vhodné zaměstnance na odstraňování sněhu, údržbu chodníků a cest a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí," slíbila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT