Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezidentská volba

Prezidentští kandidáti, jejich kampaň a výsledky voleb

Zemanova kampaň proti Drahošovi nebyla nezákonná, rozhodl Ústavní soud

Volební heslo prezidenta Miloše Zemana, které spojilo jeho protikandidáta Jiřího Drahoše s imigranty, sice bylo zjednodušující, ale neporušilo požadavky na čestnou a poctivou kampaň, rozhodl Ústavní soud. Odmítl tak první ze šesti stížností, které obdržel v souvislosti s prezidentskými volbami, píší České noviny.

Poškodil naší prestiž. Syndikát novinářů Slezáka kvůli rvačce vyloučil

Syndikát novinářů vyloučil ze svých řad ústřední postavu sobotního incidentu z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana, podnikatele Karla Slezáka. Slezák podle řídicího výboru organizace svým jednáním poškodil její prestiž a zájmy. Slezák se v pondělí prostřednictvím syndikátu omluvil a uvedl, že ve štábu jednal pod vlivem emocí.

Zemanovi popřál ke zvolení i Gorbačov. Je nutné budovat vztahy s Ruskem, řekl

Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov dnes pogratuloval Miloši Zemanovi k jeho znovuzvolení prezidentem. Vyjádřil naději, že se budou spolu dál podílet na naplňování spolupráce evropských zemí a budování a spravování přátelských vztahů s Ruskem. Blahopřání Zemanovi dnes zaslali i prezidenti Maďarska a Itálie János Áder a Sergio Mattarella. 

Muž, který napadl kameramana v Zemanově štábu, se omluvil

Karel Slezák, který o víkendu uhodil pěstí novináře ve volebním štábu Miloše Zemana, se omluvil za své chování. Slezák se označuje za novináře a v sobotu udeřil kameramana serveru Idnes.cz Alexandra Šulce, kterému se také omluvil. Byl prý rozrušen srdečním kolapsem kolegy. Informaci přinesl server Aktualně.cz. 

Výsledky prezidentských voleb jsou ve Sbírce zákonů. Mohou být napadnutelné

/ANKETA/ Výsledky letošních prezidentských voleb byly dnes ráno vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Mají podobu sdělení Státní volební komise o tom, že volby vyhrál Miloš Zeman nad Jiřím Drahošem až ve druhém kole. Výsledky bude možné od středy napadnout u Nejvyššího správního soudu.

Babiš se omluvil Emmě Smetana z DVTV za slovní útok na její rodinu

Premiér v demisi Andrej Babiš se v pondělí omluvil redaktorce internetové televize DVTV Emmě Smetana za slovní útok na její rodinu během sobotní tiskové konference k výsledku prezidentských voleb. Na Twitteru dnes napsal, že se jí za to hned omluvil v sms zprávě a nyní to dělá i veřejně.

ČEZ: Účast ředitele Beneše v Zemanově štábu nebyla politicky angažovaná

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž to dnes řekl ČTK. Beneš totiž patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací ČTK byla účast soukromou aktivitou Beneše.

Zemanovi pogratuloval německý prezident i Putin. Merkelová nereagovala

Vedle ruského prezidenta Vladimira Putina pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení českým prezidentem i jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier.

Metropole v hlavní roli. Nerozhodnutí voliči v Praze pomohli Zemanovi

/INFOGRAFIKA/ V Praze porazil Jiří Drahoš Miloše Zemana výrazně. Jeho převaha v metropoli ale možná byla méně zdrcující, než být mohla. Zeman v hlavním městě zmobilizoval mezi prvním a druhým kolem řadu nových voličů a tím si pojistil obhajobu úřadu.

Osobnosti jižní Moravy těší vysoká volební účast, mrzí ale porážka Drahoše

/FOTOGALERIE/ Staronovou hlavu státu vybíraly o víkendu tisíce voličů v kraji. Jak jsou s výsledkem druhého kola prezidentských voleb spokojené jihomoravské osobnosti, zjišťoval Deník Rovnost.

SOUHRN zpravodajství z prezidentských voleb. Přehledně s Deníkem

Přehledně a na jednom místě. Kompletní zpravodajství, které jsme pro vás celý víkend, tedy již od pátečního odpoledne, sledovali on-line. 

Horáček: Udělal jsem vše, aby zvítězil někdo jiný než Zeman

Neúspěšný kandidát z prvního kola letošních prezidentských voleb Michal Horáček uvedl, že během kampaně udělal vše pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Miloš Zeman. I on však bude jeho prezidentem. Horáček to řekl po volbě České televizi.  

Volební odpoledne: facka na sále i přehlídka hvězd

Reportéři Deníku pro vás zaznamenávali dění v obou štábech - u Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. Prohlédněte si fotogalerie i videa!

ANALÝZA: Vyhrál ten, kdo zná své voliče a ovládá politické řemeslo

/INFOGRAFIKA/ Politika je nevděčné, ošemetné a hodně náročné řemeslo. Prezident Miloš Zeman ho ovládá bravurně, jak potvrdily právě skončené volby. Jeho síla spočívá v tom, že ví, čeho chce dosáhnout, a je ochoten použít všemožné prostředky ke splnění cíle.

Den Ivana Hoffmana: Chleba levnější nebude

Většina voličů rozhodla, že Miloš Zeman je dobrý prezident a na to, aby si na Vysočině četl knížky, že je ho škoda. Voliči, kteří se Miloše Zemana chtěli zbavit, litují, že neměli silnějšího protikandidáta, protože tuší, že Miloš Zeman k poražení byl.

Pohledem Romana Gallo: Druhá šance pro Zemana

Když dneska pojedete autobusem, tramvají nebo vlakem, či budete stát ve frontě v obchodě, zkuste se porozhlédnout kolem sebe. Podívejte se po lidech, co tam budou s vámi.

Veleba: Prezident by měl zvolnit. Jeho program nevydrží ani zdravý

/ROZHOVOR/ Zejména poslední debata v České televizi podle předsedy SPO a senátora Jana Veleby přesvědčila voliče, aby svůj hlas ve druhém kole prezidentské volby vhodili Miloši Zemanovi a ne Jiřímu Drahošovi.

Tyto volby zřetelně ukázaly, jak je země rozštěpená, zní další zahraniční hlasy

V boji na ostří nože zvítězil v Česku protiislámský populismus. Volby také naznačily rozštěpenost země, přičemž zvolení Miloše Zemana českým prezidentem může příkopy mezi oběma tábory ještě prohloubit. Tak znějí další ohlasy, jež přicházejí ze zahraničí na české prezidentské volby.

Hilšer: Zeman není dobrá perspektiva do budoucnosti

Miloš Zeman nepředstavuje dobrou perspektivu do budoucnosti. Myslí si to lékař Marek Hilšer, který neuspěl v prvním kole prezidentských voleb a před druhým podpořil Jiřího Drahoše. I vzhledem k Zemanovu vítězství se hodlá nadále veřejně angažovat. Také řekl, že volby ukazují, jak je společnost rozdělená.

AKTUALIZOVÁNO

Průzkum: Drahoše polovina lidí volila proto, aby nevyhrál Zeman

Pro Jiřího Drahoše hlasovalo v prezidentském finále 47 procent jeho voličů především kvůli tomu, aby nevyhrál Miloš Zeman. Cíl skutečně zvolit Drahoše prezidentem mělo 52 procent jeho voličů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kantar TNS, který dnes zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

AKTUALIZOVÁNO

Pěsti proti novinářům ve štábu Zemana. Případ již šetří policisté

Pražští policisté potvrdili, že se zabývají napadením novinářů v pražském Top hotelu v táboře příznivců Miloše Zemana, ke kterému došlo včera. Průběh incidentu natočila jedna z novinářek na video a publikovala jej na sociálních sítích. Policisté případ vyšetřují pro podezření z výtržnictví. Trestní oznámení totiž v neděli podal jeden z novinářů. 

Pro Zemana hlasovali nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb hlavy státu a loňských sněmovních voleb po okresech, které dnes provedla ČTK.

Česko znovu zvolilo krajně pravicového prezidenta, píše britský The Guardian

V napjatém souboji s liberálním protivníkem byl těsnou většinou znovu zvolen populistický prezident, píše o českých prezidentských volbách britský list The Guardian. Podle něj to naznačuje vítězství protimigračních a krajně pravicových sil a potenciální otáčení české politiky protizápadním směrem.

Češi jsou už na východ od nás, napsal slovenský web Noviny.sk

Po českých prezidentských vlbách musí i ti nejzarytější odpůrci rozdělení Československa uznat, že to byl přece jen dobrý nápad, napsal slovenský web Noviny.sk. Web dále uvádí, že Slovensko má teď větší šanci zůstat součástí Západu, až se zrychlí proces evropské federalizace.

Putin gratuloval Zemanovi, podle něj prosazuje touhy českého národa

Ruský prezident Vladimir Putin poslal Miloši Zemanovi blahopřejný telegram k jeho znovuzvolení prezidentem České republiky. Informovala o tom televize NTV s odkazem na tiskovou službu Kremlu.

Politolog Šaradín: Změna stylu? Urážky přišly už v prvním projevu

/ANKETA/ Miloš Zeman obhájil mandát a bude prezidentem České republiky i v příštích pěti letech. Vítězství nad Jiřím Drahošem však bylo těsné. Celý dnešní den jsme pro vás ještě sledovali on-line.

V cizině přišlo k volbám přes 17 tisíc občanů. Vyhrál Drahoš

V zahraničí bodoval u krajanů a českých turistů v prezidentské volbě bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Dostal 90,28 procenta hlasů. Zisk prezidenta Miloše Zemana, jenž celkově funkci hlavy státu obhájil, činil 9,72 procenta. Uvádějí to údaje na volebním webu.

Nositelé naděje na změnu ani po těchto volbách nesmí rezignovat, tvrdí Halík

Výsledek prezidentské volby podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš. Holub to řekl s tím, že ho výsledek mrzí.

Ve kterých obcích dominoval Zeman a kde vyhrál Drahoš. Proklikejte si

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Přinásíme vám kompletní výsledky 2. kola prezidentské volby v přehledné mapě.

Komentáře: Zeman bude dál rozdělovat zemi, limitem bude zdraví

Prezident Miloš Zeman bude po svém znovuzvolení dál cíleně rozdělovat společnost a vzdalovat Česko od Západu, zatímco vliv jeho poradců poroste, shoduje se většina komentářů českých médií v reakci na výsledky voleb. Jediným limitem prezidenta v jeho druhém a posledním funkčním období bude podle nich Zemanovo zhoršující se zdraví a kondice.

Rány pěstí a vulgarity. V Zemanově štábu došlo k napadení novinářů

V pražském TOP Hotelu, ve štábu Miloše Zemana, došlo dnes k napadení novinářů. Celý průběh incidentu zaznamenala na video redaktorka Seznam Zprávy Pavla Kosová, která videa publikovala na sociálních sítích. Údajný podporovatel Miloše Zemana zde dvakrát pěstmi udeřil novináře do obličeje.

Drahošová: Manžel dal naději lidem, kteří chtějí změnu

/VIDEO/ Manželka Jiřího Drahoše Eva považuje výsledek finále prezidentských voleb i přes prohru za velký úspěch. Míní, že lidé chtějí změnu a poražený kandidát jim dal naději, že může přijít. 

AKTUALIZOVÁNO

REPORTÁŽ: Zemanův vítězný večírek plný polibků. A došlo i na pěsti

Ani nemoc nezabránila Tomiu Okamurovi, aby si nechal ujít večírek prezidenta Miloše Zemana k jeho oslavě obhajoby prezidentské funkce.

Klaus přišel pogratulovat Zemanovi. Obává se, že poražení výsledek nepřijmou

Bývalý prezident Václav Klaus se obává toho, že příznivci poraženého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše nepřijmou výsledek voleb. Dodal, že si je jistý, že Zeman a jeho spolupracovníci by porážku přijali. Bývalí a současný prezident Česka se spolu bavili jako dobří přátelé. Zeman Klause pozval na skleničku.

Milan Chovanec: Zeman říká věci naprosto jednoduše. Proto vyhrál

Pověřený předseda ČSSD Milan Chovanec byl vedle šéfa SPD Tomia Okamury jedním z mála politiků, kteří přišli podpořit prezidenta Miloše Zemana do jeho štábu ve chvílích napětí před vyhlášením výsledků druhého kola prezidentské volby. Jen pár okamžiků poté, co spolu s Danielem Hůlkou a dalšími Zemanovými příznivci dopěl státní hymnu, poskytl Deníku Chovanec stírající si z čela pot způsobený žárem z televizních reflektorů krátký rozhovor.

Zemana šlo porazit jen při výjimečné situaci. Ta nepřišla, píší zahraniční média

Po volební kampani zaměřené na zdvořilost v politice a na místo Česka v Evropě se voliči rozhodli se přidržet prezidenta Miloše Zemana, napsal americký list The New York Times. Podle slovenského SME bylo Zemana možné porazit jen při výjimečné situaci, která nenastala.

Doufám, že Zeman splní svá slova a bude proevropský, řekl Kulhánek

Neúspěšný prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek z výsledku voleb není příliš nadšen. Doufá, že vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman naplní svá slova z posledních dní o svých proevropských postojích.

Fischer je zklamán výsledkem voleb. Bude však dál veřejně působit

/VIDEO/ Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer je zklamán výsledkem voleb, ve druhém kole byl jeho favoritem Jiří Drahoš. Uvedl to na twitteru. Zároveň poblahopřál zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi k vítězství. Napsal, že ho povzbudila vysoká volební účast a že hodlá pokračovat ve veřejném působení.

AKTUALIZOVÁNO

Drahoš: Nezvítězili jsme, ale neprohráli. Z veřejného života neodejdu

/VIDEO, FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli volit. Řekl, že se nechystá odejít z veřejného života. Zemanovi popřál hodně sil a zdraví. Po zazpívání hymny České republiky se pozdravil s příznivci a poskytl krátký rozhovor Deníku.

EXKLUZIVNĚ

V Brně nabízel za hlas pro Zemana pět set korun

Volte Zemana, zaplatím vám, ozvalo se v pátek na Malinovského náměstí v Brně. Brněnský deník Rovnost získal exkluzivní výpověď muže, kterému za jeho hlas neznámý nabízel peníze.

AKTUALIZOVÁNO

Dobře naladěný Zeman přišel do volebního štábu, čekal na něj Čech i Veleba

/FOTOGALERIE/ Do volebního štábu v pražském Top hotelu dorazil dnes krátce po půl druhé odpoledne prezident Miloš Zeman se svou ženou Ivanou. Dobře naladěný Zeman pozdravil novináře, ale na jejich dotazy neodpovídal. Ve štábu se sešly desítky novinářů a také Zemanovi příznivci.

AKTUALIZOVÁNO

Herci, umělci, vědci. Drahoše podporují v Kongresovém centru stovky lidí

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Tým Jiřího Drahoše sleduje výsledky prezidentských voleb v Kongresovém centru v Praze. Do štábu se akreditovalo více novinářů než před dvěma týdny, zájem projevily téměř tři stovky novinářů. Za Drahošem přišlo také velké množství podporovatelů, kteří se mísí se zástupci médií v kuloárech, kde poskytují rozhovory. Atmosféra je napjatá.

Omyl ve volební komisi: Volička prý dostala dva Zemany

Na možný omyl v jednom ze znojemských volebních okrsků upozornil ještě v pátek večer na sociální síti Facebook uživatel Vladimír Procházka. „Přítelkyně volila ve Znojmě na Pražské, 5. okrsek. Starší usměvavý pán říkal: Už to tady pro vás mám přichystané, a dal jí dva Zemany. Upozornila ho na to a on Drahoše ani nemohl najít,“ napsal Procházka.

KOMENTÁŘ: Ať žije přímá volba. Přinesla plno dobrých zpráv

Dnes asi nenajdete ústavního právníka, který by neřekl, že zavedení přímé prezidentské volby bylo chybou. Nadělalo v ústavním pořádku neplechy, protože je nesystémovým prvkem. Nevypořádalo se s pravomocemi hlavy státu, které by logicky měly být širší. Dominantní osobnosti tak mají tendenci vybočovat z ústavního rámce, neboť argumentují nejsilnějším mandátem od voličů.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman je znovu prezidentem. Drahoš mu pogratuloval

/ANKETA, FOTO, VIDEO/ Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období. Ve finále porazil Jiřího Drahoše. Celý víkend pro vás sledujeme on-line.

Finále voleb: stovky novinářů i policejní ochranky v akci

/FOTOGALERIE Z ROKU 2013/ Pět let poté, téměř na den přesně, se dnes odpoledne prezident Miloš Zeman vrátí „na místo činu“. Do Top Hotelu Praha, kde v lednu 2013 slavil vítězství v historicky první přímé volbě hlavy státu.

Muž ve volební komisi popíjel alkohol, předsedkyně ho vyloučila

Při dohlížení na páteční volení Brňanů se jeden z komisařů několikrát posilnil alkoholem. Na muže ve volební komisi v okrsku Stránice v Brně-středu proto jeho kolegové přivolali strážníky.

Michal Horáček: Nevylučuju, že se budu dál politicky angažovat

/FOTOGALERIE/ „Byl bych rád, kdyby demokracie měla demokraty, čili aktivní lidi, kteří tu demokracii provozují. Prosím vás, přijďte volit,“ vzkázal lidem jeden z devíti kandidátů na prezidenta Michal Horáček ve volební místnosti v Roudnici nad Labem.

AKTUALIZOVÁNO

Dva prezidentští kandidáti v Budějovicích nestačili. Komise nabízela i Fischera

Ve volební místnosti v českobudějovické církevní základní škole na Rudolfovské třídě zmátli voliče. Kromě volebních lístků se jmény Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tady lidem asi čtvrt hodiny dávali na výběr ještě třetí lístek se jménem Pavla Fischera. Tedy jednoho z kandidátů, kteří neuspěli v prvním kole voleb.

Zeman odvolil. Hlasování se tentokrát obešlo bez incidentu

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas ve druhém kole prezidentských voleb. Před komisí zažertoval a připomněl dva týdny starý incident, kdy jeho hlasování v prvním kole narušil protest polonahé ukrajinské aktivistky.  U vstupu do místnosti dnes proto panovala přísnější bezpečnostní opatření, přibližně dvacet novinářů se dovnitř nedostalo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT