Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Doprava v Praze

Výluky, nehody a novinky v MHD a pražské dopravě

Oprava tramvajové trati uzavře ulici U plynárny v Michli

Praha - V noci na sobotu 21. května začne jedna z větších výluk, která výrazně omezí dopravu v části metropole. Pro dopravu bude totiž uzavřena ulice U Plynárny v Michli. Dopravní komplikace tak čekají jak Prahu 4, tak i Prahu 10, která s územím souvisí.

Rozkopané město. Prahu čekají další kolony

Praha /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Letní doprava v hlavním městě znamená každý rok pro řidiče výzvu. Ani letošek nebude výjimkou. V Praze se v následujících měsících plánuje řada rekonstrukcí a kolonám se lidé nevyhnou. Některé opravy už probíhají, před několika dny například došlo ke zúžení dopravy na Nuselském mostu, který prochází údržbou, do dvou pruhů.

Konec segwayů v centru Prahy? Vedení města chce vozítka zakázat

Praha - V historickém centru Prahy není výjimkou, že se chodec musí vyhýbat skupině turistů, kteří se po chodníku prohání na vozítkách segway. Z jejich půjčování se v hlavním městě stal úspěšný byznys. Ten ale pravděpodobně brzy skončí.

Cyklisté na Výtoni se bojí agresivních řidičů

Praha - Zřídit předsunutá stání pro cyklisty před semafory, jasně označit doporučené průjezdy křižovatkou a hlavně odstranit překážky dále zužující již tak úzký chodník. Například historizující kryty ze dvou zdejších lamp nebo odpadkový koš. Tak zní nejčastější požadavky stovek a tisíců cyklistů, projíždějících denně Výtoní.

Výluka tramvají v Karlíně skončí dřív, už ve středu

Praha - Výluka tramvají v Sokolovské ulici v Karlíně skončí dřív než se plánovalo, vrátí se už ve středu 11. května. Rekonstrukce tratě a dvou zastávek bude stát 123,5 milionu korun. Dopravní podnik investoval 93 milionů a Technická zpráva komunikací 30,5 milionu korun, vyplývá to z oznámení ve věstníku veřejných zakázek. 

Praha 1 chce zmírnit dopravu přes Újezd. Plán se nelíbí radnici pětky

Praha - V souvislosti s chystanou rekonstrukcí tramvajové trati na mostu Legií by Praha 1 ráda rozšířila chodníky ve Vítězné ulici a omezila tam průjezd automobilů. To se nelíbí Praze 5, podle které by to vedlo k většímu provozu na jejím území.

Čtyři městské části Prahy budou spolupracovat v dopravě

Praha - Čtyři pražské městské části budou nově spolupracovat v oblasti dopravy. Praha 1, 2, 3 a 9 budou společně řešit například parkovací zóny, MHD nebo návrat tramvají na Václavské náměstí. Společně chtějí také jednat s magistrátem a koordinovat velké investiční akce. V pondělí to řekli jejich radní pro dopravu při podpisu memoranda na Novoměstské radnici.

Autobusy skrz tunely zatím nepojedou. Zahltily by 'Kulaťák'

Praha - Expresní autobusová linka v dohledné době fungovat nezačne. Praha 6 odmítá její zakončení na Vítězném náměstí v Dejvicích, kde už nyní v ranních špičkách kolabuje doprava. Zatím nepanuje ani shoda na tom, kudy přesně trasa povede.

Z rušné Plzeňské ulice může být městská třída se stromy

Praha - Architekti připravují studii o podobě Motolského údolí. V budoucnu by mohla přibýt zeleň, lavičky a náměstí. Plzeňská ulice se nyní značí spíše velkým dopravním provozem. V budoucnu by se však rušná ulice mohla změnit na městskou třídu, kterou budou lemovat stromy a lavičky.

Nechtějí, aby byl bikesharing jen trik pro další reklamu v městském prostoru

Praha /ROZHOVOR/ - Před pár lety se na řadě míst po celé metropoli začala objevovat růžová kola. Mnozí Pražané dlouho netušili, že ji má na svědomí iniciativa Rekola, která na vlastní náklady zřizuje takzvaný bikesharing, tedy veřejnou půjčovnu kol přímo 
v ulicích hlavního města.

Trať na letiště možná povede přes Prahu 6 tunelem

Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prověří možnost vést modernizované železniční spojení mezi Dejvicemi a Veleslavínem v podzemí. Variantu dvou ražených tunelů pro každou kolej, bude ale ještě nutné důkladně posoudit, zatím jde jen o teoretickou možnost. Ve středu to řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Rychlá jízda na Vltavě končí. Čluny budou muset zpomalit

Praha - Na dvou pražských úsecích Vltavy budou muset čluny zpomalit. Státní plavební správa na řece omezí jejich rychlost. A to výrazně. Změna má fakticky zakázat jízdu motorových lodí ve skluzu, čili rychlou jízdu, kdy loď po hladině klouže, a nařizuje jízdu v takzvaném výtlačném režimu, kdy je příď lodi ponořená ve vodě.

Tramvaje do Nuslí by nemusely jet podjezdem, ale přes magistrálu

Praha - Institut plánování a rozvoje (IPR) v Praze představil návrh koncepční studie, která navrhuje rekonstrukci náměstí Hrdinů a přilehlých lokalit. Náměstí, kde se nachází stanice metra Pražského povstání a kde sídlí například Vrchní soud, by se mělo v budoucnu více otevřít chodcům, pro které je momentálně poměrně nekomfortní.

Pražská TSK zmodernizovala za 1,3 miliardy korun světelné křižovatky

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) zmodernizovala světelné křižovatky v Praze. Opravila 90 křižovatek, dalších 77 nově vybavila elektronickými zařízeními. Řekl to ředitel TSK Ladislav Pivec. Veškeré úpravy přišly na 1,3 miliardy korun, většinu peněz poskytla Evropská unie.

Císařskou louku a Smíchov propojí lávka pro kola i pěší

Praha - Nová lávka pro cyklisty a pěší z pražského ostrova Císařská louka na nábřeží vznikne nejdříve v roce 2017. Město nyní dokončuje studii lávky, náklady odhaduje na 70 milionů korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Lávka má spojit severní výběžek ostrova s vltavským břehem a umožnit tak cyklistům bezpečně a jednoduše projet jižní částí Smíchova po cyklotrase A1.

Jak omezit automobily a přiblížit město lidem? Praha se inspiruje v zahraničí

Praha /FOTOGALERIE/ - Jen památky a historická zákoutí pro spokojený život v hlavním městě nestačí. Praha proto v posledních několika letech zesílila snahu zlepšit svou podobu, aby více vyhovovala obyvatelům. Pracovníci Institutu plánování 
a rozvoje (IPR) proto vyrážejí po evropských městech hledat inspiraci, kterou chtějí využít 
k rozkvětu Prahy.

Na letiště by mohly v budoucnu jezdit velkokapacitní autobusy

Praha /FOTOGALERIE/ - Na autobusovém obratišti Letiště Václava Havla představil dopravní podnik nový velkokapacitní dvoučlánkový autobus Mercedes-Benz CapaCity L, který má zapůjčený od německého výrobce. Následující dva týdny bude jezdit v prezentačním a zkušebním provozu mezi Nádražím Veleslavín a ruzyňským letištěm.

Praha chce zlepšit spojení zoo s Prahou 6, aby lidé nejezdili auty

Praha - Praha chce zlepšit propojení zoologické zahrady s Prahou 6, vzniknout by měla nová lávka přes Vltavu pro pěší. Magistrát chce dosáhnout toho, aby lidé pro cestu do zoo využívali spíš MHD než osobní auta. Novinářům to na tiskové konferenci po jednání rady řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Lanovka po náročné opravě otevře brány ještě v březnu

Praha - Jedno z největších lákadel Prahy, lanovka na Petřín, je už měsíce mimo provoz. Největší rekonstrukce za posledních více než třicet let se však pomalu chýlí ke konci a poblíž stanice Nebozízek je nyní možné pozorovat čilý stavební ruch. Vedoucí provozovny Lanová dráha Petřín Pavel Kejha potvrdil, že Pražané i turisté by se lanovkou mohli svézt už koncem března.

Praha vydá letos na bezpečnost v dopravě 35 milionů korun

Praha - Praha vydá letos na bezpečnost v dopravě 35 milionů korun. Za peníze upraví 25 míst v hlavním městě. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Město letos například upraví vybrané křižovatky a přechody pro chodce nebo změní rychlost při průjezdech kolem škol. Loni Praha vydala na úpravy deset milionů korun a úprav se dočkalo osm míst.

Motorové čluny budou možná muset v Praze přibrzdit

Praha - Na hladině Vltavy už řadu let probíhá spor, o kterém zřejmě většina Pražanů nemá ani tušení. Týká se hlavně těch, kteří na řece tráví velkou část svého života kapitánů lodí, majitelů menších rekreačních plavidel a sportovců, kteří na řeku chodí trénovat na veslicích nebo kánoích.

Odborníci oceňují přístup Prahy k podpoře cyklistiky

Praha /ROZHOVOR/ - Pražský magistrát se po letech začíná věnovat podpoře cyklistické dopravy v hlavním městě, která byla podle odborníků dlouhodobě zanedbávána. Z iniciativy náměstka primátorky Petra Dolínka schválila rada dokument, který slibuje zvýšení podpory cyklistické dopravy ve městě a kontinuální rozvoj infrastruktury.

Plavební správa plánuje v Praze omezit plavbu rychlých člunů

Praha - Státní plavební správa plánuje omezit plavbu rychlých člunů a vodních skútrů v Praze na Vltavě. Uvažovaným snížením rychlosti chce zvýšit bezpečnost na řece v místech, která tradičně patří mezi nejvíce využívané lokality pro rekreační a sportovní plavbu.

Libeňský most by se měl citlivě opravit, soudí Institut plánování a rozvoje

Praha - Libeňský most architekta Pavla Janáka by měl být podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) citlivě zrekonstruován. Sdělil to ředitel IPR Petr Hlaváček. Institut také zpochybnil závěry studie ČVUT, podle níž by stavba nového mostu byla pro město levnější. Navíc by prý nová stavba vydržela déle.

Čtyřce se nelíbí vyšší rychlost na magistrále

Praha - Zvýšená rychlost na magistrále škodí obyvatelům městské části, tvrdí vedení Prahy 4. Radní čtyřky nesouhlasí se zvýšením nejvyšší povolené rychlosti na komunikaci 5. května v úseku od Vyskočilovy po Jižní spojku na 80 kilometrů v hodině.

Praha bude nově zveřejňovat otevřená data o dopravě

Praha - Praha bude nově zveřejňovat otevřená data o dopravě, rozhodli pražští radní. Dopravní podnik a organizátor dopravy Ropid je zatím neposkytovali. Médiím to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Data budou dostupná na portálu opendata.praha.eu, kde je zveřejní Prahou zřizovaný Institut plánování a rozvoje (IPR).

Město zvýšilo maximální povolenou rychlost na magistrále

Praha - Na magistrále od Pankráce po Jižní spojku je možné nově jezdit rychlostí až osmdesát kilometrů v hodině. Padesátku město zrušilo na pokyn náměstka primátorky Petra Dolínka poté, co pominul hlavní důvod omezení rychlosti, hluk projíždějících aut, který omezila nově nainstalovaná protihluková opatření.

Pražský okruh se nedaří dostavět, na severu se rýsuje alternativa

Praha - Doprava v hlavním městě se ani v roce 2016 neobejde bez každodenních kolon a nervózních řidičů. Plynulejší cestě v mnoha případech stále brání nedostavěné úseky hlavních tahů uvnitř i kolem města. Přestože loni na podzim zprovozněný tunelový komplex Blanka ulevil Praze 7 a dalším lokalitám, problém se zcela nevyřešil.

Metropole uvažuje o novém přístavišti pro lodě

Praha - Na Františku v Praze by mohlo vzniknout přístaviště pro lodě, které má zlepšit obslužnost centra lodní dopravou. Využitím řeky Vltavy, které je v současnosti nedostatečné, se bude zabývat také nová komise. O jejím vzniku informoval magistrát v tiskové zprávě. Nabídku vybudovat nové přístaviště hlavní město dostalo od Povodí Vltavy.

Zabijáka v podobě emisí se Praha jen tak nezbaví. Kvůli okruhu

Praha - Vdechováním emisí z automobilů v České republice předčasně zemře až několik tisíc lidí ročně. Dokládá to nedávná studie Státního zdravotnického ústavu. Ta navíc připomíná, že podíl individuální automobilové dopravy na znečištění ovzduší v hlavním městě je zhruba pětadevadesát procent. Pražané jsou v tomto ohledu zásadně ohroženi.

Zákaz vjezdu vozítek segway upravují v Praze dvě dopravní značky

Praha - Chystaný zákaz vjezdu vozítek segway už upravují v Praze dvě různé dopravní značky. Od ledna by měla přibýt třetí, která upozorní na jejich zvýšený pohyb. Omezení pro používání těchto elektrických dvoukolových vozítek má přinést novela silničního zákona, kterou mají poslanci schvalovat ve středu.

HolKa převezla za tři měsíce dvacet tisíc cestujících

Praha - Nejnovější pražský přívoz HolKa, jehož název vznikl podle Holešovic a Karlína, mezi kterými jezdil, ukončil se začátkem listopadu letošní provoz. Jeho každodenní plavba se zastávkou na ostrově Štvanice přilákala za pouhé tři měsíce provozu celkem 19 243 cestujících.

Pražská TSK omezí noční provoz v tunelech městského okruhu

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) postupně uzavře na několik nocí tunely městského okruhu. TSK uzavře v týdnu od 2. do 8. listopadu 2015 tubusy Zlíchovského tunelu a tunelu Mrázovka. V pondělí to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Důvodem uzavírek je údržba tunelů.

Na severojižní magistrále přibude v Praze 4 nový semafor

Praha - Na severojižní magistrále přibude nový semafor. Ten by se měl objevit na křížení ulice 5. května s náměstím Hrdinů na Praze 4. Sdělila to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Nový semafor bude fungovat ve zkušebním provozu. V minulosti Praha testovala spuštění semaforu za Nuselským mostem ve směru do centra - na natrvalo tam umístěn nakonec nebyl.

Praha 1 chce zklidnění Vítězné ulice, upraví se i most Legií

Praha - Praha 1 plánuje zklidnění Vítězné ulice na Újezdě, hodlá proto chodníky rozšířit na úroveň tramvajové trati. Upraví se i most Legií, aby projela auta i tramvaje. Naopak s omezením provozu na Smetanově nábřeží městská část nesouhlasí. Dopravní opatření projednali v úterý zastupitelé Prahy 1. O omezení provozu na Malé Straně se hovoří v souvislosti s návaznými opatřeními na otevření tunelového komplexu Blanka.

11:44 Změny ve Veletržní ulici: Letenští se mohou těšit na klid

Praha - Více parkovacích míst, delší interval zelené na přechodu nebo opatření pro cyklisty. Na to se mohou připravit obyvatelé bydlící a projíždějící Veletržní ulici v Praze. Současně se zprovozněním Tunelového komplexu Blanka tam začala příprava dlouho plánovaného zklidnění ulice.

Panely na tramvajových tratích dosluhují, stále častěji je střídá tráva

Praha - Koncem minulého týdne začala na Vršovické třídě v Praze 10 rekonstrukce tramvajové trati. Místo velkoplošných panelů tam dělníci na závěr prací v polovině listopadu položí koberce trávy. Podobný postup volí dopravní podnik stále častěji, pro pražské tramvajové tratě typické železobetonové kvádry tak postupně mizí.

Auta zmizí z Malostranského náměstí snad už za dva roky

Praha - Přípravy na celkovou revitalizaci jednoho z nejvýznamnějších prostranství pražské památkové rezervace Malostranského náměstí pokračují. Resortně odpovědný náměstek primátorky pro územní plánování a rozvoj Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) uvedl, že městská rada před časem schválila plán, podle kterého by měly být práce hotovy nejpozději do dvou let.

Praha po letech otálení zadala zakázku na stavbu centra Malovanka

Praha - Praha po více než třech letech zadala zakázku na stavbu operačního střediska Malovanka. Stavbu, jejíž hodnota přesahuje 500 milionů korun, vybuduje Sdružení VCES - MODOS Malovanka, které se ve výběrovém řízení umístilo na třetím místě. Náklady na celou stavbu včetně technologií by se podle původních plánů měly pohybovat nad hranicí miliardy korun.

Lépe propojíme městské části, plánuje náměstek primátorky

Praha - V budoucnu mají spojovat například Podbabu s Bohnicemi, Smíchov s Podolím, Holešovice s Karlínem, nebo se stát alternativou mostu na Výtoni. Řeč je o nových mostech přes Vltavu, o jejichž výstavbě vážně uvažuje náměstek primátorky a radní hlavního města pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Řidiči pod dohledem. Policie o víkendu posílí hlídky na silnicích

Praha - V souvislosti s prodlouženým víkendem, kdy bývá zvykem, že lidé podstatně více cestují, a to i na větší vzdálenosti, připravili policisté rozsáhlou dopravně bezpečnostní akci trvající od pátečního odpoledne až do pondělního večera. Deníku to v pátek sdělil Jozef Bocán z policejního prezidia.

Praha 6 s hodnocením Blanky počká, chce obchvat Vítězného náměstí

Praha - Praha 6 chce vyčkat minimálně měsíc, než vyhodnotí dopady otevření tunelu Blanka na tuto městskou část. Místostarostka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ) nicméně za hrubou chybu považuje to, že v Dejvicích stále chybí roky plánovaný obchvat mezi Svatovítskou a Evropskou ulicí, který by část aut odvedl mimo přetížené Vítězné náměstí. Tunelem Blanka projelo v pondělí 46.400 aut, zhruba o tisícovku méně jich bylo v neděli.

Dolínek: Na okruh by měl přispět stát, přístup ministerstva je vstřícný

Praha /ROZHOVOR/ - Z případu tunelového komplexu Blanka jasně vyplývá, že v politice je občas lepší vyhnout se slibům konkrétních termínů. Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek tak veřejnosti alespoň v obecnosti slíbil, že udělá maximum pro dokončení městského okruhu.

Blíží se konec červenobílého zábradlí? Hrozí mu odstranění, nebo jiný vzhled

Praha - Zábradlí, na kterých se bílá střídá s červenou, lemují mnoho pražských ulic. V budoucnu by se jejich počet však mohl snížit. Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) nedávno dokončil seznam nepotřebných zábradlí k odstranění. A přestože někde barevné trubky nezmizí, jejich pruhů se taková výjimka týkat nemusí.

Opravy vozovky na měsíc omezí provoz na pražské magistrále

Praha - Opravy vozovky od úterý 22. září na měsíc omezí provoz na pražské magistrále mezi křižovatkou U Bulhara a budovou Státní opery ve směru od Holešovic na Pankrác. Uzavřená bude postupně nájezdová rampa U Bulhara směrem k muzeu, následně bude provoz svedený do dvou, na devět dní do jednoho jízdního pruhu.

V sobotu ztíží dopravu v Praze běžecké závody a jízda motorkářů

Praha - V sobotu ztíží dopravu v Praze běžecké závody a jízda motorkářů. Motorkáři projedou centrem města před polednem, závody začnou vpodvečer. Lidé se musí připravit na omezení provozu, včetně městské hromadné dopravy, i parkování. Na webu to oznámily pražský magistrát a Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Rekreačních plavidel v Praze přibývá, infrastruktura nestačí

Praha - Vltava v Praze vždy představovala nezastupitelnou dopravní tepnu pro nákladní i osobní dopravu. I když zlatých časů například z doby předminulého a minulého století už cestování po řece v hlavním městě asi nedosáhne, osobní lodní doprava je v posledních letech čím dál populárnější.

Národní třída může být celá obousměrná, vznikl by kruhový objezd

Praha - Pražská Národní třída v úseku od obchodního domu My až k Jungmannovu náměstí by mohla být obousměrná. U náměstí by vznikl nový kruhový objezd. V úterý to řekli místostarosta městské části Richard Bureš (ODS) a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), kteří o případné změně jednali v pondělí. 

Strahovský tunel je opět otevřen, uzavírka skončila o den dříve

Praha - Pražský Strahovský tunel je opět otevřen a průjezdný. Jeho uzavírka kvůli napojení na tunelový komplex Blanka skončila o den dříve, než bylo naplánováno. V pondělí to sdělil mluvčí Inženýringu dopravních staveb (IDS) Pavel Kočiš. Více než dvoukilometrový tunel, který je součástí městského okruhu, byl uzavřen od 4. července.

Uzavírka Strahovského tunelu od soboty zkomplikuje dopravu

Praha - Plánovaná uzavírka Strahovského tunelu začne o pár hodin dříve, a to již od sobotních osmi hodin. Řekla to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Původně měl být tunel zavřen až od sobotního poledne. Objížďky a dočasné změny v provozu, které potrvají deset dnů, se dotknou především Smíchova a přilehlých ulic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT