Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezidentská volba

Prezidentští kandidáti, jejich kampaň a výsledky voleb

Drahoš už odhlasoval. Doufá ve velkou volební účast

/FOTOGALERIE/ Prezidentský kandidát Jiří Drahoš s manželkou Evou odevzdali dnes odpoledne hlasy ve druhém kole prezidentských voleb. Drahoš po volebním aktu požádal všechny, komu záleží na budoucnosti země, aby šli také volit. Přál by si, aby účast byla alespoň stejná jako v prvním kole, tedy přibližně 62 procent.

AKTUALIZOVÁNO

V Teplicích odvolil zrcadlový muž. K vidění byl naposledy před 18 lety

Mirror Man, tedy Zrcadlový muž volil prezidenta v pátek večer na Gymnáziu v Teplicích.

AKTUALIZOVÁNO

Babiše bych nejmenoval premiérem ani ve třetím pokusu, řekl Drahoš

Jiří Drahoš by jako prezident nejmenoval šéfa ANO Andreje Babiše do funkce premiéra, pokud by mu ho v případném třetím pokusu o složení vlády navrhl šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Drahoš to dnes řekl krátce před otevřením volebních místností v rozhovoru pro Český rozhlas.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Přemýšlejte. A pak hlasujte

/INFOGRAFIKA/ Když se zamilujete, jste zaslepení a neposloucháte, co vám říká maminka. Hormony pracují a analytická část mozku spí. Uvědomila jsem si to včera, když mi volal čtenář z Ostravy. Vyčinil mi, že jsem zaujatá proti Miloši Zemanovi a píšu neobjektivně. Požadovala jsem důkazy.

Duel na ČT byl nejsledovanější debatou v historii. Vidělo jej 2,7 milionu lidí

Čtvrteční prezidentskou debatu Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi sledovalo v souhrnu 2,7 milionu diváků starších 15 let. Stala se tak nejsledovanější televizní politickou debatou v historii měření sledovanosti. Na obrazovkách jej v průměru sledovalo 2,7 milionu diváků starších 15 let. Dalších více než 80 tisíc ho včera vidělo na internetu.

Demagog: Zeman měl v České televizi 14 nepravdivých výroků. Drahoš tři

Ve čtvrteční debatě prezidentských kandidátů v České televizi pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz. Zeman řekl 52 faktických výroků, z toho jich 14 server vyhodnotil jako nepravdu. Druhý kandidát Jiří Drahoš měl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé.

AKTUALIZOVÁNO

Volby provází zájem voličů. V Brně se opil komisař, zasahovala policie

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Volební místnosti se pro páteční den uzavřely. Rozhodnout o vítězi prezidentských voleb budou moci ještě lidé v sobotu, a to od 8 do 14 hodin. Volby provází zájem voličů, leckde přesáhla volební účast 50 procent. Celý volební víkend sledujeme on-line.

Drahoš přitvrdil. Zeman byl rezignovaný a skleslý, hodnotí výkony média

Ve druhé prezidentské debatě, kterou ve čtvrtek večer vysílala Česká televize, se Jiří Drahoš výrazně zlepšil. Některé servery dokonce míní, že současného prezidenta Miloše Zemana porazil. Poukazují na to, že Drahošovi vyhovoval formát debaty, která byla podle některých klidná a věcná. Většina médií pak chválí výkon moderátorky Světlany Witowské. V závěru debaty ji ocenili i oba kandidáti.

Witowská v debatě obstála. Dobře připravená, důrazná a korektní, chválí politici

Někteří politici v prvních ohlasech na twitteru chválí moderátorku České televize Světlanu Witowskou za způsob vedení dnešní předvolební debaty mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho vyzyvatelem Jiřím Drahošem. Podle nich se ukázal význam, jaký mají veřejnoprávní média. 

Pohledem Romana Galla: Nenechme se strašit

Zemana, nebo Drahoše? Tato otázka dělí a rozděluje. Vstoupila do našich domovů, do debat v hospodách, na fotbale, štěpí rodiny, sousedy, kamarády.

Neúspěšný kandidát Hynek podpoří ve volbách Zemana. Odpověděl mu prý na otázky

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek podpoří v prezidentských volbách současného prezidenta Miloše Zemana. Řekl to po dnešní debatě Jiřího Drahoše a Zemana v České televizi. Oběma kandidátům prý také zaslal otázky, odpověděl mu na ně jen prezident.

Den Ivana Hoffmana: Infarktové finále

Prezidentská volba graduje rozhodujícím druhým kolem. Šance soupeřů jsou vyrovnané a voliči se ocitají pod značným tlakem, neboť rozhodnout může několik málo hlasů.

GLOSA: Drahoš přitvrdil, Zeman nepřekvapil. Vítězem je Witowská

/KOMENTÁŘ KATEŘINY PERKNEROVÉ/ Prezidentská debata v České televizi splnila účel. Byla důstojná, vyvážená a hlavně umožnila lidem doladit si názor na oba kandidáty, Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

Za Atlantikem už Češi volí prezidenta. První přišli k urnám voliči v Brazílii

Jako první přišli k prezidentským volbám už ve čtvrtek čeští voliči na zastupitelských úřadech v Brazílii. Volí se ale také ve Spojených státech, Argentině či Chile. V Česku začnou volby zítra ve 14 hodin.

AKTUALIZOVÁNO

Drahoš chce oslovit voliče vizí státu, Zeman program nepředstavil

Moderní a bezpečný stát začleněný v Evropské unii a NATO, nezneužívání ústavy nebo podporu schopností lidí uvádí mezi vizemi prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Jeho soupeř a současný prezident Miloš Zeman na rozdíl od prvních přímých voleb programové priority svého případného dalšího mandátu na Pražském hradě veřejnosti nepředstavil. Ve svých vystoupeních často mluví o boji proti migraci, umožnění referenda o členství v Evropské unii nebo o ekonomické diplomacii.

Mistr etikety Ladislav Špaček: Miloš Zeman je příkladem pokleslého vkusu

/ROZHOVOR/ Jak Ladislav Špaček hodnotí prezidentský šatník a může si hlava státu obléknout, co chce? Proč má mužské odívání více pravidel než to ženské a jaké dělají obě pohlaví chyby a proč ženy telefonují více než muži, prozradil v rozhovoru Mr. Etiketa a někdejší poradce Václava Havla Ladislav Špaček.

Tomáš Sedláček: Volit Babiše? To je chování ovce se stockholmským syndromem

/ROZHOVOR/ Ekonom Tomáš Sedláček je mužem mnoha zájmů, debatér, esejista, optimista a srdcař. Momentálně se vedle svého oboru hodně věnuje teologii a logice. Vtipně podotýká, že slavní mistři logiky nekončili úplně dobře, protože jejich mozky tu zátěž nevydržely, ale "u nás, kde zároveň platí, že jedna je i není jedna, by se museli zbláznit asi za hodinu".

Jiří Drahoš: S premiérem bych usiloval o zrušení migračních kvót

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve volebním štábu Jiřího Drahoše včera panovala uvolněná atmosféra, což mě po ukřičené debatě na TV Prima až překvapilo. Profesor Jiří Drahoš se těší do České televize a má radost, že ho ve čtvrtek přijedou do Suchdola podpořit zemědělci na dvaceti traktorech. Z představitele akademického světa se z něj díky kampani a stovkám vystoupení pomalu stává veřejně známá osobnost. Voliči rozhodnou, zda to tak zůstane i v příštích pěti letech.

Při minulém kole napadla Zemana Ukrajinka. Policie změny v bezpečnosti nechystá

Policie neplánuje zvláštní bezpečnostní opatření v místě, kde bude ve druhém kole prezidentských voleb volit prezident Miloš Zeman. Nastavena budou standardní bezpečnostní opatření, uvedl dnes mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Mošnov fandí Zemanovi, v sousedním Petřvaldě by mohl vyhrát Drahoš

V prvním kole prezidentských voleb byl v Moravskoslezském kraji jasným vítězem Miloš Zeman. Triumfoval v 283 obcích, které by tak mohly mít v tuto chvíli na ceduli napsáno Zemanovo“. Druhý finalista, Jiří Drahoš, se těšil z prvenství v obcích na rodném Jablunkovsku, celkově zvítězil napříč naším krajem na 17 místech, která by naopak mohla vítat návštěvníky cedulí „Drahošovo“.

Koho budou volit politici Moravskoslezského kraje?

/ANKETA/ Redakce Deníku oslovila politiky Moravskoslezského kraje s otázkou: Kterému ze dvou finalistů prezidentské volby fandíte, koho z nich byste chtěli za prezidenta a proč?

AKTUALIZOVÁNO

Soukromí zemědělci podpořili Drahoše. S traktory ho doprovodili na Kulaťák

/FOTOGALERIE/ Prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše dnes ráno do Prahy přijeli podpořit sedláci z Asociace soukromého zemědělství ČR. Zorganizovali čestnou jízdu 25 traktorů, kterou Drahoše doprovodili z pražských Lysolají, kde bydlí, na Vítězné náměstí. 

O voličské průkazy byl mezi Pražany zájem. Někde se na ně stály fronty

Pražské radnice evidovaly tisíce žádostí o vydání voličských průkazů pro nastávající druhé kolo prezidentských voleb. Praha 6 hlásila přes pět tisíc žádostí, jinde to byly až dva tisíce. Lhůta pro podávání žádostí skončila včera v 16 hodin. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční tento pátek a sobotu.

V Zemanově baště doufají, že přijede na pivo. Drahošova je "na konci světa"

/REPORTÁŽ/ Když člověk projde obcí Čejkovice na Znojemsku, má téměř jistotu, že potká nějakého příznivce stávajícího prezidenta Miloše Zemana. V prvním kole ho tam volilo více než sedmasedmdesát procent voličů. Nejvíce na Jižní Moravě. To v obci Stálky, také na Znojemsku, je situace úplně opačná. Většina tamních voličů měla za svého favorita Jiřího Drahoše.

Jiří Drahoš: S premiérem bych usiloval o zrušení migračních kvót

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve volebním štábu Jiřího Drahoše včera panovala uvolněná atmosféra, což mě po ukřičené debatě na TV Prima až překvapilo. Profesor Jiří Drahoš se těší do České televize a má radost, že ho ve čtvrtek přijedou do Suchdola podpořit zemědělci na dvaceti traktorech. Z představitele akademického světa se z něj díky kampani a stovkám vystoupení pomalu stává veřejně známá osobnost. Voliči rozhodnou, zda to tak zůstane i v příštích pěti letech.

Drahoš: Výběr témat v duelu byl bulvární, chyběla důležitá témata

Výběr témat, o kterých v úterý večer debatovali prezidentští kandidáti v duelu televize Prima, označil jeden z účastníků Jiří Drahoš za "spíše bulvární". V debatě podle něj chyběla "prezidentská" témata důležitá pro společnost týkající se třeba zahraniční politiky nebo sociálních věcí. Drahoš to dnes řekl ČTK. Prima označení bulvární odmítla.

ANALÝZA: Zemanovi „panoši“ a Drahošovy neznámé

/INFOGRAFIKA/ Zásadní je, kdo se stane prezidentem České republiky. Pro výkon funkce je ale neméně důležité, kým se příští hlava státu obklopí.

Chcete vědět, jak dopadnou volby? Sledujte Hořovice a Slaný

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Pokud budete v sobotu odpoledne nervózně sledovat, jak se při sčítání výsledků druhého kola prezidentské volby přelévají desetinky procenta hlasů od Miloše Zemana k Jiřímu Drahošovi (či opačně), podívejte se, zda statistici už sečetli všechny okrsky v Hořovicích či ve Slaném. V těchto dvou středočeských městech volí lidé naprosto „průměrně“.

Hejtman Netolický rozcupoval duel na Primě, volí Drahoše

Pardubický hejtman Martin Netolický bude stejně jako někteří další hejtmani z ČSSD volit Jiřího Drahoše. Před pěti lety přitom podporoval Zemana.

Volební komise zapsala Marku Hilšerovi nulu, získal ale více než dvacet hlasů

Nejprve údiv a pochybnosti nad výsledkem voleb, pak zjištění, že volební komise ve vsi skutečně zápis z prvního kola popletla. To byla zkušenost mladé voličky Veroniky Kadavé z Jiřetína pod Bukovou na Jablonecku. 

AKTUALIZOVÁNO

Kandidáti se sešli v poslední debatě. Řešili kampaně i Babiše

/ON-LINE REPORTÁŽ/ Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se dnes sešli v České televizi v závěrečné prezidentské debatě. Zeman na její úvod vyzval lidi, aby šli k volbám. Drahoš Zemana označil za prezidenta uplynulé éry kmotrů. Kandidáti řešili také zahraniční otázky, financování kampaní či vydání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

AKTUALIZOVÁNO

Jmenování vlády? Drahoš: Zemanovi nejde o Česko jako o jeho samotného

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman se nechová státnicky, když plánuje jiný postup v otázce jmenování premiéra a vlády pro případ svého úspěchu a neúspěchu ve druhém kole prezidentských voleb. České televizi to dnes řekl Zemanův soupeř ve volbách Jiří Drahoš. Hlava státu podle Drahoše bere místo prospěchu České republiky v potaz svůj vlastní prospěch, což by jako státník dělat neměl.

Demagog: Zeman v debatě pronesl více výroků. Ale také si častěji vymýšlel

V televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Zeman. Podle analýzy serveru Demagog.cz sdělil během úterního asi hodinového pořadu 28 faktických výroků, jako nepravdivé server vyhodnotil sedm z nich.

Kdo vyhraje prezidentské volby? Zemanův kurz znovu klesá, Drahoš si pohoršil

Kurzy obou kandidátů na vítězství v prezidentských volbách se během posledních dvou týdnů otočily. Zatímco bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš u bookmakerů mírně ztratil, kurz prezidenta Miloše Zemana v posledních dnech klesá. Celkový objem sázek již nyní téměř čtyřnásobně překročil částku prosázenou před pěti lety.   

Komentář Kateřiny Perknerové: V aréně se lvy Drahoš nemohl vyhrát

Dlouho očekávaná debata TV Prima voličům v rozhodování určitě nepomohla. Televize dobře věděla, proč pořad přesunula ze studia do Hudebního divadla v Karlíně. Nešlo totiž o seriózní diskusi, ale o show. A v té Jiří Drahoš, zvyklý na akademické prostředí, zvítězit nemůže.

Zeman Drahoše v debatě předčil, tvrdí experti. Kritizovali i mdlý výkon Voříška

V první prezidentské debatě kandidáti nepřekvapili a dominoval Miloš Zeman, shodli se experti na politický marketing. Podle Martina Joachymstála v duelu na TV Prima svého konkurenta Jiřího Drahoše přetlačil. Převahu Zemana v debatě viděla také expertka Alžběta Králová. Drahoš se podle ní pokoušel vést seriózní debatu v neseriózním prostředí. Duel ovlivnil také mdlý výkon moderátora Karla Voříška, který nedokázal ukáznit hlučné publikum.

ANALÝZA: Zeman se stylizuje do role levičáka. Drahoš oslovuje liberály

V přímé prezidentské volbě lidé řeší především to, jak jsou kandidáti sympatičtí, zda mluví srozumitelně a dokážou reprezentovat Českou republiku. Nebo jak dokáží hájit její zájmy v zahraničí. 

Prezident může leccos. Zastavit migranty ne

/INFOGRAFIKA/ Novinové rozhovory a televizní spoty jsou plné slibů, návrhů a pohledů prezidentských kandidátů na to, jak by měly vypadat daně, důchody, vybavení armády nebo volba starostů. Nic z toho přitom prezident zařídit nemůže. V České republice je parlamentní systém s dominantní rolí sněmovny, Senátu a vlády.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman se poprvé střetl s Drahošem. V debatě řešili migraci, zbraně i církve

Miloš Zeman a Jiří Drahoš se dnes střetli v první televizní debatě před finále voleb hlavy státu, kterou poznamenala bouřlivá atmosféra. Oponovali si v otázkách jmenování premiéra, ovlivňování voleb nebo migrace. Zeman vytýkal Drahošovi například nezkušenost, bývalý předseda Akademie věd poukazoval mimo jiné na to, že současný prezident často mění názory. 

OBRAZEM: Zeman versus Drahoš. Kterému z kandidátů dávají přednost celebrity?

Druhé kolo prezidentské volby je již za dveřmi a svou podporu kandidátům na prezidenta vyjadřují i mnohé známé osobnosti. Kteří herci či zpěváci si přejí na Hradě Jiřího Drahoše a kdo fandí Miloši Zemanovi? Prohlédněte si naší fotogalerii. 

Superdebata na ČT bude i s politiky. Babiš odmítl zkoušet Zemana

Finálová superdebata před druhým kolem prezidentské volby, která se ve čtvrtek večer odehraje v Rudolfinu a odvysílají ji ČT1 a ČT24, už dostává konkrétní obrysy. Kromě moderátorky Světlany Witowské a obou kandidátů do ní nakonec zasáhnou i politici. Jak se Deníku podařilo zjistit, Česká televize teprve na začátku týdne určila aranžmá poslední prezidentské diskuse.

Telička: Rozhodnutí ANO volit Zemana je gól do vlastní brány

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník) kritizoval hnutí ANO za pondělní doporučení volit Zemana. Podle Teličky, který byl za ANO zvolen do europarlamentu, ale loni se s hnutím rozešel, ANO popírá mnohé z toho, co stálo u jeho zrodu. Kriticky se k Zemanovi staví i další europoslanec ANO Tomáš Ježek, jenž na twitteru sdílel starší článek zveřejněný na stránkách hnutí, který označuje Zemana za ochránce korupce.

Pokud Zeman prohraje prezidentské volby, jmenuje Babiše premiérem

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem před koncem svého prezidentského mandátu, pokud ve víkendových prezidentských volbách prohraje. Pokud volby vyhraje, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády. Vyplývá to z dnešního vyjádření prezidenta v televizi Barrandov. Jeho protikandidát Jiří Drahoš podle Zemana nebude mít šanci do výběru premiéra v druhém pokusu zasáhnout.

Drahoš jako „vítač“? Nejvíce cizinců ale přijímala Zemanova vláda

Předvolební billboardy a inzeráty s vyretušovaným portrétem jakoby omládlého Miloše Zemana, které od minulého týdne podél silnic a na stránkách novin nelze přehlédnout, staví dosavadního prezidenta do role rozhodného ochránce národa před imigranty.

Úspory kandidátů: Zeman 12 milionů, Drahoš dva miliony

Mám dvě místnosti na Vysočině, nafukovací člun a nepočítaně knih, říkával Miloš Zeman v roce 2013, kdy se poprvé ucházel o post prezidenta republiky. Nyní, krátce před druhým kolem voleb, ve kterých se stávající hlava státu uchází o znovuzvolení, je konkrétnější.  

Zeman byl sám v debatě na TV Barrandov, s moderátorem vtipkoval

Prezident Miloš Zeman dnes večer vedl volební debatu na TV Barrandov, v níž byl sám, v uvolněné atmosféře. S moderátorem a vlastníkem televize Jaromírem Soukupem vtipkoval, například o tom, že jeho první politickou chybou bylo, když jako dítě plakal kvůli smrti komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Místo Zemanova soupeře v druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše, který se pořadu nezúčastnil, nechala televize prázdnou židli.

AKTUALIZOVÁNO

ANO vyzvalo své členy a voliče, aby dali ve volbách hlas Zemanovi

Hnutí ANO vyzvalo dnes své členy, voliče a sympatizanty, aby ve druhém kole prezidentských voleb dali svůj hlas Miloši Zemanovi. Shodl se na tom výbor hnutí. Vedení ANO považuje nynější hlavu státu za zkušeného politika a ztotožňuje se s jeho postoji. Novinářům to po jednání stranického výboru řekl šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Drahoš ukončil kontaktní kampaň, bývalí soupeři ho dále podpoří

/FOTOGALERIE/ Finalista prezidentských voleb Jiří Drahoš dnes v pražské Lucerně ukončil kontaktní část kampaně. Nyní se soustředí na televizní debaty či rozhovory s médii. V přesvědčování nerozhodnutých voličů budou v příštích dnech za něj pokračovat jeho bývalí protikandidáti Michal Horáček, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Na jeho podporu uspořádají v českých městech koncerty.

Devět lží. Server Demagog.cz vystavil Zemanovi účet za diskuzi na Nově

Prezident Miloš Zeman podle analýzy serveru Demagog.cz v nedělní diskusi na televizi Nova mluvil pravdu v 11 ze 32 faktických výroků, které během pořadu řekl. V devíti případech naopak tvůrci projektu ohodnotili jeho prohlášení jako nepravdivá, mimo jiné v okamžiku, kdy mluvil o svém postoji k euru. V deseti případech hodnotí projekt výroky jako zavádějící a dva výroky nebylo možné ověřit.

AKTUALIZOVÁNO

Kurzy na prezidenta jsou vyrovnané. Na Zemana vsadil sázkař dva miliony

Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš u bookmakerů ztratil, současný prezident Miloš Zeman naopak získal. Vyrovnané jsou také sázky. Páteční rekordní sázku u Tipsportu za 645 000 korun na Drahoše dnes překonal klient Fortuny, který vsadil 2,2 milionu na Zemana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT