Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezidentská kampaň v ČR

Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu.

Soud snížil trest za inzerát proti Schwarzenbergovi,Zavadil zaplatí jen 20 tisíc

Praha – Česká advokátní komora (ČAK) snížila pražskému advokátovi Vladimíru Zavadilovi kárnou pokutu za předvolební inzerát proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi z 850.000 na 20.000 korun. Informaci České televize potvrdila mluvčí profesní organizace Iva Chaloupková. Odvolací kárný senát podle ní vyhověl Zavadilově námitce, že uložená pokuta by neměla mít likvidační charakter. Rozhodnutí je pravomocné.

Ve financování prezidentské kampaně chybovali všichni, ukázal audit

Praha - Zákonná pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, uvedl senátní mandátový a imunitní výbor. Prohřešky ale nebyly zásadní, řekl dnes novinářům předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj se však audit nezabýval možným financováním mimo transparentní účet, ale pouze údaji, které obdržel od kandidátů. Prezidentským adeptům, ačkoli chybovali, nehrozí žádný postih, neboť zákon nic takového nepředpokládá.

Zavadila čeká kárné řízení kvůli inzerátu proti Schwarzenbergovi

Praha – Česká advokátní komora (ČAK) podala kárnou žalobu na pražského advokáta Vladimíra Zavadila. Řekla to ve čtvrtek mluvčí komory Iva Chaloupková. Zavadil zadal při prezidentských volbách do deníku Blesk inzerát s výzvou, aby lidé nevolili kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09). Právníkovi hrozí až vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Rusnok: Fischer peníze na kampaň vysvětlil, je to zástupný problém

Praha - Ministr financí Jan Fischer sponzorské dary na svou prezidentskou kampaň několikrát vysvětlil, je to zástupný problém, řekl dnes v České televizi premiér Jiří Rusnok. Hledání důvěry pro úřednickou vládu pokračuje, dodal. Na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny, která projednává návrh na své rozpuštění, Rusnok vystoupit neplánuje.

Fischer chce doložit původ peněz, jinak je sponzorům vrátí

Praha - Ministr financí Jan Fischer, který je v současnosti nejkontroverznější postavou v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, vyzval jednoho ze svých dárců, aby doložil původ peněz, kterými mu přispěl na prezidentskou kampaň. Po druhém přispěvateli požaduje podrobnosti o finančním daru. Pokud informace nedostane do středy, peníze prý vrátí.

AKTUALIZOVÁNO

Fischer má dluhy za kampaň téměř splacené, na účet už přišlo 5,3 milionu

Praha - Na účet prezidentské kampaně Jana Fischera dorazilo za posledních šest dní přes 5,3 milionu korun. Měl by tak nyní mít dostatek financí, aby srovnal své závazky z volební kampaně. Dluží prý již jen firmě Media Master - asi 3,55 milionu korun. V pondělí Fischer, který bude ve středu uveden do funkce ministra financí, slíbil, že dluhy do dnešního dne vypořádá.

Fischer slíbil, že dluhy za prezidentskou kampaň uhradí do 26. července

Praha – Dluhy za kampaň neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera by měly být uhrazeny do 26. července. Řekl to v úterý předseda jeho volebního výboru Jan Pirk, který se s Fischerem setkal v pondělí večer. Uvedl, že Fischer mu řekl, že dlužná částka by měla být uhrazena do svátku sv. Anny. Fischer stále dluží za faktury přes pět milionů korun, jaké sponzory sehnal, zatím není jasné.

Vnitro navrhuje jeden zákon pro všechny volby a limity v kampani

Praha - Ministerstvo vnitra chce v novém volebním zákonu sjednotit normy pro všechny volby. Zavádí také pro voliče možnost obrátit se na soud při podezření z porušení pravidel ve vedení kampaně. Změny se týkají i nastavení výdajů na volební klání. Vyplývá to z návrhů, které vnitro zveřejnilo tento týden na webu v Knihovně připravované legislativy.

AKTUALIZOVÁNO

ČT a Prima čelí podezření z porušení objektivity před prezidentskou volbou

Praha – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí a Primou kvůli možnému porušení zákona při vysílání před prezidentskou volbou. Rada má podezření, že ve zpravodajských či publicistických pořadech mohla být porušena zásada objektivity a vyváženosti, informovala předsedkyně rady Kateřina Kalistová. O vysvětlení k některým pořadům týkajícím se prezidentské volby rada požádala také televizi Nova. Zástupci všech tří televizí sdělili, že zatím neobdrželi oficiální informace, a proto se nyní nebudou vyjadřovat.

Zeman s Fischerem možná porušili zákon, když předložili neuzavřené účetnictví

Praha – Za porušení zákona zřejmě senátní mandátový a imunitní výbor označí ve své kontrolní zprávě to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování nákladů na jejich prezidentskou kampaň. Jako jediní z devíti kandidátů po termínu splácejí své závazky a přijímají příspěvky na své volební účty. Výbor kromě vypracování zprávy žádné další kompetence nemá. Definitivně by o porušení kampaně rozhodoval Městský soud v Praze, pokud by se na něj obrátil některý z kandidátů.

Štědrý dar pro Fischera: od podnikatele Drába dostal 2,9 milionu na kampaň

Praha - Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer dostal od podnikatele Ladislava Drába 2,9 milionu korun. Na úhradu dluhu za kampaň tak Fischerovi zbývá sehnat ještě zhruba 5,3 milionu korun, řekl jeho spolupracovník Martin Hakauf. Fischer již dříve uvedl, že peníze na splacení závazků má zajištěny a postupně je uhradí.

AKTUALIZOVÁNO

Zemanův tým vedl při prezidentské kampani dvě účetnictví

Praha – Tým prezidenta Miloše Zemana během jeho předvolební kampaně vedl současně dvě účetnictví, jedno oficiální na transparentním účtu a druhé pod Stranou práv občanů – zemanovců (SPOZ) a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana. Tato sdružení „skrytě" platila podstatnou část nákladů.

AKTUALIZOVÁNO

Vyúčtování kampaně už předložili všichni. Uhrazeno nemá Zeman a Fischer

Praha – Vyúčtování prezidentské kampaně dodalo včas všech devět uchazečů o křeslo hlavy státu. Jako poslední dorazilo do Senátu před 14:00 účetnictví vítěze voleb, prezidenta Miloše Zemana. Materiály nyní v souladu se zákonem přezkoumá senátní mandátový a imunitní výbor, využít chce služeb externí auditorské firmy. Všechny výdaje nemají zatím uhrazeny Zeman a expremiér Jan Fischer.

Vyúčtování prezidentské kampaně už dodal i výtvarník Franz

Praha - V Senátu dnes dopoledne chybělo už jen vyúčtování prezidentské kampaně Miloše Zemana a Jana Fischera. Senátní mandátový a imunitní výbor měl ke kontrole k dispozici dokumenty od sedmi z devíti kandidátů. Ráno své účetnictví už dodal tým výtvarníka Vladimíra Franze. Není zcela zřejmé, kdy by dnes měly do podatelny v sídle horní komory dorazit i doklady od vítěze prezidentských voleb a jejich někdejšího hlavního favorita.

Fischer má údajně slíbené peníze na doplacení kampaně

Praha - Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer už má údajně slíbené dary na uhrazení milionových dluhů za kampaň. Již ve středu vyplatil Fischer podle údajů z transparentního účtu své prezidentské kampaně za různé služby celkem dva miliony korun. Dar právě v této výši mu v úterý na účet poslal právník Danieľ Palko. Ostatní dárce Fischer ještě zveřejnit nechce.

Účty za kampaň: Fischer mlží, Schwarzenberg má přebytek

Praha – Týmy prezidenta Miloše Zemana či neúspěšného kandidáta Jana Fischera v těchto dnech dokončují vyúčtování volební kampaně a příspěvků sponzorů, výkaz mají předat do konce března ke kontrole Senátu. Zemanův hlavní rival Karel Schwarzenberg (TOP 09) vyúčtování odevzdal dnes. Jeho příjmy byly 36,4 milionu korun, náklady na kampaň činily 36,3 milionu. Zbylo 115.00 korun. Bez slev a služeb zdarma by Schwarzenbergova kampaň stála 48,1 milionu.

Policie odložila Schwarzenbergovo trestní oznámení kvůli inzerátu

Praha – Policie odložila trestní oznámení, které podal tým neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) kvůli inzerátu, který vyšel v den druhého kola volby hlavy státu v Blesku a byl namířen proti Schwarzenbergovi. Uvedl to dnes server Týden.cz. „Provedeným šetřením nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující spáchání trestného činu, přestupku či správního deliktu," řekla webu policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Bakala dal Schwarzenbergovi na kampaň dva miliony korun

Praha – Miliardář Zdeněk Bakala daroval ve čtvrtek Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) na prezidentskou kampaň dva miliony korun. Schwarzenberg tak mohl uhradit poslední faktury, žádné další výdaje ani příjmy už neočekává. Řekl to mluvčí jeho kampaně Marek Pražák. Peníze od Bakaly podle něj posloužily k zaplacení inzerce. 

Splatit dluh za kampaň Fischerovi pomůže podnikatel Dráb

Praha - Se splacením dluhu za prezidentskou kampaň Janu Fischerovi pomůže podnikatel Ladislav Dráb, spolumajitel energetické skupiny CE Group. Dráb, který je Fischerovým známým, chce také ještě jednat s věřiteli.

Výbor není schopen posoudit účetnictví kampaní, chce audity

Praha – Financování kampaní kandidátů na prezidenta by měla prověřit auditorská firma. Uvedl to dnes senátní mandátový a imunitní výbor. Výbor podle usnesení není schopen sám posoudit, zda financování kampaní bylo podle ustanovení zákona, které nařizuje vést o něm účetnictví v plném rozsahu podle příslušné normy.

Podnikatel Winterstein dluhy za Fischerovu kampaň nezaplatí

Praha - Pražský podnikatel Tamir Winterstein mnohamilionové dluhy za prezidentskou kampaň Jana Fischera nezaplatí. Podle něj došlo ke špatné interpretaci. Fischerovi chce pomoci situaci řešit, ale ne úhradou dluhů.

Okamura: Nemám ambici řídit vše a do všeho kecat

Praha – Neúspěšný prezidentský kandidát Tomio Okamura nechce být ani předsedou strany ani premiérem. Na svém blogu tak reagoval na časté dotazy lidí, kdy založí vlastní stranu.

Dluhy za Fischerovu kampaň zaplatí developer Winterstein

Praha – Mnohamilionové dluhy z prezidentské kampaně uhradí za Jana Fischera jeho rodinný přítel, pražský podnikatel Tamir Winterstein. Píše o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD), kterému informaci potvrdil sám neúspěšný kandidát. „S panem Wintersteinem se velmi dobře známe, o problémech s dluhem jsme spolu samozřejmě mluvili. A dohodli jsme se, že se ujme práce na jeho umoření," uvedl Fischer.

Dluh Jana Fischera se snaží splatit lidé, přispívají i tisíce

Praha – Prezidentského kandidáta Jana Fischera nenechali lidé ve štychu ani po skončených volbách. Poté, co se ukázalo, že neúspěšný uchazeč nemá dostatek financí na uhrazení svých závazků, začali se lidé na jeho dluhy skládat.

AKTUALIZOVÁNO

Soud nevyhověl žádné ze stížností na volby, Zeman se stane prezidentem

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze 109 volebních stížností na prezidentské volby. V úterý dořešil poslední tři podněty – jeden odmítl pro opožděnost, dva zamítl. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana v prvním přímé volbě prezidenta. Neúspěšní stěžovatelé se ještě mohou teoreticky obrátit na Ústavní soud (ÚS). Případné stížnosti ale nemají přímý vliv na Zemanův nástup do funkce. Inaugurace se uskuteční 8. března.

Fischer: Uhrazení dluhu za volební kampaň je na dobré cestě

Praha – Uhrazení dluhu za předvolební kampaň je podle Jana Fischera „na dobré cestě". Neúspěšný prezidentský uchazeč prý bude schopen svým závazkům dostát. Fischer to dnes řekl novinářům poté, co se sešel s vítězem přímé volby hlavy státu Milošem Zemanem. Podle deníku Mladá fronta Dnes Fischer dluží za svou volební kampaň sedm až osm milionů korun.

K vyhrocení kampaně přispěl Schwarzenberg, ne já, tvrdí Klaus

Praha – Dosluhující prezident Václav Klaus odmítá podíl na vyhrocení kampaně před druhým kolem volby svého nástupce. K vyostření podle něj přispěl poražený prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09), který prý v kampani otevřel téma Benešových dekretů. Klaus to uvedl na svém webu v odpovědi na kritický dopis, který údajně obdržel.

Právníci: Pokud Fischer vrátil milion Chrenkovi, porušil zákon

Praha – Pokud skutečně neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer vrátil část peněz určených na volební kampaň dárci, podnikateli Tomáši Chrenkovi, porušil tím podle právníků volební zákon. Chrenek o vracení financí mluvil ve čtvrtečním rozhovoru v Mladé frontě DNES.

Fischer dluží za kampaň miliony, část musel poslat ze svého

Praha - Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer dluží na svou volební kampaň sedm až osm milionů korun. Na transparentním účtu má však momentálně jen 17.000 Kč. Nyní jedná se svými sponzory, jak dlužnou částku uhradit.

Nejvyšší správní vyřešil 48 stížností na volby. Žádné nevyhověl

Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) vyřešil ve středu dalších 48 volebních stížností, žádné z nich nevyhověl. V jednom případě sice zjistil chybu, výsledek hlasování v první přímé volbě prezidenta ale nemohla ovlivnit. Šlo pouze o dva hlasy lidí, jimž okrsková komise chybně neumožnila volit. Se svými stížnostmi neuspěli ani dokumentaristka Olga Sommerová nebo právní aktivista a blogger Tomáš Pecina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT