Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Prezidentská volba

Prezidentští kandidáti, jejich kampaň a výsledky voleb

Neúspěšný kandidát Hynek podpoří ve volbách Zemana. Odpověděl mu prý na otázky

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek podpoří v prezidentských volbách současného prezidenta Miloše Zemana. Řekl to po dnešní debatě Jiřího Drahoše a Zemana v České televizi. Oběma kandidátům prý také zaslal otázky, odpověděl mu na ně jen prezident.

Den Ivana Hoffmana: Infarktové finále

Prezidentská volba graduje rozhodujícím druhým kolem. Šance soupeřů jsou vyrovnané a voliči se ocitají pod značným tlakem, neboť rozhodnout může několik málo hlasů.

GLOSA: Drahoš přitvrdil, Zeman nepřekvapil. Vítězem je Witowská

/KOMENTÁŘ KATEŘINY PERKNEROVÉ/ Prezidentská debata v České televizi splnila účel. Byla důstojná, vyvážená a hlavně umožnila lidem doladit si názor na oba kandidáty, Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

Za Atlantikem už Češi volí prezidenta. První přišli k urnám voliči v Brazílii

Jako první přišli k prezidentským volbám už ve čtvrtek čeští voliči na zastupitelských úřadech v Brazílii. Volí se ale také ve Spojených státech, Argentině či Chile. V Česku začnou volby zítra ve 14 hodin.

AKTUALIZOVÁNO

Drahoš chce oslovit voliče vizí státu, Zeman program nepředstavil

Moderní a bezpečný stát začleněný v Evropské unii a NATO, nezneužívání ústavy nebo podporu schopností lidí uvádí mezi vizemi prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Jeho soupeř a současný prezident Miloš Zeman na rozdíl od prvních přímých voleb programové priority svého případného dalšího mandátu na Pražském hradě veřejnosti nepředstavil. Ve svých vystoupeních často mluví o boji proti migraci, umožnění referenda o členství v Evropské unii nebo o ekonomické diplomacii.

Mistr etikety Ladislav Špaček: Miloš Zeman je příkladem pokleslého vkusu

/ROZHOVOR/ Jak Ladislav Špaček hodnotí prezidentský šatník a může si hlava státu obléknout, co chce? Proč má mužské odívání více pravidel než to ženské a jaké dělají obě pohlaví chyby a proč ženy telefonují více než muži, prozradil v rozhovoru Mr. Etiketa a někdejší poradce Václava Havla Ladislav Špaček.

Tomáš Sedláček: Volit Babiše? To je chování ovce se stockholmským syndromem

/ROZHOVOR/ Ekonom Tomáš Sedláček je mužem mnoha zájmů, debatér, esejista, optimista a srdcař. Momentálně se vedle svého oboru hodně věnuje teologii a logice. Vtipně podotýká, že slavní mistři logiky nekončili úplně dobře, protože jejich mozky tu zátěž nevydržely, ale "u nás, kde zároveň platí, že jedna je i není jedna, by se museli zbláznit asi za hodinu".

Jiří Drahoš: S premiérem bych usiloval o zrušení migračních kvót

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve volebním štábu Jiřího Drahoše včera panovala uvolněná atmosféra, což mě po ukřičené debatě na TV Prima až překvapilo. Profesor Jiří Drahoš se těší do České televize a má radost, že ho ve čtvrtek přijedou do Suchdola podpořit zemědělci na dvaceti traktorech. Z představitele akademického světa se z něj díky kampani a stovkám vystoupení pomalu stává veřejně známá osobnost. Voliči rozhodnou, zda to tak zůstane i v příštích pěti letech.

Při minulém kole napadla Zemana Ukrajinka. Policie změny v bezpečnosti nechystá

Policie neplánuje zvláštní bezpečnostní opatření v místě, kde bude ve druhém kole prezidentských voleb volit prezident Miloš Zeman. Nastavena budou standardní bezpečnostní opatření, uvedl dnes mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Mošnov fandí Zemanovi, v sousedním Petřvaldě by mohl vyhrát Drahoš

V prvním kole prezidentských voleb byl v Moravskoslezském kraji jasným vítězem Miloš Zeman. Triumfoval v 283 obcích, které by tak mohly mít v tuto chvíli na ceduli napsáno Zemanovo“. Druhý finalista, Jiří Drahoš, se těšil z prvenství v obcích na rodném Jablunkovsku, celkově zvítězil napříč naším krajem na 17 místech, která by naopak mohla vítat návštěvníky cedulí „Drahošovo“.

Koho budou volit politici Moravskoslezského kraje?

/ANKETA/ Redakce Deníku oslovila politiky Moravskoslezského kraje s otázkou: Kterému ze dvou finalistů prezidentské volby fandíte, koho z nich byste chtěli za prezidenta a proč?

AKTUALIZOVÁNO

Soukromí zemědělci podpořili Drahoše. S traktory ho doprovodili na Kulaťák

/FOTOGALERIE/ Prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše dnes ráno do Prahy přijeli podpořit sedláci z Asociace soukromého zemědělství ČR. Zorganizovali čestnou jízdu 25 traktorů, kterou Drahoše doprovodili z pražských Lysolají, kde bydlí, na Vítězné náměstí. 

O voličské průkazy byl mezi Pražany zájem. Někde se na ně stály fronty

Pražské radnice evidovaly tisíce žádostí o vydání voličských průkazů pro nastávající druhé kolo prezidentských voleb. Praha 6 hlásila přes pět tisíc žádostí, jinde to byly až dva tisíce. Lhůta pro podávání žádostí skončila včera v 16 hodin. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční tento pátek a sobotu.

V Zemanově baště doufají, že přijede na pivo. Drahošova je "na konci světa"

/REPORTÁŽ/ Když člověk projde obcí Čejkovice na Znojemsku, má téměř jistotu, že potká nějakého příznivce stávajícího prezidenta Miloše Zemana. V prvním kole ho tam volilo více než sedmasedmdesát procent voličů. Nejvíce na Jižní Moravě. To v obci Stálky, také na Znojemsku, je situace úplně opačná. Většina tamních voličů měla za svého favorita Jiřího Drahoše.

Jiří Drahoš: S premiérem bych usiloval o zrušení migračních kvót

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve volebním štábu Jiřího Drahoše včera panovala uvolněná atmosféra, což mě po ukřičené debatě na TV Prima až překvapilo. Profesor Jiří Drahoš se těší do České televize a má radost, že ho ve čtvrtek přijedou do Suchdola podpořit zemědělci na dvaceti traktorech. Z představitele akademického světa se z něj díky kampani a stovkám vystoupení pomalu stává veřejně známá osobnost. Voliči rozhodnou, zda to tak zůstane i v příštích pěti letech.

Drahoš: Výběr témat v duelu byl bulvární, chyběla důležitá témata

Výběr témat, o kterých v úterý večer debatovali prezidentští kandidáti v duelu televize Prima, označil jeden z účastníků Jiří Drahoš za "spíše bulvární". V debatě podle něj chyběla "prezidentská" témata důležitá pro společnost týkající se třeba zahraniční politiky nebo sociálních věcí. Drahoš to dnes řekl ČTK. Prima označení bulvární odmítla.

ANALÝZA: Zemanovi „panoši“ a Drahošovy neznámé

/INFOGRAFIKA/ Zásadní je, kdo se stane prezidentem České republiky. Pro výkon funkce je ale neméně důležité, kým se příští hlava státu obklopí.

Chcete vědět, jak dopadnou volby? Sledujte Hořovice a Slaný

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Pokud budete v sobotu odpoledne nervózně sledovat, jak se při sčítání výsledků druhého kola prezidentské volby přelévají desetinky procenta hlasů od Miloše Zemana k Jiřímu Drahošovi (či opačně), podívejte se, zda statistici už sečetli všechny okrsky v Hořovicích či ve Slaném. V těchto dvou středočeských městech volí lidé naprosto „průměrně“.

Hejtman Netolický rozcupoval duel na Primě, volí Drahoše

Pardubický hejtman Martin Netolický bude stejně jako někteří další hejtmani z ČSSD volit Jiřího Drahoše. Před pěti lety přitom podporoval Zemana.

Volební komise zapsala Marku Hilšerovi nulu, získal ale více než dvacet hlasů

Nejprve údiv a pochybnosti nad výsledkem voleb, pak zjištění, že volební komise ve vsi skutečně zápis z prvního kola popletla. To byla zkušenost mladé voličky Veroniky Kadavé z Jiřetína pod Bukovou na Jablonecku. 

AKTUALIZOVÁNO

Kandidáti se sešli v poslední debatě. Řešili kampaně i Babiše

/ON-LINE REPORTÁŽ/ Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se dnes sešli v České televizi v závěrečné prezidentské debatě. Zeman na její úvod vyzval lidi, aby šli k volbám. Drahoš Zemana označil za prezidenta uplynulé éry kmotrů. Kandidáti řešili také zahraniční otázky, financování kampaní či vydání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

AKTUALIZOVÁNO

Jmenování vlády? Drahoš: Zemanovi nejde o Česko jako o jeho samotného

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman se nechová státnicky, když plánuje jiný postup v otázce jmenování premiéra a vlády pro případ svého úspěchu a neúspěchu ve druhém kole prezidentských voleb. České televizi to dnes řekl Zemanův soupeř ve volbách Jiří Drahoš. Hlava státu podle Drahoše bere místo prospěchu České republiky v potaz svůj vlastní prospěch, což by jako státník dělat neměl.

Demagog: Zeman v debatě pronesl více výroků. Ale také si častěji vymýšlel

V televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Zeman. Podle analýzy serveru Demagog.cz sdělil během úterního asi hodinového pořadu 28 faktických výroků, jako nepravdivé server vyhodnotil sedm z nich.

Kdo vyhraje prezidentské volby? Zemanův kurz znovu klesá, Drahoš si pohoršil

Kurzy obou kandidátů na vítězství v prezidentských volbách se během posledních dvou týdnů otočily. Zatímco bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš u bookmakerů mírně ztratil, kurz prezidenta Miloše Zemana v posledních dnech klesá. Celkový objem sázek již nyní téměř čtyřnásobně překročil částku prosázenou před pěti lety.   

Komentář Kateřiny Perknerové: V aréně se lvy Drahoš nemohl vyhrát

Dlouho očekávaná debata TV Prima voličům v rozhodování určitě nepomohla. Televize dobře věděla, proč pořad přesunula ze studia do Hudebního divadla v Karlíně. Nešlo totiž o seriózní diskusi, ale o show. A v té Jiří Drahoš, zvyklý na akademické prostředí, zvítězit nemůže.

Zeman Drahoše v debatě předčil, tvrdí experti. Kritizovali i mdlý výkon Voříška

V první prezidentské debatě kandidáti nepřekvapili a dominoval Miloš Zeman, shodli se experti na politický marketing. Podle Martina Joachymstála v duelu na TV Prima svého konkurenta Jiřího Drahoše přetlačil. Převahu Zemana v debatě viděla také expertka Alžběta Králová. Drahoš se podle ní pokoušel vést seriózní debatu v neseriózním prostředí. Duel ovlivnil také mdlý výkon moderátora Karla Voříška, který nedokázal ukáznit hlučné publikum.

ANALÝZA: Zeman se stylizuje do role levičáka. Drahoš oslovuje liberály

V přímé prezidentské volbě lidé řeší především to, jak jsou kandidáti sympatičtí, zda mluví srozumitelně a dokážou reprezentovat Českou republiku. Nebo jak dokáží hájit její zájmy v zahraničí. 

Prezident může leccos. Zastavit migranty ne

/INFOGRAFIKA/ Novinové rozhovory a televizní spoty jsou plné slibů, návrhů a pohledů prezidentských kandidátů na to, jak by měly vypadat daně, důchody, vybavení armády nebo volba starostů. Nic z toho přitom prezident zařídit nemůže. V České republice je parlamentní systém s dominantní rolí sněmovny, Senátu a vlády.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman se poprvé střetl s Drahošem. V debatě řešili migraci, zbraně i církve

Miloš Zeman a Jiří Drahoš se dnes střetli v první televizní debatě před finále voleb hlavy státu, kterou poznamenala bouřlivá atmosféra. Oponovali si v otázkách jmenování premiéra, ovlivňování voleb nebo migrace. Zeman vytýkal Drahošovi například nezkušenost, bývalý předseda Akademie věd poukazoval mimo jiné na to, že současný prezident často mění názory. 

OBRAZEM: Zeman versus Drahoš. Kterému z kandidátů dávají přednost celebrity?

Druhé kolo prezidentské volby je již za dveřmi a svou podporu kandidátům na prezidenta vyjadřují i mnohé známé osobnosti. Kteří herci či zpěváci si přejí na Hradě Jiřího Drahoše a kdo fandí Miloši Zemanovi? Prohlédněte si naší fotogalerii. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT