Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jmenování profesorů

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Na jaře 2015 odmítl jmenovat Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera za údajné prohřešky v minulosti.

Povinné jmenování profesorů ze zákona? Ministryně Valachová je proti

Praha – Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odmítá návrh, aby byli profesoři, pokud prezident 60 dní nekoná, jmenováni ze zákona. Řekla to na dnešním setkání s novináři. Tento poslanecký návrh ve čtvrtek podpořila Česká konference rektorů (ČKR). Valachová s návrhem nesouhlasí primárně pro právní vady návrhu, ale nelíbí se jí ani jeho obsah. Sama preferuje zachování současného stavu. O možných změnách ve jmenování profesorů bude v pondělí jednat koaliční rada.

Chládek se s prezidentem dohodl na změně jmenování profesorů

Praha – Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se dnes dohodnul s prezidentem Milošem Zemanem na změně ve jmenování profesorů. Chládek po jednání na Hradě ČTK řekl, že prezident neměl námitky proti jeho návrhu, aby z chystané novely zmizela pasáž umožňující předsedovi Senátu navržené kandidáty na profesuru nejmenovat. Tradičně jmenoval profesory prezident, Zeman se chce ale této pravomoci po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny vzdát.

Rektorům se nelíbí varianta, že by profesory jmenoval šéf Senátu

Praha – Rektoři se ostře postavili proti možnosti, že by profesory měl jmenovat předseda Senátu. Tuto variantu zmínil po úterní schůzce s prezidentem šéf horní komory Milan Štěch. Novelu měnící způsob jmenování profesorů dnes projedná vláda, ale materiál, který předloží ministr školství Dalibor Štys, stále počítá s variantou, že by jmenování místo prezidenta převzal ministr školství.

Literární historik Martin C. Putna: Jak řešit problém s xenofobií? Výchovou

Praha /ROZHOVOR/ – Martin C. Putna se dostal do centra pozornosti, když ho prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesorem. Důvodem bylo jeho vystupování – a hlavně účast na pochodu homosexuálů, kde se svým transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru" protestoval proti extremi-smu. Zeman nakonec ustoupil a Putna tento týden převzal profesorský dekret z rukou ministra školství v demisi Petra Fialy. Při té příležitosti pozval všechny na pochod Prague Pride a varoval, že se ocitáme v době, kdy opět hrozí, že budou lidé za svou různorodost diskriminováni.

AKTUALIZOVÁNO

Putna dnes po sporech s Hradem převzal profesuru

Praha – Akademik Martin C. Putna dnes od ministra školství převzal profesorský dekret, proti Putnovu jmenování se dřív postavil prezident Miloš Zeman. Spolu s Putnou dnes v pražském Karolinu převzalo dekret pět dalších profesorů, kteří na původní jmenování před dvěma týdny nedorazili. Za Putnu se postavila velká část veřejnosti i akademické obce, Zeman kvůli otálení s jeho jmenováním sklidil kritiku i od většiny politiků.

Ministr v úterý předá Putnovi dekret o jmenování profesorem

Praha - Ministr školství Petr Fiala předá Martinu C. Putnovi a dalším pěti lidem dekret o jmenování profesorem v úterý. Prezident Miloš Zeman Putnu jmenovat odmítl kvůli akademikově vystupování během průvodu sexuálních menšin. Později se jmenováním souhlasil, ovšem s podmínkou, že nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman jmenoval profesory, sedm si jich pro dekret nepřijelo

Praha – Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval 65 profesorů. Dekret převzalo 58 akademiků, sedm jich nepřijelo. Literárního historika Martina C. Putnu, k jehož jmenování měl prezident výhrady, Zeman jmenuje profesorem později. Dekret mu v Karolinu nejspíš za dva týdny předá ministr školství. Prezidentův krok vyvolal nevoli v akademické obci, někteří z kandidátů na profesuru ale na ceremoniál nepřijeli zřejmě i z jiných důvodů.

Zeman nechce Putnu jmenovat z osobních důvodů, míní většina Čechů

Praha  - Prezident Miloš Zeman odmítá osobně předat profesorský dekret literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi z osobních důvodů, myslí si většina Čechů. Další téměř čtvrtina lidí vidí za prezidentovým rozhodnutím názory jeho poradců. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, o jehož výsledcích  informovala Česká televize (ČT). Putna měl být mezi více než 60 novými profesory, které Zeman v úterý jmenuje v Karolinu, na Zemanovo přání ale Putna převezme profesorský dekret později z rukou ministra školství.

Zeman dnes jmenuje profesory, Putnu jmenuje ministr za dva týdny

Praha – Prezident Miloš Zeman dnes v Karolinu jmenuje 65 nových profesorů, akademik Martin C. Putna, kterého Zeman původně jmenovat odmítl, převezme profesorský dekret z rukou ministra školství nejspíš za dva týdny. Zemanův postup, kdy podepsání Putnovy profesury podmínil tím, že mu dekret nebude muset předávat sám a že jmenovací pravomoc přejde v budoucnu z hlavy státu na ministra školství, vyvolal nevoli v akademické obci. Na ceremoniál kvůli tomu odmítl přijet rektor českobudějovické Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Putna nakonec dostane dekret v Karolinu, možná ještě v červnu

Olomouc – Akademik Martin C. Putna dostane profesorský dekret v Karolinu a jmenován by mohl být do konce června. Po jednání České konference rektorů (ČKR) to řekl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Literárního historika Putnu z UK prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat profesorem kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Později Zeman se jmenováním souhlasil, ovšem nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství.

Způsob jmenování Putny profesorem není jasný. V Karolinu to nebude

Praha – Akademik Martin C. Putna nedostane profesorský dekret v Karolinu, o způsobu jmenování se stále jedná. Při oficiálním ceremoniálu jmenuje prezident příští týden všech ostatních 65 profesorů, oznámila Bohumila Potočná z ministerstva. Putna bude jmenován zvlášť poté, co jeho jmenování prezident Miloš Zeman úplně odmítl a posléze schválil s tím, že dekret předá ministr školství. Důvodem Zemanova kroku prý byl nesouhlas s veřejným vystupováním Putny.

Lidé v Praze poslouchali čtení z díla Martina Putny

Praha - Asi dvě desítky lidí si dnes v Praze přišly poslechnout veřejné čtení z díla Martina C. Putny. Akce původně zamýšlená na podporu spisovatele a literárního historika se po příslibu prezidenta Miloše Zemana jmenovat jej profesorem stala připomenutím jeho dosavadního díla. Čtení v knihovně Václava Havla uspořádal spolek Charlie a studenti Fakulty humanitních studií a Studentské unie Univerzity Karlovy.

Politický rebel Kučírek: Uvažuji nad další peticí za Putnu

Jihlava - Říká o sobě, že je politický rebel, který se stará o obyčejné lidi a chce jim pomoct. V Jihlavě proto nezaměstnaný aktivista Zdeněk Kučírek není neznámou.

Jihočeský rektor nepřijde na jmenování profesorů, vadí mu Zemanův postoj

Praha - Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer na protest proti krokům prezidenta Miloše Zemana nepřijde na slavnostní jmenování profesorů. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Grubhofferovi vadí postup Zemana v případě literárního historika Martina C. Putny z Univerzity Karlovy. Prezident odmítal historika jmenovat profesorem kvůli Putnově vystupování na veřejnosti. Později Zeman se jmenováním souhlasil, ovšem nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství.

Ministr školství Petr Fiala: Putna splnil podmínky, profesorem být má

Praha /ROZHOVOR/ – Emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala má za sebou možná nejkomplikovanější misi své politické dráhy. Na Hradě se dvakrát setkal s prezidentem Milošem Zemanem, aby spolu vyřešili jmenování docenta Putny profesorem. Uvážlivý a v akademickém prostředí respektovaný ministr školství kauzu dotáhl do uspokojivého konce. Asi nejsem jediná, koho napadlo, že muž, který dokázal za pouhý rok udělat v resortu školství pořádek a jehož si váží kompletní stranická sféra, by byl za pět let ideálním kandidátem na prezidenta republiky.

AKTUALIZOVÁNO

U Pražského hradu protestovalo 200 lidí za akademické svobody

Praha – Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly u Pražského hradu na shromáždění na podporu akademických svobod. Účastníci protestovali proti postupu prezidenta Miloše Zemana ohledně jmenování akademika Martina C. Putny profesorem. Akci zahájili studenti scénkou o tom, jak hlava státu v budoucnu jmenuje profesory. Jednoho z nich si pak odvedla na vodítku.

Před Hradem se bude protestovat kvůli sporům o Putnovu profesuru

Praha - U Pražského hradu se dnes uskuteční protest proti způsobu jmenování akademika Martina C. Putny profesorem. Akce byla původně svolaná na podporu Putny, když jej prezident Miloš Zeman nechtěl profesorem jmenovat. Ve středu ale Zeman oznámil, že Putnovu profesuru schválí s podmínkou, že mu diplom předá ministr školství.

Potlesk pro Fialu

Na společné tiskové konferenci prezidenta republiky a ministra školství vystoupil Miloš Zeman ve vedlejší roli. Hlavním řečníkem a hlavní hvězdou byl Petr Fiala, který vyřešil problém, způsobený z jedné strany slovutnými akademiky a ze strany druhé nejvyšším ústavním činitelem. Putna se stane profesorem, přičemž při odevzdávání diplomu zastoupí prezidenta ministr. Petr Fiala ctí rozhodnutí akademické obce, ale současně naznačil, že sdílí prezidentovy rozpaky ohledně některých Putnových aktivit. Do budoucna pak akademici přestanou prezidenta zatěžovat svou agendou a profesury bude signovat ministr školství.

Akademici vítají Putnovo jmenování, kritika Zemana ale trvá

Praha - Akademická obec přivítala, že dnes prezident Miloš Zeman ustoupil ve sporu ohledně jmenování Martina C. Putny profesorem, výtky vůči hlavě státu a jeho postupu ale stále trvají. Akademikům vadí například to, že bude Putna jmenován jinak než ostatní profesoři. Neruší se ani čtvrteční protest před Hradem původně svolaný na Putnovu podporu. Podle pořadatelů je akademické svobody stále potřeba hájit.

Putna: Profesorský dekret převezmu, boj o svobodu nekončí

Praha – Docent Martin C. Putna akceptuje návrh ministra školství Petra Fialy (nestr.) a převezme z jeho rukou profesorský dekret. Zareagoval tak na dnešní rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana, který po týdenním váhání jmenuje Putnu profesorem, odmítá mu jej však dekret předat. V jeho zastoupení tak učiní právě ministr školství.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman si Putny neváží, ale profesorem jej nakonec jmenuje

Praha – Prezident Miloš Zeman je připraven podepsat jmenování Martina C. Putny profesorem. Tuto informaci uvedl na tiskovém brífinku na Pražském hradě ministr školství Petr Fiala (nestr.). Zeman se tak rozhodl po několika konzultacích s ministrem.

Kardinál Vlk se zastal Putny, prezidentův zásah mu připomíná kádrování

Praha – Kardinál Vlk se dnes na svém webu zastal akademika Martina C. Putny, jehož v minulých dnech odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat profesorem.

Fiala jde kvůli Putnovi za Zemanem, v plánu je i schůzka s rektorem

Praha - Ministr školství bude dnes jednat s prezidentem Milošem Zemanem kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem. Na pozdější odpoledne je v plánu také schůzka Zemana s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Studenti v Brně vítali Zemana s láhvemi a posměšnými transparenty

Brno – Buzny z Kraví Hory zdraví alkoholika z Hradu. Katolické buzny zdraví alkoholika z Hradu. Svoboda nám není Putna. Takové transparenty uvítaly odpoledne českého prezidenta Miloše Zemana před návštěvou Nejvyššího soudu. Skupina studentů tam po čtvrt na čtyři odpoledne totiž protestovala proti způsobu Zemanova vládnutí.

Poslanec Jandák k Putnovi: Když se mu to nelíbí, ať emigruje

Praha – Ke kauze nejmenování Martina C. Putny profesorem se vyjádřil také poslanec za ČSSD a herec Vítězslav Jandák.

Exkancléř Hájek ke kauze Putna: Zeman poprvé narazil na moc havlistů

Praha – Poté, co prezident Miloš Zeman odmítl Martina C. Putnu jmenovat profesorem, rozdělila se česká veřejnost na dva tábory. Jedni podporují Zemana, druzí Putnu. Se svým názorem se svěřil také exkancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek, a to na svém webu Protiproud.cz.

Sobotka s Gajdůškovou kritizují Zemana za postoj k Putnovi

Praha - Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková zkritizovala prezidenta Miloš Zemana za to, že tajením důvodů, proč nechce Martina C. Putnu jmenovat profesorem, rozděluje českou společnost. Nahrává tak úvahám, že tím zasahuje do akademických svobod, do svobody slova a do svobody vyjadřovat svůj názor, řekla dnes novinářům Gajdůšková. Hlavu státu na blogu kritizoval také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Studentskou výzvu na odmítnutí profesury podepsalo sedm kandidátů

Praha - Studentskou výzvu na odmítnutí profesury kvůli kauze kolem nejmenování akademika Martina C. Putny profesorem podepsalo zatím sedm z více než šesti desítek adeptů na tento titul, sdělila Karolína Chloubová z Iniciativy Za svobodné vysoké školy, která otevřený dopis na podporu Putny v pondělí zveřejnila. Protest podporují i další akademici. Prezident Miloš Zeman odmítl Putnu jmenovat, aniž udal důvod. Kvůli tomuto kroku mají jít ve středu na Hrad rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a ministr školství Petr Fiala.

Aféra Putna: budou docenti bojkotovat Zemana?

Praha – Má vás za tři týdny jmenovat Miloš Zeman profesorem? Nepřijímejte to, vyzvala iniciativa Za svobodné vysoké školy docenty, kteří prošli profesorským řízením. Namíchl ji fakt, že prezident odmítl jmenovat profesorem Martina C. Putnu. „Respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je pochodovat 
v Praze s nápisem: Katolické buzny zdraví Bátoru," zdůvodnil včera Zeman své rozhodnutí.

Není nám to putna!, skandovaly desítky protestujících studentů

Praha – Asi padesátka studentů odpoledne protestovala před budovou fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražských Jinonicích proti prezidentovu nesouhlasu se jmenováním akademika Martina C. Putny profesorem. Studenti Putnovy domovské fakulty považují prezidentův krok za ohrožení akademických svobod a normalizaci veřejné sféry. Na podporu Putny budou spolu s dalšími iniciativami protestovat i ve čtvrtek u Hradu. Prezident Miloš Zeman svůj krok nezdůvodnil, uvedl ale, že mu vadilo, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů.

AKTUALIZOVÁNO

Zemanovi vadí Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", ne orientace

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že respektuje sexuální orientaci akademika Martina C. Putny, ale že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem, aniž uvedl důvod. Vyvolalo to pobouření akademické obce, studentů i politiků. Podle akreditační komise je Zemanovo rozhodnutí vyjádřením nedůvěry vůči akademické obci. Premiér Petr Nečas (ODS) dnes věc komentoval slovy, že ani „pitomé chování" pedagoga není důvod upírat mu akademický postup.

Proti nejmenování Putny se bude protestovat, vznikla i petice

Praha - Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování akademika Martina C. Putny. Prezident Miloš Zeman jej odmítl jmenovat, aniž sdělil důvody. Na Putnovu podporu je na čtvrtek svolán protest před Hrad, organizátor a předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že očekávají až 2000 účastníků. Protestovat dnes budou také studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy před budovou školy v Jinonicích.

Kauza Putna

Nechutí jmenovat Martina Putnu profesorem prokázal prezident Zeman, nejspíše aniž by si toho byl vědom, zmíněnému akademikovi a publicistovi neocenitelnou službu. Postaral se mu o obrovskou publicitu a o image minoritní oběti politické zvůle, čehož docílit je v demokratickém prostředí nesplnitelný sen a malý zázrak. I Zeman ovšem díky nechuti jmenovat Putnu profesorem sklízí potlesk. Boduje u lidí, které popudila buďto forma Putnovy protizemanovské agitace v prezidentské kampani anebo jeho veřejně zdůrazňovaná homosexualita.

Je Putna hoden být profesorem? Spor pokračuje

Praha – Docent Martin C. Putna je uznávaný literární historik s bohatou publikační, vědeckou a pedagogickou činností. Ale je to také angažovaný občanský aktivista, který parodoval v předvolební kampani ruského prezidenta Putina, jehož představil jako příznivce Miloše Zemana. Zároveň je homosexuál, jenž se účastní pochodů Prague Pride a nosí transparent: Katolické buzny zdraví Bátoru.

AKTUALIZOVÁNO

Hrad: Zeman se chce kvůli Putnovi sejít s Hamplem

Praha – Prezident Miloš Zeman čeká na avizovaný dopis od rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, který se má týkat literárního historika Martina C. Putny, a poté ho požádá o schůzku. Zeman nechce jmenovat Putnu profesorem, podle České televize se Zemanovi nelíbí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride. Mluvčí Hradu Hana Burianová dnes k důvodům Zemanova postoje uvedla, že prezident nechce řešit spor přes média.

AKTUALIZOVÁNO

Klaus naznačil, že by Putnu jmenoval. Je to spor o ústavu, dodal

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus dnes přímo neřekl, zda by on jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Jeho nástupce Miloš Zeman jmenování Putny odmítá, důvody neuvedl a svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků. Klaus nicméně řekl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými „vzdychal".

Sobotník Lídy Rakušanové profesorovi Putnovi

Vážený pane profesore Putno, ten titul Vám náleží právem, ať už Vám ho někdo oficiálně udělí nebo ne. Máte na to nejen vzdělání a odpovídající akademickou praxi, ale také, což je mnohem podstatnější, autoritu u veřejnosti.

Putna k Zemanovi: Nízký člověk mne nemůže ponížit

Praha /ROZHOVOR/ – Vysokoškolský pedagog, autor mnoha vědeckých prací, katolický myslitel a ředitel Knihovny V. Havla Martin C. Putna řekl Deníku, že byl krokem prezidenta Zemana zaskočen.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem

Praha – Václav Klaus měl svého soudního čekatele Petra Langera, Miloš Zeman má svého docenta Martina C. Putnu. Klausova vzpoura při jmenování mladého právníka soudcem a jeho nerespektování výroku dvou soudních instancí se dokonce staly jedním z bodů žaloby pro velezradu. Václav Klaus nezdůvodnil, proč Langera odmítl jmenovat. Všem to ale bylo jasné – absolvent právnické fakulty Langer si totiž dovolil Klausův postup napadnout soudně a takovou drzost exprezident neodpouštěl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT